Menu Zavrieť

Nafukovacie vírivky

Nafukovacia vírivka

Obsah článku

V dnešnom článku si preberieme všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť pred výberom nafukovacej vírivky.

Vírivé vane sa v posledných rokoch stali veľkým hitom a aj ľudia, ktorí nemajú dostatok priestoru, hľadajú alternatívy, ktoré by mohli používať vo svojej domácnosti. Touto alternatívou môže byť nafukovacia vírivka, ktorá je skladacia a jej inštalácia a demontáž trvá niekoľko minút.

Vírivky sa však zvyčajne považujú za veľmi drahý luxus, hoci v skutočnosti nie sú, a bývajú aj trochu nočnou morou, najmä kvôli údržbe. Nie každý má však priestor na vírivku, či už vonku alebo vnútri, svoju úlohu tu zohráva aj klíma okolitého prostredia.

Ale prečo by vám to malo brániť v tom, aby ste si užili vírivku, ak ju naozaj chcete? Presne túto otázku si kládli inžinieri rôznych spoločností, keď bola nafukovacia vírivka vynájdená.

Keď uvažujete o takejto nafukovacej vírivke, určite okamžite odsúdite lacné vírivky, ktoré sa možno ani veľmi nelíšia od „nafukovacích detských bazénov“, ale nenechajte sa ovplyvniť týmito predsudkami. Existuje množstvo veľmi dobre navrhnutých, odolných a plne funkčných nafukovacích víriviek za ceny, pri ktorých nebudete váhať ani minútu.

V dnešnom článku sa budeme venovať základným otázkam, ktoré si treba položiť pri výbere správnej nafukovacej vírivky. Potom vám ako vždy načrtneme parametre, ktoré je dobré poznať a na ktoré sa treba zamerať. Ďalej sa pozrieme na typy víriviek a tiež na príslušenstvo, ktoré môže byť súčasťou vírivky alebo môže byť zakúpené neskôr. Na konci článku sa budeme venovať aj tomu, ako vírivku nainštalovať, udržiavať a zbierať úrodu. V predposlednej kapitole vám ako vždy predstavíme tri základné cenové kategórie a ukážeme vám, čo môžete očakávať.

Na samom konci vám ako bonus odpovieme na bežné otázky zákazníkov, ktoré by sa vám tiež mohli hodiť.

Nafukovacie vírivky: Porovnanie 10 najlepších nafukovacích víriviek podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 10 najlepších nafukovacích víriviek. Ako sme vybrali tieto nafukovacie vírivky? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto vírivky sme potom zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si vírivky zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšiu a najlepšiu nafukovaciu vírivku.

NázovVzhľadPočet osôbVykurovací výkon (kW)Objem vody (l)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Belatrix Luxury 125Nafukovacia vírivka Belatrix Luxury 12541,2600510Zobraziť v obchodoch
Belatrix Mountine 120 RattanNafukovacia vírivka Belatrix Mountine 120 Rattan21,2500552Zobraziť v obchodoch
Intex 28458 PureSpa Jet & Bubble DelNafukovacia vírivka Intex 28458 PureSpa Jet & Bubble Del42,27952173,48Zobraziť v obchodoch
Mountfield PureSpa GW Premium HWS800Nafukovacia vírivka Mountfield PureSpa GW Premium HWS80042,2795705Zobraziť v obchodoch
NetSpa BOHEMIAN SP-BHM118Nafukovacia vírivka NetSpa BOHEMIAN SP-BHM11841,5650415Zobraziť v obchodoch
Belatrix Luxury 155 RattanNafukovacia vírivka Belatrix Luxury 155 Rattan61,2930591Zobraziť v obchodoch
Belatrix Sorrento 115Nafukovacia vírivka Belatrix Sorrento 11541,2600510Zobraziť v obchodoch
Belatrix Sorrento 150Nafukovacia vírivka Belatrix Sorrento 15061,21200591Zobraziť v obchodoch
Bestway 60001 Lay-Z-Spa Miami AirJetNafukovacia vírivka Bestway 60001 Lay-Z-Spa Miami AirJet42,05669579,1Zobraziť v obchodoch
Intex 28440 Purespa Greywood Deluxe HWS 800+Nafukovacia vírivka Intex 28440 Purespa Greywood Deluxe HWS 800+42,2795847,39Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia nafukovacích víriviek od ich používateľov.

Výhody nafukovacích víriviek v porovnaní s bežnými vírivkami

Hlavnou výhodou nafukovacích víriviek je, že ich inštalácia je veľmi jednoduchá a trvá približne 15 minút. Nafúknete ho pomocou priloženej elektrickej pumpy a naplníte vodou, pričom ho môžete podľa potreby prenášať. Okrem toho sa môže používať celoročne a vyhrievať až do 40 °C. Ďalšou výhodou môže byť bezproblémová údržba a funkcie, ktoré napríklad masírujú vaše telo a zbavujú vás bolesti kĺbov a svalov.

Ďalšou nespornou výhodou je dobrá cenová dostupnosť, ktorá sa oplatí pre pokojné chvíle s rodinou alebo relaxáciu na čerstvom vzduchu či v dome alebo byte.

Ako si vybrať nafukovaciu vírivku?

Aby ste sa mohli nezávisle rozhodnúť, musíte si položiť niekoľko základných otázok. Nafukovacia vírivka je čoraz obľúbenejším riešením v záhradách, ale aj na terasách domov alebo bytov. Ak hľadáte radu, ako vybrať vírivku, je vhodné zamerať sa predovšetkým na dôvody jej používania a počet osôb.

Kapacita nafukovacej vírivky

Nafukovacie vírivky sú k dispozícii v rôznych tvaroch a veľkostiach. V prvom rade je dôležité premyslieť si, koľko priestoru viete ponúknuť a prístup k nemu. To môže obmedziť veľkosť vírivky, ktorú chcete kúpiť. Potom tiež premýšľajte o počte ľudí, ktorí budú vírivku naraz používať. Ak plánujete pravidelné oslavy, budete potrebovať viac sedadiel, ako je štandardná veľkosť rodiny. Aj keď väčšia vírivka neznamená vždy viac miest na sedenie, vo všeobecnosti je pohodlnejšia s väčším priestorom na pohyb.

Nakoniec myslite na výšku ľudí, ktorí ho budú používať. Väčšina štandardných víriviek má výšku okolo 90 cm, ale dĺžka sa líši. Ak si vyberiete vírivku so sedadlami, uistite sa, že sa do nej pohodlne zmestia vyššie aj nižšie osoby. Najlepší spôsob, ako skontrolovať pohodlie, je sedieť v suchej vírivke v showroome.

Urobte si miesto pre svoju vírivku

Nezabudnite, že by mala byť ľahko dostupná, a to preto, aby ste mali po náročnom dni chuť si ju naložiť. Premyslite si, či vírivku umiestnite do interiéru alebo exteriéru a či ju chcete používať vonku počas celého roka.

Premyslite si svoje cenové možnosti

Hoci vírivky patria medzi drahšie zariadenia, nafukovacie vírivky sú cenovo pomerne dostupné. To však neznamená, že je dobré šetriť. Nezabudnite, že čím vyššia je cena, tým je vírivka vybavenejšia a odolnejšia.

Pevné alebo nafukovacie?

Nie ste si istí, ktorú vírivku si vybrať? Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Nafukovacia mobilná vírivka je lacnejšia a ako už názov napovedá, je prenosná. Môžete si ho vziať so sebou na chatu. Jeho inštalácia je tiež jednoduchá, stačí ho nafúknuť, naplniť a zapojiť do zásuvky. Nevýhodou je obmedzený počet trysiek. Ohrev vody v nej trvá dlhšie, pretože nemá tak výkonný ohrievač.

Fixná vírivá vaňa je drahšia, ale ponúka dlhšiu životnosť, luxus domácich kúpeľov a výber z niekoľkých typov masážnych trysiek. Pri rozhodovaní zohľadnite, ako ho chcete používať a či ho chcete používať celoročne. Na celoročné používanie musí byť materiál odolný voči mrazu a tiež je vhodné prispôsobiť umiestnenie vírivky čo najbližšie k domu, aby ste mohli jednoducho vbehnúť do tepla v župane. Ak budú vírivku používať deti, pri výbere sa uistite, že je pre ne bezpečná.

Pevné vírivky

+ Dlhá životnosť

+ Väčšia mobilita

+ Väčší komfort (sedadlá, ležadlá)

+ Väčší počet hydromasážnych trysiek (závisí od zvoleného typu)

+ Celoročná prevádzka

– Vyššie nákupné náklady

– Vyžaduje si presnú stavebnú pripravenosť

– Vyššie prevádzkové náklady

Nafukovacie vírivky

+ Jednoduchá a rýchla inštalácia

+ Nižšie akvizičné náklady

+ Nižšie prevádzkové náklady

– Absencia alebo malý počet hydromasážnych trysiek

– Prevádzka od jari do jesene

– Nižšia životnosť

Typy nafukovacích víriviek

S vírivkami je to veľmi jednoduché. Sú buď pevné, alebo nafukovacie. Každý z nich má určite svoje výhody a nevýhody, ktoré opíšeme a rozoberieme v tejto kapitole.

Nafukovacia vírivka

Nafukovacie vírivky sú obľúbené najmä kvôli ich výrazne nižšej obstarávacej cene. Ich výhodou je aj nižšia hmotnosť, jednoduchá montáž a možnosť premiestňovania. Nevýhodou je nižšia životnosť a menší počet funkcií. Nafukovacie vírivky sú určené predovšetkým na sezónne použitie, ale niektoré sa dajú používať celoročne.

V tomto prípade sa však nemusíte starať o kvalitu vody a ohrev vody sa môže predražiť. Budete sa musieť starať aj o kvalitu vody, takže je na vás, aby ste sa rozhodli, či sa vám celoročné používanie oplatí.

Najväčšou výhodou nafukovacích víriviek je okrem nízkej obstarávacej ceny to, že sa ľahko nastavujú a zvládne ich každý. Vírivku stačí nafúknuť a naplniť vodou. Môže sa zahriať až na príjemných 40 °C.

Nafukovacia vírivka môže byť vyrobená z laminovaného trojvrstvového PVC, ďalším materiálom je Rhino Tech.

Modernejší, ale aj cenovo dostupnejší materiál Rhino Tech, ktorý je veľmi pevný a stabilný, vám poskytne vyššiu kvalitu. Výhodou je aj dobrá odolnosť voči UV žiareniu alebo poškriabaniu. A vďaka odolnosti voči mrazu môžete niektoré modely používať po celý rok.

Druhy nafukovacích víriviek

Existujú v zásade dva základné typy mobilných víriviek – bez vyhrievania alebo s automatickým vyhrievaním. Prvú možnosť odporúčame len vtedy, ak plánujete vírivku využívať ako spestrenie počas teplých letných mesiacov, keď je slnko dostatočne silné. Naplňte vírivku vodou bez ohrevu a počkajte, kým ju slnko zohreje, podobne ako v bazéne. Výhodou sú takmer nulové náklady na prevádzku (okrem vody a samotného kúpeľa), ale je ťažké dosiahnuť, aby bola voda dostatočne teplá na dokonalý kúpeľ.

Na relaxáciu takmer počas celého roka odporúčame kúpať sa s vyhrievanou vírivkou. Poskytne vám teplý kúpeľ, kedykoľvek si naň spomeniete – vonku od jari do jesene. Síce spotrebuje elektrickú energiu, ale vy z nej vyťažíte maximum a nebudete sa musieť spoliehať na počasie. Nestratí sa ani v zime, stačí nájsť vhodné miesto v interiéri. Zákazníci radi používajú nafukovacie vírivky vo vínnej pivnici alebo v zimnej záhrade.

Výhody a nevýhody nafukovacích víriviek

+ Jednoduchá a rýchla inštalácia

+ Mobilita

+ Nízka kúpna cena

+ Nie je náročné na priestor

+ Vonkajšie celoročné vírivky – možno ich používať po celý rok aj v zime

– Kartušová filtrácia

– Nižšia kvalita materiálov

– Menej možností dizajnu

Pevné vírivky

Najbežnejším typom sú akrylátové vírivky, ktoré majú vnútornú časť vyrobenú z akrylátu. Vonkajší plášť je vyrobený z dreva alebo plastu, ale vírivku si môžete nechať obložiť podľa svojich predstáv. Túto vírivku môžete používať po celý rok. Pri výbere akrylátovej vírivky však musíte dbať na kvalitu vnútorného materiálu.

Mali by ste sa vyhnúť najmä podozrivo lacným a nekvalitným výrobkom, ktoré nie sú príliš odolné a majú pomerne nízku životnosť. Tieto vírivky sú mnohonásobne drahšie ako nafukovacie typy a nedajú sa premiestňovať, ale ich výhodou je väčší počet trysiek a ďalšie funkcie. Pred umiestnením vírivky je vhodné zvážiť nosnosť priestoru, kde bude umiestnená, často sa nevyhnete stavebným úpravám, pri ktorých bude potrebné tieto priestory spevniť.

Môžete si kúpiť aj drevenú vírivku, ktorá má podobu kúpacieho suda a môžete ju vidieť vo wellness hoteloch. Drevený sud umožňuje zabudovanie bublinkového systému a poskytuje rovnaké výhody ako iné typy víriviek.

Cenovo najdostupnejšie sú keramické vírivky, ktoré patria medzi dizajnové skvosty a môžu sa pochváliť najväčším počtom funkcií.

Tieto vírivky umožňujú nastavenie trysiek, hydromasáž a aromaterapiu. Ovládate ich pomocou touchpadu, majú nastaviteľné opierky rúk, zabudované reproduktory a, samozrejme, pripojenie Wi-Fi.

Druhy pevných víriviek

Vykurovacia vaňa

Tento typ víriviek možno používať v lete, ale rovnako aj v zime. Vysoká odolnosť a pohodlie sú pre tieto vírivky prvoradé. Hrúbka samotného plášťa je približne 10 mm. Môžete nájsť aj tenšie, ale v týchto prípadoch musí byť vírivka vybavená aj výplňou, čo značne sťažuje jej servis. Vírivky Shell majú pohodlné sedadlá, v niektorých sa dá aj ležať.

Vstavaná vírivka

Ak chcete mať vírivku skrytú, napríklad ako bazén, môžete si zaobstarať zabudovanú vírivku. Ale hneď na začiatku si musíte uvedomiť, kde bude vírivka stáť. Príprava je potrebná na inštaláciu zabudovanej vírivky. Rozhodli ste sa umiestniť vírivku pod altánok? Majte na pamäti, že zabudovanú vírivku nemožno nijako premiestňovať ani prenášať. Ak ste chceli vidieť hviezdy na nočnej oblohe, je už neskoro.

Vyhrievacia vaňa

Bývate v paneláku alebo v dome bez záhrady? Ani v týchto prípadoch nie je vírivá vaňa úplne zakázaná. Možno ste už počuli o perličkových kúpeľoch. Dalo by sa povedať, že je to druh vírivky. Aj táto mini vírivá vaňa má pre ľudský organizmus mnoho zdravotných výhod. Výhodou je, že táto domáca vírivá vaňa sa ľahko skladuje. Stačí ho vybrať z vane, nechať uschnúť a schovať napríklad mimo skrine.

Vyhrievacia vaňa so slanou vodou

Myslite na to, že vírivka so slanou vodou je oveľa viac namáhaná soľou. Soľ môže časom poškodiť kovové komponenty, ktoré sa nachádzajú vo vnútri vírivky. Už pri kúpe vírivky na to myslite a vyberte si vírivku, ktorá je najviac pripravená na soľ. Ak chcete použiť soľ na dezinfekciu vody, budete potrebovať salinizačnú jednotku. Rozkladanie soli elektrickým prúdom zabezpečí, že sa zo soli prostredníctvom elektrolýzy vytvorí chlór. Tento soľný roztok potom vodu dezinfikuje. Tento typ vírivky je vhodný na vonkajšie použitie.

Vonkajšie vírivky

Záhradné vírivky sú určené predovšetkým na vonkajšie použitie. Môžu byť pevné nadzemné, zapustené do zeme alebo nafukovacie. Vonkajšia vírivka by však mala spĺňať niekoľko kľúčových bodov. Keďže sa nachádza vonku, môže do nej padať lístie a voda môže byť náchylnejšia na tvorbu rias a siníc. Okrem dôkladnej dezinfekcie vody je potrebné zabezpečiť aj jej ohrev. Najmä ak sa chcete v zime okúpať vo vírivke. V letných mesiacoch sa vám môže hodiť aj strieška na vírivku.

Drevené vírivky

Tieto sú skôr kúpacie sudy, ktoré môžu obsahovať bublinkový systém, aby sa využili účinky vírivky. Ide o bublinkový systém trysiek, ktoré vytvárajú masážny efekt. Bublinkový systém funguje na princípe špeciálneho čerpadla, ktoré ženie stlačený vzduch cez niekoľko ventilov do vane. Drevené vírivky alebo vane s bublinkovým systémom sú veľmi obľúbené a v záhrade budú vyzerať veľmi prirodzene.

Keramické vírivky

Spomedzi všetkých typov víriviek patria keramické vírivky k najlepším voľbám pre luxusné domy a záhrady. Tieto luxusné vírivky sú pomerne drahé, potrebujú veľa miesta a nedá sa s nimi manipulovať. Na druhej strane si keramické vírivky kupujú bohatší ľudia, ktorí vyhľadávajú luxus a chcú mať vírivku vo svojom dome aj ako dekoratívny prvok. Keramické vírivky obsahujú množstvo pokročilých funkcií, ako sú nastaviteľné trysky, aromaterapia, hydromasáž, UV lampy, digitálne panely, displeje Wi-fi, pozinkovaná konštrukcia a nastaviteľné operadlá.

Akrylátové vírivky

Ak hľadáte elegantnú a zároveň odolnú vírivku, môžete sa rozhodnúť pre akrylátovú vírivku. Výhodou akrylátovej vírivky je trvanlivosť materiálu. Vyrobené sú zo sanitárneho akrylátu, ktorý odoláva silnejším nárazom a pomerne ľahko sa udržiava. Vzhľadom na materiál, z ktorého sú tieto vírivky vyrobené, sú skvelé aj do kúpeľne.

Voľne stojace vírivky

V prípade, že nechcete mať vírivku zapustenú do zeme, môžete siahnuť po vírivke, ktorá bude stáť nad úrovňou zeme. Veľkou výhodou, ktorú má voľne stojaca vírivka, je bezpečnosť. Ak máte malé deti, nemusíte sa obávať, že by do vírivky spadli. Na druhej strane však môže byť ťažšie dostať sa do vírivky, ak máte problémy s pohybom. K týmto vírivkám si môžete kúpiť schodíky, ktoré vám uľahčia prístup. V každom prípade neumiestňujte vírivku do blízkosti steny domu, pretože striekajúca voda by mohla spôsobiť navlhnutie stien a následnú tvorbu plesní. Vždy si dobre premyslite, kde bude vírivka stáť. Vírivku neumiestňujte pod stromy, pretože budete neustále bojovať s padajúcim lístím alebo ihličím.

Výhody a nevýhody pevných víriviek

+ Jednoduchší prístup

+ Lepšia filtrácia

+ Možnosť zapojenia rádia, televízie, osvetlenia

+ Dlhá životnosť

+ Viac možností dizajnu, možnosť používania aj v zime

– Vyššia cena

– Zložitejší spôsob inštalácie

Specifikácie nafukovacích víriviek

V tejto časti sa zameriame na ostatné parametre, na ktoré je dobré sa pozrieť a ktoré by ste mali pred kúpou poznať. Tieto parametre pozostávajú najmä z veľkosti a materiálu. Ďalej sa musíte zamerať na samotné fungovanie, ktoré závisí od filtrácie, ohrevu a trysiek.

Veľkosť nafukovacej vírivky

Rozmery nafukovacej vírivky je potrebné zvážiť z niekoľkých dôvodov. Okrem toho, či ju možno nainštalovať na zamýšľané miesto, rozmery ovplyvňujú aj spotrebu a prevádzkové náklady vírivky.

Ak si vírivú vaňu zaobstarávate kvôli masážnemu účinku, napríklad na zmiernenie bolesti chrbtice, veľkú úlohu zohráva správna veľkosť trysiek. Pri vírivkách určených na relaxáciu s priateľmi je dôležité uistiť sa, že sa do nich všetci zmestia, a nemôžete sa spoliehať len na počet osôb uvádzaný výrobcom.

Na aké rozmery sa zamerať:

  • Vnútorné a vonkajšie rozmery vírivky – hrúbka stien a výsledný rozdiel môže byť až 40 cm. Musíte si teda dať pozor na to, aký rozmer si vyberiete, aby ste si nevybrali vírivku, ktorá je príliš malá alebo veľká na zamýšľaný priestor.
  • Výška vírivky a hĺbka – zvyčajne okolo 70 cm. Neodporúča sa mať ju len čiastočne nafúknutú, odporúča sa aspoň 80 % kapacity, aby sa nafukovacia konštrukcia nenakláňala a vírivka stála stabilne, prípadne kvôli tryskám.

Počet osôb zjednodušuje predstavu o veľkosti vírivky. Aké sú možnosti?

Vírivá vaňa pre dvoch

Nafukovacie vírivky pre dve osoby alebo pre jednotlivcov sú najmenšou veľkosťou na trhu a sú obľúbené pre romantické noci vo dvojici. Nespornou výhodou sú malé rozmery, ktoré umožňujú umiestnenie vírivky na balkóne, v byte alebo na malej terase. Tvar vírivky je často oválny, čo umožňuje lepšie využiť menší priestor, ale môže mať aj tvar kruhu. Aby sa do vírivky zmestili 2 osoby, dbajte na vnútorné rozmery kúpeľa, ktoré sú pri tejto najmenšej veľkosti nekompromisné.

  • Pravidelný objem: 600 l
  • Približné vonkajšie rozmery: 190 x 120 cm (oválny tvar)

Vírivka pre 3 až 4 osoby

Nafukovacie vírivky pre 3 až 4 osoby sú jedným z najpredávanejších modelov víriviek. Nie je teda ničím výnimočným, ak narazíte na model lacnejší ako menšia vírivka pre dvoch. Vnútorné oddelenie je buď pre 4 dospelých, alebo pre 2 rodičov a 2 deti.

  • Pravidelný objem: 700 – 900 l
  • Približné rozmery: vnútorný priemer 150 cm (kruhový tvar), 200 x 200 cm

Vírivka pre 6 a viac osôb

Nafukovacie vírivky pre 6 a viac osôb sú vzhľadom na svoju veľkosť a hmotnosť vhodné najmä do záhrady. Od menších kapacít ich možno rozlíšiť podľa vonkajšieho vybavenia a obloženia, vrátane úložných a odkladacích priestorov, ale v každom prípade to závisí od výrobcu a modelu. Aj rýchlosť ohrevu vody je pri týchto väčších vírivkách podobná. Tvar vírivky môže byť štvorcový, kruhový alebo osemuholníkový.

  • Typický objem: 1000 l alebo viac
  • Približné rozmery: 200 cm alebo viac vonkajší priemer

Materiál nafukovacích víriviek

Pri výbere najvhodnejšej vírivky by ste mali poznať aj materiály, z ktorých je vyrobená. Na trhu sa najčastejšie stretnete s rôznymi formami PVC v nafukovacích vírivkách. Často sa skrývajú za vznešenými názvami, ale v zásade ide o veľmi podobné riešenia. Skôr ako na konkrétny názov materiálu si pri výbere dávajte pozor na podozrivo nízke ceny (v porovnaní s konkurenciou) alebo negatívne recenzie majiteľov.

Materiál Rhino Tech

Používa sa na výrobu drahších aj lacnejších modelov. Je rozšírený po celom svete a je veľmi používateľsky prívetivý. Ide o pevnú konštrukciu, ktorá je odolná voči UV žiareniu, ale aj voči mrazu a poškriabaniu. Najčastejšie ho nájdete pod označením „Premium PVC“. Skladá sa zo 6 vrstiev:

  • ochranná vrstva (proti UV žiareniu, poškriabaniu a mrazu),
  • PVC novej generácie,
  • výstuž,
  • laminovaná tkanina,
  • nová výstuž,
  • nová nová generácia PVC.

Laminované PVC

Tento materiál zahŕňa aj ochranu proti UV žiareniu v neskorších modeloch. Nejde však o samotnú vrstvu, ale o inhibítory, čo je prísada, ktorá sa pridáva do vrchnej vrstvy. Vrstvené PVC sa skladá z 3 vrstiev:

  • ťažké a odolné PVC,
  • vnútorná vrstva z odolnej sieťoviny,
  • nové ťažké a odolné PVC.

I-nosníková konštrukcia

Ide o patentovanú štruktúru, ktorá spevňuje materiál vzduchovými komorami. Vďaka tomu si môžete sadnúť alebo sa oprieť o okraj bazéna bez obáv z rozliatia vody alebo zrútenia okraja.

Akryl

Ide o základný materiál, z ktorého sa vyrába plášť vírivky (používa sa pre pevné, nie nafukovacie vírivky). Líši sa kvalitou a spracovaním. Kvalitný akryl je taký, ktorý nebol vyrobený v Číne. Je o niečo drahší ako čínsky, ale na druhej strane zaručuje naozaj dlhú životnosť. Veľmi kvalitný akryl sa vyrába v Amerike. Čínsky akryl je zvyčajne výrazne lacnejší, ale je menej odolný voči mechanickému poškodeniu a nemá takú dlhú trvanlivosť.

Nafukovacia vírivka a jej ovládanie

Nafukovacie vírivky majú ovládací panel, na ktorom môžete jednoducho nastaviť žiadanú teplotu a intenzitu bubliniek. Panely sú vodotesné a ich používanie je naozaj jednoduché. V lepších modeloch nájdete aj pravidelné monitorovanie teploty vody – to znamená, že ak teplota klesne pod určitú hodnotu, automaticky sa zapne ohrev vody.

Filtrácia nafukovacích víriviek

Voda vo vírivke má rovnaké vlastnosti ako voda v bežnom bazéne. Čo to znamená? Ak sa oň nebudete starať a neudržiavať ho v dobrom stave, bude zelený a zapáchať. Okrem toho, že je to pri kúpaní nepríjemné, môže to predstavovať aj zdravotné riziko a poškodiť samotnú vírivku. Najmä preto, že v teplej vode sa mikroorganizmy množia o to rýchlejšie. Preto je okrem iného potrebná kvalitná filtrácia. Tým sa voda prečistí. Existujú dva typy filtrácie:

  • Kartridž – pozostáva z kazety a čerpadla. Je lacnejšia, ale je aj poruchovejšia a náročnejšia na údržbu, napríklad kazetu je potrebné často čistiť a tiež vymieňať. Stretnete sa s ním vo väčšine víriviek.
  • Piesok – je výkonnejší, piesok vydrží dlho (stačí ho vymeniť raz za 2 až 3 roky) a dokáže vyčistiť veľké množstvo vody. Na druhej strane je táto filtrácia drahšia. Často je súčasťou drahších bazénov, možno ho poznáte z klasických bazénov.

Kvalitná filtrácia by mala byť schopná prefiltrovať celý objem približne raz za hodinu, tie najlepšie dokážu prečistiť vodu v bazéne dvakrát za hodinu. Niekoľkokrát do roka sa potom oplatí vodu vypustiť a napustiť novú, aby sa vymenila náplň bazéna (životnosť zodpovedá okrem iného zloženiu vašej vody, nie je zlé zistiť a naďalej pravidelne merať napríklad pH). Čo sa týka chémie, používajú sa klasické chemikálie do víriviek – chlórové tablety, ale s nižším obsahom chlóru (ktorý by sa uvoľňoval pri vyšších teplotách a štípal by vás v nose a očiach; preto sa používajú tablety do víriviek a nie bežné bazénové tablety, ktoré majú vyšší obsah chlóru), bezchlórové (kyslíkové) výrobky alebo bróm. Na čistenie sa často používa aj ozonizácia.

Vykurovanie

Bez nej ju budete môcť používať len v lete na ochladenie. Preto je relaxácia v bublinkovej vode spojená s určitou teplotou kúpeľa. Aby sa to dosiahlo, musí byť vybavený funkciou ohrevu. Vďaka tomu ju možno používať takmer po celý rok. Pozor však na to, že nafukovacie vírivky v drvivej väčšine prípadov neznášajú mráz, ktorý ich môže nenávratne poškodiť. Preto je dobré ju zazimovať, a ak si chcete tento relax užívať aj počas zimy, musíte investovať do vírivky, ktorá je pevne spojená so zemou. Tie sú prispôsobené na celoročnú prevádzku. Každá vírivka uvádza akou rýchlosťou dokáže ohrievať vodu. Zvyčajne sa uvádza rozmedzie, napríklad 1 až 2 °C za hodinu. Vždy majte na pamäti, že vyššie číslo platí za ideálnych podmienok, t. j. keď je teplota vzduchu letná. Na jar a na jeseň bude vykurovanie pomalšie. Ak je v špecifikácii uvedené len jedno číslo, bude to pravdepodobne „ideálna hodnota“.

Trysky

Určite ste už premýšľali o tryskách vo vašej vírivke. Koľko by ich malo byť? Tu nie je pravidlom, že čím viac, tým lepšie. Nemusí ich byť veľa, dôležité je ich umiestnenie. Tiež typ alebo veľkosť. Ak hľadáte priemer, stačí vám bublinkový kúpeľ. Ak chcete z vírivky vyťažiť maximum a pomôcť tak svojmu zdraviu, ideálna je kombinácia vzduchových a hydromasážnych trysiek s reguláciou výkonu.

Nafukovacia vírivka obsahuje dva typy trysiek – vodné a vzduchové. Vodné trysky môžu vytvárať tri typy vodných prúdov, a to priamy, rotačný a pulzačný. Starajú sa o uvoľnenie svalov a kĺbov. Vzduchové trysky vytvárajú vzduchové bubliny, ktoré sa svojím prúdením starajú o povrchovú masáž. Uvoľňujúce vibrácie sa tak prenášajú do celého ľudského tela.

Vykurovanie nafukovacieho vírivého bazéna

V závislosti od výkonu ohrievača vody sa voda v našej vírivke rýchlo zohreje. Nafukovacie vírivky aj pevné vírivky dnes umožňujú relatívne rýchly ohrev vody. Samozrejme, na rýchlosť ohrevu nemá vplyv len samotný výkon, ale aj objem ohrievanej vody a požadovaná teplota, na ktorú chceme vírivku ohriať.

Vo všeobecnosti:

  • Vírivka pre 2 osoby – vykurovací výkon cca 1200 W
  • Výrivka pre 4 a viac osôb – vykurovací výkon cca 2200 W

Funkcie nafukovacej vírivky

Integrovaný systém so slanou vodou

Tento moderný a účinný systém umožňuje dezinfikovať vírivku chlórom, ktorý si vírivka sama vyrába elektrolyzáciou soli, a to v takom množstve, aké je potrebné. Systém je úsporný z hľadiska dezinfekčných prostriedkov a šetrný k ľudskému zdraviu, pretože nadbytok chlóru vo vode zvyčajne vysušuje sliznice a poškodzuje pokožku. Integrovaný systém ochrany proti vodnému kameňu

Vďaka tejto funkcii je vírivka schopná pracovať s tvrdou vodou, takže sa v rúrkach netvoria usadeniny, ktoré znižujú výkon, vytvárajú prostredie vhodné na vznik plesní a môžu viesť k poškodeniu nafukovacej vírivky.

Tepelnoizolačná podložka a tepelnoizolačný kryt

Tieto opatrenia zabraňujú úniku tepla.

Displej / Ovládacie prvky

Umožňuje jednoduchšie ovládanie vírivky. Väčšina víriviek už túto funkciu má.

Manometer

Monitoruje tlak v nafúknutej vírivke, ktorý musí byť monitorovaný, aby vírivka správne fungovala. Samonafukovacie

Vďaka tejto funkcii sa nemusíte starať o kompresor alebo čerpadlo, pretože vírivka sa nafúkne sama.

Príslušenstvo pre nafukovacie vírivky

K vírivkám je možné zakúpiť ďalšie príslušenstvo. Najdôležitejším prvkom, ktorý by nemal chýbať v žiadnom výrobku, je tepelný kryt. Ide o špeciálnu plachtu, ktorá zakrýva vírivku, keď ju nepoužívate. Tepelný kryt udržiava požadovanú teplotu vody dlhší čas a zároveň zabraňuje prístupu rôznych nečistôt alebo hmyzu.

Ďalším užitočným prvkom je termálna podložka, ktorá sa umiestňuje pod vírivku. Účelom tejto podložky je zabezpečiť izoláciu od zeme. Na uľahčenie prístupu do vírivky môžu byť užitočné aj schodíky.

K ďalšiemu príslušenstvu patrí LED osvetlenie, vysávač na batérie, nafukovacie lavice, úložné priestory s držiakmi na poháre, nafukovacie opierky hlavy a výškovo nastaviteľné sedadlo.

Podložka – Niektoré vírivky možno zakúpiť s ionizačnou podložkou, ktorá sa používa na izoláciu podlahy od základne vírivky. Zlepšuje tiež stabilitu.

Schodíky – ak chcete mať pohodlný vstup do vírivky, stačí si zaobstarať schodíky.

Sedadlo – slúži na pohodlné sedenie vo vírivke. Nafukovacia vírivka má zvyčajne pevné sedadlo.

Kryt – často ide o tepelný kryt pre vírivku, ktorý má tepelnoizolačné vlastnosti a slúži na zabránenie nadmernému ochladzovaniu vody. Vnútri zabraňuje úniku vlhkosti do priestoru. Z vonkajšej strany tiež zabraňuje útoku nečistôt na povrch.

Vysávač alebo sieťka – tak ako existuje toto zariadenie pre bazény, máme vysávač pre vírivky. Pripojením k filtračnému zariadeniu možno vysávať nečistoty na dne. Alternatívou je ručná sieť, ale nečistoty sa zbierajú najmä z povrchu.

Chémia na údržbu PH – najbežnejšia je chlórová chémia, zvyčajne vo forme chlórových tabliet. K dispozícii je aj bezchlórová chémia alebo brómové tablety.

Ovládací panel – jednoduchšie vírivky majú tlačidlové ovládanie, niektoré môžu mať dotykový displej.

Manometer – Manometer možno použiť na kontrolu tlaku nafúknutia vírivky, čo je obzvlášť dôležité na zabezpečenie toho, aby ste vírivku nenafúkli príliš a nepoškodili materiál. Kontrola nie je potrebná, ak vírivka obsahuje automatický vypúšťací ventil. Tlak vzduchu by ste však mali priebežne kontrolovať pomocou tlakomeru, pretože v závislosti od pohybu teploty dochádza k zmenám v podobe zmršťovania a rozpínania vzduchu.

Svetlo – do niektorých víriviek možno nainštalovať podvodné reflektory s rôznymi farebnými svetlami, ktoré pomáhajú vytvoriť príjemnú atmosféru.

Montáž nafukovacej vírivky

Nafukovacie vírivky majú jednoduchú nafukovaciu konštrukciu, ktorá umožňuje ich zostavenie v priebehu niekoľkých minút. Táto vlastnosť – mobilita – je spolu s cenou nafukovacích víriviek jednou z ich výhod oproti tradičným vírivkám. Nafukovacie vírivky naopak ponúkajú porovnateľný komfort , aký môžete zažiť pri klasickej vírivke.

Nafukovaciu vírivku môžete prepravovať podľa potreby. V lete si ho môžete jednoducho vziať na chatu a užívať si masáže napríklad počas celej dovolenkovej sezóny. Po návrate domov jednoducho premiestnite vírivku na terasu alebo do domu. Nafukovacie vírivky sú určené na celoročné používanie vrátane zimnej sezóny. Vďaka jednoduchej inštalácii je vaša vírivka pripravená za maximálne 10 minút. Na inštaláciu nafukovacej vírivky nepotrebujete služby architekta, inštalatéra ani elektrikára. Vírivku nafúknete, naplníte, zapojíte a môžete si užívať relaxáciu. Všetko, čo potrebujete na zapojenie nafukovacej vírivky, je záhradná hadica na naplnenie vírivky vodou a bežný zdroj napájania. Na inštaláciu nafukovacieho vírivého bazéna stačí pevný základ, ktorý bezpečne unesie hmotnosť nafukovacieho bazéna (napr. 800 l vody plus hmotnosť osôb vo vnútri). Potom stačí naplniť vodu a nechať ju zohriať, kým si pôjdete pre plavky.

Nafukovacia vírivka a údržba

Skôr ako začnete bezmyšlienkovite liať do vírivky prvú chemikáliu, ktorú nájdete v obchode, prečítajte si pokyny od výrobcu vírivky a postupujte podľa týchto pokynov:

  • Meranie pH vody: Merajte ho pomocou špeciálneho testera, ktorý je súčasťou balíkov na údržbu víriviek, alebo si ho kúpte samostatne. V pokynoch výrobcu nájdete správnu hodnotu, ktorá by mala byť vo vírivke.
  • Úprava pH vody: Použite výrobky na zvýšenie alebo zníženie pH podľa návodu.
  • Dezinfikujte: Mal by sa používať dezinfekčný prostriedok, aby sa zabránilo tvorbe rias a množeniu baktérií vo vírivke.
  • Kontrola pH: po dezinfekcii opäť skontrolujte pH, aby ste sa uistili, že je na správnej úrovni, v prípade potreby ho opäť upravte.
  • Čistenie filtra: vyberte kazetový filter, skontrolujte ho a vyčistite. Stačí ho opláchnuť pod prúdom teplej vody. V ideálnom prípade to robte každý deň počas sezóny.

Uvedené kroky by sa mali opakovať pravidelne, aspoň raz týždenne. Používajte výrobky určené špeciálne pre vírivky. Ak máte celoročne naplnenú vírivku, odporúča sa aspoň trikrát ročne kompletne vymeniť vodu a vyčistiť vnútro vírivky. Ak vírivku nepoužívate často, je lepšie ju po každom kúpaní vypúšťať a podľa potreby dopĺňať.

Chémia

Na údržbu vody vo vírivke sa môžu používať rovnaké výrobky ako v bežných bazénoch. Existujú dve základné chemické možnosti – na báze chlóru a aktívneho kyslíka. Výhodou výrobkov na báze chlóru je ich účinnosť a nízka cena; nevýhodou je typický zápach, ktorý môže byť v kombinácii s horúcou vodou dráždivý. Výrobky na báze aktívneho kyslíka sú príjemnejšie pre pokožku a sliznice, čo sa odráža na cene.

Nafukovacia vírivka: Bezpečnosť

Ako bezpečne používať vírivku? Mali by ste dodržiavať niekoľko bodov:

  • Okolie vírivky by malo byť zabezpečené tak, aby nehrozilo riziko pošmyknutia na hladkom, mokrom povrchu.
  • Dodržujte hladinu vody uvedenú v návode, nezapínajte vírivku naprázdno.
  • Nevstupujte do vyhrievanej vírivky, ak sa necítite dobre, ste chorí, ospalí alebo prehriati v dôsledku vysokých vonkajších teplôt.
  • Vyhrievacia vaňa nie je vhodná pre tehotné ženy.
  • Nepoužívajte vírivku pod vplyvom omamných látok, ako je alkohol, ako aj depresívnych liekov.
  • Vírivka nemusí byť vhodná pre osoby trpiace napr. vysokým krvným tlakom alebo niektorými kardiovaskulárnymi ochoreniami.
  • Nikdy nenechávajte malé deti bez dozoru vo vírivke. Dávajte pozor na ich pobyt vo vírivke. Detské telo sa prehreje rýchlejšie ako telo dospelého.

Cena nafukovacej vírivky

Cena nafukovacej vírivky do 600 € s DPH

Pri výbere novej nafukovacej vírivky je vhodné pozrieť sa, čo ponúkajú jednotlivé cenové kategórie a či sú medzi nimi nejaké výrazné rozdiely. Po preskúmaní je však možné zistiť, že rozdiely nie sú až také výrazné. Najlacnejšie nafukovacie vírivky sa dajú zohnať už od 350 eur, zatiaľ čo tie najdrahšie zvyčajne nepresahujú 1 500 eur. Rozsah preto nie je taký veľký ako v prípade iných výrobkov.

Ceny nafukovacích víriviek od 600 € do 2 000 € s DPH

Cena rodinných nafukovacích víriviek sa pohybuje od 600 do 800 EUR.

Veľké nafukovacie vírivky sa dajú kúpiť za 1 200 až 2 000 eur a viac. Tieto vírivky sa často dodávajú s väčším množstvom príslušenstva.

Základným vybavením klasických víriviek sú nerezové hydromasážne alebo vzduchové trysky s odstupňovanými veľkosťami (alebo kombinácia oboch) a rezonátor. Okrem toho majú vírivky anatomické opierky hlavy pre väčšie pohodlie a farebné LED osvetlenie pre potešenie očí. Niektoré modely sú vybavené aj osvetleným kaskádovitým vodopádom a osvetlenými pozíciami na poháre s nápojmi. Pre bezpečnejší a pohodlnejší vstup je možné použiť aj schodíky.

Cena nafukovacej vírivky nad 2 000 € s DPH

Ak dávate prednosť pevnej vírivke, cena sa najčastejšie začína na 2 700 €. Častejšie sa však cena lacných akrylátových víriviek začína na 4 000 €, ale môžete si kúpiť aj model za 20 000 € alebo viac.

Nafukovacie vírivky: Dôležité otázky

Aký substrát by mal byť pod vírivkou?

Vírivka musí stáť na rovnom a vždy dobre podloženom podklade. Môžete použiť betón, tvrdé dosky, dlaždice atď. Vírivka by mala byť umiestnená nad úrovňou terénu. Ak je vírivka umiestnená pod úrovňou terénu, musíte vyriešiť odvodnenie.

Koľko stojí ročná prevádzka?

Samozrejme, záleží na jeho výkone a na tom, ako často sa používa, ale pri „bežnom používaní“ môžete očakávať niečo medzi 20 a 40 € mesačne.

Na čo treba myslieť pri umiestňovaní vírivky vo vašom dome?

Ak budete vírivku používať v obývacej izbe, je potrebné vyriešiť vetranie. Vďaka vetraniu sa vyhnete hromadeniu vlhkosti, a tým aj možnému vzniku plesní. Ak uvažujete o umiestnení vírivky do podlahy, odporúčame túto možnosť najprv prediskutovať so statikom. Zaťaženie je približne 500 kg/m2.

Ako zapustím vírivku?

Niektoré vírivky sa dajú zapustiť do zeme. Aj v tomto prípade by ste však mali dodržiavať niekoľko pravidiel. V prvom rade sa uistite, že priestor, v ktorom má byť vírivka umiestnená, je dobre vetraný a odvodnený.

Okolo vírivky by mal byť aj dostatočný priestor na servis a údržbu. Odporúča sa veľkosť približne 60 cm.

Aké sú zdravotné výhody víriviek?

Teplá voda s teplotou až 42 °C uvoľňuje napäté svaly. V kombinácii s tryskami, ktoré masírujú celé telo od končekov prstov až po zátylok, dochádza k odstráneniu bolesti a stresu a následnému uvoľneniu a príjemnej únave.

Nafukovacie vírivky: Nafukovacia vírivka a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať novú nafukovaciu vírivku. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu novej nafukovacej vírivky.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe novej nafukovacej vírivky a naplníte tam svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé nafukovacie vírivky a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom nafukovacej vírivky. Môžete tam tiež zistiť, ktorá nafukovacia vírivka je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

4.9/5 - (14 votes)

Mohlo by vás zaujímať