Menu Zavrieť

Antiradary

antiradary

Všetci máme občas naponáhlo, ale napriek tomu chceme cestovať v pokoji a bez zbytočného stresu. Vďaka antiradarům tak môžeme eliminovať riziko, že budeme kvôli hoci miernemu prekročeniu rýchlosti pokutovaní príslušníkmi polície. Pokiaľ máte v aute antiradar, nebudete roztržití a nervózny z neoznačených, pri krajnici zaparkovaných áut a neustáleho sledovania tachometra. Vďaka antiradarům, ktoré vás na policajné radary upozorní, si budete každú cestu užívať v pokoji a pohode.

Antiradar je citlivý prijímač naladený na rovnakú frekvenciu, ako radary umiestňované na ceste k meranie rýchlosti prechádzajúcich áut. Toto zariadenie dokáže v dostatočnom predstihu vodiča upozorniť zvukovým aj svetelným signálom na mikrovlnnú frekvenciu, ktorú vysiela policajný radar, ktorý je v blízkosti.

Nemýľte si však pojem antiradar a AntiLaser. AntiLaser alebo laserová rušička je aktívna zariadenie, ktoré dokáže reagovať na policajné meranie laserovými pištoľami. Ruší meranie, kým nedôjde k spomaleniu vozidla na povolenú rýchlosť. Potom vodič zariadenie vypne a rýchlosť automobilu môže byť zmeraná.

Hlavný rozdiel medzi antiradarov a laserovú rušičkou je teda ten, že antiradar nevysiela žiadny signál a nerušia tak žiadnym spôsobom policajný radar. Používanie antiradaru je legálne a nezakazuje ho žiadny záklon. Funkcia antiradaru možno prirovnať k rádioprijímači, ktorý je naladený na frekvenciu radaru.

AntiLaser je naopak aktívne zariadenie znemožňujúce vykonávať policajtom merania.

Radarový detektor: Výber 10 najlepších antiradarov podľa hodnotenia užívateľov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších antiradarov tohto roka. Ako sme tieto antiradary vyberali? Vybrali sme najlepšie modely podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely antiradarov sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena produktov, môžete si zoradiť tieto produkty podľa orientačné ceny s DPH.

 

Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávaciu portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia antiradarov od ich užívateľov.

Ako vybrať antiradar

Typy meračov rýchlosti

Na meranie rýchlosti využíva polícia niekoľko typov rôznych zariadení.

Mikrovlnné radary

Mikrovlnné radary môžem byť buď stacionárne (búdky) alebo umiestnené na policajných autách (bradavice). Najrozšírenejším typom sú búdky. Najčastejšie meria do 35 metrov, môžu však mať dosah až asi 60 metrov.

Laserové merače

Laserové merače bývajú prenosné. Do vzdialenosti 100 až 300 metrov sú schopné vás vyfotografovať. Ich dosah môže byť až 1 000 metrov.

Úsekové meranie

Úsekové meranie prebieha prostredníctvom dvoch kamier zaznamenávajúcich vjazd a výjazd vozidiel v meranom úseku a potom vypočítajú jeho rýchlosť. Nevydávajú takmer žiadne žiarenie a sú preto veľmi ťažko detekovateľné. Odhalíte je len antiradary s GPS, ktoré majú meraný úsek v databáze.

Miniúsekovky

Miniúsekovky meria na rovnakom princípe, ako úsekové meranie. Avšak meraný úsek máva len asi 1 meter. Ich prítomnosť zistíte pomocou antiradaru s GPS.

Stále merania

Stále meranie zabezpečuje radar tvorený kamerou, jadrom a tlakovými senzormi. Nevydáva žiarenia a nemožno ho teda štandardným antiradary bez GPS detekovať.

Radar, laser a GPS

Antiradary – radarové detektory sa od seba líšia svojím typom a technológií.

Antiradar

Základné variantom antiradaru je radarový detektor. Dokáže prijímať frekvencie vysielané od policajných radarov a včas na ne vodiča upozorniť.

Použité technológie sa vyznačujú spoľahlivosťou a odolnosťou voči okolitému rušeniu. Výrobcovia uvádzajú cca 70% úspešnosť upozorňovanie na meraný úsek. Tento klasický antiradar bez GPS však nedokáže detekovať zariadenia, ktoré nevydávajú žiarenie (napríklad kamery úsekového merania).

Antiradar s GPS

Antiradary s GPS fungujú ako klasické antiradary. Avšak vďaka tomu, že ich súčasťou je GPS, získate nielen informácie o prebiehajúcom meraní v úseku, ktorým práve prechádzate, ale budete upozornení na to, že sa k meranému úseku blížite.

Antiradary disponujú pamäťou pre uloženie databázy všetkých meraných úseko, na ktorých sú umiestnené fixné radary, rýchlostné kamery, meranie rýchlosti a kontrola prejazdu na červenú. Tento zoznam radarov je pravidelne aktualizovaný. Vďaka funkcii s databázou meraných úsekov sa úspešnosť upozornenie na meranie výrazne zvyšuje.

AntiLaser

AntiLaser čiže laserová rušička na rozdiel od antiradaru, ktorý prítomnosť radaru detekuje, svojím vysielaným signálom policajný radar ruší. Znamená to, že než spomalíte a AntiLaser vypnete, príslušníci polície vás svojím zariadením nebudú schopní zmerať.

Laserová rušička je najčastejšie používaná proti klasickým meracím laserovým pištoliam, ktorými je vybavená polícia a ďalšie zložky.

Používanie AntiLaseru je však v rozpore so zákonom, pretože jeho používaním dochádza k znemožneniu použitia radaru.

Pevný a prenosný antiradar

Pri kúpe radarového detektora sa musíte rozhodnúť, či dáte prednosť antiradaru pevnému alebo prenosnému.

Pevný antiradar

Pevný antiradar je radarový detektor, ktorý je do automobilu pevne inštalovaný. Je tvorený dvoma časťami – anténou, ktorá sa umiestňuje do prednej časti automobilu, a ovládacou jednotkou zakomponovanou do interiéru vozidla. Výhodou pevných antiradarov je vysoká spoľahlivosť merania a výkonnosť. Vďaka ich zakomponovanie do vozidla nemusí byť antiradar vôbec vidieť. Aj z toho dôvodu bývajú pevné antiradary kombinované s laserovými rušičky. Nevýhodou je pracnejšie montáž antiradarov a ich vyššia cena.

Prenosný antiradar

Základom prenosného antiradaru je riadiaca jednotka s výkonným mikroprocesorom a anténou. Prenosný antiradar môžete podľa potreby prenášať medzi viacerými vozy, čo je výhodou predovšetkým pre majiteľov väčšieho množstva vozidiel. Ďalšou jeho výhodou je rýchla a jednoduchá inštalácia – antiradar stačí pripevniť na ľubovoľnú časť interiéru vozidla. Tiež obstarávacia cena je nižšia ako u pevných antiradarov. Nevýhodou je ale znížená kvalita prijímaného signálu od policajného radaru a teda tým nižšie úspešnosť detekcie radaru. Príjem signálu sťažuje pokovované čelné sklo vozidla, preto prenosný antiradar nie je pre tieto vozidlá ideálne.

Príslušenstvo antiradaru

Podľa toho, či sa rozhodnete pre pevný alebo prenosný antiradar, si k nemu môžete prikúpiť aj množstvo praktického príslušenstva.

Držiak s prísavkami

Držiak s prísavkami je vhodným doplnkom k prenosným antiradarům. Môžete si vybrať medzi držiakom horizontálnom a vertikálnom.

Napájanie pre radarový detektor

Na napájanie antiradaru si môžete prikúpiť kábel do zapaľovača a napájať ho z automobilovej zásuvky.

Zapalovací rozdvojka

Zapaľovacie rozdvojka je praktická pomôcka, ktorá vám umožní zapojenie ďalšieho zariadenia do automobilovej zásuvky. Po pripojení antiradaru vám teda stále zostane jeden voľný konektor.

Diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie umožňuje zapnúť a vypnúť antiradar pomocou diaľkového ovládača.

Diaľkový vypínač napájania antiradaru

Rovnako ako odomykáte alebo zamykáte vozidlo diaľkovým ovládačom, môžete tiež zapínať a vypínať svoj pevne zabudovaný antiradar. Diaľkový ovládač môže byť umiestnený na vašich kľúčoch a nemusí kaziť dojem z interiéru vášho vozidla.

Puzdro

Puzdro chrániaci antiradar pred poškodením býva súčasťou výbavy predovšetkým pri prenosných radarových detektorov.

Plexisklo – prespex

Plexisklo k antiradaru je špeciálny čierne nepriehľadné plexisklo určené pre zakrytie snímačov laserových rušičiek. Neprepustí bežné svetlo, avšak svetlo vlnovej dĺžky lasera áno.

Prídavný poistkový obvod pre jednoduché napojenie napájanie

Prídavný poistkový obvod pre jednoduché napojenie napájanie len zapojte do existujúcej poistkovej skrine. Chráni pôvodný okruh a poskytuje pripojenie pre nový obvod.

Ďalšími doplnkami antiradaru môžu byť napríklad náhradná poistka k napájaniu, externý reproduktor alebo externý displej.

Kontrola správnosti funkcie radarov

Ak máte v aute antiradar a prišla vám pokuta za prekročenie rýchlosti, môžete si na počítači skontrolovať, akou rýchlosťou sa v danom úseku a čase, vaše vozidlo pohybovalo a zistíte, či sa na uvedenom mieste rýchlosť skutočne merala a akým spôsobom.

Funkcia knihy jázd

Antiradar môže do svojej pamäti nepretržite ukladať informácie o prevádzke vozidla, radarové aj laserové poplachy a kompletné informácie o rýchlosti a polohe vozidla. Vďaka týmto údajom je v spojení s programom pre tvorbu knihy jázd antiradar výborným pomocníkom na účely daňovej evidencie.

Rada pred nákupom prenosného detektora

Pred nákupom antiradaru si rozmyslite, koľko ste do neho ochotní investovať.

Prečítate si dostupné informácie o ponúkaných detektoroch a nechajte si poradiť od odborníkov.

Overte si, že vaše vozidlo nemá determálne (Atermálne, pokovované, antireflexné) sklo. V opačnom prípade je pre vás prenosný detektor nepoužiteľný, pretože cez tieto sklá radarové lúče nepreniknú.

Investuje do niektorej z pevných sád. Majú lepšiu detekciu a sú diskrétne.

Pozor, aby ste si kúpili antiradar vhodný pre použitie na Slovensku.

Cena antiradaru

Antiradary vyrába rad rôznych výrobcov, napriek tomu sa jedná o pomerne obmedzený sortiment. Vybrať si môžete z kvalitnejších a drahších modelov, ale môžete si zaobstarať aj model lacnejšie, u ktorého však nie je zaručená spoľahlivosť, ktorú od antiradaru väčšina vodičov samozrejme vyžaduje. Pretože antiradary nepatrí medzi lacné zariadenie, nie je od veci zvýšiť aj zabezpečenie vášho vozidla.

Cena antiradaru do 155 €

V najnižšej cenovej kategórii si zaobstaráte klasický radarový detektor. Antiradar si môžete vybrať z modelov rôznych tvarov a farieb tak, aby ste ho čo najlepšie zladili s interiérom svojho vozidla.

Cena antiradaru od 155 € do 400 €

Tu už nájdete lepšie prepracované antiradary s vyššou presnosťou, ktorých súčasťou môžu byť GPS moduly, ktoré vás budú optickým alebo zvukovým signálom informovať o blížiacom sa úsekovom merania vďaka databáze radarov v GPS antiradaru.

Cena antiradaru od 400 € do 800 €

Ak si priplatíte, môžete si zaobstarať pevný antiradar, ktorý necháte zakomponovať do interiéru svojho vozidla. V tejto cenovej kategórii sa dá už kúpiť aj AntiLaser.

Cena antiradaru nad 800 €

V najdrahšie cenovej kategórii si vyberú najnáročnejší klienti. Drahšie antiradary sa vyznačujú špičkovou kvalitou a výbornou úspešnosťou v detekcii radarov. Najčastejšie sa jedná o pevné radary, ktoré vo vozidle nie sú vidieť. Cena najdrahších antiradarov sa môže vyšplhať aj cez 4 000 €.

Antiradar a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový antiradar do vášho auta. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového antiradaru pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového antiradaru zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Antiradar nájdete skladom v mnohých internetových e-shopoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaciu server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom antiradaru. Dozviete sa tam tiež, kde sú produkty skladom a za akú sa predávajú cenu (vývoj ceny vás upozorní napríklad na rôzne zľavové akcie u rôznych modelov antiradarov).

Hlasovanie

Mohlo by vás zaujímať