Menu Zavrieť

Grily na drevené uhlie

gril-na-drevene-uhlie

Každý si z času na čas rád posedí na záhrade s rodinou alebo priateľmi a určite sa vám to bude páčiť ešte viac, keď si budete môcť vychutnať dobrý steak alebo grilovanú zeleninu z domácich produktov. Grily sú jedným z najbežnejších a najobľúbenejších záhradných zariadení, ale vyberajú si ich napríklad aj ľudia s balkónmi. Keďže existuje množstvo typov, dnes sa zameriame len na jeden z mnohých typov grilov, a to na grily na drevené uhlie.

Grily na drevené uhlie: Porovnanie 10 najlepších grilov na drevené uhlie podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších grilov na drevené uhlie. Ako sme vybrali tieto grily na drevené uhlie? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto grily sme potom zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete triediť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si grily na drevené uhlie zoradiť podľa približnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejší a najlepší gril.

NázovVzhľadVeľkosť plochy grilu (cm2)Hmotnosť (v kg)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
PROTECO 62.22-GK-32Gril na drevené uhlie PROTECO 62.22-GK-3261522,5165,21Zobraziť v obchodoch
Fieldmann FZG 1009Gril na drevené uhlie Fieldmann FZG 10091320109,9Zobraziť v obchodoch
Fieldmann FZG 1007Gril na drevené uhlie Fieldmann FZG 10073024109Zobraziť v obchodoch
Kamado Junior JoeGril na drevené uhlie Kamado Junior Joe42599Zobraziť v obchodoch
PROTECO 62.22-GK-55Gril na drevené uhlie PROTECO 62.22-GK-55159087619,82Zobraziť v obchodoch
Weber Master-Touch GBS Premium SE E-5775Gril na drevené uhlie Weber Master-Touch GBS Premium SE E-5775234224419Zobraziť v obchodoch
Cattara ROYAL PARTNERGril na drevené uhlie Cattara ROYAL PARTNER133319,4132,38Zobraziť v obchodoch
oneConcept GQ5-Beef ButtlerGril na drevené uhlie oneConcept GQ5-Beef Buttler19109,9Zobraziť v obchodoch
Activa Angular 11245CGril na drevené uhlie Activa Angular 11245C228330147Zobraziť v obchodoch
Cattara ROYALGril na drevené uhlie Cattara ROYAL243029158,87Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia grilov na drevené uhlie od ich používateľov.

Výhody a nevýhody grilov na drevené uhlie

Výhody grilov na drevené uhlie sú určite väčšie ako nevýhody, ale napriek tomu považujeme za svoju povinnosť informovať vás o oboch.

Hlavnou výhodou je účinnosť, čo znamená, že drevené uhlie alebo brikety dosahujú vyššie teploty ako napríklad bežné drevo. Ďalšou výhodou je určite jednoduchá údržba, ktorá vás vďaka drevenému uhliu nepripraví o vôňu dreva, ktorú všetci pri grilovaní milujeme. Medzi ďalšie výhody patrí spoľahlivosť, čo znamená, že gril nemôže mať žiadne poruchy ako elektrický gril, ktorý môže mať poruchy na viacero spôsobov.

Mali by sme vám však povedať aj nevýhody, medzi ktoré patrí ťažšia regulácia teploty, ktorú môžete ovplyvniť len pridaním väčšieho množstva paliva, alebo dlhší štartovací čas (15-30 minút).

Ako si vybrať gril na drevené uhlie?

V tejto kapitole si prejdeme, na čo si dať pozor pri výbere, na čo myslieť skôr, ako začnete vyberať samotný gril, alebo čo sa dozviete v dnešnom článku.

Koľko ľudí bude používať gril a aké sú vaše priestorové možnosti?

Veľmi dôležitou otázkou, ktorú by ste si mali položiť pred výberom, je, aký veľký gril potrebujete. To môžete ľahko odhadnúť na základe vašich priestorových možností a počtu ľudí, ktorí sa zúčastnia grilovania.

Možnosť údenia? A čo ďalšie bonusové výhody a príslušenstvo?

Veľmi dobrým parametrom, ktorý môže zúžiť váš výber z mnohých produktov, sú požiadavky a očakávania, ktoré máte od grilu. Odhliadnuc od ceny, dizajnu a materiálu, ktorým sa dnes budeme samozrejme tiež venovať, sú to funkcie a príslušenstvo, ktoré môžu výrazne uľahčiť prácu s grilom alebo ho úplne zmeniť a rozšíriť tak jeho funkcie. Samotnému príslušenstvu je dnes v tomto článku venovaná samostatná kapitola.

Aké sú vaše finančné očakávania a možnosti?

Pri výbere nového domáceho vybavenia má samozrejme na väčšinu z nás veľký vplyv aj cena, preto je dôležité spomenúť aj tento parameter. Cena väčšiny (kvalitných) grilov na drevené uhlie sa pohybuje okolo 25 EUR. Grily pod touto hodnotou neodporúčame vyberať. Samozrejme, najdrahšie moduly môžu dosiahnuť až 2 000 EUR.

V dnešnom článku sa okrem výhod a nevýhod, o ktorých sme hovorili v úvode, a tiež nad rámec odpovedí na otázky, ktoré sme vám položili v tejto kapitole, dozviete, aké typy grilov na drevené uhlie existujú, prípadne aké parametre musíte dodržiavať pri výbere samotného grilu, aby ste si vybrali ten správny pre vás. Pozrieme sa aj na údržbu alebo príslušenstvo, ktoré je možné zakúpiť spolu s grilom, prípadne ho zakúpiť samostatne. Ako bonus sme pre vás pripravili aj rôzne spôsoby grilovania, ktorým sa budeme venovať v predposlednej kapitole dnešného článku. V poslednej kapitole sa ako vždy pozrieme na ceny, ktoré rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete a čo nemôžete očakávať.

Typy grilov na drevené uhlie

Kotlový gril

Jedným z najobľúbenejších typov grilov na drevené uhlie je kotlový gril. Tento gril je vybavený poklopom, ktorý nielen chráni potraviny pred poveternostnými vplyvmi, ale tiež udržiava obsah grilu pri vyššej teplote. V týchto griloch je často zabudovaný popolník, do ktorého sa zachytáva spotrebovaný popol, ktorý potom môžete ľahko vyniesť. Materiál týchto grilov je zvyčajne liatina s rôznymi povrchovými úpravami. Ďalším praktickým príslušenstvom týchto grilov môže byť napríklad stojan na náčinie.

BBQ gril

BBQ grily sú často vzhľadovo podobné plynovým grilom a sú robustnejšie ako iné grily v kategórii grilov na drevené uhlie. Tieto grily majú klasický rošt na potraviny, popolník na náčinie alebo dvierka na drevené uhlie. Tieto grily sú vybavené aj kolieskami, ktoré uľahčujú manipuláciu s grilom. Tieto grily bývajú veľmi ťažké, pretože majú robustnejšiu konštrukciu.

Gril s udiarňou

Gril na drevené uhlie s udiarňou je jedným z typov grilov na drevené uhlie, ktoré nie sú až také bežné a mohli by sme ich nazvať špeciálnym typom. Ich vzhľad je ľahko rozpoznateľný na prvý pohľad, pretože pripomínajú parnú lokomotívu. Vnútorná konštrukcia je veľmi podobná grilovacím roštom, ale vzhľadovo sa líšia napríklad oválnym tvarom a komínom. Tieto modely sú veľmi priestranné, a preto majú vyššiu hmotnosť.

Prenosný gril

Prenosný gril možno opísať ako prenosné ohnisko, ktoré stojí na vlastných nohách a v prípade potreby ho možno kamkoľvek premiestniť. Tento typ je veľmi vhodný napríklad na balkón, kde gril nezaberá veľa miesta a po použití sa dá ľahko zložiť a uložiť späť do úložného priestoru. Tieto modely možno používať nielen na drevené uhlie, ale aj na brikety alebo bežné drevo. Keďže sú mriežky veľmi subtílne, nemôžete očakávať žiadne ďalšie funkcie a príslušenstvo. Z hľadiska materiálu ide väčšinou o ľahké kovy.

Stolný gril

Stolný gril by sme nazvali cestovnou verziou prenosného grilu. Tieto grily sú ešte menšie ako prenosné a pohodlne sa na ne zmestia dve až tri osoby na večeru. Bývajú veľmi ľahké a sú vhodné najmä na časté rozkladanie, aby zaberali čo najmenej miesta.

Jednorazový gril

Jednorazové grily už nie sú celkom grily, ale aj tak ich zaradíme do tejto kategórie. Zvyčajne ich nájdete vo forme alobalu na nožičkách a ide maximálne o niekoľko desiatok korún. Tieto možnosti už obsahujú drevené uhlie priamo v balení, takže nemusíte kupovať celé vrece paliva na jednorazovú akciu.

Bezdymový gril

Veľkou novinkou na trhu sú bezdymové grily, ktoré fungujú trochu inak ako predchádzajúce varianty. Na prevádzku týchto grilov potrebujete okrem paliva aj zdroj elektrickej energie, ktorý sa dodáva pomocou batérií. Vo vnútri grilu sa nachádza špeciálny ventilátor, ktorý zabezpečuje prívod vzduchu, pričom celé ohnisko je uzavreté vo vnútri grilu. Jedlo sa griluje na vrchu a šťava a tuk sa zhromažďujú mimo ohniska. Gril môže používať klasické drevené uhlie aj bezdymové uhlie, ktoré je bez zápachu. S týmto typom grilu môžete bez obáv grilovať v interiéri.

Gril na drevené uhlie: Parametre

Konštrukcia grilu na drevené uhlie

Dizajn grilu je jedným z najdôležitejších, ak nie najdôležitejším parametrom, na ktorý by ste sa mali pri jeho výbere zamerať. Konštrukcia musí byť predovšetkým pevná a stabilná. Pretože čo je dôležitejšie ako to, aby sa gril práve počas grilovania nepohol a nezranil vás alebo ľudí, ktorí budú v jeho blízkosti. Ak sa gril kýve alebo vŕzga, okamžite ho vráťte a kúpte si nový. Ďalším konštrukčným prvkom sú kolieska, ktoré sa nachádzajú na ťažších a väčších griloch.

Materiál a veľkosť grilu

Grilovací rošt je jednou z najdôležitejších častí každého grilu a jeho materiál pozostáva najmä z liatiny alebo nehrdzavejúcej ocele. Odporúčame zvoliť liatinové materiály, pretože liatina je odolnejšia a lepšie sa udržiava. Je veľmi dôležité posúdiť gril podľa grilovacieho roštu, ktorý by mal byť pevný a mal by zaberať najväčšiu plochu vo vnútri grilu. Na povrch roštu by sa mali zmestiť aspoň 2 steaky. Ak chcete určiť správnu veľkosť, počítajte s 375 cm na osobu.

Bezpečnosť grilovania

Veľmi dôležitým parametrom je aj bezpečnosť. Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcich parametroch, zohráva kľúčovú úlohu pri výbere, ale aj pri samotnej manipulácii s grilom. Medzi bezpečnostné prvky, ktoré by nemali chýbať v griloch, patrí správne vetranie a rukoväť veka, ktorá zabraňuje popáleniu pri manipulácii s grilom. Veľmi dôležitý je aj výber najkvalitnejších materiálov a stabilnej a pokiaľ možno pevnej konštrukcie.

Údržba grilu

Dôležitým parametrom, ktorý treba mať na pamäti pri výbere grilu, je aj jednoduchá údržba. Mnohé grily dokonca podporujú a uľahčujú údržbu. Je to najmä vďaka zabudovaným popolníkom. Nie všetky grily majú zabudované popolníky, ale zvyčajne ich majú len väčšie a robustnejšie modely. Popol z grilu sa automaticky nasáva do tohto popolníka. Popolník sa potom jednoducho vyberie a vyprázdni. Je veľmi dôležité, aby mal gril prístupné miesta, kam môžete dosiahnuť rukami a ľahko ho vyčistiť. Gril sa odporúča čistiť po každom použití.

Záruka na gril

Zákonná záručná doba na grily na drevené uhlie je 2 roky. Lepšie značky, ktoré predávajú väčšie a pevnejšie grily vyrobené z kvalitných materiálov, ponúkajú aj oveľa dlhšie záruky. Platí teda veľmi jednoduché pravidlo – čím dlhšiu záručnú dobu výrobca ponúka, tým je výrobok kvalitnejší.

Gril na drevené uhlie a príslušenstvo

Grily na drevené uhlie môžu mať veľa príslušenstva, preto si tu určíme tie najbežnejšie a stručne ich popíšeme. Toto príslušenstvo si môžete zakúpiť buď už s grilom v jednej cene, alebo si ho môžete kúpiť samostatne podľa svojich potrieb.

 • Žiaruvzdorné rukavice – Na bezpečnejšiu manipuláciu s grilom.
 • Čistiaci prostriedok – na vnútornú a vonkajšiu stranu grilu. Zbavuje gril mastnoty a pripálenín.
 • Grilovacie náradie – užitočné sú nielen kliešte, obracačka, dvojzubá vidlička alebo kefa na čistenie mäsa, ale aj grilovací špíz, nôž na krájanie alebo nožnice.
 • Otvárač na fľaše – zvyčajne je súčasťou kvalitných modelov.
 • Kefa na drevené uhlie – na hrabanie horúceho uhlia.
 • Kefa na údržbu – Na čistenie spálených kúskov mäsa z grilu.
 • Teplovzdušná pištoľ – na rýchle zapálenie uhlíkov.
 • Kryt grilu – chráni gril pred dažďom alebo prachom.
 • Kameň na pizzu – niektoré grily dokážu pripraviť aj pizzu.
 • Údená platňa – dodá údenému mäsu zaujímavú chuť. Vyrába sa z rôznych druhov dreva.
 • Teplomer na mäso – ihla, ktorá meria teplotu vo vnútri mäsa.
 • Marinovacia ihla – na ľahšie marinovanie vo všetkých častiach mäsa.
 • Podpaľovače – môžete si zaobstarať podpaľovacie kocky, podpaľovače z drevenej vlny, gélové podpaľovače alebo lisované drevené vlákna.
 • Hasiaci prístroj – pri grilovaní by mal byť vždy po ruke kvôli väčšej bezpečnosti.

Metódy grilovania

Priame grilovanie s jednou tepelnou zónou

Táto metóda je veľmi jednoduchá. Funguje tak, že uhlie sa rozprestrie na 2/3 plochy. Tu sa griluje mäso a zvyšná tretina sa používa na položenie hotového mäsa, ktoré chceme určitý čas udržiavať v teplote.

Priame grilovanie s tromi tepelnými zónami

Pri rozmiestnení žeravých uhlíkov je teplota ideálne regulovaná. V jednej zóne sa mäso najprv opečie, v strednej zóne sa upečie a v tretej, bezpečnej zóne, sa hotové mäso odloží.

Nepriame grilovanie

Uhlie tvorí dve hromady na opačných stranách palivového roštu. Medzi tieto dve strany sa umiestni podnos z fólie, aby sa zachytil tuk. Mäso položte na grilovací rošt tak, aby nebolo nad uhlím, ale nad odkvapkávacou miskou. Gril sa uzatvára vekom, ktoré je zvyčajne súčasťou grilu. Pri údení sa postupuje rovnako, len sa do uhlia pridajú vhodné drevené triesky.

Cena grilu na drevené uhlie

Ako sme sľúbili v kapitole o tom, ako si vybrať, v poslednej kapitole predstavíme ceny. Ako vždy, ceny rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete očakávať v každej z nich. V kapitole o parametroch sme načrtli tému – podľa čoho spoznať kvalitu. To sa pozná najmä podľa pevnej a kvalitnej konštrukcie, dĺžky záruky a tiež podľa materiálov, z ktorých je gril na drevené uhlie vyrobený.

Cena grilu do 40 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdete jednorazové, stolové a prenosné grily, ktoré budú kvalitné a určite si budete môcť vybrať z niekoľkých rôznych prevedení. Aj za menej ako 20 EUR môžete získať kvalitné klasické a kotlové grily, ktoré budú vyhovovať menej náročným zákazníkom a menším rodinám. Ak v tejto kategórii narazíte na grily na údenie, grily na grilovanie alebo iné väčšie a zložitejšie konštrukcie, mali by ste tieto výrobky ignorovať, pretože kvalitný gril v tejto kategórii za menej ako 40 EUR nezoženiete.

Ceny grilov od 40 € do 300 € s DPH

Táto cenová kategória je veľmi obsiahla a nájdete v nej všetky typy, veľkosti a materiály grilov na drevené uhlie. Medzi lepšie a väčšie grily patria aj kotlové grily, grily BBQ alebo grily s udiarňou.

Cena grilu nad 300 € s DPH

Táto kategória patrí najmä milovníkom veľkých grilov, ktorí majú dostatok priestoru. Tieto výrobky sú zvyčajne veľmi veľké a ponúkajú mnoho spôsobov použitia. Nájdete tu najlepšie materiály a konštrukcie. K týmto produktom zvyčajne dostanete aj množstvo príslušenstva. Najdrahšie grily môžu stáť aj viac ako 2 000 EUR.

Grily na drevené uhlie: Gril na drevené uhlie a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový gril na drevené uhlie. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli pri výbere nového grilu na drevené uhlie.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe nového grilu na drevené uhlie a naplníte svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé grily na drevené uhlie a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom grilu. Môžete tam tiež zistiť, ktorý gril je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať