Menu Zavrieť

Brúsky na nože

bruska-nozov

Krájanie je najbežnejší činností vo všetkých kuchyniach a niekoľko typov nožov patrí k štandardnej kuchynskej výbave. Hoci sa príslovie „tie nože by skôr spievali, než krájali“ ozýva z mnohých slovenských domácností, brúska na nože už tak častým kúskom výbavy nie je. Tupý nôž alebo sekáčik prácu v kuchyni znepríjemňuje, predlžuje a niektoré potraviny môžete zlým krájaním dokonca poškodiť. Pripravený raut z „upižlaných“ potravín nikoho lákať nebude, nech sa s jeho prípravou namáhate akokoľvek. Ostrý nôž je základom každej kuchyne, preto tiež profesionálne kuchári používajú vždy svoje vlastné nože, ktoré so zmenou pracovného miesta odchádza s nimi. Spôsobov, ako docieliť ostrého noža, existuje niekoľko.

Najlepšie brúsky na nože

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 7 najlepších brúsikov na nože. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto brúsky na nože si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadTypMateriálOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Roll-Sharp EDGE Fiskars 978700Brúska nožov Roll-Sharp EDGE Fiskars 978700MechanickýNerezová oceľ14,00Zobraziť v obchodoch
FISKARS Fiskars Xsharp 120740Brúska nožov FISKARS Fiskars Xsharp 120740MechanickýNerezová oceľ10,90Zobraziť v obchodoch
Bavarian EdgeBrúska nožov Bavarian EdgeMechanickýWolframkarbid10,90Zobraziť v obchodoch
Elektrická brúska nožov OravaElektrická brúska nožov OravaElektrickýZafír17,90Zobraziť v obchodoch
De Gusto Profi EH13638Brúska nožov De Gusto Profi EH13638Elektrický?15,99Zobraziť v obchodoch
Orava BN-40Brúska nožov Orava BN-40ElektrickýZafír17,90Zobraziť v obchodoch
Fiskars Roll Sharp 1023811Brúska nožov Fiskars Roll Sharp 1023811MechanickýKeramika10,50Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávaciu portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia brúsikov na nože od ich užívateľov.

Ako vybrať brúsku na nože

Na trhu nájdete mnoho dostupných modelov brúsky na nože. Vďaka tomu nemusí byť úplne jednoduché sa medzi nimi vyznať. Aby ste už nikdy nemali tupý nôž, ktorý nemáte čím nabrúsiť, je dobré si vybrať kvalitný produkt určený na brúsenie vašich nožov zvaný brúska na nože. V tejto časti článku sa pozrieme na dôležité parametre pre výber a porovnáme si jednotlivé typy brúsikov na nože.

Typy brúsky

V skorších dobách (mnoho domácností je používa i súčasnosti) sa na ztupělé ostrie nožov používali ocieľky a brúsne kamene, avšak manipulácia s nimi je vhodnejšie skôr pre zručných jedinca. Našťastie pre menej zručných existujú pohodlnejšie a predovšetkým bezpečnejšie varianty v podobe moderných brúsikov na nože, od obyčajných mechanických, až po nadštandardné elektrické.

S kvalitným zaostrovaním nožov dochádza k ich dlhšej životnosti a ľahšiu manipuláciu.

Mechanické brúsky

Mechanické brúsky sú najčastejšie variantom väčšiny domácností. Kuchári a kuchárky nepotrebujú trénovať žiadny cvik, ako je tomu u ocieľky alebo brúsneho kameňa. S mechanickým brúskom dovedie naostriť nôž každý rýchlo a bez námahy. Stačí niekoľko ťahov nožom pod správnym uhlom a behom chvíle krájate ostrým nožom. Mechanických brúsikov existuje veľa druhov a vyberie si naozaj každý.

Ich najväčšou výhodou a najčastejším dôvodom k nákupu je ich nízka cena a menšiu veľkosť. Brúska nenaostří len čepeľ klasického noža, ale aj vroubkatých nožov a sekáčov alebo nožníc.

Za ostrosť vašim nožom navráti kotúčiky, ktoré sa sú najčastejšie keramické alebo oceľové, avšak používajú sa aj iné materiály.

Odporúčané mechanické brúsky na nože

Ostrič nožov Roll-Sharp EDGE Fiskars 978700

Fiskars je stálicou a overenou značkou všetkého, čo seká, strihá alebo reže. Ich brúska na nože kladie dôraz nielen na kvalitu, ktoré je u tejto spoločnosti samozrejmosťou, ale aj na moderný dizajn, ktorý skvele zapadne do vašej kuchyne. Čepele brúske sú vyrobené z kvalitnej nerezovej ocele so zužujúcim sa ostrím pre dlhotrvajúci ostrosť.

Brúska má dve polohy, jednu určenú pre malé nože a druhú pre veľké nože.

Brúska nepotrebuje napájanie elektrinou a je skladný, preto je ideálny pre cestovanie.

Wüsthof Brúska na nože dvojstupňový 4347

Táto brúska je opatrený dvojstupňovým brúsením. Prvý kotúč (karbid) pre hrubé brúsenie zostrí tupé hrany. Druhý jemný stupeň (keramika) je vhodný ako pre jemné brúsenie v nadväznosti na prvý stupeň, tak pre pravidelné ostrenie čepele. Druhý stupeň je možné použiť aj pre vrúbkované nože alebo naleštenie čepele.

Bavarian Edge

Unikátny systém využíva otřič nožov Bavarian Edge. X-cross technológie, kedy sú ostriaci pláty umiestnené do kríža, umožňuje brúsenie nožov s rôznym druhom ostrie, ako je nôž s vrúbkovaným ostrím, kombi nôž, nôž s jednostranným alebo obojstranným ostrím. Extrémne odolné brúsne tyče sú vyrobené z extra tvrdého volfrám-karbidu, takže sú tvrdšie ako oceľ a titán.

Scrimgeour je ľahký a ľahko prenosný.

Elektrické brúsky

Elektrické brúsky urobia všetku prácu za vás, bez toho aby ste pohli prstom (alebo nožom). Spôsob ostrenie je obdobný ako pri mechanických brúsikov, len bez vašej pomoci. Elektrické ostriča nožov sú doplnené o prídavný pohon, ktorý urobí všetko za vás.

Prídavný pohon je však podmienený vyššou cenou a horšie manipuláciou, čo spoločne s pripojenie k elektrine, znemožňuje cestovanie, napriek tomu vás nemusí trápiť účet za elektrinu. Spotreba elektriny elektrických brúsikov je zanedbateľná.

Odporúčané elektrické brúsky na nože:

Elektrická brúska nožov Orava

Tento elektrický ostrič nožov je za nízku cenu vzhľadom k jeho kvalite. Zafírové kotúče, ktoré sú súčasťou ostriče, brúsi nože aj sekáče v dvoch stupňoch. V hrubom stupni brúsenie a následne v jemnom stupni prebrúsenie. Brúska má vodiace drážky pre čepeľ, ktoré automaticky udržujú potrebný uhol. Príkon elektrického ostriča je 40 W.

Elektrický ostrič nožov sa ľahko používa. Ak chcete začať, stačí stlačiť červené tlačidlo umiestnené na kryte. Výrobca k súprave priložil tiež jasnou a zrozumiteľnou návod, ktorá bude užitočná v prípade akýchkoľvek pochybností týkajúcich sa používania tohto zariadenia navyše je v češtine. Zariadenie má možnosť ostrenia a leštenie čepele. Preto sa považuje za veľmi dobrý brúska na nože.

Podľa názorov užívateľov na internete je tento produkt od značky Orava veľmi dobre vyrobený. Puzdro produktu je odolné proti mechanickému poškodeniu. Okrem toho tento model nezaberá veľa miesta a je veľmi ľahký.

Protišmyková základňa na tomto modeli vám zaručuje pohodlie pri ostrení nožov a tým aj zlepšuje bezpečia vás ako užívateľov.

Brúska nožov Orava je veľmi dobrý elektrický produkt. Príkon zariadenia je 40 W. Produkt umožňuje ostrenie a leštenie noža. Na našom trhu ho nájdete za cenu okolo 20 € s DPH, čo je výrazne priaznivá cena. Vďaka tomu je tento elektrický brúsik dostupný naozaj pre každého. V jeho prospech tohto produktu značí aj fakt, že na neho sú na internete len pozitívne recenzie.

Elektrický ostrič nožov Profi EH13638

Elektrický ostrič Profi je vybavený 2 brúsnymi profesionálnymi kotúčmi nie ktorých možno brúsiť nože aj nožnice. Nožnice sa brúsia na vonkajších otvoroch, zatiaľ čo nože na vnitřních.Výkon brúsky je 20 W.

Elektrický brúsik Swift Sharp S 10

Tento multifunkčný elektrický brúsik má oproti iným modelom jednu veľkú výhodu a tou je možnosť napájania z batérií, teda nepotrebujete k jeho použitie elektrickú sieť.

Okrem toho je brúsik vybavený usmerňovačom pre vašu bezpečnosť.

Pod správnym uhlom nabrúsia ostřič takmer všetky typov nožov a nožníc.

Materiál

Dôležitým faktorom pri výbere je aj materiál čepeli / kameňa.

Prírodné kamene sú stále menej obľúbeným riešením, ktoré súvisí so skutočnosťou, že majú oveľa lacnejšie a účinnejšie konkurenciu. Ostatné materiály sa predovšetkým opotrebovávajú značne pomalšie.

Keramická čepeľ

Druhým typom materiálu sú keramické čepele. To je syntetický materiál vyrobený z oxidu hlinitého Al2O3, bežne známeho ako hliník. Toto riešenie je menej náchylné k upchávaniu a je skvelé pre ostrenie najpopulárnejších ocelí. Nevýhodou takéhoto materiálu je náchylnosť k nerovnomernému oderu.

Diamantová čepeľ

To je dobrý materiál, ale iba ak si kúpite osvedčenú značku brúsky na nože. Výhodou diamantovej brúsky je silný materiál, ktorý je po dokonalej úprave prakticky nezničiteľný. Okrem toho tento brúsik zaisťuje rýchle a efektívne ostrenie. Nevýhodou takých brúsikov je bohužial ich vysoká cena. Najlepšie riešenie bude kupovať modely z rôznych materiálov, ktoré majú rôzny stupeň gradácie.

Cena

Cena hrá dôležitú úlohu pri nákupe akéhokoľvek produktu. Musíme však zdôrazniť, že v prípade brúsikov je lepšie sa riadiť parametre produktu, robustnosťou výroby alebo známou značkou. Dôrazne neodporúčame kupovať brúsky na nože z bazárov ak predajca neponúka produkty od známej značky. Zlé kamene sa rýchlo opotrebujú a nôž nimi naostrený rýchlo stráca svoju ostrosť. Medzi najlepšie výrobca brúsikov na nože patria značky ako je Orava, Fiskars, Parkside a ďalšie.

Koľko peňazí bude nutné investovať do nového ostriča nožov? To sa odvíja predovšetkým od toho, či si chcete zakúpiť elektrickou alebo mechanickou variantu brúske nožov. Tie najlacnejšie produkty možno zakúpiť už za cenu okolo 16 až 20 € s DPH čo je veľmi prijateľná cena. Možno si vybrať brúsky aj za 40 € s DPH a vyššie. Tieto produkty sú však určené skôr pre profesionálne použitie.

Ako správne nože brúsiť?

Kvalita brúsenie nožov a sekáčov nezávisí iba na vybranom ostriči nožov, ale aj od materiálu, z ktorého sú vyrobené nože. Nerezové nože, ktoré sa domácnostiach vyskytujú najčastejšie, sa brúsi horšie ako nože z uhlíkovej ocele. Nože z uhlíkovej ocele sa lepšie brúsi, vydržia dlhšie ostré a predovšetkým sa s nimi lepšie reže a krája.

Spôsob, ako sa úplne brúsenie nožov vyhnúť, je obstaranie keramických nožov. Keramické nože vydržia ostré veľmi dlhú dobu, avšak po ich otupené musia majitelia vyhľadať profesionálneho brusičov nožov. Bežné domáce ostriča keramické nože niekto nenabrúsi.

Brúsenie nožov nenechávajte na poslednú chvíľu

Nenechávajte nože dôjsť do stavu, kedy s nimi nerozkrojíte ani rožok. Brúsenie takých nožov je náročnejšia a hrozí zničeniu čepele.

Pre nože s veľmi tvrdou oceľou vyberajte brúsky s diamantovými kotúčmi.

Uprednostňujte brúsky, ktoré ponúka dve fázy brúsenie.

Nože brúste vždy proti ostrie.

Ostriča nožov po použití vždy očistite vlhkou handrou, nikdy pod tečúcou vodou. Brúsku utrite do sucha.

Aj keď sa cítite iste, zaobchádzajte s nožmi a ostriči vždy opatrne a zaistite pred dosahom detí.

Záverom

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako vybrať brúska na nože. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať ako je napríklad typ brúske. Teraz už viete, či si kúpiť elektrický brúsik alebo ten mechanický. Scrimgeour je rozhodne dobrým pomocníkom do každej kuchyne.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového brúske na nože pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady. Dúfame, že nože nabrúsené týmto produktom budú krájať perfektne.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaciu server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom brúsky na nože.

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať