Menu Zavrieť

Stolové píly

Stolová píla

Každý malý aj veľký kutil má vo svojej dielni ručnú pílu. Ručná píla sa používa na rezanie menších líšt a kusov plastu a stala sa jedným z najpraktickejších nástrojov v súprave náradia. Ak však hľadáte stroj, ktorý je presný a dokáže na milimeter presne rozrezať malý kus plastu, ako aj veľké bloky dreva, mali by ste určite uvažovať o stolovej píle.

Princíp stolovej píly sa výrazne nelíši od ručnej píly. Predstavte si kotúčovú pílu, ktorá je pevne pripevnená na stabilnom stole. Preto je menej kompaktná a menej prenosná, v neposlednom rade aj kvôli vyššej hmotnosti. Dokáže však viac ako bežná okružná píla. Vďaka svojej vysokej hmotnosti a zabudovanému stolu dokáže píla rezať aj veľké kusy dreva. Pracovná plocha (stôl), na ktorej je kotúčová píla namontovaná, umožňuje lepšiu manipuláciu s rezaným materiálom.

Aj stoly, v ktorých je píla zabudovaná, majú obrovskú funkciu. Tieto stoly bývajú vybavené vodidlami a koľajnicami pre plynulý pohyb materiálu a presné rezanie. Pracovná plocha musí byť robustná a odolná. Nie je preto prekvapujúce, že takéto píly vážia desiatky kilogramov. Zvážte preto, ako často budete takúto pílu používať, na aký materiál a či máte dostatok miesta pre takéto zariadenie. Okrem stolových píl si môžete vybrať aj píly so stojanom. Takáto píla je kompaktnejšia. Vhodné pre menšie dielne.

Rýchloupínacia stolná píla je špecifický typ píly, ale na rozdiel od stolovej píly je určená skôr na rezanie kratších kusov materiálu. Rozdiel je v tom, že nôž nie je vstavaný priamo do konštrukcie pracovného stola, ale materiál k nemu pripevníte pomocou rýchloupínacieho prvku. Rýchloupínaciu pílu musíte zvyčajne držať rukou, takže nie je taká bezpečná ako pevná stolová píla.

V tomto článku sa preto v prvej kapitole s názvom „Ako si vybrať stolovú pílu“ dobre pozrieme na hlavné otázky správneho výberu. Potom sa pozrieme na konkrétne typy, ktoré možno nájsť na trhu, a tiež si ukážeme parametre, na ktoré si treba dávať pozor pri výbere. V posledných kapitolách sa pozrieme na príslušenstvo, ktoré je možné k stolovej píle zaobstarať alebo doplniť, a samozrejme sme nezabudli ani na cenu, ktorú ako vždy rozdelíme do troch základných kategórií a uvedieme, čo môžete očakávať.

Stolné píly: Porovnajte 10 najlepších stolových píl podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších stolových píl vrátane stolových píl s rýchloupínacím mechanizmom. Ako sme tieto stolové píly vybrali? Vybrali sme ich na základe hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto stolové píly zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si zoradiť stolové píly podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšiu a najlepšiu stolovú pílu.

NázovVzhľadTyp stolovej pílyVýkon (kW)RozmeryHmotnosť (kg)Priemer pílového kotúča (mm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Scheppach HS 100 SStolová píla Scheppach HS 100 SSo stolom294 x 64,2 x 83 cm22250147Zobraziť v obchodoch
Scheppach HS 81 SStolová píla Scheppach HS 81 SSo stolom1,546,5 x 67,5 x 50 cm14210115,45Zobraziť v obchodoch
DeWALT DWE7492Stolová píla DeWALT DWE7492S podstavcom265 x 68 x 33 cm26,6250756Zobraziť v obchodoch
Scheppach HS 105Stolová píla Scheppach HS 105So stolom292 x 72 x 108 cm31255258Zobraziť v obchodoch
Bosch GTS 10 XCStolová píla Bosch GTS 10 XCS podstavcom2,176,8 x 63,5 x 34,3 cm35254677Zobraziť v obchodoch
PARKSIDE PMTS 180 A1 (Lidl)Stolová píla PARKSIDE PMTS 180 A1 (Lidl)Rýchloupínací1,2836,1 x 28,3 x 27,7 cm7,118049,99Zobraziť v obchodoch
Metabo TS 254Stolová píla Metabo TS 254S podstavcom1,2774 x 75 x 35,5 cm33,4254647,9Zobraziť v obchodoch
Bosch GTS 635-216Stolová píla Bosch GTS 635-216S podstavcom1,665,8 x 50 x 33,2 cm22216350,9Zobraziť v obchodoch
Scheppach TS 310Stolová píla Scheppach TS 310So stolom2,2175 x 124 x 115 cm56315423Zobraziť v obchodoch
Einhell Classic TC-TS 2025/2Stolová píla Einhell Classic TC-TS 2025/2So stolom1,871 x 62,4 x 33,3 cm19,24254174,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia stolových píl od ich používateľov.

Stolná píla: Ako si vybrať stolovú pílu?

V tejto kapitole sa pokúsime opísať postup správneho výberu stolovej píly. Stolové píly, podobne ako väčšinu zariadení, ktoré si môžete kúpiť na trhu, si vyberiete na základe základných otázok, ktoré si položíte pred štúdiom typov, parametrov a príslušenstva.

Ako často budete pílu používať?

Podľa toho, ako často budete pílu používať, si vyberiete jej tzv. profesionalitu. Ak budete pílu používať príležitostne na menšie kusy dreva alebo rezivo, môžete si vybrať lacnejší typ týchto stojanov. Tieto stroje môžu byť aj menšie a šetriť miesto v dielni. Môžu mať aj nižší výkon, čo môže viesť k nižšej spotrebe energie.

Špecifikácie

Keď viete, či budete pílu používať často a na aké typy materiálov, a teda aj veľkosti vecí, ktoré sa majú rezať, môžete sa zamerať na konkrétne parametre. Medzi dôležité parametre určite patria výkon, rýchlosť, nôž, stôl a pravítko.

Máte dostatok miesta?

Aj priestor, ktorý máte doma alebo v dielni, je dosť dôležitý aspekt, na ktorý si treba dávať pozor. V skutočnosti existujú stolové píly, ktoré sú veľké asi ako polovica malej dielne pre domácich majstrov.

Druhy stolových píl

V tejto kapitole, ako už názov napovedá, popíšeme dva základné typy stolových píl, ktoré možno nájsť na trhu. Ide o samostatné stolové píly a stolové kotúčové píly s rýchloupínacím mechanizmom.

Samostatná stolová píla (so stolom)

Pri kúpe tejto stolovej okružnej píly získate pílu, ktorá je pevne spojená so stojanom alebo dokonca celým pracovným stolom. Stolová píla sa teda nepohybuje, zostáva pevne na jednom mieste a pohybuje sa len spracovávaný materiál.

Existujú minimálne dva uhly rezu, 90° a 45°, pre ktoré výrobcovia udávajú rezný výkon noža. Okrem toho má stôl zvyčajne pohyblivé kolieska na lepšiu manipuláciu, vodiace lišty alebo vrece na zber pilín, LED podsvietenie alebo laserové ukazovadlo. Stôl stolovej píly by mal byť robustný a vyrobený z pevných materiálov. To spôsobuje, že stôl váži až desiatky kilogramov.

Stolná píla s podstavcom

Ide o kompaktnejšiu verziu samostatnej stolovej píly. Nezaberá toľko miesta a pritom je presný a bezpečný. Nevýhodou je vyššia cena a menšia stabilita v porovnaní s pevným stolom. Základňa zvyčajne obsahuje sklopné nohy.

Rýchloupínacia stolová píla

Elektromotor a nôž sú v tomto nástroji spolu s rukoväťami a ovládacími prvkami zabudované do konštrukcie a tvoria jeden kompaktný celok s hmotnosťou od troch kilogramov vyššie. Spracovávaný materiál je pevne pripevnený k rýchloupínacej píle pomocou rukovätí.

Výhodou stolovej rýchloupínacej píly je preto jej mobilita; na druhej strane, na presné rezy je potrebná väčšia zručnosť a čas na prípravu rezaného materiálu.

Samostatná stolová alebo rýchloupínacia píla?

Teraz, keď už poznáte základné otázky výberu a poznáte oba typy stolových píl, by bolo dobré celú otázku výberu uzavrieť. Ktorý z nich si teda vybrať a aké sú základné rozdiely?

Ak máte kam umiestniť samostatnú stolovú pílu, buď so stojanom, alebo s celým stolom, je určite lepšie zvoliť ju – je bezpečnejšia, presnejšia a výkonnejšia. Rýchloupínacia stolová píla za to získava body vďaka neporovnateľne lepšiemu skladovaniu, nízkej hmotnosti a len o niečo horšiemu výkonu. Pri skracovacej píle však musíte byť dvakrát opatrnejší, pretože rotujúci kotúč držíte vo vlastných rukách a systém skracovacej píly nie je taký bezpečný ako samostatná stolová píla.

Na dlhé, až metrové rezy dosiek, líšt a trámov je jednoznačne vhodnejšia stolová píla so stolom. Vďaka vodidlám v lištách môžete ľahko udržiavať dokonale rovný rez po celej dĺžke, nehovoriac o zvýšenom komforte týchto rezov. Na orezávanie alebo dokončovanie líšt a menších kusov materiálu však postačí len prírubová píla. S trochou úsilia môžete so stolovou pílou urobiť všetko, čo sa dá, len to bude vyžadovať viac úsilia a času.

Špecifikácie stolových píl

Ako sme sľúbili, na rade sú aj konkrétne parametre. V tejto kapitole popíšeme predposledný predpoklad pre výber správnej stolovej píly pre vás.

Výkon stolovej píly

Aby sme mohli zhodnotiť výkon stolovej píly, ktorú chceme kúpiť, musíme sa zamerať predovšetkým na jej spotrebu energie. Slabšie píly majú príkon 900 W a výkonnejšie môžu dosiahnuť viac ako dvojnásobok – 2200 W. Optimálna hodnota v kategórii domácich – poloprofesionálnych zariadení je 1400-1800 W.

Otáčky

Bolo by lákavé povedať „čím viac otáčok, tým lepšie“, ale hoci to niektorí domáci majstri tvrdia, nie je to celkom pravda.

Maximálny počet otáčok prirodzene závisí od veľkosti noža, pretože čím väčší nôž máte, tým vyššiu obvodovú rýchlosť spôsobí rovnaký počet otáčok. Takže zatiaľ čo malé kotúče (približne 250 mm) by mali mať otáčky niekde v rozmedzí 5 000 ot/min, otáčky malého kotúča by nemali byť príliš vysoké. /min, pre dvojnásobne veľké kotúče (500 mm) stačí 2 500 otáčok za minútu. /min.

Stolná píla a jej kotúč

Jednou z najdôležitejších častí celej píly je rezný kotúč, ktorý určuje, koľko materiálu môžete prerezať a tiež ako dlhý rez môže kotúč vykonať bez posunu. Veľkosť, presnejšie priemer, sa udáva v milimetroch a priamo zodpovedá príkonu píly. Slabšie píly majú menšie čepele a silnejšie píly majú väčšie čepele. Príkladom je 900 W píla s priemerom pílového kotúča 210 mm a 2000 W model s priemerom pílového kotúča 315 mm.

Hĺbka rezu

Štandardná hĺbka rezu sa pohybuje od 55 mm do 85 mm, ale na trhu sú aj stolové píly s 350 mm pílovým kotúčom. Takáto čepeľ môže ísť až do hĺbky 100 mm. Ešte raz upozorňujeme, že hĺbka rezu nie je variabilná, nedá sa kontrolovať a závisí len od použitého noža a vždy by ste mali používať výrobcom udávanú veľkosť noža. Dĺžka rezu je prirodzene väčšia pri väčšom noži.

Nastavenie uhla rezu

Rezný kotúč sa dá na oboch typoch píl nastaviť pod rôznymi uhlami, aby ste získali materiál vhodný pre rôzne výrobky a konštrukcie pre domácich majstrov. Základné uhly sú 90 a 45 stupňov, ale mnohé modely stolových píl majú bohatšie nastavenia, napríklad 60 alebo 75 stupňov – ak je to pre vás dôležité, vždy sa poraďte s predajcom.

Stôl – hmotnosť a základňa

Použitý materiál a konštrukcia pracovného stola ovplyvňujú kategóriu vybraného stroja. Píly JET odporúčané pre profesionálnu výrobu majú pracovné stoly vyrobené z masívnej frézovanej liatiny, čo zaručuje pohodlie, presnosť a ľahké podávanie materiálu do rezu. Tento typ stola a spracovanie zákazník veľmi ocení pri každodennom používaní.

Stroje odporúčané pre remeselníkov ponúkajú stoly z hliníka s povrchovou úpravou a spevňujúcim rastrovým drážkovaním, ktoré zabezpečuje potrebnú dlhodobú rovinnosť. V tejto kategórii sa nachádzajú aj stoly z obrábanej liatiny alebo stoly z pevného a vystuženého plechu. Pri všetkých variantoch sa dbá na presnú rovinu stolov.

Píly odporúčané pre domácich majstrov majú stoly vyrobené z plechu alebo duralu so základným opracovaním a väčšími toleranciami rovinnosti. Stolové píly v tejto kategórii sú často veľmi lacné, ale zvyčajne ponúkajú svojmu majiteľovi skôr starosti a časté nastavenia. Píly JET tejto kategórie sa do krajiny nedovážajú.

Hmotnosť kotúčovej píly so stolom alebo podstavcom sa môže medzi jednotlivými modelmi značne líšiť v závislosti od robustnosti konštrukcie. Stolové okružné píly nemajú ani jednu z nich, a preto sa hmotnosť vzťahuje na čistú hmotnosť nástroja. Väčšina modelov má hmotnosť od 3 do 4 kg.

Pravítka

Jednou z najdôležitejších častí píly je pravítko. Dôvodom nie je len nutnosť vykonať rez, ale najmä to, že ide o časť, ktorú budete najčastejšie nastavovať, presúvať a zaisťovať. Pravítka na ponúkaných pílach JET sa líšia podľa kategórie, ale majú spoločného menovateľa. Ľahko sa nastavujú, premiestňujú a uzamykajú. Majú niekoľko zaujímavých vlastností, ktoré ich odlišujú od pravítok na podobných konkurenčných strojoch. V tomto prípade vždy odporúčam vyskúšať a porovnať rozdiely medzi značkou JET a ostatnými.

Ovládanie a nastavenie stolovej píly

Ďalším dôležitým ovládacím prvkom stolových píl je zdvih a náklon pílového kotúča. Ovládanie musí byť jemné, ale presné, aby sa zabránilo zmenám uhla pri zmenách výšky. Pri niektorých typoch píl by som odporúčal občasné alebo pravidelné používanie digitálneho uhlomeru FDU-001, a to priebežne pri zmene výšky pílového kotúča. Píly odporúčané pre profesionálnu výrobu od spoločnosti JET majú plne profesionálne prispôsobenie celého zariadenia, takže sa počas používania nemusíte o nič starať.

Príslušenstvo stolových píl

Jednoznačne jedným z najužitočnejších príslušenstiev je odsávanie pilín. Účinnosť odsávania sa pri jednotlivých modeloch líši, ale vždy ide o skvelú pomôcku, ktorú oceníte pri následnom upratovaní pracoviska. Je možné nájsť buď automatický systém, pri ktorom sa zberné vrecko plní samo, alebo sofistikovanejšiu konštrukciu, pri ktorej sa do vopred pripravených odsávacích prípojok musí namontovať buď bežný vysávač, alebo špeciálne odsávacie zariadenie.

Medzi ďalšie funkcie patria laserové pravítka a ukazovatele, ktoré pomáhajú pri presnom vedení rezu.

Niektoré modely sú vybavené aj osvetľovacími LED diódami, ktoré zvyšujú komfort vedenia rezu.

Nezabudnite náradie po každej práci vyčistiť, najmä od nahromadených pilín, aby ste predĺžili životnosť elektromotora, ktorý sa nebude zbytočne prehrievať, a aby ste urobili maximum pre svoju bezpečnosť.

Cena stolovej píly

V poslednej kapitole sa ako vždy zameriame na cenu. Ako vždy, rozdelíme ich do troch základných cenových kategórií a naznačíme, čo môžete očakávať.

Cena stolovej píly do 100 € s DPH

Najlacnejšie stolové píly sa dajú kúpiť už od 60 eur, ale musíte zvážiť, či je to rozumná kúpa. Tieto píly budú mať veľmi obmedzené možnosti a výkon, ktorý nemusí stačiť ani rekreačnému domácemu majstrovi. Aj takáto píla je však rozhodne lepšia ako žiadna.

Ceny stolových píl od 100 € s DPH do 400 € s DPH

Tu sa dostávame do kvalitnejšej sféry stolových píl, ktoré postačujú skúsenejším a náročnejším remeselníkom. Tieto píly sa už môžu pochváliť vyššou kvalitou, odolnosťou, veľkosťou a hmotnosťou, čo zohráva kľúčovú úlohu pri presnosti rezania. Tieto píly sa zvyčajne dodávajú so základným príslušenstvom.

Cena stolovej píly nad 400 € s DPH

Za cenu nad 400 EUR s DPH nájdete už plne vybavené robustné stroje, ktoré sa pýšia svojou presnosťou a odolnosťou. Takúto pílu odporúčame kúpiť do prostredia, kde zohráva dôležitú úlohu pracovné zaťaženie a požiadavka na presnosť.

Najdrahšie stolové píly sa už môžu pohybovať v stovkách eur a skôr ich možno označiť za profesionálne stroje, ktoré sa neodporúčajú pre domáce prostredie.

Stolné píly: Stolová píla a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať novú stolovú pílu. Povedali sme vám o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej stolovej píly pomohli a že si teraz vyberiete kvalitnú stolovú pílu, ktorá vám dlho vydrží bez jedinej poruchy a
a pomôže vám s mnohými rôznymi projektmi.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v jednom z internetových obchodov zakúpite nový výrobok v podobe novej stolovej píly a naplníte v ňom svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky sa prekliknite na porovnávaciu stránku Heureka.sk, kde môžete porovnať jednotlivé stolové píly a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom stolovej píly. Môžete tam tiež zistiť, ktorá stolová píla je na sklade a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

4.6/5 - (16 votes)

Mohlo by vás zaujímať