Menu Zavrieť

Kultivátory

kultivator

Kultivátor je stroj s mnohými možnosťami využitia a dá sa povedať, že je to nepostrádateľný stroj pre každého pestovateľa rastlín alebo vášnivého záhradníka a pestovateľa kvetov. V tomto článku si preberieme všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali vedieť pred tým, ako si takýto stroj sami vyberiete.

V tomto článku sa teda zameriame na samotnú podstatu kultivátorov. Ďalej si vysvetlíme základné zásady výberu takýchto strojov a predstavíme si všetky typy, z ktorých si môžete vybrať. V ďalšej kapitole sme sa rozhodli predstaviť parametre, ktoré je dobré poznať, a tiež vám povieme, aké príslušenstvo je možné k stroju získať a aké funkcie môže stroj mať. V siedmej kapitole vám ako vždy predstavíme ceny, ktoré rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete očakávať.

Tak poďme na to!

Kultivátory: Porovnanie 10 najlepších kultivátorov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 10 najlepších kultivátorov. Ako sme vybrali týchto kultivátorov? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme týchto pestovateľov zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si kultivátory zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a najlepší kultivátor.

NázovVzhľadTyp kultivátoraMaximálna šírka prevzdušnenia (cm)Výkon (W)Hmotnosť v kgOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
HECHT 745Kultivátor HECHT 745Elektrický40150011,6139,99Zobraziť v obchodoch
Worcraft SF7G602Kultivátor Worcraft SF7G602Elektrický45150014,6110,25Zobraziť v obchodoch
VeGA 36-60Kultivátor VeGA 36-60Benzínový60260036284,4Zobraziť v obchodoch
DEDRA DED8710Kultivátor DEDRA DED8710Elektrický45150012128,71Zobraziť v obchodoch
Hecht 785Kultivátor Hecht 785Benzínový85480052459,9Zobraziť v obchodoch
Riwall Pro RPT 8556 RKultivátor Riwall Pro RPT 8556 RBenzínový85410048399Zobraziť v obchodoch
Riwall Pro RET 4014Kultivátor Riwall Pro RET 4014Elektrický40140011143Zobraziť v obchodoch
Fieldmann FZK 2002-EKultivátor Fieldmann FZK 2002-EElektrický32750875Zobraziť v obchodoch
Fieldmann FZK 2004-EKultivátor Fieldmann FZK 2004-EElektrický4012009,5111,06Zobraziť v obchodoch
Hecht 746Kultivátor Hecht 746Benzínový60360036299,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia kultivátorov od ich používateľov.

Čo je kultivátor?

Kultivátor je multifunkčný stroj, ktorý zvládne mnoho činností a môže nahradiť až desať rôznych strojov. Dokáže kosiť, obracať seno, orať, kypriť pôdu, sadiť, zbierať úrodu, prepravovať materiál a v zime si poradí aj so snehom. Takže nielenže ušetríte veľa peňazí, ale budete mať aj dostatok voľného miesta.

Na trhu je nespočetné množstvo druhov v rôznych dizajnoch, cenových reláciách a s mnohými rôznymi funkciami, medzi ktorými sa mnoho ľudí stratilo. Preto sme pre vás pripravili tento článok. Tak si vyberme.

Rozdiel medzi rotavátorom a kultivátorom

Skôr než sa vrhneme na rozdelenie kultivátorov, stojí za to spomenúť rotavátor, ktorý je veľmi podobný kultivátoru, ale je oveľa jednoduchší a lacnejší. Rotavátor dokáže hnojiť a je ďalšou zo základných funkcií, ktoré má každý kultivátor. Postačuje pre menšie plochy s ľahšou pôdou.

Ako si vybrať správny kultivátor

V tejto kapitole sa budeme venovať základným princípom výberu kultivátorov. Zameriame sa na najdôležitejšie body, ktoré treba zvážiť pred výskumom konkrétnych druhov.

Na čo sa zamerať pri výbere kultivátora

Veľkosť plochy a tvrdosť pôdy

Tu je to veľmi jednoduché a logické. Čím väčšia je vaša záhrada, tým väčší stroj potrebujete. Ďalšou logickou zásadou je, že čím tvrdšia je vaša pôda, tým ťažšie sa kultivátor dostane pod vrstvu zeminy. To úzko súvisí aj s výkonom stroja.

Typ kultivátora (funkcia)

Veľa závisí aj od vašich zámerov. Ak máte len jednu alebo dve činnosti a požiadavky, ktoré budete od kultivátora vyžadovať, je zbytočné zaobstarať si multifunkčný stroj, ktorý bude stáť mnohonásobne viac, ako potrebujete.

Cena

Pre väčšinu z nás je dôležitá aj cena, najmä parameter nazvaný cena/výkon.“ Musíte povedať, čo od stroja očakávate a koľko ste ochotní do neho investovať. Samozrejme, vo väčšine prípadov platí, že čím drahší stroj, tým lepší stroj, ale aj v kope sena je ťažké nájsť hrdzavú ihlu, takže pozor! Vybrali sme niekoľko strojov z rôznych kategórií, ktoré možno považovať za špičku vo svojich kategóriách.

Druhy kultivátorov

Ako už bolo spomenuté, na trhu je veľa typov kultivátorov a výrobcovia vymysleli aj rôzne rozdelenia pre lepšiu orientáciu. V tejto kapitole si teda ukážeme nielen delenie podľa pohonu, ale aj podľa veľkosti, čo je, ako už vieme, tiež veľmi dôležité.

Rozdelenie kultivátorov podľa veľkosti

Ako sme vysvetlili v kapitole „Ako si vybrať“, veľkosť záhrady úzko súvisí s veľkosťou kultivátora, preto si o tom poďme pohovoriť podrobnejšie.

Malé kultivátory

Malé kultivátory sú najvhodnejšie pre menších záhradkárov, ktorí potrebujú pracovať na malých plochách, napríklad v skleníku alebo na záhone. To, čo môže malému kultivátoru brániť v práci, je najmä tvrdosť pôdy, takže ak máte tvrdú pôdu, je lepšie sa poobzerať po špeciálnych kultivátoroch. Sú veľmi ľahké, a preto sa veľmi ľahko prenášajú a majú dobrú manévrovateľnosť. Tento typ kultivátora dokáže obrábať pôdu do hĺbky 25 cm a pracovnej šírky až 35 cm.

Stredné kultivátory

Stredné kultivátory majú oproti malým kultivátorom veľkú výhodu v ich hmotnosti a väčšom dosahu. Vďaka štvortaktnému motoru majú úžasnú životnosť a zvládnu oveľa viac práce. Treba brať do úvahy vyššiu cenu a hmotnosť, ale pre väčšie rastlinné farmy sa to určite oplatí. Tieto stroje môžu obrábať pôdu na ploche do 65 cm širokej a 22-28 cm hlbokej. Táto kategória zahŕňa kultivátory len s benzínovým pohonom.

Veľké kultivátory

Veľké kultivátory (najmä tie drahšie) majú veľa funkcií a dokážu vykonať veľa dôležitej a ťažkej práce. Dosahujú až 1 meter a sú hlboké najmenej 35 centimetrov. Všetky tieto stroje majú štvortaktný motor, takže vydržia roky. Ich hmotnosť sa pohybuje od 40 do viac ako 65 kg. Kapacita paliva je 7 litrov, s ktorou môžete obrábať od 35 do 65 hektárov.

Rozdelenie kultivátorov podľa pohonu

Veľmi dôležitý je aj pohon, a preto je rozdelenie podľa typu motora najčastejším delením na trhu s kultivátormi. Poďme si ich teda predstaviť.

Elektrické kultivátory

Elektrický kultivátor je lacnejší, ale aj oveľa ekologickejší stroj, ktorý dokáže vykonávať rovnakú prácu ako benzínový. Tento stroj má dokonca oveľa tichšiu prevádzku a výrazne nižšiu hmotnosť v porovnaní s benzínovými strojmi. Samozrejme, s nižšou hmotnosťou prichádza aj oveľa lepšia ovládateľnosť.

Tento stroj má však niekoľko slabín, a to kábel, ktorý vás bude sprevádzať na každom kroku, a tiež slabší výkon s menším počtom nožov.

Ak sa chystáte do kamenistej alebo veľmi tuhej pôdy, radšej túto myšlienku rýchlo vyžeňte z hlavy. Tieto kultivátory nie sú konštruované na náročnejšie činnosti a v extrémnych prípadoch hrozí riziko požiaru.

Ďalšia alternatíva

Ďalšou alternatívou elektrických kultivátorov sú batérie, teda akumulátory. Zbavíte sa tak kábla, ktorý môže byť dosť nepríjemný a dá sa ľahko prestrihnúť. Tu však treba brať do úvahy aj nižší výkon a výdrž.

Výhody

 • Menej údržby
 • Nižšia hmotnosť
 • Jednoduchá obsluha
 • Vhodné pre menšie a pravidelne obrábané pozemky
 • Prevádzka šetrná k životnému prostrediu

Nevýhody

 • Nie je vhodný pre ťažké a kamenisté pôdy
 • Závisí od zdroja energie
 • Nižší výkon

Benzínové kultivátory

Benzínové modely sú oveľa väčšie a výkonnejšie ako elektrické modely. Platí tu jednoduché pravidlo, a to, že čím výkonnejší motor, tým viac funkcií a pokynov môže kultivátor vykonávať. Existujú dva typy benzínových kultivátorov. Porozprávajme sa o nich.

Kultivátory s dvojtaktným motorom

Tieto kultivátory používajú ako zdroj energie zmes benzínu a oleja. Ich údržba je jednoduchá, oveľa jednoduchšia ako pri štvortaktných motoroch, a ak sa niečo pokazí, môžete si chybnú časť vymeniť sami vďaka ich jednoduchosti. Dvojtaktné motory sú dvakrát ľahšie ako štvortaktné motory.

Kultivátory so štvortaktným motorom

Štvortaktné motory sú takmer rovnaké ako motor vášho auta. Nie je to úplne rovnaké, ale myšlienka je rovnaká. V porovnaní s dvojtaktným motorom môžete so štvortaktným vykonávať viac úloh, pretože spotrebuje menej paliva a tiež nepotrebuje miešať benzín a olej. Štvortaktný motor má celkovo vyšší výkon, čo sa však odráža na jeho veľkosti a hmotnosti. A to môže byť rozhodujúci faktor pri výbere.

Výhody

 • Vhodné pre väčšie plochy
 • Môže sa vyrovnať so zlou kvalitou pôdy
 • Nie je závislý od dodávky elektrickej energie
 • Vysoký výkon
 • Dobre sedí v pôde vďaka svojej vyššej hmotnosti

Nevýhody

 • Pravidelná údržba
 • Zložité ovládanie
 • Vyššia kúpna cena
 • Úroveň hluku

Parametre kultivátora

Výkonnosť kultivátora

Najdôležitejším parametrom kultivátora je výkon, ktorý je neoddeliteľne spojený s pracovným rozsahom stroja. Ak máte kultivátor s pracovnou šírkou maximálne 40 cm, postačí vám elektromotor s výkonom 1 kW. Takéto výkony sú však vhodnejšie na ľahšiu prácu. Ak hľadáte výkonnejší motor, je lepšie hľadať taký, ktorý má pohon aspoň 3 až 5 kw. Tieto výkony sú vhodné pre stroje s dosahom viac ako 70 cm. Vo všeobecnosti sa však odporúča vyberať výrobky, ktoré majú primeraný výkon pre šírku dosahu. Výkonnejší motor výrazne zvyšuje hmotnosť výrobku, a tým znižuje jeho manévrovateľnosť. Často sa tiež obchoduje so spotrebou energie, čo môže viesť k zbytočnému zvyšovaniu účtov za palivo.

Pracovný rozsah

Pri tomto parametri je dobré pozrieť sa na pomer výkonu pracovnej obálky a výkonu použitého pohonu. Ak tieto dva parametre nie sú v súlade, stroj nikdy nebude fungovať tak, ako by mal. Dávajte si najväčší pozor na výrobky so slabým motorom a príliš veľkým počtom nožov, pretože môžu vyzerať pekne, ale s výsledkom nebudete spokojní. Okrem toho je takýto stroj jedným z najporuchovejších.

Pri menších strojoch je rozsah 30 až 40 cm. Táto šírka je ideálna pre záhradkárov, ktorí sa s kultivátorom potrebujú dostať na asymetrické miesta. K dispozícii sú aj oveľa menšie, ale tie sú vhodné len do malých skleníkov alebo na záhony. Pri veľkostiach 35 až 80 cm (niekedy až 1 m) sa dostávame do kategórie kultivátorov „pro“, ktoré sa už používajú na väčšie plochy a sú vhodné na väčšiu rastlinnú produkciu.

Nože

Kvalitné nože sú tiež základným parametrom správne fungujúceho kultivátora. Existujú dva typy nožov pre kultivátory:

Pravé zahnuté nože – na ľahké a rýchle prenikanie cez jemnú pôdu, ktoré zabraňuje zahrabaniu noža.

Zošikmené čepele – pre ľahké a efektívne prenikanie cez tvrdú pôdu

Pokiaľ ide o ďalšie kritériá výberu správneho noža, je dobré zamerať sa na priemer. Môže sa pohybovať od 20 cm do 40 cm a súvisí s hĺbkou, do ktorej sa kultivátor dostane. Menšie priemery nožov postačujú na sadenie a všeobecnú údržbu pôdy pre malé rastliny. V prípade väčších rastlín je potrebné zvoliť väčší priemer, pretože sadenice sa sadia oveľa nižšie. Pre náročnejšie plodiny je potrebné pracovať aj s pôdou, ktorá je oveľa nižšia ako pre okrasné rastliny vhodné do záhrady.

Dôležitým kritériom pri výbere správneho noža je aj materiál. Časom sa opotrebujú, stenčia a otupia. Základom by mala byť tvrdá, vysokokvalitná kalená oceľ. Ak v supermarkete uvidíte kultivátor s kovovou čepeľou, vyhnite sa mu.

Použité materiály

Pri výbere je dobré venovať zvýšenú pozornosť použitým materiálom, ktoré ovplyvňujú predovšetkým odolnosť a životnosť zariadenia. Plast môžete nájsť v každom stroji, ale to nemusí nevyhnutne znamenať nekvalitný výrobok. Záleží len na tom, na akú časť bol plast použitý. Existuje tiež niekoľko druhov plastov, od úplne nulových až po veľmi odolné, pružné a tvrdé ako kameň.

Bezpečné spustenie

Každý stroj by mal mať bezpečnostný zámok, ktorý už zachránil nejednu končatinu. V prípade elektrických variantov je zvyčajne potrebné stlačiť tlačidlo súčasne s páčkou spúšte. V opačnom prípade sa spínač nespustí. Motorové stroje majú páku spojky zaistenú bezpečnostnou poistkou. To znamená, že nože sa nemôžu náhodne spustiť.

Kolieska kultivátora

Kvalita kolies je tiež veľmi dôležitým parametrom a mala by sa brať do úvahy. Pri strojoch s hmotnosťou do 10 kg kolieska vôbec nepotrebujete, ale nad 10 kg sa hodia. Ak si zaobstaráte stroj s kolieskami, uistite sa, že sa používajú čo najjednoduchšie, pretože vás určite zdrží zložité nastavovanie a skrutkovanie. Ak sa rozhodnete kultivátor presúvať medzi záhonmi, mohlo by to byť veľmi rušivé.

Váha, riadidlá

Madlá alebo riadidlá sa môžu zdať ako nedôležitý parameter, ale opak je pravdou a ak zariadenie nie je správne uchopené a budete ho držať celé hodiny, rýchlo sa vám znechutí. Rukoväte by preto mali byť dobre usadené a príjemné na dotyk. D8le by mal byť veľmi odolný a pevný. Rukoväť by mala byť nastaviteľná, aby ste si ju mohli nastaviť podľa svojich predstáv.

Kultivátor a prevodovka

Pre každý kultivátor nájdete úplne inú prevodovku. Malé kultivátory s objemom motora 50 cm3 majú šnekovú prevodovku, ktorej ovládanie je veľmi primitívne. Stredné kultivátory už majú spojku s klinovými remeňmi a najväčšie kultivátory majú odstredivú spojku.

Príslušenstvo kultivátora

Kultivátory môžu mať aj rôzne príslušenstvo, ktoré buď dostanete spolu so strojom, alebo si ho musíte dokúpiť. Patrí k nim napríklad náprava s kolesami, brány, pluh alebo radlice, ktoré čiastočne nahradia traktor. Medzi ďalšie prídavné zariadenia patrí napríklad drvič odpadu alebo snehová fréza.

Prívesný vozík

Ak je váš kultivátor schopný sadiť alebo zbierať, určite budete potrebovať vozík na prepravu a dodávku tohto materiálu.

Bubnová kosačka

Niektoré kultivátory môžu fungovať aj ako kosačka, čo je praktické, či už ste záhradník alebo menší poľnohospodár.

Vyžínač sena

Napriek tomu môžu kultivátory prevziať aj niektoré činnosti traktora a obracanie sena je jednou z týchto činností.

Snehová fréza

Nie je potrebné vysvetľovať, čo to znamená. Kultivátor vám pomôže nielen v sezóne, ale aj v zime, keď sa potrebujete dostať z garáže.

Drvič odpadu

Drvič odpadu si ľahko poradí s konármi a iným organickým materiálom, ktorý sa potom môže uložiť napríklad do kompostu.

Pluh

Pluh je skvelým doplnkom pre veľké záhony a menšie polia. Môžete ho použiť aj v zime na odpratávanie snehu.

Cena kultivátora

V poslednej kapitole ako vždy rozdelíme ceny do troch základných kategórií a naznačíme vám, čo môžete očakávať. Pokiaľ ide o kultivátory, nie je dobré šetriť, pretože ak sa rozhodnete investovať viac peňazí, nielenže získate výkonnejší stroj, ktorý vám ušetrí nielen hodiny, ale aj ďalšie peniaze za stroje, ktoré by ste si kúpili bez neho, ale tieto stroje budú mať aj oveľa dlhšiu životnosť, takže nebudete musieť kupovať nový každé dva roky, ale možno len raz za 20 rokov.

Cena kultivátora do 200 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdete najmä ručné kultivátory, ktorým sme sa v tomto článku ani nevenovali. Čo sa týka elektrickej konštrukcie, nájdete stroje s výkonom maximálne 1 400 W. Čo sa týka dosahu, nedostanete sa vyššie ako 40 cm a čo sa týka nepohodlia, musíte počítať s naháňacím káblom.

Ceny kultivátorov od 200 € do 450 € s DPH

Tu sa už nachádzame v cenovej kategórii, ktorú možno nazvať zlatým stredom. Táto kategória je dostatočná pre malých záhradkárov a drobných pestovateľov a nájdete tu kvalitné a výkonné stroje vo všetkých prevedeniach.

Cena kultivátora nad 450 € s DPH

Táto cenová kategória je určená pre náročných spotrebiteľov, ktorí potrebujú viac ako 4 000 W. Tieto stroje môžu mať dosah až 1 m a možno ich zakúpiť s množstvom príslušenstva a ďalších funkcií, ktoré ostatné kategórie nemajú. Na tieto stroje sa môžete spoľahnúť na kvalitu v každom ohľade, a ak patríte k tým, ktorí chcú jednoducho to najlepšie a nechcú skúmať každý parameter, patria do tejto skupiny.

Kultivátory: Kultivátor a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový kultivátor. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu nového kultivátora.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe nového kultivátora a naplníte v ňom svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé kultivátory a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom kultivátora. Môžete tiež zistiť, ktorý kultivátor je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch. Okrem toho si tu môžete vybrať z ďalších zaujímavých produktov.

Pred nákupom si podrobne preštudujte všetky parametre a porovnajte ich so svojimi požiadavkami.

4.8/5 - (20 votes)

Mohlo by vás zaujímať