Menu Zavrieť

Granule pre psov

granule-pre-psov

Obsah článku

Každý správny majiteľ a chovateľ chce pre svoje zviera len to najlepšie? Pre psov je to veľmi ťažké, pretože trh je doslova plný najrôznejších potravín, v ktorých nie je ľahké sa orientovať. Keďže je tiež veľmi ťažké určiť, ktorý produkt je najlepší z hľadiska pomeru cena/výkon, pripravili sme pre vás dnešný článok tu na Testovo.

Predstavíme v ňom, na čo si treba dávať pozor pri výbere a vyvrátime alebo potvrdíme klasické klišé v oblasti krmív pre psov, ako je obsah obilnín alebo kuracieho mäsa. V druhej kapitole uvedieme základné otázky, na ktoré je potrebné odpovedať pred výberom z rôznych typov a parametrov. V ďalšej časti článku sa stretneme s kapitolou o druhoch, kde sa zameriame najmä na kategórie psov a rozoberieme granule, ktoré sú pre ne vhodné. Určite sa zameriame na rozdiel medzi konzervami a granulami, ktorý je tiež predmetom diskusie. Ako vždy sa budeme venovať aj jednotlivým parametrom, ktoré budú pozostávať najmä z obsahu látok v granulách a zložiek, z ktorých sú vyrobené. Tejto téme je určite potrebné venovať samostatnú kapitolu vrátane toho, čomu by ste sa mali vyhnúť a aké varovné signály by ste mali zaregistrovať, čo by pre vás malo byť veľkým STOP znakom. V predposlednej kapitole sa zameriame na správne dávkovanie krmiva a celú problematiku kŕmenia. Ako vždy, v poslednej kapitole sa budeme venovať aj cenám. Ako vždy rozdelíme ceny do troch cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete a čo nemôžete očakávať.

Granule pre psov: Porovnanie 10 najlepších granúl pre psov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 10 najlepších granúl pre psov. Ako sme vybrali tieto granule? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto psie granule zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete triediť podľa svojich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť granule pre psov podľa orientačnej ceny vrátane DPH a vybrať si najlacnejšie a najlepšie granule.

NázovVzhľadHypoalergénneVek psaVeľkosť plemenaHmotnosť balenia (kg)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Eminent Dog Adult 15 kgGranule pre psov Eminent Dog Adult 15 kgNiePre dospelé psyStredné1529,82Zobraziť v obchodoch
Brit Premium by Nature Adult L 15 kgGranule pre psov Brit Premium by Nature Adult L 15 kgÁnoPre dospelé psyVeľké1535,2Zobraziť v obchodoch
Purina Pro Plan Dog Medium Puppy SensitiveGranule pre psov Purina Pro Plan Dog Medium Puppy SensitiveNiePre šteňatáStredné1418,2Zobraziť v obchodoch
Brit Premium by Nature Sensitive Lamb 15 kgGranule pre psov Brit Premium by Nature Sensitive Lamb 15 kgÁnoPre dospelé psyVeľké1543,6Zobraziť v obchodoch
Pedigree Adult hovädzie & hydina 15 kgGranule pre psov Pedigree Adult hovädzie & hydina 15 kgNiePre dospelé psyVšetky1519,9Zobraziť v obchodoch
Eminent Dog Puppy 15 kgGranule pre psov Eminent Dog Puppy 15 kgNiePre šteňatáStredné1530,21Zobraziť v obchodoch
Brit Premium by Nature Adult M 15 kgGranule pre psov Brit Premium by Nature Adult M 15 kgÁnoPre dospelé psyStredné1533,3Zobraziť v obchodoch
Eminent Dog Adult Large Breed 15 kgGranule pre psov Eminent Dog Adult Large Breed 15 kgNiePre dospelé psyVeľké1528,97Zobraziť v obchodoch
Royal Canin Mini Adult 8 kgGranule pre psov Royal Canin Mini Adult 8 kgNiePre dospelé psyMalé834,9Zobraziť v obchodoch
Eminent Dog Lamb & Rice 15 kgGranule pre psov Eminent Dog Lamb & Rice 15 kgÁnoPre dospelé psyVšetky1533,8Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia psích granúl od ich používateľov.

Ako rozpoznať kvalitného výrobcu krmív?

Pravdepodobne vás ako prvá napadne otázka, ako spoznať kvalitné pelety a kvalitného výrobcu? Prvá vec, ktorá vám o peletách prezradí všetko, je obsah, t. j. aké zložky pelety obsahujú. Ďalším takýmto signálom je, ako podrobne výrobca uvádza obsah svojich peliet vo všeobecnosti. Je to veľmi dôležité, pretože ak sú pelety kvalitné, výrobca by nemal mať dôvod uvádzať ich úplné zloženie.

Vysokú kvalitu možno predpokladať v prípade krmív vyrábaných v krajinách, ktoré sú známe kvalitou svojho poľnohospodárstva a prístupom k životnému prostrediu, t. j. v Spojenom kráľovstve, Rakúsku, Nemecku, Holandsku, škandinávskych krajinách alebo Amerike.

Ďalším veľmi dôležitým signálom sú rôzne certifikáty na obale. Ak napríklad výrobca uvádza regionálny pôvod použitých potravín a uvádza, že ide o kvalitné suroviny, je to veľmi istý signál, že ide o kvalitné krmivo.

Obilniny v krmive pre psov?

Obilniny sú niekedy súčasťou granúl, ale nie všetky psy ich dobre znášajú. Obilniny sú pre psov často alergénmi, takže sú ťažšie stráviteľné. Preto je táto otázka stále otvorená a diskutuje sa o nej.

Nedostatok kvalitných obilnín v krmive môže viesť k úbytku hmotnosti, najmä u veľkých plemien psov. Na základe našich skúseností preto odporúčame zaradiť do stravy psa hodnotné obilniny. Výnimkou sú, samozrejme, psy trpiace alergiou na lepok, u ktorých by sa mali obilniny z jedálnička úplne vylúčiť.

To všetko však závisí predovšetkým od kvality samotnej potraviny, v tomto prípade od obilnín, ktoré používame. Ak sú obilniny kvalitné a dobre uvarené, štandardný a zdravý pes ich pravdepodobne znáša veľmi dobre. Obilniny však nemožno úplne vylúčiť, pretože sú skvelým zdrojom energie, teda sacharidov, ktoré sú pre normálneho psa absolútne nevyhnutné.

Je vhodné kuracie mäso? Aj pre citlivé psy?

Je všeobecne známe, že sa vedú vášnivé diskusie o kuracom mäse a jeho obsahu v krmive pre psov. Často sa stáva, že ak má niekto citlivého psa, odmieta kúpiť krmivo obsahujúce kuracie mäso, pretože sa domnieva, že pes je na kuracie mäso alergický.

A veľmi často sa stáva, že ich pes vôbec nie je alergický na kuracie mäso, ale zle znáša horšiu kvalitu granúl ako takých. Ak kúpite nekvalitné granule, aj keď je v zložení kuracie mäso, nežiaduca reakcia nemusí byť len z mäsa, ale aj z nekvalitných základných zložiek.

Pes nemusí mať problém s kvalitným krmivom, ktoré obsahuje kuracie mäso vhodné na ľudskú spotrebu, a preto by sa krmivo malo posudzovať ako celok. Ak sa však chcete vyhnúť kuraciemu mäsu, vyberte si jedlo s rybím, jahňacím, kačacím alebo morčacím mäsom.

Ako si vybrať granule pre psov?

V tejto kapitole si prejdeme body, ktoré by ste mali dodržiavať pred výberom potraviny podľa typu a zloženia. Tieto body sú veľmi dôležité a nemožno ich prehliadať.

1. VEĽKOSŤ PLEMENA

Veľkosť plemena určuje nielen veľkosť granúl, ale ovplyvňuje aj celkové zloženie výrobku. Ak vlastníte malé plemeno, počítajte s tým, že si budete musieť vybrať malé granule, ktoré majú vyšší podiel bielkovín a tiež tuku. Ak máte väčšie alebo veľké plemeno, počítajte s tým, že granule budú mať, nie podiel bielkovín a tiež tukov, pretože tieto výrobky sú obohatené o kĺbovú výživu, ktorú tieto plemená potrebujú. Kĺbová výživa prispieva k správnemu vývoju kĺbov a kostí a stará sa aj o ich zachovanie v neskoršom veku.

2. VEK VÁŠHO DOMÁCEHO ZVIERAŤA

Jedným z hlavných kritérií je aj vek vášho domáceho maznáčika. Napríklad šteňatá potrebujú úplne iné živiny ako seniori. Kým u šteniat je potrebné rozvíjať kĺby, kosti, svaly a ďalšie časti tela, u seniorov je potrebné tieto časti zachovať a podľa možnosti im dopriať čo najviac života.

3. AKTIVITY

Veľmi dôležité je aj to, aký je váš pes aktívny, pretože ak váš pes neustále lieta po záhrade, chodí na náročné prechádzky alebo športuje, budete mu musieť podávať špeciálnu stravu, ktorá sa úplne líši od stravy pre psov, ktorí len ležia doma na gauči a mazlia sa s vami.

Pre aktívne psy odporúčame granule s vyšším obsahom tuku. Tieto druhy granúl sa zvyčajne označujú ako Activ alebo Sport. Menej aktívnym psom odporúčame podávať krmivo typu Activ alebo Sport len v zime, keď je ich energetický výdaj oveľa vyšší. Úplne iný prípad je, ak má váš pes nadváhu. V takom prípade sa nasadzujú iné typy, napríklad diéta na zníženie ich príjmu.

4. ZDRAVOTNÝ STAV VÁŠHO DOMÁCEHO ZVIERATKÁ

Ak má váš pes akýkoľvek problém, určite je vhodné prediskutovať jeho kŕmenie s veterinárom. Ale čo ak má váš pes ťažko rozpoznateľné príznaky, ktoré si jednoducho nevšimnete? Ak je váš pes napríklad citlivý, má hnačku, nepríjemný zápach z tlamy, škriabe sa, stráca srsť alebo si hryzie labky, pravdepodobne ide o jeden z problémov, ktorý môže, ale nemusí súvisieť so zlým výberom granúl. V tomto prípade odporúčame zmenu.

5. ZLOŽENIE

Pri výbere granúl by ste mali najprv zhodnotiť ich zloženie. Napriek tomu je zbytočné posudzovať granule podľa obrázku na obale, ale podľa toho, čo sa skrýva vo vnútri. Už v úvode sme uviedli, že prvým ukazovateľom kvality granúl je úplný zoznam zložiek, pretože ak výrobca nemá potrebu skrývať obsah, pravdepodobne v ňom nebude nič takého, čo by bolo namietateľné. O konkrétnych zložkách granúl si určite povieme viac v nasledujúcej časti s názvom „Parametre“.

Druhy psích granúl

Ako sme sľúbili, v tejto kapitole sa budeme venovať rôznym typom granúl v závislosti od veku psa, veľkosti psa a tiež sa pozrieme na rôzne individuálne nástrahy, ktoré môže mať váš domáci miláčik.

Typy podľa veku psa

Druhy podľa veku psa sú veľmi dôležitým delením, ktoré sme už tiež okrajovo spomenuli. Je to tak, že keď máte šteniatko, musíte zabezpečiť jeho výživu, aby sa dobre vyvíjalo, zatiaľ čo keď máte doma seniora, musíte vyvážiť existujúce hladiny živín a snažiť sa zachovať existujúci stav kĺbov a kostí.

Granule pre šteňatá

Keď sa pes narodí, jeho šteniatko trvá približne do 12 mesiacov. U veľkých plemien sa však táto hranica zvyšuje a dosahuje až 18. mesiac života. V tomto rozmedzí by sa šteňatá mali kŕmiť len granulami pre šteňatá. V tomto veku je veľmi potrebné zvýšiť príjem mäsa, vitamínov a minerálov, najmä vápnika, ktorý pomáha rastu kostí. S pojmom mäsová múčka buďte veľmi opatrní. Nie je to mäso, ale jeho náhrada. Šteňatá potrebujú k životu mäso. Preto určite uprednostnite drahšie výrobky, ktoré zaručujú obsah mäsa. Obsah bielkovín by sa mal pohybovať v rozmedzí 22 až 28 % a tukov v rozmedzí 8 až 17 %, pričom vlákniny a sacharidov by malo byť len minimálne množstvo. Šteňatá tiež potrebujú zvýšený príjem energie. Treba dbať na to, aby sacharidy neboli hlavným zdrojom energie. Je veľmi dôležité, aby krmivo obsahovalo kvalitnú kĺbovú výživu, ktorá sa odborne nazýva chondroprotekcia.

Tieto granule sú zvyčajne v menších baleniach a nazývajú sa Puppy alebo Junior. Tento typ je špecifický aj svojimi malými peletami a dobrou vôňou a chuťou.

Granule pre dospelých psov

Granule pre dospelých psov je veľmi ťažké kategorizovať, pretože potreby každého psa sú úplne odlišné. Menšie plemená budú jesť úplne iné potraviny ako veľké plemená. Granule musíte vyberať aj podľa toho, ako je pes aktívny a aké má individuálne požiadavky – pozri. Predchádzajúca kapitola. Je samozrejmé, že potraviny musia byť bohaté na bielkoviny, ale aj na tuky, vitamíny, minerály a antioxidanty. Tieto potraviny sú zvyčajne označené slovom „pre dospelých“.

Granule pre staršie psy

Obdobie, ktoré nazývame seniorské, prichádza u psov veľmi skoro. U menších plemien je to okolo 7. roku života a u veľkých plemien od 5. roku života. Keďže psy sú už v pokročilom veku, je potrebné sa im prispôsobiť. Zatiaľ čo krmivá pre dospelých psov pomáhajú a vyrovnávajú hladinu s aktivitou psa, v tomto veku by mohli po bežnom krmive len pribrať. Preto je potrebné znížiť obsah energie a namiesto toho zvýšiť obsah spoločnej výživy. Predpokladom by samozrejme mala byť dobrá stráviteľnosť a vyšší obsah vlákniny, aby sa podporila správna činnosť čriev a ich vyprázdňovanie. Mäkké granule sú vhodné aj pre staré psy so zhoršenou funkciou chrupu. Granule pre staršie psy sú označené ako „senior“.

Druhy granúl podľa veľkosti plemena

Pri výbere granúl je potrebné prispôsobiť granule veľkosti psa, nie však z hľadiska veľkosti balenia, ale z hľadiska obsahu látok v granuliach.

Granule pre malé psy

Malé plemená, ako napríklad čivava, yorkshirský teriér, bišon frise alebo foxteriér, majú slabé čeľuste, preto je potrebné kŕmiť ich len malými granulami, ktoré dokážu spracovať. Najlepšou voľbou pre malé plemená sú granule, ktoré sú špeciálne určené pre malé plemená. Tento typ krmiva by mal mať vyššiu energetickú hodnotu, pretože malé plemená majú rýchlejší metabolizmus (ale malý žalúdok, ktorý je potrebné prispôsobiť veľkosti dávky). Zvyčajne obsahuje viac bielkovín, tukov a ľahko stráviteľných sacharidov. Vyššie hladiny vitamínov skupiny B nie sú výnimkou.

Granule pre stredne veľké psy

Stredné plemená sú veľkostnou kategóriou psov, do ktorej patria napríklad buldogy, kolie a bígle. Táto skupina je najpočetnejšia, a preto budete mať určite veľký výber. Táto kategória psov má už dostatočne silné čeľuste na to, aby dokázali rozhrýzť veľké kusy granúl. Keďže ide o stred medzi dvoma extrémami, určite si môžete vybrať nielen granule špeciálne určené pre stredné plemená, ale aj granule pre psy, ktoré nie sú nijako špecifikované.

Granule pre veľké a obrie psy

Aj tie najväčšie psy, ba dokonca najmä tie najväčšie psy, majú svoje špecifické požiadavky a je potrebné sa im prispôsobiť. Do tejto skupiny patria psy ako vlkodav, chrt, doga a bernardín. Tieto plemená nevyhnutne potrebujú vyšší príjem bielkovín (mäsa), minerálov, vitamínov a najmä kĺbovej výživy, pretože ich kosti a kĺby sú veľmi namáhané. Keďže tieto psy majú pomalý metabolizmus, je lepšie obmedziť sacharidy, pretože by mohli pribrať. Žiaľ, psy týchto druhov majú tendenciu hltať potravu. Preto sa vyhýbajte malým granulkám, ktoré by mohli vdýchnuť. Je vhodnejšie rozdeliť kŕmnu dávku na dve menšie dávky počas dňa ako na jednu veľkú.

Individuálne požiadavky

Ako už bolo spomenuté, psy môžu mať veľmi špecifické požiadavky v závislosti od toho, čo sa s nimi deje. Podľa toho musíme prispôsobiť aj ich stravu, a to nielen z hľadiska množstva, ale aj obsahu. Ide najmä o výživové potreby, ktoré závisia od aktivity, špecifických podmienok (najčastejšie gravidita, kastrácia) alebo zdravotných problémov (obezita, cukrovka, alergie, zlé trávenie a iné problémy).

Granule pre aktívne psy

Dnes sme sa už trochu venovali aktívnym psom, ale pre úplnosť tohto rebríčka je potrebné spomenúť aj túto kategóriu. Psy, ktoré sú veľmi aktívne a behajú po záhrade, venujú sa rôznym športom alebo s vami chodia na náročné prechádzky, potrebujú stravu prispôsobenú tomuto režimu. Keď je výdaj energie vysoký, je potrebné ju doplniť. Na to sú vhodné granule s vyšším obsahom bielkovín a tuku. Tieto granule sú zvyčajne označené ako „active“ alebo „sport“. Nikdy však toto krmivo nedávajte psom, ktorí nie sú v stresovej situácii. Tým by sa dosiahla len obezita. Tento typ potravy je vo všeobecnosti vhodnejší na jeseň a v zime, keď sa zvyšuje energetický výdaj.

Granule pre gravidné a dojčiace suky

Špeciálne kŕmenie potrebujú aj gravidné suky. Keďže tieto potreby sú podobné potrebám samostatných šteniat po narodení, výrobky sú obsahovo veľmi podobné. Ide teda najmä o hypoalergénne granule, ktoré majú veľmi vysoký obsah bielkovín, minerálov a vitamínov pre správny vývoj plodu.

Granule pre kastrované psy

Aj kastrované psy majú špecifické požiadavky na zloženie granúl. Kastrované psy by mali mať v strave oveľa menej tukov a sacharidov, ale oveľa viac kvalitných bielkovín a vlákniny. Je dôležité, aby mali stravu s nižšou energetickou hodnotou a viac pohybu. Ak ju nemajú, je veľmi vysoká pravdepodobnosť obezity.

Granule pre choré psy

Ak je váš pes chorý, musíte mu okamžite upraviť stravu. Neexistuje na to žiadne jednotné usmernenie, preto v prípade choroby vždy radšej konzultujte stravu svojho domáceho maznáčika s veterinárom. Pokiaľ ide o choroby, ktoré sú spôsobené nesprávnou stravou, hovoríme najmä o obezite, cukrovke, ochoreniach obličiek a alergiách.

V prípade, že sa niečo také stane, je potrebné okamžite prijať nápravné opatrenia. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť nahradiť granule nejakými špeciálnymi a celkovú stravu budete musieť obohatiť o nejaké doplnky.

Hypoalergénne granule pre psy

Keďže psy najčastejšie trpia alergiami na niektoré zložky stravy, musíte vysledovať, čo vášmu psovi vadí, a podľa toho upraviť obsah zložiek v granuliach. Riešením nie je jednoducho kúpiť akékoľvek psie granule (napríklad bez obilnín), ktoré sú označené ako hypoalergénne, ale skontrolovať prítomnosť alebo neprítomnosť látky, ktorá psovi vadí. V prípade silnej alergickej reakcie musíte navštíviť veterinára a kúpiť pre svojho psa špeciálne veterinárne granule, ktoré ponúka každá veterinárna klinika. Medzi najčastejšie alergény patria: obilniny, sója, lepok a chemické konzervačné látky. Alergénom však môžu byť aj niektoré druhy mäsa (napr. kuracie) alebo tuku, ktoré môžu obsahovať malé množstvo bielkovín.

Granule pre psov lisované za studena

Granule pre psov lisované za studena sú špeciálne granule, ktoré majú aj špeciálnu úpravu. Keďže granule nie sú špeciálne tepelne spracované, nedochádza k degradácii bioaktívnych látok a neobsahujú žiadne umelé konzervačné látky ani farbivá. Vitamíny, minerály a stopové prvky sú zachované v najvyššej možnej kvalite, čo výrazne prospieva zdraviu vášho štvornohého spoločníka. Tieto granule sa neodporúča kupovať na sklade, pretože majú veľmi krátku expiráciu 6 mesiacov.

Obezita

Nadváha nie je problémom len pre ľudí, ale aj pre zvieratá, ktorým nielenže výrazne škodí, ale je aj veľmi škodlivá. Nanešťastie, keďže naši štvornohí priatelia sú od nás úplne závislí, len my môžeme regulovať, čo sa dostáva do ich tela a aký to má na nich vplyv. Pes je vo všeobecnosti v zlej kondícii, zle znáša zmeny teplôt, má problémy s dýchaním a krvným obehom, nadmerne zaťažuje pohybový aparát a je ohrozený cukrovkou a inými chorobami.

Preto je veľmi dôležité udržiavať obsah tuku v našich domácich zvieratách na uzde. Ak sa to stane a váš pes má nadváhu, určite nestačí len znížiť množstvo skonzumovaných granúl, ale aj výrazne zmeniť ich obsah. Možným riešením je zvýšiť percento príjmu vlákniny. Odporúča sa tiež obmedziť sacharidy a tuky. Výrobcovia tieto parametre zohľadňujú a takto upravené potraviny označujú ako „Light“.

Granule alebo konzervy?

Hoci sa dnešný článok venuje len granulkám pre psov, stojí za to spomenúť aj iné alternatívy, ktoré môžete používať buď ako doplnok stravy, alebo ako jediný zdroj potravy pre vášho domáceho miláčika. V tejto kapitole predstavíme obe možnosti a porovnáme ich výhody a nevýhody.

Granule

O granuliach sme toho dnes už popísali veľa a ešte veľa popíšeme, ale pre úplnosť zhrnieme najdôležitejšie informácie do jedného porovnania granúl a konzerv. Ak nášmu psovi zaobstaráme kvalitné granule, dostane všetky živiny potrebné na správny rast a vývoj, ako sú vitamíny, minerály, sacharidy a bielkoviny. V takom prípade sa granule môžu stať jedinou stravou psov.

Keďže granule obsahujú minimum vody, nepodliehajú účinkom plesní a vďaka stabilizátorom ani žltnutiu, ku ktorému nedochádza. Ich najväčšou výhodou je, že majú dlhý dátum spotreby, ľahko sa skladujú a veľmi ľahko sa dávkujú. Absolútne zásadnou výhodou granúl je vysoká energetická hodnota pri malých množstvách. Pokiaľ ide o kvalitné granule, hovoríme o správnom pomere živín podľa typu granúl, ktoré sú vhodné pre vášho psa. Keďže som veľmi jednoduchým zdrojom granúl, sú najvhodnejšie pre psov, ktorí často zostávajú doma sami. Okrem toho žutím posilňujete aj zuby zvieraťa. Lacné komerčné granule môžu našim štvornohým miláčikom škodiť (často spôsobujú alergie, obezitu, nadúvanie, hnačky atď.). Medzi ďalšie významné nevýhody patrí horšia stráviteľnosť, preto je potrebné posúdiť zdravie tráviaceho traktu vášho domáceho maznáčika. Okrem toho môže byť ťažké nájsť granule, ktoré vášmu domácemu miláčikovi vôbec chutia.

Výhody granúl

  • Granule sú podstatne lacnejšie ako konzervy.
  • Môžete sa spoľahnúť, že s kvalitnými granulami bude váš pes vždy dostávať vyvážený pomer minerálov, vitamínov, vlákniny, sacharidov a bielkovín.
  • Na výber je mnoho druhov v závislosti od veľkosti, veku a zdravotného stavu.
  • Granule majú vysokú energetickú hodnotu.
  • Posilňujú zuby.
  • Jednoduchšie skladovanie
  • Dlhý čas platnosti.
  • Jednoduchšie dávkovanie.

Nevýhody granúl pre psov

  • Granule obsahujú stabilizátory, ktoré zabraňujú žltnutiu.
  • Granule sú menej stráviteľné.
  • Lacné granule môžu byť zdraviu škodlivé.
  • Psy nemusia mať radi granule.

Konzervy

Krmivo v konzervách je pre psy oveľa prirodzenejšie, pretože je oveľa ľahšie stráviteľné a oveľa príťažlivejšie z hľadiska konzistencie a vône. Konzervy sa od granúl výrazne líšia aj spôsobom výroby. Keďže konzervy sú sterilizované, nie je potrebná žiadna výrazná konzervácia – ak hovoríme o kvalitných výrobkoch. Niektoré druhy konzerv dokonca tvoria kompletnú kŕmnu dávku pre psa, a tak môžu byť jediným zdrojom potravy. Niektoré konzervy sú určené skôr ako doplnok stravy, ktorý sa kombinuje s inými potravinami, ako je ryža alebo strúhaná mrkva. Ak váš pes nepije dostatočne, najlepším spôsobom kŕmenia sú konzervy, pretože každá konzerva obsahuje približne 75 % vody. Čo sa týka nevýhod, je veľmi dôležité spomenúť, že konzervy sú oveľa drahšie ako bežné granule a nemajú dostatočnú energetickú hodnotu. Aby mal pes dostatočnú energetickú hodnotu, musí dostať oveľa väčšie množstvo. Z tohto dôvodu je to drahšia záležitosť. Okrem toho hrozí riziko pokazenia, pretože dátum spotreby týchto výrobkov je veľmi krátky, a preto nie je možné vytvárať veľké zásoby.

Výhody

  • Konzervy sú pre psy oveľa prirodzenejšie ako granule.
  • Kvalitné výrobky neobsahujú stabilizátory.
  • Konzervy sú pre psy oveľa ľahšie stráviteľné.

Nevýhody

  • Konzervy sú drahšie ako granule.
  • Konzervované potraviny majú nízku energetickú hodnotu.
  • Otvorené výrobky vydržia krátko

Je možné kombinovať granule a konzervy?

Rovnako ako my, aj psy si musia na zmeny v stravovaní zvykať pomaly, preto je potrebné prispôsobiť sa aj tomuto aspektu. Ak je váš pes zvyknutý na granule a vy z ničoho nič prejdete na konzervy, môžete mu spôsobiť silné zvracanie a hnačku.

Ak budete často meniť krmivo, baktérie v žalúdku budú na túto zmenu reagovať odporom, čo vášmu psovi neprospieva.

Pre všetky psy je oveľa lepšie a prirodzenejšie, ak kŕmite len granulami alebo konzervami, prípadne miešate granule a konzervy v pomere 1:1. Pri kŕmení vždy dodržiavajte určité poradie.

V niektorých prípadoch sa však stáva, že psy môžu zle reagovať buď na granule, alebo na konzervy, a tak sú v podstate odsúdené na jedno alebo druhé.

Granule pre psy a parametre

Zloženie granúl

Pri granuliach je potrebné sledovať len jeden parameter, a to zloženie. Zloženie granúl môže vášmu psovi poskytnúť tú najlepšiu starostlivosť a váš domáci miláčik môže spokojne rásť a vyvíjať sa, zatiaľ čo nesprávne zloženie môže mať za následok dlhodobé ťažkosti a v extrémnych prípadoch dokonca smrť. Ako teda zistiť, čo je kvalitná potravina a aké zložky a ich hodnoty by mal výrobok obsahovať?

Proteín

Bielkoviny sú najdôležitejšou zložkou krmiva pre psov. Vyvážená hladina a príjem bielkovín pomáha správnej funkcii vnútorných orgánov, správnemu a plynulému tráveniu a tiež správnej tvorbe krvi. Medzi ďalšie priaznivé účinky bielkovín na rast a celkové fungovanie organizmu vášho štvornohého priateľa patrí pomoc pri hojení zranení, podpora rastu svalov, veľmi pozitívny vplyv na dojčiace matky a podpora samotnej reprodukcie.

Množstvo bielkovín v strave závisí od konkrétneho jedinca, predovšetkým od jeho veku, veľkosti a aktuálneho zdravotného stavu. Pripravili sme preto jednoduché porovnanie hodnôt, ktoré uľahčuje odhadnúť, koľko bielkovín by mal pes prijať.

  • Šteňatá a psy v strese – 28%
  • Dospelý pes vo výbornom zdravotnom stave a primerane aktívny – 18%

Ak hovoríme o nejakom maximálnom príjme bielkovín, nie je stanovená žiadna hranica, ale u bežných výrobkov nikdy nenájdete hodnotu vyššiu ako 40 %. Najdôležitejšia je však metóda spracovania a skutočná kvalita bielkovín, ktoré sú v granulách obsiahnuté.

Ak je to možné, mali by ste tiež zistiť, z akého zdroja bielkoviny pochádzajú. Najlepšou voľbou sú kvalitné živočíšne bielkoviny. Ak zvolíte rastlinné zdroje bielkovín, môžete dosiahnuť len alergickú reakciu a veľmi zaťažíte obličky svojho psa. Dochádza k tomu preto, lebo pri spracovaní rastlinných bielkovín sa uvoľňujú škodlivé látky. Ide najmä o amoniak. Lacné granule často používajú veľmi lacné zdroje bielkovín, ako je sója, hrach alebo kukurica. Preto sa v strave nachádzajú obilniny, ktoré nie každý pes dobre znáša. Je to preto, že ide o zle stráviteľné látky, a ak sú tieto látky a obilniny prítomné v granule, mohli by sa uvoľniť vitamíny a minerály, ktoré sú pre psa tiež veľmi dôležité.

Proteínové posilňovače

Keď už hovoríme o proteínoch, je našou povinnosťou povedať vám niečo o takzvaných proteínových boosteroch, o ktorých sa zmienime v dnešných článkoch v kapitole „Na čo si dať pozor“. Ide o proteíny, ktoré sa získavajú z potravín, ktoré sú pre psov často dosť škodlivé, a rozhodne neodporúčame kupovať takéto granule.

Ide teda o bielkovinové koncentráty, ktoré sa môžu vyrábať z kukuričného lepku alebo z ryžových a hrachových bielkovín. Tieto koncentráty síce zvyšujú obsah bielkovín v granulách, ale bohužiaľ nie sú vôbec prospešné. Často sa tak nahrádzajú živočíšne zdroje bielkovín a aj tí, ktorí skúmajú zloženie, vidia len veľa bielkovín, ale nie to, z čoho sú získané.

Tieto výťažky preto často spôsobujú silné alergie a sú oveľa ťažšie stráviteľné. Niekedy (nie veľmi často) sa môžeme stretnúť aj s proteínovými posilňovačmi živočíšneho pôvodu. Tieto posilňovače živočíšnych bielkovín sa teda vyrábajú z kuracieho hydrolyzátu alebo sú dehydrovanými kuracími bielkovinami. Aj keď tu vidíme slovo bielkoviny, tento koncentrát sa rozhodne nevyrovná kvalite bielkovín z pravého mäsa. Živočíšne hydrolyzáty však môžu mať svoje opodstatnenie pri liečbe alergií na bežné potraviny, pretože telo nedokáže rozpoznať zdroj látky, a preto nevyvolávajú alergickú reakciu. Ak však v obsahu bežných granúl nájdete živočíšne hydrolyzáty, určite si skontrolujte obsah skutočného mäsa.

Mäso

Aj keď tu hovoríme o granuliach, stále platí, že pes by mal byť kŕmený predovšetkým mäsom, a preto je mäso veľkou a jednou z najdôležitejších zložiek granúl. Mäso je hlavným zdrojom bielkovín, tukov a mnohých ďalších potrebných látok pre psy a iné zvieratá.

Ak sa pozriete na zloženie, mäso by malo byť na prvom mieste zoznamu, pretože tieto tabuľky sa radia od najväčšieho podielu po najmenší. To znamená, že mäso by malo predstavovať najväčšiu časť celého výrobku.

Pokiaľ ide o pôvod mäsa, mali by ste si vyberať hlavne to, ktoré pochádza z kvalitných a certifikovaných chovov. Aj keď tak urobíte, nezabránite tomu, aby bolo mäso zaživa dopované antibiotikami a hormónmi, ale určite urobíte lepšie, ako keby ste si pôvod mäsa neoverili.

Keď sa zameriame na spracovanie mäsa, malo by ísť o veľmi šetrné zaobchádzanie so živým zvieraťom, z ktorého sa mäso vyrába, aj s konečným produktom. Výrobca by mal na obale vždy uviesť, z akého druhu mäsa sú pelety vyrobené a v akej forme je mäso v krmive obsiahnuté. Ak teda na obale vidíte „Kuracie mäso a iné produkty živočíšneho pôvodu“, určite si takéto jedlo neberte. Užívajte len výrobky, na ktorých je uvedené napríklad „100% kuracia pečeň“. Ostatné živočíšne produkty sú odpad, ako napríklad koža, kosti, kopytá, rohy, štetiny, cievy, šľachy atď.

Preto je najdôležitejšie, aby bol opis mäsa čo najpodrobnejší.

Čerstvé mäso

Upozorňujeme, že ide o trik výrobcov, pretože nie je možné, aby sušený výrobok obsahoval čerstvé mäso. V granuliach môže byť len varené mäso. Ak teda na obale vidíte „60 % kuracieho mäsa“, znamená to, že skutočný obsah mäsa vo výrobku (po odpočítaní obsahu vody) je približne 18 %. Obsah bielkovín je podobný. Čerstvé mäso obsahuje približne 20 % bielkovín, takže v našom prípade je skutočný obsah bielkovín len približne 11 %.

Sušené mäso

Sušené mäso alebo často sa môžete stretnúť aj s názvom „dehydrované mäso“ alebo „mäsová múčka“ sa uvádza ako skutočný percentuálny obsah granúl – nie ako v prípade čerstvého mäsa. Ak teda v obsahu nájdete „20% kuracej múčky“, ide o 20% skutočného mäsa. V sušenom mäse sa zvyšuje aj obsah bielkovín, ktorý dosahuje až 70 %. Pri 20 % mäsovej múčky je to približne 12 % bielkovín. Preto odporúčame kupovať výrobky, ktoré obsahujú aspoň 30 % múčky alebo mäsa v sušenom stave. Dôrazne tiež odporúčame uprednostňovať termín sušené mäso a vyhýbať sa termínu mäsová múčka. Mäsová múčka nie je sama o sebe škodlivá, ale chýba jej kvalita, ktorú ponúka sušené mäso. Mäsová múčka sa vyrába a spracováva dvakrát, najprv s mäsom a potom so zmesou, z ktorej sa lisuje suché krmivo. To preto vedie k zhoršeniu kvality látok.

Ako rozlíšiť čerstvé a sušené mäso?

Rozlíšiť sušené mäso od čerstvého mäsa v peletách je veľmi jednoduché. Sušené mäso sa označuje slovami múčka, sušené mäso alebo dehydrované mäso. Čerstvé mäso je však označené ako lovecké – mäso alebo napríklad len kuracie. Takto sa dá ľahko a jasne rozlíšiť, o aký druh mäsa ide.

Tuky

Tuky sú tiež jednou z najdôležitejších zložiek psích granúl. Tuky sú hlavným zdrojom energie, podporujú správnu funkciu obličiek a správnu funkciu reprodukčných orgánov. Ako je všeobecne známe, pomáhajú tiež vstrebávať vitamíny rozpustné v tukoch. Ide najmä o vitamíny A, D a E. Tuky majú aj mnoho ďalších funkcií. Medzi najdôležitejšie patrí podpora výstavby bunkových stien, izolácia nervových vlákien a tiež pomoc pri prenose živín. Okrem týchto funkcií zvyšujú aj chuť granúl a robia ich oveľa stráviteľnejšími. Okrem toho sú kvalitné tuky zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Najvhodnejšou formou sú živočíšne tuky (ryby, kuracie mäso).

Podiel tuku v peletách pre dospelých je približne 6 % až 18 %. Ak by váš pes prijímal viac tuku, ako je potrebné, mohlo by to viesť k obezite. Ak by ste však zanedbali tuk alebo ho úplne vyradili zo stravy, došlo by k olupovaniu kože a náhlemu úbytku hmotnosti.

Sacharidy

Či už hovoríme o ľuďoch alebo zvieratách, je všeobecne známe, že sacharidy alebo cukry sú najlepším zdrojom rýchlej energie a sú absolútne nevyhnutné pre správny vývoj a funkciu krvného obehu, srdca a nervov.

Upozornenie. Na rozdiel od ostatných zložiek je veľmi dôležité sledovať presné množstvo sacharidov, pretože vysoký obsah sacharidov môže spôsobiť nadváhu a tiež veľmi zlé trávenie. Ďalšou hrozbou sú látky nazývané antinutrienty. Tieto látky spôsobujú, že niektoré vitamíny a minerály sa nevyužívajú, pretože sa často vstrebávajú práve týmito sacharidmi. Preto si vždy vyberajte granule, ktoré obsahujú približne 20 – 30 % dobre stráviteľných sacharidov. Najbežnejšími zdrojmi sacharidov v granule pre psov sú obilniny (pšenica, ovos, kukurica, ryža), strukoviny (sója) a zemiaky. Najmä pšenica a sója môžu spôsobovať alergie, zatiaľ čo kukurica je menej stráviteľná. Ak sa teda chystáte preskúmať zloženie granúl, určite sa pozorne pozrite na sacharidy a najmä na ich obsah a zdroj.

Vláknina

Vláknina je zložka, o ktorej je všeobecne známe, že podporuje peristaltiku – t. j. priechodnosť čriev a dobré trávenie. Vlákno má preto na tieto procesy veľký vplyv. Ak je ho príliš málo, spôsobuje hnačku, a ak je ho príliš veľa, môže pozastaviť alebo dokonca úplne zastaviť činnosť čriev – preto vzniká zápcha. Takto to funguje u všetkých zvierat – dokonca aj u nás. Ak sa zameriame na obsah, obsah vlákniny v strave by sa mal pohybovať okolo 5 %. Tieto percentá sa však zvyšujú s hmotnosťou zvieraťa. Pre obéznych psov (ale napríklad aj pre jedincov s cukrovkou) sa odporúča obsah vlákniny v granuliach až do 20 %. Vláknina má až nulovú kalorickú hodnotu a keď vám dodá pocit sýtosti, neprijmete takmer žiadne kalórie. To môže účinne znížiť hmotnosť nielen u psov, ale aj u ľudí. Tento princíp sa často používa v rôznych redukčných diétach pre ľudí. U šteniat by však obsah vlákniny nemal presiahnuť 3 %. Ale čomu sa vyhnúť? Pri podrobnom skúmaní obsahu venujte veľkú pozornosť pšenici. Pšenica je pre psov najmenej vhodným zdrojom vlákniny a môže spôsobiť vážne alergie a mnohé ďalšie zdravotné problémy.

Vitamíny, minerály a stopové prvky

Rovnako ako my, aj psy potrebujú primerané množstvo minerálov a vitamínov. Keďže si ich sami nedokážeme vyrobiť, musíme si ich dodať prostredníctvom potravín, ktoré konzumujeme. Preto by mali mať psie granule vyvážený obsah vitamínov a minerálov podľa individuálnych potrieb každého psa.

Správne granule by mali obsahovať tieto vitamíny:

  • Vitamín A – správny vývoj a rast a kvalitný zrak.
  • Vitamín B – Kvalita a dobré trávenie a správna peristaltika.
  • Vitamín C – podpora imunitného systému.
  • Vitamín D – kvalitná srsť, kĺby a kosti.
  • Vitamín E – Zdravé a správne fungujúce nervy a svaly. Chráni tiež bunky tela a podporuje plodnosť.
  • Vitamín H – nazývaný aj biotín, podporuje funkciu pečene a zabezpečuje kvalitu vlasov a pokožky.

Pokiaľ ide o minerálne látky, je veľmi dôležité regulovať ich príjem, ale aj dodávať ich v dávkach, ktoré si váš pes zaslúži. Koľko a čo by mal váš pes jesť, závisí od jeho veľkosti, veku a tiež od jeho zdravotného stavu.

Medzi najdôležitejšie minerály patria:

  • Vápnik (Ca)
  • Fosfor (P)
  • Horčík (Mg)
  • Draslík (K)
  • Sodík (Na)
  • Chlór (Cl)
  • Síra (S)

Mikroelementy:

  • Meď (Cu)
  • Jód (I)
  • Železo (Fe)
  • Mangán (Mn)
  • Selén (Se)
  • Zinok (Zn)

Vápnik a fosfor podporujú rast kostí a zubov, horčík je dôležitý pre rast kostí a správnu funkciu nervov, draslík štiepi tuky a cukry a posilňuje trávenie, sodík pozitívne ovplyvňuje nervový systém a hospodárenie s vodou, chlór prispieva k správnej funkcii tráviaceho traktu a síra posilňuje chrupavky a kosti. Tieto minerály by mali byť prítomné vo veľkom množstve. Pre správny vývoj sú však potrebné aj tzv. mikroprvky meď (Cu), jód (I), železo (Fe), mangán (Mn), selén (Se) a zinok (Zn). Ako už bolo spomenuté, tieto minerály sú nevyhnutné a ich nedostatok v strave by mohol viesť k dlhodobému nedostatku vo všetkých oblastiach.

Popol

Hoci to môže znieť zvláštne, popol je veľmi dôležitou zložkou psích granúl. Hoci si mnohí ľudia myslia, že je to len lacný produkt zo spaľovania a pridáva sa do potravín len ako plnidlo na dosiahnutie vyššej gramáže, je to mylná predstava. V skutočnosti však ide o súbor dôležitých anorganických minerálov, ktoré by zostali po spálení granúl. Rozhodne nejde o klasický popol, ktorý vzniká pri spaľovaní. Je to skôr zavádzajúci pojem. Je dokonca absolútne nevyhnutnou látkou v peletách. Obsah popola by mal byť približne 5-8 %.

Väčšie množstvo však môže byť škodlivé, pretože spaľuje iné minerály, ktoré sú inak pre psov veľmi prospešné.

Holistické granule pre psov

Holistické granule pre psov sú inými slovami granule, ktoré sú veľmi komplexné a možno ich nazvať prémiovými. Ide o produkt, ktorý je obsahovo úplne vyvážený, a tak poskytuje kvalitné potraviny v správnom množstve. Holistické granule sa od bežných komerčných krmív odlišujú vysokým obsahom kvalitného mäsa, ovocia, zeleniny a byliniek. Typická je absencia zložiek s vysokým obsahom škrobu (pšenica, kukurica), ktoré sú nahradené zdravšími alternatívami (zemiaky, proso). Na výrobu sa používajú čerstvé suroviny najvyššej kvality. Takéto výrobky by preto nemali obsahovať žiadne alergénne zložky, konzervačné látky (umelé) ani farbivá a arómy.

Na čo si dať pozor pri výbere granúl?

MÄSO! Žiadne náhrady

Ako sme už viackrát uviedli v predchádzajúcich kapitolách, je dôležité, aby mäso bolo jedným z hlavných zdrojov živín a bielkovín pre vášho psa. Dávajte si preto osobitný pozor, či kupujete výrobok, ktorý skutočne obsahuje mäso, a nie jeho náhradky alebo živočíšny odpad.

Presné deklarovanie

Aby ste poznali správny a kvalitný výrobok, je dôležité, aby ste sa dozvedeli všetko z obsahu. Ak je výrobok kvalitný, nie je dôvod, prečo by to výrobca nemal zdôrazniť. Preto by mal byť obsah na obale veľmi dlhý a mali by byť uvedené aj zanedbateľné zložky.

Výpočet obsahu mäsa

O mäse sme dnes už hovorili v niekoľkých kapitolách. Je však dôležité nielen poznať rozdiel medzi čerstvým a sušeným mäsom, ale je dobré vedieť ho aj vypočítať. Ako na to?

Čerstvé mäso – obsahuje 70-80 % vody, ktorej sa zbavíme počas výroby. Ak teda v zložení vidíte „kuracie mäso 60 %“, odpočítajte 70 % vody a zostane vám približne 18 % (60*0,3) sušeného mäsa – to je ten rozdiel, však? Rovnakým spôsobom môžete počítať aj bielkoviny. Čerstvé mäso obsahuje približne 20 % (kuracie konkrétne 18 %), takže „kuracie 60 %“ znamená približne 10,8 % (60*0,18) bielkovín.

Sušené/dehydrované mäso alebo múčka – stav tejto položky sa počas výroby nemení, takže percentuálne podiely, ktoré vidíte v zložkách, sú konečné. Obsah bielkovín v sušenom mäse je približne 60 %. Preto položka „kuracia múčka 20%“ znamená približne 12% (20*0,6) bielkovín.

Proteínové boostery = zlo

Tu odkazujeme najmä na predchádzajúcu kapitolu, kde sme sa im venovali podrobnejšie. Už bolo povedané, že tieto výťažky tak často spôsobujú silné alergie a sú oveľa ťažšie stráviteľné. Niekedy (nie veľmi často) sa môžeme stretnúť aj s proteínovými posilňovačmi živočíšneho pôvodu. Tieto posilňovače živočíšnych bielkovín sa teda vyrábajú z kuracieho hydrolyzátu alebo sú dehydrovanými kuracími bielkovinami. Aj keď tu vidíme slovo bielkoviny, tento koncentrát sa rozhodne nevyrovná kvalite bielkovín z pravého mäsa. Živočíšne hydrolyzáty však môžu mať svoje opodstatnenie pri liečbe alergií na bežné potraviny, pretože telo nedokáže rozpoznať zdroj látky, a preto nevyvolávajú alergickú reakciu. Ak však v obsahu bežných granúl nájdete živočíšne hydrolyzáty, určite si skontrolujte obsah skutočného mäsa.

Triky výrobcov

V priebehu rokov našli výrobcovia na trhu mnoho trikov, ako investovať čo najmenej do zloženia výrobku a pritom dosiahnuť pekný vzhľad a vysokú kvalitu obalu a obsahu. Bohužiaľ, existuje veľa vecí, ktoré klasická populácia vôbec nepozná a nedokáže ich rozlíšiť.

Veľmi často sa stáva, že výrobcovia rozdeľujú zlé látky na niekoľko častí, pretože ak by ich uviedli spolu, dostali by sa v rebríčku vyššie. To je často prípad pšenice, ktorú výrobcovia rozdeľujú až na 10 rôznych častí.

Metóda konzervácie

Veľmi dôležitý je aj spôsob konzervácie, preto si vždy vyberte konzerváciu prírodnými látkami alebo vitamínom E. Ak sa rozhodnete pre chemickú konzerváciu, ide o karcinogénnu látku. Chemické konzervačné látky často nájdete pod skratkami BHA a BHT.

Zavádzajúce názvy

Výrobcovia radi nazývajú svoje výrobky prémiovými, hypoalergénnymi alebo holistickými. Všetky tieto názvy by mali označovať najlepšie potraviny. Má to však háčik. Nikde neexistuje žiadna norma ani kontrola, takže tieto výrobky môže takto nazvať ktokoľvek.

Ako zistiť, či je krmivo vhodné pre psa?

Po zmene krmiva – a my dúfame, že ak ste doteraz nevedomky kŕmili nekvalitným krmivom, po dnešnom článku to zmeníte, budete tiež potrebovať vedieť, ako vlastne zistiť, že zmena, ktorú ste urobili, je skutočne prospešná, a ako zistiť, že pes túto zmenu zvládol dobre. Po vykonaní tejto zmeny by ste mali sledovať zmeny už po niekoľkých týždňoch. Na prvý pohľad ľahko viditeľným príznakom je zmena srsti a kože, ktorá vám veľa napovie. Mala by byť lesklá, bez šupín. Veľa sa dá zistiť aj zo psej stolice. Ak je pevná a tmavá, je to znak dobrej stráviteľnosti potravín. Aj zlý dych je dôležitým faktorom, ktorý signalizuje VAROVANIE! Došlo k omylu. Okrem nevhodne zvolenej stravy to však môže byť aj príznakom problémov so zubami, proti ktorým sa dá bojovať buď čistením zubov, alebo môžete vyskúšať zubné tyčinky, ktoré sa často ponúkajú ako pochúťka.

Zásady kŕmenia

Kŕmenie, ako už bolo tisíckrát povedané a pripomenuté, je najdôležitejším rituálom psa. Ak chcete dosiahnuť zdravie, nestačí len kúpiť kvalitné a na mieru šité krmivo, ale musíte ho aj správne dávkovať a kombinovať so všetkým ostatným, čo pes konzumuje.

Výber krmiva

Ak si vyberáte nové krmivo, určite nekupujte celé vrecko. Veľmi ľahko sa môže stať, že krmivo psovi jednoducho nevyhovuje a vy zbytočne miniete veľa peňazí. Práve z týchto dôvodov sa s kvalitnými krmivami predávajú aj malé skúšobné vrecká. Preto sa rozhodne odporúča začať takto.

Pestrá strava nie je potrebná

Aj keď máte možno pocit, že kŕmiť psa len granulami je nesprávne a že by ste mu mali stravu spestriť, rozhodne to tak nie je. Granule (kvalitné) poskytujú dostatok živín na to, aby váš pes zostal nažive a zdravý veľmi dlhý čas. Tráviaci systém psa funguje inak ako ľudský a jeho mikroflóra si na krmivo zvyká niekoľko týždňov. Až po tomto čase sa ju naučí skutočne efektívne tráviť a pes z nej získa všetky potrebné živiny. Chuťové poháriky psa sú rozhodne menej vyvinuté, a tak sa pes spravidla o samotnú chuť príliš nezaujíma.

Ak sa napríklad snažíte prejsť z konzervy na granule, odporúčame pridávať granule do stravy najprv pomaly a kombinovať ich so starým krmivom. Postupne si pes na granule veľmi ľahko zvykne a naladí sa na ne. Prechod z konzervy na granule môžete psovi uľahčiť napríklad zvlhčením. Môžete ich navlhčiť rybím olejom alebo vodou.

Dávkovanie

Pravidlá dávkovania sú veľmi jednoduché. Je dôležité, aby pes dostával rovnaké dávky v pravidelných intervaloch. Snažte sa preto vyhnúť niektorým náhlym výkyvom v strave, nič nevynechávajte a určite sa nesnažte dohnať to väčšími a neskoršími dávkami. Je na vás, či to bude raz alebo dvakrát denne, ale je dôležité dodržiavať tento režim dlhodobo. Pre väčšie psy sa odporúča rozdeliť krmivo na dve dávky. Pes nezje toľko jedla naraz, čím sa zníži riziko žalúdočnej nevoľnosti.

Ak pes jedlo nezje, odporúčame misku vybrať a nasledujúci deň ho v rovnakom čase opäť nakŕmiť. Len tak si zvykne na to, že nemá jedlo neustále k dispozícii, a vybuduje si správne návyky.

Je tiež dobré vedieť, že za kvalitné krmivo sa zvyčajne dáva menej ako za nekvalitné, takže cena je v podstate rovnaká. Je tiež dobré vedieť, že takmer každé balenie má odporúčané dávkovanie buď podľa veku psa, alebo podľa jeho hmotnosti či veľkosti.

Pitný režim

Pitný režim nijako neregulujte. Váš pes by mal mať neustály prísun vody a určite ho nesmiete nijako obmedzovať. Je však dobré sledovať, či pes dostatočne pije. Nezabudnite aspoň raz denne vymeniť nevypitú vodu a dôkladne umyť misky.

Žiadne zvyšky zo stola

Ležanie a smutné oči sú veci, ktoré k psom akosi patria, ale rozhodne to nie je dobrý zvyk. Naopak. Je to veľmi zlé a dosť nepríjemné pre vás aj pre návštevníkov. Ľudské jedlo nie je pre psí žalúdok vôbec vhodné a je pravidlom, že psovi vždy dáte niečo zo stola, čo nesmie, aj keď si možno myslíte, že mu dávate niečo, čo mu urobí dobre a poteší ho. Väčšinou sa tým rozruší celý žalúdok, čo môže mať za následok vracanie, hnačku a iné problémy.

Ceny granúl pre psov

Ako v každom článku, aj tu rozdelíme ceny do troch cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete a čo nemôžete očakávať. Balenia sa však líšia, a preto uvádzame ceny za 1 kg potravín.

Cena granúl do 1,2 € za kg krmiva s DPH

V tejto cenovej kategórii by ste sa nikdy nemali ocitnúť. Ide o nekvalitné a veľmi podozrivé krmivá, ktoré vášmu psovi zvyčajne neprospievajú. Často sa používajú odporné mäsové náhrady a proteínové prísady, ktoré, ako už vieme, majú veľmi zlý vplyv na celého psa.

Cena granúl do 2 až 4 € za kg krmiva s DPH

V tejto cenovej kategórii však už narazíte na potraviny strednej kvality, ktoré musíte veľmi starostlivo triediť. Aj tak bude viac zlých potravín ako dobrých, takže ich musíte triediť. Ak však narazíte na kvalitné krmivo v tejto cenovej kategórii, nie je to nereálne, ale môžete si byť istí, že ste trafili zlatý nuget.

Cena nad 4 € s DPH za kg krmiva

V prevažnej miere tu nájdete práve tie potraviny, ktoré by ste mali kupovať pre svojich domácich miláčikov. Nehovoríme, že tu nemôžete naraziť na niektoré potraviny, ktoré nie sú veľmi dobré, ale väčšina krmív je tu najvyššej kvality! Medzi najdrahšie značky patria napríklad Brit, GoNative Herring a Fitmin.

Granule pre psov: Krmivo pre psov a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako vybrať kvalitné granule – krmivo pre psa. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám pomohli pri výbere granúl.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite výrobok vo forme psích granúl a naplníte svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé produkty a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym krmivom pre psov. Môžete tam tiež zistiť, ktoré granule sú kde na sklade a za akú cenu sa predávajú v rôznych obchodoch.

5/5 - (11 votes)

Mohlo by vás zaujímať