Menu Zavrieť

Yerba mate

Yerba mate

Yerba maté: Porovnanie 10 najlepších yerba maté podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších yerba maté. Ako sme yerba maté vyberali? Vyberali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Yerba maté sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť yerba maté podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie yerba maté.

NázovVzhľadHmotnosť baleniaOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
CBSe yerba maté Energia Guarana 500 gYerba maté CBSe yerba maté Energia Guarana 500 g500 g5,83Zobraziť v obchodoch
JUVAMED MATE GREEN SYP. 50 gYerba maté JUVAMED MATE GREEN SYP. 50 g50 g2,18Zobraziť v obchodoch
Mate Green Yerba Mas Energia Guarana 400 gYerba maté Mate Green Yerba Mas Energia Guarana 400 g400 g7,12Zobraziť v obchodoch
Verde Mate Yerba Green Mas IQ 0.5 kgYerba maté Verde Mate Yerba Green Mas IQ 0.5 kg500 g8,35Zobraziť v obchodoch
Mate Green Yerba Fitness 400 gYerba maté Mate Green Yerba Fitness 400 g400 g7,25Zobraziť v obchodoch
Biogena Majestic Tea Hruška&Yerba Maté 20 x 2,5 gYerba maté Biogena Majestic Tea Hruška&Yerba Maté 20 x 2,5 g50 g3,21Zobraziť v obchodoch
Kraus Yerba Maté Bio Organica 500 gYerba maté Kraus Yerba Maté Bio Organica 500 g500 g8,99Zobraziť v obchodoch
VanaVita Bio Yerba Maté prášok 100 gYerba maté VanaVita Bio Yerba Maté prášok 100 g100 g5,2Zobraziť v obchodoch
CBSe Čaj Yerba Mate Silueta 500 gYerba maté CBSe Čaj Yerba Mate Silueta 500 g500 g5,83Zobraziť v obchodoch
Rosamonte Yerba Maté čaj sypaný 500 gYerba maté Rosamonte Yerba Maté čaj sypaný 500 g500 g13,95Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenie yerba maté od ich používateľov.

Top Yerba maté podľa Heureky

Čo je to YERBA MATÉ?

Yerba Maté je čaj, ktorý sa nedá porovnať s klasickými čajmi, ktoré poznáme. Veľmi často sa stretnete s názvom „zelené zlato Indiánov“ alebo „nápoj bohov“. Je veľmi zaujímavé, ako málo je tento čaj známy na Slovensku a v strednej Európe, pretože napríklad v Spojených štátoch si bez neho nevie predstaviť život až 80 % obyvateľov.

Ak je niečo, čo by ste mali vedieť o Yerba matte, tak je to fakt, že je to vysoko povzbudzujúci nápoj s mnohými ďalšími výhodami. Ale aj tieto ďalšie výhody sú veľmi dôležité. Yerba má nespočetné množstvo priaznivých účinkov na náš organizmus, pretože obsahuje veľa vitamínov a má neuveriteľne vysoké nutričné hodnoty.

Ale čo presne je yerba? Je to nápoj pochádzajúci z Južnej Ameriky, ktorý sa pripravuje z listov paraguajského cesmínovníka. Je to strom vysoký asi 15 metrov a vždyzelený.

Nápoj a jeho účinky objavil amazonský kmeň Guaranov. Okolo tohto objavu sa odohráva príbeh. Tento príbeh hovorí, že náčelník menovaného kmeňa zachránil dve bohyne menom Yari a Arai pred útočiacim jaguárom. Mal tohto jaguára zabiť lukom. Po záchrane pozval obe krásne bohyne do svojho príbytku, kde ich pohostil a predstavil kmeňu. Keď potom náčelník zaspal, bohyne na znak vďaky zasadili pred jeho domom strom, z ktorého vyrástla naša svätožiara. Keď strom vyrástol, celý kmeň si z neho pripravil nápoj, ale netušili, že o niekoľko storočí sa ich zázrak bude v mnohých verziách používať po celom svete.

Hoci sa tento čaj zatiaľ neobjavuje na jedálnych lístkoch reštaurácií, je to mimoriadne známy nápoj, okolo ktorého sa ani nevedú žiadne polemiky, na rozdiel napríklad od Kratomu, ktorý síce má podobné účinky, ale jeho užívanie je stále kritizované.

Účinky yerba maté

Keď sa povie Yerba Mate, prvá vec, ktorá vám napadne, je pravdepodobne stimulant. To je síce pravda, ale za týmto nápojom sa skrýva oveľa viac. Stimulant nie je chemická zlúčenina – je to teda prírodná látka, ktorá sa prirodzene nachádza v mnohých rastlinách. Stimulant má pozitívny vplyv na vašu energiu, bystrosť a koncentráciu. Rozjasní tiež vašu myseľ a má veľmi odvážnu schopnosť bojovať proti únave. Ak chceme dosiahnuť takéto výsledky, väčšina z nás pravdepodobne siahne po káve alebo silnom zelenom čaji, ale môže sa to vyrovnať Yerbe?

Ak si dáte niekoľko dúškov Yerby, stimulanty aktívne zasiahnu váš centrálny nervový systém a takmer okamžite váš mozog pocíti náhly a nečakaný príval energie, takže sa v okamihu zbavíte pocitu únavy. Okrem toho sa zvyšuje koncentrácia, zlepšuje sa naša pamäť a aj zložité definície sa nám ľahšie vybavujú. Naše zmysly sa zostria, zlepšia sa kognitívne funkcie, čo znamená, že lepšie vnímame a reagujeme a lepšie zvládame úlohy. Maté má pozitívny vplyv aj na myšlienkové procesy, myslíme rýchlejšie, čo prispieva k ľahšiemu pochopeniu informácií.

Ako už bolo mnohokrát povedané, Yerba rozhodne nekončí pri stimulačných účinkoch a ponúkne vám mnoho ďalších výhod. Má napríklad veľký vplyv na koncentráciu, a to tak duševnú, ako aj fyzickú. To vám počas dňa pomôže úplne vo všetkom. Pri šoférovaní, v práci a pri zisťovaní, ako dlho trvá umývanie hlavy, aby to presne vyšlo na budúce rande.

Medzi ďalšie skvelé účinky patrí zmiernenie stresu, zlepšenie nálady (a dokonca aj liečba úzkosti a depresie). Odkyslenie kyseliny mliečnej, ktorá má regenerovať svaly, je tiež veľmi cenenou výhodou – jej odbúravaním Yerba pomáha urýchliť regeneráciu, takže môžete viac športovať s menšou bolesťou v hojiacich sa svaloch.

 • Podporuje energiu, sústredenie a jasnosť myslenia
 • Zvýšená fyzická odolnosť
 • Odstraňuje zlú náladu, zmierňuje depresiu a uvoľňuje napätie
 • Antioxidant
 • Podpora trávenia
 • Podpora pri znižovaní hmotnosti
 • Podpora kardiovaskulárneho systému a prevencia srdcových ochorení

Yerbu sme vám už tak trochu predstavili, ale chápeme, že nie každému sa chce čítať tieto dlhé odseky, preto sme vám nižšie poskytli rýchly a rozčlenený prehľad všetkých účinkov, ktoré môže mať Yerba na vaše telo.

Chudnutie a Yerba Mate

Veľmi často sa pri účinkoch Yerby stretnete s pojmom chudnutie a zmenšovanie tuku. Avšak, dámy a páni, toto nie je lož. V mene spoločnosti Testio vám môžeme zaručiť, že Yerba Maté má skutočne priaznivé účinky na chudnutie a zhadzovanie kilogramov. Nepovažujme to však za rozprávku. Yerba jednoducho znižuje chuť do jedla a zrýchľuje metabolizmus, čo je skrátka kombinácia na úspešné chudnutie.

V trojmesačnej štúdii na ľuďoch s nadváhou schudli tí, ktorí dostávali Yerba mate, v priemere 0,7 kg. Znížil sa aj ich pomer pásu k bokom o 2 %, čo znamená úbytok brušného tuku. V porovnaní s tým účastníci, ktorým sa podávalo placebo, pribrali v priemere 2,8 kg a pomer ich pásu k bokom sa za rovnaké obdobie (12 týždňov) zvýšil o 1 %.

Obsah prospešných látok

Ako už bolo spomenuté v úvode, Yerba Mate obsahuje aj veľa účinných látok a vitamínov. Patria sem vitamíny A, B1, B2, B3, B5 a C. Okrem toho čaj Maté obsahuje aj veľa minerálov, ako sú vápnik, horčík, mangán, železo, selén, draslík, kremík a fosfor. Ďalšou látkou, ktorú čaj Maté obsahuje, je napríklad až 15 druhov aminokyselín.

Rieši aj problém so spánkom

Hoci sme celý čas hovorili o tom, že Yerba je povzbudzujúca, možno vás zaujíma, ako môže byť Yerba užitočná pre spánok. Pri dlhodobom používaní je to však skutočne možné. Nápoj totiž podporuje cirkadiánny rytmus človeka (prirodzený cyklus spánok-bdenie). Pravidelné popíjanie maté má potom posilňujúci a omladzujúci účinok na celý ľudský organizmus.

Protizápalové účinky

Účinok na zmiernenie bolesti sme už spomínali v dnešných článkoch, konkrétne pri odbúravaní kyseliny mliečnej, ktorá sa tvorí vo svaloch, ale Yerba vám môže pomôcť aj od iných bolestí a môže mať silu klasického aspirínu. Yerba vám celkovo pomôže od bolesti svalov, kĺbov a iných bolestí.

Nežiaduce účinky Yerba Mate

Pri tomto čaji sa sotva stretnete s odporcami, ale je dôležité upozorniť na MOŽNÉ vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť len asi u 2 % populácie, ale aj tak je našou povinnosťou to spomenúť.

Niektoré z MOŽNÝCH vedľajších účinkov Yerba Matte môžu zahŕňať nespavosť, nervozitu, žalúdočné ťažkosti, bolesti hlavy a dokonca aj zvonenie v ušiach. V extrémnych prípadoch sa môže vyskytnúť aj nestabilný srdcový tep, ale to je riziko len pri silnej aritmetike.

Káva vs. Yerba Mate

Na jednej strane sú káva a Yerba Maté veľmi porovnateľné, ale ak sa na ne pozrieme bližšie, ako napríklad v dnešnom článku, zistíme, že sa môžu v mnohom líšiť. Oba nápoje obsahujú tri hlavné látky – kofeín, teobromín a teofylín. Na rozdiel od Mattea však káva končí a mnohé ďalšie výhody Yerby ešte len prídu.

Najväčší rozdiel je však v účinku samotného kofeínu, hoci zvyčajne konzumujeme viac kávy ako Yerby, takže je logické, že z kávy získame viac kofeínu, čo však nezaručuje povzbudzujúci účinok. Na kofeín z kávy si rýchlo zvykneme a spolu s ďalšími látkami v káve ide o pomerne škodlivý nápoj. Yerba obsahuje o niečo menej kofeínu, ale krivka účinnosti nie je taká strmá a účinok je dlhodobejší a oveľa kvalitnejší.

Yerba Mate: Zloženie

 • Vitamíny: C, B1, B2
 • Stimulujúce alkaloidy:
  • Kofeín (17,5 mg/g).
  • Mateín: Špecifický stimulant, ktorý sa nachádza len v maté a ktorému pripisujem významnú časť celkového stimulačného účinku.
  • Teobromín: nachádza sa hojne v kakau a má stimulačný účinok na rôzne časti centrálneho nervového systému.
  • Teofylín: podobne ako predchádzajúce alkaloidy pôsobí ako stimulant na úrovni CNS.
 • Bioflavonidy:
  • Kvercetín: 
   • Sám o sebe má stimulačné, antioxidačné a protirakovinové vlastnosti (je jedným z najviac preskúmaných a zdokumentovaných bioflavonidov).
   • Okrem toho však pôsobí aj ako akýsi prírodný zosilňovač, keď má schopnosť zvyšovať biologickú dostupnosť a využiteľnosť všetkých ostatných látok obsiahnutých v Yerba maté, vrátane posilnenia stimulačného a spaľovacieho účinku alkaloidov.
  • Kaempferol: Prirodzene sa vyskytuje aj v krížovitej zelenine, kde má zdokumentované protirakovinové účinky.
  • Rutín: Zrieďuje krv a zlepšuje jej cirkuláciu, okrem toho posilňuje steny žíl.
 • Kyselina chlorogenová: Stimulujúci a spaľujúci účinok.
 • Viac ako 27 rôznych saponínov, z ktorých najdôležitejší a v rastlinnej ríši nie príliš často sa vyskytujúci je:
  • Kyselina ursolová, u ktorej sa vo výskume preukázalo, že má účinok na spaľovanie tukov aj na budovanie svalov (podobne ako nelegálne zneužívaný klenbuterol, ale samozrejme s oveľa nižšou účinnosťou).

Príprava Yerba mate

Ak vás už nebaví piť klasický čaj, existuje veľa iných spôsobov, ako si Yerba Mate vychutnať. V tejto krátkej kapitole si preberieme tri základné tipy, ako pripraviť Yerba Maté a ako sa dajú kombinovať podľa vašej aktuálnej chuti.

Klasický čaj

Yerba matte sa klasicky predáva vo forme nahrubo pomletých listov rastliny. Na prípravu klasického čaju je potrebné odmerať malú čajovú lyžičku, ktorá sa vloží do variča alebo zaleje horúcou vodou. Klasické nalievanie bez sitka má však tú nevýhodu, že by ste museli jesť listy, čo nemusí byť každému príjemné, preto sa predávajú špeciálne slamky so sitkom vo vnútri.

Voda by sa mala správne priviesť do varu a nechať odstáť pri teplote približne 80 stupňov. Do tejto vody sa ďalej sypú listy a nechajú sa 5 minút odstáť. Výhodou Yerby je, že použité listy môžete okamžite použiť na vylúhovanie ďalšej šálky.

Juhoamerická príprava

Na prípravu pravého juhoamerického Maté potrebujeme Kalabasu a Bombillu. Kalabasa je tradičná nádoba, ktorá bola predtým vydlabávaná z tekvice, ale dnes by sme našli kalabasy aj z dreva či hliníka. Bombilla je potom slamka so sitkom vyrobená z kovu alebo bambusu. To vložíme do kalabasy as jeho pomocou čaj popíjame. Približne do 3/4 nádoby vložíme nadrvené lístky, zakryjeme ju dlaňou a otočíme hore nohami tak, aby sme mali hrdlo naspodku. Jemne zatrasieme a opäť vrátime kalabasu hrdlom hore. Ďalej už len vodu nechávame vychladnúť na 80 stupňov a čaj sa môže podávať.

Chceli by ste ľadové osvieženie?

Doba ľadová Yerba Mate sa nazýva Terere. Na jeho prípravu používame aj kalabasu. Jediný rozdiel je v tom, že na prípravu nepoužívame horúcu, ale studenú vodu. Nápoj môžete doplniť napríklad kúskami ovocia alebo mäty.

Kedy popíjať Maté a ako predchádzať tolerancii

Prvým pravidlom je, že Yerba by sa mala piť len ráno alebo dopoludnia, pretože obsahuje kofeín, ktorý je prírodným stimulantom, ktorý môže krásne naštartovať deň, ale znepríjemniť noc, ak sa užije popoludní a večer.

Ak budete Yerbu užívať tak, ako väčšina populácie užíva kávu, s najväčšou pravdepodobnosťou si na ňu vytvoríte toleranciu, rovnako ako na kávu, čo znamená, že účinky Yerby už nebudú také slávne ako na začiatku, a preto by ste sa mali riadiť pravidlom, že by ste to nemali s užívaním ničoho preháňať a mali by ste byť opatrní. Ak však Yerbu prestanete užívať napríklad po dvoch týždňoch, môžu sa u vás objaviť abstinenčné príznaky (podobne ako pri káve), preto je vždy lepšie na určitý čas využiť iné zdroje energie, napríklad iné energetické čajové zmesi.

Pre koho nie je Yerba Mate vhodná?

Tehotné a dojčiace ženy by Maté nemali užívať, najmä kvôli obsahu kofeínu, ktorý by v extrémnych prípadoch mohol spôsobiť potrat na začiatku tehotenstva. Maté by nemali užívať ani ľudia s kardiovaskulárnymi problémami.

Druhy yerba maté

Rozdelenie Yerby je veľmi komplikované. V prvom rade môžeme Yerbu rozdeliť podľa stupňa mletia, čo znamená, že niekde sa stretnete s hrubo mletými listami a niekedy so zmesou pripomínajúcou prášok. Vo väčšine prípadov však tento aspekt nemá žiadny vplyv na chuť alebo účinok.

Ďalším aspektom rozdelenia môžu byť zmesi. To znamená, že Yerba sa môže miešať s rôznymi inými bylinami, ako je guarana, mäta, jazmín, harmanček, stévia a mnoho ďalších bylín.

Yerba mate: Príslušenstvo

Po prečítaní článku ste si možno všimli niekoľko cudzích slov, najmä v kapitole o prípravku Yerba. Na prípravu prvej Yerby sa totiž používa mnoho rôznych doplnkov. V tejto kapitole však popíšeme 2 základné doplnky, ktoré by ste mohli zvážiť, ak to s yerbou myslíte naozaj vážne

Bombilla

Bombilla je špeciálna slamka, ktorá nie je univerzálna. Môže mať rôzne dĺžky a tvary a môže byť vyrobená z mnohých materiálov. Najčastejšie sa však stretávame s kovovými slamkami. Najčastejšie je táto slamka vybavená vnútorným sitkom, ktoré filtruje listy, aby sa vám pri saní nedostali do úst.

Kalabasa

Kalabasa, Calabasa alebo kalabáš je špeciálna nádoba, z ktorej sa pije Yerba Mate. Zvyčajne sa vyrába zo skla, keramiky alebo dreva.

Yerba maté a CENA

Cena yerba maté sa veľmi líši, ale nikdy nie je takým zásahom do peňaženky. V skutočnosti by sa cena Yerby dala porovnať s cenou bežného čaju v supermarkete. Yerba sa najčastejšie kupuje v malom (20 gramovom) vrecúšku, ktoré sa používa len na ochutnávku. Ak však už nájdete svoj typ, Yerba sa najčastejšie kupuje v 100 g, 500 g a dokonca aj v 1 kg vreciach.

Cena za 1 kilogram je približne 12,64 € s DPH.

10 NAJLEPŠÍCH PRODUKTOV YERBA MATE

1.  CBSe Rostlinný čaj Yerba Mate Energia Guarana 500 g

Yerba maté CBSe Rostlinný čaj Yerba Mate Energia Guarana 500 g
Yerba maté CBSe Rostlinný čaj Yerba Mate Energia Guarana 500 g

Tento čaj je kombináciou klasickej Yerby a Gurany, ktorá mu dodáva ovocnú chuť.

2.  Naturway Yerba maté list přírodní řez. 1000 g

yerba-mate-naturway-yerba-mate-list-prirodni-rez-1000-g
Naturway Yerba maté list přírodní řez. 1000 g

Tento druh čaju sa vyznačuje jedným z najviac stimulujúcich Yerba Matté v našej krajine.

3.  Mate Green Yerba Mas Energia Guarana 400 g

Yerba maté Mate Green Yerba Mas Energia Guarana 400 g
Yerba maté Mate Green Yerba Mas Energia Guarana 400 g

Vysokokvalitný čaj, ktorý obsahuje iba 5 % vetvičiek. Ideálna úroveň mletia zabezpečuje, že sa slamka nezanáša.

4.  Verde Mate Yerba Green Mas IQ 0.5 kg

Yerba maté Verde Mate Yerba Green Mas IQ 0.5 kg
Yerba maté Verde Mate Yerba Green Mas IQ 0.5 kg

Povzbudzujúci čaj so zameraním na rozvoj mysle s bonusom – plechovou krabičkou.

5.  Rej Čaj E Tea Original Yerba maté ženšen 20 x 1,5 g

Yerba maté Rej Čaj E Tea Original Yerba maté ženšen 20 x 1,5 g
Yerba maté Rej Čaj E Tea Original Yerba maté ženšen 20 x 1,5 g

Tu je správna zmes čierneho čaju, Yerby a citrónovej kôry na začiatok! Skvelá voľba!

6.  Taragui Čaj Yerba Maté con palo 500 g

Yerba maté Taragui Čaj Yerba Maté con palo 500 g
Yerba maté Taragui Čaj Yerba Maté con palo 500 g

Najobľúbenejší čaj v Argentíne a u nás v Slovenskej republike!

7.  Kraus Yerba Maté Bio Organica 500 g

Yerba maté Kraus Yerba Maté Bio Organica 500 g
Yerba maté Kraus Yerba Maté Bio Organica 500 g

Špeciálny druh, ktorý obsahuje rovnaký podiel lístkov a vetvičiek.

8.  Allnature Yerba Mate čaj sypaný BIO 50 g

Yerba maté Allnature Yerba Mate čaj sypaný BIO 50 g
Yerba maté Allnature Yerba Mate čaj sypaný BIO 50 g

Skvelá voľba pre začiatočníkov, ktorí sa neboja ísť do stredu!

9.  Pajarito Yerba maté tradtional 1000 g

Yerba maté Pajarito Yerba maté tradtional 1000 g
Yerba maté Pajarito Yerba maté tradtional 1000 g

Autentický čaj vyrábaný v Itapúa v Paraguaji – považovaný za národný klenot!

10. Canarias Čaj Yerba Maté Edicion Especial 1000 g

Yerba maté Canarias Čaj Yerba Maté Edicion Especial 1000 g
Yerba maté Canarias Čaj Yerba Maté Edicion Especial 1000 g

Brazílsky druh Yerba Matté prinesie do vášho portfólia niečo iné. Nebojte sa preskúmať a vyskúšať aj tento zaujímavý variant.

Yerba mate a niekoľko slov na záver

Povedali sme si dôležité informácie o produkte s názvom yerba maté. Povedali sme si o výhodách a nevýhodách aj o možných rizikách yerba maté. Teraz už záleží len na vás, ktorý tovar si vyberiete.

Dúfame, že vám náš článok pomohol s výberom Yerba maté. Teraz už vám stačí len vyplniť virtuálny nákupný košík s vami vybraným produktom Yerba maté. Pozrite sa tiež do tabuľky so srovnaním jednotlivých yerba maté, kde sa dozviete za akú sa predávajú cenu. Po kliknutí na „Zobraziť v obchodoch“, alebo na obrázok produktu, budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka, kde si môžete prečítať skúsenosti a recenzie s yerba maté od zákazníkov. Taktiež sa dozviete, kde je yerba maté na sklade a za akú sa predáva cena v rôznych obchodoch.

4.9/5 - (13 votes)

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *