Menu Zavrieť

Rúška

Rúška

Rúška a respirátory sa bohužiaľ stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov a aj odborníci tvrdia, že ukončenie povinnosti nosenia príde z rozvoľňovania opatrení až ako posledné. Aj tak však nestrácajme hlavu, na ktorej tieto ochranné pomôcky patria, a poďme sa radšej zamerať na to, ako vlastne tieto pomôcky fungujú a ako si medzi nimi vybrať. Trh s respirátormi a rúškami sa v posledných rokoch veľmi rozšíriť a nie je divu. Ako teda spoznať tie najkvalitnejšie a najlepšie rúšky pre našu ochranu?

Rúška: Porovnanie 10 najlepších rúšok podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších rúšok. Ako sme tieto rúška vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto rúšky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť rúšky podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšiu a zároveň najlepší rúško.

NázovVzhľadTyp rúškaPočet kusov rúšokOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Zenco Chirurgické jednorazové rúškaRúško Zenco Chirurgické jednorazové rúškaJednorazové rúška501,55Zobraziť v obchodoch
Renmed Ochranné rúško jednorázové 3-vrstvovéRúško Renmed Ochranné rúško jednorázové 3-vrstvovéJednorazové rúška503,29Zobraziť v obchodoch
Hoco rúško 3vrstvové modré detské 50 ksRúško Hoco rúško 3vrstvové modré detské 50 ksJednorazové rúška detské502,95Zobraziť v obchodoch
BE WELL IIR Zdravotnícke jednorazové 3-vrstvová rúško 50 ksRúško BE WELL IIR Zdravotnícke jednorazové 3-vrstvová rúško 50 ksJednorazové rúška504,29Zobraziť v obchodoch
Pharma Activ rúško jednorazové 50 ksRúško Pharma Activ rúško jednorazové 50 ksJednorazové rúška501,39Zobraziť v obchodoch
AG-TIVE nano rúško FIX 2-vrstváRúško AG-TIVE nano rúško FIX 2-vrstváNano rúško15,16Zobraziť v obchodoch
Jetable rúško jednorázové 3 vrstvové čierneRúško Jetable rúško jednorázové 3 vrstvové čierneJednorazové rúška504,99Zobraziť v obchodoch
KRUTT maskaRúško KRUTT maskaOpakované používanie19,49Zobraziť v obchodoch
ZENCO Jednorazová rúška 3-vrstvová čiernaRúško ZENCO Jednorazová rúška 3-vrstvová čiernaJednorazové rúška504Zobraziť v obchodoch
CARERO Jednorazové rúško 50 ksRúško CARERO Jednorazové rúško 50 ksJednorazové rúška507,8Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia rúšok od ich užívateľov.

Rozdiel medzi rúškom a respirátorom

Rúška

Rúška, alebo aj ústne rúška, či ústenka je pomôcka používaná nielen pri coronavírusovej kríze, ale tiež ju napríklad často využívajú lekári. V iných krajinách je táto ochrana považovaná za úplne základnú a nehľadiac na pandémiu ju denne využívajú napríklad Aziati. Rúška však neposkytuje príliš vysokú ochranu. Pokiaľ by ste boli nakazení, najskôr ochráni vaše okolie pred nákazou, avšak respirátor má oveľa vyšší stupeň ochrany. Niečo iné sú rúšky s nanovláknami, ktoré už poskytujú vyššiu ochranu. O jednotlivých druhoch a parametroch si ešte dnes podrobnejšie povieme.

Respirátor

Respirátory poskytujú všeobecne vyššiu ochranu, než rúšky, avšak je veľmi dôležité rozoznávať určite stupne ochrany, podľa ktorých sa tiež delia. Na našom webe Testino si môžete dokonca prečítať samostatný článok o respirátoroch, ktorým sme sa tak ako rúškam v tomto článku tiež venovali. Respirátor je niečo ako maska, ktorá sa môže skladať z rôznych vrstiev, ktoré pri nádych a výdychu filtrujú vzduch, ktorý môže byť infikovaný rôznymi vírusmi a baktériami. Pozor! Existujú rôzne respirátory. Niektoré chránia nositeľa pred nákazou aj pred tým, aby on sám šíril svoju chorobu, ale existujú aj respirátory, ktoré chránia majiteľa, či nositeľa respirátora, ale pred nákazou, ktorú môže šíriť sám nositeľ, už ostatní nechránia.

Ako vybrať rúško?

Návod na to, ako aj vybrať tú správnu rúško pre vás nie je, avšak môžete svoj výber usmerniť podľa vašich individuálnych potrieb. Toto usmernenie urobíte len tak, že budete poznať svoje možnosti a budete informovaní o rôznych parametroch, ktoré je dobré poznať ako pre výber rúška pre vás, tak aj zo všeobecného hľadiska.

V dnešnom článku si teda prezradíme, aké druhy rúšok na trhu existujú a s akými parametrami by ste sa pri výbere mohli stretnúť, a ktoré by vás mali zaujímať. V poslednej kapitole tohto článku si prezradíme aj ceny, ktoré si ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií a prezradíme si, čo od akej možno aj nemožno očakávať.

Druhy rúšok

Jednorazové (chirurgické) rúšky

Jednorazové rúška sú veľmi špecifické a väčšina z nás ich pozná veľmi šatne. Jednorazové rúšky by sa mali meniť minimálne raz za 5 hodín, po tejto dobe totiž úplne strácajú svoju funkčnosť.

Látkové rúšky

Látkové rúška, hoci sa to nezdá, sú oveľa funkčnejšie ako rúšky z netkaných textílií, teda rúška jednorazové. Tieto rúška sa totiž dajú nosiť aj opakovane, pokiaľ ich raz denne necháte sterilizovať. Sterilizácia látkových rúšok prebieha aspoň pri 60 stupňoch.

Látkové rúška dnes je možné zakúpiť na e-shopoch v rôznych dizajnových variantoch. Niektoré z nich dokonca majú aj vrecká na vkladanie nanovláknových vložiek, ktoré stupeň ochrany násobia.

Rúšky s nanovláknami

Nano rúška sú v súčasnej dobe jediné platné rúšky, ktoré je možné používať v uzavretých priestoroch. Tieto rúšky nie sú vyrobené z bavlny, ale nanovlákien. Tieto rúšky teda poskytujú výrazne lepšiu ochranu, než akýkoľvek predchádzajúci druh rúšok. Existujú aj nano vložky, ktoré je možné vložiť do klasickej rúšky z bavlny.

Parametre rúšok

Materiál rúšky

Rúška sa vyrábajú predovšetkým z 3 materiálov.

Klasické jednorazové rúška sa vyrábajú z netkaných textílií. Doba nosenia sa stanovuje na maximálne 5 hodín, alebo pokiaľ rúška nezvlhne. Potom je nutné rúško vyhodiť. Keď rúško vyhadzujete, je najlepšie ju uzavrieť do nepriedušného uzáveru ako je napríklad vrecúško.

Bavlnené rúšky sú už vhodné na opakované užívanie, ale treba ich každý deň minimálne 1x sterilizovať a to pri teplote najmenej 60 stupňov. Bavlnené rúšky sa predávajú v mnohých dizajnoch a tak ich ocenia napríklad malé deti.

Rúšky vyrobené z nanovlákna sú rúšky, ktoré poskytujú najväčšiu ochranu. Pokiaľ obsahuje navyše aj častice aktívneho striebra, zvládne zachytené baktérie tiež zahubiť. Rúško je možné užívať opakovane za predpokladu jej dezinfekcie.

Typ viazania

Na upevnenie rúška slúžia buď gumičky za uši, alebo tiež šnúrky. Gumičky aj šnúrky by mali byť dostatočne dlhé na to, aby vás neškrtili, ale aj dostatočne krátke na to, aby neprepúšťali vzduch otvormi na stranách. Gumičky majú kratšiu životnosť, ale sú zas oveľa pohotovejšie pri častom naháňaní a vyberaní.

Životnosť rúška

Jednorazové použitie

O tejto téme sme sa už dnes zmienili, avšak považujeme za dôležité ju zopakovať. Jednorazové rúška sú rúška, ktoré slúžia iba na nosenie na určitú dobu. Klasické chirurgické rúška tak môžeme používať maximálne 5 hodín, alebo do doby, kým nezvlhnú. Potom ho treba vyhodiť do odpadkového koša v uzavretom vákuu (napr. klasické vrecúško).

Opakované použitie

Rúška pre opakované používanie existujú a sú to bavlnené rúška a rúška s nanovláknami, ktoré však tiež používame len na obmedzenú dobu a to v radoch dní, maximálne týždňov. U týchto rúšok však platí, že ich musíme každý deň sterilizovať, alebo dezinfikovať.

Veľkosti rúšok a respirátorov

Veľmi dôležitým predpokladom pre správnu veľkosť rúška, aj respirátora, je tesnosť. Pokiaľ nie je rúška, či respirátor tesný, nebude plniť svoju funkciu a to je ochrana vás i okolia.

U väčšiny produktov sa vyrába niekoľko veľkostí, ktoré sú značené podobne, ako v prípade oblečenia. Môžete sa teda stretnúť s veľkosťami S, M a L. Univerzálnou veľkosťou je M, ktorú má väčšina ľudí. Malé deti zase rozhodne využijú veľkosť S.

Ako sa starať o rúško či respirátor?

V tejto kapitole už sa bavíme iba o rúškach bavlnených a nanorúškach. Pre to, aby ste týmto dvom typom rúšok dopriali čo najväčšiu životnosť – existujú 3 spôsoby ako sa o ne starať:

  • Vypraním aspoň na 60° C
  • Naparením žehličkou
  • Vyvarením

Jeden z týchto postupov je nutné opakovať najlepšie každý deň. Pokiaľ budete látkovú rúšku prať v práčke, je vhodné pridať k praciemu prostriedku aj dezinfekciu na bielizeň, ktorá likviduje baktérie a vírusy. Tento prostriedok sa spravidla pridáva tam, kde obvykle lejete aviváž. Následne je vhodné využiť aj možnosti naparenia žehličkou. Pokiaľ to látka zvládne, je ideálne vyvarenie na 95 °C.

Cena rúška

Ako už bolo povedané v kapitole „Ako vybrať“ v poslednej kapitole dnešného článku si predstavíme ceny. Ceny si ako vždy rozdelíme do 3 cenových kategórií a ukážeme si, čo od akej možno aj nemožno očakávať.

Ceny u rúšok je veľmi ťažké stanoviť, pretože ho väčšinou kupujeme po viacerých baleniach, avšak mi si pre dnešný článok ukážeme ceny za 1 kus.

Cena rúška do 4 € s DPH

Klasické chirurgické rúšky – teda rúšky jednorazové dnes zaobstaráme aj v hodnote 1 Sk za 1 kus. Väčšinou ich kupujeme v baleniach po 10, 50 i 100 kusoch.

V tejto kategórii nájdeme aj rôzne bavlnené rúšky v rôznych farebných prevedeniach, takže rozhodne nezostanete s dizajnom pozadu. Tieto rúšky už za cenu 4 € nekúpite po viacerých kusoch – to len vo výnimočných prípadoch.

Nanorušku do 4 € tiež možno zaobstarať, ale tu sa bavíme už naozaj iba o jednom kuse klasickej bielo nanorušky.

Cena rúška od 4 € do 8 € s DPH

Klasické chirurgické rúšky v cene 4 – 8 € za kus tu už nenájdete. Nájdete tu množstvo bavlnených variantov, ale predovšetkým rôzne nanorušky s rôznymi stupňami ochrany aj dizajnu.

Cena rúška nad 8 € s DPH

V tejto cenovej kategórii už nájdete naozaj veľmi funkčné a krásne rúšky s vysokou životnosťou. Nájdete tu predovšetkým nanorušky a to aj s prídavkom strieborných vlákien.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať