Menu Zavrieť

Fitness náramky

fitness-náramek

Fitness náramok je chytré zariadenie monitorujúce váš životný štýl. Zobrazuje počet nachodených krokov, srdcový tep, počet spálených kalórií alebo kvalitu a dĺžku vášho spánku.

Chytré fitness náramky sa stali pomocníkom nielen športovo založených jedincov, ale každého, kto chce mať prehľad o svojich pohybových a spánkových aktivitách.

Výrobcovia vychádzajú z toho, že náramok budete nosiť celý deň – teda nielen pri športe, ale aj do práce a do školy. Preto možno u mnohých modelov meniť remienky náramkov a dokonale ich tak zladiť so svojím outfitom. Mnoho náramkov má veľmi štýlový dizajn a sú atraktívnym módnym doplnkom.

Fitness náramky: Výber 10 najlepších fitness náramkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších fitness náramkov. Ako sme tieto modely vyberali? Vybrali sme fitness náramky podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena fitness náramku, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

Názov náramkuVzhľadSnímač tepuMonitorovanie spánkuVodeodolnosťKrokomerPodporovaný OSHmotnosť (v g)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Xiaomi Mi Band 4Fitness náramok Xiaomi Mi Band 4ÁnoÁnoÁnoÁnoAndroid + iOS22,125,5Zobraziť v obchodoch
Honor Band 5Fitness náramok Honor Band 5ÁnoÁnoÁnoÁnoAndroid + iOS22,721Zobraziť v obchodoch
Huawei Band 4 ProFitness náramok Huawei Band 4 ProÁnoÁnoÁnoÁnoAndroid2558,43Zobraziť v obchodoch
Niceboy X-fit ACTIVEFitness náramok Niceboy X-fit ACTIVEÁnoÁnoÁnoÁnoAndroid + iOS2529,99Zobraziť v obchodoch
Samsung Galaxy FIT e SM-R375Fitness náramok Samsung Galaxy FIT e SM-R375ÁnoÁnoÁnoÁnoAndroid + iOS1524,99Zobraziť v obchodoch
Fitbit Charge 4Fitness náramok Fitbit Charge 4ÁnoÁnoÁnoÁnoAndroid + iOS190156,5Zobraziť v obchodoch
Honor Band 4Fitness náramok Honor Band 4ÁnoÁnoÁnoÁnoAndroid + iOS2332,81Zobraziť v obchodoch
Fitbit Charge 3Fitness náramok Fitbit Charge 3ÁnoÁnoÁnoÁnoAndroid + iOS40101,6Zobraziť v obchodoch
Xiaomi Amazfit Cor 2Fitness náramok Xiaomi Amazfit Cor 2ÁnoÁnoÁnoÁnoAndroid3249,24Zobraziť v obchodoch
Garmin vívosportFitness náramok Garmin vívosportÁnoÁnoÁnoÁnoAndroid + iOS24,1101,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia fitnes náramkov od ich užívateľov.

Aký je rozdiel medzi fitness náramky, chytrými hodinkami, športovými hodinkami a športtestery?

Fitness / chytré náramky

Fitness náramky bývajú tiež nazývané chytrými náramky. Tieto chytré náramky väčšinou nedisponujú toľkými funkciami, ako športtestery alebo chytré či športové hodinky. Sú však viac pokročilé než klasické krokomery. Fitness náramok spočíta vaše kroky, sleduje vás spánkový režim, spálené kalórie atď. Niektoré náramky umožňujú nastaviť dobu, po uplynutí ktorej vás náramok ľahkým vibrovaním upozorní, že by ste sa mali napríklad prejsť. Účelom fitness náramku je motivovať jeho nositeľa k zdravej miere pohybu.

Chytrý náramok si vyberte podľa toho, na čo ho budete využívať. Ak je pre vás dostačujúce krokomer a upozornenie na notifikácie z emailu alebo mobilného telefónu, budete spokojní aj s lacnejším modelom. Čím viac funkcií a čím presnejšie meranie náramok ponúka, tým je aj vyššia jeho obstarávacia cena. Pokročilejšie modely vie napríklad monitorovať srdcový tep.

Nazbierané informácie sa z náramku prepošlú do aplikácie v telefóne, ktorá vám pomôže s dodržiavanie zdravého životného štýlu a upozorní vás, na čom by ste mali zapracovať.

Fitness náramkov existuje mnoho typov s rôznymi funkciami a v mnohých dizajnoch. Pánske a dámske náramky sa od seba môžu líšiť vzhľadom displeja či ciferníku alebo farbou pásku. Detské náramky majú menšiu veľkosť.

Pri výbere sa zamerajte aj na to, aké príslušenstvo s náramkom obdržíte. Praktické je napríklad ochranné sklíčko na displej.

Chytré hodinky

Chytré hodinky sú podobné hodinkám športovým. Ale oproti športovým hodinkám nie sú toľko zamerané na sledovanie vašich fyzických aktivít. Sú vlastne „predĺženou rukou“ chytrých telefónov. Fungujú väčšinou cez Bluetooth ako doplnok mobilu. Niektoré modely už si ale poradí aj bez neho. Väčšina z nich má farebný dotykový displej, na ktorom vám ukazujú čas a meria tep alebo prejdenú vzdialenosť, podobne ako u fitness náramkov. Môžete si na nich prehrať hudbu, nastaviť budík. Maximálneho využitia všetkých ich funkcií dosiahnete po spárovaní s mobilným telefónom.

Potom vám chytré hodinky zobrazí notifikácia z Facebooku či Messengera, na ktoré väčšinou môžete aj reagovať, upozorní vás na SMS, zmeškané hovory, udalosť v kalendári alebo na zmenu skóre v športovom zápase, ktoré vás zaujíma. Umožní vám prepínať pesničky v mobile a niektoré modely aj priamo telefonovať.

Športtester

Športtestery svojím vzhľadom pripomínajú klasické hodinky. V porovnaní s fitness náramky poskytujú viac funkcií a bývajú odolnejší. Pomocou svojich funkcií zbierajú dáta o vašej fyzickej aktivite, meria tepovú frekvenciu a prejdenú vzdialenosť. Rad športtesterov zobrazuje veľké množstvo informácií už na svojom displeji a je vybavená GPS modulom zaznamenávajúci vami zdolanú trasu. Pri spojení s hrudným pásom vie najpresnejšie mapovať srdcovú aktivitu. Budete mať prehľad o ubehli vzdialenosti, rýchlosti, spálených kalóriách a srdcové aktivite, čo oceníte pri športe v prírode, ale aj na bežiacom páse doma alebo vo fitness centre. Všetky údaje môžete v spojení s mobilným telefónom, PC a rôznymi aplikáciami analyzovať a vyhodnocovať. Vďaka tomu sa tréning stane efektívnejším a priblížite so svojím cieľom.

Športové hodinky

Športové hodinky sú na rozdiel od chytrých hodiniek primárne určené pre šport. Sú podobné sporttesterům, ale sú viac zamerané na zaznamenávanie športových aktivít a môžu slúžiť aj ako osobný tréner. Športové hodinky sú tu predovšetkým na zber a analýzu dát pre zlepšenie výkonu alebo na dosiahnutie určitých cieľov. Môžete merať počet krokov, opakovanie, tempo na kilometer, vzdialenosť, nadmorskú výšku. Disponujú mnohými funkciami, sú presné, ale drahšie.

Bude pre vás fitness náramok užitočný?

Ak sa vám fitness náramky páči, ale nevyužili by ste väčšinu ich funkcií, môžete ich jednoducho používať ako hodinky.

Ak potrebujete presnejšie a podrobnejšie údaje o vašom tele a fyzických aktivitách – napríklad merania srdcového tepu alebo zaznamenanie bežecké trasy, kúpte si drahší model so senzorom srdcového tepu a zabudovanou GPS.

Najmodernejšie typy potom disponujú funkciou budíka, ktorý vás pomocou vibrácií vzbudí vo chvíli, keď sa nachádzate vo fáze ľahkého spánku. Tieto náramky vás vedia informovať aj o objeme využitého kyslíka alebo ukáže, koľko vám zostáva energie.

Ako vybrať fitness náramok

Materiál a dizajn

Fitness náramok budete pravdepodobne nosiť počas celého dňa, preto by ste si mali vybrať taký, ktorý vám bude príjemný na nosenie a predovšetkým nebudete alergický na niektorú z jeho súčastí. Záleží na vás, či dáte prednosť plastovému, silikónovému, pryžovému alebo kovovému prevedení.

Vzhľad fitness náramkov býva väčšinou jednoduchý, ale výrobcovia ponúkajú aj výrazná farebné prevedenia a možnosť meniť si remienok náramku podľa aktuálnej potreby alebo nálady, aby sa stal náramok aj zaujímavou súčasťou outfitu.

Plastové fitness náramky

Náramky z plastu, silikónu alebo z gumy. Plastové náramky majú nízku hmotnosť, ktorá môže byť iba 20 gramov a taký náramok potom na svoje ruky takmer necítite. Silikón je šetrný ku koži a teda vhodný aj pre alergikov. Plastové náramky sa navyše vyrábajú v širokej farebnej škále.

Tipujete Ak však na klasiku a eleganciu, dáte zrejme prednosť náramku kovovému.

Kovové fitness náramky

Kovové náramky sú vkusné, elegantné a majú štýl. Svojim vzhľadom pripomínajú pásky od luxusných hodiniek. Ich hmotnosť je výrazne vyššia, než u náramkov plastových a môže dosahovať až 320 gramov a viac.

U mnohých typov fitness náramkov je možné meniť pásik náramku podľa svojho outfitu.

Odolnosť fitness náramkov

Či už sa rozhodnete pre náramok z plastu či kovu, vždy sa zaujímajte o predovšetkým jeho základné vlastnosti, ktoré výrazne rozširujú možnosti využitia náramku.

Nejnáchylnějším miestom fitness náramkov je displej. Je náchylný k poškriabaniu alebo prasknutiu. Najdrahšie modely majú displej chránený zafírovým sklom. Náramky, ktoré nemajú príliš odolné sklo, je dobré chrániť aspoň ochrannou fóliou.

Okrem displeja sa zamerajte aj na celkovú odolnosť náramku – ako vysoko je odolný proti vode a prachu. Náramky, ktoré disponujú týmito vlastnosťami, nemusíte dávať dole z ruky – výborne odolávajú nadbytočné miere potu a nemusíte sa báť, ísť si s nimi zaplávať.

Na aké vlastnosti sa zamerať?

  • Odolnosť proti vode
  • Odolnosť proti prachu
  • Zvýšená odolnosť proti poškriabaniu
  • Odolnosť proti občasným nárazom

Stupeň krytia (IP, Ingress Protection) je medzinárodne štandardizovaný kód udávajúci odolnosť výrobkov proti vniknutiu cudzích telies a kvapalín, predovšetkým vody.

Vyjadruje sa v tzv. IP kódu, ktorý je tvorený znakmi „IP“ nasledovanými dvoma číslicami: prvá udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov, druhá označuje stupeň krytia pred vniknutím vody.

Náramkom s certifikáciou IP64 nevadí dážď a môžete sa s nimi sprchovať (= odolnosť proti striekajúcej vode).

Väčšina náramkov má certifikáciu IP67, ktorá umožňuje náramok ponoriť do hĺbky až 1 metra po dobu až 30 minút.

Ak chcete náramok nosiť aj pri plávaní, potom si kúpte náramok s funkciou merania plavecké aktivity a s certifikáciou IP68.

Hmotnosť

Hmotnosť fitness náramkov sa líši podľa materiálov použitých na ich výrobu. Niekto je rád, keď náramok na ruke takmer necíti a niekomu naopak vyhovujú ťažšie doplnky. Ak si nie ste istí, či ľahšie alebo ťažšie náramok, jednoducho si ho v obchode vyskúšajte a uvidíte, aký z náramku na ruke budete mať pocit.

Displej

Fitness náramky môžu byť bez displeja alebo s displejom. Pokiaľ na náramku nepotrebujete mať zobrazovaciu plochu – displej, bude náramok vyzerať nenápadnejšie, čo mnohí užívatelia preferujú. Náramok zhromažďuje hodnoty, ktoré si následne zobrazíte na svojom telefóne. Náramky bez displeja často mávajú aj dlhšiu výdrž batérie.

Fitness náramky s displejom vám poskytnú informácie aj v priebehu ich nosenia. Displej môže byť s LED diódami alebo klasický.

LED displej

LED displej je lacnejšie, než klasický displej. Zobrazujú sa na ňom svetelné LED indikátory signalizujúce určitú činnosť. Ak nechcete náramok často nabíjať a namerané hodnoty vám postačí vidieť v aplikácii v telefóne, môžete si zaobstarať zobrazovanie práve pomocou LED diód.

Klasický displej

Drahšie fitness náramky majú plnohodnotné OLED a AMOLED displeja s väčšou plochou a lepšou čitateľnosťou. Ak chcete namerané hodnoty vidieť hneď a nechcete všetko riešiť cez mobilný telefón, kúpte si určite náramok s klasickým displejom. Najbežnejšie sú OLED displeja s uhlopriečkou cca 0,6, – 1 palcov. OLED displeje šetrí batériu.

Drahšie fitness náramky majú displeje s väčšou uhlopriečkou zobrazujúci podrobnejšie údaje a upozornenia. Sú však náročnejšie na spotrebu a náchylnejšie k poškodeniu.

Pri výbere náramku sa zamerajte na to, ako dobre sú čitateľné zobrazované údaje na displeji, a to aj za zhoršených svetelných podmienok alebo naopak pri priamom slnku, a ako sú usporiadané jednotlivé položky, aby ste pre vás dôležité informácie, videli na prvom mieste.

Remienky – variácie a výmena

U mnohých typov náramkov je pásik vymeniteľný. To oceníte predovšetkým pokiaľ nostíte náramok nepretržite. Vhodne zmeneným pásikom jeho vzhľad prispôsobíte aktuálnej príležitosti – či už športujete, ste v práci alebo sa zúčastňujete nejaké slávnostné udalosti. Ak viete, že pásik budete meniť často, vyskúšajte si, ako dobre to u vami vybraného kúsku ide, aby ste sa potom pri jeho výmene, napríklad pred odchodom do práce, nezdržiavali. Ak budete náramok používať iba pri športe, vystačíte si najskôr s náramkom, ktorý výmenu pásku neumožňuje.

Výdrž batérie a nabíjanie

Fitness náramky majú pomerne dobrú výdrž batérie, ktorá záleží na type použitého akumulátora.

Integrovaná batéria

Náramok sa nabíja pripojením k nabíjačke alebo cez USB port napr. Z notebooku. Nabitie je rýchle (len niekoľko desiatok minút), batéria vydrží nabitá 1 deň až mesiac. Priemerná výdrž batérie je 1 – 2 týždne v závislosti od veľkosti a typu displeja a využívanie jednotlivých funkcií.

Vyberateľná batérie

Ak nechcete myslieť na to, aby ste vždy včas náramok nabili, kúpte si náramok s klasickou gombíkovou batériou CR1632, ktorá vydrží niekoľko mesiacov až rok.

Väčšina chytrých náramkov vás včas informuje, že sa blíži doba výmeny batérie alebo dobitie akumulátora.

Kompatibilita

Fitness náramky zbierajú dáta o vašich fyzických a spánkových aktivitách, ktorá je potreba vyhodnocovať a pracovať s nimi. Preto je dôležité, aby šiel náramok prepojiť s vaším smartfónom alebo počítačom. Fitness náramky komunikujú s mobilným telefónom prostredníctvom bezdrôtovej technológie Bluetooth.

Pri nákupe náramku si overte kompatibilitu s vaším zariadením. Predovšetkým funkčnosť s danou platformou – Android a iOS a podporovanú verzií. Podporovaná verzia u Androidu je 4.3 či 4.4 a novšie. U iOS potom 7.0 a niekedy tiež 8.0. Menej rozšírený je operačný systém Windows Phone, ktorý mávajú predovšetkým značky Xiao, Fitbit alebo Garmin. Aby informácie mohli byť do telefónu prenášané, je nutné, aby telefón podporoval Bluetooth, čo je u väčšiny súčasných modelov štandardom.

K zobrazenie dát slúži aplikácia dodávaná výrobcom náramku alebo dá prípadne využiť aj nejakú alternatívne. Z aplikácie môžete nastavovať jednotlivé notifikácia a funkcie náramku. Vďaka kompatibilite medzi náramkom a zariadením na displeji náramku uvidíte napríklad SMS správu, zmeškaný hovor alebo upomienku v kalendári. Na tieto udalosti ste upozornení jemným zavibrovaním.

Aplikácie

Zistite si, akú aplikáciu k zariadeniu výbrobce dodáva a jej hodnotenia užívateľmi, ktoré nájdete na Google Play alebo v App Store. Aplikácia musí mať všetky funkcie, ktoré budete chcieť využívať – ​​merania srdcového tepu, ovládanie fotoaparátu, notifikácia atď. Niektorí výrobcovia k náramku majú aj webové rozhranie, do ktorého sa cez počítač môžete prihlásiť. Drahšie fitness náramky je možné prepojiť aj s ďalšími Službyte, medzi ktoré patrí napríklad športové aplikácie Endomondo alebo aplikácie pre chudnutie Noomi. Niektoré náramky fungujú bez spárovanie s mobilným telefónom a dáta nameraná náramkom si môžete prezrieť po pripojení k PC.

Funkcie fitness náramku

Nové technológie prinášajú veľký pokrok v meraní fyziologických funkcií. Ak chcete mať dobrý prehľad o tom, čo sa deje vo vašom tele, zaujímajte sa o fitness náramky, ktoré majú vo výbave GPS, barometer, gyroskop, akcelerometer, senzor okolitého svetla, výškomer, senzor srdcového tepu atď. Od počtu a náročnosti meraní těchtno funkcií sa odvíja aj cena náramku.

Pohybový senzor

Pohybový senzor zapína displej náramku – ak sa chcete pozrieť na údaje na displeji, pri pohybe ruky sa sám zapne.

Krokomer

Krokomer náramku zaznamenáva vaše ušlé kroky. Udávaný počet krokov sa však môže líšiť v závislosti na kvalite a značke výrobku, ktorý používate.

Prekonaná vzdialenosť

Šikovný náramok meria nielen počet krokov, ale aj vzdialenosť, ktorú prejdete, zaplávať alebo prejdete na bicykli.

Stopky

Náramkom môžete tiež stopovať čas, čo využijete nielen počas svojich športových aktivít. Keď beží stopky, môžete prepnúť aj na iné rozhranie, ako je čas, kroky, kalórie, vzdialenosť, tepová frekvencia a tak ďalej.

Upozornenie

Náramok vás vibráciami upozorní na prichádzajúce a zmeškané hovory, SMS, e-maily, sociálne médiá, udalosti v kalendári atď.

Meranie tepu

Tepová frekvencia do značnej miery súvisí s mnohými vnútornými procesmi. Je teda cenným a ľahko merateľným údajom so širokým využitím. Srdcový tep je dôležitým ukazovateľom nielen pri športových aktivitách. Pomáha nám s odhadom spálených kalórií, analýzou spánku, stresu a celkového stavu nášho organizmu.

Tep možno merať dvoma spôsobmi – meranie elektrického potenciálu spôsobeného srdcovej aktivitou (meranie s pomocou hrudných pásov) alebo meranie pomocou optického senzora a odrazu svetla od prekrvené kože. Teda – ako sa vám koža prekrvuje v závislosti na srdcovej aktivite, mení sa farba presvietené kože a optický senzor podľa toho dokáže určiť tepovú frekvenciu. Optické čidlo je na spodnej časti náramku, ktorá prichádza do priameho kontaktu s rukou. Stlačením tlačidla na displeji vyvoláte meranie tepu. Na presnosť merania má vplyv niekoľko aspektov, napríklad farba vašej kože, ako sa vám prekrvujú končatiny, či ste spotení alebo ako dobre sedí náramok s optickým čipom na ruky.

Spálené kalórie

Funkcia spálené kalórie zobrazuje informácie o tom, koľko kalórií ste v danom časovom úseku spálili. Chytré hodinky merajú kalórie vďaka senzorom, ktorých signály následne rôzne algoritmy spracovávajú a prevádzajú na hodnotu energetického výdaja. V chytrých hodinkách spravidla nájdete dva základné typy senzorov pre výpočet energetického výdaja:

Akcelerometer

Výhody – Akcelerometer umožňuje spresnenie energetického výdaja vykonaného pri nižšej intenzite výkonu. Dobre ho možno využiť tiež pri intervalových tréningoch.

Nevýhody – Akcelerometer neregistruje statickú aktivitu (cvičenie na mieste, izometrickej cviky, Plank) a nedokáže rozlíšiť medzi cvičením so záťažou (např.normlální chôdzi oproti farmárske chôdzi).

Senzor tepovej frekvencie

Výhody – Senzor srdcovej odozvy meria veľmi presne v stredne až vysoko náročné intenzite záťaže.

Nevýhody – Senzor tepovej frekvencie je až príliš univerzálne. Odchýlky sa prejaví pri meraní fyzickej aktivity, ktorá je zameraná na dolné končatiny (drepy, cyklistika) a na horné končatiny (box, kľučky). Súčasne je málo presný na určenie energetického výdaja pri nízkej tepovej frekvencii.

Kvalita spánku

Spánok je veľmi dôležitý pre regeneráciu organizmu, ktorá sa podieľa na obnove telesných a duševných síl. Počas spánku prechádzame niekoľkými fázami – ľahký a hlboký spánok a REM. Chytré náramky dokážu tieto jednotlivé fázy vášho spánku monitorovať. Vďaka tomu môžete využiť prebudení náramkom vo chvíli, keď sa nachádzate vo fáze ľahkého spánku.

Aplikácie, ktoré sú na meranie spánku zamerané, vám na základe nameraných údajov navrhnú, ako dosiahnete kvalitnejšieho spánku.

Na spánok nadväzujú niektoré pokročilé funkcie – napríklad Body Battery od spoločnosti Garmin. Táto funkcia porovnáva kvalitu a kvantitu spánku s celkovou záťažou organizmu a vypočítava zostávajúce energiu užívateľa.

Nastavenie denných cieľov

V aplikácii v mobilnom telefóne si nastavíte denný cieľ. Náramok sleduje vaše pokroky podľa vami zvolenej činnosti. Keď svoj cieľ dosiahnete, náramok na oslavu zabliká a zavibruje. Môžete si nastaviť cieľovú vzdialenosť, spálené kalórie alebo minúty aktívnej činnosti.

Do aplikácie môžete pridať aj svojich priateľov vyhľadaním ich e-mailové adresy. Môžete potom porovnávať vaše denné ciele (kroky, kalórie a vzdialenosť) a vzájomným porovnávaním sa zlepšovať.

Vystúpaní poschodia

Pokiaľ má náramok barometrický výškomer, dokáže počítať poschodia, ktorá ste počas dňa vystúpili. Väčšina prístrojov vychádza z hodnoty jedného poschodia vo výške cca troch metrov.

Vibrácie

Jemnými vibráciami vás náramok môže budiť alebo upozorňovať na prichádzajúce správy či hovory. Vibráciami vás môže tiež upozorniť na vašu dlhší nečinnosť a pripomenie vám, že by ste sa mali napríklad prejsť.

Záznam trasy

Náramok, ktorý je vybavený GPS modulom, alebo ktorý vie využívať GPS z telefónu, je schopný zaznamenávať vašu trasu v reálnom čase.

Meranie rýchlosti

Náramok s funkciou merania rýchlosti zmeria rýchlosť, ktorou sa pohybujete – či už pri behu, plávaní alebo na bicykli.

Pripomenutie aktivít

V aplikácii slúžiace na pripomenutie vašich aktivít môžete nastaviť niekoľko typov denných pripomenutie a upraviť ich nastavením dňa a času. Náramok začne v stanovenej chvíli vibrovať a zobrazí sa zodpovedajúce pripomenutie.

Bezkontaktné platby

Platenie pomocou chytrých náramkov a hodiniek je stále populárnejšie. Nemusíte so sebou nosiť peňaženku, pretože vám stačí chytré zariadenia na zápästí alebo vo vrecku. Platenie je pohodlné, rýchle a bezpečné.

Bezkontaktné platenie prebieha pomocou technológie NFC. Pri použití tejto platby stačí, rovnako ako pri platení bezkontaktnou kreditnou kartou, len svoj náramok priložiť k platobnému terminálu a požadovaná suma je z vášho účtu odpočítaná.

Funkciu platenie chytrými náramky alebo hodinkami už podporuje väčšina bánk. Aktuálne je možné použiť: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay. Google Pay a Apple Pay platí predovšetkým pre chytré hodinky. Fitbit pay vie Slovenská sporiteľňa, Komerční banka, Moneta a mBank.

Prehrávanie hudby

Náramok umožní ovládanie hudobného prehrávača vo spárovanom telefóne. Niekedy možno nahrávať hudobné súbory priamo do pamäte zariadenia. Po pripojení bezdrôtových slúchadiel tak môžete počúvať svoju obľúbenú hudbu napríklad pri cvičení bez toho aby ste museli mať blízko svoj telefón.

Plánovanie tréningu

Šikovný náramok s funkciou plánovania tréningu dokáže na základe fyziologických dát rozpoznať vaše možnosti presnejšie, než profesionálny tréner.

Funkcia Quick Target (Rýchly cieľ) – Ako svoj cieľ si zvolíte dĺžku tréningu alebo výdaj kalórií. Môžete sa napríklad rozhodnúť, že spálite 500 kcal alebo že budete trénovať 30 minút.

Funkcia Phased Target (fázovanie cieľ) – Tréning si môžete rozdeliť na jednotlivé fázy a pre každú z nich určiť inú intenzitu a dĺžku trvania. Napríklad zostavenie intervalové tréningové jednotky, ktorej súčasťou je vhodná rozcvička a odpočinkové fázy.

Funkcia Favorites (Obľúbené) – Zvolíte si cieľ a pridáte ho do Favorites (Obľúbených), aby ste ho ľahko našli zakaždým, keď ho budete chcieť zopakovať.

Stress Score / Stress Level (kontrola záťaže)

Táto funkcia mapuje aktuálny srdcový variabilitu, z ktorej sa dá usúdiť celková záťaž organizmu predovšetkým z hľadiska fyzického vypätia. Pri čítaní výsledkov musíme porovnávať nedávnu aktivitu, oddych aj záťaž.

Zo srdca sa (okrem EKG) zvyčajne odčítava srdcový tep (srdcová frekvencia) a variabilita srdcového tepu. Srdcový tep (počet pulzov za minútu) dokáže zobraziť väčšina chytrých náramkov. Srdcové variabilitu majú ale len špičkové modely vyšších cenových kategórií.

Body Battery – koľko vám zostáva energie

Funkcia Body Batrery ukazuje zostávajúcu energiu užívateľa. Nadobúda hodnoty od 1 do 100 – vyššie číslo znamená väčšiu rezervu energie. Táto funkcia je užitočná predovšetkým pri plánovaní ďalšieho postupu pri fyzickej aktivite – či zvoliť menej intenzívny aktivitu alebo rovno prejsť do režimu spánku pre úplnú regeneráciu.

Body Battery zobrazí aj vašu energetickú krivku. Najvyšších hodnôt dosahuje po kvalitnom spánku (80 – 100). Ak vykazuje krivka po prebudení nízku hodnotu, mali by sme sa zamyslieť nad tým, čo náš spánok narušovalo a nabudúce sa týchto vecí vyvarovať. Výsledok môže byť nižšia napríklad pri chorobe, ktorá telo vyčerpá a hodnota nemusí byť ani 30. Môžete tak v priebehu dní sledovať, ktorá aktivita vám uberá energiu a ktorá naopak pridáva. Pričom nie každá aktivita idúce vašu energiu nie je zlá – napríklad cvičenie.

Body Battery je vypočítaná na základe Stress Score a uskutočnených aktivít. Zohľadňuje aj predchádzajúce dni, čo vo výsledku vytvára veľmi presné informácie. Pre získanie všetkých dát z poslednej doby musíme hodinky nosiť nepretržite, teda vo dne aj v noci. Zložíme Ak hodinky na pár hodín, dokážu tento medzičas odhadnúť. Pri dlhšej odluke potom Body Battery začína merať nanovo.

Meranie okysličenie krvi

Šírenie kyslíka v tele má zásadný vplyv na správnu funkciu orgánov. Hodnota okysličenie krvi ukazuje, ako dobre sa v celom tele kyslík šíri. Takéto sledovanie okysličenie krvi je prospešné pri cvičení – ukazuje, ako telo zvláda náročnejšie pohybovú aktivitu. Počas spánku vás môže upozorniť na skryté zdravotné problémy.

Cena fitness náramku

U fitness náramkov platí, že s väčším množstvo funkcií a kvalitou prevedenia sa zvyšuje aj ich obstarávacia cena. Ak máte strach z kúpy náramku nejakej neznámej značky, zamerajte sa na známe značky, ako napr: Xiao, Huawei, Fitbit, Garmin, Samsung, TomTom, Polar, Razer, CellurLine a Technaxx.

Cena do 40 €

Najlacnejšie náramky sú určené pre menej náročných užívateľov. Ale už v tejto kategórii nájdete náramky disponujúci mnohými zaujímavými a užitočnými funkciami, ako napríklad čas, krokomer, snímač tepu, monitoring spánku, alarm, párovanie, pripomínanie hovorov a športovej módy – beh, jazda na bicykli, tenis atď. Výsledky meraní však nie sú príliš presné.

Cena od 40 € do 80 €

Za túto cenu dostane náramok v kvalitnejšom a originálnom prevedení a s ďalšími funkciami: upozorní vás na prichádzajúce hovory, SMS, e-maily, správy z aplikácií (Facebook, Instagram, Messenger …) a udalosti. Disponuje senzorom na meranie telesnej teploty a snímačom tepovej frekvencie. Zmeria kroky, prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie, spánok, krvný tlak a saturáciu kyslíka v krvi. Môže mať funkcií športového režimu na niekoľko rôznych športových aktivít, diaľkovú spúšť fotoaparátu telefónu, funkciu Nájdi telefón, vibrujúca budík atď.

Cena od 80 € do 110 €

Náramky v cene nad 80 € bývajú vysoko kvalitné dizajnové výrobky. Meranie hodnôt je u nich presnejšia. Majú vyšší dosah Bluetooth funkcie, dlhú výdrž batérie, vynikajúce rozlíšenie a čitateľnosť displeja a dobrú odolnosť proti vode a prachu.

Cena nad 110 €

Modely v tejto cenovej kategórii sú vhodné pre profesionálnych športovcov.

Najdrahšie fitness náramky vám poskytnú najpresnejšie údaje a vyhodnotenie nameraných údajov. Bývajú špičkovo spracované a vysoko odolné proti poškodeniu, vode, prachu a piesku. Môžu mať dotykové displeje a bzepočet rôznych funkcií. Niektoré chytré fitness náramky tak zastúpi aj chytré telefóny. Pri behu alebo jazde na bicykli teda pri sebe nemusíte nosiť smartphone.

Náramok sám rozozná, čomu sa práve venujete a podľa toho upraví svoje nastavenie. Či už trénujete na bežeckom páse alebo v prírode, náramok to automaticky spozná a vám dodá zodpovedajúce údaje o vykonávanej činnosti.

Niektoré náramky môžu mať vstavaný pikoprojektoru, ktorý po zatrasení premietne aktuálny čas na vašu ruku.

Fitness náramok a pár slov záverom

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový fitness náramok. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového fitness náramku pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady pri vašom športovaní.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Fitness náremek nájdete skladom v mnohých internetových e-shopoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na portál Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom fitness náramku. Dozviete sa tam tiež, kde sú fitnes náramky skladom a za akú sa predávajú cenu (vývoj ceny vás upozorní napríklad na rôzne zľavové akcie).

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať