Menu Zavrieť

Šijacie stroje

šijací stroj

Výber nového šijacieho stroja nie je pre nikoho jednoduchý, či už ste skúsený alebo začiatočník. Preto sme pre vás dnes pripravili článok, ktorý vám uľahčí výber.

V dnešnom článku si preberieme základné otázky, ktoré si treba položiť pred výberom, konkrétne typy šijacích strojov, všetky parametre a funkcie, ktoré je dobré poznať pri vlastnom výbere, a samozrejme ceny, ktoré ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií a naznačíme vám, čo môžete očakávať.

Šijacie stroje: porovnanie 10 najlepších šijacích strojov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 10 najlepších šijacích strojov. Ako sme vybrali tieto šijacie stroje? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto šijacie stroje zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si zoradiť šijacie stroje podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšie a najlepšie šijacie stroje.

NázovVzhľadZnačkaAutomatický navliekač nitíOvládanie strojaOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Singer SMC 3323Šijací stroj Singer SMC 3323SingerÁnoMechanické199Zobraziť v obchodoch
SILVERCREST SNM 33 C1 LidlŠijací stroj SILVERCREST SNM 33 C1 LidlSilvercrest (Lidl)ÁnoElektronické89,99Zobraziť v obchodoch
Singer SMC 8280Šijací stroj Singer SMC 8280SingerNieMechanické109,99Zobraziť v obchodoch
Janome JUNO E1015Šijací stroj Janome JUNO E1015JanomeNieMechanické120Zobraziť v obchodoch
BROTHER 2104DŠijací stroj BROTHER 2104DBrotherMechanické278,8Zobraziť v obchodoch
JANOME 920Šijací stroj JANOME 920JanomeÁnoMechanické275Zobraziť v obchodoch
Brother NV 15Šijací stroj Brother NV 15BrotherÁnoElektronické307Zobraziť v obchodoch
Singer SIMPLE 3210Šijací stroj Singer SIMPLE 3210SingerNieMechanické95,3Zobraziť v obchodoch
Pfaff Passport 2.0Šijací stroj Pfaff Passport 2.0PfaffÁnoElektronické408Zobraziť v obchodoch
TEXI JOYLOCK 2/4Šijací stroj TEXI JOYLOCK 2/4TexiÁnoMechanické235Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia šijacích strojov od ich používateľov.

Ako si vybrať šijací stroj?

Aby ste zistili, aký typ a parametre šijacieho stroja potrebujete, musíte si položiť niekoľko základných otázok.

Aké sú vaše skúsenosti so šijacími strojmi?

Šijacie stroje pre začiatočníkov a nezasvätených

Domáce šijacie stroje nájdete na trhu v širokom rozsahu kvality a výkonu. Od doslova hračkárskych strojov pre deti až po výkonné stroje s funkciami profesionálnych šijacích strojov na patchwork, quiltovanie a programovanie postupov. Aj keď si vyberáte šijací stroj pre začiatočníkov, neodporúčame vám šetriť za každú cenu na úkor kvality. Lacné šijacie stroje nahrádzajú kovové diely plastovými, ktoré sa pri zaťažení môžu deformovať a potom sa nedajú opraviť.

Elektronický šijací stroj vám ponúkne viac funkcií, ktoré vám uľahčia navliekanie aj šitie. Nejde len o počet stehov, ktorých je vďaka elektronickému ovládaniu oveľa viac. Ovládanie uľahčujú tlačidlá a regulátor rýchlosti na tele stroja, takže nemusíte používať nožný pedál. Rotačný podávač je tichý a umožňuje šiť stehy vo väčšej šírke ako stroje s kyvným CB chapačom. Dekoratívne vzory lepšie vyniknú.

Profesionálne stroje pre výrobu a obchod

Priemyselný šijací stroj, ako už názov napovedá, je určený na intenzívne používanie a urýchlenie hromadnej výroby. Jeho konštrukcia a sila motora zaručujú, že môže pracovať dlhé hodiny bez prehriatia alebo poškodenia častí. Aj rýchlosť šitia je niekoľkonásobne vyššia ako u strojov na domáce použitie.

Ako často budete stroj používať?

Aj tento parameter vám môže ušetriť tisíce. Ak si kúpite drahý a odolný stroj, ktorý je určený na každodenné šitie, ale použijete ho len raz za dva týždne na ušitie ponožky – je zbytočný.

Aké funkcie a stehy požadujete od svojho stroja?

Aj to si treba vopred premyslieť, pretože každý stroj poskytuje iné služby, ktoré možno ani nevyužijete. Aj to vám môže ušetriť tisíce. Ak presne neviete, čo od stroja požadujete, prečítajte si tento článok a dozviete sa to.

Aké sú vaše finančné možnosti?

Existujú stroje, ktorých cena začína na 40 eurách, ale sú aj také, ktoré stoja viac ako 6 000 eur. Preto je dobré vopred si premyslieť rozpočet.

Ostatné šijacie stroje

V tejto časti sa budeme venovať konkrétnym typom, pod ktorými možno nájsť šijacie stroje.

Elektronické šijacie stroje

Ide o moderné šijacie stroje, ktoré sa ovládajú pomocou gombíkov. Sú riadené elektronickými – počítačovými doskami. Tento šijací stroj má motor, ktorý je poháňaný nožným pedálom alebo jednoducho nastavením otáčok pomocou regulátora. Jeho rýchlosť môžete ovládať tlakom na nožný pedál alebo pomocou vyššie uvedeného nastavenia rýchlosti na stroji. Môžete nastaviť typ, šírku a dĺžku stehu. Zvládnu aj zložitejšie alebo dekoratívne stehy. Mnohé moderné šijacie stroje majú aj automatický orez nite alebo automatické obšívanie alebo automatické navliekanie nite.

Šijací stroj overlock a coverlock

Ide o typ šijacieho stroja, ktorý zabraňuje treniu a profesionálne dokončuje švy na látke. Tento šijací stroj je doplnkom k bežnému šijaciemu stroju. Nemôže sa používať samostatne, pretože má len obmedzené funkcie.

Hlavnou úlohou overlocku je profesionálne dokončiť švy, k čomu prispieva automatické orezávanie. Ak teda chcete šijací stroj s orezom látky, pravdepodobne budete hľadať tento typ. Overlockový stroj je šijací stroj s orezávaním.

Profesionálne okraje môžete vytvoriť na klasickom šijacom stroji, ale zaberie vám to viac času ako použitie overlocku, pretože musíte šiť dvakrát, raz rovno a raz doprava.

Overlock na domáce šitie používa 4 nite a 2 ihly. Navliekanie s týmto špeciálnym strojom je odolnejšie voči roztřepeniu a steh je pružnejší, ako by ste dosiahli na bežnom šijacom stroji s overlockovým stehom.

Možno sa stretnete aj s pojmom coverlock. Ide o iný typ stroja, ktorý šije pracie stehy, nazývané aj krycie alebo krycie stehy. Najčastejšie sa používajú na ukončenie okrajov oblečenia a nájdete ich na okrajoch rukávov alebo spodnom leme tričiek.

Na trhu je možné nájsť coverlock a overlock v jednom, ale ovládanie tohto šijacieho stroja je o niečo zložitejšie ako samostatného stroja. Nebudete len stláčať tlačidlo alebo pohybovať páčkou, ktorá rozhodne, či bude šijací stroj šiť overlockovým alebo coverlockovým stehom. Vždy bude potrebná čiastočná prestavba, ktorá zahŕňa opätovné nastavenie ihiel, iné navliekanie, vypnutie nožov a ďalšie úkony, ktoré sa líšia od modelu k modelu.

Počítačové šijacie stroje

Sú tiež elektronické, ale ponúkajú ešte viac možností a funkcií. Vďaka počítaču je správne naprogramované napätie, dĺžka a šírka každého typu stehu. Ovládajú sa dotykovým panelom alebo obrazovkou a niektoré modely možno aktualizovať pomocou počítača. Ich veľkou výhodou je, že si dokážu uložiť do pamäte vašu predchádzajúcu prácu a ponúkajú stovky rôznych stehov.

Ručný šijací stroj

Na trhu sú aj ručné šijacie stroje, ktorých výhodou je, že sú miniatúrne a nepotrebujú na svoju činnosť elektrinu. Fungujú pod tlakom palca a ukazováka. ručný šijací stroj je vhodný na drobné práce, ako je napríklad lemovanie nohavíc. Mini šijací stroj je malé mechanické zariadenie, ku ktorému je potrebné pristupovať s rešpektom. Vďaka nízkej hmotnosti a malým rozmerom je vynikajúci na cestovanie. Logicky však nemôže robiť žiadne zázraky.

Šijací stroj a jeho funkcie

Jasne viete, že šijací stroj môže mať nespočetné množstvo funkcií. Nie každý však vie, o ktoré funkcie ide, preto sme pripravili základný zoznam všetkých najdôležitejších funkcií, ktoré sa dajú využiť najmä pri drahších modeloch.

Nastaviteľná šírka a dĺžka stehu

Umožňuje zahusťovať stehy podľa potreby.

Regulácia rýchlosti šitia

Môže byť nepretržité alebo okamžité. Pri šití veľkých rovných plôch sa oplatí, aby stroj šiel rýchlo, ale pri šití detailov je pohodlnejšie pomalšie tempo.

Programy šitia

Pri šijacích programoch nezáleží ani tak na množstve, ako na typoch. Medzi užitočné základy patrí overlock, neviditeľný, elastický steh a automatické alebo poloautomatické šitie gombíkových dierok.

Dvojité šitie

Možnosť dvojihlového šitia čiastočne nahrádza steh coverlock. Je preto vhodný na lemovanie tričiek, rukávov a výstrihov.

Strihanie nití

Praktická vyhadzovacia čepeľ, ktorá odreže závit. Orezávanie môže byť aj automatické, takže po dokončení sa niť odreže z oboch strán.

Automatická rezačka nití

Tento mechanizmus je výsadou elektronických šijacích strojov, kde je nôž umiestnený pod stehovou doskou. Po stlačení tlačidla sa niť automaticky odstrihne.

Automatické navliekanie

S funkciou automatického navliekania si stroj sám navlečie ihlu pomocou chapača.

Polohovanie ihly

Pomôže vám napríklad pri šití zipsu alebo pri šití dvoch látok s rôznymi vzdialenosťami od okraja.

Volná ruka

Volné rameno umožňuje šiť atypické tvary a ozdobné lemy. S voľnou rukou sa môžete dostať na miesta, ku ktorým sa bežne takmer nedá priblížiť (rukávy).

Osvetlenie

Švadleny a krajčírky často pracujú vo dne v noci a osvetlenie pracovného priestoru sa môže často zísť. Takto si zbytočne nenamáhate oči. V prípade elektrických šijacích strojov by mal byť displej aj podsvietený.

Displej

Je to dobrý pomocník pre elektronické šijacie stroje. Poskytuje lepší prehľad o nastaveniach stroja. Displej môže byť dotykový alebo ovládaný tlačidlami či klávesnicou.

Zatvárací systém

S systémom rýchlej výmeny pätky môžete pätku vymeniť rýchlo a bez skrutkovania.

Reverzná operácia

Používa sa na upevnenie.

Automatická regulácia napätia

  • Nastavenie napätia nite

Regulácia napätia nite je potrebná a mala by sa nastaviť čo najjednoduchšie. V návode je potom uvedené, ako nastaviť napätie a ako tento krok ovplyvňuje kvalitu stehu.

Príslušenstvo pre šijací stroj

Pedál

Pedál šijacieho stroja je neoddeliteľnou súčasťou vášho pomocníka. Aj pedál je mechanické zariadenie, ktoré sa môže časom poškodiť. Vtedy prichádza na rad jeho náhrada. Pri kúpe sa uistite, že je pedál kompatibilný s vaším strojom.

Pedikúra

Podľa počtu a variácií prítlačných pätiek si ľahko predstavíte, čo všetko dokáže šijací stroj.

Obaly a tašky

Tieto tašky a vrecká vyrobené z odolných, umývateľných materiálov uľahčujú prepravu stroja alebo jeho bezpečné uskladnenie. Veľkosť vrecka alebo obalu vyberte podľa modelu šijacieho stroja.

Šijací stôl

Pri práci s veľkými kusmi látky je užitočný prídavný šijací stôl, ktorý rozšíri pracovnú plochu. Vyberte si stôl podľa modelu vášho šijacieho stroja.

Naťahováky

Keďže hlavnou činnosťou šijacieho stroja je vytváranie stehov, je dôležité poznať aspoň základné typy, s ktorými sa môžete stretnúť pri jeho výbere.

Pružný steh – Vhodný na šitie úpletov. Odporúčame použiť napínaciu ihlu a kvalitnú niť.

Dekoratívny steh – Niektoré stehy sú tiež dekoratívne. Sú pevné a zároveň vyzerajú veľmi pekne.

Slepý steh – Takzvaný neviditeľný steh je skvelý na saká, látkové nohavice, rôzne sukne a blúzky. Na vonkajšej strane tkaniny zanecháva len malý vpich.

Trojitý strečový steh – Pre silný a húževnatý steh je trojitý strečový steh vhodný pre rozkroky, rukávy alebo dokonca batohy.

Poistný steh – Takzvaný poistný steh je ideálny na použitie na začiatku alebo na konci šitia.

Kľukatý steh – Nazýva sa tiež kľukatý steh. Je veľmi obľúbený a všestranný. Odporúča sa používať na opravu, lemovanie alebo ako dekoratívny steh. Cik-cak steh sa najlepšie používa na pleteniny a dresy, hrubšia verzia je vhodná aj na šitie aplikácií.

Elastický cik-cak steh – Takzvaný trikotový steh sa používa na tkaniny, ktoré sa sťahujú. Napríklad syntetický alebo elastický materiál. Trikotový steh tiež nie je zlý pre látku.

Overlockový steh – supersteh na zošitie dvoch kusov látky, medzi ktorými zostáva medzera.

Pletací steh – vhodný na obšívanie syntetických tkanín.

Niť a cievky

Šijacie ihly strojov sa musia pravidelne meniť. Frekvencia závisí od toho, ako často sa ihla používa. V šijacích dielňach sa menia niekoľkokrát denne. V domácom prostredí sa ihla vymieňa menej často, ale aj to je potrebné. Ihly sa líšia aj tvarom, ktorý závisí od šitého materiálu. Koľko cievok máte na spodnej niti, toľko farieb môžete šiť bez zdĺhavého prevíjania cievok. V súprave by ste mali mať aspoň 5 cievok, ale čím viac cievok máte, tým lepšie. Ak váš šijací stroj nemá dostatok cievok, nezúfajte, cievky pre spodnú niť si môžete zakúpiť.

Ostatné vlákna

  • Väzba

Toto je pomocná bavlnená niť na označenie častí, ktoré chcete zošiť. Dobre sa parí a trhá. Na trhu je k dispozícii aj rozpustná sponka (sponka sa rozpúšťa vo vode alebo pomocou naparovacej žehličky).

  • Polyesterová niť

Je vhodný na strojové aj ručné šitie a používa sa na šitie a prešívanie všetkých druhov látok. Najlepšie sa hodí pre šijacie stroje a servítky.

  • Bavlnená niť

Môže sa šiť ručne alebo strojom a väčšinou sa používa na odevy, ktoré sa neskôr farbia. Neviditeľná niť Ide o veľmi pevnú nylonovú niť, ktorá sa používa na šitie nohavíc, sukní a šiat skrytým stehom. Používa sa aj na korálkovanie.

  • Hodvábna niť

Je mäkká a pevná. Používa sa najmä na šitie hodvábu alebo vlnených materiálov. Používa sa najmä na ručné šitie.

  • Kovový závit

Väčšinou je k dispozícii v zlatej a striebornej farbe a používa sa skôr na prešívanie alebo dekoratívne šitie, ručné aj strojové. Je citlivý na teplo, a preto by sa odevy s touto niťou mali žehliť pri nízkych teplotách.

Šijací stroj a jeho cena

Ako vždy, na konci tohto článku rozdelíme ceny do troch kategórií a uvedieme, čo môžete od každej z nich očakávať.

Cena šijacieho stroja do 120 € s DPH

Kategória pre najmenej náročných používateľov je určená skôr začiatočníkom a rekreačným krajčírkam, ktoré si chcú raz za týždeň ušiť šéfa alebo opraviť dieru v ponožke. Tieto šijacie stroje sa však môžu pochváliť až 20 programami a napriek nízkej cene môžu ponúkať šitie dvojitou ihlou, majú program na gombíkovú dierku alebo spätný chod. Vo všetkých prípadoch ide o mechanické šijacie stroje.

Ceny šijacích strojov od 120 € do 600 € s DPH

Táto kategória sa rozširuje o elektrické šijacie stroje, ktoré majú prevažnú väčšinu funkcií a programov, ktoré sú dostatočné pre zručné a profesionálne šičky.

Šijacie stroje v tejto cenovej kategórii môžu mať v základnej výbave viac ako 100 stehov, navliekač ihly, tlačidlo stop, dostatočne veľký displej, ako aj rozšíriteľné príslušenstvo. Najčastejšie ide o praktické stoly, ktoré sú súčasťou šijacích strojov.

Cena šijacieho stroja nad 600 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdete v drvivej väčšine profesionálne a priemyselné stroje, ktoré sa v každodennom živote a prostredí takmer nepoužívajú. Cena najdrahších šijacích strojov môže presiahnuť 6 000 eur!

Šijacie stroje a ich značky

Aké značky šijacích strojov nájdete na našom trhu?

Podívajme sa na najpredávanejšie značky šijacích strojov:

  • Singer
  • Silvercrest
  • Janome
  • Veritas
  • Brother
  • Texi
  • Pfaff
  • Lada
  • HomeLife
  • Merrylock
  • Juki
  • Guzzanti
  • Garudan
  • Leader
  • Lucznik

Šijacie stroje: Šijací stroj a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový šijací stroj. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu nového šijacieho stroja.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe nového šijacieho stroja a naplníte v ňom svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky kliknite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé šijacie stroje a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom šijacieho stroja. Môžete tiež zistiť, ktorý šijací stroj je na sklade a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať