Menu Zavrieť

Nástenné klimatizácie

nastenna klimatizacia

V letných horúčavách každý hľadá spôsob, ako sa ochladiť. Účinným riešením je zaobstarať si klimatizáciu. Nástenné klimatizácie sa vyznačujú veľmi dobrým výkonom, sú zvyčajne energeticky úsporné a okrem toho sú aj prenosné. Vďaka tomu sú vhodné do veľkých miestností a malých bytov, kde je málo miesta. Aj keď sú pomerne kompaktné, musíte ich kúpu zvážiť pri stavbe domu alebo rekonštrukcii. Vyžadujú si väčší stavebný zásah. Ak uvažujete o nástennej klimatizácii, prečítajte si nášho sprievodcu, ako si správne vybrať a neurobiť chybu.

V tomto článku si predstavíme typy klimatizácií, zameriame sa na technické parametre, porovnáme výkon jednotlivých typov klimatizácií a porovnáme najpredávanejších výrobcov. Odpovieme na najdôležitejšie otázky a na záver vám poskytneme niekoľko tipov, ako si vybrať.

Na začiatku je dôležité vedieť niekoľko základných vecí o nástenných klimatizáciách:

 • Stenová klimatizácia sa skladá z dvoch častí – vnútornej a vonkajšej – ktoré sú navzájom prepojené.
 • Musíte si premyslieť, do ktorej miestnosti chcete klimatizáciu umiestniť. Najčastejšou voľbou je obývacia izba. Nezabudnite, že spotrebič môže spôsobovať hluk, a podľa toho by ste mali zvoliť jeho umiestnenie.
 • Nepozerajte sa len na technické parametre, ale zvážte aj vzhľad klimatizácie. Vďaka dnešným možnostiam môžete svoj príbytok vybaviť dobre vyzerajúcim spotrebičom, ktorý nebude zasahovať do vzhľadu interiéru.

Nástenné klimatizácie: Porovnanie 10 najlepších nástenných klimatizácií podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 10 najlepších nástenných klimatizácií. Ako sme vybrali tieto klimatizácie? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto nástenné klimatizácie sme potom zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si klimatizácie zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšiu a najlepšiu stenovú klimatizáciu.

NázovVzhľadChladiaci výkon (kW)Vykurovací výkon (kW)Ovládanie Wi-FiÚroveň hluku vnútornej jednotky (dB)Hladina vonkajšieho hluku (dB)Maximálna veľkosť miestnosti - približná (m2)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Samsung Wind Free Comfort 2,5kWNástenná klimatizácia Samsung Wind Free Comfort 2,5kW2,53,2Áno194625952Zobraziť v obchodoch
LG STANDARD S12EQNástenná klimatizácia LG STANDARD S12EQ3,53,81Nie194845529Zobraziť v obchodoch
Midea BlancNástenná klimatizácia Midea Blanc3,53,7Áno285618624Zobraziť v obchodoch
Sinclair ASH-12BIVNástenná klimatizácia Sinclair ASH-12BIV3,23,4Nie556235665Zobraziť v obchodoch
Sinclair Ray ASH-09BIRNástenná klimatizácia Sinclair Ray ASH-09BIR2,52,8Nie286026585Zobraziť v obchodoch
Olimpia Splendid ARYAL S1 ENástenná klimatizácia Olimpia Splendid ARYAL S1 E3,62,7Áno255635716Zobraziť v obchodoch
KAISAI FlyNástenná klimatizácia KAISAI Fly3,53,8Áno255635730,8Zobraziť v obchodoch
Toshiba SeiyaNástenná klimatizácia Toshiba Seiya2,53,2Modul možno zakúpiť224725853Zobraziť v obchodoch
LG Standard Plus PC12SQNástenná klimatizácia LG Standard Plus PC12SQ3,53,8Áno194135936Zobraziť v obchodoch
Sinclair ASH-18BIVNástenná klimatizácia Sinclair ASH-18BIV4,65,2Áno365445989Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia nástenných klimatizácií od ich používateľov.

Základné parametre pri výbere nástennej klimatizácie

Najzákladnejšie parametre pre výber vhodnej nástennej klimatizácie, na ktoré sa zameriame, sú tieto:

 • výkon
 • spotreba
 • kondenzovaný odtok vody
 • hluk
 • výkon

Ako si vybrať nástennú klimatizáciu?

Stenové klimatizácie (známe aj ako splitové klimatizácie) sú vítanými pomocníkmi pri ochladzovaní miestností počas horúcich letných dní. Vyznačujú sa vysokým výkonom, a teda účinnosťou a spoľahlivosťou. Niektoré typy sa môžu používať nielen na chladenie vzduchu, ale môžu aj vykurovať miestnosť. Klimatizačné zariadenia sa skladajú z dvoch konštrukčných prvkov, takže vyžadujú rozsiahle konštrukčné úpravy. Chladiaca kvapalina cirkuluje medzi vonkajším a vnútorným priestorom. Studený vzduch sa vháňa do miestnosti, teplo sa vyfukuje von. Niektoré modely je možné nastaviť aj v reverznom režime, takže v zime môžu slúžiť aj ako ohrievače.

Skôr ako sa pozrieme na konkrétne zloženie jednotky a prejdeme si jednotlivé parametre, pozrime sa na základné výhody a nevýhody nástenných klimatizácií.

Výhody nástenných klimatizácií

 • Vysoký výkon.
 • Možno použiť aj ako ohrievač.
 • Môže chladiť viacero miestností naraz.
 • Je namontovaný na stene, nevisí v priestore.
 • Nízka spotreba energie.
 • Široký výber dizajnov.
 • Elegantný dizajn.

Nevýhody nástennej klimatizácie

 • Potrebné sú štrukturálne úpravy.
 • Jich umiestnenie je potrebné naplánovať vopred.
 • Nie je prenosný.
 • Vyššia kúpna cena.

Typy nástenných klimatizácií

Nástenné klimatizačné jednotky sa môžu používať na chladenie jednej alebo viacerých miestností. V závislosti od toho rozlišujeme medzi bežnou stenovou (splitovou) klimatizáciou a takzvanou multisplitovou klimatizáciou. Ich zloženie je podobné, typ vhodný do viacerých miestností má určité špecifiká.

Stenová (splitová) klimatizácia

Ako sme už spomenuli, nástenná klimatizácia sa skladá z dvoch častí: vonkajšej a vnútornej. Vnútorná jednotka je umiestnená v interiéri, zatiaľ čo vonkajšia jednotka sa nachádza na vonkajšej strane budovy. Je vhodný na chladenie jednej miestnosti.

Vnútorná jednotka

Táto časť musí byť umiestnená tak, aby do miestnosti mohol nerušene prúdiť chladný vzduch. Nemali by ho zastaviť žiadne predmety, vysoké skrine atď. Pred jednotkou by mal byť dostatočný priestor. Chladný vzduch by nemal fúkať priamo na ľudí. Klimatizácia sa preto najčastejšie umiestňuje na stenu pri strope, kde je dostatočne vysoko, aby nefúkala vzduch priamo na vás, ale zároveň účinne ochladzovala vzduch v miestnosti. Najčastejšie sa ovláda diaľkovým ovládaním.

Vonkajšia jednotka

Táto časť klimatizácie sa inštaluje podľa požiadaviek vlastníka budovy. Predpokladom je, že by mal čo najmenej narúšať estetiku domu. Vonkajšia časť sa najčastejšie montuje na nosnú konzolu, ktorá je pripevnená k fasáde budovy. Klimatizácia môže byť umiestnená na balkóne, streche alebo dokonca na zemi, ale je potrebný podstavec.

Vonkajšie a vnútorné časti sú spojené medenými rúrkami (dobre izolovanými, aby sa zabránilo stratám), v ktorých cirkuluje chladiaca kvapalina. Časti sú tiež prepojené napájacím a komunikačným káblom.

Multisplitová klimatizácia

Tento typ nástennej klimatizácie je vhodný na chladenie viacerých miestností naraz. Systém pozostáva z rozvodu klimatizácie do niekoľkých miestností. Opäť sa skladá z vonkajšej jednotky a vnútornej jednotky.

Vnútorná jednotka

V dome alebo byte ich je niekoľko, podľa toho, koľko miestností chcete chladiť. Každá izba má vlastnú vnútornú jednotku. Tie sa môžu líšiť: v komerčných budovách môžu byť v rokovacích miestnostiach nainštalované kazetové modely, zatiaľ čo v kancelárii môže byť nainštalovaná nástenná klimatizácia. Jednotlivé jednotky sa môžu líšiť vzhľadom a výkonom, ale všetky sú pripojené k rovnakej vonkajšej jednotke.

Vonkajšia jednotka

V budove je len jedna vonkajšia jednotka, ku ktorej sú pripojené všetky vnútorné jednotky. Vedenie je medené a musí byť dobre izolované, aby sa zabránilo tepelným stratám.

Základné parametre pri výbere nástennej klimatizácie

Či už si vyberáte nástennú klimatizáciu do domácnosti alebo kancelárie, musíte poznať základné parametre, ktoré sú dôležité pre výber správneho modelu.

Výkon klimatizácie

Jeden zo základných parametrov pri výbere nástennej klimatizácie. Táto hodnota závisí od veľkosti miestnosti, do ktorej chcete jednotku kúpiť. Základná matematika nám hovorí, že čím väčšia je miestnosť, tým vyšší je potrebný výkon. Čo to však znamená v praxi? Najčastejšie nájdete klimatizácie s výkonom 2,5 kW, ktoré sú vhodné pre miestnosti do 70 m3 (čo zodpovedá miestnosti s rozmermi približne 7×3,5×3 m). Veľkosť miestnosti však nie je jediným parametrom, ktorý určuje, aký výkon bude jednotka potrebovať. Výber je ovplyvnený aj tým, ako je miestnosť situovaná. Do miestnosti, ktorá je pod strechou, alebo do miestnosti, kde je neustále zapnutých viacero spotrebičov, ktoré produkujú nadmerné teplo, je potrebné zakúpiť klimatizáciu s vyšším výkonom.

Stenová klimatizácia: Spotreba elektrickej energie

V súčasnosti prevláda trend navrhovať všetky elektrické zariadenia tak, aby spotrebovali čo najmenej elektrickej energie. Napriek tomu by sa tento parameter nemal podceňovať. Klimatizačné zariadenia sa podobne ako iné spotrebiče delia do energetických tried. Samozrejme, najlepšie je zaobstarať si klimatizáciu, ktorá patrí do kategórie A++; tie sú veľmi energeticky účinné. Ak však už teraz viete, že klimatizácia nebude v prevádzke dlhý čas, ale bude zapnutá len niekoľko hodín denne, môžete si kúpiť aj modely s vyššou spotrebou. Pokiaľ ide o celoročné výdavky na verejné služby, v tomto prípade sa účty za elektrinu vyrovnajú. Aj keď však vaša klimatizácia nepobeží celý deň bez prestávky, môžete sa pokúsiť siahnuť po úspornejšej možnosti. Dávajte si však pozor na výkon a hľadajte najlepšiu rovnováhu medzi nimi. V súčasnosti je už samozrejmosťou, že účinné klimatizácie majú aj ekologické chladiace médium. V súčasnosti sa najčastejšie používa chladivo R32.

Odvod kondenzovanej vody

Každá klimatizácia produkuje kondenzát, ktorý sa musí nejakým spôsobom odvádzať. V jednotke sa usadzuje skondenzovaná voda v dôsledku vlhkosti vzduchu. Odvádza sa buď do odkvapu, do domového odpadu (v tomto prípade sa musí použiť špeciálny sifón na odstránenie zápachu), alebo sa môže odvádzať gravitačne po obvodovom plášti budovy. V prípadoch, keď to nie je možné, možno použiť čerpadlo.

Hluk klimatizácie

Tento parameter nepatrí medzi nevyhnutné, avšak ak má klimatizácia bežať celý deň, nechcete počúvať hlasné šumenie. Odporúča sa kupovať jednotky s hlučnosťou 50 až 60 dB. Najmodernejšie modely nástenných klimatizácií majú relatívne malé vonkajšie jednotky, ktoré sú málo hlučné. Ak sa chystáte umiestniť klimatizáciu do spálne, vyberte si modely, ktoré majú tichý nočný režim.

Konštrukcia nástennej klimatizácie

V závislosti od typu chladenia si môžete zaobstarať splitovú alebo multi-splitovú klimatizáciu, ktorú sme predstavili vyššie. Väčšina moderných jednotiek umožňuje okrem chladenia aj vykurovanie. Vnútorná jednotka je vybavená čerpadlom, ktoré dokáže vzduch v lete ochladzovať a v zime ohrievať. Niektoré typy klimatizácie sa môžu používať aj ako primárny zdroj tepla (neodporúča sa však, aby boli jediným zdrojom tepla). Účinnosť vykurovania závisí od parametrov jednotky a teplôt, ktoré zvládne. Niektoré modely sú obmedzené na určitú teplotu: zvyčajne sa uvádza -15 °C, ale iné dokážu vykurovať miestnosti pri -20 °C.

Príklad: Klimatizačné zariadenie SINCLAIR VISION ASH-09BIV dokáže poskytnúť 2,8 kW tepelnej energie pri spotrebe 0,76 kW elektrickej energie. Preto je vhodnejšie používať na vykurovanie klimatizáciu ako ohrievač s priamym ohrevom.

Klimatizácia a pridané funkcie

Moderné nástenné klimatizácie majú celý rad funkcií, ktoré uľahčujú ovládanie a poskytujú vám všetok potrebný komfort. Pridané funkcie sa líšia v závislosti od konštrukcie jednotky a výrobcu, ktorý modely vyrába.

Dôležitou funkciou, ktorú ocení každý používateľ, je časovač. Vďaka tejto funkcii môžete vopred nastaviť požadovanú teplotu v miestnosti. Po návrate domov (alebo do kancelárie) na vás čaká príjemne chladný vzduch.

Ak umiestňujete klimatizáciu do spálne alebo miestnosti, kde chcete mať pokoj, je dobré hľadať modely s nočným režimom. Keď je táto funkcia zapnutá, klimatizácia bude pracovať tichšie, ale nie menej. Často ich nájdete pod označením quiet. Jeho opakom je turbo. Toto je tlačidlo, ktoré zapína intenzívne chladenie miestnosti (ale aj vykurovanie).

Praktická je aj funkcia autoreštart, ktorá vám pomôže vrátiť klimatizáciu do pôvodných nastavení v prípade výpadku prúdu. Medzi ďalšie pridané funkcie môže patriť program na ovládanie osvetlenia, zvyčajne označovaný ako light. To umožňuje vypnúť večerné podsvietenie displeja.

Alergici ocenia umývateľný filter, ktorý dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie čiastočky prachu, baktérií a iných alergénov.

Cena klimatizácie

Cenové rozpätie sa líši podľa výkonu, veľkosti, dizajnu a rôznych funkcií, ktoré klimatizácia má. Pri kúpe zariadenia nezabudnite, že nástenná klimatizácia musí byť odborne nainštalovaná. Najlepšie je najať si spoločnosť, ktorá vykoná inštaláciu profesionálne a poskytne vám nielen funkčnosť, ale aj záruku kvality.

Pre nenáročných

Medzi cenovo dostupné klimatizácie patria značky ako SINCLAIR alebo LG. Tie ponúkajú rôzne typy jednotiek s cenou od približne 560 €. Za túto cenu získate chladiacu jednotku energetickej triedy A++ alebo A+, ktorú možno ovládať pomocou telefónu. Je vhodný na použitie v rodinných domoch, ale aj v kanceláriách.

Trieda stredná

Nástenné klimatizácie patriace do tejto kategórie sa pohybujú v tisícoch eur. Cenové rozpätie môže byť od 1 200 € do približne 2 700 €. Najčastejšie ide o klimatizácie SAMSUNG alebo MIDEA, ktoré sú k dispozícii aj v multi-split verzii. Energetická trieda sa pohybuje medzi A+++ a A++. Zvyčajne platí, že čím vyššia cena, tým vyšší výkon. Klimatizačné zariadenia majú mnoho funkcií, prípadne lepšie filtre a dokážu účinne chladiť a vykurovať.

Pre náročných

Medzi najdrahšie klimatizácie patria multisplit. Cena sa môže vyšplhať až na 4 000 eur a nemusí sa zastaviť. Môže to byť napríklad značka SAMSUNG. Tieto chladiace jednotky majú nespočetné množstvo funkcií a špeciálnych programov. Dokážu ochladiť aj pomerne veľké miestnosti a sú veľmi tiché (niektoré majú hlučnosť okolo 19 dB). Najčastejšie sa vyskytujú v energetickej triede A++.

Rady na záver: Pri kúpe klimatizácie sa pozrite, čo je súčasťou dodávky. Lacné chladiace jednotky nemusia zahŕňať odbornú inštaláciu, takže si za ňu budete musieť priplatiť, alebo v najhoršom prípade niekoho požiadať, aby ju vykonal.

Nástenné klimatizácie: Klimatizácia a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať novú nástennú klimatizáciu. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu novej nástennej klimatizácie.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe novej stenovej klimatizácie a naplníte v ňom svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé nástenné klimatizácie a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom nástennej klimatizácie. Môžete tam tiež zistiť, ktorá klimatizácia je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

4.5/5 - (17 votes)

Mohlo by vás zaujímať