Menu Zavrieť

Inteligentné kvetináče

inteligentny kvetináč

Dnes poznáme inteligentné telefóny, inteligentnú domácnosť, ale inteligentné kvetináče? Možno donedávna len zbožné želanie mnohých žien a mužov, ktorí majú radi kvety, ale sem-tam ich zabudnú zaliať, alebo ich prelejú, nevedia, či ich dať na priame slnko alebo do tieňa, kedy vymeniť pôdu… A potom sú tu tí, ktorí by si radi doma pestovali bylinky do kuchyne. To všetko dnes už nie je problém.

Inteligentné kvetináče: Porovnanie 7 najlepších inteligentných kvetináčov podľa hodnotení, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 7 najlepších inteligentných kvetináčov. Ako sme vybrali chytré kvetináče? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto chytré kvetináče zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si inteligentné kvetináče zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a najlepší inteligentný kvetináč.

NázovVzhľadPríkon (W)Objem vody (l)Rozmery (cm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
TREGREN T12 Kitchen GardenInteligentný kvetináč TREGREN T12 Kitchen Garden5464,5 x 17,5 x 44188,10Zobraziť v obchodoch
Click And Grow Smart Garden 3Inteligentný kvetináč Click And Grow Smart Garden 31,530 x 12 x 4789,00Zobraziť v obchodoch
Véritable® CONNECTInteligentný kvetináč Véritable® CONNECT10233 x 18,5 x 38275,90Zobraziť v obchodoch
Tregren T3 Kitchen GardenInteligentný kvetináč Tregren T3 Kitchen Garden5119,5 x 17,5 x 44102,20Zobraziť v obchodoch
TREGREN T6 Kitchen GardenInteligentný kvetináč TREGREN T6 Kitchen Garden5234,5 x 17,5 x 74152,20Zobraziť v obchodoch
TREGREN T12 Kitchen GardenInteligentný kvetináč TREGREN T12 Kitchen Garden5464,5 x 17,5 x 74200,40Zobraziť v obchodoch
Click and Grow Smart Garden 9Inteligentný kvetináč Click and Grow Smart Garden 99414 x 59 x 29195,22Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia inteligentných kvetináčov od ich používateľov.

Inteligentný kvetináč: Čo dokáže?

Pestovanie niekoľkých druhov byliniek alebo vhodnej zeleniny v domácom prostredí je celkom jednoduchá záležitosť. Pestovanie sa nevykonáva v pôde, ale je založené na pestovaní púčikov umiestnených v živnom roztoku. Inteligentný kvetináč zabezpečuje zavlažovanie a osvetlenie. Prívod vody je potrebné občas doplniť a hnojivo pridávať v stanovených intervaloch. Výsledkom môžu byť bylinky ako bazalka, koriander, mäta, ale možno aj zelenina. Dobre sa darí šalátu alebo malým paprikám či paradajkám.

Čo nedokáže inteligentný kvetináč?

Neočakávajte zázraky. Kvetináč neposkytuje veľa priestoru pre korene a umelé osvetlenie nikdy nenahradí slnko. Skúsenosti ukazujú, že niektoré druhy sú skôr pre zábavu. Šalát je veľmi tenký a nevýrazný. Bazalka vychádza celkom dobre. Hoci sa väčšina kvetináčov pýši prívlastkom smart, nekomunikujú s našimi smartfónmi, takže nemáte prehľad o tom, čo treba urobiť, aby sa vašim sadeniciam darilo. Niektoré modely však majú určitý druh komunikácie.

Ako si vybrať inteligentný kvetináč

Hlavným rozdielom oproti bežným kvetináčom je prítomnosť nádoby na vodu, ktorá sa stará o pravidelné zalievanie rastliny. Je to dobrá voľba pre zákazníkov, ktorí často cestujú a nemôžu svojim rastlinám poskytovať pravidelnú a intenzívnu starostlivosť.

Ďalšou výhodou je, že rastlina dostáva presne toľko vody, koľko potrebuje – rovnako ako v prírode. Prirodzenejší proces zavlažovania prirodzene prispieva k rastu flóry a výrazne znižuje riziko hniloby v dôsledku sucha alebo nadmerného zavlažovania.

Pre koho je inteligentný kvetináč vhodný?

Ak patríte k ľuďom, ktorí majú radi rastliny v kvetináči s okamžitým prístupom k nim, táto možnosť je pre vás vhodná. Môžete ho použiť na účely varenia alebo sušenia a zároveň nemá vhodné priestory a podmienky na pestovanie týchto byliniek. Podobne môže inteligentný kvetináč dobre poslúžiť ľuďom, ktorí radi pestujú bylinky, ale už nezvládajú starostlivosť o rastliny v záhrade.

Inteligentný kvetináč je:

  • Ideálne celoročné riešenie pre byt
  • Riešenie pre ľudí, ktorí majú záhradu alebo balkón, ale chceli by mať bylinky vždy po ruke (v kuchyni)
  • Riešenie, ak nemáte dostatok svetla na pestovanie byliniek
  • Riešenie, ak sa nechcete alebo nemôžete starať o bylinky
  • Existuje mnoho typov inteligentných kvetináčov, ale v podstate sa tieto zariadenia dokážu samy postarať o bylinky, vytvoriť dostatok svetla pre kvalitný rast, zabezpečiť výživu a celkové podmienky na pestovanie byliniek prakticky kdekoľvek s minimálnym úsilím.

Ako si vybrať inteligentný kvetináč

Trh s inteligentnými kvetináčmi je relatívne nový, a preto sa jednotlivé typy môžu často líšiť. Tu sme zhrnuli všetky vlastnosti a funkcie, ktoré môže mať inteligentný kvetináč. Tieto aspekty sú zoradené podľa dôležitosti, takže pri výbere inteligentného kvetináča sa uistite, že váš výrobok bude robiť to, čo od neho očakávate.v podstate kdekoľvek s minimálnym úsilím.

Typy inteligentných kvetináčov

Princíp Smart Garden a ClickAndGrow sadeníc

Pestovanie prebieha pomocou náplní, ktoré jednoducho zacvaknete do kvetináčov. Inteligentný kvetináč sa potom pripojí do zásuvky a voda v dávkovači sa každých niekoľko dní vymení. Špeciálna pôda vyvinutá v laboratóriách NASA potom dodáva rastlinám všetko, čo potrebujú. Vďaka integrovaným LED diódam nemusí byť kvetináč umiestnený na parapete, takže ho môžete pokojne umiestniť kdekoľvek v byte.

Aeroponické inteligentné kvetináče

Kvôli nedostatku pôdy bylinu z času na čas prihnojte. Inak je prevádzka aeroponických kvetináčov rovnako bezúdržbová ako pri použití inteligentnej pôdy. Výhodou vertikálnej konštrukcie aeroponických kvetináčov je nastaviteľná výška a neobvyklý dizajn.

Parametre inteligentných kvetináčov

Inteligentný kvetináč a dizajn

Mohlo by sa zdať, že dizajn nie je až taký dôležitý faktor, ale opak je pravdou. Obvyklé umiestnenie inteligentného kvetináča je niekde v kuchyni. A hoci si pri kúpe možno myslíte, že pri výbere inteligentného kvetináča nebudete musieť venovať toľko pozornosti dizajnu, po čase môžete začať svoje rozhodnutie ľutovať. Väčšina dostupných inteligentných kvetináčov sa vyznačuje elegantným, minimalistickým a mierne futuristickým dizajnovým štýlom. Vhodné sú preto najmä do moderných domov. Jednou z nevýhod inteligentných kvetináčov v našej krajine je zatiaľ pomerne malý výber a malá rozmanitosť dizajnu. Dá sa však očakávať, že situácia sa časom zlepší.

Osvetlenie

Okrem substrátu alebo živného roztoku poskytujú inteligentné kvetináče rastlinám aj ďalšiu dôležitú vec – a to osvetlenie. Väčšina inteligentných kvetináčov dnes už ponúka LED diódy na podporu rastu. Kvetináč teda môžete pokojne umiestniť na tmavé miesto, ale vždy odporúčame vybrať si inteligentný kvetináč, ktorý ponúka LED diódy na podporu rastu. Teoreticky je možné umiestniť kvetináč kdekoľvek v domácnosti, ale určite je vhodnejšie podporiť jeho rast umiestnením na svetlejšie miesto – napr. k oknu, na parapet atď.

Výkon inteligentného kvetináča

Keďže chytré kvetináče sú elektrické spotrebiče, mnohých ľudí môže zaujímať ich spotreba energie. Dobrou správou je, že tieto výrobky nie sú žrútmi energie. Spotreba energie je relatívne veľmi nízka, zvyčajne okolo 10 W. Ročná spotreba väčšiny modelov sa pohybuje okolo 50-70 kWh.

Spotreba energie inteligentných kvetináčov nie je pri dnešnej modernej technológii a použití osvetlenia LED nijako prehnaná. Vždy to závisí od veľkosti príslušného kvetináča a niekedy aj od výrobcu. Náklady na pestovanie jednej bylinky v inteligentnom kvetináči za rok by sa mali pohybovať v priemere okolo 1 €. Určite uznáte, že ide o primeranú cenu.

Počet sadeníc

Veľkosť a počet sadeníc v závislosti od toho. Veľmi dôležitý faktor pri výbere, ktorý však zvyčajne výrazne ovplyvňuje cenu. V súčasnosti môžete dostať kvetináče pre 2, ale aj 12 a viac sadeníc.

Substrát alebo živný roztok

Väčšina inteligentných domácich kvetináčov nepracuje s pôdou, ale so špeciálnym živným roztokom. Pestovanie je založené na tzv. aeroponii alebo hydropónii. Ponuka týchto šikovných kvetináčov je širšia a niektoré môžu byť cenovo dostupnejšie, hoci existujú aj drahé modely. Existuje však aj iná možnosť…

Niektoré kvetináče pracujú so špeciálnym substrátom. Ide o substrát, ktorý sa používa aj na vesmírnych staniciach a má vynikajúce vlastnosti. Pestovanie je oveľa jednoduchšie a zvyčajne dosiahnete efektívnejšie výsledky – a to bez hnojenia, stačí doplniť vodu, keď si kvetináč „povie“. Tento systém sa zvyčajne skrýva pod názvom SmartGarden a s ním súvisí aj pojem Click&Grow, ktorý sa vzťahuje na umiestnenie (kliknutie) špeciálnych sadeníc do kvetináča a je tiež názvom jednej z dôležitých značiek výrobcov.

Typ substrátu

Typ substrátu, do ktorého je rastlina umiestnená, je pravdepodobne jedným z najdôležitejších aspektov, v zásade si môžete vybrať z dvoch možností. Buď môžete mať inteligentný kvetináč s inteligentným substrátom, alebo môžete zvoliť formu aeroponického zavlažovania, pričom každá z týchto možností má svoje výhody a nevýhody.

Smart garden

Inteligentný záhradný substrát je technológia vyvinutá pre vesmírne lety. Je to špeciálny substrát, ktorý je naplnený v kvetináči a ktorý sa sám stará o výživu rastliny. Stačí rastlinu dostatočne zavlažovať vodou a pripojiť kvetináč k elektrickej sieti. Nie je potrebné používať ďalšie hnojivo a vo všeobecnosti sú bylinky z tohto typu kvetináča chutnejšie, pretože rastú v pevnom substráte (to je náš osobný dojem).

Aeropónia

Aeroponické zavlažovanie je bežnejšia metóda a princíp, na ktorom fungujú inteligentné kvetináče. Korene bylín nie sú v pevnom substráte, ale priamo vo vode, ktorá sa stará o ich výživu a rast. Výhodou týchto kvetináčov je, že sú na trhu dostupnejšie, ich výroba je často lacnejšia a dizajn kvetináča je variabilnejší a nie je obmedzený potrebou pevného základu.

Pripojenie inteligentného kvetináča

Inteligentné kvetináče často ešte stále nie sú také „inteligentné“, ako by sme si predstavovali, hoci ich cena neustále klesá, takže v súčasnosti môžete nájsť množstvo veľmi lacných inteligentných kvetináčov. Častým problémom zostáva prepojenie kvetináča s telefónom alebo s existujúcou platformou, ako je Google home alebo Amazon Alexa. Pripojenie k smartfónom by určite ešte viac uľahčilo rast, ale keďže to stále nie je samozrejmá funkcia, pri kúpe sa vždy zamerajte na dostupnosť mobilnej aplikácie alebo možnosti pripojenia.

Cena inteligentného kvetináča

Inteligentné kvetináče do 120 € s DPH

Inteligentné sadenice začínajú zatiaľ na tejto cene. Už za približne dvetisíc korún si môžete kúpiť malé modely kvetináčov významnej značky Click and Grow. Väčšinou ide o dizajnové kúsky s minimalistickým vzhľadom, ktoré sa hodia do drvivej väčšiny interiérov.

Inteligentné kvetináče od 120 do 230 € s DPH

V tejto ponuke nájdete pravdepodobne najlepší výber a tiež sortiment najpredávanejších inteligentných sadeníc od rôznych značiek. K dispozícii sú aj väčšie modely pre viac sadeníc, čo ocenia najmä pestovatelia byliniek, ktoré sa dajú použiť aj na varenie alebo sušenie.

Inteligentné kvetináče nad 230 € s DPH

Najmä väčšie alebo špičkové kvetináče alebo dizajnové kvetináče. V tomto sortimente nájdete napríklad výrobky Véritable. Tieto sadenice sa pripájajú prostredníctvom aplikácie a majú mnoho funkcií, vďaka ktorým sú v podstate bezúdržbové.

Chytré kvetináče: Inteligentný kvetináč a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový inteligentný kvetináč. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je potrebné poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu inteligentného kvetináča. Dúfame, že s novým inteligentným kvetináčom vypestujete veľa krásnych rastlín.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite vybraný výrobok vo forme chytrého kvetináča a naplníte ním svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé inteligentné kvetináče a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom inteligentného kvetináča. Môžete tam tiež zistiť, ktorý chytrý kvetináč je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

4.4/5 - (16 votes)

Mohlo by vás zaujímať