Menu Zavrieť

Tepovače

tepovac

Koberce dokážu zútulniť každý priestor, tepelne izolujú a tlmí zvuky. Na kobercoch rady trávia veľa času deti a tiež domáci miláčikovia. Všetky tieto kontakty s kobercom na ňom zanechajú stopy v podobe kožných buniek, škvŕn od nápojov, omrviniek z jedla, mačacie aj psiu srsť a ďalšie nečistoty, ktoré sú spojené s bežným životom.

A práve vďaka prítomnosti kožných buniek, prachu, peľov a ostatných nečistôt, v kobercoch vznikajú mikroorganizmy, pre ktorých sú tieto nečistoty živnou pôdou. V koberci ich je viac než napríklad na záchodovej doske. Aby ste predišli rôznym alergickým reakciám, ktoré tieto mikroorganizmy spôsobujú, je nutné koberce pravidelne čistiť. Iba hĺbkovým čistením účinnými čističi kobercov sa nebezpečných a škodlivých látok zbavíte.

Pre pravidelnú a efektívnu údržbu kobercov, ale aj matracov, čalúnenie a ďalších plôch, zvládnete s pomocou Extraktory. Čistič na koberce je prístroj, ktorý pod tlakom vstrekuje vodu s čistiacim prostriedkom na to určeným, do čisteného povrchu, a vodu potom zas vysaje. Voda koberce nepoškodí, pretože po čistení zostanú len trochu vlhké. Niektoré typy tepovačov sú multifunkčné a možno nimi vysávať na sucho, mokro alebo tepovú.

Extraktory: Výber 7 najlepších tepovačov podľa hodnotenia užívateľov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 7 najlepších tepovačov, ktoré sú dostupné na trhu v tomto roku. Ako sme tieto najlepší tepovače vyberali? Vybrali sme tie najlepšie modely podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely tepovačov sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena produktov, môžete si zoradiť tieto produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadTypHlučnosť (dB)Hmotnosť (kg)Príkon (W)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Kärcher SE 5100Extraktor čistič tepovač Kärcher SE 5100tepovač777,71400251Zobraziť v obchodoch
Hyundai VC 5750Extraktor čistič tepovač Hyundai VC 5750vysavač8011,11500144Zobraziť v obchodoch
Kärcher SE 4001Extraktor čistič tepovač Kärcher SE 4001tepovač747,81400189Zobraziť v obchodoch
Klarstein Reinraum 2GExtraktor čistič tepovač Klarstein Reinraum 2Gtepovač?81250109,9Zobraziť v obchodoch
Kärcher Puzzi 8/1 CExtraktor čistič tepovač Kärcher Puzzi 8/1 Cvodní vysavač719,81380479Zobraziť v obchodoch
CLEANmaxx RR-1144Extraktor čistič tepovač CLEANmaxx RR-1144multifunkční?8800235,3Zobraziť v obchodoch
Kärcher SE 4002Extraktor čistič tepovač Kärcher SE 4002tepovač747,81400229,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenie tepovača od ich užívateľov.

Ako vybrať tepovač?

Tepovač využijete všade, kde sú väčšie podlahovej plochy pokryté kobercami alebo čalúnenia. Umožní vám udržiavať čo najčistejšie prostredie a obmedziť tak vznik alergických reakcií na roztoče.

Dôležitým parametrom tepovače na koberca je jeho sací výkon, objem nádoby na čistú aj špinavú vodu, dĺžka prívodného kábla, aplikovanej filtre, hlučnosť a príslušenstvo, ktoré rozširuje možnosti využitia tepovačov.

Na akom princípe tepovač funguje?

Tepovač je prístroj podobný klasickému vysávaču. Je však robustnejšie, väčšie a ťažšie. Na prvý pohľad si môžete všimnúť tiež odlišný tvar hubice. V čističi sú nádoby na čistú a na špinavú vodu. Na oddelenie nečistôt dochádza vo vlhkom prostredí, čím sa zabráni vylétávání nečistôt z vysávača a ich vírenie vo vzduchu, vrátane peľov a iných alergénov.

Extraktory, na rozdiel od vysávačov, navyše vie tepovú a šampónovať – ​​pomocou trysiek je pod tlakom do koberca vstrekovaný špeciálny čistiaci roztok, ktorý sa následne rovnakou hubicou z koberca vysaje. Roztok je spolu s nečistotami z koberca následne odsatý a čistenie je hotové. Rovnakým spôsobom vyčistíte i čalúnenie, len s pomocou menšie hlavice, ktorú pripojíte priamo na hadicu.

Multifunkčný typy tepovačov môžete používať ako klasické vysávače na suché alebo mokré vysávanie. Do niektorých sa vkladá papierový sáčok, u iných sa nečistoty počas vysávania zachytávajú do vody. Vďaka funkcii mokrého vysávania vysávač dokáže povysávať aj tekutiny – saponát z koberca, rozliatu vodu, nápoje a pod. Túto funkciu mávajú zvyčajne tepovače, ktoré majú aj hubicu na vysávanie okien.

Konštrukcia

Čistič môže mať dva typy konštrukčného prevedenia – klasickú konštrukciu (podobnú vysávačom) alebo tyčovou konštrukciu.

Klasické tepovače

Do tela väčšiny klasických tepovačov na koberce sa zmestia výrazne väčšej nádoby na vodu, než do tepovače tyčového. Tieto väčšie a objemnejšie modely sú ideálne pre čistenie veľkých plôch. Počas čistenia v rukách držíte hadicu s náhubkom a telo vysávača zostáva na zemi. S klasickým vysávačom sa ľahšie dostanete aj do horšie prístupných miest. Nevýhodou je, ak vysávač napríklad musíte nosiť do schodov alebo častejšie presúvať, pretože je ťažký. A tiež sa zložitejšie skladuje.

Tyčové tepovače

Tyčové tepovače na prvý pohľad vyzerajú ako tyčové vysávače. Pretože sú v nich umiestnené dve nádoby na vodu, je ich konštrukcie oproti tyčovým vysávačom ťažšie a robustnejšie. Oproti klasickým tepovačům, sa tyčové tepovače lepšie skladujú. Nevýhodou je, že pri práci s nimi držíte v ruke celý prístroj.

Sací výkon a príkon

Aby bolo čistenie kobercov dostatočne efektívne a účinné, je potrebné vždy zvoliť správny sací výkon adekvátny k typu práve čisteného povrchu. Sací výkon tepovače sa udáva vo wattoch značený skratkou W. býva v rozmedzí od 300 W do 600 W. často v technických parametroch, však uvedený nie je a namiesto neho nájdeme príkon, ktorý je uvedený aj vo wattoch. Sací výkon je 1/3 až 1/5 príkonu. Maximálny príkon tepovačov dosahuje 2 000 W až 2 200 W.

U tepovača býva tento údaj pomerne dôkladne skrytý v technických parametroch. Vo veľkom množstvom prípadov nebýva uvedený vôbec. Namiesto neho môžete naraziť skôr na príkon prezentovaný aj vo wattoch. Pokiaľ na takýto prípad narazíte, prinášame vám veľmi jednoduchú pomôcku prepočtu.

Objem nádoby

Súčasťou tepovača je nádoba na čistú a špinavú vodu. Nádoba na špinavú vodu slúži ako zberňa nečistôt. Veľkosť nádoby by mala zodpovedať veľkosti plochy, ktorú budete čistiť. Pokiaľ si zaobstaráte na veľkú plochu čistič s príliš malými nádobami na vodu, budete počas čistenia musieť dolievať čistú vodu a priebežne vylievať vodu špinavú.

Veľkosť nádoby tepovače vzhľadom k veľkosti podlahovej plochy:

Podlahová plocha do 50 m2 – objem nádoby do 2 litrov

Podlahová plocha od 50 m2 do 150 m2 – objem nádoby 3 až 4 litre

Podlahová plocha nad 150 m2 – objem nádoby väčší ako 4 litre

Hlučnosť

Ak plánujete čistič používať častejšie a na väčšie plochy, mohol a by vás aj vaše okolie vyššia hladina hluku obťažovať a prácu s tepovačom vám znepríjemňovať. Hlučnosť tepovače je udávaná v decibeloch a je značená skratkou dB.

Hlučnosť tepovača možno rozdeliť do týchto kategórií:

Hlučnosť od 60 do 70 dB – tiché tepovače

Hlučnosť od 70 do 80 dB – prijateľná hlučnosť

Hlučnosť vyššia ako 80 dB – hlučné

Pre predstavu o výške hlučnosti uvádzame porovnaní s hladinou hlučnosti známejších zvukov:

10 dB – šum lístia pri slabom vetre

20 dB – tikot náramkových hodiniek

30 dB – tichý šepot

40 dB – šum v tichom byte

50 dB – bežný pouličný hluk

60 dB – bežná reč

70 dB – hlučná ulica, písanie na písacom stroji

80 dB – krik, rušný prevádzku

90 dB – vlak, hlasná hudba

100 dB – zbíjačka, motorka na maximum

110 dB – diskotéka

120 dB – štart lietadla, pyrotechnický výstrel

130 dB – výbuch granátu

Dĺžka prívodného kábla

Extraktory sa pripájajú pomocou kábla do elektrickej zásuvky. Ich kábel by teda mal byť dostatočne dlhý a zodpovedať veľkosti miestností a rozmiestnenie zásuviek, aby ste čistič nemuseli často od zásuvky k zásuvke prepájať. Do menších miestností stačí kábel s dĺžkou do 8 metrov. Do miestností väčších by kábel mal mať dĺžku 9 metrov a viac.

Akčný rádius

U niektorých typov tepovačov sa môžete stretnúť aj s pojmom „akčný rádius“. Akčný rádius sa udáva v metroch. Jeho hodnota je dlhšia, než dĺžka samotného kábla, pretože udáva dĺžku celého prístroja od hubice až po koniec kábla. Vďaka tomuto údajmi viete, ako ďaleko od zásuvky s tepovačom môžete pracovať.

Tepovač a filtre

U multifunkčných tepovač sa môžete stretnúť s dvomi druhmi filtrov alebo s ich kombináciou v jednom modeli.

Tepovače s vreckovou filtráciou

Do tepovača s vreckovou filtráciou musíte používať špeciálne papierové sáčky.

Tepovače s bezvreckovou filtráciou

Tepovače s bezvreckovou filtráciou zachytávajú nasávanej nečistoty v odnímateľnej nádobe.

Filtre majú za úlohu zachytiť alergény a malé prachové častice, aby sa neobjavovali vo vzduchu, ktorý z tepovače vychádza.

V tomto členení existujú dva druhy filtrov:

Mikro filter

Mikrofilter je často používaným typom filtra Zachytáva miniatúrne častice a alergény.

HEPA filter

HEPA filter je účinný filter vhodný predovšetkým pre alergikov. Je vyrobený zo sklených vlákien a dokáže zachytiť aj najmenšie mikročastice. HEPA filtre môžu mať rôznu účinnosť.

Funkcie tepovača

Extraktory môžu mať ďalšie zaujímavé a užitočné funkcie, ktoré môžu rozhodnúť práve o voľbe toho konkrétneho typu tepovače.

Čistiace programy

Funkcia „čistiace programy“ je pre Extraktory kľúčové.

LED indikátory

LED indikátory sú svetelná signalizácia, ktorá oznamuje, čo je potrebné v danej chvíli urobiť – napríklad vymeniť vodu atď.

Ovládanie

Extraktory bývajú ovládané mechanickými tlačidlami, ich počet sa odvíja od typu tepovače a množstvo jeho funkcií. Niektoré modely môžu disponovať ovládaním dotykovým.

Diaľkové ovládanie na madle

Niektoré typy tepovačov majú ovládacie prvky na svojom madle, vďaka čomu môžete pohodlne regulovať intenzitu vysávania alebo vysávač zapínať a vypínať, či spúšťať šampónovanie, bez toho aby ste museli popocházať k telu tepovače.

Automatické navíjanie kábla

Automatické navíjanie kábla umožňuje navinutie prívodného kábla stlačením tlačidla, ktorý je následne automaticky vsunutý do tepovače a nikde potom neprekáža.

Extraktor a jeho príslušenstvo

Pri výbere Extraktory sú dôležité jeho technické parametre a tiež príslušenstvo. Vhodné doplnky a príslušenstvo funkcie tepovače výrazne rozšíri a umožní vám využiť maximálny potenciál tepovače. Ak nie je príslušenstvo, ktoré by ste k čističi chceli mať, jeho súčasťou, dá sa zvyčajne zvlášť dokúpiť.

Nadstavec na fúkanie

Multifunkčný čistič vie vzduch nielen do seba vťahovať, ale tiež fúkať von. Mnohé tepovače disponujú spätným chodom, označovanými ako invertný. Pri použití správneho náhubku vďaka nemu môžete napríklad upratať lístie na záhrade alebo nafúknuť matrac.

Nástavec na tvrdé podlahy

Nástavec na tvrdé podlahy vám umožní vysávať dlaždičky, linoleum, parkety a ďalšie druhy podlahových krytín.

Nadstavec na umývanie okien

Nástavec pre umývanie okien umožňuje vysávanie vody zo skla. Umývanie okien je potom rýchlejšie a precíznejšie.

Turbokefa

Turbokefa je veľmi užitočný predovšetkým na odstraňovanie vlasov a zvieracích chlpov z kobercov, ale aj nadmerne znečistené a zašliapané špiny z nich. Súčasťou turbokefy je rotujúci valec so štetinami, ktorý z koberca hravo vlasy i srsť odstránenie.

Ďalšie nástavce

Súčasťou príslušenstva tepovače môžu byť ďalšie, menšie nástavce – čalúnnický, štrbinový alebo prachový.

Cena tepovača

U tepovača sa zamerajte okrem ich technických parametrov, funkcií a príslušenstva, aj na výrobcov a precíznosť ich spracovanie, od ktorého sa potom odvíja účinnosť vysávania a ich celková odolnosť a životnosť.

Cena do 200 €

Najlacnejšie tepovače zaobstaráte za cenu do 200 €. Zoženiete aj tepovače výrazne lacnejšie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú príliš kvalitne spracované a budú disponovať iba základnými funkciami. Aj výkon lacnejších tepovač býva nižšia.

Cena od 200 € do 300 €

V strednej cenovej hladine si už vyberiete kvalitný a dobre spracovaný čistič s väčším objemom nádoby, ktorý bude vybavený doplnkovými užitočnými funkciami, širokým príslušenstvom a slušným výkonom.

Cena od 300 € do 550 €

V najvyššej cenovej kategórii nájdete vysoko výkonné precízne spracované značkové tepovače s príkonom okolo 2 000 W, so širokým príslušenstvom, s dlhým káblom a s mnohými pokročilými funkciami, modely s vodnou filtráciou 3 v 1 a tepovače s kvalitnými HEPA filtrami a ďalšími filtračnými prvkami.

Údržba kobercov

Všetci chceme, aby nám koberce vydržali čo najdlhšie svieže, čisté, bez fľakov a udržali si svoju pôvodnú farbu a štruktúru vlákien čo najdlhšie. Pravidelnou a účinnú údržbou čističmi kobercov zachováme a udržíme koberce v stave, v akom požadujeme. Každý typ koberca však vyžaduje trochu iný spôsob čistenia. Preto sa pri nákupe tepovače predajcu spýtajte, aký čistič bude vhodný práve pre vaše koberce.

Základom je pravidelné vysávanie kobercov. Vysávaním z ich povrchu odstránite prach, nečistoty, vlasy a zvieracia srsť, ešte než stačí preniknúť dovnútra vlákien koberca. Na odolnejšie nečistoty, srsť a vlasy je dobré používať turbokefa. Nie je však vhodný pre všetky typy kobercov – mohol by poškodiť koberce s dlhým vlasom alebo slučkami. Tieto druhy kobercov vysajete najlepšie plochou hubicou.

Ale ani pravidelným vysávaním nezamezíte vzniku škvŕn a zašpineniu vlákien. Ak koberec znečistíte napríklad vínom, kávou, voskovkami alebo sa na vlákna nalepí žuvačka, je nutné zasiahnuté miesta čo najskôr nečistôt zbaviť. Z toho dôvodu majte doma pripravený čistič na koberce, ktorý na škvrnu aplikujte a nechajte podľa návodu pôsobiť. Škvrnu potom mäkkou handričkou odstraňujte v smere od okrajov koberca k jeho stredu, čím zamedzíte rozmazanie škvrny do čistých vlákien.

Voskovky ošúpte, priložte na škvrnu látku alebo vreckovku a vlažnou žehličkou prežehlite. Žuvačku kúskom ľadu alebo špeciálnym sprejom zmrazte, odlúpnite ju a škvrnu dočistite. Raz za čas (1x za dva roky – podľa miery znečistenia kobercov), je dobré nechať si koberce vyčistiť profesionálne firmou. Profesionáli používajú špeciálne tepovače a prípravky, ktorý váš koberec dokážu zbaviť aj zdanlivo neodstrániteľných škvŕn. U kusových kobercov môžete využiť tiež služby čistiarní na koberce.

Hlasovanie

Mohlo by vás zaujímať