Menu Zavrieť

Ventilátory

ventilator

Ak nemáte byt alebo dom vybavený klimatizáciou, je v horúcich letných dňoch ventilátor takmer nevyhnutnosťou. Správne zvolený ventilátor vám v lete zaistí osviežujúci chládok a v zime môže pomôcť distribuovať po miestnostiach teplo. Existuje mnoho typov ventilátorov, z ktorých si určite vyberie každý.

Ventilátory: Najlepší ventilátory

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších ventilátorov. Ako sme tieto modely vyberali? Vybrali sme ventilátory podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena vetráku, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadTypPočet rýchlostíPrietok vzduchu (m3/h)Diaľkové ovládanie?Hlučnosť (v dB)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Rowenta Turbo Silence Extreme VU5670F0Ventilátor Rowenta Turbo Silence Extreme VU5670F0Stojanový ventilátor54800Áno35107,90Zobraziť v obchodoch
Sencor SFN 4047WHVentilátor Sencor SFN 4047WHStojanový ventilátor32940Nie5021,51Zobraziť v obchodoch
ECG FS 91 TVentilátor ECG FS 91 TStĺpový ventilátor3?Áno5588,90Zobraziť v obchodoch
Sencor SFN 5040BLVentilátor Sencor SFN 5040BLStojanový ventilátor31687Áno50107,89Zobraziť v obchodoch
Rowenta MOSQUITO SILENCE VU6410F0Ventilátor Rowenta MOSQUITO SILENCE VU6410F0Stojanový ventilátor43600Áno5089,72Zobraziť v obchodoch
Domo DO8126Ventilátor Domo DO8126Stĺpový ventilátor3600Áno6241,00Zobraziť v obchodoch
Klarstein Skyscraper 3GVentilátor Klarstein Skyscraper 3GStĺpový ventilátor3?Áno5979,90Zobraziť v obchodoch
Farelek UtahVentilátor Farelek UtahStolový ventilátor3?Nie?56,18Zobraziť v obchodoch
Sencor SFE 3027WHVentilátor Sencor SFE 3027WHStolový ventilátor3?Nie5020,40Zobraziť v obchodoch
AEG VL 5525 MVentilátor AEG VL 5525 MStolový ventilátor2?Nie4536,00Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia ventilátorov od ich užívateľov.

Podľa čoho ventilátor vyberať?

Pred nákupom ventilátora si premyslite, čo od tohto zariadenia očakávate. Podľa toho zvoľte prevedenie ventilátora a vlastnosti, ktoré by mal mať.

Je potešujúce, že ceny ventilátorov začínajú na niekoľkých stoviek korunách. Avšak na svoje si prídu aj náročnejší klienti, ktorí okrem kvality preferujú aj dizajnovú stránku.

Miesto použitie – budete ventilátor používať v obývacej izbe, v spálni alebo v kancelárii?

Priestor – aký veľký priestor budete ochladzovať?

Ventilácia a zimný chod – budete chcieť ventilátor využívať aj v zime k rozháňania teplého vzduchu po izbe?

Spracovanie – je pre vás dôležitý dizajn ventilátora?

Bezpečnosť – chcete ventilátor s nadštandardnými bezpečnostnými prvkami?

Mobilita – budete ventilátor prenášať na rôzne miesta?

Cena – koľko ste ochotní do ventilátora investovať?

Typy ventilátorov podľa ich umiestnenia

Ventilátory sa podľa ich konštrukcie a umiestnenia delia na niekoľko typov, z ktorých každý má svoje špecifiká, výhody a nevýhody.

  • Stolné ventilátory
  • USB ventilátory
  • Podlahové ventilátory
  • Stojanové ventilátory
  • Stĺpové ventilátory
  • Nástenné ventilátory
  • Stropné ventilátory

Stolné ventilátory

Stolné ventilátory sú pre svoju cenovú dostupnosť najpredávanejším typom ventilátorov. Nezaberú príliš miesta a vďaka svojim rozmerom sú ideálne do menších priestorov k lokálnemu ochladzovaniu. Umiestňujú sa väčšinou na písací stôl alebo kamkoľvek na nábytok. Sú ideálne na stôl do kancelárie, obývacej izby alebo do pracovne.

Stolné ventilátory sú tvorené nízkou základňou a lopatkami ventilátora chránenými krytom. Zaobstarať si však môžete aj dizajnový bezlopatkový model, ktorý zaistí rovnomerný prúd vzduchu bez poryvov.

Sklon hlavy ventilátora by mal ísť nastaviť tak, aby ochladzoval vzduch vo vami požadovanej výške. U ventilátora by tiež malo ísť navoliť jeho automatické otáčanie v určitom rozsahu, zafixovanie tohto otáčania a výber z niekoľkých rýchlostných režimov.

Už základné lacné modely stolných ventilátorov mávajú minimálne 3 rýchlostné stupne a možnosť horizontálneho otáčania a vertikálneho naklápania.

Stolné ventilátory sú účinné, nie sú hlučné a vďaka nižšiemu výkonu spotrebujú menej energie. Pri lacnejších modeloch môže byť problém s ich stabilitou a aj hlučnosť a spotreba môže byť o niečo vyššia.

Stolné ventilátory mávajú priemer vrtule okolo 30 cm, čo je pre bežnú prevádzku dostačujúce. Do kuchyne alebo miestností, kde príliš nevadí vyššia hlučnosť, je možné kúpiť väčší stolový ventilátor s vrtuľou s priemerom aj 40 cm.

USB ventilátory

USB ventilátory sú menšie a menej výkonnú variantom stolových ventilátorov. Zapájajú sa za pomoci konektora USB do notebooku, powerbanky alebo iného USB zariadenia. Pri práci na počítači vám zaistí príjemné osvieženie, pričom vďaka svojej kompaktnej veľkosti zaberú minimum miesta.

Podlahové ventilátory

Podlahové ventilátory sú vzhľadom podobné ventilátorom stolným. Sú však väčšie, výkonnejšie a hlučnejší, čo ich predurčuje na použitie do väčších priestorov. Vhodné sú do reštaurácií, obchodov, ateliérov, do skladov, dielní alebo na stavbu. Teda na miesta, kde je potrebné zvýšiť cirkuláciu vzduchu a nie je príliš na obtiaž ich hlučnejšie prevádzku.

Manipulácia s podlahovými ventilátormi je jednoduchá – stačí ich zapojiť do zásuvky. Dizajnovo sú uspôsobené podľa toho, či budú využívané v interiéri alebo v priemysle. V kombinácii so stropným ventilátorom môžu zaistiť veľmi efektívnu cirkuláciu vzduchu.

Stojanové ventilátory

Stojanové ventilátory sa umiestňujú na zem. Sú väčšie a výkonnejšie variantom stolových ventilátorov.

Pri výbere stojanového ventilátora sa zamerajte na to, aby bol dostatočne stabilný. Tým sa minimalizuje riziko, že sa prevráti na vaše dieťa alebo domáceho maznáčika. K lepšej stabilite ventilátora pomôžu aj protišmykové nožičky.

Rovnako ako u ostatných typov ventilátorov je potrebné zohľadniť veľkosť miestnosti a ďalšie funkcie, ktoré od ventilátora očakávate – napríklad osciláciu doprava a doľava, výškovú nastaviteľnosť, zvlhčovač vzduchu, rozprašovač vody, ionizáciu, nočný režim, ECO režim, diaľkové ovládanie atď.

Ak kupujete stojanový ventilátor k nočnému vetranie spálne, zvoľte model s nízkou hlučnosťou od 30 dB.

Výhodou stojanových ventilátorov je ich mobilita a pomerne nízka cena, ktorá rastie s množstvom ďalších funkcií a kvalitou spracovania.

Stĺpové ventilátory

Stĺpové ventilátory sú oproti ventilátorom stojanovým elegantnejší a vkusnejšie. Nemajú totiž veľkú točiace sa hlavu ventilátora – chladenie prebieha cez mriežky alebo otvor v stĺpe ventilátora. Majú nižší výkon ako ventilátory stĺpové. U tohto typu ventilátorov je dôraz kladený predovšetkým na ich estetickosť a prepracovaný moderný dizajn. Možno ich elegantne zakomponovať do interiéru, bez toho, aby narušili jeho štýl. Sú tiché, stabilné a skladné. Stupeň vetrania si regulujete podľa potreby, avšak nie je možné nastaviť otáčanie a sklon ventilátora. Stĺpové ventilátory sú vhodné pre mierne ochladzovanie vzduchu v menších miestnostiach.

Nástenné ventilátory

Nástenné ventilátory sú alternatívou stolových ventilátorov. Sú upevnené na stene a nezaberajú tak miesto na stole. Inštalácia nástenných ventilátorov nevyžaduje žiadne stavebné úpravy – ventilátory stačí na stenu pripevniť a zapnúť do zásuvky. Nevýhodou je, že tieto ventilátory nemôžete prenášať na rôzne miesta. Rovnako ako u stolových ventilátorov môžete nastavovať rýchlosť otáčok za minútu a nasmerovaním hlavy ventilátora určiť smer prúdenia vzduchu. Ich súčasťou môže byť aj praktické diaľkové ovládanie a časovač.

Stropné ventilátory

Stropné ventilátory, ako už vyplýva z ich názvu, sa umiestňujú pevne na strop v strede miestnosti, čo umožňuje plynulý tok vzduchu po celej izbe. Pre väčšie miestnosti však môžu byť vhodnejšie aj 2 alebo viac stropných ventilátorov.

Základné modely sa ovládajú ručne retiazkou pripevneným k motoru. Zatiahnutím ventilátor zapnete na maximálny výkon a ďalšími zatiahnutím môžete postupne znižovať otáčky až do vypnutia ventilátora. Stropný ventilátor fúka vzduch dole a pocitovo ho ochladí až o 4 ° C. Súčasťou drahších modelov už býva diaľkový ovládač.

Dizajn stropných ventilátorov je jednoduchý. Vyberať si môžete medzi rôznymi tvarmi lopatiek, materiálov, prevedení a farieb. Praktické a obľúbené sú stropné ventilátory s osvetlením.

Stropné ventilátory oproti mobilným typom ventilátorov využijete nielen v letných, ale aj v zimných mesiacoch, pretože u niektorých modelov je možné nastavenie na letnú i zimnú prevádzku.

Pri prepnutí stropného ventilátora na zimný režim, sa jeho lopatky začnú otáčať opačným smerom a rozháňať tak teplý vzduch, ktorý sa drží pri strope, rovnomernejšie po celej miestnosti. Vďaka tomu môžete ušetriť za vykurovanie až 30% energie.

Ak nemáte radi prievan, môžete zimné chod ventilátora využiť aj v lete. V tomto režime dochádza k postupnému rozhýbanie vzduchu, vďaka čomu vzduch neprúdi tak silno.

Priemer stropného ventilátora určuje, do akej veľkej miestnosti sa hodí:

Miestnosť do veľkosti 20 m² (4×5 m) – malé spálne, menšej kuchyne, šatne – stropné ventilátory s priemerom od 76 cm do 122 cm.

Miestnosť do veľkosti 20 až 30 m² (5×5 m) – stredná spálne, obývajúcich izby, kuchyne – stropné ventilátory s priemerom od 122 cm vyššie.

Miestnosť s veľkosťou 30 až 40 m² (6×7 m) – veľké izby, jedálne, skleníky, reštaurácie, obchody, výrobné haly – stropné ventilátory s priemerom od 132 cm vyššie.

Inštalácia stropného ventilátora zníži v mieste montáže strop o 30 až 40 cm, čo je potrebné vziať do úvahy predovšetkým v miestnostiach s nižším stropom.

Počet lopatiek nie je pre výkonnosť dôležitý, je to skôr otázka osobného vkusu a dizajnu.

Vzduchový výkon ventilátora

Vzduchový výkon ventilátora, teda objem vzduchu, ktorý ventilátor vymení za hodinu (m3 / h) je stanovený objemom miestnosti a potrebným počtom výmen vzduchu podľa typu použitia miestnosti.

Pri výbere ventilátora začnite kapacitou / objemom miestnosti, do ktorej ventilátor umiestnite. Podľa kapacity a druhu miestnosti určíte, aký by mal byť prietok vzduchu ventilátora, teda ako výkonný ventilátor potrebujete.

Objem miestnosti spočítate, vynásobíte ak jej dĺžku, výšku a šírku.

Po vypočítaní objemu miestnosti sa zamerajte na ventilátory, ktoré v nej tento objem vzduchu zvládnu za hodinu vymeniť toľkokrát, koľkokrát je pre daný priestor žiaduce. Napríklad ak je objem kúpeľne 15 m3 (kde je odporúčaný počet 5-10 výmen za hodinu), teda 5 x 15 (= 75) až 10 x 15 (= 150). Výkon ventilátora by mal teda byť 75 až 150 m3 / h.

Koľkokrát za hodinu je potrebné v miestnosti vymeniť vzduch?​

obytné priestory – 1-2 výmeny za hodinu

kancelárske priestory – 5-8 výmen za hodinu

kúpeľne a WC – 4-10 výmen za hodinu

počítačové miestnosti – 4-6 výmen za hodinu

obchody – 4-8 výmen za hodinu

šatne – 6-8 výmen za hodinu

reštaurácie – 8-12 výmen za hodinu

kuchyne (v domácnostiach) – 8-20 výmen za hodinu

Príkon ventilátora

Príkon je veličina udávajúci energetickú náročnosť spotrebiča. Vypovedá o tom, koľko elektrickej energie spotrebuje ventilátor behom hodiny prevádzky. Hodnotu, koľko ktorý typ ventilátora spotrebuje energie, nájdete na štítku vo wattoch (W). Vyššie príkonu väčšinou súvisí s veľkosťou vrtule a s výkonom ventilátora – čím väčší priemer vrtule a čím vyšší výkon, tým je aj vyššie príkon, teda spotreba. Pohybuje sa od cca 15 do 100 W a viac (ventilátory pre priemyselné použitie).

Veľkosť ventilátora

Veľkosť ventilátora (priemer jeho vrtule), sa líši podľa druhu ventilátora. Všeobecne možno povedať, že čím je priemer ventilátora väčší, tým vyššia je účinnosť ventilácie. Čím väčšia miestnosť chcete ochladzovať, tým väčší ventilátor by ste si teda mali zaobstarať.

Veľkosti ventilátorov sa pohybujú od cca 15 cm do 145 cm. Stolné ventilátory mávajú priemer od 25 cm do 30 cm. Stojanové ventilátory od 40 cm do 50 cm. Najväčšie priemer majú stropné ventilátory – až 145 cm a viac.

Hlučnosť

Vzhľadom k tomu, že minimálne v lete budete mať ventilátor zapnutý často, je jeho hlučnosť veľmi dôležitým parametrom. Hlučnosť ventilátora by mala zodpovedať prostrediu, v ktorom bude umiestnený. Napríklad v kuchyni vám hlučnejší ventilátor pravdepodobne vadiť nebude, ale v spálni alebo v pracovni áno. Výkonnejšie ventilátory bývajú aj hlučnejšie. Je teda potrebné nájsť kompromis medzi hlučnosťou a intenzitou chladenia. Hlučnosť ventilátora je udávaná v decibeloch (dB).

Medzi tiché ventilátory, ktoré sú vhodné do odpočinkových priestorov alebo pracovní, patrí ventilátory s hlučnosťou okolo 30 dB.

Ventilátory s hlučnosťou od 30 do 50 dB sú vhodné do obytných priestorov a kancelárií.

Hlučnejšie ventilátory nad 50 dB kúpte do priestorov, kde viete, že váš ich vyššia hlučnosť nebude príliš obťažovať.

Ak chcete čo najtichší ventilátor, investujete do tichšieho, aj keď zrejme drahšieho modelu.

Bezpečnosť

Ventilátor je elektrický prístroj vybavený rýchlo sa otáčajúce vrtuľou. Je teda dôležité pri jeho výbere myslieť aj na to, ako veľmi je daný model bezpečný. Aby nedošlo k zraneniu, je predovšetkým u stojanových ventilátorov dôležitá ich stabilita, ktorá môže byť podporená špeciálnymi protišmykovými nožičkami, ktoré pomôžu zabrániť pádu ventilátora. Vrtuľa musí byť dostatočne chránená hustou mriežkou, aby cez ňu dieťa nemohlo prestrčiť prstík. Najbezpečnejšie sú moderné a drahšie ventilátory – keď sa dotknete ich mriežky, ventilátor sa vypne.

Funkcie ventilátora

Ventilátory môžu mať okrem svojich štandardných režimov aj mnoho ďalších užitočných funkcií.

Regulácia rýchlosti – Možnosť voľby rýchlosti u ventilátorov je jedna z ich najdôležitejších funkcií. Vďaka nej si navolíme intenzitu chladenia. Túto možnosť ponúkajú zvyčajne aj lacnejšie modely, ktoré majú minimálne 3 rýchlosti. Pri drahších ventilátorov si môžete vybrať medzi nastavením väčšieho množstva rýchlosťou a ďalších doplnkových funkcií podľa vašich aktuálnych potrieb na zabezpečenie maximálneho komfortu.

Oscilácia – umožňuje vertikálne aj horizontálne natáčanie ventilátora, ktoré je možné podľa potreby zapnúť či vypnúť.

Diaľkové ovládanie – jednoduché a komfortné ovládanie ventilátora, ktoré ocenia nielen pohybovo handicapovaní ľudia. Nemusíte pri každej potrebe zmeny nastavenia k ventilátoru chodiť a vstávať tak napríklad z postele.

Časovač – u niektorých typov ventilátorov je možné načasovať dobu ich zapnutia a vypnutia. Nastavenie času zapnutia môžete využiť na rozprúdenie vzduchu v miestnosti pred vaším príchodom z práce. Pravidelné vypínanie ventilátora môžete nastaviť napríklad na dobu, keď zaspávate a viete, že v spálni už nebýva horúco. Ale tiež ako poistku toho, že po opustení bytu na dlhšiu dobu sa nemusíte zaoberať myšlienkami, či ste ventilátor vypli alebo pobeží po celú dobu, kedy doma nebudete.

Nočný režim – zaistí tichý chod ventilátora a pozvoľné osviežovanie vzduchom, aby ste neboli pri spánku rušení a neprebudili sa prechladol.

Prírodné vietor – táto funkcia napodobňuje prirodzený vonkajšie vánok. Ventilátor z pozvoľna mení svoje otáčky a tým aj rýchlosť prichádzajúceho osviežujúceho vzduchu.

Rozprašovač vodnej pary – ventilátor s rozprašovačom vodnej pary ochladzuje a rozprašuje vodnú paru a tým zvlhčuje ovzdušie v miestnosti.

Ionizácia – pokročilá špeciálna funkcia ionizácie vytvára sviežejšia vzduch a prispieva k príjemnejšiemu interiérovému prostredia.

LCD displej – na displeji sa zobrazujú aktuálne informácie o zapnutých funkciách a stavu ventilátora.

Ventilátor a jeho cena

Ventilátory sú cenovo dostupný tovar. Ich cena sa odvíja od ich výkonu, funkcií, kvality prevedenia, dizajnu, výrobcu atď.

Ventilátory do 40 € – USB, stolové a niektoré typy stojanových ventilátorov kúpite už za cenu aj do 20 €. Bývajú však hlučnejší, len so základnými funkciami a v menej kvalitnom prevedení.

Ventilátory od 40 € do 110 € – ventilátory v kvalitnejšom prevedení mnohokrát s použitím nerez ocele a farebné ocele. Majú viac funkcií a tichší chod. Ich priemer môže dosahovať až 100 cm a príkon 70 W.

Ventilátory od 110 € do 200 € – cenová kategória, do ktorej spadajú kvalitne vykonanej ventilátory, či už stojanové, stĺpové alebo stropné, s mnohými užitočnými funkciami, hlučnosťou pod 40 dB a priemerom vrtule až cca 132 cm.

Ventilátory nad 200 € – cena od 200 € vyššie sa týka predovšetkým stropných ventilátorov. Drahšie kúsky môžu stáť aj okolo 750 €. Jedná sa však často už o dizajnové modely, na ktoré je použité viac materiálov, napríklad aj drevo.

Ako správne používať ventilátory?

Ventilátory nenechávajte prúdiť vzduch priamo do oblasti tváre a krku. Priame prúdenie vzduchu môže spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie, ako pálenie očí, zápal dutín, chrapot alebo bolesť krku a hlavy. Samozrejme by ventilátor nemal smerovať ani na vaše domácich miláčikov. Ventilátor nasmerujte proti nábytku alebo stene, kde sa vzduch rozdelí a prúdi do strán.

Nevýhody ventilátorov

Nevýhodou ventilátorov je, že víri prach. Preto nie sú vhodné pre alergikov a pre osoby citlivé na prievan. Pri zapnutom ventilátora dochádza k vysušovaniu vzduchu. Je potrebné dodržiavať pitný režim a pri práci na počítači alebo čítanie používať v prípade potreby zvlhčujúce očné kvapky.

Ako účinnejšie ochladiť miestnosť?

Aby ste v lete nemali doma rovnaké horúco ako vonku, môžete skombinovať chladenie ventilátorom s efektívnym vetraním – vždy ráno a večer intenzívne vyvetrajte byt. Cez deň majte okná a dvere zavreté so zatiahnutými závesmi a žalúziami. Nebude vám do bytu prenikať slnečné žiarenie a v miestnostiach bude chladnejšie.

Ventilátor a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať ventilátor nielen do vašej domácnosti. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového ventilátora pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Ventilátory nájdete skladom v mnohých internetových e-shopoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom ventilátora. Dozviete sa tam tiež, kde sú vetráky skladom a za akú sa predávajú cenu (vývoj ceny vás upozorní napríklad na rôzne zľavové akcie).

4.7/5 - (6 votes)

Mohlo by vás zaujímať