Menu Zavrieť

Načúvacie prístroje (nasluchadla)

načúvací prístroj

Strata sluchu už nie je problémom iba pre ľudí vo veku okolo 60 rokov – také problémy má mnoho ľudí. Stále mladší ľudia často potrebujú naslúchadlo, ale len málo z nich je chce nosiť. Načúvacie prístroje sú v dnešnej dobe už veľmi diskrétne a sortiment modelov načúvacích prístrojov je pomerne veľký.

Dnes už nie je problém vykompenzovať zhoršenie sluchu pomocou načúvacieho prístroja. Vďaka tomu sa masívne zlepší kvalita života človeka, ktorý je postihnutý zhoršením či stratou sluchu. V súčasnosti si môže naslúchadlo dovoliť už takmer každý, pretože na trhu je stále vyššia ponuka modelov a vďaka tomu sa cena neustále znižuje.

Aké zariadenie zvoliť? Lacnejšie alebo drahšie? Tie, ktoré sú umiestnené za uchom alebo tie čo sú vnútri ucha? V tomto článku sa pozrieme na výber najlepších modelov načúvacích prístrojov podľa hodnotenia a recenzií zákazníkov. Pozrieme sa tiež na to, ako si vybrať nové naslúchadlo.

Načúvacie prístroje: Porovnanie 10 najlepších načúvacích prístrojov podľa hodnotenia zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších načúvacích. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Táto načúvacie prístroje si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie naslúchadlo.

NázovVzhľadOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Nabíjacie naslúchadlo za ucho DZ-319Načúvací prístroj Nabíjacie naslúchadlo za ucho DZ-31931,49Zobraziť v obchodoch
Platinium JH905Načúvací prístroj Platinium JH90527,99Zobraziť v obchodoch
Axon D-322Načúvací prístroj Axon D-322125,1Zobraziť v obchodoch
Beurer HA 20Načúvací prístroj Beurer HA 2015,29Zobraziť v obchodoch
Weinberger JH-906Načúvací prístroj Weinberger JH-90615,6Zobraziť v obchodoch
Platinium Power JH-905Načúvací prístroj Platinium Power JH-90527,99Zobraziť v obchodoch
ZinBest VHP-221TNačúvací prístroj ZinBest VHP-221T75,3Zobraziť v obchodoch
ZinBest VHP-1206Načúvací prístroj ZinBest VHP-1206109,9Zobraziť v obchodoch
Vohom VHP-601Načúvací prístroj Vohom VHP-60179,6Zobraziť v obchodoch
Platinium Digital JH-351Načúvací prístroj Platinium Digital JH-35134,99Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia načúvacích od ich užívateľov.

Ako vybrať načúvací prístroj?

Najprv je potrebné si uvedomiť, že zatiaľ čo sluchadlo za uchom je vhodné skoro pre každú vadu sluchu, model do uší nebude dobrou voľbou, napríklad pri ťažkej strate sluchu. Výber vhodného načúvacieho prístroja by mal byť vykonaný po anamnéze a sluchovom testu u vášho ošetrujúceho lekára.

Jedná sa najmä o otoskopii alebo ušnú endoskopiu. Lekár používa špeciálny baterku na posúdenie stavu zvukovodu, bubienka a ušnice. Vyšetrenie netrvá dlhšie ako niekoľko minút. Okrem toho sa kontroluje tiež sluchový prah, prah nepohodlie a audiometrie reči.

Pred konečným rozhodnutím je dobré vyskúšať niekoľko modelov načúvacích prístrojov a vybrať ten, v ktorom sa cítime najpohodlnejšie. Mali by ste si uvedomiť, že nesprávne zvolené sluchadlo môže zhoršiť sluch. Správne vybavenie by malo znížiť hluk pozadia a zdôrazniť reč.

Pre osobu, ktorá používa naslúchadlo, je najdôležitejšie porozumenie reči, preto by zariadenie malo byť vybavené automatickým systémom, ktorý čistí reč od okolitého hluku. Dobré sluchadlo môže znížiť zvuky z okolia a zdôrazniť reč, čo je to, čo najviac potrebujeme u kvalitného naslouchátka. Ak nepočujeme nízkofrekvenčné zvuky, audiofóny by ich malo zosilniť a ostatné nechať bez zmeny.

Typ naslúchadla

Na trhu dnes existuje mnoho typov sluchadel. Líšia sa okrem iného možnosťami, funkciami, vzhľadom a cenou. Výber vhodného modelu naslúchadla závisí na diagnostikovanej poruche sluchu a finančných možnostiach pacienta. Existujú 3 hlavné typy načúvacích prístrojov.

Načúvacie prístroje do uší

Jedná sa o najobľúbenejší sluchadla na trhu. Môžu byť použité pre väčšinu sluchových problémov. Vyznačujú sa veľmi dobrou kvalitou zvuku a účinnosťou. Ich nevýhodou však môže byť ich veľkosť a viditeľnosť.

Vhodné hlavne pre pacientov s ľahkou a stredne ťažkou poruchou sluchu. Nezakrývajú zvukovod ďalšie vložkou.

Nevhodné pre pacientov so závažnejšími alebo dokonca hlbšími poruchami sluchu.

Načúvacie prístroje do zvukovodu

Sú prakticky neviditeľné a zaručujú diskrétnosť. Fungujú dobre pre mladých a aktívnych ľudí. To však nie je dobré riešenie pre všetkých pacientov. Pri vážnych problémoch so sluchom nemusí byť výkon slúchadiel dostačujúci.

Tento typ naslouchátka môže tiež spôsobovať problémy starším a menej obratným ľuďom. Treba tiež pamätať na to, že zvukovod môže v dôsledku zablokovania zvukovodu spôsobiť zápal.

Kostné načúvacie prístroje

Prevádzajú akustickú vlnu na vibrácie. Používajú sa u ľudí, ktorí majú problémy s inštaláciou tradičných sluchadel, vr. v prípade vád vonkajšieho a stredného ucha a u pacientov čelia s problémom únikov zo zvukovodu. Nájdu je hlavne vo forme okuliarov so zariadením v nose.

Analógové alebo digitálne naslúchadlo?

Ďalším dôležitým parametrom na ktorý je nutné sa zamerať pri výbere nového naslouchátka je, či je naslúchadlo digitálne alebo analógové.

Analógové nastavované foniatra

Jedná sa o starú technológiu načúvacích prístrojov. Je nastavovaná foniatra a užívateľ si ho nemôže nijako prispôsobiť. Foniater prispôsobuje vnútorné obvody podľa potreby horšie počujúceho pacienta. Jedná sa o pomerne starú technológiu a nemusí vám vyhovovať.

Analógové programovateľné naslúchadla

Tento typ je o niečo lepší ako predchádzajúci typ nastavovaný foniatra. Tento typ obsahuje niekoľko programovateľných obvodov. Zvyčajne k nemu dostanete ovládač a môžete si ho prispôsobiť sami. Jedná sa o lepšie typ, pretože si ho môžete nastaviť sami. Tým sa vám zvyšuje pohodlie a jednoduchosť používania.

Digitálne naslúchadlo

Najnovšie a zároveň najdrahšie typ naslouchátka. Tiež sa jedná o najpohodlnejšie naslúchadlo. Môžu sa nastavovať presne podľa individuálnych potrieb pacienta. Redukujú spätnú väzbu a okolitý šum. Môžete ich ovládať buď pomocou diaľkového ovládania alebo aj pomocou mobilnej aplikácie. Digitálna naslúchadlo je najnovšie a najpokročilejšie technológie v tejto oblasti.

Kanály – ich počet a pásma

Ďalším dôležitým parametrom je, ako sú rozdelené zvukové vnemy do jednotlivých pásiem a tiež do akých kanálov sú rozdelené.

Hlásky sú v rozdielnych frekvenciách. Niektoré hlásky sú vyššie – S, T, P, F, D… Frekvenčne nízko sú hlásky A, E, I, O, U.

Zhoršenie zvuku postupne graduje a nie je teda nijako konzistentné. Niekedy len nemusíte počuť zvuky s nízkou frekvenciou inokedy naopak tie vysoké. Ak máte niektorý z týchto problémov, potom by vám mal naslúchadlo nastaviť odborník podľa vašich zvukových potrieb.

Počet kanálov je viazaný na vašom stratu sluchu. Pamätajte, že tu rozhodne neplatí, že čím viac kanálov, tým je naslúchadlo lepšia. Počet kanálov sa viaže na intenzitu straty sluchu.

Mikrofón smerový u naslúchadla

Ak zle počujete rozhovor s človekom, ktorý je oproti vám a pletie sa vám do toho iné hluk napríklad od iných ľudí, potom je dobré mať naslúchadlo so smerovým mikrofónom. Tie dokážu rozhovor s človekom, ktorý sa nachádza pred vami, značne zosilniť. Takže z neho budete počuť úplne všetko.

Smerové mikrofóny najčastejšie nájdete u závesných načúvacích prístrojov alebo u zvukovodových načúvacích prístrojov.

Pokiaľ ho nepotrebujete, môžete si ho vypnúť a zapnúť zasa vtedy, až ho budete potrebovať.

Načúvacie prístroje a posluchové programy

Ošetrujúci lekár vám pred odovzdaním vášho naslúchadle môže prednastaviť užitočné programy. Tie môžete využiť pri rôznych príležitostiach. Možno tak prepnúť na režim počúvanie hudby, relaxácie, čítanie alebo mód pre prácu a mnoho ďalšieho.

Načúvací prístroj: Cena naslúchadla

Koľko by malo nové naslúchadlo stáť peňazí? Koľko do neho investovať? Cenové hladiny voľnopredajných načúvacích prístrojov sú pomerne lacné. A to najmä vďaka tomu, že pokročilé modely sú vyrábané na zákazku špecialistov v laboratóriách. Tie sú založené na meraní vášho ucha, sluchu a tela a ďalších parametroch.

V ktorých cenových kategóriách môžete naslúchadla zakúpiť?

Cena naslúchadla do 20 € s DPH

Táto cenová kategória vám ponúkne lacnejšie modely naslouchadel. Tu si vyberiete vreckové naslúchadla alebo závesná naslouchátka. Sú vhodné pre pacientov s miernejším poškodením sluchu. Zvyčajne si tu môžete zmeniť hlasitosť zvuku. Vyberiete si tu najmä analógovú modely, čo znamená, že tu prakticky nedochádza k redukcii okolitého šumu.

Cena naslúchadla nad 20 € s DPH

Nad túto cenovú hladinu si zakúpite lepšie modely. Môžete si tu vybrať aj digitálne naslouchátka, ktoré sú zároveň závesná. Vďaka tomu si môžete sami nastaviť naslúchadlu a odstrániť nepríjemné šumy a hluky, ktoré vám vadí. Niektoré modely môžete prepojiť aj s chytrým telefónom a ovládať ho cez neho. Takéto modely stoja aj cez 40 € s DPH.

Načúvacie prístroje a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový načúvací prístroj, ktorý vám umožní počuť všetko. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového naslúchadla pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady a budete počuť úplne všetko.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového naslúchadla zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom naslúchadla. Dozviete sa tam tiež, ktoré naslúchadla sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

3.8/5 - (76 votes)

Mohlo by vás zaujímať