Menu Zavrieť

Opaľovacie krémy

Opaľovacie krémy

Krém na opaľovanie je nevyhnutnou výbavou na každú dovolenku alebo výlet. Letné slnko je veľmi ostré, a preto sa musíte dostatočne chrániť. Pokožka na celom tele sa môže ľahko spáliť a vplyvom ultrafialového žiarenia tiež predčasne starne. Okrem toho sa pri nedostatočnej ochrane môžu vyskytnúť rôzne kožné problémy, ako sú vyrážky a alergie.

Starostlivo si vyberte opaľovací krém. Mnohé z nich len predstierajú, že chránia pokožku. Pravdou je, že niektoré výrobky môžu byť dosť škodlivé. Najmä tie, ktoré sú zmesou chemických látok, ktoré môžu narušiť bunky tela alebo dokonca hormonálnu rovnováhu. Niektoré látky spôsobujú alergické reakcie, veľmi často napríklad umelé parfumy. Môže byť nepríjemný pre deti a osoby s citlivou pokožkou.

Mali by ste venovať osobitnú pozornosť zložkám. Treba mať na pamäti, že pri kúpaní a vodnej zábave sa krém z tela zmyje a zostáva vo vode. Tieto zvyšky môžu byť škodlivé pre vodné organizmy. Zvlášť toxické sú benzofenón, oxybenzón alebo oxyfenón. Je dôležité mať na pamäti, že všetky predávané výrobky musia vždy spĺňať smernice EÚ, ktoré stanovujú, ktoré látky sa môžu používať a v akých množstvách. Preto sa nemusíte starať o opaľovacie krémy. Pozrime sa na to, čo si vybrať a na čo sa zamerať pri výbere a kúpe opaľovacieho krému.

Opalovacie krémy: porovnanie 10 najlepších opaľovacích krémov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších opaľovacích krémov. Ako sme vybrali tieto bezpečné opaľovacie krémy? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto sunblockery zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť opaľovacie krémy podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejší a najlepší opalovací krém.

NázovVzhľadSPFJe vodeodolný?TypObjem balenia (ml)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Bioderma Photoderm Kid sprej SPF50+ 200 mlOpaľovací krém Bioderma Photoderm Kid sprej SPF50+ 200 ml50ÁnoSprej20012,7Zobraziť v obchodoch
SunVital Argan Bronz Oil opalovacie maslo SPF6 200 mlOpaľovací krém SunVital Argan Bronz Oil opalovacie maslo SPF6 200 ml6ÁnoMaslo2004,7Zobraziť v obchodoch
Bioderma Photoderm BronzOpaľovací krém Bioderma Photoderm Bronz30ÁnoSprej - olej na opaľovanie20025,11Zobraziť v obchodoch
La Roche Posay Anthelios SPF50+ Shaka fluid 50 mlOpaľovací krém La Roche Posay Anthelios SPF50+ Shaka fluid 50 ml50ÁnoFluid5017,42Zobraziť v obchodoch
Daylong Ultra Lotio SPF25 200 mlOpaľovací krém Daylong Ultra Lotio SPF25 200 ml25ÁnoMlieko20024,77Zobraziť v obchodoch
La Roche-Posay Anthelios sprayOpaľovací krém La Roche-Posay Anthelios spray50ÁnoSprej7515,69Zobraziť v obchodoch
Bioderma Photoderm Bio Family spray SPF30 400 mlOpaľovací krém Bioderma Photoderm Bio Family spray SPF30 400 ml30ÁnoSprej40026,99Zobraziť v obchodoch
Daylong ExtremeOpaľovací krém Daylong Extreme50ÁnoMlieko20031,86Zobraziť v obchodoch
Vichy Capital Soleil UV-Age Denný krém SPF50+ 40 mlOpaľovací krém Vichy Capital Soleil UV-Age Denný krém SPF50+ 40 ml50NieFluid sprej4021,4Zobraziť v obchodoch
Eucerin Sun Allergy Protect Sun Cream Gel SPF50 150 mlOpaľovací krém Eucerin Sun Allergy Protect Sun Cream Gel SPF50 150 ml50ÁnoKrém15022,79Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia opaľovacích krémov od ich používateľov.

Ako si vybrať správny opaľovací krém?

Výber opaľovacieho krému nemusí byť taký zložitý, ako sa zdá. Na trhu je nespočetné množstvo rôznych značiek, ktoré ponúkajú ochranu pred slnkom. Patria sem krémy, oleje a spreje s rôznym stupňom faktora SPF. Skôr než siahnete po prvom opaľovacom kréme s pekným obalom, poďme si povedať, na čo sa zamerať a čomu venovať zvýšenú pozornosť.

Je dôležité vziať do úvahy fototyp, ktorým ste. Pokožku pred slnkom chráni kožný pigment melanín. V závislosti od jeho úrovne môže byť pokožka veľmi citlivá alebo naopak len mierne reagovať na slnečné žiarenie. Ľudia so svetlejšou pokožkou, svetlými vlasmi a očami majú nízke hladiny melanínu. Čím vyššie číslo fototypu pokožky máte, tým je vaša pokožka odolnejšia voči slnečnému žiareniu. A podľa toho si musíte vybrať Spf stupeň ochrany opaľovacieho krému. Fototypy sa zvyčajne delia do 6 kategórií, ale v našich podmienkach sú najčastejšie prvé 4 fototypy.

Ochranné faktory opaľovacieho krému

Aj keď sa nepozeráte na zloženie, ochranný faktor je niečo, čo by ste určite mali sledovať. Toto označenie je potrebné dobre poznať, aby ste si mohli vybrať ten najlepší výrobok pre vás a vašu rodinu. SPF sa najčastejšie označuje skratkou SPF (Sun Protection Factor) a vždy sa uvádza presným číslom. Môžete si vybrať z produktov označených 6, 10, 15, 20, 25, 30, 50 alebo 50+. Ide o schopnosť blokovať slnečné žiarenie UVB, ktoré spôsobuje opálenie pokožky. Okrem krásnej hnedej farby môžu spôsobiť aj popáleniny kože alebo iné problémy.

SPF 10 a menej

Ide o veľmi slabú ochranu pred slnečnými lúčmi. Najčastejšie sa odporúča pre fototyp pleti 4 (tmavá pleť bez pieh sa opáli do hneda bez spálenia pokožky). V našich zemepisných podmienkach stačí opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 10, ale na dovolenku pri mori by ste si mali zaobstarať vyššiu ochranu.

SPF 15 až 30

Tieto opaľovacie krémy sú vhodné pre fototyp 3, do ktorého patrí väčšina našej populácie. Najčastejšie ide o ľudí so svetlou alebo tmavšou pleťou, hnedými vlasmi a sivozelenými alebo hnedými očami. Na opaľovanie pri bazéne sú v našich končinách vhodné výrobky s ochranným faktorom SPF 15-20, ale ak sa chystáte na letnú dovolenku, siahnite radšej po SPF 30.

SPF 30 až 50

Vysoký ochranný faktor by mali používať ľudia s fototypom pleti 2, t. j. so svetlou až veľmi svetlou pleťou, pehami a modrými alebo sivými očami. Vyššie faktory sú vhodné pre ľudí s citlivou pokožkou a tiež pre deti, ktorých pokožka je veľmi jemná a môže byť náchylná na spálenie. SPF vyšší ako 30 je vhodný na letnú dovolenku pri mori v exotických krajinách.

SPF 50 a 50+

Najvyšší SPF by mali používať najmä deti a ľudia s nedostatkom melanínu. Ľudia s fototypom pleti 1 majú často hrdzavé vlasy a veľmi svetlú pehavú pokožku, zle sa opália, prakticky nikdy nezhnednú, zvyčajne okamžite sčervenajú a sú náchylní na spálenie kože. Najvyššie ochranné faktory sú vhodné aj pre ľudí s kožnými problémami.

Opaľovací krém: Čo prezrádza etiketa?

Skôr ako sa dostanete na zadnú stranu výrobku, zvyčajne sa zastavíte na etikete. Okrem názvu na ňom nájdete množstvo užitočných informácií, ktoré vám hneď povedia všetko, čo potrebujete vedieť. Čo nájdete na obale opaľovacieho krému?

 • SPF faktor – zvyčajne sa označuje veľkými číslami a udáva stupeň ochrany pred slnečnými paprskami (UVB žiarením).
 • UVA – táto hodnota vás informuje o ochrane pred ultrafialovým žiarením, ktoré preniká hlboko do pokožky a spôsobuje jej predčasné starnutie.
 • „širokospektrálny“ – znamená, že opaľovací krém chráni pokožku pred UVA aj UVB žiarením.
 • Inštrukcie o tom, ako často výrobok aplikovať.
 • Hypoalergénne – hľadajte najmä výrobky pre deti.
 • Dermatologicky testované – nevyhnutná podmienka pre všetky výrobky.
 • Odolnosť voči vode alebo piesku – opaľovacie krémy môžu zaručiť ochranu pri kontakte s vodou alebo pri častom utieraní uterákom a pod. aj keď sú krémy vodoodolné, majte na pamäti, že ochranná vrstva sa pri kontakte s vodou alebo pri utieraní stráca.

Pri opaľovacích krémoch hľadajte certifikáty

Certifikáty sú vždy zárukou kvality. Na fľaštičkách opaľovacieho krému hľadajte označenie EcoCert Organic Cosmetic, COSMOC Organic, BHDI. Tieto značky sú znakom kvality, takže si môžete byť istí, že kupujete bezpečné výrobky vhodné pre deti alebo osoby s citlivou pokožkou.

ZHRNUTIE: Ako si vybrať opaľovací krém

 1. Zistite, aký ste fototyp – vyberte si produkt podľa typu vašej pokožky a podľa toho, ako sa správa na slnku (rýchlo sa spálite, sčervenáte alebo okamžite zhnednete).
 2. Vyberte si vhodný faktor SPF – vyšší SPF bude potrebný pri mori alebo na horách, nižší SPF bude postačovať v meste a na každodenné použitie.
 3. Vyberte si najvhodnejší výrobok – krém, pleťové mlieko, sprej, olej alebo maslo. Vyberte si podľa vlastných preferencií.
 4. Pre deti vyberte výrobok s vyšším SPF – najlepšie taký, ktorý je prírodného pôvodu. Bude obsahovať najmenšie množstvo chemikálií a nebezpečných látok, ktoré spôsobujú alergické reakcie.
 5. Uistite sa, že výrobok, ktorý ste si vybrali, má ochranu proti UVB aj UVA žiareniu.
 6. Uistite sa, že výrobok je odolný voči vode/oderu.

Typy opaľovacích krémov

Opaľovacie krémy, maslá alebo oleje – prípravky na ochranu pred slnkom majú rôzne konzistencie a zloženie. Pozrime sa, čo nájdete v obchodoch.

Prírodné opaľovacie krémy

Krém so 100 % prírodnými zložkami je zvyčajne ťažké nájsť, ale dá sa nájsť. Napríklad Eco Cosmetics, Lavera, Weleda alebo BIO VIVACO. Tieto výrobky neobsahujú umelé farbivá, konzervačné látky ani parabény. Jedinečné sú opaľovacie maslá, napr. mrkvové opaľovacie maslo SPF 15 s betakaroténom od BIO VIVACO.

Prírodné opaľovacie krémy používajú minerálne filtre, ktoré obsahujú mikroskopické častice (napr. oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý). Tie vytvárajú na pokožke tenkú ochrannú vrstvu, ktorá účinne odráža slnečné lúče. Tieto výrobky môžete rozoznať aj podľa konzistencie – ťažšie sa rozotierajú a môžu zanechávať biele „škvrny“.

Prírodné opaľovacie krémy sa odporúčajú aj deťom, dokonca viac ako bežné výrobky. Tieto výrobky neobsahujú chemické látky, a preto zvyčajne neobsahujú žiadne alergény, ktoré by mohli dráždiť pokožku. Opaľovacie krémy s minerálnymi filtrami sú vhodné pre alergikov, ľudí s citlivou pokožkou a batoľatá.

Výhody: certifikovaná prírodná kozmetika neobsahuje mikroplasty, neznečisťuje životné prostredie a je bezpečná pre vodné organizmy. Nevyvoláva alergické reakcie a je vhodný aj pre malé deti.

Nevýhody: Aj prírodná kozmetika môže mať svoje nevýhody. V tomto prípade ide o minerály, ktoré sú na lepšiu aplikáciu redukované na nanočastice. Zatiaľ nebolo jasne preukázané, čo nanočastice v ľudskom tele spôsobujú, preto sa hovorí o možných rizikách. Od roku 2013 však musí byť všetka kozmetika, v ktorej sa používajú nanočastice, viditeľne označená v súlade s nariadeniami a smernicami Európskej únie.

Chemické upozornenie

Väčšina bežných opaľovacích krémov sa skladá z tzv. chemických filtrov. Po nanesení na telo tieto látky prenikajú do vrchnej vrstvy pokožky, kde premieňajú dopadajúce slnečné lúče na energiu. Chemikálie môžu spôsobiť alergie u citlivejšej pokožky – u detí, tehotných a dojčiacich žien atď. Ich nevýhodou je, že sa musia aplikovať aspoň 30 minút pred vystavením pokožky slnku. Okrem toho mnohé výrobky chránia pokožku len pred jedným typom žiarenia, zvyčajne UVB, ktoré na rozdiel od UVA nepreniká hlboko do pokožky.

Druhy výrobkov podľa spôsobu použitia

V obchode najčastejšie nájdete opaľovacie krémy alebo pleťové mlieka, ale môžete nájsť aj oleje, ktoré sa ľahko aplikujú. Najnovšími produktmi sú opaľovacie maslá. Majú hustejšiu konzistenciu a sú obohatené o vitamíny a esenciálne oleje.

 • Opaľovacie krémy
  • Čím ťažšie sa opaľovacie krémy aplikujú, tým lepšie. Krém, ktorý sa dá ľahko rozotrieť, môže obsahovať nanočasticové filtre. Jedným z problémov je napríklad chemická látka oxybenzón (UV filter), ktorá môže preniknúť až jednou tretinou svojho obsahu do kože a krvi.
  • Krémy sú vďaka svojej hustote obzvlášť vhodné na tvár a dekolt.
  • Vhodné pre suchú alebo zmiešanú pleť. Pre mastnejšiu pleť použite produkt s ľahším zložením.
 • Opalovacie mlieka.
  • Najčastejšie dostupné.
  • Majú ľahkú textúru, dobre sa vstrebávajú a sú vhodné pre celé telo.
  • Môžete si vybrať z mnohých typov: hydratačné, omladzujúce, opaľovacie.
  • Možno zakúpiť varianty s UVB aj UVA ochranou.
 • Spraje a oleje
  • Veľmi obľúbené vďaka jednoduchej aplikácii.
  • Väčšinou nelepí a dobre sa vstrebáva.
  • Tvoria ľahkú vrstvu a sú bezfarebné.
  • Oleje sú často nemastné a majú vysoké ochranné filtre.
  • Obsahujú výživné zložky, ktoré zanechávajú pokožku jemnú a hydratovanú.
 • Fluidy a emulzie
  • Lahké varianty opaľovacích krémov.
  • Pôsobia aj ako podkladová báza alebo make-up (predávajú sa aj tónované).
  • Vhodné na každodenné používanie, na cestu do práce a na vybavovanie záležitostí v meste.
 • Opalovacie masla
  • Dlhodobo hydratuje, ľahko sa rozotiera.
  • Obsahuje vitamíny a zvláčňujúce oleje.
  • Mnoho typov je vhodných pre jemnú detskú pokožku.
  • Niektoré výrobky obsahujú betakarotén, ktorý predlžuje opálenie pokožky.
  • Široká škála faktorov SPF.

Zložky opaľovacieho krému

Ak vás zaujíma zloženie jednotlivých výrobkov, môžete si prečítať, aké látky by váš vybraný opaľovací krém rozhodne nemal obsahovať alebo čo znamenajú jednotlivé etikety.

Niektoré látky v kozmetických výrobkoch (nielen opaľovacie krémy) môžu byť nebezpečné pre životné prostredie. V tomto prípade ide najmä o chemické UV filtre, ktoré sú zle rozložiteľné a nebezpečné pre mnohé organizmy. Bez UV filtrov by sme však nemali žiadnu ochranu pred slnkom. Pozrime sa na ne bližšie. Keď nabudúce uvidíte niektorú z týchto látok na etikete výrobku, budete vedieť, či je škodlivá pre životné prostredie alebo nie.

 • Ekologické a k telu šetrné UV filtre – tieto látky nemajú vplyv na hormonálny systém, neničia vodné organizmy a príliš nezaťažujú životné prostredie. Napríklad:
  • Kyselina benzylidénsulfónová
  • Disodný fenyl dibenzimidazol tetrasulfonát
  • Fenylbenzimidazol sulfonát sodný
  • Polysilikón-15 alebo benzofenón-5
 • UV filtre predstavujú čiastočné riziko – sú zle biologicky odbúrateľné, toxické pre vodné organizmy a existuje polemika o vplyve na ľudský hormonálny systém. Patria medzi ne:
   .

  • Dietylaminohydroxybenzoylhexylbenzoát
  • Benzofenón-3, benzofenón-4
  • Etylhexylsalicylát
  • Drometrizol trisiloxán
  • Dietylhexylbutamido triazón
 • UV filtre predstavujú vážne riziko – tieto látky sú zle rozložiteľné, ukladajú sa v životnom prostredí a poškodzujú organizmy. Sú toxické pre vodné organizmy. Do tejto skupiny patria látky:
  • Homosalát
  • Isoamyl p-metoxycinamát
  • Etylhexyl dimetyl paba
  • Butylmetoxydibenzoylmetán
 • Alergény– môžete sa stretnúť aj s látkami, ktoré môžu spôsobovať alergie. Venujte osobitnú pozornosť nasledujúcim bodom:
  • Škoricový amyl
  • Citral
  • Cinnamylalkohol
  • Benzylalkohol
  • Benzylbenzoát
  • Linalool
  • Geraniol
  • Kumarín
  • Hexylškoricový aldehyd
  • Hydroxyizohexyl 3-cyklohexénkarboxaldehyd (HICC) – látka používaná na parfumovanie, ale môže spôsobiť alergické reakcie.
 • Hormonálne účinné látky – najčastejšie sa s nimi stretávame pod názvom endokrinné disruptory. Ide o látky, ktoré môžu narušiť a ovplyvniť funkciu endokrinných hormónov. V opaľovacích krémoch sa môžu nachádzať tieto látky:
  • Oxybenzón
  • Cyklotetrasiloxán
  • Butylhydroxyanizol
  • Propylparabén
  • Butylparabén
 • Nebezpečné alebo zakázané látky – do tejto skupiny patria látky, ktoré Európska komisia označila za nebezpečné pre použitie vo výrobkoch na ochranu pred slnečným žiarením.
  • Hydroxyizohexyl 3-cyklohexén karboxaldehyd (HICC) – na pokraji zákazu.
  • Cyklopentasiloxán – zakázaný silikón.

Cena opaľovacieho krému

Cenové rozpätie opaľovacích krémov sa líši. V drogériách si môžete kúpiť lacnejšie aj drahšie produkty. Certifikované výrobky s prírodnými zložkami budú mať vyššiu cenu, zatiaľ čo opaľovacie krémy a mlieka s chemickými prísadami budú mať nižšiu cenu. Kvalitnejšie výrobky nájdete v lekárni a niektoré menej kvalitné výrobky v každej drogérii. Vďaka dnešným možnostiam je možné tieto výrobky zakúpiť v rôznych obchodoch. Okrem vyššie uvedených ich nájdete aj v parfumériách alebo v hypermarketoch v oddelení drogérie.

Cena opaľovacieho krému do 7 € s DPH

Výrobky v tejto kategórii sú zvyčajne privátnymi značkami rôznych reťazcov. Napríklad predajne dm-drogerie markt ponúkajú pomerne lacný sortiment opaľovacích krémov značky Sundance. Cena výrobkov začína na 2 € za 50 ml, zatiaľ čo 200 ml krému alebo spreja nájdete za približne 4 až 5 €. V tejto cenovej kategórii si môžete kúpiť aj výrobky od Astrid, Garnier alebo Nivea.

Ceny opaľovacích krémov do 14 € s DPH

V tejto kategórii nájdete okrem bežných opaľovacích krémov (napr. Nivea, Dermacol) aj prírodné produkty, napríklad od BIO VIVACO alebo Eco Cosmetics. Ochranné emulzie vyrába Eucerin, Ladival, hypoalergénne výrobky možno zakúpiť pod značkou VICHY.

Cena opaľovacieho krému do 20 € s DPH

V tejto kategórii nájdete najmä opaľovacie krémy s prírodnými certifikátmi. Cena je vyššia, ale zloženie výrobkov stojí za to – výrobky nie sú toxické pre organizmy, neohrozujú životné prostredie a sú biologicky odbúrateľné. Zvyčajne sú označené ako BIO. Zvyčajne sú hypoalergénne, prípadne vegánske a vhodné pre deti. Zástupcom tejto kategórie môže byť napríklad Alphanova BIO opaľovací krém (v tyčinke), ktorý má 100% prírodný BIO a VEGAN certifikát. Cena je približne 18 €.

O niečo drahšie produkty ponúka kozmetika BIODERMY. Táto značka sa pýši prírodnými zložkami bez ftalátov, parabénov a formaldehydu. Zameriava sa na problematickú a citlivú pleť, preto sú tieto produkty veľmi obľúbené. V tejto kategórii nájdete aj opaľovacie krémy od Eucerin, najmä tie s vysokým SPF. Podobne existujú opaľovacie krémy od VICHY, tie s SPF 50 stoja približne 16 eur. Hypoalergénnu ochranu pred slnkom vhodnú pre deti vyrába NIVEA SUN, cena je približne 16 eur. Krémy prémiovej kvality si môžete zakúpiť od Rituals.

Pri drahších výrobkoch si môžete byť takmer istí, že ide o kvalitný výrobok, ktorý nepoškodí vás ani životné prostredie. Výrobky sú často vhodné pre citlivú pleť, ako napríklad Lavera Sensitive SPF 30.

Cena opaľovacieho krému nad 20 € s DPH

Výrobky v tejto kategórii sa zameriavajú nielen na ochranu, ale poskytujú aj špeciálnu starostlivosť. Daylong kids SPF 30 poskytuje účinnú ochranu pred UVB a UVA žiarením a je vhodný najmä pre deti s citlivou pokožkou. Jeho cena je približne 32 EUR. Helan Linea MAMMA SPF 30 je určený pre ženy, ktoré trpia pigmentovými škvrnami. Prípravok je bohatý na bioflavonoidy, a tak účinne chráni pokožku pred starnutím a zabraňuje aj jej depigmentácii. Cena je približne 38 eur.

Opaľovacie krémy: Opaľovací krém a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový opaľovací krém. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu správneho opaľovacieho krému.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí si kúpiť vybraný výrobok vo forme opalovacieho krému v niektorom z internetových obchodov a naplniť tam svoj virtuálny nákupný košík, alebo zájsť do niektorej z drogérií a kúpiť si tam kvalitný opaľovací krém podľa našich pokynov.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé opaľovacie krémy a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym opaľovacím krémom. Môžete tiež zistiť, ktorý opalovací krém je na skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

4.3/5 - (21 votes)

Mohlo by vás zaujímať