Menu Zavrieť

Odsávačky hlienov

odsavacka-hlienov

Bohužiaľ, hlieny sú súčasťou každého života. Kým sa však dieťa naučí smrkať, treba mu pomôcť, aby bolo schopné sa týchto nepríjemností zbaviť. Preto sú na svete odsávačky, s ktorými sa asi každá mamička niekedy stretne. Ktorá je ale najlepšia? A ktorá je najvhodnejšia pre vás a vaše dieťa?

To sa dozvieme v dnešnom článku, kde si preradíme, ako vlastne predchádzať vzniku nádchy u detí, prezradíme si aj na akom princípe odsávačky hlienov fungujú. Ďalej si povieme pár rád, ako pri výbere odsávačky postupovať a samozrejme aj aké druhy na trhu stretneme. Zodpovieme si aj otázku hygieny a čistenia. Na konci článku si ako vždy predstavíme ceny, ktoré si ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme si, čo od akej možno očakávať.

Odsávače hlienov: Porovnanie 10 najlepších odsávačiek hlienov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších odsávačiek hlienov. Ako sme vybrali tieto odsávačky hlienov? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto odsávačky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť odsávačky hlienov podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšiu a zároveň najlepšiu odsávačku na hlieny.

NázovVzhľadTyp odsávačkyNa batérieOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
BabyOno Elektrická nosná odsávačkaOdsávačka hlienov BabyOno Elektrická nosná odsávačkaElektrickáÁno31,9Zobraziť v obchodoch
Baby Vac Arianna 2Odsávačka hlienov Baby Vac Arianna 2Na vysávačNie11,49Zobraziť v obchodoch
Haxe NS1Odsávačka hlienov Haxe NS1ElektrickáÁno23Zobraziť v obchodoch
MioBebee odsávačkaOdsávačka hlienov MioBebee odsávačkaElektrickáÁno41,79Zobraziť v obchodoch
Braun BNA100 nosná odsávačkaOdsávačka hlienov Braun BNA100 nosná odsávačkaElektrickáÁno31,79Zobraziť v obchodoch
Baby Vac AriannaOdsávačka hlienov Baby Vac AriannaNa vysávačNie10,09Zobraziť v obchodoch
NUK Odsávačka nosných hlienovOdsávačka hlienov NUK Odsávačka nosných hlienovS balónikomNie3,39Zobraziť v obchodoch
LivingLAB odsávačkaOdsávačka hlienov LivingLAB odsávačkaElektrickáÁno50,78Zobraziť v obchodoch
Noštek nosná odsávačkaOdsávačka hlienov Noštek nosná odsávačkaNa vysávačNie15,8Zobraziť v obchodoch
Bébé Confort Electric Nasal AspiratorOdsávačka hlienov Bébé Confort Electric Nasal AspiratorElektrickáÁno20,49Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia odsávačiek hlienov od ich používateľov.

Je možné zabrániť vzniku prechladnutia u dieťaťa?

Hoci tento článok je o riešení samotného prechladnutia a zbavovaní sa hlienov pomocou odsávačky hlienov, ktorá k prechladnutiu patrí, poďme si povedať, ako takéto prechladnutie vzniká a ako mu možno predchádzať. Ak ste už prechladli, snažte sa vyhnúť kontaktu s dieťaťom. Je to prenosná choroba. Ďalšou veľmi dôležitou vecou, ktorú by ste mali naučiť svoje dieťa dodržiavať, je umývanie vodou. Toto umývanie by sa malo vykonávať pod teplou vodou s mydlom. Veľmi dôležitá je aj vlhkosť vzduchu v miestnosti, v ktorej dieťa spí. Ideálna vlhkosť by sa mala pohybovať okolo 45 % – 68 %. Ak máte suchý vzduch, je dobré ho zvlhčiť. Detskú postieľku môžete napríklad obklopiť mokrými plienkami alebo uterákmi. Existuje aj možnosť použiť zvlhčovač vzduchu.

Pokiaľ ide o prechádzky, v zime a na jeseň je dobré ísť von s dieťaťom a poriadne ho obliecť. Nie je však dobrý nápad obliekať ho príliš často. Najlepšie je obliecť si viacero vrstiev, aby ste si mohli oblečenie upravovať podľa potreby.

Odsávačka hlienov: Princíp fungovania odsávačky

Princíp fungovania odsávačky sa líši podľa toho, ktorý druh zvolíte, ale princíp používania je dosť podobný. Veľmi dôležité je najprv zvlhčiť sliznicu v nose. To robíme pomocou špeciálnych kvapiek, ktoré sú vyrábané zo soľného roztoku. Odsávanie tak funguje rýchlejšie a je to o niečo málo menej nepríjemné pre dieťa. Najlepšie je, keď dieťa pri odsávaní niečím odreagujete. Možno použiť napríklad obľúbenú hračku, alebo ho môže partner nejako rozptyľovať. Čo sa týka ideálnej doby, je to najlepšie pred spaním. Nikdy ale neodsávajte viac ako 3x do dňa.

Na čo si ale dať pozor? A čomu sa vyvarovať? Najväčší pozor dajte na podráždenie sliznice, ktoré môže nastať, keď odsávate príliš často, alebo keď strkáte trubicu príliš hlboko. Ďalej si dajte bacha – to najmä u bábätiek, aby dieťa mohlo správne dýchať.

Ako vybrať odsávačku hlienov?

Vyberať by ste mali najmä vzhľadom na vek dieťaťa. Ďalej je potrebné sledovať, aká odsávačka bude aj pre vás tým najlepším riešením a to najmä čo sa týka ceny a spôsobu fungovania, ktoré sa od seba významne líšia.

Kedy sa dieťa naučí smrkať?

Vek, v ktorom sa vaše dieťa naučí samostatne smrkať je veľmi individuálny a nemožno túto hranicu nijako špecifikovať. Vek, kedy sa dieťa môže už skúsiť navykať na smrkanie, je 8 až 10 mesiacov, ale tento údaj sa môže líšiť aj v radoch ďalších mesiacov.

Najlepším spôsobom, ako naučiť dieťa smrkať, je mu to postupne ukazovať. V tomto veku už sa totiž dieťa môže snažiť vás v mnohom napodobňovať.

Aj keď tento úkon môže trvať dieťaťu aj niekoľko rokov, kým sa poriadne naučí smrkať, môže byť odsávačka hlienov s vami aj niekoľko rokov. Vôbec preto nezúfajte, keď dieťa nenaučíte do prvých narodenín tento úkon. Najmenej vhodné je však dieťa nútiť. To je ten najhorší spôsob. Na to bude najskôr len jedna odpoveď a to vzdor, ktorý sa už ťažko prelomuje.

Druhy odsávačiek hlienov

Ako už bolo sľúbené v úvode, aj o konkrétnych druhoch si dnes pár viet povieme.

Medzi tie najzákladnejšie patria:

 1. Hadičkové odsávačky hlienov
 2. Balónové odsávačky hlienov
 3. Odsávačka hlienov, pripojiteľná na vysávač
 4. Elektrická odsávačka hlienov

V tejto kapitole si teda povieme, ako ktorý druh odsávačiek na hlieny funguje a aký má každý z nich výhody a nevýhody.

Hadičkové odsávačky hlienov

Hadičkové odsávačky patria medzi úplne prvé druhy. Najskôr si ich budú pamätať aj vaši rodičia. Jedná sa o najjednoduchší a najlacnejší spôsob odsávania hlienov, ale súčasné patria aj k najnáročnejším a najmenej efektívnym. Odsávanie trvá pomerne dlho a oproti ostatným druhom.

Hadičkové odsávačky hlienov sú ale najlepším riešením napríklad na cesty, pretože idú veľmi jednoduché a okrem vášho dychu nie je potrebné vôbec nič.

Tieto odsávačky hlienov sú vybavené plastovou nádobkou s viečkom, do ktorého vedú dve hadičky. Jedna z hadičiek sa vloží do nosíka dieťaťa a druhú hadičkou odsávate vlastnou silou dychu vzduch. Ten sa zachytí v nádobke. Čo sa týka údržby tohto typu odsávačky, nie je nijako komplikovaná. Obvykle stačí nádobku a hadičku vypláchnuť horúcou vodou.

Táto odsávačka má pomerne veľké výhody. Hlavnými výhodami je napríklad cena. Klasická hadičková odsávačka hlienov stojí pár korún a je možné ju zakúpiť v kde akej lekárni. Údržba tohto systému je veľmi jednoduchá a navyše je prístroj veľmi malý a teda dobre skladná a prenositeľný. Ďalšou výhodou, ktoré ocenia väčšina bábätiek je nulová hlučnosť.

Aby sme však boli fér, musíme spomenúť aj jej nevýhody. Takou nevýhodou je určite menšia efektívnosť a tiež dĺžka odsávania, ktorá je oproti konkurencii značne väčšia. To neocení predovšetkým netrpezlivé a pohybovo nadané deti.

Výhody

 • Odsávačky tohto typu sú značne lacnejšie, než ostatné druhy.
 • Sú veľmi kompaktné, skladné a vhodné na cestovanie.
 • Majú nulovú hlučnosť.

Nevýhody

 • Menšia efektivita
 • U niektorých výrobkov hrozí podráždenie sliznice v nose.

Balóniková odsávačka hlienov

Tieto odsávačky na hlieny môžu na prvý pohľad pripomínať staré detské klystíry, avšak jedná sa o úplne iný produkt. Táto odsávačka je teda vybavená balónikom, ktorý je navedený na malý nástavec na nosík dieťaťa. Tento produkt funguje veľmi jednoducho a dnes sa už predáva v mnohých farebných prevedeniach. My však z praktického hľadiska odporúčame kupovať priehľadnú verziu. Tak totiž budete mať istotu, že je balónik čistý. Balóniková odsávačka soplíka pre deti funguje tak, že balónik najskôr stlačíte, potom ho zavediete do nosíka a následne uvoľníte stlačenie, čím dôjde k odsatiu hlienov.

V tomto prípade však platí to, že tento prístroj vám spoľahlivo vystačí v prípade prevencie, avšak s hustým „soplom“ si len ťažko poradí. Výhodou tejto odsávačky na soplíky je nulová hlučnosť a tiež dobrá cenová dostupnosť. Určite ju oceníte ako súčasť inventára na dovolenke, pre prípad núdze.

Výhody

 • Nižšia obstarávacia cena.
 • Je veľmi kompaktná a vhodná na cesty.
 • Má nulovú hlučnosť.

Nevýhody

 • Slabá účinnosť – so silným „soplom“ si neporadí.
 • Pri používaní nemáte prehľad o množstve odsatého hlienu.

Odsávačka hlienov na vysávač

Táto odsávačka taktiež patrí medzi dostupnejšie kúsky a ich cena sa tiež pohybuje veľmi nízko. Navyše je tento druh veľmi obľúbený u rodičov. Vyžaduje takmer nulovú údržbu. Je síce pravda, že tento druh je najobľúbenejší medzi rodičmi, ale medzi deťmi patrí k najviac nenávidenému druhu. Tento prístroj je veľmi rýchly a precízny, ale naopak je veľmi hlučný a tak môže malé deti aj veľmi desiť. U vysávača je ale tiež potrebné nastaviť čo najnižší ťah, pretože by klasický ťah mohol dieťa takmer povysávať a to by rozhodne neocenilo ani dieťa, ani jeho sliznice. Je tiež veľmi dôležité pri tomto druhu odsávačky dávať pozor na to, aby vaše dieťa mohlo dýchať a to najmä pri hnevaní, ku ktorému najskôr dôjde, nech už použijete akúkoľvek odsávačku. K tomuto druhu je však rovnako lepšie zaobstarať aj napríklad hadičkovú odsávačku, či balónikovú odsávačku pre prípadné cestovanie.

Táto odsávačka má však množstvo výhod, ktoré sme si v predchádzajúcich riadkoch už spomenuli. Medzi tie patrí predovšetkým extrémna a rýchla účinnosť. Navyše je odsávačka soplíkov na vysávač veľmi šetrná k detskej nosnej sliznici. Detská odsávačka hlienov na vysávač váš rodinný rozpočet tiež nezruinuje, ceny sú porovnateľné s tými hadičkovými, prípadne sú drahšie o pár korún. Ani čistenie by nemalo byť vo väčšine prípadov náročné, postačí vypláchnutie teplou vodou.

Výhody

 • Nízka obstarávacia cena.
 • Je veľmi efektívna.
 • Šetrnejšie k sliznici (za správneho používania)

Nevýhody

 • Hlučnosť.
 • Nevhodné na cestovanie.

Elektrická odsávačka hlienov (alebo odsávačka hlienov na baterky)

Elektrické odsávačky sú asi tie najlepšie, ale bohužiaľ sú aj viac nákladnejšie. Vybrané modely sú veľmi výkonné a nie sú také hlučné, ako napríklad vysávač. Elektrické odsávačky sú tvorené plastovým držiakom, do ktorého vkladáte batérie a naň sa nasadzuje zberná nádoba na hlieny a silikónový nástavec na odsávanie. Tento typ odsávačiek na hlieny je navyše vysoko praktický aj napríklad na cestovanie a na skladnosť tiež nie je nijako náročný. Väčšina týchto prístrojov navyše poskytuje aj rôzne nástavce podľa veľkosti nosovej dierky. Nevýhodou je zase to, že ich musíte buď nabíjať, alebo im musíte vymieňať batérie. Aj údržba je tu veľmi jednoduchá a časovo takmer nenáročná.

Výhody

 • Pri výbere dobrého typu, je veľmi efektívna.
 • Je skladná a vhodná na cestovanie.
 • Je menej hlučná.
 • Má nástavce podľa veľkosti nosných dierok.

Nevýhody

 • Pri výbere z horších prístrojov, sú menej efektívne na svoju cenu.
 • Vyššia obstarávacia cena.

Odsávačka hlienov: Čistenie a údržba

Aj keby ste si zaobstarali tú najlepšiu odsávačku hlienov, rovnako je základom odsávačku správne čistiť. Hlien je totiž plných vírusov a chorobných zárodkov, ktoré keby sa dostali do kontaktu so zdravým jedincom, mohlo by to skončiť ďalšou nákazou. Niektoré typy odsávačiek je možné sterilizovať v horúcej vode, iné napríklad parou alebo za studena. Spôsob sterilizácie je uvedená výrobcom. Pred úplne prvým použitím by sa mal celý prístroj riadne sterilizovať, alebo pri najmenšom vyvariť v horúcej vode.

Ceny odsávačky hlienov

Ako už bolo sľúbené v úvode, v poslednej kapitole si povieme o tom, aké tri základné cenové kategórie u odsávačiek rezancov máme a čo od akých cenových skupín možno očakávať.

Odsávačky hlienov s cenou do 4 € s DPH

V tejto cenovej kategórii je možné naraziť na všetky typy tzv. ručných odsávačiek. Takými druhmi sú hadičkové odsávačky, balónikové odsávačky a hadice na pripojenie k vysávaču.

Odsávačky hlienov od 4 € do 20 € s DPH

Táto cenová kategória je veľmi komplexná a možno v nej nájsť v podstate každý z vyššie uvedených druhov.

Odsávačky hlienov nad 20 € s DPH

Tu možno nájsť naozaj luxusné modely a to predovšetkým, alebo skôr najmä elektrických odsávačiek na rezance.

Odsávačky hlienov: Odsávačka hlienov a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú odsávačku hlienov. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať na výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej odsávačky hlienov pomohli.

Teraz už vám na nákup stačí iba pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe novej odsávačky hlienov zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde si môžete porovnať odsávačky hlienov a ich ceny vrátane recenzie a užívateľských skúseností s konkrétnym odsávacieho prístroja na hlieny. Dozviete sa tam tiež, ktorá odsávačka hlienov je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

4.9/5 - (11 votes)

Mohlo by vás zaujímať