Menu Zavrieť

Samoopaľovacie krémy

Samoopaľovací krém

Samoopaľovacie krémy sa v posledných rokoch stali veľmi obľúbenými vďaka ich jednoduchej aplikácii a skvelým výsledkom, ktoré vám samoopaľovacie krémy, spreje a peny môžu po rokoch zdokonaľovania ponúknuť krásne opálenie. V tomto článku si preberieme základné kritériá pre výber tej správnej pre vás. Predstavíme si tiež základné typy, parametre a dokonca si prejdeme, ako správne zaobchádzať so samoopaľovacími prípravkami, koľko stoja a popíšeme si 5 TOP PRODUKTOV na trhu. Nájdete tu aj porovnanie 10 najlepšie hodnotených samoopaľovacích prípravkov.

Samopaľovacie prípravky: Porovnanie 10 najlepších samoopaľovacích prípravkov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 10 najlepších samoopaľovacích prípravkov. Ako sme vybrali tieto krémy? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto samoopaľovacie krémy zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si samoopaľovacie krémy zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejší a najlepší samoopaľovací krém.

NázovVzhľadTypObjem balenia (ml)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Ziaja Cupuacu Bronzové telové mlieko 300 mlSamoopaľovací krém Ziaja Cupuacu Bronzové telové mlieko 300 mlMlieko3003,40Zobraziť v obchodoch
Bioderma Photoderm Autobronzant spray 150 mlSamoopaľovací krém Bioderma Photoderm Autobronzant spray 150 mlSprej15022,49Zobraziť v obchodoch
Dermacol Self Tan samoopaľovacie telové mlieko 200 mlSamoopaľovací krém Dermacol Self Tan samoopaľovacie telové mlieko 200 mlMlieko2004,40Zobraziť v obchodoch
Nobilis TiliaSamoopaľovací krém Nobilis TiliaMlieko1009,70Zobraziť v obchodoch
Vichy Capital Soleil Auto bronzantSamoopaľovací krém Vichy Capital Soleil Auto bronzantMlieko10013,39Zobraziť v obchodoch
Ryor samoopaľovacie mlieko 200 mlSamoopaľovací krém Ryor samoopaľovacie mlieko 200 mlMlieko2006,70Zobraziť v obchodoch
La Roche Posay AutoheliosSamoopaľovací krém La Roche Posay AutoheliosKrém10020,07Zobraziť v obchodoch
St. Moriz Self TanningSamoopaľovací krém St. Moriz Self TanningPena2006,85Zobraziť v obchodoch
Vita Liberata Fabulous Self Tanning MistSamoopaľovací krém Vita Liberata Fabulous Self Tanning MistHmla20015,85Zobraziť v obchodoch
Vichy Ideal SoleilSamoopaľovací krém Vichy Ideal SoleilMlieko10012,95Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia samoopaľovacích prípravkov od ich používateľov.

Ako si vybrať samoopaľovací prípravok

Je potrebné odpovedať na tieto otázky

Aká konzistencia je pre vás vhodná

Peny

Ľahko sa nanáša a rýchlo schne.

Sú ideálne pre začiatočníkov aj pokročilých používateľov.

Mlieko

Pokožka je vďaka nim viac vyživená a hydratovaná.

Sú ideálne pre suchú alebo zrelú pleť.

Rozsah

Sú ideálne na nanášanie na ťažko dostupné miesta (napr. chrbát) alebo na ošetrenie popálenín na tvári či rukách.

Odporúčame zákazníkom, ktorí už majú skúsenosti so samoopaľovacími prípravkami.

Aký odtieň opálenia chcete?

 • Svetlý
 • Stredný
 • Tmavý

Chcete stmavnúť teraz alebo počkať?

Opálenie teraz!

Ak chcete byť opálení hneď, vyberte si samoopaľovacie prípravky s obsahom bronzeru. Samoopaľovací prípravok je potom tmavo zafarbený, takže ľahko uvidíte, kam ho nanášate. Tým sa minimalizuje riziko vzniku škvŕn a bronzer vám tiež okamžite dodá hnedú farbu (ešte nie samoopaľovací). Bronzer sa zmyje už pri prvom sprchovaní, takže sa nezľaknite, ak z neho vytečie tmavá voda. Po osprchovaní vám zostane samoopaľovanie, ktoré sa medzitým vytvorilo. Do prvej sprchy môže tmavý bronzer ľahko presiaknuť na vaše oblečenie – preto vždy odporúčame nosiť tmavé a voľné oblečenie v deň aplikácie.

Odolnosť v priebehu času..

Ak sa vám nechce čakať, môžete siahnuť po produktoch bez bronzeru. Samoopaľovací prípravok je v tomto prípade biely alebo priehľadný. Výhodou je, že si môžete okamžite obliecť biele oblečenie bez rizika jeho zafarbenia. Nevýhodou je, že hneď nevidíte, kde ho nanášate, a preto by aplikácia mala byť dôkladnejšia.

Telo je iné ako tvár!

Väčšinu samoopaľovacích prípravkov môžete bezpečne používať na tvár. Ak máte problematickú alebo veľmi citlivú pokožku, urobte výnimku. Vtedy by ste mali ísť rovno do lekárne pre samoopaľovací prípravok. Opäť je dôležitá aplikácia, používajte šetrne, použite malé množstvo a zapracujte ho do vlasov. Vyhnite sa tesnej blízkosti očí.

Proces samoopaľovania

Jednou z hlavných zložiek samoopaľovacích prípravkov je účinná látka dihydroxyacetón, ktorá sa skrýva pod skratkou DHA. Po nanesení tejto látky na pokožku sa vytvorí reakcia s bielkovinou, ktorá sa nachádza v pokožke. Výsledkom je tvorba arginínu, lyzínu a histidínu – zjednodušene povedané, tvorba farbív v odtieňoch žltej až hnedej farby, nazývaných aj melanoidíny. Nemusíte sa obávať zbytočnej chémie. Látka DHA sa vyrába pri spracovaní cukrovej trstiny. Veľmi zjednodušene povedané, je to vlastne cukor.

Výsledkom uvedeného procesu je stmavnutie pokožky, ktoré trvá 3 až 10 dní. Ak však chcete dosiahnuť požadovaný odtieň, nanášajte samoopaľovací prípravok niekoľkokrát týždenne, nie však denne.

Typy samoopaľovacích krémov

Podľa konzistencie

Kremy

Krémy by sa mali dôkladne a rovnomerne rozotrieť a potom nechať dlhšie zaschnúť. Výhodou je, že sa často pridávajú ošetrujúce a hydratačné zložky.

Mlieko

Samoopaľovacie mlieka majú podobnú konzistenciu ako krémy. Ľahšie sa však nanášajú, rýchlejšie schnú a minimalizujú výskyt škvŕn na zle rozotretých miestach. Dokážu tiež dobre hydratovať, a preto sú vhodné pre suchú, namáhanú alebo zrelú pleť.

Gély

Gély nie sú tak populárne ako krémy alebo pleťové vody. V porovnaní s nimi sú tekutejšie a ľahko sa rozotierajú. Môžu obsahovať aj ošetrujúce zložky.

Peny

Peny sú zaujímavou alternatívou pre tých, ktorí nemajú radi klasickú krémovú štruktúru. Ich výhodou je jednoduchá aplikácia. Ich používanie je úsporné a majú dlhú životnosť. Zvyčajne sú však vhodné len na telo, nie na tvár.

Spreje

Ďalšou alternatívou je sprej. Jeho výhodou je lepšia aplikácia na ťažšie prístupné miesta, napríklad na chrbát. Je vhodnejší pre skúsenejších používateľov, ktorí majú skúsenosti s aplikáciou samoopaľovacích prípravkov. Pri aplikácii pod tlakom hrozí riziko nerovnomerne hrubej vrstvy výrobku a následného zafarbenia.

Kvapky

Kvapky sú zvyčajne koncentrované samoopaľovacie séra, ktoré sa zmiešajú s inými kozmetickými prípravkami a potom sa aplikujú na tvár alebo sa aplikujú samostatne v malých dávkach. Spravidla nie sú vhodné na použitie na celé telo vzhľadom na ich vyššiu cenu a menší objem.

V závislosti od typu pleti

Každý má inú pleť, a preto každému vyhovujú iné kozmetické výrobky. Neexistuje jeden najlepší samoopaľovací prípravok. Na trhu existujú univerzálne prípravky, ktoré sú vhodné pre väčšinu typov pokožky a pre používateľov bez špeciálnych požiadaviek, ako aj samoopaľovacie mlieka a krémy pre citlivejšiu pokožku.

Ak viete, že máte problémy so suchou pokožkou, siahnite po hydratačnej verzii, ktorá zvyčajne obsahuje aj ďalšie ošetrujúce zložky. V prípade, že máte problémy s pokožkou a toleranciou na rôzne kozmetické výrobky, je lepšie zvoliť samoopaľovací prípravok pre citlivú pokožku. Pre väčšiu šetrnosť je tiež vhodné používať dva rôzne a špecializované produkty na tvár a telo alebo staviť na prírodné prípravky.

Parametre pre výber samoopaľovacieho prípravku

Intenzita opálenia

Niektoré značky rozlišujú intenzitu opálenia napríklad na „strednú“, „tmavú“ a iné. Pri rozhodovaní, či sa chcete opáliť čo najrýchlejšie alebo postupne, aby zmena nebola taká výrazná, môžete použiť rozdelenie podľa intenzity účinku. Nie každý výrobca však používa tieto triedy. Väčšinou uvidíte jeden typ. V každom prípade intenzívnejšie opálenie dosiahnete opakovanou a pravidelnou aplikáciou samoopaľovacieho krému.

Dĺžka opálenia

Účinok samoopaľovacieho krému trvá približne 3 až 7 dní po jednej aplikácii. Trvanie opálenia závisí od typu pokožky a tiež od konkrétneho výrobku. Vždy si prečítajte návod na použitie, kde je to často uvedené. Ak si chcete zachovať tmavý odtieň pleti, musíte pravidelne používať samoopaľovací prípravok. V prípade, že to preženiete, nezostáva vám nič iné, len počkať niekoľko dní, kým samoopaľovací prípravok vybledne, alebo mu trochu pomôcť, aby sa zmyl.

Samotné opaľovacie prípravky nie sú priateľmi dlhých kúpeľov. Ak sa chcete zbaviť prílišného stmavnutia pokožky, vlezte si do teplého kúpeľa, pustite si príjemnú hudbu z reproduktora a užívajte si relaxáciu. Zmenené sfarbenie hornej časti kože sa postupne uvoľní. Ak chcete vyblednutie ešte viac urýchliť, vyskúšajte peeling, ktorý odstráni vrchné odumreté bunky kože spolu s farbou. Podľa babských rád pomáha aj citrónová šťava, jedlá sóda alebo 3% peroxid vodíka.

Ak chcete, aby vám samoopaľovací prípravok vydržal čo najdlhšie, namiesto dlhého sedenia vo vani sa rýchlo osprchujte a nezabudnite pokožku hydratovať a vyživovať. Najspoľahlivejším spôsobom, ako získať dlhotrvajúce opálenie, je však výber kvalitného samoopaľovacieho prípravku s dlhotrvajúcim účinkom.

Objem samoopaľovacieho krému

Pri porovnávaní cien rôznych samoopaľovacích krémov je dôležité si uvedomiť, že každý z nich má iný objem alebo dávkovanie. Z tohto dôvodu tiež vydržia rôzne dlho.

Pri kréme, pleťovej vode, géle, pene alebo spreji sa najčastejšie stretnete s fľaštičkami a tubami s objemom 100 až 300 ml. V závislosti od veľkosti a množstva použitého produktu vydržia približne 15 až 20 aplikácií. Samoopaľovacie krémy a séra na tvár, ktoré sa pridávajú do iných kozmetických prípravkov, sú samostatnou kategóriou. Tu sa používa minimálne množstvo, a preto je objem balenia zvyčajne menší.

Pridané zložky

Samoopaľovacie krémy zvyčajne obsahujú okrem účinnej látky DHA aj ďalšie prospešné zložky na stmavenie pokožky. Ich hlavným účelom je vytvoriť skutočnú konzistenciu výrobku (tekutejší sprej alebo hustejší krém) a tiež sa starať o pokožku. Tieto hydratačné a ošetrujúce zložky sú podobné tým, ktoré sa nachádzajú v bežnej telovej kozmetike. Môže to byť napríklad glycerín alebo prírodné vyživujúce oleje. Pridané zložky samoopaľovacích krémov sa starajú aj o príjemnú vôňu.

Ako funguje samoopaľovací krém?

Pravdepodobne ste si položili otázku, ako funguje samoopaľovací prípravok. Tu je odpoveď. Reaguje to vo vrchnej vrstve pokožky a spôsobuje stmavnutie buniek. Celý proces trvá niekoľko hodín a výsledný opálený efekt vydrží približne týždeň.

Ako používať samoopaľovací prípravok?

OBLIČAJ – Samoopaľovacia hmla

 1. Uistite sa, že vaša pokožka je odlupovaná, čistá a suchá.
 2. Podržte výrobok 15 cm od tváre a krku, zatvorte oči a nastriekajte. Rozotrite pomocou štetca Kabuki.
 3. Nechajte pôsobiť 4-6 hodín. Odporúča sa nechať cez noc.

TELO – Samoopaľovací krém/pena

Príprava

 1. Exfoliujte alebo odstráňte staré opálenie ideálne 6 – 24 hodín pred aplikáciou.
 2. Smyte dezodorant, parfum a make-up.
 3. Holenie a vosk 24 hodín pred použitím samoopaľovacích prípravkov.

Aplikácie

 1. Naneste hydratačný krém na suché miesta (lakte, prsty, zápästia, kolená, členky, prsty).
 2. Vždy nanášajte samoopaľovací prípravok pomocou aplikačnej rukavice krúživým pohybom, aby ste zabezpečili rovnomerné rozloženie.
 3. Nakoniec prečešte horné časti prstov, chrbty rúk a prsty (prsty mierne ohnite, aby boli kĺby rovnomerne opálené) pomocou štetca Kabuki alebo zvyšku krému/peny na rukavici. Nechajte niekoľko minút vyschnúť a potom si oblečte skôr tmavé a voľné oblečenie.

Tmavšie opálenie – samoopaľovací prípravok môžete vrstviť. Nechajte ho zaschnúť a naneste ďalšiu vrstvu.

Svetlejšie opálenie – nechajte pôsobiť len 3 hodiny a potom zmyte.

 1. Nechať pôsobiť 6-8 hodín a potom zmyť. Odporúča sa aplikovať pred spaním.

Péče

 1. Každý deň si pokožku natrite hydratačným krémom, aby ste si udržali opálenie čo najdlhšie!
 2. Potom začnite proces znova od bodu 1.

Cena samoopaľovacieho krému

V tejto časti sa pozrieme na cenové kategórie, do ktorých možno rozdeliť samoopaľovacie prípravky. V týchto kategóriách uvedieme základné predpoklady, ktoré by mala každá z nich spĺňať.

Samoopaľovacie krémy do 8 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdete výrobky „lacných“ značiek, ktoré nájdete v drogériách. Ide o nie príliš kvalitné výrobky, ktoré by sa v rukách neskúsených ľudí mohli zmeniť na zbrane hromadného ničenia.

Samoopaľovacie krémy od 8 do 20 € s DPH

V tejto cenovej kategórii môžete nájsť kvalitnejšie telové mlieka a krémy, ktoré môžu priniesť kvalitné výsledky, a veríme, že s trochou šikovnosti môžete dosiahnuť opálenie, po ktorom túžite. Ak však chcete dosiahnuť bezkonkurenčný výsledok, odporúčame vám pozrieť sa o jednu kategóriu nižšie.

Samotné opaľovacie prípravky nad 20 € s DPH

Tu nie je o čom hovoriť. Nájdete tu niečo od každého druhu a museli by ste sa veľmi snažiť, aby ste v tejto kategórii našli nekvalitný výrobok.

Aj keď ste začiatočník a produkt len skúšate, odporúčame vám zamieriť priamo sem.

Samotopaľujúce prípravky: popis a recenzie 5 najlepších samoopaľovacích prípravkov

Samopaľovací prípravok Vichy Idéal Soleil

Vichy je známa značka, ktorá už roky dodáva na trh vysokokvalitné kozmetické výrobky. Podstatná je pritom absencia škodlivých účinkov UVA a UVB žiarenia. V dôsledku znečistenia, častého utierania pokožky a potenia stráca farba pokožky svoj lesk a jas.

Vlastnosti samoopaľovacieho krému

 • Dodáva pokožke postupne opálený vzhľad
 • Opaľovanie je prirodzené so zlatistým nádychom
 • Nezanecháva škvrny a vytvára jednotný vzhľad
 • Prvé výsledky sú viditeľné po 1 hodine
 • Hydratuje až 8 hodín
 • Lak je po použití žiarivý

Samoopaľovací krém – tmavé samoopaľovacie mlieko Xen-Tan

Najpredávanejší produkt XEN-TAN vám poskytne bohaté opálenie s prirodzeným olivovým odtieňom, ktoré vydrží až desať dní. Ľahko sa nanáša, má príjemnú čerešňovo-mandľovú vôňu a okamžite vytvára opálenie bez šmúh. Obsahuje hydratačné látky, ktoré zanechajú vašu pokožku vyživenú a hodvábne hladkú.

Vlastnosti samoopaľovacieho krému

 • Dodáva pokožke prirodzené zlatisté opálenie
 • Pridáva pleti bronzový odtieň
 • Ľahko sa rozotiera a dobre sa vstrebáva
 • Možno použiť na tvár a telo

Samoopaľovací krém VITA LIBERATA Fabulous Mist

Bezfarebný samoopaľovací krém Vita Liberata Fabulous na postupné opálenie poskytuje pokožke potrebnú hydratáciu a postupne sa objavujúci efekt prirodzeného, žiarivého opálenia.

Vlastnosti samoopaľovacieho krému

 • Dodáva efekt ľahkého opálenia
 • Hydratuje pokožku
 • Dlhšie opálenie
 • Nezanecháva škvrny

Samoopaľovací krém Bioderma Photoderm Autobronzant

Hľadáte hydratačný samoopaľovací sprej na prirodzené opálenie počas celého roka? Bioderma Photoderm Autobronzant nielenže zabezpečí prirodzený bronzový odtieň vašej pokožky, ale zároveň ju hydratuje a vyživuje.

Vlastnosti samoopaľovacieho prípravku

 • Jednoduchá a pohodlná aplikácia vo fľaši s rozprašovačom, ktorá sa rozprašuje aj zdola nahor
 • Vďaka jedinečnému difúznemu systému nie je potrebné výrobok rozotierať
 • Nezanecháva škvrny v dôsledku nerovnomernej aplikácie
 • Obohatené o príjemný hypoalergénny parfum

Samoopaľovací krém La Roche Posay Autohelios

Tento hydratačný samoopaľovací prípravok sa vďaka svojej krémovej textúre dokonale rozotiera a udržiava postupné zafarbenie pokožky pod kontrolou. Intenzívne hydratuje počas celých 12 hodín. Obsahuje termálnu vodu La Roche Posay, ktorá má upokojujúci a zjemňujúci účinok.

Vlastnosti samoopaľovacieho krému

 • Jednoduchý a prirodzený vzhľad, nezanecháva škvrny
 • Pokožka je jemná, hydratovaná a príjemná počas 12 hodín

Samoopaľovacie prípravky: Samoopaľovacie prípravky a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový samoopaľovací prípravok. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu správneho samoopaľovacieho prípravku.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí si kúpiť vybraný produkt v podobe samoopaľovacieho prípravku v niektorom z internetových obchodov a naplniť si tam virtuálny nákupný košík, alebo zájsť do niektorej z drogérií a kúpiť si tam kvalitný samoopaľovací prípravok podľa našich pokynov.

Z vyššie uvedenej porovnovacej tabuľky sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé opaľovacie krémy a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym samoopaľovacím prípravkom. Môžete tiež zistiť, ktorý samoopalovací prípravok je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

4.8/5 - (16 votes)

Mohlo by vás zaujímať