Menu Zavrieť

Varné dosky

Varná doska

Varná doska je nesporne jedným zo základných prvkov vybavenia každej kuchyne. V dôsledku neustáleho pokroku boli predtým všadeprítomné plynové sporáky nahradené o niečo jednoduchšími spotrebičmi – varné dosky.

V súčasnosti je na trhu široká ponuka modelov varných dosiek od rôznych výrobcov.

Preto vám dnes popíšeme, ako si vybrať ten správny pre vás a vaše zámery. Popíšeme vám tiež všetky typy, predstavíme základné parametre, ktoré je dobré poznať, ukážeme vám funkcie a príslušenstvo, ktoré je možné k varnej doske dokúpiť, a samozrejme zhrnieme tri cenové kategórie, v ktorých sa varné dosky nachádzajú, a ukážeme vám, čo môžete od jednotlivých kategórií očakávať.

Varné dosky: Porovnanie 10 najlepších varných dosiek podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších varných dosiek. Ako sme tieto varné dosky vybrali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto kuchynské dosky zoradili do prehľadnej tabuľky. Potom si môžete produkty zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si varné dosky zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšiu a najlepšiu varnú dosku.

NázovVzhľadTyp doskyPríkon (kW)Rozmery (š x h)Počet varných platníOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Electrolux EHH 6240 ISKVarná doska Electrolux EHH 6240 ISKIndukcia6,659 x 52 cm4229Zobraziť v obchodoch
Amica DS 6401BVarná doska Amica DS 6401BSklokeramické6,557,6 x 51,8 cm4136Zobraziť v obchodoch
Amica DDS3200MRVarná doska Amica DDS3200MRSklokeramické329,7 x 50,3 cm294Zobraziť v obchodoch
Bosch POH6B6B10Varná doska Bosch POH6B6B10Plyn7,759 x 52 cm4189Zobraziť v obchodoch
Electrolux EIV634Varná doska Electrolux EIV634Indukcia7,3556 x 49 cm4459Zobraziť v obchodoch
Gorenje IS645BGVarná doska Gorenje IS645BGIndukcia7,3660 x 52,5 cm4353,7Zobraziť v obchodoch
Amica DDS 3201 BVarná doska Amica DDS 3201 BSklokeramické330 x 52 cm2119Zobraziť v obchodoch
Electrolux EHF 6547FXKVarná doska Electrolux EHF 6547FXKSklokeramické7,159 x 52 cm4269Zobraziť v obchodoch
Electrolux LIR 60430Varná doska Electrolux LIR 60430Indukcia7,3556 x 49 cm4268,9Zobraziť v obchodoch
Bosch PUE 611BB1EVarná doska Bosch PUE 611BB1EIndukcia4,656 x 49 cm4259Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny z jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia varných dosiek od ich používateľov.

Ako si vybrať varnú dosku?

Pri výbere varnej dosky musíme najprv rozlíšiť, aký typ potrebujeme. Základné rozdelenie varných dosiek je na plynové varné dosky, sklokeramické varné dosky, indukčné varné dosky, elektrické varné dosky a ďalšie podkategórie, ktoré si vysvetlíme.

Všetky typy varných dosiek sa delia na dva základné typy. Jednotlivé varné dosky alebo kombinované varné dosky. Samostatný znamená, že ide o samostatný vstavaný spotrebič nezávislý od akéhokoľvek iného spotrebiča a má vlastné ovládanie. Kombinovaná varná doska je vstavaný spotrebič, ktorý môže byť nainštalovaný samostatne, ale jeho ovládanie závisí od iného vstavaného spotrebiča, napríklad vstavanej rúry. Vstavaná rúra má viac tlačidiel na ovládanie, zvyčajne o 4 tlačidlá viac, ako má vstavaná varná doska.

Základné zásady výberu správnej varnej dosky

1. Indukcia alebo plyn?

  • Plynové varné dosky sú najbežnejším typom. Ich veľkou výhodou je schopnosť okamžitého zahriatia a okamžitá reakcia na reguláciu plameňa. Ak nemáte prístup k prívodu zemného plynu, varnú dosku môžete pripojiť k nádrži na propán-bután. Horáky možno zapáliť pomocou elektrického zapaľovača, ktorý je zvyčajne už integrovaný v spotrebiči.
  • Existujú aj elektrické sklokeramické varné dosky, ktorých povrch sa veľmi ľahko udržiava. Sklokeramický materiál je tiež veľmi odolný voči vysokým teplotám, takže sa nemusíte obávať praskania povrchu.
  • Modernejším typom je elektrická indukčná varná doska, ktorá sa vyznačuje úspornou prevádzkou. Pri indukcii sa zohrieva len dno hrnca, čo výrazne znižuje tepelné straty. Pri indukčných varných doskách je ohrev až dvakrát rýchlejší ako pri sklokeramických varných doskách, čo určite využijete pri varení väčšieho množstva vody alebo na rýchle zohriatie oleja.
  • A napriek tomu sa mnohí používatelia nevzdávajú sklokeramických varných dosiek, ktoré sú cenovo dostupnejšie a ponúkajú aj celý rad vymožeností.
  • Výrobcovia ponúkajú aj kombinované varné dosky, ktoré kombinujú výhody indukčných varných dosiek spolu s plynovými horákmi alebo elektrickými varnými doskami.

2. Pre koľko ľudí varíte?

Môžete si vybrať varnú dosku s 1-8 varnými platňami, horákmi alebo varnými zónami. Pre malú domácnosť postačí varná doska s jednou alebo dvoma varnými zónami, ale pre viacčlennú domácnosť alebo pre kuchára, ktorý varí často, je vhodnejšia viaczónová varná doska. Najčastejšou voľbou sú štyri varné dosky.

3. Aké sú vaše cenové možnosti?

Veľmi dôležité sú aj vaše finančné možnosti, ktoré môžu obmedziť alebo rozšíriť vaše obzory v oblasti varenia. Varné dosky sa pohybujú od najnižšej ceny, ktorá je od 80 do 110 €. Pokiaľ ide o najdrahšie produkty, budeme hovoriť o sumách presahujúcich 4 000 €.

4. Funkcie? Využijete ich naozaj všetky?

Varné dosky môžu ponúkať nespočetné množstvo rôznych funkcií, ale je dôležité si uvedomiť, že čím „prepracovanejšiu“ varnú dosku si zaobstaráte, tým viac zaplatíte. Pred investíciou väčšieho množstva peňazí, aj v tisícoch, dôkladne zvážte, či budete funkcie skutočne využívať.

Typy varných dosiek

Najzákladnejšie typy sa jednoznačne delia na:

  • Plyn
  • Elektrický

Keďže je každému jasné, ktorá je ktorá a aký je medzi nimi rozdiel, zameriame sa na podrobnejšie rozdelenie, ktoré sa líši materiálom, ale aj tvarom, veľkosťou a celkovým fungovaním. Rozdelenie je preto nasledovné:

  • Induktívne
  • Plyn
  • Kombinované
  • Lítium
  • Sklenená keramika

Pozrime sa teda na každý z týchto typov podrobne.

Indukčné varné dosky

Indukčná varná doska – revolučný a inovatívny vstavaný spotrebič s moderným dizajnom. Dlhší význam, ale nie všetky významy indukčnej varnej dosky.

Je to najbezpečnejšia varná doska, aká existuje. Nemusíte sa báť o svoje deti ani o svoje ruky. Indukčné varné dosky pripravujú potraviny na jednoduchom fyzikálnom princípe.

Aký riad používať na indukciu?

Hovorí sa, že ak si zaobstaráte indukčnú varnú dosku, musíte si zaobstarať aj špeciálny riad. Je pravda, že niektoré materiály na indukcii nefungujú. Indukčné varné dosky vyžadujú riad s magnetickým dnom, ale aj vnútro riadu musí byť magnetické. Nerezový riad musí byť nerezový zvonka aj zvnútra, nielen na dne. Ak je nerezový riad na bokoch alebo vo vnútri potiahnutý hliníkom, nebude na indukčnej varnej doske fungovať.

Prevažná väčšina výrobcov teraz označuje riad značkou, či je vhodný na indukčné varenie. Hliníkový alebo sklenený riad nebude fungovať na indukčnom sporáku, pretože neumožní sporáku vytvoriť elektromagnetický náboj. Ak teda doma nevaríte v hliníku alebo len v keramike, s indukciou nebudete mať problém. Pri kúpe riadu sa však pre istotu vždy uistite, že je na jeho dne vyznačená ikona indukčnej cievky. A ak stále trváte na keramickom hrnci po babičke, aj tu je riešenie: Je to redukcia, ktorá vám umožní používať necertifikovaný riad a problém je vyriešený.

Dajte si však pozor na jednu vec, a tou je veľkosť hrnca. Na indukčnú varnú dosku je dobré umiestniť riad s minimálnym priemerom dna sedem centimetrov. Napríklad malá kanvica na kávu, ktorá pripravuje skvelú kávu, nemusí fungovať na indukcii.

Výhody

  • Veľmi rýchle varenie
  • Nízka spotreba energie
  • Intuitívne ovládanie
  • Bezpečnostné funkcie

Nevýhody

  • Vyššie nákupné náklady
  • Potrebnosť riadu s magnetickým dnom

Plynové varné dosky

Túto varnú dosku pozná každý, pretože je to najbežnejšia varná doska, ktorá sa v posledných desaťročiach kupuje. Jeho hlavnými výhodami sú okamžité zahriatie, rýchla reakcia na reguláciu plameňa a minimálny únik tepla po vypnutí. Nevýhodou je nutnosť pripojenia na prívod plynu. Môžete si vybrať elektrické alebo manuálne zapaľovanie. Pri oboch typoch zapaľovania môžu byť plynové platne vybavené zhášacou poistkou. To znamená, že sa nemusíte obávať, že plameň zmizne.

Plynové varné dosky sú štandardne pripojené na zemný plyn. Niektoré môžu byť vybavené prípojkou na propán-bután, ale vždy odporúčame vopred sa informovať u výrobcu alebo predajcu.

Výhody

  • Vysoký výkon s okamžitým zahriatím
  • Najdostupnejší typ varnej dosky
  • Otvorená regulácia vykurovania

Nevýhody

  • Zložitejšia inštalácia varnej dosky
  • V porovnaní s inými varnými doskami náročnejšie na údržbu
  • Horúce dosky zostávajú po varení dlhšie horúce

Kombinované varné dosky

Ak sa neviete rozhodnúť a radšej by ste kombinovali niekoľko typov dohromady, hľadajte kombinované spotrebiče. Ide o varné dosky, ktoré kombinujú výhody elektriny aj plynu, často kombinujú sálavé a indukčné zóny. Môžete sa však stretnúť aj s kombináciou keramickej a indukčnej alebo dvoch liatinových a dvoch plynových varných dosiek. Očakávajte však vyššiu kúpnu cenu.

Výhody

  • Kombinácia viacerých typov

Nevýhody

  • Vyššia nákupná cena
  • Potrebnosť plynovej prípojky (pre kombináciu s plynom)

Zliatinové varné dosky

Elektrické varné dosky s liatinovými platňami patria k najlacnejším typom. Liatinové varné dosky majú vyčnievajúce platne a sú vybavené mechanickým ovládaním.

Pokiaľ ide o spotrebu elektrickej energie, tento typ je jedným z najmenej úsporných, dostupnosť je v tomto prípade približne 60 %. Sú tiež náchylné na koróziu a majú horšiu reguláciu teploty. Tento variant sa vyznačuje dlhým zahrievaním a následným ochladzovaním varnej dosky. Pri týchto typoch neočakávajte žiadne ďalšie funkcie.

Výhody

  • Výrazne nízka nákupná cena
  • Odolnosť

Nevýhody

  • Vysoká spotreba energie
  • Pomalé zahrievanie a ochladzovanie
  • Obmedzené možnosti regulácie teploty
  • Nevyužiteľné zvyškové teplo
  • Čas varenia
  • Neponúka žiadne funkcie

Sklokeramické varné dosky

Sklokeramická varná doska je vlastne praktickejšou a funkčnejšou náhradou za vrchný izolátor a liatinovú vykurovaciu dosku, ktorá funguje na princípe elektrického odporu. Straty tepelnej energie spôsobené nerovným povrchom platne pri type varnej dosky sú minimalizované rovnomerným povrchom. Okrem rýchleho ohrevu sa sklokeramické varné dosky vyznačujú vysokou bezpečnosťou, jednoduchou údržbou a nápaditým dizajnom.

Výhody

  • Nízka spotreba energie
  • Rýchle zahriatie a ochladenie
  • Pokročilé funkcie
  • Jednoduchá údržba
  • Moderný dizajn

Nevýhody

  • Vyššia spotreba v porovnaní s indukciou
  • Horúce zóny zostávajú horúce aj po varení

Ďalšie typy varných dosiek

Montované a voľne stojace varné dosky

Varné dosky môžu byť vstavané aj voľne stojace (sporáky). Zápustné sú všetky vyššie uvedené typy (ktorým sa venujeme v tomto článku). Zvyčajne sa vkladajú do výrezu v pracovnej doske kuchynskej linky. Druhý typ, voľne stojace sporáky (liatinové, sklokeramické, indukčné a plynové), sú na rozdiel od vstavaných varných dosiek obvykle menšie (jedno- alebo dvojplatnička) a možno s nimi manipulovať podľa potreby.

Jednotlivé a polyvalentné varné dosky

Konečné rozdelenie je založené na tom, či ide o jednu varnú dosku alebo kombinovanú varnú dosku (tzv. polyvalentné varné dosky). Samostatná varná doska má vlastné vlastné ovládanie a môže byť umiestnená kdekoľvek nezávisle od rúry. Polyvalentné varné dosky sú určené na kombináciu s polyvalentnými rúrami. Tento typ rúry má na sebe aj ovládanie varnej dosky, ktoré nie je možné ovládať samostatne. Aby takýto spotrebič fungoval, je vždy potrebné vybrať polyvalentnú rúru od toho istého výrobcu alebo zakúpiť samostatný ovládací panel.

Sada rúry a varnej dosky

Ak zariaďujete novú kuchyňu alebo meníte viac ako jeden spotrebič, môžete si zaobstarať set (často vstavaný) rúru a varnú dosku (elektrickú aj plynovú) spolu (tzv. sporák). Toto riešenie je výhodnejšie ako nákup každého spotrebiča zvlášť a navyše budete mať istotu rovnakého dizajnu. Nenechajte sa oklamať – v tomto prípade nejde o takzvanú polyvalentnú dosku, pretože každý spotrebič má vlastné ovládanie.

Dvojplatničkové varné dosky

Pre menšie domácnosti, garsónky, chaty alebo príležitostné varenie môžu byť ideálnym riešením dvojplatničky, ktoré sú k dispozícii v liatinovom, keramickom, indukčnom a plynovom vyhotovení. Medzi ich výhody patrí aj nižšia obstarávacia cena.

Parametre varných dosiek

Výkon, príkon a napätie

Pri elektrických varných doskách vás bude zaujímať výkon. Veľkosť výkonu ovplyvňuje rýchlosť varenia. Pri vyššom príkone sa varná doska zohreje rýchlejšie. Varná doska má pre každú zónu inú veľkosť výkonu. Dôvodom je rozdielna veľkosť varných plôch alebo varných zón. Súčtom výkonu jednotlivých zón získate konečný výkon spotrebiča.

Pokiaľ ide o jednotlivé varné dosky, ich výkon je zvyčajne 1 000 – 1 200 W pre najmenšie varné zóny. Stredné zóny majú výkon 1 700 W, najväčšie 2 300 W. Horák WOK má výkon 3 800 až 4 000 W. Výrobca uvádza len celkový výkon, ktorý by mal byť minimálne 6 000 až 6 500 W.

Častejšie ako výkon však uvidíte príkon (čo je energia, ktorú musíte dodať do spotrebiča). Odporúčame vyberať modely s príkonom vyšším ako 6 500 W (pre štyri varné zóny), pretože nižší príkon spôsobí pomalší ohrev, pomalšiu prípravu jedla a vyššiu spotrebu elektrickej energie.

Veľkosť pracovnej plochy

Vstavané varné dosky majú rôzny počet varných plôch. Počet varných plôch určuje veľkosť varnej dosky. Najbežnejšie veľkosti sú 30, 60 – 90 cm.

Najmenšia veľkosť umožňuje varenie na dvoch varných platniach, veľkosť 60 cm má 4 varné platne. Najväčšie varné dosky majú priemer 70 – 90 cm a môžu mať 5 alebo 6 varných plôch alebo varných zón.

Môžete si tiež vybrať rozloženie varných plôch. Najbežnejšie sú spotrebiče s dvoma varnými platňami vpredu a dvoma vzadu. Môžete si však kúpiť varnú dosku, ktorá má varné platne v rade vedľa seba. To vám tiež umožní používať na varenie hrnce alebo panvice rôznych veľkostí.

Ovládanie pracovnej plochy

Ovládanie varnej dosky je veľmi rozmanité – môžete si zaobstarať varnú dosku s klasickým ovládaním v podobe koliesok alebo gombíkov, tlačidiel s elektronickým ovládaním, dotykovým ovládaním, senzorovým ovládaním, spomenúť môžeme aj teleskopické ovládanie, ktoré sa v prípade potreby jednoducho vysunie nad povrch varnej dosky.

Bezpečnostné funkcie

Varenie je už zo svojej podstaty pomerne nebezpečná činnosť a potenciálne riziká sa ešte zvyšujú, ak sú v domácnosti malé deti. Preto je vhodné vybrať si výrobok, ktorý je vybavený bezpečnostnými prvkami. Jedným z nich je detská poistka, ktorá umožňuje zablokovať ovládanie spotrebiča pred zvedavými deťmi.

Tepelná poistka zabezpečuje, že ak sa plynová varná doska prehreje, prívod plynu sa okamžite zastaví. Tým sa zabezpečí bezpečnosť pred možným výbuchom.

Elektrické varné dosky sú vybavené snímačmi pretečenia alebo zapaľovania oleja. Tie monitorujú teplotu a povrch samotnej varnej dosky a v prípade akéhokoľvek nebezpečenstva okamžite zastavia proces, aby nedošlo k poškodeniu spotrebiča alebo ohrozeniu celého domu požiarom.

Zoznam bezpečnostných prvkov:

  • Detekcia riadu / detekcia veľkosti riadu – väčšina indukčných spotrebičov sa po chvíli automaticky vypne, ak na ne nevložíte riad, vypne sa aj vtedy, ak je obvod dna hrnca menší ako 10 cm.
  • Detekcia prázdneho hrnca – spotrebič automaticky zníži výkon, ak na varnú plochu položíte prázdny hrniec.
  • Ukazovateľ zostávajúceho tepla – väčšina elektrických spotrebičov signalizuje, kým je varná zóna horúca.
  • Detekcia prepätia – chráni elektrické obvody pred poškodením.
  • Detekcia podpätia – v prípade podpätia spotrebič obsahuje varovný alarm.
  • Zámok ovládacieho panela – alebo detská poistka je základná funkcia, ktorá zabraňuje zapnutiu spotrebiča bez vášho vedomia.
  • Automatické bezpečnostné vypnutie – po vybratí hrnca sa varná doska po určitom čase sama vypne.
  • Plynové opätovné zapálenie/vypnutie plynu – ak na plynovej varnej doske zhasne plameň, sama sa znovu zapáli alebo vypne prívod plynu.
  • Ochrana proti pretečeniu – niektoré elektrické varné dosky majú senzory, ktoré automaticky zastavia varenie, ak hrniec pretečie.
  • Ochrana proti vznieteniu oleja – maximálna teplota varnej zóny neprekročí 290 °C, čo zabraňuje vznieteniu oleja.

Varná doska a jej materiál

Varnú dosku možno vybrať aj podľa materiálu základnej dosky. Pri indukčných a sklokeramických varných doskách je materiál daný – sklokeramika. Plynové varné dosky sú však k dispozícii so smaltovaným, nerezovým, antracitovým alebo skleneným povrchom.

Dizajn varnej dosky

Farba a dizajn varnej dosky sa na prvý pohľad môžu zdať ako maličkosti, ale práve tieto maličkosti môžu výrazne ovplyvniť celkový dojem z kuchyne. Aj keď sú väčšinou viditeľné pri pohľade zhora. Odrážajú náš štýl a osobnosť. Môžete si vybrať z klasickej bielej alebo čiernej, ale aj hnedej a rôznych pastelových farieb. Dizajnéri sa tiež ujali vedenia s takýmto mimoriadne praktickým výrobkom. Rozmanité sú však nielen farby, ale aj dizajn varných dosiek. Varné dosky sa vyrábajú v rôznych tvaroch a typoch. Varné dosky možno dokonca stohovať pomocou systému domino.

Sklokeramické varné dosky ponúkajú 4 varianty hrán, z ktorých každá má svoje výhody. Kovový rám zabraňuje pretečeniu, skosené hrany ponúkajú pre zmenu elegantný vzhľad, predná brúsená hrana umožňuje kombinovať rôzne typy varných dosiek a brúsená hrana v tvare písmena C sa dá úplne integrovať do pracovnej dosky.

Funkcie varnej dosky

Časovač

Časovač je veľmi obľúbená funkcia, ktorá umožňuje nastaviť začiatok a koniec varenia, čo ocení každý.

Posilňovač

Booster je zaujímavé zariadenie, ktoré umožňuje krátkodobo zvýšiť výkon spotrebiča, čím sa dosiahne rýchle dosiahnutie varu.

Stop and Go

V prípade, že sa náhle potrebujete vyčerpať, použite túto funkciu na jednoduché zastavenie varenia a potom stlačte tlačidlo znova, aby ste sa vrátili k rovnakému programu a výkonu.

Časovač ECO

Táto funkcia šetrenia energie využíva energiu zvyškového tepla počas posledných minút varenia. Je to nielen skvelé pre životné prostredie, ale ušetríte aj pár „dolárov“.

Presné nastavenie teploty

Niektoré funkcie tiež umožňujú nastaviť a udržiavať konštantnú teplotu (napr. 42 °C na pohodlné rozpúšťanie masla alebo čokolády, 71-85 °C na zabránenie prepečenia atď.).

Vykurovanie

Pomocou tejto funkcie môžete nechať jedlo na varnej doske, aby sa ohrievalo pri konštantnej teplote (zvyčajne 70 °C) až do jeho podávania.

Rozpoznanie veľkosti hrnca

Funkcia, ktorá zabraňuje plytvaniu energiou, ak máte menší hrniec ako varnú plochu. Indukčná varná doska s touto funkciou rozpozná, aká veľká je plocha povrchu hrnca, v ktorom varíte, a preto využíva teplo cielene a len na túto plochu. Zbohom zbytočnému plytvaniu energiou!

Odsávanie spodných pár

Ak chcete, môžete odsávač pár z kuchyne úplne odstrániť alebo ho nahradiť indukčným odsávačom pár, zariadením 2 v 1. V porovnaní s odsávačom pár umiestneným nad varnou doskou by mal byť výrazne účinnejší, s až štyrikrát vyššou rýchlosťou, čo znamená, že nedochádza k úniku výparov alebo pachov z varenia.

Správna údržba varnej dosky

Na bežnú údržbu varnej dosky stačí obyčajná hubka na riad a pohár. Môžete použiť aj bežné odmasťovacie prostriedky alebo špeciálne čistiace prostriedky na varné dosky. Na leštenie varnej dosky je ideálna handrička z mikrovlákna, ktorá nepoškodí hladký povrch varnej dosky.

Pravidelnosť je dôležitá, aby vaša varná doska vyzerala krásne. Odporúča sa ju umývať pred a po varení, pretože zaschnuté škvrny sa odstraňujú oveľa ťažšie. Okrem toho sa pri každom varení škvrny viac vysušia a zapečú.

Na zapečené škvrny už nestačí mäkká špongia. V prípade odolných škvŕn vám pomôže špeciálna škrabka určená na varné dosky. Čepeľ je potrebné raz za čas vymeniť. Škrabka odstraňuje najhoršie popáleniny.

Môžete použiť aj kyselinu chlorovodíkovú (kyselinu chlorovodíkovú), ktorá je dostupná v drogériách. Dávajte však pozor, aby sa kyselina nedostala mimo varnej dosky. V každom prípade vždy používajte ochranné rukavice. Po čistení varnú dosku vždy dôkladne utrite.

Tipy na údržbu

  1. Môžete si ušetriť veľa práce opatrnou manipuláciou s hrncami a sporákmi.
  2. Ak sa obsah hrnca vyvarí alebo vyleje, odstráňte nečistoty okamžite. Po ich spálení sa budú oveľa ťažšie odstraňovať.
  3. Pravidelne sa starajte o varnú dosku. V ideálnom prípade ju po každom varení utrite čistiacim prostriedkom a špongiou.
  4. Po umytí tanier vyleštite pomocou utierky z mikrovlákna alebo papierových utierok.
  5. Existujú špeciálne čistiace prostriedky na odolné škvrny. Môžete tiež vyskúšať niektoré tipy starých žien.

Čo nerobiť!

Ak nemáte po ruke špeciálnu škrabku, určite nepoužívajte drôtenku, nôž ani hrubú špongiu. Neodporúčajú sa ani rôzne čistiace piesky, pretože môžu nenávratne poškodiť hladký povrch varnej dosky.

  • žiadne čistiace piesky
  • žiadne drôtené utierky alebo hrubé špongie
  • žiadne nože alebo ostré predmety

Cena varnej dosky

Ako vždy, v poslednej kapitole rozdelíme ceny daného výrobku do troch základných cenových kategórií a naznačíme, čo môžeme očakávať.

Pri výbere kvalitného spotrebiča nikdy nie je dobré príliš šetriť; na druhej strane zbytočne vysoká cena tiež nie je zárukou kvality. Spravidla však platí, že čím vyššia je cena varnej dosky, tým viac funkcií ponúka.

Cena varnej dosky od 80 € s DPH do 230 € s DPH

Do najnižšej cenovej kategórie patria najmä dvojplatňové varné dosky, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v plynovom vyhotovení. Tieto spotrebiče sú už vybavené niekoľkými základnými funkciami (ukazovateľ zvyškového tepla, automatické vypnutie atď.). Sú vhodné pre jednotlivcov, páry alebo pre malé kuchyne.

Cena varnej dosky od 230 € s DPH do 400 € s DPH

Drvivá väčšina výrobkov na českom i zahraničnom trhu sa pohybuje v tejto cenovej kategórii a nemal by byť problém, aby si každý našiel to svoje, či už máte staršiu malú kuchyňu alebo modernú samostatnú kuchyňu. Tu nájdete kvalitné sklokeramické, indukčné a plynové štvorplatničky, ktoré sú na každodenné použitie úplne postačujúce. Stretnete sa aj s kvalitnými dvojplatničkovými modelmi, ktoré sú často vybavené dvoma varnými zónami. Opäť majú základné, ale aj niektoré rozšírené funkcie.

Cena varnej dosky nad 400 € s DPH

Táto cenová kategória je určená pre skutočných znalcov a kuchárov. Ocitli sme sa v kategórii varných dosiek, kde priemernosť neexistuje. Nájdete tu spotrebiče s vysokým výkonom, veľkým počtom funkcií a zaujímavým dizajnom.

Výnimkou nie je ani typické vyhotovenie varných zón, a to buď viac ako jedna (až päť), alebo viaczónová, flexi zóna, zóna na pečenie atď.

Prípadne je varná zóna len jedna na celej varnej doske. Okrem toho si s týmito spotrebičmi môžete dovoliť náročné varenie so všetkými varnými platňami naraz bez obáv zo zníženého výkonu.

Varné dosky: Varné dosky niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať novú varnú dosku. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli s touto úlohou výberu novej varnej dosky a že si teraz vyberiete kvalitnú varnú dosku, ktorá vám bude dlho slúžiť.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si zakúpite nový produkt kuchynskej dosky v jednom z online obchodov a naplníte tam svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé varné dosky a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom varnej dosky. Môžete tam tiež zistiť, ktoré varné doskyna sklade a za akú cenu sa predávajú v rôznych obchodoch.

5/5 - (11 votes)

Mohlo by vás zaujímať