Menu Zavrieť

Gramofóny

gramofón

Vinylové platne a gramofóny v súčasnosti zažívajú veľký návrat. Či už si chcete vypočuť svoje staré vinyly alebo založiť novú zbierku, gramofón umocní pôžitok z posluchy vašej obľúbenej hudby. Kvalita výstupu je oproti moderným prístrojom horšie, ale vyváža ju jeho nezameniteľná charakteristika s typickým praskaním a šumením, a originálny vzhľad. Špecifický zvuk ocenia predovšetkým poslucháči žánrov založených na analógových prístrojoch, ako sú garage rock alebo jazz. Gramofón môžete použiť nielen pre prehrávanie hudby, mixovanie alebo digitalizáciu.

Väčšina poslucháčov a milovníkov gramofónových platní má veľký zážitok už zo samotného počúvanie záznamu práve prostredníctvom gramofónu. Pocit, že si na gramoplatne môžete siahnuť a obdivovať jej grafické spracovanie dáva počúvaní dosiek ďalší rozmer.

Gramofóny: ​​Porovnanie 10 najlepších gramofónov podľa hodnotenia zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších gramofónov. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto gramofóny si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepší gramofón.

NázovVzhľadRýchlosť otáčok (ot/min)Typ pohonu tanieraOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Sencor STT 212UGramofón Sencor STT 212U33/45/78Remienkový náhon57,9Zobraziť v obchodoch
Sony PS-LX300USBGramofón Sony PS-LX300USB33/45Remienkový náhon109Zobraziť v obchodoch
Roadstar HIF-1899TUMPKGramofón Roadstar HIF-1899TUMPK33/45/78Remienkový náhon139Zobraziť v obchodoch
Audio-Technica AT-LP120-USBGramofón Audio-Technica AT-LP120-USB33/45/78Priamy náhon269Zobraziť v obchodoch
Platinium RTC5Gramofón Platinium RTC533/45/78Remienkový náhon109Zobraziť v obchodoch
Dual DT 250Gramofón Dual DT 25033/45Remienkový náhon224Zobraziť v obchodoch
Sony PS-LX310BTGramofón Sony PS-LX310BT33/45Remienkový náhon189Zobraziť v obchodoch
Crosley VoyagerGramofón Crosley Voyager33/45/78Remienkový náhon100Zobraziť v obchodoch
Crosley Cruiser DeluxeGramofón Crosley Cruiser Deluxe33/45/78Remienkový náhon99Zobraziť v obchodoch
Lenco L-3808Gramofón Lenco L-380833/45Priamy náhon193,6Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia gramofónov od ich užívateľov.

História gramofónu a gramofónových platní

Thomas Alva Edison v roku 1877 zaregistroval svoj vynález na záznam a reprodukciu zvuku – Phonograf. Phonograf bol predchodca dnešného gramofónu. Nahrávka bola zaznamenávaná do drážok na voskové fóliu a potom rovnakým spôsobom prehrávaná. Takto bol zvuk zaznamenávaný do roku 1888. Potom Phonografavil Emile Berliner. Voskový valček nahradil guľatou doskou, ktorá je až dodnes známa ako gramofónová platňa.

Prvé sériovo vyrábané gramofóny vyrábala spoločnosť Victor. V spodnej časti mali otváracie dvierka, ktorými bola regulovaná hlasitosť počúvania. Prípadne tubu, ktorá umožňovala vyššiu hlasitosť.

Gramofónové platne sa vo svojom začiatku tiež vyrábali zo včelieho vosku, ktorý bol neskôr nahradený šelakom a materiály s dlhšou životnosťou. Pri nástupe priemyselnej revolúcie a elektrifikácia bol v roku 1925 na trh uvedený prvý elektrický zosilňovač a mikrofón, čo umožnilo rozvoj výroby gramofónov až do súčasnej podoby.

Prednosti počúvania hudby na gramofónových platniach

Gramofónové platne majú svoje čaro, neopakovateľný špecifický zvuk a dynamiku. Preto sú obľúbené aj dnes, keď zažívajú svoj boom. Gramofónová doska je jediné médium, ktoré, ak je dobre skladované, si dokáže zachovať svoj zvuk v pôvodnej kvalite až do dátumu expirácie plastu. Žiadny iný spôsob zaznamenávania zvuku nemá tak dlhú životnosť. Na kvalite vinylové platne sa odráža, či boli pri jej výrobe dodržané všetky stanovené postupy.

Gramofóny možno rozdeliť do dvoch základných kategórií – na gramofóny s možnosťou digitalizácie dosiek a na gramofóny, ktoré túto funkciu nemajú. Záleží teda na tom, či je gramofón schopný analógový signál previesť do digitálnej podoby.

Pri výbere gramofónu hrá dôležitú úlohu druh prenosu, spôsob spúšťanie, rýchlosť otáčok a materiál použitý na jeho výrobu.

Gramofón môže disponovať tiež rôznymi funkciami, ako napríklad pitch control, možnosť nastavenia prítlaku, USB slot alebo FM tuner.

Ako vybrať gramofón?

Aby gramofón spĺňal vaše predstavy o kvalite počúvania a ovládania, mal by byť vybavený funkciami, ktoré by vašim požiadavkám vyhovovali.

Vyberte si typ gramofónu – klasický alebo so zabudovanými reproduktormi, DJ gramofónom alebo Hi-Fi.

Najdôležitejšou časťou gramofónu je jeho prenoska, ktoré pri jeho výbere venujte zvýšenú pozornosť.

Tvar ramienka gramofónu rozhoduje o schopnosti prehrať staršie dosky a o kvalite výsledného zvuku.

Gramofón v sebe môže mať zabudovaný predzosilňovač alebo sa k prístroju pripája externe.

Rozhodnite sa podľa funkcií, ktoré gramofón má – USB port, diaľkové ovládanie alebo napríklad Bluetooth.

Typ gramofónu

Najdôležitejším kritériom pri výbere gramofónu je jeho typ – či budete gramofón využívať k digitalizácii záznamu z vinylových platní či k profesionálnemu počúvania. Na trhu nájdete gramofóny, ktoré sa od seba líšia poskytovanou kvalitou zvuku a svojím spracovaním.

Môžete sa stretnúť s tromi základnými typu gramofónov – klasický gramofón so zabudovanými reproduktormi, Hi-Fi gramofón a DJ gramofón.

Klasický gramofón so zabudovanými reproduktormi

Klasický gramofón so zabudovanými reproduktormi je vhodný pre nenáročných poslucháčov, pretože hudobný prednes poskytuje skôr priemerný. Môže v sebe mať zabudovaný aj CD prehrávač diskov alebo FM / AM rádio.

Hi-Fi gramofón

Hi-Fi gramofóny zaistí profesionálne počúvanie hudby. Hi-Fi gramofóny nemávajú zabudované reproduktory, ani ďalšie prvky. S o to väčšou precíznosťou sú volené jednotlivé doplnky, ovplyvňujúce kvalitu zvuku. Tieto gramofóny sa hodia ako súčasť Hi-Fi sústavy. Cena Hi-Fi gramofónov je vyššie aj z dôvodu, že si k nim budete musieť dokúpiť ešte ďalšie súčasti, ako napríklad zosilňovač, receiver alebo reproduktory.

DJ gramofón

DJ gramofón je podobný Hi-Fi gramofónu, má však odolnejšie konštrukciu. DJ gramofóny sú vhodné pre mixovanie hudby, skrečovanie atď., Nie sú teda príliš vhodné pre domáce použitie. Sú vybavené pokročilejšími funkciami, napríklad kontrolou a uzamykaním rýchlosti otáčok. Obsluhovanie DJ gramofónu je náročnejšia. Pokiaľ chcete potenciál gramofónu využiť maximálne a docieliť vysokej kvality zvuku, kúpte si k nemu ešte mixážny pult.

Predzosilňovače

Predzosilňovača sú špeciálne elektrické zosilňovače. Sú nutné pri gramofónov s elektromagnetickými prenosky, ktoré vytvárajú výstup s nízkym napätím. Vďaka predzosilňovačmi ho bez rušivého šumu dokážete zosilniť. Následne je tento signál šírený reproduktory.

Gramofóny s predzosilňovačom

Gramofóny s predzosilňovačom disponujú linkovými vstupmi. Nemusíte k nim teda dokupovať ďalšie súčasti.

Gramofóny bez predzosilňovača

Gramofóny bez predzosilňovača je nevyhnutné prostredníctvom vstupu označeného ako phono, napojiť k zosilňovaču.

Gramofóny možno kombinovať s externými predzosilňovačmi, vďaka ktorým získate širšie možnosti zvukového výstupu.

Náhon

Náhon zabezpečuje otáčanie taniera gramofónu. Môže byť realizovaný dvoma rôznymi princípy – remienkový náhon alebo priamy náhon.

Remienkový kolies

Remienkový náhon funguje ako klinový remeň u automobilu. Pohonná jednotka gramofónu je uložená mimo otočný tanier. Prepojená s ním je pomocou remienka. Pokiaľ chcete minimum vibrácií otáčajúce sa platne, vyberte si oddelenie od šasi gramofónu. Takto fungujú klasické aj Hi-Fi gramofóny. Odlišné bude iba umiestnenie motora a ako dobre je motor oddelený. Toto oddelenie motora má vplyv na kvalitu zvuku. U řemínkového náhonu je potreba raz za čas remienok vymeniť, pretože povolí a gramofón následne nemá presné otáčky.

Priamy náhon

Drahšie, ale stabilnejšie je priamy náhon. Jeho základom je silný magnet, vďaka čomu otáčky nekolísají a nevznikajú nežiaduce vibrácie. Výhodou tohto systému je tiež, že je takmer bezúdržbový a veľmi odolný. Gramofóny s týmto druhom náhonu sú nevyhnutné pre DJ gramofóny. Priamy náhon je rôzne nastaviteľný – gramofóny s priamym náhonom umožňujú obojstranný pohyb doskou, uzamknutie alebo plynulú zmenu rýchlosti otáčok. Priamy náhon sa môže vyskytnúť aj pri niektorých modeloch klasických alebo Hi-Fi gramofónov.

Rýchlosť otáčok

Dôležitým parametrom gramofónu je aj rýchlosť otáčok. Udáva sa v počte otáčok za minútu. Rôzne počty otáčok sú určené pre prehrávanie dosiek konkrétneho priemeru.

Môžete sa stretnúť s týmito variantmi:

33,3 otáčok za minútu – prehrávanie dosiek s priemerom 25cm (10 „) a 30cm (12“). Najčastejšie sa jedná o dlhohrajúca LP platne.

45 otáčok za minútu – prehrávanie dosiek s priemerom 30cm (12 „) a 17,5 cm (7“). Zvyčajne sa jedná o single, maxi single a rozšírené single.

78 otáčok za minútu – prehrávanie starších dosiek s priemerom 25 centimetrov (10 „). Ide o trojminútové dosky, tzv. Šekalové.

Väčšina moderných gramofónov podporuje rýchlosť prehrávania 33,3 a 45 otáčok za minútu. Meniť rýchlosť možno manuálnym prepínačom. Zmeniť rýchlosť otáčok môžete tiež tak, že remienok vymeníte za remienok inej veľkosti.

Ramienka

Ramienko gramofónu je nosný prvok, na ktorom je umiestnená prenoska s ihlou. Ramienko sa nachádza mimo otáčajúce sa dosku. Je vybavené špeciálnym držadlom, ktorým sa ramienko umiestňuje na elpíčko.

Ramienka môžu byť rovná alebo zahnutá, pričom každá z variantov má svoje výhody aj nevýhody.

Rovná ramienka

Výhodou rovných ramienok je ich vysoká stabilita udržanie stopy v drážke dosky. Rovná ramienka sú vhodné pre starších a aj mierne poškriabané dosky – vďaka tomu, že sa ramienko lepšie udrží v drážke, zvuk toľko nepreskakuje. Nevýhodou je hrošiu zvukový prejav.

Zahnutá ramienka

Zahnutá ramienka môžu mať buď jednoduché zakrivenie na konci ramienka, alebo dvojité v tvare písmena S. Tieto záhyby pomáhajú k lepšiemu sklonu a nastavenie snímača, čo sa pozitívne premietne na kvalite zvuku. Ak chcete pustiť príliš poškriabanú dosku, môže sa stať, že ramienko z dosky vyskočí.

Ramienka bývajú najčastejšie vyrobená z plastu, kovu alebo karbónu.

Prenoska

Prenoska je umiestnená na konci ramienka. Úlohou prenosky je tvorba zvuku z vinylovej platne. Jedná sa teda o menič prevádzajúcej pohyb ihly gramofónu v drážke dosky na elektrický signál. Preto je na jej kvalitu kladený veľký dôraz.

Môžete sa stretnúť s dvomi druhmi prenosiek – piezoelektrickou prenoskou alebo elektromagnetickú prenoskou.

Piezoelektrická prenoska

Piezoelektrická prenoska je lacnejším variantom prenosiek. Hovorí sa jej tiež kryštálová a keramická. Narazíte na ňu predovšetkým u klasických gramofónov. Zvukový výstup nie je príliš kvalitná a prehrávanej dosky sa rýchlejšie opotrebúvajú, pretože piezoelektrická prenoska vyžaduje väčší tlak hrotu.

Elektromagnetická prenoska

Elektromagnetická prenoska je označovaná skratkou MC a MM. Môže byť s pohyblivou cievkou alebo magnetom. Je drahšie ako prenoska piezoelektrická, avšak v kombinácii s kvalitným Hi-Fi gramofónom dokáže zaistiť skvelý zvukový prejav. Frekvenčný rozsah je medzi 20 až 20 000 Hz.

Ovládanie gramofóna

Každý užívateľ u gramofónu iste ocenia jednoduché a pohodlné ovládanie zmeny rýchlosti, sprevádzkovanie gramofónu, nastavenie prenosky aj ramienka a vkladanie LP platní.

Ovládanie gramofónu je možné rozdeliť do troch kategórií:

Automatické ovládanie

Automatický režim vám výrazne uľahčí prácu s ovládaním gramofónu. Stlačením jediného tlačidla gramofón spustíte a na konci dosky skončí.

Poloautomatické ovládanie

Poloautomatické ovládanie sa vzťahuje predovšetkým na dokončenie prehrávanie vinylové platne – ramienko sa automaticky zdvihne, prípadne sa gramofón vypne. V niektorých prípadoch sa ramienko môže vrátiť do svojej pôvodnej polohy.

Manuálne ovládanie

S prehrávaním dosiek vám nepomôžu žiadne automatické funkcie. LP platňu do gramofónu vložíte, gramofón musíte spustiť, chopiť ramienko a presunúť na dosku. Po dokončení počúvania postup zopakujete, iba naopak. Ak gramofón manuálne nevypnete, bude sa na konci dosky ramienko otáčať v nekonečnej stope, čím bude dochádzať k väčšiemu opotrebovaniu dosky i hrotu.

Funkcie a doplnky gramofónu

Súčasné moderné gramofóny sú určené pre prehrávanie vinylových platní. S pomocou niektorých doplnkov a funkcií je možné použitie gramofónov ešte rozšíriť.

Gramofóny môžu disponovať napríklad týmito doplnkami a funkciami:

CD mechanika a FM rádio

Tieto gramofóny bývajú doplnené CD mechanikou a FM rádiom. Ide zvyčajne o klasické gramofóny. Doplnené často ešte bývajú doplnené reproduktormi. Gramofón tak ihneď po zakúpení môžete používať, bez toho aby ste museli ešte dokupovať príslušenstvo.

USB

USB port je súčasťou gramofónov, ktoré sú vhodné pre digitalizáciu vinylových platní. USB port býva tiež súčasťou DJ gramofónov, pretože umožňuje prehrávanie MP3 a mixovanie hudby.

Bluetooth

Gramofóny vybavené funkciou Bluetooth umožňujú reprodukovať hudbu s pomocou bezdrôtových reproduktorov.

Diaľkové ovládanie

Pre pohodlnejšie ovládanie gramofónov možno nejaké prístroje ovládať diaľkovým ovládaním.

Výstupy

Gramofóny môžu mať rôzne typy výstupov. Napríklad AUX, cinch a 3,5 mm jack.

U niektorých modelov je možné nastaviť bočné silu hrotu a jej prítlaku, hranie pospiatky a výmenu prenosky.

Gramofón a rozmery

Gramofóny mávajú obdĺžnikový pôdorys s dĺžkou jednej strany od cca 35 do 40cm, šírkou od 25 do 35cm a výškou od 10 do30 cm v závislosti na výbave. Rozmery gramofónu sú dôležité pri plánovaní miesta, kde bude prístroj umiestnený.

Nastavenie gramofónu

Nie všetky typy gramofónov je možné vo všetkých smeroch nastavovať. Lacnejšie prístroja potom túto možnosť väčšinou nemávajú. Milovníci gramofónov a kvalitného počúvania hudby, si však radi gramofón nastaví sami. Celý proces však vyžaduje trochu trpezlivosti, zručnosti, štúdia a príslušenstvo – skrutkovača a šablón.

Vyváženie gramofónu do vodorovnej polohy

Gramofón s pomocou špeciálnej všesmerové vodováhy uveďte do vodorovnej stabilnej polohy.

Pripojenie a osadenie prenosky k ramienku

Ak má váš gramofón odnímateľnou škrupinu (headshell), demontujte ju od ramienka. Z prenosky vyberte hrot vrátane krytky, aby ste ho pri manipulácii nepoškodili. Prenosku pripevnite k panve. Potom pripojte ku konektorom prenosky drôtiky podľa farebného označenia.

Nastavenie dĺžky ramien

Možnosť zmeny montážne vzdialenosti sa zvyčajne vyskytuje len u drahších high-endových konštrukciou. Ostatné gramofóny tento parameter majú už nastavený z výroby a môžete u nich nastaviť iba presah (overhang). Hodnotu presahu nájdete v návode na obsluhu gramofónu. Aby ste toto mohli nastaviť, musíte si zaobstarať šablónu alebo iné meradlo v desatinách milimetra. Nastavenie sa vykonáva posunom prenosky v drážkach škrupiny, v ktorej je prenoska upevnená. Niektoré gramofóny už túto vzdialenosť môžu mať pevne danou výrobcom a nemožno ju teda nastaviť.

Nastavenie zvislého snímacieho uhla

Nastavenie zvislého snímacieho uhla je výškové nastavenie ramien rovnobežne s povrchom dosky. Opäť nie všetky gramofóny umožňujú toto nastavení.Nastavení azimutu prenosky

Akonáhle uchytíte prenosku do škrupiny, musíte nastaviť kolmosť chvějky vzhľadom k vinylovej platni. Chvějka musí byť z čelného pohľadu úplne kolmo nastavená. Kolmosť môžete skontrolovať zrkadielkom položeným pod chvějku.Nastavení ofsetovej uhla

U radiálnych ramienok musíte nastaviť ofsetová uhol. Teda odchýlku bočného snímacieho uhla, ku ktorému pri počúvaní hudby dochádza a spôsobuje skreslenie zvuku a rozchod signálu oboch kanálov až o niekoľko milisekúnd. U radiálnych ramienok sa táto chyba vyskytuje takmer vždy, podľa nastavenia uhla na rôznych miestach dosky. Nastavením ofsetovej uhla sa tento nežiaduci jav čo najviac eliminuje.

S týmto nastavením súvisí nastavenie presahu „Overhangu“ a nulových bodov podľa štandardov IEC. Standard IEC určuje začiatok a koniec záznamu na gramodesce.

Nastavenie prítlačnej sily na hrot prenosky

Vertikálna prítlačná sila na hrot má vplyv na kvalitu zvuku. Pri jej zlom nastavení môže dôjsť k nadmernému opotrebeniu hrotu aj vinylových platní. Veľkosť a maximálny rozsah prítlačnej sily je nastavený výrobcom prenosky a hrotu, a zapísaný v manuáli. Ak máte k dispozícii ručné alebo digitálnu váhu, nastavíte ich do požadovanej hodnoty pomocou závaží. Ak nemáte k dispozícii váhu, a závažia na ramienko má stupnicu, musíte pomocou závaží na konci gramofónového ramienka uviesť celé ramienko do vyváženej polohy, kým sa samo nezačne rovnomerne vznášať nad povrchom taniera. Následne pootočte krúžkom so stupnicou do polohy 0 a otočte celým závažím na požadovanú hodnotu prítlačnej sily. Stupnica býva najčastejšie uvádzaná v gramoch.

Nastavenie bočné sily na hrot – Antiskating

Pretože pri prehrávaní dosiek dochádza predovšetkým u radiálnych ramienok k dostredivé sile, ktorá ramienko aj prenosku posúva k stredu dosky, a hrot je teda viac na jednej strane drážky so záznamom ľavého kanálu, je nutné túto dostredivou silu vyrovnať späť tak, aby ste docielili toho, že hrot bude čo najviac v stredu drážky. Poku sa tak nestane, dôjde k výraznejšiemu opotrebovaniu hrotu a chybe v počúvaní.

Nastavenie Antiskating je úmerné na stupnici hodnote vertikálneho prítlaku na hrot prenosky. Niektoré gramofóny môžu mať nastavenie Antiskating manuálne pomocou závaží. Ako antiskating nastaviť, je vždy uvedené v manuáli ku konkrétnemu prístroju. Niektoré typy gramofónov majú antiskating rozdelený na eliptické a sférické hrotmi vyžadujúce rozdielnou kompenzáciu síl kvôli ich tvaru a trecím silám.

Hmotnosť gramofónu

Najľahší gramofóny majú váhu cca 2kg. Väčšie modely môžu vážiť aj viac ako 10kg. Pretože sa jedná o analógové zariadenia, jeho hmotnosť je aj meradlom kvality spracovania a mohutnosti gramofónu.

Gramofón: Dizajn a materiál

Gramofón nie je len zariadením pre počúvanie hudby, ale aj exkluzívnym a originálnym doplnkom interiéru. Gramofón si môžete kúpiť v takej farebnej kombinácii, aby sa hodil k vášmu interiéru a vyhovoval vášmu vkusu. Niektoré kúsky môžu byť vyrobené z luxusných materiálov, ako sú masívne drevo alebo kovy. Pozor dajte na lacnejšie výrobky v retro dizajne, kedy na prvý pohľad ľúbivý vzhľad, môže skrývať mnohé kvalitatívne nedostatky gramofónov. Môžete si vybrať aj retro gramofóny.

Lacnejšie gramofóny sú vyrobené z plastu v imitácii dreva či kovu. Niektoré lacné gramofóny môžu mať kovový kryt, ktorý však s najväčšou pravdepodobnosťou bude tenký.

Za kvalitné materiály, bytelné konštrukcia a precízne spracovanie, je potrebné si priplatiť.

Cena gramofónu

Cena gramofónov sa môže pohybovať od 70 € do 10 000 € podľa vstupných nákladov na výrobu gramofónu. Pozor na najlacnejšie modely od neznámych výrobcov – môžu vaše drahocenné vinylové platne nenávratne poškodiť. Drahšie modely sú určené pre skutočných fajnšmekrov v počúvaní kvalitnej hudby.

Cena do 400 €

Väčšinou sa jedná o klasické gramofóny so zabudovanými reproduktormi, prípadne ešte s CD prehrávačom a FM rádiom. Väčšie množstvo zabudovaného príslušenstva však znižuje kvalitu počúvania, ale nenáročným poslucháčom hudby budú určite vyhovovať.

Cena od 400 € do 800 €

V tejto cenovej hladine sa vám už dostane lepšieho výberu. Nájdete tu klasické gramofóny, ale aj Hi-Fi s manuálnym ovládaním a vstavaným predzosilňovačom.

Cena od 800 € do 1 600 €

Tu už nájdete gramofóny s priamym náhonom od preverených výrobcov s mnohoročnou praxou – DJ gramofóny pre náročnejších mixovanie hudby. Ich súčasťou budú elektromagnetické prenosky.

Cena od 1 600 €

Gramofóny v cene nad 1 600 € sú určené pre náročných poslucháčov a všetkých, ktorí vyžadujú vysokú kvalitu a profesionálne zariadenia. Ceny takýchto prístrojov v závislosti na použitých materiáloch a precíznosti spracovania, môžu dosiahnuť až k 10 000 €. Vynikajú originálnym dizajnom a disponujú nadštandardnými doplnkami.

Údržba gramofónu

Samozrejme všetci chceme, aby nám gramofón dobre slúžil čo najdlhšie, bez toho aby sa zhoršovala kvalita počúvania. K dlhej životnosti a dobrej kondícii gramofónu prispejete pravidelnou starostlivosťou o neho. Najdôležitejšie je čistota šasi a hrotu. Občas je tiež potrebné premazať ložiská taniere s motorčekom a udržiavať všetky pohyblivé časti a remienok. Ako pri údržbe postupovať, sa dočítate v manuáli, ktorý s gramofónom obdržíte. Používajte iba odporúčané čistiace prostriedky a mazivá.

Výroba gramofónových platní

Gramofónové platne, ktoré sa vyrábajú z PVC (z polyvinylchloridu), sa teraz vyrábajú galvanoplastiku – vyrobí sa rytím do primárnej šablóny lagieru vyrobí pozitívny Foley rovnakým spôsobom, ako pri prehrávaní gramofónových platní. Rozdiel je tu len v tom, že hrot ryje záznam do prázdneho hladkého média. Potom sa vytvorí odtlačok fólie a galvanizáciou sa z medi alebo niklu vytvorí záverečná lisovacie forma, ktorá potom lisuje zo zahriateho granulátu PVC gramofónové platne. Granulát môže mať rôznu farbu. Gramofónové platne môžu mať rôznu gramáž. Slovenská republika patrí medzi najväčších producentov gramofónových platní na svete.

Opotrebovanie gramofónových platní

Gramofónové platne sa počas ich prehrávania časom opotrebujú a kvalita záznamu zvuku sa znižuje. Ak používate však na prehrávanie dosiek kvalitné prenosky s diamantovým hrotom, môžete si dosku několikset krát prehrať, než sa kvalita záznamu zníži.

Prevažnú väčšinu nahrávok, ktoré boli vydané do roku 1979 nájdete iba na gramofónových platniach alebo magnetických páskach. Tie najznámejšie nahrávky boli prevedené tiež do digitálneho formátu.

Ako udržiavať vinylové platne?

Aby vám vinylové platne vydržali v skvelom stave čo najdlhšie a zvukový záznam z nich mohol byť prehrávaný plynulo a bez rušivých zvukov a preskakovanie, je nevyhnutné ich správne skladovať a starať sa o ne.

Na starostlivosť o vinylové dosky si kúpte špeciálny kefa s karbónovými štetinkami, alebo drahšie, semišový. Kefou budete z povrchu dosky odstraňovať prach, drobné odlomky vznikajúce opotrebovaním a ostatné nečistoty. Tieto nečistoty zhoršujú kvalitu počúvania praskaním a preskakovaním. Dosky čistite pomalými krúživými pohybmi s primeraným tlakom a s využitím čo najväčšej plochy kefy.

Ak špeciálna kefa na dosky nemáte, môžete ako jeho alternatívu použiť mäkkú hubku namočenú v destilovanej vode.

Na dosky holými rukami sahejte len minimálne, aby ste zamedzili prenosu mastnoty a ďalších nečistôt z rúk, ktoré by následne mohli z dosiek ísť len zle odstraňovať.

Dosky neskladujte ani neprehrávajte v prašnom prostredí. Ak má váš gramofón kryt, pri prehrávaní ho používajte. Dosky neskladujte voľne, ale len v ochranných obaloch.

Gramofón a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový gramofón na prehrávanie gramofónových platní. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového gramofónu pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady pri akomkoľvek počúvaní skvelej hudby z gramofónových platní.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového gramofónu zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na portál Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom gramofónu. Dozviete sa tam tiež, ktoré gramofóny sú kde skladom a za akú sa predávanie cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (8 votes)

Mohlo by vás zaujímať