Menu Zavrieť

Multimediálne centrá

multimedialne-centrum

Závidíte ľuďom, ktorí majú chytrou televíziu (Smart TV) ale vaša aktuálna televízie vám kompletne dostačuje? Riešením je multimediálne centrum. Jedná sa o chytrou krabičku s poriadnym výkonom a šikovným operačným systémom. Obvykle sú multimediálne centrá vybavené operačným systémom Android alebo Apple.

Pri výbere nového multimediálneho centra je nutné myslieť hneď na niekoľko dôležitých parametrov. Jedným z nich je práve operačný systém. Potom je nutné myslieť na hardvérové ​​špecifikácie. To sa odvíja predovšetkým od toho, čo všetko má táto malá škatuľka k televízii vedieť. Na niektorých môžete hrať hry, pozerať sa na YouTube, Twitch, Netflix a mnoho ďalších zaujímavých vecí. Alebo na nich počúvať vaše obľúbené podcasty. Samozrejmosťou je pripojenie k internetu cez Wi-Fi a k ​​ďalším zariadeniam ako je váš mobilných telefón cez Bluetooth.

Pozrieme sa tu aj na cenovej kategórie a ako je už v našich článkoch zvykom aj na porovnanie najlepších modelov multimediálnych centier.

Či už ste nadšencom do moderných technológií alebo len bežným užívateľom, náš článok vám pomôže s výberom vhodného multimediálneho centra k vašej televízii.

Multimediálne centrá: Porovnanie 10 najlepších multimediálnych centier podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších multimediálnych centier. Ako sme táto multimediálne centrá vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Táto multimediálne centrá sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto prístroja si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie multimediálne centrum.

NázovVzhľadProcesorFrekvencia procesoru (v GHz)RAM Pamäť (v GB)Operačný systémKapacita pre súbory (v GB)Orientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Xiaomi Mi TV Box 3Android TV Box Xiaomi Mi TV Box 3Cortex-A53, 4 jadra22Android 6.0 Marshmallow869Zobraziť v obchodoch
Venztech ANDROID 4K TV BOX 1GB RAM 8GB FLASH V10Android TV Box Venztech ANDROID 4K TV BOX 1GB RAM 8GB FLASH V10Quad Core ARM 64-bit Cortex A53, 4 jadra21Android858,06Zobraziť v obchodoch
Xiaomi Mi Tv Box SAndroid TV box Xiaomi Mi Tv Box SCortex-A53 Quad-core 64bit, 4 jadra22Android 8.1882,31Zobraziť v obchodoch
Tesla MediaBox QX4Android TV Box Tesla MediaBox QX44 jádrový 64bitový procesor22Android 7.1.2 Nougat1669,70Zobraziť v obchodoch
Sencor SMP 5004PROAndroid TV Box Sencor SMP 5004PROAmlogic S905X, 4 jádra21Android 6.0.1846,90Zobraziť v obchodoch
Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX-M8-HDRAndroid TV Box Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX-M8-HDROsmijadrový 64bitovy, 8 jader23Android 7.11699,57Zobraziť v obchodoch
Strong SRT 2022Android TV Box Strong SRT 2022Cortex-A53, 4 jadra21Android 7.1872Zobraziť v obchodoch
Rikomagic MK22Android TV box Rikomagic MK22Amlogic S912, 8 jader22Android 6.0 Marshmallow16103,33Zobraziť v obchodoch
Minix NEO U9-HAndroid TV Box Minix NEO U9-HQuad-Core Cortex A53, 4 jadra22Android 6.0 Marshmallow16149,98Zobraziť v obchodoch
Formuler Z7+Android TV Box Formuler Z7Hisilicon Hi3798MV200, 4 jádra22Android 7.0 Nougat- (možno dokúpiť sd karty)89,90Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz “ Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia multimediálnych centier od ich užívateľov.

Ako vybrať multimediálne centrum?

Možno si kladiete otázku, čo je to vlastne multimediálne centrum? Odpoveď je celkom jednoduchá. Toto zariadenie urobí z vašej hlúpe televízie extrémne chytrého pomocníka, ktorý toho vie naozaj veľa. Tento prístroj vám nahradí chytrou televíziu. Môžete pomocou neho prehrávať videá, zobrazovať fotografie nielen z vašej dovolenky, prehrávať obľúbené služby ako je YouTube, Twitch, Netflix, streamy atď. Niektoré modely sú vybavené aj internetovým prehliadačom, takže na nich môžete navštevovať vaše obľúbené internetové stránky. Napríklad Google, Heureka.sk alebo náš web Testovo.sk.

Alebo si môžete oddýchnuť u relaxačných videí alebo počúvať vašu obľúbenú muziku. K tomu môžete využiť rôzne aplikácie, ktoré poznáte z mobilných telefónov. Napríklad Spotify pod.

Môžete si k nim pripojiť externé úložisko ako je flash disk alebo externý disk a spúšťať vaše obľúbené súbory, videá atď.

Spomenuli sme už, že na nich môžete hrať aj hry? Určite áno.

Parametre pre výber multimediálneho centra

Pri výbere je dôležité sa zamerať hneď na niekoľko dôležitých parametrov.

Ktoré parametre sú dôležité pre výber multimediálneho centra?

  • Operačný systém
  • Grafická karta
  • Procesor
  • Úložisko
  • Vstupy a výstupy
  • Podporované formáty
  • Cena multimediálneho centra

Multimediálne centrum a jeho operačný systém

Operačný systém je to, čo robí z tejto škatuľky plnohodnotné chytré zariadenie k vašej televízii. Operačné systémy pre multimediálne centrum sú zhodné ako u mobilných telefónov. Môžete si teda vybrať zariadenie s Androidom alebo Apple OS. Potom si tiež môžete ešte vybrať zariadenie od firmy Nvidia.

Môžete si vyberať z týchto operačných systémov:

  • Operačný systém Android
  • Operačný systém Apple
  • Operačný systém od Nvidia

Operačný systém Android

Android môžete poznať zo svojich chytrých telefónov. Operačný systém od spoločnosti Google nájdete aj v inteligentných multimediálnych centrách. Tento operačný systém ponúka celý rad rôznych aplikácií. Rozhranie tohto systému na Smart boxu je veľmi podobné ak nie rovnaké ako na mobilných telefónoch. Ak máte mobil s Androidom, potom sa pri používaní tohto prístroja budete cítiť ako doma.

Môžete si do multimediálneho centra s Androidom stiahnuť svoj obľúbený prehrávač a prehrávať si na ňom ľubovoľné video v rôznych formátoch. Android systém nájdete u naprostej väčšiny multimediálnych centier.

Operačný systém Apple

Apple je ďalší technologickú firmou. Preto nie je prekvapením, že ju nájdete aj v segmente multimediálnych centier. Nájdete tu prístroj s názvom Apple TV. Je to multimediálne centrum od spoločnosti, ktorú založil ikonický Steve Jobs. Vyberiete si tu multimediálne centrum s naladeným operačným systémom od Apple a skvelým dizajnom. Tento prístroj skvele zapadne do vášho ekosystému ostatných produktov od značky Apple.

Rovnako ako u Androidu aj u prístrojov od Apple nájdete rôzne aplikácie. Spustíte na všetko čo sa dá spustiť na Androide a ostatných multimediálnych centrách.

Veľkosť multimediálneho centra

Všetky zariadenia sú rozdelené do dvoch typov – kľúčenky a krabice.

  • Kľúčenka – Google Chromecast atď.
  • Krabica – Apple TV, Android TV box

Rozmery prvého sú o niečo väčšie ako rozmery štandardného flash disku. Takéto zariadenia môžu prijímať videosignál iba z telefónu alebo počítača. Druhou možnosťou je plnohodnotná krabicová verzia prehrávača médií. Už existuje sada rozhranie pre pripojenie ovládacích zariadení alebo úložného média. Veľkosť „krabice“ je porovnateľná s malým notebookom alebo routerom, ale také prehrávače médií majú oveľa viac možností.

Multimediálne centrum: Hardvérové ​​vlastnosti

Rovnako ako v štandardnom počítači aj táto položka zodpovedá za to, ako príjemná bude práca s multimediálnym centrom. Ťažko si môžete vychutnať Šklbajúci obraz videa alebo neustále chybové správy o nedostatku RAM pamäti.

Procesor je zodpovedný za spracovanie obrazu na obrazovke. Nemali by ste kupovať zariadenie, ktoré má menej ako dve procesorové jadrá bežiace na menej ako 1,5 GHz. Ďalším dôležitým parametrom je RAM, musí mať aspoň 1 GB. Plusom u multimediálneho centra bude samostatná grafická karta. Veľkosť internej pamäte nie je najdôležitejším parametrom, pretože si môžete vždy kúpiť samostatnú SD kartu alebo pripojiť externý pevný disk.

Procesor a grafická karta multimediálneho centra

Multimediálne centrum by malo byť čo nesvižnější a nemalo by sa kosiť. Zjednodušene povedané, všetko by malo bežať úplne plynulo bez čakania a zasekávaniu. Tu sú podobné parametre ako u stolného počítača alebo smartfónu.

Procesor

Zaujímať by vás mala hodnota GHz (čím viac tým lepšie.) A zaujíma nás tiež počet jadier procesora. Tu tiež platí, že čím viac, tým lepšie.

Grafická karta

Výkonosť grafickej karty sa odvíja od toho, na čo budete multimediálne centrum využívať. Hráči by sa mali zamerať na to, aby grafická karta bola čo najvýkonnejší.

Premýšľajte však nad tým, na čo všetko budete multimediálne centrum využívať. Pokiaľ na ňom plánujete hrať hry, berte výkonnejší model. Ak len prehliadať internet a prehrávať videá, potom by vám mohol stačiť aj menej výkonný model. Od procesora a grafickej karty sa odvíja celková cena daného prístroja na prehrávanie multimédií.

Veľkosť pamäte

Veľkosť vstavanej pamäte je pre multimediálne centrá dôležitá – čím väčšia je, tým viac ďalších aplikácií je možné do zariadenia nainštalovať. De facto štandardom pre multimediálne centrá je dnes 8 GB internej pamäte. Pokiaľ ale plánujete inštalovať veľa aplikácií, dávajte pozor na modely s veľkou vnútornou pamäťou alebo s podporou pamäťových kariet – niektoré prehrávače médií vám umožňujú používať ich na inštaláciu aplikácií.

Vstavanú pamäť by ste nemali používať na ukladanie video súborov, inak sa rýchlo zaplní. Ak nechcete mať pre svoju filmovú knižnicu samostatný pevný disk, venujte pozornosť modelom s miestami pre inštaláciu HDD – umožňujú vám ukladať filmy do samotného prehrávača médií (samozrejme po inštalácii pevného disku).

Ak by vám nevyhovovala veľkosť pamäte, môžete k centrám pripojiť aj externý HDD cez USB vstup.

Vstupy a výstupy multimediálneho centra

Pri každom multimediálneho centra sa stretnete s mnohými porty, ktoré vám umožňujú pripojiť ďalšie rôzne zariadenia.

U väčšiny modelov sa stretnete s HDMI výstupom, pomocou ktorého sa prenáša obraz a zvuk do televízie. Štandardom u všetkých modelov je vstup pre napájanie elektriny. Potom sa možno stretnúť s AV výstupom, pomocou ktorého si môžete zapojiť slúchadlá alebo kvalitné reproduktory.

Niektoré modely vám umožňujú pripojiť internet pomocou Rj 45 portu. Vďaka tomu nemusíte mať v domácnosti Wi-Fi sieť a na internet sa pripojíte pomocou kábla.

Ďalej tiež môžu byť dané modely vybavené USB portom (1 alebo viac) (verzia 2.0 alebo 3.0). Ak je model vybavený USB portom 3.0 a novšie, môže dochádzať k rýchlejšej výmene dát, ak to vaše pripájané zariadenie podporuje. USB port 3.0 je spätne kompatibilný s verziou 2.0 atď. Vyberajte si modely, ktoré ponúkajú aspoň 2 USB vstupy. 1 USB vstup bude pre väčšinu užívateľov málo.

Cez USB port si pripojíte flash disk, externý disk alebo ďalšie zariadenia vo forme klávesnice, herných zariadení – joysticku – a mnoho ďalšieho ak to daný model multimediálneho centra podporuje.

Chytré multimediálne centrum môžete ovládať pomocou ovládača alebo ho môžete ovládať pomocou vášho inteligentného telefónu s príslušnou aplikáciou ak to zariadenie podporuje.

Cena multimediálneho centra

Pri výbere multimediálneho centra bude určite veľkú úlohu pre vás hrať tiež cena zariadenia. Koľko by malo takéto centrum stáť? Poďme sa pozrieť na jednotlivé cenovej kategórie podrobnejšie nech viete, čo od takých cenových relácií môžete očakávať.

Cena multimediálneho centra do 120 € s DPH

Čo vám ponúknu najlacnejšie modely? Vyberiete si tu predovšetkým modely, ktoré sú vybavené Androidom. Môžete na nich prehrávať videá, prechádzať internet a mnoho ďalšieho.

Cena multimediálneho centra od 120 € do 200 € s DPH

Táto stredná cenová kategória vám ponúkne rôzne funkcie. Nechýba tu samozrejme Wi-Fi ani Bluetooth. Môžete si tu prehrávať aj videa v 3D. Ponúka vám veľmi kvalitný zvuk, rýchly chod a celkovú dobrú odladěnost systému.

Cena multimediálneho centra nad 200 € s DPH

Za túto cenovku si zaobstaráte už pekne nadupané prístroja. Môžete na nich hrať hry, prehrávať videá vo veľmi vysokých rozlíšeniach a mnoho ďalšieho. Neexistuje tu hranice, čo by daný multimediálny box nezvládol. Samozrejmosťou je aj DVB-T tuner pre prehrávanie televízneho signálu. Niektoré modely ponúkajú aj prehrávanie DVD a mnoho ďalšieho.

Multimediálne centrá: Multimediálne centrá a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nové multimediálne centrum k vašej televízii, monitora alebo projektora. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového multimediálneho centra pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné multimediálne centrum, ktoré bude fungovať presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového multimediálneho centra zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom multimediálneho centra pre TV. Dozviete sa tam tiež, ktoré multimediálne centrum je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (8 votes)

Mohlo by vás zaujímať