Menu Zavrieť

Excentrické brúsky

Excentrická brúska

Predtým, ako prejdeme k excentrickým brúskam, je dôležité všeobecne vysvetliť, aký druh zariadenia budeme vlastne používať. Brúska je obrábací stroj, ktorý je určený na obrábanie materiálov, najčastejšie kovu alebo dreva. To sa dosahuje pohybom brúsiva, zvyčajne brúsneho kotúča alebo brúsnej tkaniny. Sú to stroje poháňané najmä elektromotorom a podľa konštrukcie sa delia na prenosné alebo ručné prenosné náradie.

Excentrická brúska je vhodná pre všetkých domácich majstrov, či už brúsite veľké plochy, alebo potrebujete len zbrúsiť niekoľko centimetrov. Môžete ho použiť všade tam, kde potrebujete zbrúsiť hladký povrch – môžete ním dokončiť drevo, kov a plast, zbrúsiť starý lak a tmel. Brúska zvládne nielen rovné povrchy, ale aj zaoblené rohy. Samozrejme, vždy je dôležité zvoliť správnu zrnitosť brúsneho papiera.

Excentrické brúsky: Porovnanie 10 najlepších excentrických brúsok podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 10 najlepších excentrických brúsok. Ako sme vybrali tieto brúsky? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto excentrické brúsky sme potom zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si excentrické brúsky zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a najlepší excentrický brúsik.

NázovVzhľadPríkon (W)Max. priemer kotúča (mm)Hmotnosť (kg)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Bosch GEX 125-1 AE ProfessionalExcentrická brúska Bosch GEX 125-1 AE Professional2501251,384,50Zobraziť v obchodoch
DeWALT DWE6423Excentrická brúska DeWALT DWE64232801251,2894,28Zobraziť v obchodoch
Makita BO5041Excentrická brúska Makita BO50413001251,4144,00Zobraziť v obchodoch
Makita BO5031Excentrická brúska Makita BO50313001251,398,97Zobraziť v obchodoch
Metabo SXE 3150Excentrická brúska Metabo SXE 31503101501,6102,40Zobraziť v obchodoch
Bosch PEX 220 AExcentrická brúska Bosch PEX 220 A2201251,445,54Zobraziť v obchodoch
Makita DBO180ZExcentrická brúska Makita DBO180Z1251,799,00Zobraziť v obchodoch
Ryobi ROS 300Excentrická brúska Ryobi ROS 3003001251,748,00Zobraziť v obchodoch
Bosch GEX 150 AC ProfessionalExcentrická brúska Bosch GEX 150 AC Professional3401502,1203,99Zobraziť v obchodoch
Makita BO5030Excentrická brúska Makita BO50303001251,393,00Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia excentrických brúsok od ich používateľov.

Rozdelenie excentrických brúsok podľa typu

Existuje mnoho rôznych typov brúsok, preto je dôležité vedieť, s ktorými typmi sa môžete stretnúť.

 • Excentrická brúska: používa sa na brúsenie rovných povrchov pomocou brúsnej tkaniny s použitím excentra, ktorý vykonáva krúživý pohyb tkaniny; výborná na brúsenie zaoblených povrchov. Kombinuje rotáciu a osciláciu na efektívne mletie rôznych materiálov.
 • Uhlová brúska (ľudovo nazývaná aj „brúska“): používa sa na brúsenie materiálu.
 • Pásová brúska: podobne ako excentrická brúska sa používa na brúsenie rovných povrchov pomocou priebežného brúsneho pásu.
 • Priama brúska: ručné brúsenie rôznych štruktúr alebo odliatkov.
 • Vibračná brúska: brúsenie rovných povrchov pomocou vibračného brúsneho pásu.
 • Ďalšie typy: brúsky s ohybnými hriadeľmi – známe pre ich presnú prácu v zubnom lekárstve alebo rôzne dokončovacie práce v strojárstve.

Ako si vybrať excentrickú brúsku?

Uhlová brúska je vo všeobecnosti pre domácich majstrov úplne nevyhnutná. Ak často brúsia rovné povrchy, potom sa oplatí použiť vibračnú brúsku, a ak ide o špecialistu, ktorý napríklad brúsi zložité tvary na nábytku, potom sa oplatí použiť excentrickú brúsku. Je vhodný na drevo, sadrokartón, karosérie automobilov a mnohé ďalšie. Je veľmi praktická a dokáže nielen brúsiť nerovný povrch, ale aj leštiť. Tieto brúsky sú ako stvorené na finálne úpravy a malé obťahy. Pomocou excentrickej brúsky sa môžete ľahko zbaviť hrdze z kovu, karosérie auta a brúsiť drevený nábytok. Niektoré modely navyše vynikajú svojou ľahkosťou – ide o lacnejšie modely, ktoré však môžete ľahko ovládať jednou rukou. Na väčšie plochy potrebujete ťažšiu brúsku, ktorá má aj vyššiu cenu. Modely majú zvyčajne rukoväť a umožňujú ľahké uchopenie oboma rukami.

Rozdiel medzi rotačnou a vibračnou brúskou

Excentrické brúsky sú vraj v každom ohľade lepšie ako vibračné brúsky. Na prvý pohľad sa môžu zdať podobné, ale opak je pravdou. V čom sú teda také odlišné a v čom nie?

V oboch prípadoch sa brúsenie vykonáva vibrovaním brúsnej dosky, ale v prípade excentrickej brúsky hrá veľkú úlohu aj rotácia. Excentrickej brúske dominuje kruhová brúsna doska, nie obdĺžniková alebo štvorcová. Brúsenie je preto účinnejšie vďaka rotácii, ktorú možno zvyčajne vidieť aj voľným okom. Pri zvažovaní kúpy brúsky teda kombinácia dvoch pohybov – malej rotácie okolo osi s priemerom približne päť milimetrov (vibrácie) a rotácie celej brúsnej plochy – hrá v prospech excentrických brúsok, t. j. rotačných brúsok, pretože poskytujú hladší povrch ako bežné vibračné brúsky. Aby sa zabránilo vzniku kruhových stôp na brúsenom materiáli, rotačný pohyb je mierne posunutý, približne o 2,5-3 milimetre. Miernym negatívom však je, že excentrickou brúskou nemôžete brúsiť rohy. V tomto prípade je dôležité vybrať si viacúčelovú alebo vibračnú delta brúsku.

Druhy excentrických brúsok

Excentrické brúsky nemajú jednotné druhové rozdelenie, ale môžeme ich rozdeliť aspoň podľa vzhľadu alebo základných funkcií.

Podľa typu uchopenia:

 • Jednoručné brúsky
  • Sú ľahšie, majú nižšiu cenu, ale aj nižší výkon. Sú vhodné na brúsenie pod rôznymi uhlami a možno ich použiť na vertikálne opracovanie materiálu. Sú vhodné najmä na brúsenie menších plôch. Príkladom tejto kategórie je BOSCH PEX 220 A excentrická brúska alebo BOSCH GEX 125-1 AE Professional.
 • Ručné brúsky
  • Majú tendenciu byť ťažšie, ale majú vyšší výkon. Sú vhodné najmä na prácu v horizontálnej polohe. Zvládnu veľké plochy kovu, plastu a dreva. Príkladom je MAKITA BO6030J alebo METABO SXE 450 TurboTec s reguláciou zdvihu.

Podľa príkonu motora:

 • Výkon 240 až 500 W
  • Tieto typy brúsok sú vhodné najmä na brúsenie jemnou zrnitosťou papiera od 100 do 400. Do tejto kategórie patrí MAKITA 5O5031 s príkonom 300 W alebo výkonnejší model POWERPLUS POWX0471 s motorom 450 W.
 • Výkon od 500 do 750 W
  • V tejto kategórii nájdete brúsky, ktoré nemajú problém pracovať s hrubším papierom zrnitosti 100 alebo menej. Patria medzi ne brúsky, ako napríklad Einhell TC-DW 225 Clasic s príkonom 600 W alebo MAKITA BO6050J rotačná excentrická brúska s príkonom motora 750 W.

Funkcie a vlastnosti excentrickej brúsky

Vyššie sme už vysvetlili základné rozdelenie rôznych typov a druhov brúsok. Na čo sa však zamerať pri samotnom nákupe? Parametre sú v podstate rovnaké ako pri vibračných brúskach, ale treba mať na pamäti niektoré dôležité body.

 • Výkon motora
  • Na domáce hobby postačí brúska s výkonom okolo 250 až 300 W, ale vždy sa nezabudnite pozrieť na výkon motora, pretože profesionálne brúsky môžu dosahovať až 750 W. Dvojručné modely majú výkon okolo 450 W. Brúska s nedostatočným výkonom nemusí splniť všetky vaše očakávania. Naopak, príliš výkonná brúska môže tiež vážiť viac a pravdepodobne s ňou budete zápasiť.
 • Nástroj na odstránenie trpaslíka
  • Vyberte si radšej brúsku, ktorá je vybavená plastovým zberným košom s mikrofiltrom. Môžete tiež siahnuť po stroji s textilným vreckom. Profesionálne modely majú zvyčajne možnosť pripojenia k vysávaču, ktorý sa o všetok neporiadok postará za vás.
 • Tlmenie vibrácií/jemný štart
  • Pohľadajte si stroj na tlmenie vibrácií. Jeho účelom je zvýšiť komfort práce. Väčšina novších modelov má tento komponent, ale nie je to podmienka. Táto funkcia je užitočná na uľahčenie a spríjemnenie dlhšej práce. Tlmič vibrácií znižuje fyzickú záťaž a zvyšuje pohodlie pri používaní. Budete môcť pracovať dlhšie bez toho, aby vás boleli ruky. Túto funkciu určite neprehliadnite a oplatí sa zaobstarať si brúsku, ktorá ju má, aj keď môže byť o niečo drahšia.
 • Riadenie rýchlosti
  • Táto funkcia je obzvlášť užitočná, ak sa chystáte brúsiť jemnejšie povrchy, ktoré si vyžadujú opatrnejšie zaobchádzanie. Nastavením regulácie otáčok môžete nastaviť jemnejší brúsny zdvih, ktorý vám umožní odstrániť menej materiálu.
 • Piesok
  • Takisto venujte pozornosť pieskovému papieru a jeho upnutiu. Väčšinou sa používa suchý zips, ale môžu poslúžiť aj kovové spony. Kotúče brúsneho papiera sú k dispozícii s priemerom 125 mm a 150 mm, so zrnitosťou 40, 60, 80, 100, 120, 150, 180, 240. Najlepšie sú 400.
 • Hmotnosť a manipulácia
  • Odstredivá brúska môže vážiť 1 kg, ale nájdete aj oveľa ťažšie modely. Výber správneho modelu závisí od toho, na čo brúsku potrebujete. Ľahšie modely sa hodia na jemnejšie brúsenie a domáce majstrovanie, zatiaľ čo ťažšia brúska s rukoväťou na obojručné použitie bude vhodná na brúsenie veľkých plôch (napríklad karosérií automobilov).
 • Príslušenstvo
  • Balenie môže obsahovať rôzne kryty alebo rukoväte, preto sa vždy pozorne pozrite (pri kúpe si prečítajte na internete), čo všetko je súčasťou balenia, aby ste nakoniec nemuseli dokupovať ďalšie príslušenstvo. Nie vždy je samozrejmosťou, že je súčasťou balenia brúsny papier alebo batéria.

Cena excentrickej brúsky

Pokiaľ ide o cenu, od nej závisia aj funkcie, ktoré s excentrickou brúskou získate. Ak chcete užitočný nástroj do domácej dielne, ktorý môžete obsluhovať len jednou rukou, postačí vám brúska z nižšej cenovej kategórie. Ak však ide o nevyhnutný nástroj s reguláciou rýchlosti a tlmením vibrácií, musíte počítať s vyššou cenou.

Cena excentrickej brúsky do 60 € s DPH

Nemusíte sa obávať lacných brúsok. Nemajú síce toľko funkcií ako ich drahšie varianty, ale môžu vám dobre poslúžiť. Excentrická brúska EXTOL PREMIUM 8891847 je univerzálny nástroj, ktorý je vhodný na jemné brúsenie a dokončovanie. Dokáže leštiť a brúsiť rôzne povrchy, manipulácia s brúskou je jednoduchá (hmotnosť 1,4 kg). Má vrecko na prach a batériu, vďaka ktorej je ľahko prenosný. Cena je približne 30 €. Je to jeden z naozaj lacných modelov, ale môže slúžiť. V tejto cenovej kategórii nájdete aj TUSON 125 mm 430 KW (cena 37 €), Hoteche HTP800506(cena 40 €) alebo Black & Decker KAA199 (cena 51 €).

Cena excentrickej brúsky od 60 € s DPH do 80 € s DPH

Táto kategória ponúka výkonnejšie modely, ktoré možno použiť na brúsenie kovov, dreva a iných materiálov. POWEPLUS POWX0471 s príkonom 450 W má brúsnu dosku s priemerom 125 mm, ktorú možno ľahko vymeniť vďaka suchému zipsu. Má reguláciu rýchlosti a možno ho pripojiť aj k externému vysávaču. Cena je približne 60 €. Jednou z používateľmi najviac hodnotených excentrických brúsok je BOSCH GEX 125-1 AE Professional, ktorá ponúka maximálny komfort pri brúsení vďaka gumovej tlmiacej vložke. Mobilnú extrakciu zabezpečuje mikrofiltračný systém. Otáčky sa dajú ľahko prispôsobiť brúsenému materiálu. Cena 80 €.

Cena excentrickej brúsky od 80 € do 180 € s DPH

Pokročilé a profesionálne brúsky majú vyššiu cenu, ale môžu ponúknuť mnoho užitočných funkcií. Excentrická brúska MAKITA BO5030 s 300 W motorom, časovou brzdou brúsneho kotúča, ergonomicky tvarovaným telom a prachotesným spínačom je toho dôkazom. Brúsny papier sa dá ľahko vymeniť vďaka suchému zipsu. Cena 100 €. Profesionálnym strojom je Einhell TC-DW 225 Classic s 225 mm brúsnym kotúčom a výkonom 600 W. Nevýhodou je skutočne vysoká hmotnosť, ktorá dosahuje 10 kg. Brúska však zanecháva perfektné výsledky bez väčšej námahy. Cena je približne 163 € s DPH.

Excentrické brúsky: Excentrická brúska a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať novú excentrickú brúsku. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu novej excentrickej brúsky.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe nového excentrickú brúsku a naplníte v ňom svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé excentrické brúsky a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom excentrickej brúsky. Môžete tam tiež zistiť, ktorá stredná brúska je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

4.5/5 - (15 votes)

Mohlo by vás zaujímať