Menu Zavrieť

Waveboardy

waveboardy

Waveboard je jedným zo skateboardov, ale je od nich dosť odlišný, najmä štýlom jazdy. Názov je odvodený od slova vlna práve preto, že pohyb pri jazde je podobný vlne. Vďaka tejto vlne sa svaly pri jazde zapájajú rovnomerne a kĺby nie sú preťažované. Zlepšuje sa rovnováha a s ňou aj koordinácia celého tela. Jazda na waveboarde je tiež veľmi dobrou prípravou na iné športy. Vďaka technickému riešeniu založenému na komponente s názvom Caster sa waveboard môže pohybovať dopredu bez toho, aby sa jazdec musel odrážať nohami od zeme (dokonca aj do kopca). Waveboard je preto skvelá zábava a výzva pre každého športovca.

Táto tyč je väčšinou vyrobená z nitovaných oceľových plechov, ktoré sú veľmi pružné. Môžu byť tiež vyrobené z veľmi pružného plastu, ktorý je vyrobený z nylonu. Ku každej doske sa potom pomocou kolieska pripevní jedno koleso.

História waveboardu siaha až do Kórey, kde bol v roku 2003 vynájdený. O rok neskôr ho Amerika uviedla na svoj trh, kde sa predával pod názvom casterboard. V Európe sa začali predávať až o dva roky neskôr, v roku 2005.

V dnešnom článku sa budeme venovať tomu, ako vybrať správny waveboard pre vás a vaše deti. Povieme si aj o typoch, z ktorých si môžete vybrať. Ako vždy si prejdeme všetky parametre, s ktorými sa môžete stretnúť pri výbere, a príslušenstvo, ktoré sa dá k waveboardu dokúpiť. V poslednej kapitole si rozdelíme ceny do troch základných cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete očakávať.

Waveboardy: Porovnanie 7 najlepších waveboardov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 7 najlepších waveboardov. Ako sme vybrali vlnové dosky? Vybrali sme ich na základe hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto vlnové tabule zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť waveboardy podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejší a najlepší waveboard.

NázovVzhľadNosnosť (kg)Rozmery (cm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Street Surfing Original RadianceWaveboard Street Surfing Original Radiance10086x23 cm74,70Zobraziť v obchodoch
SULOV DREAMWaveboard SULOV DREAM8084x22 cm39,30Zobraziť v obchodoch
Spokey GressWaveboard Spokey Gress5087x22 cm20,90Zobraziť v obchodoch
STREET SURFING LX Snake PitWaveboard STREET SURFING LX Snake Pit10086,4x23,1 cm61,80Zobraziť v obchodoch
Street Surfing Original PropsWaveboard Street Surfing Original Props10086x23 cm72,80Zobraziť v obchodoch
STREET SURFING OriginalWaveboard STREET SURFING Original10086x23 cm73,50Zobraziť v obchodoch
Street Surfing Wave Rider AbstraktWaveboard Street Surfing Wave Rider Abstrakt10083,8x22,6 cm99,99Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia waveboardov od ich používateľov.

Ako si vybrať správny waveboard

Kvalita verzus cena – v tomto prípade máme jasného víťaza. Ak totiž nevsadíte na kvalitné materiály, kolesá sa môžu na horúcom asfalte v letných mesiacoch veľmi rýchlo opotrebovať. Keďže sú len dve, nevyhnú sa extrémnemu namáhaniu (najmä zadné koleso).

V žiadnom prípade to nie je jediný parameter výberu. Na čo by ste sa mali pri kúpe zamerať? Tejto otázke sa budeme venovať v kapitole s názvom „Parametre“.

Parametre waveboardu

Doska waveboarda

Doska môže byť vyrobená z PVC alebo polyuretánu. Plastové dosky nie sú príliš kvalitné a pri výbere by ste mali siahnuť skôr po polyuretánovej, často ľahkej doske. Dosky môžu mať protišmykový povrch, ale na zvýšenie stability sa odporúča zabezpečiť aj úchyt na hornej strane.

Waveboardy sú k dispozícii v dvoch veľkostiach. Menšie sú dlhé 75 cm a sú vhodné pre deti. Dlhšie dosky s dĺžkou 86 cm sú určené pre dospelých jazdcov.

Pri výbere môžete zohľadniť aj tvar dosky. Môže byť rovný alebo tvarovaný. Tvarované dosky sú v strede zahnuté a poskytujú väčšiu stabilitu pri jazde. Tieto dosky môžete používať na jazdu a vykonávanie rôznych trikov.

Kolieska

Kvalitné kolieska pre waveboard stoja okolo 500 Kč. Kvalitné kolieska sa oplatí kúpiť, ak budete waveboard intenzívne používať. Treba si uvedomiť, že waveboard má na rozdiel od skateboardu alebo in-line korčúľ len dve kolieska. Preto sú veľmi vystresované. Zaťažené je najmä zadné koleso. Nezabúdajte, že nekvalitné kolesá vám v lete na horúcom asfalte môžu zabrať niekoľko hodín!

Ako spoznáte kvalitné kolesá?

Najprv je dobré pozrieť sa na značku kolies. V ideálnom prípade by sa značka kolies mala zhodovať so značkou waveboardu. Potom si môžeme byť istí, že tieto kolieska sú vyvinuté špeciálne pre waveboarding. Značku kolies nájdete na bočných stranách kolies. Väčšina menej kvalitných kolies nemá na sebe žiadnu značku alebo ich možno nájsť len s nešpecifickou grafikou bez konkrétnej značky. Waveboardy s menej kvalitnými kolieskami sú však oveľa lacnejšie, takže záleží na vás, ako často chcete waveboard používať, ako dlho si ho chcete ponechať a koľko do neho chcete investovať. Rekreačným a príležitostným jazdcom alebo menším deťom postačia aj „no name“ kolesá. Po čiastočnom opotrebovaní kolies odporúčame vymeniť zadné a predné kolesá. Zadný sa opotrebováva rýchlejšie z vyššie uvedených dôvodov.

Dôležitá je aj tvrdosť a veľkosť kolies

Je dôležité sledovať tzv. tvrdosť kolies. Vhodná tvrdosť kolies pre waveboarding by mala byť medzi 84 a 90A. Mäkšie kolesá vám umožnia jazdiť oveľa rýchlejšie.

Čo sa týka veľkosti koliesok, na waveboarde by mali mať približne 76 – 80 milimetrov.

Caster

Pri výbere sa zamerajte aj na výrobný materiál kolieska, čo je časť, na ktorej je umiestnené koleso. Ide o ďalšiu veľmi namáhanú časť, preto je aj tu veľmi dôležitá kvalita materiálov. Kvalita súvisí s cenou a aj v tomto prípade máte dve možnosti:

Hliník – menej kvalitný a odolnejší materiál, ktorý sa môže rýchlejšie opotrebovať. Hliníkové kolieska nájdete na lacných doskách na vlny

Oceľ – kvalitnejší, ale drahší materiál, ktorý však oceníte pre jeho dlhú životnosť a bezproblémové používanie. Torzná tyč by mala byť tiež vyrobená z ocele.

V prípade opotrebovania môžu niektoré kvalitnejšie dosky na vlny umožniť výmenu kolieska. Ide o pomerne zriedkavý jav, preto sa o to pred kúpou určite zaujímajte.

Ložiská

Ložiská sa zásadne nelíšia od ostatných skateboardov. Aj v tomto prípade sú označené technickou normou ABEC, ktorá je doplnená koncovou číslicou. To by malo naznačovať kvalitu ložísk, ale nie je to tak. Veľmi dôležitá je aj kvalita výrobného materiálu.

Uhlíková oceľ

Menej kvalitný materiál označený normou ABEC od 1 do 9. Aj keď si kúpite waveboard s ložiskami ABEC9, ktoré by mali označovať najvyššiu kvalitu, karbónové ložiská nebudú také kvalitné ako ložiská vyrobené z odolnejšieho materiálu.

Chrómová oceľ

Práve tento kvalitnejší materiál by ste mali pri výbere uprednostniť. Aj v tomto prípade sa stretnete s označením ABEC v rozsahu 1 – 9 a na prvý pohľad tieto dva materiály od seba nerozoznáte. Značka a cena výrobku vám však veľa napovie.

ABEC 1 – 3 – kvalitné ložiská s týmto označením sú vhodné pre deti

ABEC 5 – vhodné pre začiatočníkov

ABEC 7 – 9 – ideálne pre skúsenejších jazdcov a profesionálov.

Waveboard a spotreba

Otázka spotreby sa týka najmä malých a veľkých domácich spotrebičov. Mnohé spotrebiče spĺňajú požiadavky modernej domácnosti na úsporu energie a môžu sa pochváliť napríklad energetickým štítkom A+ alebo novou energetickou triedou A-G. Čistá spotreba, ak je vyššia, nie je vždy problémom. Napríklad, ak je v prevádzke len určitý čas a celková spotreba je tak minimálna. Okrem spotreby je dobré skontrolovať aj účinnosť waveboardu. Nižší výkon síce môže znamenať nižšiu spotrebu, ale aj nižšiu schopnosť vykonávať úlohy.

Dizajn waveboardu

Pojem dizajn má niekoľko významov, a to estetickú formu, dizajn výrobku alebo použitý materiál. Aby sa vlnové dosky od seba odlišovali, mali by sa okrem parametrov a funkcií (ktoré možno považovať za vnútorné a skryté) odlišovať aj svojím dizajnom. Pri výbere konkrétneho modelu to určite nie je zanedbateľný parameter! Nevhodný konštrukčný návrh môže diskvalifikovať daný model pre jeho zamýšľaný účel, rovnako ako použitie nevhodného materiálu (zvyčajne plast namiesto kovu). Dodatočnou záležitosťou zostáva len estetický vzhľad, ktorý môže vo väčšine prípadov zohrávať menšiu úlohu.

Materiál waveboardu

Nesprávny konštrukčný návrh môže diskvalifikovať konkrétny výrobok, rovnako ako použitie nevhodného materiálu, zvyčajne plastu namiesto kovu. Správny materiál často určuje robustnosť a očakávanú životnosť pri rôznych úrovniach používania. Napríklad, ak budete waveboard používať vo väčšej miere, bude vhodnejšie zvoliť dostatočne robustný materiál, ktorý zabezpečí dlhšiu životnosť výrobku. Na menej intenzívne používanie vám postačí lacnejší materiál, ktorý vám môže ušetriť aj časť kúpnej ceny v porovnaní s porovnateľným, ale robustným modelom.

Ovládanie waveboardu

Malé a veľké domáce spotrebiče majú na výber predovšetkým mechanické a elektronické ovládanie. V praxi nájdete tlačidlové, kolieskové alebo dotykové ovládanie. Na druhej strane, drogériový tovar môže obsahovať sprej alebo postrekovač. Dôležité je uistiť sa, že waveboard má používateľsky prívetivý spôsob ovládania, ktorý zároveň zodpovedá vašim očakávaniam.

Základné ovládacie prvky:

  • Mechanické
  • Elektronické

Hmotnosť waveboardu

Hmotnosť môže zohrávať významnú úlohu v niektorých kategóriách výrobkov, ako sú napríklad domáce spotrebiče. Častá manipulácia s výrobkom si bude vyžadovať skôr nižšiu hmotnosť pre pozitívny užívateľský pôžitok. Na druhej strane existujú kategórie, v ktorých nízka hmotnosť nie je výhodou, ale skôr naopak. Na kvalitné používanie môže byť potrebný väčší tlak a výrobky s väčšou hmotnosťou budú túto požiadavku nepochybne spĺňať najlepšie. V popise dosiek na vlny by ste mali venovať pozornosť dvom údajom o hmotnosti, pričom prvý údaj určuje hmotnosť výrobku a druhý hmotnosť celého balenia.

Rozmery

Rozmery waveboardu sú podobné vyššie uvedenej hmotnosti. Opäť si treba dať pozor na dve rôzne merania, pričom jedno sa vzťahuje na výrobok a druhé na obal. Výrobky pre domácnosť, najmä vstavané, majú často štandardizovaný aspoň jeden rozmer. Tým sa jednotlivé modely rozlišujú na úzke alebo široké a uľahčuje sa výber správneho modelu.

Príslušenstvo pre waveboardy

Okrem waveboardu budete potrebovať aj chrániče, najmä ak chcete jazdiť s deťmi. Nezaškodí ani fľaša na vodu a športové hodinky, ktoré merajú váš výkon a zlepšenie v čase. Ak už nejaký čas jazdíte na waveboarde, neprehliadnite našu ponuku špeciálnych koliesok a vyberte si tie najlepšie pre váš typ jazdy.

Cena waveboardu

Cena je v mnohých prípadoch tiež dôležitým faktorom, najmä ak vám stačia základné funkcie a nemáte žiadne veľké požiadavky. Lacné dosky na vlny toto pravidlo v podstate spĺňajú. Musíte sa však mať na pozore, pretože nízka cena môže byť dôsledkom iných nedostatkov. Použitý materiál môže byť nekvalitný, na prvý pohľad zavádzajúci alebo nedostatočne výkonný. Často si tiež priplatíte za prémiovú značku, hoci porovnateľné modely ponúkajú prakticky to isté.

V tejto kapitole rozdelíme ceny do troch cenových kategórií a naznačíme vám, čo môžete očakávať.

Cena waveboardu do 40 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdeme klasické podpriemerné až priemerné waveboardy, ktoré sa dajú pohodlne kúpiť v klasických obchodoch so športovými potrebami. Tieto weveboardy sú dostatočné pre začiatočníkov, najmä pre deti, ktoré sa chcú zabaviť na cyklotrase so svojimi rodičmi.

Ceny waveboardov od 40 do 120 € s DPH

Tieto waveboardy budú zaujímavejšie pre dospelých začiatočníkov, ktorí sa chcú učiť, alebo ktorí si chcú raz za čas zajazdiť skôr pre zábavu. Zatiaľ čo kolesá vydržia len chvíľu, doska a ostatné komponenty môžu vydržať roky.

Cena waveboardu nad 120 € s DPH

Táto kategória je určená pre pokročilých nadšencov. Tieto dosky na vlny sa predávajú v rôznych variantoch, ktoré sa môžu líšiť materiálom aj veľkosťou všetkých komponentov. Najdrahšie „profesionálne“ dosky na vlny sa môžu pohybovať až v desiatkach tisíc.

Waveboardy: Waveboard a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový waveboard. Povedali sme vám o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu waveboardu. Dúfame, že si so svojou novou vlnovou zbraňou užijete veľa zábavy.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si zakúpite vybraný produkt waveboard v jednom z online obchodov a naplníte virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky kliknite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé waveboardy a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom waveboardu. Môžete tam tiež zistiť, ktorá waveboard je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať