Menu Zavrieť

Búracie kladivá

Búracie kladivo

Búracie kladivá sú stavebné náčinie určené pre búracie práce alebo práce pre prerážanie tvrdých materiálov. S pomocou vhodných nástavcov je využijete na osekávanie muriva a obkladov, vysekávanie drážok na elektrické rozvody či potrubia a na búranie.

Búracie kladivo svojím vzhľadom pripomína robustnejšie vŕtačku. Väčšia typy už vyzerajú skôr ako pneumatická zbíjačka. Sila zbíjačky je v jeho príklepu. Mnohé typy kladív vie aj vŕtať, v tom prípade potom hovoríme o kladivách vŕtacích alebo kombinovaných.

Búracie kladivá sú podobné kladivům vŕtacím. Vŕtacie kladivá však na rozdiel od kladív búracích dokážu preniknúť aj do veľmi tvrdých materiálov. V búracím kladive nástroj nerotuje, ale opakovane sa vysúva a zasúva v rámci celého mechanizmu kladiva. Tým dochádza k sekanie a narušovania rôznych povrchov.

Búracie kladivo vyberajte podľa nárokov na jeho použitie a účel – teda či kladivo budete používať na zvislé búranie alebo na všestranné búranie. Primárne na zvislé búranie sú vhodnejšie zbíjačky, ktoré sú k tejto práci, aj vďaka svojej vysokej hmotnosti, predurčené (búranie betónových podláh, obrubníkov, kameňov atď.).

Všestranné použitie a búranie a sekanie prakticky vo všetkých polohách umožňujú búracie kladivá. Dôležitými parametrami pre ich výber je hmotnosť, výkon, sila úderu, úchop a značka výrobcu.

Ak vám doma prekáža priečka medzi izbe alebo potrebujete pred rekonštrukciou prebúrať časť múru či odstrániť starú dlažbu, búracie kladivo vám výrazne ušetrí čas a prácu. V tomto článku si povieme o tom, ako vybrať búracie kladivo.

Búracie kladivá: Výber 10 najlepších búracích kladív podľa hodnotenia užívateľov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších búracích kladív tohto roka. Ako sme táto kladivá vyberali? Vybrali sme najlepšie modely podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Táto búracie kladivá sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena produktov, môžete si zoradiť tieto produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadPríkon (W)Hmotnosť (v kg)Energia úderu (v jouloch)Počet úderov za minOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
ParkSide PAH 1 300 B2Búracie kladivo ParkSide PAH 1 300 B213005,6153800119Zobraziť v obchodoch
ParkSide PAH 1700 C3Búracie kladivo ParkSide PAH 1700 C3170011,7502100119Zobraziť v obchodoch
Scheppach AB 1700Búracie kladivo Scheppach AB 1700170016,3502000165Zobraziť v obchodoch
Scheppach AB 1900Búracie kladivo Scheppach AB 1900190016,5602000187,9Zobraziť v obchodoch
Makita HM 1203 CBúracie kladivo Makita HM 1203 C15109,719,11900509Zobraziť v obchodoch
Asist AE1K160DNBúracie kladivo Asist AE1K160DN16006,993530131Zobraziť v obchodoch
Bosch GSH 16-30 0.611.335.100Búracie kladivo Bosch GSH 16-30 0.611.335.100175016,5411300995Zobraziť v obchodoch
FIELDMANN FDBK 201301-EBúracie kladivo FIELDMANN FDBK 201301-E15001153600106,42Zobraziť v obchodoch
Scheppach AB 1500 MAXBúracie kladivo Scheppach AB 1500 MAX13005,5274300150Zobraziť v obchodoch
Scheppach AB 1600Búracie kladivo Scheppach AB 1600160017471500155,5Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávaciu portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia búracích kladív od ich užívateľov.

Ako vybrať búracie kladivo

Najdôležitejším kritériom pri výbere zbíjačky je jeho hmotnosť, príkon a sila úderu. Zamerajte sa však aj na spôsob, akým sa upína pracovný nástroj kladiva, či je ergonomicky riešená rukoväť a dostatočne pevná a kvalitná konštrukcia celého nástroja.

Medzi ďalšie parametre, ktorými by ste sa pri výbere zbíjačky mali riadiť, je aj možnosť pripojenia externého odsávania, indikátor opotrebenia uhlíkov, regulácia príklepu, náhradné rukoväť a či je súčasťou balenia aj kufor na vŕtačku, prípadne ďalšie príslušenstvo.

Konštrukčné vyhotovenie

Búracie kladivá sa od seba môžu výrazne svojim vzhľadom líšiť. Časť kladív vyzerá ako klasické vŕtačky v robustnejším prevedení, a zvyšok pripomína zbíjačky, a každý z týchto dvoch typov sa používa na iné búracie práce.

Úlohou oboch modelov je sekanie a búranie, počas ktorého dochádza k silným vibráciám. Preto by vŕtačka mala mať ergonomickú rukoväť, ktorá bude vibrácie a otrasy eliminovať. Lepšie modely disponujú anti-vibračným systémom. Pretože je búracie kladivo ťažké, musí do ruky dokonale padnúť, aby sa vám s ním čo najlepšie pracovalo aj pri dlhšej a namáhavejšia činnosti.

Konštrukcia býva vyrobená z tvrdených plastových materiálov a rôznych druhov zliatin. Či už je vŕtačka vyrobená z akýchkoľvek materiálov, aj na dotyk spoznáte, o ako vysoko kvalitný výrobok sa jedná.

Hmotnosť

Hoci býva hmotnosť nástrojov mnohokrát tým menej dôležitým parametrom, u búracích kladív je tomu naopak. Hmotnosť kladivá rozhoduje o tom, ako dlho s ním dokážete pracovať v závislostiach na svojich fyzických možnostiach.

Hmotnosť zbíjačky je priamo úmerná jeho celkovej konštrukcii a veľkosti elektromotora, ktorý určuje veľkosť nástroja. Čím robustnejšiu konštrukciu kladivo má, tým je samozrejme tiež ťažšie.

Hmotnosť zbíjačky tiež určuje, v akých podmienkach ho budete môcť používať.

Hmotnosť búracích kladív môžeme rozdeliť do troch kategórií:

Búracie kladivá do 5 kilogramov.

Búracie kladivá od 5 kilogramov do 11 kilogramov.

Búracie kladivá nad 11 kilogramov.

Búracie kladivá do 5 kilogramov

Najľahší búracie kladivá sú ideálne pre vysekávanie obkladov. Vďaka ich nízkej hmotnosti s nimi vysekáme aj drážky pre vodovodné rúrky, elektroinštaláciu, hadice atď.

Búracie kladivá od 5 kilogramov do 11 kilogramov

Do strednej kategórie už spadajú ťažšie modely s pevným a robustným telom, ktoré sa používajú na ľahkú až stredne ťažkú ​​prácu. Vysekáme drážky, murivo a dokonca odsekáte aj betón.

Búracie kladivá nad 11 kilogramov

Táto ťažká búracie kladivá môžu vážiť aj viac ako 30 kg. Sú predurčená pre najťažšie búracie práce. Sú finančne najnákladnejšie a používajú sa väčšinou skôr pre profesionálnu prácu.

Aký typ zbíjačky je pre vás najvhodnejší, záleží na tom, čo a v akej výške budete búrať. Napríklad – ak budete pracovať nad výškou bokov, sú búracie kladivá o váhe od cca 11 do 18 kg príliš ťažká. V takom prípade môžete použiť ľahší búracie kladivo alebo postaviť lešenie.

K búranie akých materiálov sú vhodné búracie kladivá podľa svojej váhy:

Búracie kladivá o váhe 6 kg

  • tehlovej stene
  • podlahové dlaždice
  • obkladové dlaždice
  • drážky na vedenie
  • štukovania

Búracie kladivá o váhe 11 kg

  • betónové múry
  • tehlovej stene
  • podlahové dlaždice

Búracie kladivá o váhe 18 kg

  • asfalt
  • železobetón
  • základy

Búracie kladivo a jeho príkon

Príkon sa udáva vo wattoch – je označovaný skratkou W. Čím vyšší príkon, tým vyššia spotreba energie. Rovnako tak platí, že stroje s vyšším príkonom majú aj vyššiu hmotnosť a sú väčšie, pretože majú väčší elektromotor. Príkon búracích kladív sa môže pohybovať od 900 W do 2 000 W a viac.

Počas práce búracích kladív dochádza k čiastočným stratám energie. Spojíme Ak príkon s údajom o účinnosti, získame efektívny výkon kladiva. V špecifikáciách sa však častejšie udáva iba príkon, a efektivitu udáva parameter sily úderu.

Hodnotu príkonu môžeme rozdeliť do troch kategórií, ktoré určujú aj použitie zbíjačky:

Príkon do 1 000 W

Menšie príkon majú ľahšie a lacnejšie kladivá – takzvané hobby modely. Táto kladivá sú vhodné pre ľahšie domáce, a menej náročné búracie práce.

Príkon od 1 000 W do 1 900 W

Do tejto strednej kategórie spadajú búracie kladivá univerzálneho použitia, ktorými už zvládnete prebúrať aj tvrdšie materiály a väčšie plochy.

Príkon nad 1 900 W

Sekacie kladivá s príkonom vyšším ako 1 900 W sú určené pre najnáročnejšie a najťažšie búracie práce. Využívajú ich predovšetkým profesionáli.

Vždy je lepšie zaobstarať si búracie kladivo s príkonom o niečo vyšším, ako potrebujete, aby ste neboli nepríjemne prekvapení, keď kladivo nebude zodpovedať požiadavkám a pri náročnejších búracích prácach sa začne motor prehrievať a prístroj sa rýchlejšie opotrebuje.

Sila a počet úderov kladiva

Sila a počet úderov zbíjačky je udávaná v jouloch – označovaných skratkou J. Sila zbíjačky hovorí, ako veľkou silou kladivo dokáže narážať na daný povrch a tým ho osekávať. Čím má kladivo väčšiu silu úderu, tým je aj robustnejšie a má vyššiu hmotnosť.

Podľa sily úderu možno kladivá rozdeliť na tri kategórie:

Sila úderu cca 5 joulov

Silu úderu okolo 5 joulov majú malá búracie kladivá k vysekávanie drážok v stene pre vodovodné rúrky, elektroinštaláciu a hadice.

Sila úderu cca 15 až 20 joulov

Stredná trieda búracích kladív je už vhodná k rozsiahlejším búracím prácam.

Sila úderu nad 30 joulov

Kladivá so silou úderu väčšia ako 30 joulov sú silná kladivá pre ťažké búracie práce. Najvýkonnejší modely, ktoré sa využívajú predovšetkým profesionálne, môžu mať silu úderu až 60 joulov.

Efektivita práce sa zvyšuje väčším počtom úderov kladiva. Toto sa udáva pri chode bez odporu. Na trhu sú kladivá väčšinou od 1 500 do 5 000 údermi za minútu. Niektoré kladivá môžu moju mať regulovateľný počet úderov.

Upínanie nástroje

Spôsob uchytenia sekáča je dôležitý, pretože cez neho sa upevňuje sekáč a súčasne sa prenáša potrebná energia.

Používajú sa tri typy upínacích mechanizmov – SDS-Plus mechanizmus, SDS-Max mechanizmus a SDS-HEX.

SDS-Plus mechanizmus

Toto upínanie je obvyklé skôr u lacnejších modelov búracích kladív. Vyznačuje sa dlhou životnosťou a možnosťou vkladať do upínača rôzne druhy sekáčov, čím sa rozširuje možnosť použitia sekacieho kladiva. Kladivá s týmto typom upínania sú ideálne do každej domácnosti s ohľadom na ich všestranné použitie, či už budete chcieť vyvŕtať hmoždinku alebo prevŕtať stenu, odseknúť dlaždičku alebo urobiť drážky. Vďaka nižšej hmotnosti nástroja je práca s nimi jednoduchá a presná.

SDS-Max mechanizmus

Drahšie búracie kladivá mávajú SDS-Max mechanizmus. Tento typ upínanie eliminuje nedostatky SDS-Plus upínanie a vďaka tomu je docielené nadštandardného prenosu energie. Vďaka možnosti upnutie rôznych druhov sekáčov sa tento mechanizmus používa u profesionálnych kladív. Obstarávacia cena je vyššia.

SDS-Hex mechanizmus

Upínanie nástrojov SDS-HEX umožňuje rýchlu výmenu nástrojov a využívaní rôznych doplnkov. Zastane vďaka väčšiemu priemeru a úderu nástroje aj ťažšie prácu. Používa sa u väčších a drahších modelov.

Hlučnosť zbíjačky

Búracie kladivá sú veľmi hlučná. Preto je nutné pri práci s nimi používať ochranné pomôcky – predovšetkým tlmiace slúchadlá, aby ste eliminovali riziko poškodenia sluchu. Hlučnosť kladiva sa odvíja tiež od materiálu, s ktorým pracujete a od miesta, kde kladivo používate – pri búraní betónového bloku bude kladivo výrazne hlučnejší, než napríklad pri odstraňovaní kachličiek v kúpeľni. Teda čím je materiál tvrdší, tým je vyššia intenzita hluku. Niekedy môže presiahnuť aj 100 dB.

Búracie kladivo: Funkcie a príslušenstvo

Búracie kladivá môžu byť vylepšená rôznymi technologickými vylepšeniami, ktoré vám prácu s nimi uľahčí a spríjemní.

Anti-vibračná systémom

Anti-vibračný systém je mechanizmus zabraňujúci prenosu silných vibrácií do rúk užívateľa, čo je užitočné predovšetkým pri dlhšej práci so silnejším kladivom.

Nastavenie rýchlosti a sily úderov

Niektoré typy búracích kladív umožňujú nastaviť frekvenciu príklepov a otáčok.

Vymeniteľné upínanie

Vymeniteľné upínanie umožňuje sňať z kombinovaných kladív upínania pre sekanie a zo sekacieho kladiva tak urobiť vŕtacie kladivo.

Odsávanie

Ku kladive je možné pripojiť systém odsávania prachu a ďalších nečistôt z pracovného miesta, čo vám výrazne zvýši komfort pri práci.

Signalizácia opotrebenia uhlíkov

Najčastejšia príčina, že kladivo vypovie službu, býva opotrebenia uhlíkov. Preto by kladivo ideálne malo mať funkciu signalizácie opotrebovania uhlíkov, ktorá ukazuje, že nastal čas na ich výmenu. Vďaka včasnej výmene uhlíkov tak predídete zbytočným nepríjemnostiam.

Kontrolka poruchy

Výstražná kontrolka signalizuje poruchu kábla alebo vypínača

Komfort pri práci a jej efektivitu môžu zvýšiť napríklad tieto doplnky:

Prídavné rukoväte

Prídavnej rukoväte sa upevňujú do prednej časti kladiva k jeho lepšiemu uchopenie a vyššej stabilite stroja. Tým sa zvýši presnosť práce a vďaka ergonómii rukoväťou sa znižuje namáhavosť.

Transportný kufor

Transportný kufor je kufor, v ktorom prepravujete nielen búracie kladivo, ale aj sadu nástrojov a náradia. Sú tak chránené proti prachu a vonkajším vplyvom, všetko máte po ruke a lepšie sa tak nástroj skladuje.

Náhradné sekáča

Náhradné sekáče sú nástroje pre sekanie a búranie. Môžu mať rôznu odolnosť, rôzne tvary, spevnenú špici atď. Striedate je podľa materiálu, s ktorým práve pracujete.

Bezpečnostné pomôcky

Pri práci s búracím kladivom nepodceňujte bezpečnosť práce a vždy sa chráňte rúškom alebo respirátorom, ochrannými okuliarmi, tlmiacimi slúchadlami a pracovnými rukavicami.

Ako pracovať s búracím kladivom

Pri práci s búracím kladivom je potreba dodržiavať určité zásady, aby práca s ním bola bezpečná a efektívna.

  • Kladivo pri jeho nastavovaní nikdy nemajte pripojené v elektrickej sieti.
  • Sekáč alebo dláto vysuňte z upínacej hlavy. Naneste tenkú vrstvu mazadlá, nástroj vložte späť do puzdra a upevnite. Nástroj voľte podľa typu materiálu, s ktorým budete pracovať.
  • Pomocnú rukoväť si nastavte podľa toho, ako potrebujete a upravte polohu dláta a dorazu.
  • Teraz kladivo môžete zapojiť do zásuvky.
  • Nepresúvajte kladivo z miesta na miesto za prívodnú šnúru
  • Nasaďte si ochranné pomôcky (rúšku alebo respirátor, okuliare, slúchadlá a rukavice).
  • Kladivo zapnite spínačom a namierte dláto na vybrané a vopred označené miesto.
  • Na kladivo tlačte len mierne až stredne – príliš silným tlakom by ste mohli poškodiť vnútorný mechanizmus kladiva, a nechajte ho pracovať.
  • Nedovoľte, aby sa sekáč do materiálu zasekol príliš hlboko, mohol by v ňom uviaznuť. Ak dôjde k jeho uviaznutiu, opatrne ho vytiahnite. Silným páčením by ste mohli poškodiť upínací mechanizmus aj upnutý nástroj.
  • Pri práci robte pauzy, aby nedochádzalo k prehrievaniu kladivá.
  • Po dokončení práce kladivo spínačom vypnite a vytiahnite zo zásuvky.
  • Kladivo oprášte, očistite a uložte do transportného kufra alebo na vhodné miesto.

Cena zbíjačky

Cenu zbíjačky určuje predovšetkým značka výrobcu, a tým aj garancia použitých materiálov. Lacnejšie kladivá neznámych značiek bývajú poruchová a s menšou životnosťou a práca s nimi nebýva príliš efektívne a komfortné.

Príkon, sila úderu, počet otáčok a hmotnosť kladiva je v každej cenovej kategórii veľmi odlišná práve podľa značky výrobcu. Preto uvádzame iba orientačné rozdelenie.

Pokiaľ chcete kladivo iba na najľahší práce alebo naopak na práce profesionálne, zlatou strednou cestou sú kladivá s nasledujúcimi parametrami. Nižší parametre budú skôr pre hobby kladivá a parametre vyšší pre profesionálne použitie.

Hmotnosť: 3 až 10 kg

Príkon: 900 až 1 800 W

Sila úderu: 5 až 20 J

Všeobecne možno povedať, že ak nebudete nástroj používať profesionálne, poslúži vám aj kladivo do 5 tisíc korún.

Cena zbíjačky do 200 €

Najlacnejšie búracie kladivá – ľahká, bez ďalších technologických vylepšení, majú menší výkon i životnosť, avšak pre domáce použitie sú dostačujúce.

Cena zbíjačky od 200 € do 450 €

V tejto strednej cenovej kategórii nájdete búracie vŕtačky pre domáce použitie, ale tiež už aj pre náročnejšie práce. Vŕtačky sú ťažšie, kvalitne spracované a s dlhou životnosťou. Majú rôzne užitočná technologické vylepšenia

Cena zbíjačky nad 450 €

Búracie kladivá k náročným a profesionálnym prácam nájdete v drahšie cenovej kategórii. Opäť záleží na značke výrobcu – kladivá od preverených výrobcov sú kvalitnejšie, s dlhšou životnosťou a s mnohými užitočnými funkciami, ale sú samozrejme tiež drahšie.

Búracie kladivá a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nové búracie kladivo. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového zbíjačky pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového zbíjačky zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Búracie kladivo nájdete skladom v mnohých internetových e-shopoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaci server Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom zbíjačky. Dozviete sa tam tiež, kde sú produkty skladom a za akú sa predávajú cenu (vývoj ceny vás upozorní napríklad na rôzne zľavové akcie u rôznych modelov búracích kladív).

4.5/5 - (8 votes)

Mohlo by vás zaujímať