Menu Zavrieť

Krájače chleba

krajac-chleba

Chlieb má nezastupiteľné miesto na našom kuchynskom stole. Môžete ho jesť na raňajky, či k večeru alebo len tak na desiatu.

Ako však správne nakrájať chlieb? Nie vždy to je jednoduché. Nožom to zvyčajne dobre nejde a často si bochník chleba nechtiac stlačíte či inak poškodíte. Chleba sa vám tiež môže pri krájaní nožom rozpadnúť. Ak si chcete taký chleba namazať, potom je to problém. A určite nechcete hosťom servírovať rozpadnutý chlieb.

Aby ste mali skvele nakrájaný chleba, potrebujete produkt zvaný krájač chleba. Ten vám umožní nakrájať chlieb na tenké plátky alebo také, aké máte radi. Môžete si na trhu vybrať z manuálnych krájačov či elektrických krájačov chleba.

Krájače chleba: Výber 10 najlepších krájačov chleba

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších krájačov chleba. Ako sme tieto modely vyberali? Vybrali sme krájače chleba podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena krájače chleba, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

Názov krájačaVzhľadTypPriemer kotúča (cm)Max. hrúbka rezu (mm)Príkon (W)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Silvercrest SAS 120 C1Krájač chleba Silvercrest SAS 120 C1Elektrický172012049,99Zobraziť v obchodoch
Bravo Ritter E 16Krájač chleba Bravo Ritter E 16Elektrický1720?83,9Zobraziť v obchodoch
Sencor SFS 1001Krájač chleba Sencor SFS 1001Ručné1715028,36Zobraziť v obchodoch
Catler FS 9020Krájač chleba Catler FS 9020Elektrický2212150299Zobraziť v obchodoch
Gorenje R 506 EKrájač chleba Gorenje R 506 EElektrický191516054Zobraziť v obchodoch
KLUGE 493.5Krájač chleba KLUGE 493.5 Elektrický?15200119,9Zobraziť v obchodoch
Domo DO 522Krájač chleba Domo DO 522Elektrický221520098,3Zobraziť v obchodoch
Gorenje R 401Krájač chleba Gorenje R 401Elektrický171711045Zobraziť v obchodoch
ETA 1094 90000Krájač chleba ETA 1094 90000Elektrický172012038,2Zobraziť v obchodoch
Clatronic MA 3585Krájač chleba Clatronic MA 3585Ručné191518044Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia krájačov chleba od ich užívateľov.

Ako vybrať krájač chleba

Pokiaľ už vás nebaví jesť neustále rozpadnutý krajec, je pre vás krájač chleba vhodný. Je to zariadenie, ktoré vám pomôže rovnomerne krájať chlieb, údeniny a syry. Je potrebné sa pri výbere venovať dôležitým parametrom, pretože na trhu nájdete celý rad tohto typu zariadenia. Z tohto dôvodu sme pripravili tento návod na to, ako vybrať krájač chleba, ktorý vám povie, ktorý krájač si vybrať.

Typ krájače chleba

V obchodoch môžete nájsť rôzne typy krájačov chleba. Môžete si vybrať elektrický krájač chleba alebo mechanický krájač chleba. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Ktorý typ si vybrať? Na to sa zameriame tu.

Mechanický krájač chleba

Mechanický krájač chleba je veľmi jednoduchým zariadením. Točíte kľukou a tým krájate chleba. Zvyčajne si môžete nastaviť aj výslednú hrúbku krajce chleba. Výhodou mechanického typu je, že je lacný oproti elektrickému typu. Nevýhodou je námaha a tiež časová náročnosť krájanie chleba. Čo najmä po ránu, kedy si chystáte raňajkách, môže byť nepríjemné.

Elektrický krájač chleba

Elektrický krájač chleba je moderným prístrojom, ktorý vám ušetrí veľa času a ľudskej energie. Všetko zvláda elektricky. U tohto typu je nutné myslieť na viac parametrov ako je výkon prístroja a ďalšie špecifické parametre pri elektrickom typu. Nevýhodou tohto typu je vyššia hmotnosť a vyššia cena. Pre tento typ však hovoria úspora času a úspora vašej energie.

Príkon

U elektrický krájačov chleba je nutné sa zamerať na parameter príkon. Ten je udávaný vo wattoch ( „W“). Výkon nám určuje to, koľko elektrickej energie potrebuje daný krájač k svojmu fungovaniu. Príkon nám ovplyvňuje aj výsledný výkon takéhoto modelu. Odporúčame vyberať modely, ktoré majú príkon aspoň 100 W až 200 W.

Materiál krájače

Pri výbere krájača je dobré sa pozrieť aj na to, z akého materiálu je konštrukcia krájača vyrobená. Na trhu sa môžete stretnúť s niekoľkými druhmi materiálov. U väčšiny modelov si však vyberiete modely, ktoré sú vyrobené z plastu alebo nerezového materiálu.

  • Plastové krájače chleba
  • Nerezové krájače chleba

Plast je lacnejším materiálom a menej kvalitným. Naopak nerez je tým lepším a zároveň drahším. Ak ste nenáročným používateľom, bude vám stačiť plastový materiál. Ak si však neviete bez čerstvého krajce chleba predstaviť deň a ste častým užívateľom, odporúčame aby ste si vybrali model, ktorý je vyrobený z nerezového materiálu. Nerezový model je zvyčajne ťažšie ako ten plastový.

Kotúč krájača

Najdôležitejším prvkom každého krájača je kotúč (elektrického i mechanického krájače), vďaka ktorému môžete krájať jedlo na plátky. Môže byť vyrobený z nerezovej alebo chróm-uhlíkovej ocele. Kotúč je veľmi dôležitý, preto je nutné si vybrať model s kvalitným kotúčom. Rozdielne kotúče môžu mať taky rozdielny priemer. Zvyčajne si vyberiete kotúče s priemerom okolo 170 mm.

Rozlišujeme tiež typ kotúča. Môžete si vybrať z hladkého alebo zoubkovaného kotúča.

Hladké kotúča

Hladké kotúče nám poskytujú veľmi presné rezanie. Tento typ kotúča je vhodný najmä na krájanie chleba.

Zúbkovaný kotúč

Ďalej môžete mať kotúč so zubami, ktorý je menej presný. Zúbkovaný kotúč sa skôr viac hodí na syry či mäso a ďalšie. Pokiaľ chcete krájať tenký chlieb, odporúčame si vybrať model s hladkým kotúčom.

Rezná hrúbka krájače chleba

Dôležitou funkciou každého krájača je možnosť nastavenia hrúbky krájania. Je potrebné si uvedomiť, že čím väčší je rozsah, tým viac možností nám dané zariadenie dáva. K zmene nastavenia sa používa špeciálny gombík. Vo väčšine prípadov sa nastavenie hrúbky pohybuje zvyčajne od 0 mm do 22 mm. Vyberajte si teda model, ktorý vám umožňuje prispôsobiť hrúbku rezanie.

Podávač

Podávač je druh podnosu, na ktorý je umiestnené jedlo, ktoré chcete krájať. V mnohých modeloch sa môže skladať, čo vám poskytne pohodlie pri upratovaní modelu. Podávač môže byť vyrobený z ocele alebo plastu. Prvý variant je veľmi odolná, preto je určená ľuďom hľadajúcim skôr profesionálne vybavenie. Pokiaľ ide o krájača s plastovým podávačom, jedná sa o zariadenie určené skôr pre domáce použitie. Plastový materiál je lacnejšie a menej odolnejšie. Oceľ je naopak veľmi odolná. Na druhú stranu je model z ocele o veľa drahšie.

Zabezpečenie krájače chleba

Krájač je zariadenie, ktoré má veľmi ostré nože, takže stojí za to vybrať si model s ďalšími zárukami, ktoré vám zaručia vašu bezpečnosť. Medzi ne patrí okrem iného ochrana prstov, ktorá sa vám určite počas rezania bude hodiť.

Najlepší krájač chleba je ten, ktorý má všetky druhy ochrany pred nechceným zapnutím zariadenia. Táto funkcia je jednou z najdôležitejších možností pre tento typ produktu. Model sa zapne iba po stlačení príslušného tlačidla. Ďalej môžu byť modely vybavené krytom ostrie, chráničmi prstov alebo detskou poistkou.

Funkcie a vybavenie krájača

Rovnako ako ďalšie spotrebiče aj krájač chleba ponúka rôzne funkcie a dodatočné vybavenie, ktoré vám uľahčia používanie tohto zariadenia, ktoré je určené pre krájanie chleba a ďalších potravín.

  • Regulácia otáčok pri elektrickom modeli – Táto funkcia vám umožňuje nastaviť si ľubovoľnú rýchlosť krájanie chleba. To vám umožní krájať rôzne druhy chleba.
  • Servírovacia tácka – Tento doplnok vám umožňuje pohodlne zachytiť krájaný chlieb. Vďaka tomu nemusíte upratovať toľko omrviniek, pretože väčšinu zachytí tento servírovací podnos.
  • Nastavenie hrúbky krajce chleba – Vďaka tomuto si môžete prispôsobiť hrúbku chleba. Záleží len na vás, akú veľkú hrúbku potrebujete a môžete si ju prispôsobiť.

Krájač chleba a jeho cena

Pri výbere zariadenia, ako je krájač chleba, nezabudnite, že jeho cena závisí predovšetkým na kvalite spracovania a spôsobu, akým funguje. Najlacnejší model je ten, ktorý je mechanický. Za tento typ zariadenia zaplatíme približne okolo 40 € s DPH. Elektrické krájače sú rozhodne drahšie. Náklady na obstaranie takéhoto zariadenia môžu dokonca dosiahnuť sumy niekoľkých stoviek € s DPH. Poďme sa na jednotlivé cenovej kategórie krájačov chleba pozrieť o niečo podrobnejšie.

Najlacnejšie krájača s cenou do 40 € s DPH

Čo vám ponúkne táto najlacnejšie kategória? S cenou do 40 € s DPH si vyberiete predovšetkým ručné krájača. Nájdete tu však aj elektrické modely, ktoré sú však veľmi základné a sú vyrobené z veľmi lacných materiálov. Nájdete tu modely od značiek ako je Sencor, Esperanza, Adler či DOMO.

Cena krájače od 40 € do 80 € s DPH

Čo vám ponúkne táto kategória? Nájdete tu oveľa lepší ručné krájače, ktoré vám nakrája nielen chlieb, ale aj mäso či šunku. Vyberiete si tu modely ako z lacnejších materiálov, ako aj z drahších ako je nerezová oceľ. Vyberiete si tu modely od značky Sencor, Kluge či Silvercrest. Elektrické modely tu ponúkajú funkcie ako je regulácia otáčok a ďalšie.

Cena krájačov chleba nad 80 € s DPH

S cenovkou nad 80 € s DPH si vyberiete už modely, ktoré sú veľmi kvalitné a sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov. Tieto modely majú veľmi presné kotúče a navyše ponúka aj pokročilejšie bezpečnostné prvky. Niektoré modely ponúkajú aj funkciu ako je trvalý prevádzka. Takéto modely sa hodí aj do priemyselných prevádzok.

Krájače chleba a pár slov záverom

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový krájač chleba (elektrický či mechanický). Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového krájače na chleba pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady a pomôže vám s každodenným krájaním chleba .

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Krájač chleba nájdete skladom v mnohých internetových e-shopoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaciu server Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom krájače chleba. Dozviete sa tam tiež, kde sú krájače skladom a za akú sa predávajú cenu (vývoj ceny vás upozorní napríklad na rôzne zľavové akcie).

4.9/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať