Menu Zavrieť

Záhradné hojdačky

Záhradná hojdačka

Hojdačky sú neoddeliteľnou súčasťou záhrad už desaťročia, ale s vývojom trhu sa vyvíjali aj hojdačky, ktoré dnes nájdete v rôznych podobách. Hojdačky sa predávajú v rôznych cenových reláciách, pričom najlacnejšie záhradné hojdačky sa v predaji pohybujú od približne 40 EUR. Za exkluzívnu hojdačku z dreva však môžete zaplatiť až 400 eur. Jedným z hlavných faktorov, ktoré pravdepodobne pri kúpe zvažujete, je cena výrobku. Na druhej strane musíte zvážiť aj ďalšie faktory a vybrať si model, ktorý vám ponúkne najlepší pomer ceny a výkonu.

V tomto článku vám ukážeme správny spôsob výberu tej správnej záhradnej hojdačky. Predstavíme si tiež všetky typy, parametre a funkcie, ktoré je dobré poznať pri samostatnom výbere, a nevynecháme ani časť, v ktorej si popíšeme skladovanie údržby a samozrejme ceny, ktoré ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií a povieme si, čo od ktorej môžete očakávať.

Záhradné hojdačky: Porovnanie 10 najlepších záhradných hojdačiek podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 10 najlepších záhradných hojdačiek. Ako sme vybrali tieto hojdačky? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto záhradné hojdačky zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si záhradné hojdačky zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšiu a najlepšiu záhradnú hojdačku.

NázovVzhľadNosnosť (v kg)Výška (cm)Šírka (cm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Duvlan JuleeZáhradná hojdačka Duvlan Julee300176195199,00Zobraziť v obchodoch
Aga MAJKAZáhradná hojdačka Aga MAJKA20015317077,20Zobraziť v obchodoch
Duvlan ZeraZáhradná hojdačka Duvlan Zera25015317089,00Zobraziť v obchodoch
Mountfield RioZáhradná hojdačka Mountfield Rio220162190216,00Zobraziť v obchodoch
Rojaplast HOLLYWOODZáhradná hojdačka Rojaplast HOLLYWOOD240179123263,00Zobraziť v obchodoch
Happy Green Stripy IIZáhradná hojdačka Happy Green Stripy II22015317081,15Zobraziť v obchodoch
Rojaplast VEGAS LUXZáhradná hojdačka Rojaplast VEGAS LUX300179238479,00Zobraziť v obchodoch
Linder Exclusiv Hollywood BlackZáhradná hojdačka Linder Exclusiv Hollywood Black26017018591,20Zobraziť v obchodoch
NABBI LILLYZáhradná hojdačka NABBI LILLY300164230219,00Zobraziť v obchodoch
Duvlan LorrettaZáhradná hojdačka Duvlan Lorretta300167193169,00Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia záhradných hojdačiek od ich používateľov.

Ako si vybrať záhradnú hojdačku?

Aké otázky si položiť pred výberom záhradnej hojdačky?

Záhradná hojdačka: Materiál v hlavnej úlohe

Chcete kovovú, drevenú alebo ratanovú hojdačku? Z akého materiálu by malo byť čalúnenie? Samozrejme, čím sú materiály kvalitnejšie a odolnejšie, tým je hojdačka drahšia.

Funkcie a vybavenie záhradnej hojdačky

Záhradné hojdačky môžu mať ďalšie funkcie a vybavenie, ktoré zvyšujú pohodlie pri ich používaní. Hojdačky môžu byť vybavené napríklad strieškou, moskytiérou, mäkkými vankúšmi a sedákmi, možnosťou sklopenia operadla, nastaviteľnou opierkou hlavy alebo zdvihnutím nôh do niekoľkých polôh.

Kto bude hojdačku používať?

Chcete pre svoje dieťa hojdačku? Pre aké staré dieťa? Chcete hojdačku, na ktorej sa môže hojdať viac detí naraz? Aký typ odpruženia by mal mať? Aký materiál uprednostňujete?

Vhodná veľkosť a nosnosť hojdačky

V závislosti od toho, koľko priestoru máte pre hojdačku k dispozícii, t. j. či pôjde o hojdačku na záhrade, na terase alebo na balkóne, a od počtu osôb, ktoré ju budú používať, vyberte jej veľkosť a nosnosť. Môžete si zaobstarať hojdacie kreslo, menšiu hojdačku pre dve až tri osoby alebo veľkú priestrannú hojdačku, do ktorej sa pohodlne zmestia štyria dospelí naraz. Veľké hojdačky s robustnou konštrukciou môžu mať nosnosť až 400 kg.

Záhradná hojdačka – koľko chcete investovať?

Ak budete záhradnú hojdačku používať len príležitostne, pravdepodobne vám dobre poslúži lacnejšia hojdačka strednej triedy. Pri častom hojdaní a pre väčší počet osôb sa oplatí investovať do odolnej, priestrannej a ťažkej hojdačky, ktorá zvládne každodenné používanie bez toho, aby bola ohrozená jej odolnosť.

Záhradná hojdačka: Spracovanie a dizajn

V prvom rade sa vám musí záhradná hojdačka páčiť. Toto je kľúčové kritérium, ktorého sa treba držať. Rovnako dôležitá je však aj kvalita spracovania. Pri výbere sa zamerajte na nastaviteľnosť, skladanie a polohovanie. Leto je krásne, ale nie navždy. Skôr než sa nazdáte, budete musieť hojdačku zložiť a uskladniť na dlhší čas. Miesta nie je nikdy dosť, preto je potrebné venovať náležitú pozornosť aj tomuto aspektu.

Drevená záhradná hojdačka má klasickejší vzhľad a často lepšie dopĺňa exteriér záhrady. Zvyčajne je pevnejší, robustnejší a môže mať aj vyššiu hmotnosť. Ak je hojdačka celoročne vystavená poveternostným vplyvom, je dobré sa o drevo dobre starať a aspoň raz ročne ho ošetriť vhodným lakom. Kvalita laku alebo impregnácie sa líši od modelu k modelu a je dobré skontrolovať spotrebiteľské recenzie, aby ste zistili, či je s hojdačkou v tomto ohľade problém.

Súčasťou všetkých modelov je strieška, ktorú možno nastaviť tak, aby poskytovala ochranu pred slnkom alebo slabým dažďom. Lavička môže byť zavesená buď na pevných častiach konštrukcie, alebo na reťaziach. Druhé riešenie je praktickejšie, pretože reťaze sa dajú s trochou zručnosti skrátiť, čo vám umožní nastaviť výšku lavičky od zeme presne podľa vašich požiadaviek.

Druhy záhradných hojdačiek

Klasické záhradné hojdačky

klasické záhradné hojdačky sú hojdačky pre 2 – 3 osoby so strieškou alebo bez nej, s operadlom a pevnou drevenou alebo kovovou konštrukciou, ktorú umiestnite priamo na zem. Záhradné hojdačky sa vyznačujú vyššou nosnosťou, hmotnosťou a cenou, ktorá začína približne na 200 € a končí na 700 €. Modely, ktoré by sa dali označiť za luxusné, však môžu stáť viac ako 1 000 EUR.

Skladacie záhradné hojdačky

Skladacie záhradné hojdačky sa na prvý pohľad nelíšia od klasických, ale možno ich jednoduchým sklopením operadla rozložiť na pohodlné ležadlo. Lehacia plocha je zvyčajne dlhá 170 až 200 cm a široká približne 100 cm. Ostatné parametre sa samozrejme nemenia a líšia sa v závislosti od konkrétneho modelu.

Vonkajšie závesné a hojdacie kreslá

Záhradné hojdacie kreslá nie sú hojdačky v pravom slova zmysle, preto im v našom článku nebudeme venovať samostatnú pozornosť. Pre úplnosť ich však spomenieme. Záhradné hojdacie kreslá môžu „stáť na zemi“ alebo môžu byť zavesené na stojane či na tráme v altánku.

Klasické modely sa od interiérových rozmerovo nelíšia. Sú široké približne 60 cm, hlboké 110-120 cm a vysoké 80 cm. Nosnosť sa pohybuje od 80 do 130 kg. Závesné stoličky sú výnimkou, najmä ak sú namontované v stojane. Takéto diely môžu mať šírku a hĺbku až okolo 120 cm a celkovú výšku viac ako 2 m. Ich nákladnosť je zvyčajne oveľa vyššia, pričom ceny kusov sa pohybujú okolo 300 EUR a dosahujú až viac ako 200 kg.

Konštrukcia a sedadlo môžu byť vyrobené z dreva, kovu, ratanu alebo umelých materiálov. Lacné závesné kreslá, ktoré sú upevnené len na niekoľkých drevených tyčiach, sú najčastejšie látkové. Na rozdiel od záhradných hojdačiek sa stretnete aj s čalúnenými stoličkami, ktoré sú potiahnuté textilom, kožou, koženkou alebo ekokožou. Tie sa tiež odporúčajú používať len v záhradných altánkoch alebo na terasách, kde neprichádzajú do priameho kontaktu s vodou a slnečným žiarením. Na zimu by ste ich určite mali umiestniť do interiéru.

Vonkajšie hojdačky pre deti

Záhradné hojdačky pre deti sú tiež samostatnou kategóriou. Hovoríme o klasických hojdačkách na hojdanie, nie na pohodlné sedenie pri grilovaní. Môžu to byť veľké prútené koše, tradičné sedadlo s operadlom a opierkami alebo jednoduchá doska na dvoch lanách. Všetky typy sedadiel možno zavesiť na strom, trám alebo starý kovový stojan na oblečenie alebo na samostatnú ratanovú konštrukciu.Typy detských záhradných hojdačiek

 • Hojdačky pre najmenších – hojdačky a záhradné hojdačky s ohrádkou, vyvýšeným operadlom, hrazdičkou a bezpečnostným prvkom medzi nohami dieťaťa, ktorý zabraňuje jeho skĺznutiu z hojdačky.
 • Hojdačky pre väčšie deti – hojdačky s ohrádkou bez bezpečnostného prvku medzi nohami dieťaťa, hojdacie hniezda, hojdacie krúžky, hojdacie lopty, pružinové hojdačky.
 • Hojdačky pre súrodencov – hojdačkové súpravy, viacmiestne hojdačky, hojdacie kruhy a hojdacie hniezda.

Parametre pre výber záhradnej hojdačky

Materiál hojdačky

Kovová záhradná hojdačka

Predtým boli tieto hojdačky najpoužívanejšie, vynikali vysokou nosnosťou a rozumnou cenou. Odporúča sa vyberať kvalitnejšie kovy, ako je oceľ, lacné zliatiny a tenké súčiastky zlyhávajú pri testoch kvôli slabej stabilite a krátkej životnosti. Trvanlivosť kovových konštrukcií je zabezpečená ochranným práškovým lakovaním, pozinkovaním, komatixovou farbou a inými antikoróznymi úpravami. Priemer nosných rúrok by mal byť najmenej 50 mm.

Drevená záhradná hojdačka

Drevené záhradné hojdačky sa vyznačujú vysokou pevnosťou, dlhou životnosťou a vysokou nosnosťou. Je potrebné sa o ne starať pomocou náteru, ktorý chráni hojdačku pred poveternostnými vplyvmi. Drevené hojdačky by nemali stáť priamo v trávniku, aby nohy rýchlo nezhnili. Tvrdosť a pôvod dreva ovplyvňujú kúpnu cenu hojdačky a dub je obzvlášť nevhodný.

 • Hojdačky z borovice sú cenovo dostupné. Borovicové drevo je však relatívne mäkké a pri pravidelnej údržbe vydrží maximálne 15 rokov. Je tiež náchylný na napadnutie škodcami, zmenu farby a rast húb.
 • Smrekovec – má podobné vlastnosti ako borovica, ale je ešte náchylnejší na napadnutie škodcami a chorobami a je potrebné sa oň starať. Je to lacnejšia možnosť.
 • Moderné – je tvrdšie ako smrek alebo borovica a je obľúbené pre svoju krásnu farbu a kresbu dreva. Jeho vlastnosti možno porovnať s exotickými drevinami, ale jeho výhodou je výrazne nižšia cena.
 • Severské dreviny – buk, severská borovica alebo jedľa z chladnejších oblastí sú odolnejšie ako dreviny z našich podmienok, a to z dôvodu ich pomalšieho rastu v náročnejších podmienkach.
 • Exotické dreviny – sú najdrahším materiálom na výrobu záhradných hojdačiek. Patrí sem aj obľúbené stredne tvrdé drevo filipínsky mahagón (meranti z rodu shorea), ktoré je odolné a ľahko sa udržiava. Existuje aj damaškové drevo (tiež z rodu Shorea) a teakové drevo, ktoré má ešte tvrdšiu štruktúru a vysokú odolnosť voči škodcom a poveternostným vplyvom. Sú tiež takmer bezúdržbové, teakové drevo obsahuje kaučuk a teakový olej, vďaka čomu je možné nechať hojdačku v záhrade po celý rok. Eukalyptus alebo severoamerická akácia sú tiež obľúbené pre svoju dlhú životnosť.

Rattanová hojdačka

 • Rattanové záhradné hojdačky sú moderné a hodia sa do každej záhrady. Majú prirodzený vzhľad a nestrácajú farbu. Ich výhodou je jednoduchá údržba, flexibilita a trvanlivosť, predávajú sa zmontované a môžu sa okamžite používať. Otázka šetrnosti ratanu k životnému prostrediu je však kontroverzná. Odlesňovanie, dovoz a výroba syntetického nábytku nie sú veľmi šetrné k životnému prostrediu.
 • Prírodný ratan – získava sa z lián ratanovej palmy Calamus, ktorá rastie v dažďových pralesoch Indonézie, a po vysušení sa z neho tká nábytok. Vyznačuje sa pružnosťou, odolnosťou a nízkou hmotnosťou. Materiál je náchylnejší na poveternostné vplyvy, takže je vhodnejší pre interiér.
 • Syntetický ratan – vyrobený z polyetylénu. Na rozdiel od prírodného ratanu môže byť vonku po celý rok a jeho vzhľad sa nemení. Je tiež odolný voči mrazu a teplu. Existujú dva rôzne výrobné postupy. Nábytok je buď tkaný ako prírodný ratan s použitím kovovej konštrukcie, alebo sú celé zostavy tvarované so vzorom imitujúcim lianu bez kovových komponentov. Ratanová hojdačka netrpí koróziou.

Rozmery hojdačky

Tu je dobré zohľadniť dve veci. Prvým je, samozrejme, veľkosť hojdačky, ktorú zistíte na webovej stránke e-shopu alebo v predajni. Môžete naraziť na giganty, ktoré majú 2 metre na výšku, 1,5 metra na dĺžku a 2,5 metra na šírku. Druhým extrémom sú malé závesné hojdačky, ktoré sa bez problémov zmestia do 1 metra na dĺžku a šírku, len výška je niečo cez meter. Musíte si však uvedomiť, že hojdačka sa pri hojdaní pohybuje dopredu a dozadu, visiace sa pohybujú aj do strán. Pred inštaláciou hojdačky je preto nevyhnutné zabezpečiť dostatok priestoru, aby nedošlo ku kolízii s iným záhradným zariadením a prípadnému zraneniu.

Nosnosť záhradnej hojdačky

To, akú hmotnosť hojdačka unesie, je jedným zozákladných kritérií pri jej výbere. Ak chcete pre svoje deti malú hojdačku, postačí vám nosnosť približne 40 – 60 kg. Ak chcete väčšiu hojdačku, na ktorej môže sedieť celá rodina naraz po večernom grilovaní, začnite niekde okolo 250 kg, ale skôr viac. Zohľadnite, koľko ľudí je doma a koľko spolu vážite.

Hmotnosť

Úzko súvisí s materiálom konštrukcie. Na jeho premiestnenie a prenášanie však budú takmer vždy potrebné najmä 2 osoby. Záhradné hojdačky v skutočnosti vážia od približne 20 kg a najťažšie verzie môžu dosahovať až 70 kg a viac.

Vybavenie záhradné hojdačky

Správny sedák nielen výrazne zvyšuje pohodlie, ale aj udáva tón dizajnu celej hojdačky. V závislosti od vašich preferencií sa môžete rozhodnúť, či chcete viac vankúšov – každý pre jednu osobu, alebo jeden veľký na celú plochu sedadla. Vždy si však skontrolujte obsah balenia, mnohí výrobcovia ponúkajú hojdačku už vrátane polstrovania.

Dôležitá je aj nepremokavá strieška nad hojdačkou, ktorá vám umožní hojdať sa aj pri slabej prehánke a zároveň vás ochráni pred ostrým slnkom. Striešku je zvyčajne možné dodatočne naimpregnovať, ale mala by byť vodotesná už z výroby. Vždy si vopred overte, či je ostatné vybavenie kompatibilné s vaším švihom.

Údržba a skladovanie

Drevo je teplejšie na dotyk, ale je oveľa náročnejšie na údržbu ako kov. Drevo budete musieť brúsiť a natierať, zatiaľ čo kovová konštrukcia zostáva väčšinou rovnaká. Zohľadnite preto aj tento parameter. A nejde len o údržbu po sezóne, ale aj o čistenie počas leta. Sledujte záhyby a miesta, kde by sa mohli dostať nečistoty – a potom si predstavte, či sa dajú ľahšie odstrániť. Samozrejme, nie je to dogma, ale nechcete predsa každý druhý rok kupovať úplne novú záhradnú hojdačku.

Starostlivosť o záhradnú hojdačku

Musíte zohľadniť aj starostlivosť o záhradnú hojdačku. Väčšina hojdačiek je náchylná na vlhké prostredie. Jednoducho nie je žiaduce ponechať tento záhradný nábytok dlhodobo vo vlhkom prostredí. Ak prší a čoskoro vyjde slnko, nie je to žiadny problém. Ak však prší celý týždeň, čo sa v našej zóne z času na čas stáva, musíte hojdačku schovať alebo niečím zakryť.

Spýtajte sa sami seba, či máte vôbec možnosť ho uskladniť alebo zakryť. V opačnom prípade sa životnosť vašej záhradnej hojdačky výrazne skráti. Ku každej hojdačke odporúčame zakúpiť poťah a v prípade drevenej konštrukcie je vhodná riadna impregnácia. Bez týchto ochranných prvkov sa z dobre vyzerajúcej hojdačky stane nevzhľadné a vŕzgajúce miesto na sedenie.

Bezpečnosť záhradnej hojdačky

Pokiaľ ide o bezpečnosť, mali by ste sa zaujímať predovšetkým o nosnosť a odolnosť konštrukcie. Tiež absencia ostrých hrán a, samozrejme, stabilita. Dôležité sú aj rozmery sedadla, aby sa obmedzilo riziko pošmyknutia a pádu pri hojdaní. To všetko je pre detské hojdačky dvojnásobne dôležité.

Cena záhradnej hojdačky

Cena záhradnej hojdačky od 11 € do 200 € s DPH

V tejto najnižšej cenovej kategórii si môžete kúpiť hojdaciu sieť pre jedného člena domácnosti. Na jeho zavesenie však budete potrebovať dva dobre rastúce a zdravé stromy, pretože za stojan si budete musieť priplatiť.

Od 100 € a vyššie

Rodičia, ktorí chcú svojim deťom zaobstarať vlastnú hojdačku, tu tiež niečo nájdu, ale bez závesného zariadenia a v niekoľkých farbách, ktoré si vaše ratolesti zamilujú.

Ideálne pre tých, ktorí potrebujú hojdačku pre tri osoby s maximálnou nosnosťou do 250 kg. Väčšina typov je bez látkových vankúšov, takže musíte počítať s dodatočnými nákladmi na pohodlné sedenie. Počítajte s kovovou konštrukciou alebo kombináciou, kde je sedacia časť vyrobená z dreva.

Cena záhradnej hojdačky od 200 € do 399 € s DPH

Na svoje si tu prídu aj milovníci prírodných materiálov. Budete si môcť zaobstarať kvalitné drevené hojdačky s mäkkým polstrovaním, nosnosťou 300 kg a rozkladacím lôžkom. Hoci by sa na hojdačku mohli bez problémov zmestiť štyri osoby, ak spĺňajú maximálnu nosnosť, výrobcovia stále uvádzajú kapacitu len pre tri osoby.
Môžete si zaobstarať aj jedno závesné kreslo pre jednu osobu s nosnosťou až 115 kg, ktoré vyzerá ako vajce.

Cena záhradnej hojdačky nad 400 € s DPH

Tu potešíme milovníkov dizajnu a umelého ratanu v prírodných odtieňoch v kombinácii s kovovou oceľovou konštrukciou. Súčasťou hojdačiek sú kvalitné mäkké vankúše s odolným povrchom na príjemné sedenie. Vďaka kombinácii s plastovým materiálom sú tieto výrobky ľahšie ako drevené, ale poskytujú dostatočne bezpečnú stabilitu.

Záhradné hojdačky: Hojdačka do záhrady a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať novú hojdačku do záhrady. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu správnej záhradnej hojdačky. Dúfame, že si s novou záhradnou hojdačkou užijete veľa zábavy.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite vybraný produkt v podobe záhradnej hojdačky a naplníte v ňom svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé záhradné hojdačky a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom záhradnej hojdačky. Môžete tam tiež zistiť, ktorá záhradná hojdačka je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

Najlepšie záhradné hojdačky – rekapitulácia

NázovVzhľadNosnosť (v kg)Výška (cm)Šírka (cm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Duvlan JuleeZáhradná hojdačka Duvlan Julee300176195199,00Zobraziť v obchodoch
Aga MAJKAZáhradná hojdačka Aga MAJKA20015317077,20Zobraziť v obchodoch
Duvlan ZeraZáhradná hojdačka Duvlan Zera25015317089,00Zobraziť v obchodoch
Mountfield RioZáhradná hojdačka Mountfield Rio220162190216,00Zobraziť v obchodoch
Rojaplast HOLLYWOODZáhradná hojdačka Rojaplast HOLLYWOOD240179123263,00Zobraziť v obchodoch
Happy Green Stripy IIZáhradná hojdačka Happy Green Stripy II22015317081,15Zobraziť v obchodoch
Rojaplast VEGAS LUXZáhradná hojdačka Rojaplast VEGAS LUX300179238479,00Zobraziť v obchodoch
Linder Exclusiv Hollywood BlackZáhradná hojdačka Linder Exclusiv Hollywood Black26017018591,20Zobraziť v obchodoch
NABBI LILLYZáhradná hojdačka NABBI LILLY300164230219,00Zobraziť v obchodoch
Duvlan LorrettaZáhradná hojdačka Duvlan Lorretta300167193169,00Zobraziť v obchodoch
5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať