Menu Zavrieť

Práčky

práčky

Obsah článku

Práčka je jedným zo spotrebičov, ktorý nám šetrí čas a výrazne uľahčuje život. Výrobcovia sa predháňajú v inováciách najmodernejších technológií a zákazník si tak môže vybrať od klasickej práčky so základnými funkciami až po najmodernejšie modely, ktoré bielizeň aj hygienicky vyčistí a odstráni z neho alergény, roztoče a ďalšie neviditeľné mikročastice nečistot.Každá práčka pri dodržaní stanoveného postupu, zvládne dobre vyprať bielizeň. Ale rôzne modely disponujú mnohými rôznymi programami a funkciami, ktoré zaistia vysoký komfort obsluhy práčky a skvele vyprané prádlo. Pri výbere práčky je okrem jej funkcií dôležitá jej veľkosť, objem bielizne, ktoré pojme, umiestnenie plniaceho otvoru a spotreba elektrickej energie.

Hoci práčku má dnes doma takmer každý, nie všetci rozumejú kritériám, ktorá by moderná práčka mala spĺňať.

Poskytneme vám návod, ktoré funkcie vám uľahčia pranie, ako účinne má práčka odstreďovať, aby spolupracovala so sušičkou a ako docieliť, aby ste vďaka správne zvoleným programom práčky mali dokonale čisté a voňavé prádlo. Vysvetlíme vám výhody a nevýhody rôznych typov práčok aj spôsobov ich plnenia. Ukážeme rozdiely v spotrebe energie a ako spoznáte úsporný model.

Práčky: Výber 10 najlepších modelov práčky

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších práčok. Ako sme tieto modely vyberali? Vybrali sme práčky podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena práčky, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

Názov práčkyVzhľadMaximálna kapacita (kg)Otáčky (za min)Hlučnosť prania (dB)Hlučnosť odstreďovania (dB)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
LG F72J5HY3WPráčka LG F72J5HY3W712005575319Zobraziť v obchodoch
AEG ProSteam L7FBE48SCPráčka AEG ProSteam L7FBE48SC814005175488Zobraziť v obchodoch
Beko WRE 6612 CSBSWPráčka Beko WRE 6612 CSBSW612006277269Zobraziť v obchodoch
Whirlpool AWE 50510Práčka Whirlpool AWE 50510510005976205Zobraziť v obchodoch
Samsung WW70K5210UWPráčka Samsung WW70K5210UW712005474300Zobraziť v obchodoch
Indesit BTW A51052Práčka Indesit BTW A51052510006076200Zobraziť v obchodoch
Gorenje WEI62S3Práčka Gorenje WEI62S3612005271275Zobraziť v obchodoch
Indesit BWSA 61253 WPráčka Indesit BWSA 61253 W612006184220,69Zobraziť v obchodoch
Beko HTE7613YBSTRPráčka Beko HTE7613YBSTR712005864389Zobraziť v obchodoch
AEG ProSteam L7FEE68SCPráčka AEG ProSteam L7FEE68SC816005177513Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia práčok od ich užívateľov.

Podľa akých parametrov vyberať práčku?

Výber práčky prispôsobte svojmu životnému štýlu. Chcete iba práčku alebo práčku so sušičkou? Práčku voľne stojacu alebo vstavanú? Ako často periete? Koľko osôb bude práčku používať – ​​aký objem by teda mala mať? Ste stále v časovom strese a budete využívať skrátené programy? Aký typ oblečenia budete predovšetkým prať – silne znečistené pracovné odevy alebo bežné bielizeň? Budete prať aj pre malé deti alebo alergikov? Potrebujete oblečenie nielen vyprať, ale aj z neho odstrániť zvieracie chlpy od domáceho maznáčika? Aké má mať práčka ovládanie – čo najjednoduchšie alebo zvládnete aj náročnejšie nastavovanie programov? Akú energetickú triedu má práčka mať? Aký dizajn práčky sa vám páči a hodí do interiéru? Koľko peňazí ste ochotní do práčky investovať?

Typ práčky – podľa miesta, kam práčku umiestnite, vyberte jej typ – práčku vstavanú alebo voľne stojace.

Plnenie práčky – podľa miesta, kde práčka bude, a vašich preferencií sa rozhodnite pre práčku plnenú vopred, vrchom či úzku SLIM práčku s ohľadom na priestorové možnosti.

Kapacita práčky – ujasnite si, koľko osôb bude práčku používať, ako často budete prať a akú kapacitu by teda mala mať.

Cena práčky – stanovte si, koľko ste ochotní do práčky investovať a potom vyberajte z modelov v tejto cenovej kategórii.

Vybavenie a funkcie – aké programy a funkcie chcete, aby práčka mala.

Ďalšie vlastnosti práčky – typ motora, hlučnosť, spotreba atď.

Typy práčok

Vstavaná práčka

Vstavanú práčku oceníte v situácii, kedy sa vám nezmestí inam, než do kuchynskej linky. Aj napriek zabudovanie do kuchynskej linky bude prístup k práčke bezproblémový. Vďaka jednotnosti dvierok kuchynskej linky ani nie je poznať, že v nej práčka je. Výhodou vstavaných práčok je ich nenápadnosť. Nevýhodou menší výber modelov a vyššia nákupná cena.

Voľne stojace pračka

Pri voľne stojacich práčkach máte široký výber z rôznych typov i designov. Môžete si vybrať medzi práčkami s horným alebo predným (bočným) plnením. Výhodou voľne stojace práčky je, že ju pri rekonštrukcii bytu alebo pri sťahovaní môžete umiestniť, kam potrebujete (samozrejme musí byť zaistený prívod vody a napojenie na odpad).

Umiestnenie voľne stojace práčky

Podľa toho, kam chcete práčku umiestniť a koľko priestoru na ňu máte, si vyberte typ práčky. Zvyčajne sa práčka umiestňuje do kúpeľne, predsiene, kuchyne alebo samostatné práčovne či technickej miestnosti. Vždy si zmerajte priestor, ktorý pre práčku vymedzíte, aby zodpovedal jej veľkosti. Nezabudnite počítať aj miernu s vôľou.

V prípade menších kúpeľní väčšina zákazníkov ocenia možnosť zaobstarať si do nich SLIM práčku alebo práčku s horným plnením.

Do kuchyne sa hodia práčka s predným plnením, najmä ak bude zakomponovaná do kuchynskej linky. Do veľkej kúpeľne alebo samostatnej práčovne, kde veľkosť práčky nemusíte riešiť, je lepšie kúpiť vopred plnenú práčku s priestranným bubnom. Na práčku potom môžete postaviť sušičku, čo by pri kúpe práčky s horným plnením nebolo možné.

Rozmery a hmotnosť práčky

Hmotnosť práčky je dôležitá predovšetkým kvôli manipulácii s ňou. Pri sťahovaní ťažké práčky do bytu v dome bez výťahu by ste mohli s jej vynesením hore mať veľké ťažkosti. Ak by takáto situácia nastala, využijete u predajcu službu doručenia spotrebiča priamo do bytu.

Hmotnosť práčky sa odvíja od jej veľkosti, technického typu a kapacity. Váha vopred plnených práčok sa pohybuje od 60 do 70 kg. Vrchom plnené práčky sú ľahšie – váži do cca 60 kg. Ak často cestujete a potrebujete preprať menšie množstvo bielizne, sú pre vás riešením minipráčka. Minipráčka sú malé, ľahké a dobre prenosné.

Rozmery práčok sú uvádzané ako výška krát šírka krát hĺbka v centimetroch:

Hlboké práčky majú rozmery cca 85 x 60 x 60.

SLIM práčky sú užšie, majú rozmery cca 85 x 60 x 33-45.

Práčky s horným plnením majú rozmery cca 90 x 40 x 60

Spôsob plnenia práčky

Dôležitým kritériom pri výbere práčky je spôsob jej plnenia, ktoré môže byť buď horné alebo predné.

Práčky s horným plnením

Výhody

Práčky s horným plnením sú menej náročné na miesto. Pretože sú úzke (šírka cca 40 cm), sú ideálne do malých kúpeľní a stiesnených priestorov. Do hĺbky však môžu mať až 90 cm a vojde sa do nich aj 10 kg bielizne.

Ušetrí miesto nutné k otvoreniu predných dvierok, ale zaberú zas viac miesta do výšky. Nad sebou kvôli otvoreniu veka potrebujú ešte cca 50 cm priestoru.

Výhodou práčok s horným plnením je, že sa k nim staršie osoby alebo osoby s obmedzenou hybnosťou nemusí ohýbať.

Nevýhody

Nevýhodou je, že veko práčky nemôžete využiť na odkladanie vecí – pri každom praní by ste ich museli dávať dole. Na práčku nemôžete umiestniť sušičku ani práčku zakomponovať pod pracovnú dosku kuchynskej linky. Práčky s horným plnením mávajú menšie ponuku funkcií, slabšie výkon a horšie stabilitu.

Práčky s predným plnením

Výhody

U práčok s predným plnením máte vďaka priehľadným dvierkam bubna prehľad o priebehu pracieho cyklu. Najbežnejšie rozmery práčok s predným plnením sú 60 x 85 x 60 cm. Na práčky s predným plnením môžete postaviť sušičku rovnakých rozmerov (existujú aj kompatibilné sety práčka so sušičkou) alebo ju umiestniť do kuchynskej linky či kúpeľňového nábytku.

K voľne stojace práčke môžete dokúpiť regál alebo skrinku a priestor nad ňou využiť na odkladanie pracích prostriedkov, uterákov, alebo kozmetiky.

Vďaka širšej základni sú práčky s predným plnením stabilnejšie a majú veľký bubon, ktorý pojme veľké množstvo bielizne (až 15 kg). Práčky s predným plnením spĺňajú vyššie nároky na moderné technológie, ako práčky s horným plnením. Väčšinou sú doplnené o chytré funkcie a rôzne vylepšenia. Veľký výber je aj čo sa týka dizajnov a energeticky úsporných modelov.

Nevýhody

Práčka zaberá väčší priestor, niektoré modely majú vyššiu spotrebu vody a musíte sa k nim ohýbať. Je nutné počítať aj s priestorom na otváranie bubna.

SLIM práčky

Kompromisom medzi práčkou s horným a predným plnením je SLIM verzia. Slovom SLIM sa označujú práčky s predným plnením so skrátenou hĺbkou už od 33 cm. Vďaka tomu práčka zaberá menej miesta. SLIM práčky majú väčšinou priemernú alebo menšiu kapacitu. Ponuka funkcií a programov je však rovnako pestrá, ako u klasických práčok s predným plnením.

Práčky kombinované so sušičkou

Práčky so sušičkou sú dobrou voľbou pre domácnosti, kde nie je pre sušičku už miesto a ani nie je možné sušiť bielizeň na balkóne alebo na inom vhodnom mieste. Práčka kombinovaná so sušičkou zvládne vyprať a usušiť cca 10 kg bielizne.

Tieto spotrebiče disponujú praktickým kontinuálnom programom, počas ktorého sušenia plynule nadväzuje na pranie. Váhový senzor automaticky nadávkuje vodu, prací prostriedok aj teplo pri sušení. Vďaka tomu sa bielizeň vyperie aj usuší, aj keď nie je zaplnená celá kapacita bubna.

Nevýhodou je, že práčky kombinované so sušičkou mnohokrát nezvládnu usušiť rovnaké množstvo bielizne, ktoré vyprali a musíte tak jednu várku bielizne sušiť na dva cykly. Práčky so sušičkou mávajú vyššiu spotrebu elektrickej energie a sú ťažšie.

Rovnako ako práčky, môžu byť aj práčky kombinované so sušičkou buď s horným plnením, s predným plnením alebo v prevedení SLIM tiež s predným plnením.

Ďalšie typy pračiek

Parné práčky

Pomocou parnej práčky periete vo vode aj v pare. Parné práčky sú oproti bežným práčkam oveľa šetrnejšie a spoľahlivo vyperú aj najjemnejšie bielizeň.

V parnej práčke môžete bielizeň ošetriť antibakteriálne, čo ocenia predovšetkým alergici. Parné práčky bielizeň nielen vyperú, ale aj hygienicky vyčistí a odstráni z neho alergény, roztoče a ďalšie neviditeľné mikročastice nečistôt.

Práčky s parným praním využívajú technológiu naparovanie. Parný generátor premení vodu na paru a tá prenikne do stredu vlákien bielizne. Para uvoľňuje textilné vlákna oveľa šetrnejším spôsobom, vďaka čomu do takto zmäkčených vlákien prací prostriedok preniká omnoho hlbšie a odstraňuje aj najodolnejšie škvrny.

Vďaka programu „Osvieženie“ oblečenie zbavíte nepríjemného zápachu z kuchynských výparov a cigariet aj bez nutnosti prania.

Para zahrieva vnútro bubna rýchlejšie ako voda, preto je pranie energeticky úspornejšie. Parné práčky spotrebujú o 30% menej vody a perú približne o tretinu rýchlejšie, než klasické práčky. Výkon motora je väčšinou prevádzaný priamo na bubon, čo znižuje hlučnosť počas prania a odstreďovania bielizne. Vďaka špeciálnemu programu Refresh vyperie parná práčka bielizeň tak, že ide oveľa lepšie žehliť.

Nevýhodou je snáď len vyššia nákupná cena.

Bublinkové práčky

Bublinkové práčky fungujú tak, že do roztoku pracieho prípravku a vody je vstrekovaný vzduch. Následne vzniká bublinková pena, ktorá preniká do tkanín a zabezpečuje ich pranie, ktoré prebieha pri nízkych teplotách – už okolo 15 ° C, čo je šetrné voči bielizni a tiež je spotrebovaný menšie množstvo elektrickej energie.

Vírivé práčky

Vírivé práčky sa dnes už takmer nepoužívajú. Ale sú lacné, rýchlo perú, ľahko sa ovládajú, sú ľahké, nenáročné na priestor a nepotrebujú prívod vody pod tlakom. Bielizeň sa perie / víri nie v bubne práčky, ale v jej vani. Princíp práčky spočíva vo vrtulce poháňané elektromotorom, ktorá uvádza prác kúpeľ s bielizňou do vírivého pohybu. Niektoré modely majú zabudovanú aj odstredivku a môžu tak bielizeň po vypraní ihneď vyžmýkať. Pojmú cca 1-2 kg bielizne. Prací proces je rýchly – býva kratšia ako 15 minút. Odstredenia bielizne zaberie ďalších 10 minút. Vírivé práčky môžu aj v dnešnej dobe nájsť uplatnenie napríklad na chatách alebo v malých domácnostiach.

Energetický štítok práčky

Pri výbere pračky je užitočnou pomôckou jej energetický štítok, ktorý vám oznámi najdôležitejšie informácie o práčke. Účinnosť prania a odstreďovania sú orientačné hodnoty meranej pri praní bavlnenej bielizne na 60 °. Pri praní iného materiálu alebo pri inom programe, sa tieto hodnoty môžu líšiť.

Energetická trieda a spotreba

Pri všetkých spotrebičov je žiadúce aby ušetrili čo najviac elektrickej energie. V súčasnej dobe sa už nesmie predávať práčky s energetikou triedou horšie ako A +. V ponuke sú teda modely s označením A +, A ++ a A +++.

Spotreba elektrickej energie by nemala presiahnuť 1 kWh za jedno pranie. Drahšie typy práčok môžu mať spotrebu aj okolo 0,76 kWh.

Spotreba vody pri jednom praní by sa mala pohybovať okolo 40 až 50 litrov.

Mnoho práčok je vybavené množstevné automatikou, ktorá sa o spotrebu postará automaticky (funkcia Fuzzy Logic).

Na energetickom štítku je uvedená ročná spotreba energie a vody – počíta sa s 220 pracími cyklami za rok. Môžete si tak spočítať, koľko vás prevádzku práčky v závislosti na frekvencii pranie vo vašej domácnosti, bude približne stáť.

Hlučnosť

Práčka je jedným z najhlučnejších a v mnohých domácnostiach najčastejšie používaných domácich spotrebičov. Je teda v záujme každého majiteľa práčky, zamerať sa na to, ako veľmi je práčka hlučná. Zvlášť ak často periete večer alebo v noci.

Každá práčka je pri praní a predovšetkým pri odstreďovaní hlučná. Lacnejšie modely majú vysokú mieru hluku, tie drahšie môžu byť aj sotva počuteľné.

Lacnejšie práčky mávajú hlučnosť aj vyššia ako 60 dB, pričom počas odstreďovania sa zvýši až na 80 dB. Drahšie modely majú hlučnosť nižšia – pod 50 dB a pri odstreďovaní 70 dB.

Príklad hluku:

40 dB – bežné hlukové pozadie

50 dB – normálny hovor

60 dB – hlasný hovor

70 dB – potlesk v sále

Trieda účinnosti prania

Trieda účinnosti prania nám oznamuje, nakoľko je práčka schopná poradiť si aj s veľmi odolnými škvrnami.

Účinnosť odstreďovania

Účinnosť odstreďovania nás informuje, na akej úrovni je žmýkanie, čo je dôležité predovšetkým, ak máte sušičku.

Kapacita práčky / objem bubna

Kapacita bubna práčky, teda aké množstvo bielizne sa vojde do pračky na jedno pranie, je často opomínaný údaj. Pokiaľ si niekoľkočlennou rodina zaobstará práčku s malou kapacitou bubna, musí práčku púšťať oveľa častejšie, aby sa vyprala všetko, čo je potrebné.

Pre dvojčlennú domácnosť je dostačujúca práčka s kapacitou bubna okolo 4 kg.

Pre početnejšiu rodinu už sa oplatí zaobstarať si práčku, do ktorej sa vojde minimálne 6 kg bielizne.

Záleží tiež na množstvo vyprodukovaného bielizne k vypraní v konkrétnej rodine – viac bielizne sa vyperie v domácnosti s malými deťmi alebo keď je potreba často prať pracovné oblečenie.

Je lepšie kúpiť si práčku s o niečo väčšou kapacitou, pretože bubon by sa nemal bielizňou plniť na viac ako 80%, aby v ňom zostal dostatok miesta pre pohyb bielizne, čo zefektívňuje kvalitu prania. Občas je potrebné vyprať aj napríklad aj deky alebo prikrývky, ktoré sa do menšej práčky nezmestia.

Usporiadanie a materiál bubna

Pri výbere práčky si prezrite aj jej bubon. Výrobca môže síce udávať, že pračka pojme určitý počet kilogramov bielizne, ale keď práčku otvoríte, môžete zistiť, že bubon je príliš plytký a keby ste sa do práčky pokúsili dať uvedené množstvo oblečenia, pri plnení by z práčky strácali. Počítajte aj s tým, že je potrebné nad bielizňou nechať asi 15 centimetrov priestoru, aby sa dobre propralo, vykúpal a nezostali na ňom zvyšky nerozpusteného pracieho prostriedku. Navyše potom vypraná bielizeň nebude toľko pokrčené.

Bubon by nemal mať príliš veľké otvory pre priechod vody. Veľké otvory sú pri praní k bielizni nešetrné a na oblečenie sa vďaka im môžu tvoriť žmolky. Žmolky vznikajú odstredivou silou pri žmýkaní, kedy je látka vtláčaná do otvorov bubna.

V bubne sú unášače bielizne. Keď sú uložené asymetricky, napomáhajú lepšiemu pohybu bielizne. Jeden z najlepších bubnov je bubon voštinový. Vďaka svojej konštrukcii nenechá bielizeň nešetrne kĺzať po povrchu bubna, ale po tenkej vrstve vody, ktorá sa na bubne vďaka jeho konštrukcii vytvoria.

Praktické je aj osvetlenie bubna, vďaka ktorému máte kedykoľvek prehľad o priebehu prania.

Bubon práčky by mal byť vyrobený z materiálov, na ktoré nebude mať voda nepriaznivý vplyv. Ideálne je nerez, plast alebo liatina.

Rozdiel vo vnútornej veľkosti je veľakrát obrovský, bez ohľadu na uvádzanú kapacitu v kilogramoch.

Počet otáčok a účinnosť odstreďovania

Čím rýchlejšie sa bubon točí, tým bude bielizeň po vypraní suchšie. Účinnosť odstreďovania sa označuje písmenami od A do D, pričom A je najlepšia trieda. Trieda účinnosti je práčke udelená na základe percentuálneho zvyšku vody v bielizni. Príklad – ak si kúpite práčku s účinnosťou C, v bielizni zostane cca 54 – 63% vody. Počas odstreďovania s účinnosťou A by v bielizni po odstredení malo zostať menej ako 45% vody.

Účinnosť odstreďovania je dôležitá predovšetkým ak po vypraní bielizeň sušíte v sušičke. Aby bielizeň bola dostatočne vyžmýkané, vyžaduje sušička odstreďovanie na aspoň 1 200 otáčok za minútu. Ak je bielizeň dobre vyžmýkané, bude sa v sušičke sušiť kratšiu dobu a spotrebuje menej elektrickej energie.

Ideálne je, ak si rýchlosť otáčok môžete sami voliť, aby ste si napríklad pri praní jemnej bielizne mohli počet otáčok znížiť a bielizeň vysokou rýchlosťou nezničili.

1 000 otáčok : veľmi šetrné odstreďovanie – vhodné pre menšie kusy a jemnú bielizeň.

1 200 otáčok : odstreďovanie vhodné pre bežné bielizeň – odstráni väčšinu vlhkosti aj z veľkých kusov oblečenia (bundy, mikiny, tepláky, svetre atď.).

1 400 – 1 600 otáčok : veľmi intenzívne odstreďovanie – bielizeň je pripravené do sušičky (pri žmýkaní prádla pri nižších otáčkach, je jeho sušenie v sušičke energeticky veľmi náročné a trvá dlhšiu dobu).

Automatika alebo ručne nastaviteľné programy?

Najlacnejšie modely práčok sú vybavené jednoduchým ovládaním, kedy sa jedným voličom nastavuje požadovaný program, druhým sa navolí teplota a tretím otáčky odstreďovania. Niektoré však môžu mať aj ďalšie funkcie, napríklad extra plákanie alebo ľahké žehlenie. Tieto práčky nemajú žiadnu „inteligenciou“ a tak vám nezabráni napríklad v chybnom nastavení pracieho programu a teploty.

Moderné modely práčok disponujú inteligentnou elektronikou a digitálnym ovládaním. V praxi to znamená, že napríklad pri programe na jemnú bielizeň vám práčka nedovolí nastaviť vyššiu teplotu, ktorá by bielizni uškodila. To isté platí aj u otáčok – nespustí sa, ak nastavíte vysoký počet otáčok. Tým chráni vaše bielizeň pred poškodením, vznikom žmolkov alebo potrháním.

Práčka má pre každý z programov prednastavenú teplotu aj otáčky vzhľadom k materiálu, ktorý sa pri danom programe očakáva. Stačí bielizeň vložiť do práčky, vybrať zodpovedajúci program a o ostatné sa už postará práčka sama. Podľa zvoleného programu aktivuje napríklad funkciu jednoduchého žehlenie, prídavného plákania alebo zapnutie parných trysiek. Špičkové modely si v závislosti od zvoleného programu a váhe bielizne samy nadávkuje prác prípravok a aviváž. Vďaka tomu je ovládanie moderných práčok s inteligentnou elektronikou je veľmi komfortné, rýchle a bezpečné. Bielizeň tak dokáže bez obáv vyprať takmer každý. Stačí sa zorientovať v tom, ako výrobca vašej práčky tieto automatické funkcie pomenováva.

Ovládanie a ponuka programov

Aby sa vám práčka dobre a pohodlne obsluhovala, malo by byť jej ovládanie jednoduché a intuitívne. Ideálne je, ak má práčka displej. Na ňom vidíte všetky informácie o priebehu prania, dobe cyklu atď.

Aby ste mohli maximálne využiť všetky funkcie, ktorými práčka disponuje, pozorne si prečítajte návod na použitie, kde sú všetky programy dopodrobna popísané.

Aby ste si hneď zo začiatku nemuseli všetky údaje pamätať, odfoťte alebo vypíšte si pre vás najužitočnejšie údaje a nalepte na práčku.

Prispôsobenie programov

Niektoré modely práčok vám okrem automatického nastavenia programov umožní do parametrov daných programov aj zasahovať. Štandardne sa jedná o možnosť nastavenia teploty, intenzity odstreďovania a u niektorých práčok môžete upraviť aj dĺžku prania – u menej zašpinenej bielizne ju skrátiť a predĺžiť pre odstránenie odolnejšie špiny, prípadne zvoliť medzi rýchlou a ekologickou variantom pranie.

Programy a funkcie pračiek

Moderné inteligentné práčky disponujú veľkým množstvom užitočných funkcií, ktoré vám uľahčia nastavenia práčky, výrazne zvýši kvalitu prania a zníži spotrebu energie a pracieho prostriedku. Bielizeň nielen vyperú, ale aj hygienicky vyčistí a odstráni z neho alergény, roztoče a ďalšie neviditeľné mikročastice nečistôt.

Odložený štart a odložený koniec

Odložený štart alebo odložený koniec, je praktická funkcia, vďaka ktorej bude vaše práčka prať v čase, v ktorú potrebujete, aj keď nie ste doma, aby ste práčku zapli. Jednoducho si nastavíte, kedy chcete, aby práčka začala prať alebo keď má s praním skončiť – napríklad tak, aby sa bielizeň dopriali chvíľu pred vaším príchodom z práce alebo prala počas doby, kedy máte lacnejšiu tarifu.

Detská poistka

Akonáhle aktivujete detskú poistku, všetka tlačidlá sa stanú nečinnými a nemožno meniť program alebo otvoriť dvierka práčky. Môžete tak prať bez obáv, že vaše zvedavé deti niečo vyvedú alebo že si ublíži.

Aqua Stop (Aqua Safe)

Funkcia Aqua Stop je ochranný mechanizmus, ktorý zabráni tomu, aby ste vytopili susedov alebo svoj domov. Pokiaľ dôjde k poruche práčky alebo k poškodeniu jej hadice, funkcia Aqua Stop zabráni úniku vody pomocou prídavné bezpečnostné hadice alebo plavákového spínača, ktorý zastaví práčku, uzavrie prívod vody a čerpadlo vyčerpá vodu z nádrže.

Displej a osvetlenie bubna

Manipuláciu s práčkou spríjemňuje a uľahčuje osvetlenie bubna a LCD alebo LED displej. Displej práčky poskytuje prehľad o trvania cyklu a jeho fáze, prípadne o vzniknutej poruche. Môžete si nastaviť jas, podsvietenie aj jazyk.

Zvukový signál

Každý prací cyklus trvá inak dlho. Doba prania je u inteligentných práčok ovplyvnená aj množstvom bielizne, ktoré do bubna vložíte. Preto niektoré práčky disponujú funkciou zvukového signálu. Akonáhle skončí nastavený cyklus, práčka vás zvukovým signálom upozorní, že v nej máte bielizeň. Inak sa môže ľahko stať, že na bielizeň v práčke zabudnete a budete ho potom musieť vyprať znovu, pretože bude nepríjemne cítiť.

Fuzzy logic

Funkcia Fuzzy logic reguluje množstvo vody, dĺžku prania a výšku otáčok odstreďovania v závislosti od hmotnosti bielizne, ktoré do práčky vložíte. Práčka si bielizeň sama zváži a podľa váhy zvolí ideálny program.

Šiesty zmysel

Funkcia Šiesty zmysel funguje podobne ako Fuzzy logic. Neriadi sa však iba hmotnosťou bielizne, ale nastavíte si aj typ tkaniny pranej bielizne a práčka podľa týchto bližších parametrov sama zvolí dĺžku prania, teplotu a počet otáčok odstreďovania. Doba trvania programu sa tým môže skrátiť aj na polovicu. Spotreba energie a vody sa môže znížiť až o 30%.

Pozor však na pranie bielizne, ktoré púšťa farbu. Pri tomto programe práčka bude bielizeň prať tak dlho, kým nevyhodnotí vypustenú vodu ako čistú. Zbytočne tak dôjde k odfarbovanie bielizne a k zvýšeniu spotreby vody a elektrickej energie. Na bielizeň, ktorá púšťa farbu, tento program teda radšej nepoužívajte.

Smart funkcie, NFC

Trendom súčasnej doby je múdra domácnosť, v ktorej môžete čo najviac spotrebičov ovládať na diaľku pomocou telefónu alebo iného mobilného zariadenia.

Wi-Fi práčku môžete pripojiť k internetu a napojiť na systém inteligentnej domácnosti. Ovládať a kontrolovať ju potom môžete aj na diaľku prostredníctvom počítača alebo chytrého telefónu s príslušnými aplikáciami. Kedykoľvek tak môžete sledovať technický stav práčky, čo práve robí, kedy spustený prací cyklus skončí atď.

Moderné SMART práčky vie komunikovať s mobilnými telefónmi, zvyčajne cez WiFi. Pomocou NFC môžete do svojho chytrého telefónu sťahovať nové pracie programy a následne ich preniesť do práčky priložením telefónu k práčke na symbol NFC Tag On. Rôzni výrobcovia majú pre pokročilé funkcie inteligentných práčok rôzne názvy. Napríklad Smart Thin Q – možnosť ovládať práčku pomocou telefónu na diaľku – napríklad z práce.

Výhodou chytrých práčok nie je len možnosť zapnúť spotrebič, aj keď ste napríklad v práci. Túto funkciu už dávno zvládajú modely s odloženým štartom. Múdra práčka vás ale môže tiež napríklad informovať o závade, alebo vám umožní stiahnuť si z internetu novú ponuku programov.

Silent systém

Ak je jedným vašich najdôležitejších kritérií pri výbere práčky jej tichý chod, zamerajte sa na práčky, ktorých hlučnosť nepresiahne 70 dB. Ideálne je napríklad funkcia Silent systém. Umožňuje prať takmer bez hluku, čo je veľmi praktické, ak často práčku púšťate večer alebo v noci alebo nechcete, aby vás a vašu rodinu hlučný prevádzku rušil pri odpočinku alebo sledovanie televízie. Veľmi tichá prevádzka práčky je umožnený vďaka špeciálnym izolačným vrstvám vo vnútri spotrebiča.

Baby Care (Antibacterial)

Baby Care je špeciálny anti alergénne program pre pranie detského oblečenia a oblečenia alergikov. Práčka perie v intenzívnom cykle dodatočným pláchaním, aby v bielizni zostalo čo najmenšie množstvo pracích prostriedkov, ktoré môžu podráždiť citlivú pokožku alebo spôsobovať alergické reakcie. Pri práčkach s parnou funkciou býva prídavkom ešte navyše ošetrenie parou s dezinfekčnými vlastnosťami.

Dodatočné vloženie bielizne či pracích prostriedkov

Ak sa vám občas stane, že po spustení práčky nájdete ešte bielizeň, ktoré potrebujete vyprať, potom tento program určite využijete. Stlačíte pauzu a zabudnuté oblečenie do bubna práčky dodatočne vložíte. Niektoré práčky majú špeciálnu dvierka, ktoré sú umiestnené nad hladinou vody, vďaka čomu po ich otvorení nedôjde k jej vytečeniu.

Tento program využijete aj v prípade, keď chcete vyprať oblečenie vyžadujúce špeciálnu starostlivosť. Oblečenie do práčky jednoducho vložíte počas pracieho cyklu, bez toho, aby cyklus bol narušený alebo sa opakoval znovu od začiatku. Pri prerušení praní môžete v prípade potreby pridať aj ďalšiu dávku pracieho prostriedku alebo aviváže.

Eco Bubble

Funkcia Eco Bubble zaisťuje vysoko účinné pranie aj pri nízkych teplotách. Tým ušetríte až 70% energie. Princíp je taký, že na začiatku pracieho cyklu sa zmieša voda, prací prostriedok a vzduch a dôjde k vytvoreniu peny (bubliniek). Pena preniká do tkanín až 40x rýchlejšie ako bežná zmes pracieho prostriedku a vody, čo umožňuje šetrné a účinné pranie pri nižších teplotách.

Parné programy

Parné program sa väčšinou používa ako doplnková funkcia k programu, ktorý si zvolíte. Vyberiete si program, pridáte prací prostriedok a zvolíte funkciu parného prania. Nie je nutné používať aviváž, pretože para bielizeň zmäkčí a minimalizuje stláčanie bielizne.

Parné programy slúžia na osvieženie bielizne, odstránenie pokrčenia a elimináciu pachov a alergénov. Napáchne Ak vám oblečenie napríklad dymom od ohňa, práčka vám pri použití programu „osvieženie“ dymový nádych behom chvíle odstráni. Parné programy dokážu oblečenie zbaviť väčšiny alergénov a baktérií. Využijete ich pri praní obliečky, spodnej bielizne a oblečenia, ktoré sa bezprostredne dotýka vašej pleti, čo ocenia predovšetkým alergici.

Použitím parných programov spotrebujete menej elektrickej energie, pretože nečistoty na bielizni idú odstrániť rýchlejšie a pri nižších teplotách.

Po keď práčka dokončí bielizne môžete u niektorých typoch práčok využiť parný samočistiaci cyklus na dezinfekciu bubna.

Otváranie dvierok

Ak si nie ste istí, či miesto, kam práčku umiestnite, bude to pravé, a je pravdepodobné, že ju budete sťahovať inam, nebudete najskôr ani vedieť, na ktorú stranu potrebujete, aby sa otvárala jej dvierka. V takom prípade si kúpte práčku, ktorá ponúka možnosť zmeny orientácie otvárania dvierok bubna. Ak má práčka pánty na ľavej strane, znamená to, že má ľavé otváranie. Pánty na pravej strane = pravé otváranie.

Možnosť podstavby

Podstavba znamená, že je možné hornú dosku práčky odňať a tým o niekoľko centimetrov znížiť jej výšku. Vďaka tomu môžete práčku umiestniť napríklad pod kuchynskú linku alebo do kúpeľňového nábytku.
Prístup k práčke bude stále bezproblémový a uvidíte dobre aj na displej.

Automatické dávkovanie pracieho prášku

Príliš veľké množstvo pracieho prostriedku môže negatívne ovplyvniť výsledok prania a jeho zvyšky môžu priľnúť na oblečenie. Celý proces prania sa kvôli príliš vysokej dávke pracieho prostriedku môže predĺžiť a tým zvýšiť spotrebu vody a energie. Malá dávka bielizeň zas dostatočne nevyperie.

Preto je dôležité prací prostriedok správne dávkovať. Našťastie nám s týmto úkonom môže pomôcť šikovná funkcia práčky, ktorá sa o dávkovanie pracieho prostriedku postará sama v závislosti na množstve bielizne v bubne práčky, stupňa znečistenia oblečenie a materiálu tkaniny.

Prací prostriedok a aviváž raz za čas doplníte do veľkých nádob v práčke a tá si sama pri každom praní odoberá potrebné množstvo.

Jet Systém (New Jet, Drive Jet)

New Jet je systém priameho sprchovania bielizne pracím roztokom, ktorý sa využíva predovšetkým u vopred plnených práčok. Za pomoci cirkulačného čerpadla prací roztok v práčke cirkuluje a je rozstrekovanie na bielizeň v bubne otvorom v hornej časti gumovej tesniacej manžety dvierok. Bielizeň je tak počas pracieho cyklu dôkladne prepieranie. Môžete nastaviť kratšiu dobu prania a ušetri energiu a vodu.

Skrátené programy

Priemerný prací cyklus trvá okolo hodiny. Ak potrebujete vyprať iba mierne zašpinená alebo spotené bielizeň, u niektorých modeloch práčok si môžete nastaviť skrátený cyklus prania, ktorý bude trvať len 15-30 minút.

ECO program

Funkcia Eco (ECO Time) je energeticky úsporný program, ktorý umožňuje pranie menšieho množstva bielizne s úsporou vody a energie, ako pri použití bežného programu, ktorý používate, keď je práčka plná.

Pet programy

Pet program je určený majiteľa domácich maznáčikov. Vďaka programu, ktorý bielizeň dôkladne namočí a vyplácha pred praním aj po ňom, sa z oblečenia odstráni väčšina chlpov a ďalších vlákien. Ideálne je doplniť práčku ešte sušičkou bielizne, ktorá z bielizne zvládne takmer dokonale odstrániť všetky chlpy, vlasy, vlákna, prach a rôzne alergény.

Motor práčky

Motor ovplyvňuje hlučnosť práčky a jej spotrebu. Práčky mávajú najčastejšie tri typy motorov: klasický motor, invertorový motor a direct drive motor.

Najhlučnejšie sú práčky s klasickým motorom. Oproti novším typom sú pravdepodobnosť zlyhania a pri praní menej účinné.

Práčky s invertorovým motorom sú vďaka elektronickému riadenie tichšie a majú nižšiu spotrebu.

Drahšie modely väčšinou disponujú direct drive motorom. Motor je umiestnený v osi bubna, ktorý poháňa napriamo bez remeňa a remenice, čím dochádza k menším vibráciám a nižšej hlučnosti práčky.

Klasický motor

Klasický motor je dnes už v podstate zastaraný typ motorov. Je tvorený štyrmi časťami: motorom, bubnom, remeňom a remenicou. Prenos elektriny prebieha prostredníctvom uhlíkov, ktoré spôsobujú hlučnosť práčky aj jej vyššiu spotrebu. Naviac je potreba uhlíky vždy po čase vymeniť. Motor je umiestnený mimo os bubna, čo je neefektívne.

Motor invertor

Invertorový motor sa skladá z rovnakých častí, ako motor klasický a je tiež umiestnený mimo os bubna. Oproti klasickému motoru znižuje hlučnosť (práčka sa dá označiť ako tichá) a spotrebu práčky. Vďaka jeho elektronickému konanie je jeho regulácia priama a plynulá.

Direct drive motor

Direct drive motor nájdeme predovšetkým u drahších a špičkových práčok. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch modelov je motor umiestnený v osi bubna. Nepotrebuje teda remeň ani remenicu, bubon poháňa priamo. Preto je efektívnejšie, znižuje hlučnosť a vibrácie práčky, je stabilnejší a lepšie ovládateľný než ostatné motory.

Pranie takmer bez vody

Okrem parného prania možno prať takmer bez vody využitím polymérnych guľôčok. Túto technológiu používajú predovšetkým priemyselné práčovne a hotely.

Polymérna guľôčky absorbujú nečistoty, čím sa môže ušetriť až 80% vody, až 50% pracieho prostriedku a až 50% energie. Polymérna guličky by tiež mali zamedzovať vzájomnému zafarbeniu bielizne, ktoré pri tomto type praní nemusíte deliť do niekoľkých dávok podľa farby. Po ukončení pracieho cyklu sa cez otvory v bubne guličky vráti do zásobníka a sú pripravené na ďalšie použitie.

Údržba práčky

Aj keď môže mať práčka samočistiaci program, nemali by ste zabúdať na jej ďalšiu údržbu. Znečistenie práčky nielenže skracuje jej životnosť, ale ani bielizeň už nemusí byť po vytiahnutí krásne čisté a voňavé. Aby vám práčka slúžila čo najlepšie a najdlhšie, vyžaduje priebežnú starostlivosť.

Ako sa o práčku starať?

Práčku nepreplňujeme – bielizeň sa potom lepšie vyperie a šetríte tým jej motor.

Perte radšej pri nižších teplotách, obmedzíte tak usadzovaniu vodného kameňa.

Zápachu práčky zabránite, keď občas do bubna práčky nalejte liter octu s vriacou vodou a naprázdno vyperiete na najvyššiu teplotu.

Minimálne dvakrát za rok vyčistite filter práčky.

Po každom vypraní utrite vlhkou handričkou gumové tesnenie okolo dvierok práčky.

Tesnenie

V gumovom tesnení okolo dvierok sa zachytávajú vlákna, prach, vlasy, kúsky papierových vreckoviek a rôzne drobné alebo vo vreckách zabudnuté, predmety. Po praní v tesnení môže zostať aj zvyšok vody, ktorý sa stane živnou pôdou pre rôzne baktérie a plesne, čo čoskoro spoznáte aj vďaka nepríjemnému zápachu.

Preto ideálne po každom praní odstráňte všetky v tesnení zachytené nečistoty, tesnenie utrite vlhkou handričkou a vytrite do sucha. Na usadené nečistoty použite kefku a ocot alebo dezinfekciu. Keď práčka doperie, nechajte dvierka práčky otvorené alebo aspoň pootvorené, aby vnútro práčky mohol vyschnúť a nezaparovala sa.

Dávkovacie šuplík

Aspoň jedenkrát mesačne vyčistite šuplík na dávkovanie pracieho prostriedku a aviváže. Obvykle šuplík stačí vybrať a opláchnuť horúcou vodou, prípadne odolnejšie nečistoty odstrániť žinkou. S usadenú špinou si poradí kefku, ocot a odstraňovač vodného kameňa. Zanesené otvory trysiek spriechodníte pomocou špendlíka alebo špáradlá. Po vyčistení šuplík vysušte alebo nechajte pootvorený, nech môže preschnúť, čo môžete robiť aj po každom praní.

Ak šuplík priebežne nevymývajú, budú sa v ňom množiť plesne a baktérie, a usadené zvyšky pracieho prostriedku alebo aviváže môžu zanechávať škvrny na bielizni.

Filter

Filter práčky stačí vyčistiť raz za dva až tri mesiace (podľa početnosti pranie). Filter vyberte, zbavte nečistôt, prepláchnite a vráťte späť. Postup na jeho čistenie býva uvedený v návode na použitie konkrétneho modelu práčky.

Bubon

Po keď práčka dokončí nenechávajte bielizeň v bubne príliš dlho, aby sa nepreťažoval na jednu stranu. Po vybratí bielizne nechajte dvierka práčky otvorené, aby vnútro mohol vyschnúť.

Niekoľkokrát za rok do práčky pridajte špeciálny čistič, ktorý sa postará o celý vnútrajšok prístroja a pustite práčku naprázdno.

Obľúbené značky práčok

Tuzemský trh ponúka práčky od niekoľkých desiatok výrobcov.

Aké značky patrí medzi najobľúbenejšie?

Práčky Whirlpool

Whirpool je americká značka, ktorá je veľmi obľúbená. Vyrábajú predovšetkým voľne stojace spredu plnené práčky, ale v ponuke sú aj práčky plnené vrchom. Práčky Whirpool sú vysoko úsporné a majú nízku hlučnosť. Ich cena sa pohybuje od 225 € do 750 €.

Práčky LG

LG je kórejská značka vyrábajúca výhradne spredu plnené klasické práčky aj užšie SLIM modely. Väčšina týchto práčok je veľmi úsporná s energetickou triedou A +++. Niektoré modely majú veľkú kapacitu a pojmú až 12 kg bielizne. Ich cena sa pohybuje od 400 € do 570 €, pričom pre náročnejších zákazníkov ponúka aj modely v cenovej relácii okolo
1 100 €.

Práčky AEG

AEG je nemecká značka vyrábajúca predovšetkým klasické spredu plnené práčky, aj keď môžete naraziť aj na práčky s horným plnením alebo na užší SLIM modely. AEG ponúka práčky, ktoré zvládnu vyprať 6 až 10 kg bielizne. Cena týchto práčok sa pohybuje od 330 do 1 300 €.

Práčky Beko

Práčky od tureckej firmy Beko si môžete zaobstarať za cenu už od 5 000 Sk. Vyrábajú predovšetkým klasické voľne stojace a výhradne spredu plnené práčky. Ich bubon pojme 6 až 7 kg bielizne. Práčky sa radí do energetickej triedy A +++.

Práčky Bosch

Bosch je nemecká firma vyrábajúca predovšetkým klasické spredu plnené práčky. V ponuke majú ale aj práčky plnené vrchom a SLIM modely. Kapacita práčok je 5 až 9 kg bielizne. Spadajú do energetickej triedy A +++. Práčky Bosch majú tichý chod a disponujú mnohými modernými funkciami. Cenovo sa pohybujú od 270 do cca 1 200 €.

Práčky Electrolux

Electrolux je švédska značka. Ponúka predovšetkým klasické práčky s predným plnením, ale vyrábajú aj vrchom plnené alebo vstavané práčky a SLIM modely. Vojde sa do nich 7 až 10 kg bielizne. Radí sa do energetickej triedy A +++. Cena práčok Electrolux sa pohybuje od
270 € do 1 100 €.

Práčky Indesit

Indesit je talianska značka, ktorá vyrába predovšetkým klasické spredu plnené práčky, ale aj práčky plnené vrchom. Práčky pojmú 5 až 10 kg bielizne. Radí sa do energetických tried A +++ a A ++. Ich cena je od 200 € do 500 €.

Práčky Samsung

Samsung je kórejská firma vyrábajúca výhradne voľne stojace spredu plnené práčky aj SLIM modely. Pojmú 5 až 9 kg bielizne. Radí sa do energetickej triedy A +++. Disponujú mnohými programami a funkciami. Práčku Samsung si môžete zaobstarať za cenu od 300 do cca
1 500 €.

Práčky Zanussi

Zanussi je talianska značka, ktorá vyrába len voľne stojace práčky vopred aj vrchom plnené. Kúpite ich za pomerne nízku cenu – od 220 do 340 €, ale sú hlučné a energeticky úsporné sú až drahšie modely. Radí sa do triedy A ++ a A +++.

Práčky Gorenje

Gorenje je slovinská značka vyrábajúca práčky, ktoré vás zaujmú nielen svojimi pracími vlastnosťami, ale aj originálnym vzhľadom. Gorenje vyrába práčky v rôznych farbách. Môžete si tak vybrať farbu práčky, ktorá vám bude dokonale ladiť s interiérom. Práčky Gorenje sú spredu plnené – či už klasické alebo SLIM modely. Ich kapacita je od 6 do 9 kg. Radí sa do triedy A ++ a A +++. Cena práčok Gorenje je 220 až 670 €.

Doprava a inštalácia práčky

U predajcu môžete zvyčajne využiť službu s doručením spotrebiča priamo do vášho bytu. Výrobcovia ponúkajú aj nainštalovanie a predvedenie výrobku. Nejedná sa o služby drahé, pohybujú sa rádovo niekoľko sto korún.

Môžete využiť aj odvoz starého spotrebiča a jeho ekologickú likvidáciu, táto služba býva zadarmo.

Cena práčok

Podobne ako u väčšiny domácich spotrebičov, od ktorých očakávame čo najlepšiu účinnosť a vysokú životnosť, aj do práčky sa oplatí investovať. Cenu práčky ovplyvňuje niekoľko faktorov. Väčšinou platí, že čím drahší práčka, tým kvalitnejšie prevedenie a počet programov a funkcií.

Práčky do 220 €

V najlacnejšie cenovej kategórii nájdete práčky s horným alebo predným plnením. Vo väčšine prípadov majú práčky menšiu kapacitu bubna, menej účinné odstreďovanie, disponujú skôr základnými funkciami, aj keď aj v tejto kategórii môžete nájsť práčky, ktoré majú napríklad aj funkciu Šiesty zmysel. Počítajte u nich s vyššou poruchovosťou a menej kvalitným spracovaním.

Cena do 400 €

Práčky v cene do 400 € patrí v našej krajine k najpredávanejším. Sú cenovo dostupné, ale už vybavené mnohými zaujímavými funkciami a programami. Majú nižšiu spotrebu energie a vyššiu triedu účinnosti odstreďovania, takže sú vhodné aj pre pranie bielizne, ktoré následne budete sušiť v sušičke.

Cena od 400 € do 800 €

Tieto práčky sú vybavené pokročilejšími technológiami, ako množstevné automatikou, parným praním a anti-alergickým plákaním. Niektoré modely môžu byť kombinované so sušičku alebo schopné synchronizácia s mobilným telefónom. Sú menej poruchové, majú vysoký počet otáčok odstreďovania a veľký bubon. Sú kvalitne spracované a zaujmú aj atraktívnym dizajnom.

Cena nad 800 €

Práčky s cenou nad dvadsať tisíc korún zaisťujú vysoký komfort a účinnosť prania. Ich spracovanie je špičkové a zaujmú luxusným dizajnom. Práčky najvyšších cenových kategórií sú tiché a disponujú celým radom inteligentných funkcií.

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať