Menu Zavrieť

Osobné váhy

osobne-vahy

Osobné váhy vám pomôžu mať svoje kilá pod kontrolou. Strážiť si svoju hmotnosť je dôležité nielen kvôli redukcii a udržaniu ideálnej váhy, ale aj kvôli zdraviu. Náhle priberanie alebo ubúdanie hmotnosti môže signalizovať aj vážne zdravotné problémy.

Váha je prístroj primárne určený na sledovanie hmotnosti. Súčasné moderné osobné váhy však nemeria len kilogramy, ale môžete od nich očakávať tiež kontrolu svojho zdravého životného štýlu. Zmeria vám percento tuku, svalovej hmoty a vody v tele alebo napríklad vašu metabolickú spotrebu. Na osobné váhe si môžete nastaviť svoje ciele, ktorých by ste chceli dosiahnuť a sledovať v čase ich vývoj a plnenia.

Osobné váhy: Výber 10 najlepších váh

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších osobných váh. Ako sme tieto modely vyberali? Vybrali sme osobné váhy podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena osobné váhy, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadMax. nosnosť (kg)Presnosť (g)PamäťBMI?Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2Osobná váha Xiaomi Mi Body Composition Scale 21505016 osôbÁno29,53Zobraziť v obchodoch
Huawei AH100Osobná váha Huawei AH1001505010 osôbÁno33,90Zobraziť v obchodoch
Xiaomi Mi Smart Scale 2Osobná váha Xiaomi Mi Smart Scale 21505016 osôbÁno17,86Zobraziť v obchodoch
TrueLife FitScale W5 BTOsobná váha TrueLife FitScale W5 BT1802008 osôbÁno53,00Zobraziť v obchodoch
Garmin IndexOsobná váha Garmin Index18110016 osôbÁno159,00Zobraziť v obchodoch
Omron BF511Osobná váha Omron BF5111501004 osobyÁno85,00Zobraziť v obchodoch
Emos PT718Osobná váha Emos PT71815010010 osôbÁno18,25Zobraziť v obchodoch
Sencor SBS 5051Osobná váha Sencor SBS 505115010012 osôbÁno10,80Zobraziť v obchodoch
Sencor SBS 113SLOsobná váha Sencor SBS 113SL1501000Nie7,96Zobraziť v obchodoch
Umax Smart Scale US10COsobná váha Umax Smart Scale US10C18050NieÁno52,90Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia osobných váh od ich užívateľov.

Ako vybrať osobnú váhu

Typy osobných váh

Hlavný rozdiel medzi osobnými váhami je, či sú mechanické alebo digitálne.

Ak potrebujete mať len približný prehľad o tom, koľko vážite, bude pre vás mechanická váha dostačujúce. Ak však chcete mať svoje telo pod kontrolou podrobnejšie, investujte do digitálnej váhy s moha ďalšími špeciálnymi funkciami.

Mechanické / analógové osobné váhy

Mechanické váhy sú určené pre nenáročných klientov, ktorým stačí poznať len svoju orientačné hmotnosť, pretože odchýlka od reálnej váhy môže byť až 2kg. Mechanické váhy sa dajú zaobstarať za nízku cenu, pričom sa väčšinou jedná o jednoduché modely bez ďalších funkcií. Nameraná hodnota je zobrazovaná ručičkou na číselnej stupnici. Niektoré mechanické váhy však majú digitálny displej a aj vzhľadovo pôsobí ako digitálne váhy. Preto si pri kúpe výrobku dobre prečítajte jeho popis, aby ste si domov miesto digitálne váhy nepriniesli váhu mechanickú.

Digitálne / elektronické osobné váhy

Klasické digitálne váhy

Klasické digitálne váhy sú moderné osobné váhy s LCD displejom a sú primárne určené k presnému meranie telesnej váhy. Váženie je rýchle a jednoduché s presnosťou na 100g. Váha sa vie sama zapnúť, vynulovať a vypnúť. Neponúkne vám však žiadne ďalšie funkcie.

Osobné digitálne váhy s meraním tuku a vody

Tieto digitálne osobné váhy sú určené pre všetkých, ktorí chcú rýchlo a jednoducho zistiť svoju hmotnosť vrátane percenta svalov, tuku a vody v tele. Pre občasné použitie sú funkcie, ktoré táto osobná váha ponúka, dostačujúce.

Diagnostické / inteligentné osobné váhy

Diagnostické osobné váhy poslúži každému, kto chce mať čo najlepší prehľad o svojich telesných funkciách a pomeroch tukov, vody a kostí v tele. Disponujú mnohými najrôznejšími funkciami. Pracujú na báze BIA – bio impedančné analýzy. Telom prejde slabý neškodný elektrický prúd a následne váha vyhodnotí namerané výsledky.

Niektoré typy ponúkajú špecifické režimy pre deti, dospelých a športovcov. Dokážu si pamätať a uložiť namerané hodnoty aj viac osôb. Pričom najmodernejšie typy pracujú s bezdrôtovými technológiami, vďaka ktorým môžete zaznamenané merania prehľadne sledovať a analyzovať v mobilných aplikáciách. Aplikácia sa tak stáva vaším osobným trénerom a elektronickým denníčkom pre zaznamenávanie a vyhodnocovanie vašich pokrokov.

Tieto váhy majú zložitejšie ovládanie a vyššiu obstarávaciu cenu.

Dojčenské váhy

Dojčenské váhy slúži na váženie malých detí do cca 20kg. Umožňujú bezpečné zváženie detí s odchýlkou ​​5 – 10g a to aj v situácii, keď je dieťa na váhe nepokojné. Vyrábajú sa s klenutým povrchom, ktorý dieťa udrží na jednom mieste. Obvykle sú digitálne s prehľadným LCD displejom, automatickým vypínaním a pamäťou, čo umožňuje sledovanie váhového prírastku oproti minulému merania. Tiež vie odčítať váhu neživých predmetov (plienok a oblečenie).

Vlastnosti váh

Nosnosť váhy – Nosnosť váhy určuje hraničné hmotnosť užívateľa. Pri jej prekročení môže dôjsť k poškodeniu váhy. Nosnosť sa u jednotlivých modelov líši. Môže byť od cca 100 do 220kg i viac.

Koľko ľudí bude váhu používať? – Pri viacerých užívateľoch je ideálna váha s pamäťou a hodnotami užívateľov. Váha rozozná na základe uložených parametrov (vek, výška, pohlavie atď.) Niekoľko osôb a ukáže vám namerané hodnoty z minulého váženia. Nastavením jednotlivých užívateľov získate lepší prehľad o nameraných hodnotách a uľahčí to používanie ďalších, nadštandardných funkcií, ku ktorých výpočet váha potrebuje tieto doplnkové údaje.

Presnosť nameraných hodnôt – Namerané hodnoty sa podľa typu váhy môžu líšiť. Odchýlka u mechanickej váhy môže byť aj 2kg. Digitálne váhy dosahujú presnosti na 100 – 500g. Najpresnejšie (a drahšie) modely váži s odchýlkou ​​od 5 do 50g.

Ovládateľnosť

Najjednoduchšie je ovládanie mechanické váhy. Stačí si na váhu stúpnuť a vidíte svoju hmotnosť. Digitálne váhy majú rôzne typy ovládania a mnoho automatických funkcií. Po zaťažení sa samé aktivujú a pri dlhšej nečinnosti sa vypnú.

Rozmery

Rozmery váhy vás budú zaujímať predovšetkým vtedy, keď bude váhu využívať človek s veľkými chodidlami – niektoré prístroje môžem mať menší polohu a vyčnievajúce prsty by skreslili výsledok váženia, pretože by sa reálna hmotnosť pokazené do celej plochy.

Naopak, v menšom byte alebo pri častom prenášaní osobné váhy uprednostníte prístroj kompaktnejších rozmerov. Ľahké bývajú váhy z tenkého tvrdeného skla, ktoré v prípade potreby ľahko premiestnite alebo uložíte do skrine alebo pod nábytok.

Displej

Displeje môžu byť rôzne veľké, farebne podsvietené a podľa veľkosti písma horšie či lepšie čitateľné. Namerané hodnoty by ste mali dobre vidieť zo vzpriamenej pozície. Preto ak máte slabší zrak, kúpte si váhu s veľkým a dobre čitateľným displejom.

Materiál a dizajn

Vzhľad osobné váhy hrá u mnohých zákazníkov dôležitú úlohu. Výrobcovia preto ponúkajú bezpočet dizajnových prevedení. Váhy môžu byť oblé, hranaté, asymetrické, v retro štýle, rôzne farebné, extravagantné či s potlačou. Vyrobené môžu byť z plastu, tenkého odolného skla, štýlového kovu alebo s drevenými či bambusovými prvkami.

Existujú aj špeciálne modely pre deti, ktoré naše ratolesti zaujmú svojim výrazným a veselým vzhľadom. Počítajte však s tým, že nosnosť váhy je len niekoľko desiatok kilogramov.

Osobné váhy sa vďaka svojmu elegantnému a originálnemu dizajnu môžu stať zaujímavým doplnkom interiéru.

Napájanie

Napájanie váh môže byť riešené gombíkovými batériami alebo batériami typu AA alebo AAA. Niektoré typy váh možné napájať zo siete alebo solárnou energiou.

Čo všetko váha môže zmerať?

Váha – Celková telesná hmotnosť.

Podiel svalovej hmoty – Váha zmeria podiel vašej svalovej hmoty v tele u priečne pruhovaných i hladkých svalov, vrátane vody v nich obsiahnuté.

Podkožný tuk – Váha ukáže, koľko podkožného tuku máte.

Viscerálny tuk – Osobná váha zmeria, koľko máte viscerálneho tuku. Viscerálny tuk je nahromadená prebytočná vnútrobrušnej tukové tkanivo, čiže zažívaciu tuk, ktorý je uložený hlbšie než podkožný tuk.

Obsah vody – Zistíte, koľko vody vaše telo obsahuje.

Hmotnosť kostí – Analýza zobrazujúci celkovú hmotnosť kostí v tele.

Bazálna metabolická spotreba – Čiže BMR, ukazuje minimálny počet kalórií, ktoré telo potrebuje k naplneniu základných funkcií počas stavu pokoja. Pri meraní BMR by ste mali byť nalačno (po 12 hodinách pôstu) a v teplotne neutrálnom prostredí (izbová teplota).

Metabolický vek – Je ukazovateľ, ktorý porovnáva bazálny metabolizmus jedinca s priemerným bazálnym metabolizmom u rovnakej vekovej skupiny. Zjednodušene povedané – spočíta skutočný vek organizmu.

Index telesnej hmotnosti – Čiže BMI, znamená hmotnostne výškový index tela. Ide o hodnotu, vďaka ktorej možno štatisticky porovnať osoby rovnakej výšky, pohlavia a veku. U BMI sa nerozlišuje množstvo svalovej a tukovej hmoty.

Metabolický výdaj – Čiže AMR ukazuje váš aktívny metabolický výdaj a informuje, koľko kalórií telo spotrebuje pri bežnej dennej aktivite. Aktívne metabolizmus tvoria asi 20% z celkového výdaja energie. Čím ste aktívnejší, tým je hodnota AMR vyššia.

Celková fyzická kondícia – Táto funkcia porovnáva vaše zloženia tela tým, že porovná telesný tuk a svalovú hmotu. Pri zvýšenej aktivite sa zníži množstvo telesného tuku a vaše fyzická kondícia sa podľa toho zmení.

Interná pamäť – Váha si pamätá údaje viac viažucich sa osôb na základe nimi uložených parametrov. Môže disponovať funkciou automatického rozpoznania užívateľov. Je možné vložiť vek, pohlavie, výšku, meno, fotografiu používateľa a požadovanú cieľovú váhu. Novo namerané údaje sa budú ukladať k profilu používateľa.

Rýchle použitie váhy – Tzv. návštevné mód – možnosť rýchleho použitia váhy pre návštevy bez registrácie.

Tehotenský mód – Tehotenský mód slúži na presné sledovanie hmotnosti v období tehotenstva. Po uplynutí určitej doby môžete vážiť i malé potomkov.

Mód dieťaťa – Váhy môžu mať aj režim váženia detí, v ktorom vážite seba s dieťaťom v náručí, čím získate jeho hmotnosť.

Indikátory – Počas váženia budete upozorňovaní na rôzne namerané hodnoty a situácia prostredníctvom zabudovaných farebných indikátorov, ktoré vás môžu upozorniť napríklad na preťaženie váhy alebo slabej batérie.

Ovládanie – Väčšina osobných váh sa ovláda stlačením tlačidla, prípadne dochádza k vyhodnoteniu automaticky. Niektoré modely je možné ovládať hlasom.

Oddeliteľný displej – U niektorých typov váh môžete oddeliť magnetický displej od tela váhy a pripevniť si ho do výšky pred sebou, aby ste na namerané údaje lepšie videli.

Synchronizácia s chytrým telefónom

Diagnostické osobné váhy môžete cez WIFI alebo Bluetooth prepojiť s vaším smartfónom. Vďaka voľne dostupné aplikáciu po spárovaní s váhou, telefón zobrazuje, analyzuje, ukladá a komentuje namerané dáta. Umožňuje sledovať pokroky pri jednotlivých zmeraných hodnôt v čase vrátane grafického znázornenia.

Všetky dáta sa automaticky ukladajú a zálohujú v cloude s prístupom prostredníctvom vášho účtu. Aplikácia umožňuje uloženie alebo zdieľanie výsledkov v niekoľkých základných režimoch / porovnaniach. Umožňuje tiež synchronizáciu s dátami tretích strán (Apple, Google, Fit atď.). Dochádza k automatickému škárovanie po prihlásení účtu na inom zariadení.

Športový režim – Funkcia športový režim vám pravidelne pripomenie vaše športové aktivity, ktoré vám pomôžu k dosiahnutiu lepších výsledkov.

Priamo v aplikácii nájdete aj teoretickú sekciu vrátane otázok a odpovedí na ne. Aplikácia ponúka viac jazykových mutácií a možnosť prepnutia jednotiek hmotnosti (kg / lb / st).

Pretože je žiaduce vážiť sa vždy v rovnakom čase a za rovnakých podmienok, môžete si nastaviť funkciu pripomenutie váženia, teda budík.

Cena váhy

Cena Osobné váhy sa zvyčajne odvíja od jej kvality a množstva funkcií.

Do 20 €

Ide zvyčajne o váhy mechanické i digitálne, avšak len so základní funkciou merania telesnej hmotnosti. Majú nižšiu nosnosť do cca 120kg a menšie presnosť váženia. Avšak niektoré digitálne váhy aj v tejto cenovej kategórii vie zmerať obsah tuku, vody a svalov v tele.

Cena od 20 € do 75 €

Za túto cenu doposiaľ zaobstaráte kvalitný digitálnu váhu s moderným dizajnom a nosnosťou do cca 150kg. Presnosť váženia sa pohybuje medzi 300 – 500g. Tieto váhy doposiaľ disponujú väčšie množstvo užitočným funkcií.

Cena od 75 €

Váhy za cenu vyššiu ako 75 €, bývajú už vysoko kvalitné digitálne váhy pre presný a podrobný diagnostiku vášho telesného stavu. Majú vysokú nosnosť až 220kg, nízku odchýlku merania cca 50 – 200g, rad špeciálnych funkcií, jednoduché ovládanie a prepracovaný luxusný dizajn.

Ako sa správne vážiť?

Aby bolo meranie vašich telesných parametrov prínosné a efektívne, mali by ste dodržiavať niekoľko pravidiel.

Váha musí byť položená na rovnom a dostatočne pevnom povrchu.

Vážení vykonávajte vždy v rovnakom čase. Ideálne ráno po toalete, skôr než zjete prvé jedlo.

Vážte sa len v spodnej bielizni a bez akejkoľvek obuvi.

Ako často sa máte vážiť záleží na tom, s akou presnosťou a pravidelnosťou chcete sledovať svoje telesné hodnoty.

5/5 - (3 votes)

Mohlo by vás zaujímať