Menu Zavrieť

Vinotéky

vinotéka

Ak si radi doprajete pohárik dobre vychladeného vína alebo máte radi zbierku svojich vín vždy po ruke, mali by ste si zaobstarať kvalitné domáce vinotéku, ktorá zaistí, že vaše víno bude uskladnené kvalitne a bude vždy mať optimálnu teplotu.

Vinotéka je špeciálny druh chladničky. Slúži na dlhodobé uskladnenie vína, počas ktorého vinotéka zachováva ideálne teplotné podmienky. Vďaka svojmu prostrediu vinotéka pomáha tiež k dozrievaniu niektorých špecifických vín. Každý druh vína vyžaduje svoju teplotu za ktoré má byť ponechaný a servírovaný. Moderné vinotéky sú minimálne hlučné a vďaka svojmu vkusnému a líbivému vzhľadu je môžete zakomponovať do interiéru, ktorého sa stanú ozdobou alebo dominantou.

Akú vinotéku by ste si mohli zaobstarať, aby bola vaša obľúbená vína skladovaná pri optimálnej teplote a aby spĺňala vaše požiadavky na počet chladiacich zón a miesto umiestnenia, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Vinotéky: Výber 10 najlepších vinoték podľa hodnotenia užívateľov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších vinoték, ktoré sú dostupné na trhu v tomto roku. Ako sme tieto najlepšie chladničky na víno vyberali? Vybrali sme tie najlepšie modely podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely vinoték sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena produktov, môžete si zoradiť tieto produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľad vinotékyKapacita fliašHlučnosť (dB)Celkovy objem (l)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Philco PW 12 FVinotéka Philco PW 12 F123335119Zobraziť v obchodoch
Guzzanti GZ 12Vinotéka Guzzanti GZ 1212303599,9Zobraziť v obchodoch
Philco PW 18 KFVinotéka Philco PW 18 KF184250176Zobraziť v obchodoch
Guzzanti GZ 52AVinotéka Guzzanti GZ 52A5245133288,9Zobraziť v obchodoch
Haier WS 32GAEVinotéka Haier WS 32GAE3238104369Zobraziť v obchodoch
Klarstein BellevinVinotéka Klarstein Bellevin163845199,9Zobraziť v obchodoch
Hoover HWC 200 EELWVinotéka Hoover HWC 200 EELW8239198526,5Zobraziť v obchodoch
Guzzanti GZ 12BVinotéka Guzzanti GZ 12B12303599,9Zobraziť v obchodoch
Haier WS30GAVinotéka Haier WS30GA3038104428,9Zobraziť v obchodoch
Haier WS171GAVinotéka Haier WS171GA17138366798,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia vinoték od ich užívateľov.

Podľa čoho vybrať vinotéku?

Premyslite si, koľko druhov vína s rozdielnymi požiadavkami na teplotu budete vo vinotéke uchovávať, a podľa toho vyberte potrebný počet zón.

Podľa počtu fliaš, ktoré budete chcieť chladiť, vyberte veľkosť vinotéky. Kapacita fliaš by mala zodpovedať vašej spotrebe alebo počtu vín, ktoré chcete archivovať.

Podľa toho, kam budete chcieť vinotéku umiestniť, vyberte voľne stojace alebo zabudovateľný typ.

Pretože vinotéka bude nonstop v prevádzke, venujte pozornosť jej energetickej náročnosti. Spotreba energie sa odvíja od kapacity vinotéky, ale tiež od technológie chladenia. Modely sú teda označené energetickými triedami.

Niektoré vinotéky disponujú zaujímavými doplnkovými funkciami navyše, premyslite, či by ste ich využívali.

Dôležitý je aj dizajn vinotéky, aby sa hodil k interiéru vášho domu.

Umiestnenie a vzhľad vínotéky

Najzákladnejším parametrom vinotéky je, či má byť vstavaná alebo voľne stojace. Podľa toho, kam vinotéku budete chcieť umiestniť, vyberte jej typ a vzhľad.

Vstavané vinotéky

U vstavaných vinoték je z pohľadu dizajnu dôležitá iba ich prednú časť. Ostatné časti už sú schované v kuchynskej linke alebo v inom kuse nábytku. V súčasnej dobe už sú vstavané vinotéky štandardnou súčasťou moderných kuchýň, v ktorých pôsobí veľmi elegantne. Podľa materiálu a farby kuchynskej linky môže byť vinotéka vykonaná v nerezu alebo mať napríklad čierne sklo, aby dizajnovo ladili s vstavanou rúrou.

Voľne stojace vinotéky

Voľne stojace vinotéky sú vyrobené z rôznych materiálov tak, aby si zákazník mohol vybrať presne taký typ, ktorý bude korešpondovať s dizajnom miestnosti, v ktorej bude vinotéka umiestnená. Zaobstarať si môžete vinotéku zo skla, z nerezu, z imitácie dreva alebo z rôzne zafarbeného kovu. Najčastejšie sa stretnete s vinotékami presklenými alebo tónovanými či vybavenými UV filtrom.

Pri hľadaní miesta pre vinotéku myslite na to, aby bola blízko zdroja energie a nemuseli ste po izbe ťahať predlžovacie káble. Vinotéka by okolo seba mala mať dostatok priestoru – lepšie potom vynikne. Určite však potrebuje priestor kvôli chladenia v jej zadnej časti. Vhodnými miestami pre vinotéku sú rohy obývacích izieb, jedálne, vstupnej haly, chodby atď.

Kapacita vinotéky a počet políc

Kapacita

S umiestnením vinotéky súvisí aj jej veľkosť, ktorú by ste mali prispôsobiť množstvo fliaš, ktoré spotrebujete alebo koľko ich budete chcieť skladovať pre slávnostné príležitosti. Kapacita vinotéky je udávaná v počte fliaš, ktoré sa do nej zmestia. U niektorých vinoték môže byť kapacita uvedená aj v litroch. Na trhu možno zohnať vinotéky s najrôznejšie kapacitou – od 4 fliaš až po viac ako 200 fliaš. Modely s vysokou kapacitou sú vhodné aj do kaviarní a reštaurácií.

Pokiaľ si doprajte pohár vína skôr výnimočne, najskôr vám bude stačiť menšia vstavaná vinotéka pre niekoľko fliaš.

Police

Police sú vyberateľným príslušenstvom vinoték. Ich počet sa odvíja od počtu fliaš. Na každú policu sa vojde päť alebo viac fliaš, podľa veľkosti konkrétnej vinotéky. Obvykle vinotéky mávajú 3 až 13 políc, ktoré sa okrem svojej šírky môžu líšiť aj výrobným materiálom.

Chrómované police

Chrómované police majú klasický prehnutý tvar, do ktorého sa skvele fľašu vína usadí.

Drevené police

Drevené police sú drahšie variantom, pretože sa jedná o dizajnovo riešené police, ktoré majú navyše tú vlastnosť, že udržujú ideálnu vlhkosť. Vyrába sa najčastejšie z teakového, bukového, dubového a čerešňového dreva.

Počet zón

Ak budete vo vinotéke uchovávať vína vyžadujúce rôznu teplotu, si vyberte buď Jednozónová alebo dvojzónovú vinotéku.

Jednozónová vinotéky

U jednozónových vinoték si môžete nastaviť iba jednu teplotu. Slúži teda na uskladnenie jedného druhu vína – je teda vhodná buď pre občasné konzumentov, alebo ak holdujete len určitému druhu vína.

Dvojzónové vinotéky

Dvojzónovej vinotéky umožňujú nastavenie rôznych teplôt v ich jednotlivých zónach. Vďaka tomu môžete skladovať v jednej vinotéke dva odlišné druhy vín.

Viaczónové vinotéky

Viaczónové vinotéky vie zabezpečiť viac ako dve rôzne teploty pre viac druhov vín. Existujú aj modely bez oddelených zón, pri ktorých teplota vo vinotéke klesá zhora nadol. Vďaka tomu môžete súčasne skladovať biele i červené víno a v spodnej časti napríklad víno šumivé.

Cenovo najdostupnejšie sú jednozónové vinotéky, najdrahšie potom vinotéky viaczónové. Rozdiel v cene môže byť aj niekoľko tisíc korún.

Spôsob chladenia

Okrem počtu zón môžu mať vinotéky aj rôzny spôsob chladenia – chladenie za pomoci termoelektrického článku a chladenia za pomoci kompresora.

Chladenie za pomoci termoelektrického článku

Cenovo dostupnejšie sú vinotéky s chladením pomocou termoelektrického článku. Toto chladenie má nízku hladinu hlučnosti i malé vibrácie a je ekologické. Vhodné je teda do priestorov, v ktorých často zdržiavate a nechcete byť príliš rušení chodom vinotéky. Má však nižší výkon, ale vyššiu spotrebu elektrickej energie.

Chladenie za pomoci kompresora

Chladenie za pomoci kompresora je drahšie. Je však výkonnejší a má má nižšiu spotrebu energie, je však hlučnejší.

Spotreba elektrickej energie

Pretože vinotéka funguje 24 hodín denne, je dôležité, akú bude mať spotrebu energie a teda aj prevádzkové náklady. Spotreba energie je udávaná v medzinárodnom značením od A po G, pričom medzi najúspornejšie varianty patrí A + alebo A ++. Presnejším meradlom je uvedenie konkrétnej spotreby vinotéky, ktorá sa môže pohybovať približne od 0,3 kWh do viac ako 1,1 kWh.

Vinotéka: Klimatická trieda

Klimatická trieda býva ovplyvňuje teplota okolia v interiéri. Čím máte doma teplejšie, tým viac je potreba chladiť a zvyšuje sa spotreba. Teplota v interiéri je udávaná podľa klimatických tried, pričom stretnúť sa môžete so štyrmi teplotnými rozsahmi. Vinotéka môže však byť zaradená aj do viacerých klimatických tried naraz.

Klimatická trieda SN – od +10 ° C do +32 ° C

Klimatická trieda N – od +16 ° C do +32 ° C

Klimatická trieda ST – od +18 ° C do +38 ° C

Klimatická trieda T – od +18 ° C do + 43 ° C

Hlučnosť vinotéky

Pretože vinotéky bývajú zvyčajne umiestnené ako pýcha ich majiteľa a vkusný doplnok interiéru predovšetkým v obytných priestoroch, je dôležitá výška ich hlučnosti, ktorá by nemala byť rušivá a obťažujúce. Zvyčajne si môžete vyberať medzi modely s hlučnosťou 25 až 50 dB.

Pre predstavu o výške hlučnosti uvedieme porovnaní s hladinou hlučnosti známejších zvukov:

10 dB – šum lístia pri slabom vetre

20 dB – tikot náramkových hodiniek

30 dB – tichý šepot

40 dB – šum v tichom byte

50 dB – bežný pouličný hluk

60 dB – bežná reč

70 dB – hlučná ulica, písanie na písacom stroji

80 dB – krik, rušný prevádzku

90 dB – vlak, hlasná hudba

100 dB – zbíjačka, motorka na maximum

110 dB – diskotéka

120 dB – štart lietadla, pyrotechnický výstrel

130 dB – výbuch granátu

Funkcie vinotéky

Moderné vinotéky môžu mať okrem toho, že vám vychladí víno na požadovanú teplotu, aj mnoho ďalších užitočných funkcií, doplnkov a príslušenstva, ktoré výrazne zvyšujú užívateľský komfort.

LED displej

LED displej ukazuje nastavenej teploty, vlhkosť vo vnútri vinotéky a ďalšie dôležité informácie. U väčšiny vinoték býva viditeľný, aj keď je vinotéka zatvorená.

LED osvetlenie

LED osvetlenie zvyšuje originalitu vinotéky, ktorá vďaka nemu pôsobí atraktívnym dojmom. LED osvetlenie môže interiér vinotéky osvetľovať nielen pri jej otvorení, ale tiež keď je vinotéka zatvorená.

touchLight

TouchLight umožňuje, že akonáhle sa ľahko dotknete otváracieho madlá madlá, rozsvieti sa vnútro vinotéky.

UV filter

UV filter je súčasťou presklených dverí vinotéky. Bráni v prieniku slnečných lúčov dovnútra vinotéky, čím niektoré druhy vín chráni pred ich znehodnotením.

Zámok

Predovšetkým v domácnostiach s deťmi alebo s väčším množstvom ľudí, ktorí by si omylom mohli vziať vaše archívne víno, je možné vinotéku zamknú a nepovolaným osobám tak do nej zabrániť vstup.

AirFreshFilter

AirFreshFilter je prvok, ktorý vo vinotéke neutralizuje nežiaduce pachy a udržuje v nej čerstvý vzduch.

Superchladenie

Superchladenie je funkcia, ktorú využijete, keď potrebujete v kratšom čase vína vychladiť. Vďaka superchladenie vo vinotéke rýchlo a výrazne zvýšite teplotu.

Elektronická regulácia teploty

Digitálny ukazovateľ slúžiaci k zmene teploty.

Uhlíkový filter

Aktívny filter zlepšujúce prívod čerstvého vzduchu do vinotéky.

Priestor na karafu

Špeciálna priehradka umožňuje vložiť do vinotéky karafu s naliatym vínom.

Antibakteriálna ochrana – Ta nachádza svoj prínos hlavne v hubenie a odstraňovaní nežiaducich baktérií vo vnútri vinotéky. Veľmi často označovaná, ako antiBacteria.

Ako vína skladovať?

Aby ste vinotéku využívali efektívne, mali by ste vedieť, ako ju správne používať a ktorá vína akú teplotu vyžadujú.

  • Červené vína – 15 až 18 ° C
  • Biela a ružové vína – 7 až 12 ° C
  • Perlivá vína – 8 až 10 ° C
  • Šumivé vína – 5 až 7 ° C

Okrem teploty by ste mali dbať tiež na vlhkosť vo vinotéke, ktorá by sa mala pohybovať okolo 75%.

Je dôležité, aby bol korok sále vlhký. Preto vína skladujte naležato, aby bol korok s vínom neustále v kontakte. Zabránite tým jeho zosychanie a následným oxidačným procesom.

Cena vinotéky

Cena vinoték sa odvíja od ich veľkosti a funkcií, ktorými disponujú. Menšie domáce vinotéku si môžete zaobstarať už od 90 €. U väčších vinoték s vyspelejšími funkciami a technológiami už ich cena stúpa. Špičkové a luxusne vykonané vinotéky môžu stáť viac ako 19 000 €.

Cena vinotéky do 200 €

Vinotéky, ktoré kúpite do 200 € sú vhodné pre menej náročných zákazníkov, ktorí chcú mať doma vždy po ruke niekoľko správne vychladených fliaš svojho obľúbeného vína. Kapacita týchto lacnejších vinoték býva od asi 8 do 18 fliaš vína. Väčšinou sa jedná o voľne stojace vinotéky so základnou výbavou a primeraným chladiacim rozsahom – obvykle sa jedná o jednozónové vínotéky v jednoduchšom prevedení.

Cena vinotéky od 200 € do 450 €

V tejto cenovej kategórii zoženiete vinotéky, ktoré pojmú asi od 27 do 50 fliaš. Okrem vyššej kapacity mávajú niektoré nadštandardné funkcie a prevedenie. Okrem jednozónových vinoték, za cenu do 450 € kúpite aj vinotéky dvojzónovej, s väčším počtom políc a s hlučnosťou do 46 dB.

Cena vinotéky od 450 € do 800 €

Ak potrebujete vo svojej vinotéke mať vždy uložených viac ako 50 fliaš vína, ale súčasne neplatiť vysoké náklady za jej prevádzku, zamerajte sa na vínotéky v tejto cenovej relácii. Bývajú v energetickej náročnosti A alebo B. Nájdete tu okrem voľne stojacich, aj vstavané modely.

Cena vinotéky od 800 € do 2 200 €

Stredne vyššiu cenovú kategóriu vinoték ocenia vinári, ktorí chcú mať archivovaných aj viac ako 200 fliaš vína. Tieto vinotéky pojmú až 550 litrov. Vybrať si môžu medzi voľne stojacimi aj vstavanými vinotékami disponujúcimi nadstardními funkciami a viac chladiacimi zónami s vysokým chladiacim výkonom a nízkou hlučnosťou.

Cena vinotéky nad 2 200 €

V najdrahšie cenovej kategórii si vinotéku vyberú profesionálny vinármi aj reštauračné zariadenia vyžadujúce vyššiu kapacitu vína, najvyššiu kvalitu a súčasne tiež originálny vzhľad pri zabezpečení rôznych teplôt chladenia, filtrov vzduchu, dvojitého skla dverí a zosilnené izolácie.

Vinotéky a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať vinotéku na skladovanie vína. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej vinotéky pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať veľmi dlho bez akejkoľvek závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe novej vinotéky zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík. Tieto vinotéky pre skladovanie vína nájdete skladom v mnohých internetových e-shopoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na portál Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom vinotéky. Dozviete sa tam tiež, kde sú produkty skladom a za akú sa predávajú cenu. Vývoj ceny vás upozorní napríklad na rôzne zľavové akcie.

5/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať