Menu Zavrieť

Skladacie bicykle

skladaci-bicykel

Dnes vám predstavíme skladacie bicykle, ktoré nemožno označiť za trhák alebo novinku z ostatných produktov, ktoré vám radíme.

Praktickosť takýchto bicyklov je teda už skôr overená časom. Na trhu je však dnes veľa typov a každý je vhodný na niečo iné. V dnešnom článku popíšeme postup, ako si vybrať správny skladací bicykel. Ďalej sa pozrieme na základné parametre, ktoré potrebujete vedieť, aby ste si ho mohli kúpiť sami. Ďalej sa pozrieme na príslušenstvo, ktoré už môže byť súčasťou bicykla alebo ho možno doplniť pre väčšie pohodlie. Ako vždy, v poslednej kapitole sa budeme venovať cenám, ktoré rozdelíme do troch cenových kategórií a popíšeme, čo môžete očakávať.

Skladacie bicykle: Porovnanie 8 najlepších skladacích bicyklov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme vybrali 8 najlepších skladacích bicyklov. Ako sme vybrali tieto skladacie bicykle? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto skladacie bicykle sme potom zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si zoradiť skladacie bicykle podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejší a najlepší skladací bicykel.

NázovVzhľadOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Liberty Hyperion 2021Skladací bicykel Liberty Hyperion 2021488,24Zobraziť v obchodoch
Tern Link C8 2016Skladací bicykel Tern Link C8 2016689Zobraziť v obchodoch
Kenzel Camping 2020Skladací bicykel Kenzel Camping 2020229Zobraziť v obchodoch
Kenzel Sit N Go 2020Skladací bicykel Kenzel Sit N Go 2020244Zobraziť v obchodoch
Liberty Hyperion Nexus 2021Skladací bicykel Liberty Hyperion Nexus 2021537,07Zobraziť v obchodoch
Liberty Pegas 2021Skladací bicykel Liberty Pegas 2021433,55Zobraziť v obchodoch
Tern Vektron D8 2018Skladací bicykel Tern Vektron D8 2018999Zobraziť v obchodoch
Liberty Pegas Nexus 2021Skladací bicykel Liberty Pegas Nexus 2021537,07Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia skladacích bicyklov od ich používateľov.

Ako si vybrať skladací bicykel?

V tejto kapitole si takmer zopakujeme otázku, prečo by ste si vôbec mali kúpiť bicykel. Zmyslom kladenia týchto otázok je jednoducho to, že odpovede vám pomôžu určiť konkrétny typ, ktorý je pre vás vhodný.

Základné otázky pri výbere skladacieho bicykla:

 • Prečo si kúpiť skladací bicykel?
 • Ako často ho budem používať?
 • Ako veľmi nám záleží na dodržiavaní predpisov?
 • Prepravím skladací bicykel v prostriedkoch verejnej dopravy?
 • Budem bicykel používať na dlhé cesty alebo len na prejazdy?
 • Mám potrebné rozmery a proporcie na kúpu skladacieho bicykla?

Toto sú teda základné otázky, ktoré si musíte položiť pred samotným hľadaním produktov na internete alebo v obchodoch. Keď poznáme otázky, musíme poznať aj odpovede, a s tým vám dnes pomôžeme. Tak poďme na to.

Prečo si kúpiť skladací bicykel?

 1. Dôvod – nemám dostatok priestoru pre normálny bicykel.

Toto kritérium spĺňa väčšina skladacích bicyklov, pokiaľ nie je požiadavka extrémna. Vhodné sú teda TERN, STRIDA a BROMPTON (pre extrémne obmedzený priestor, napr. v karavane, lietadle, pod posteľou, pod stolom alebo v malom aute, je obzvlášť vhodný BROMPTON).

 1. Dôvod – chcem, aby sa bicykel pohodlne zmestil do batožinového priestoru môjho auta, a nie nosiť ťažký neskladací na streche.

Je to logické. Tieto bicykle nie sú také veľké ako bežné bicykle, ale ani také malé ako napríklad bicykle určené na cestovanie v iných vozidlách. Tieto bicykle postačia na kratší rodinný výlet aj na nespevnenom povrchu.

 1. Dôvod – chcem kombinovať bicykel s inou dopravou.

Týka sa to najmä tých, ktorí chodia do práce na bicykli. Ak jazdíte na viacerých dopravných prostriedkoch a navyše potrebujete mať bicykel napríklad v kancelárii.

Ako často budem bicykel používať?

Aj táto otázka je veľmi dôležitá, pretože vám môže ušetriť desiatky tisíc. Koniec koncov, ak budete bicykel používať len zriedka a na rovnom povrchu, nepotrebujete dokonalý dizajn s funkciami do kopca.

Ako veľmi nám záleží na dodržiavaní predpisov?

Áno – pre ľahkú manipuláciu vo vozidlách alebo som obmedzený priestorom v karavane atď. Toto kritérium spĺňa BROMPTON alebo STRIDA – výber podľa individuálnej potreby a požiadavky na všestrannosť bicykla, rozsah, miesto použitia a cenovú hladinu.

Nie – môžete si vybrať z modelov TERN podľa vlastného uváženia.

Dá sa skladací bicykel prepravovať verejnou dopravou?

Ak často kombinujete s inými prostriedkami alebo ak máte málo miesta v kufri auta. potom si určite vyberte BROMPTON. Vzhľadom na svoju dĺžku v zloženom stave sa STRIDA nehodí pre všetky varianty, ale manipulácia s ňou je tiež veľmi pohodlná.

Ak počítate s príležitostnou prepravou bicykla v aute a nemáte problém s ložným priestorom, potom je možné siahnuť po úspornejších modeloch TERN.

Budem bicykel používať na dlhé cesty alebo len na prejazdy?

Aj v tomto prípade si musíte dobre premyslieť, či nie je zbytočné investovať príliš veľa peňazí.

Mám potrebné rozmery a proporcie na kúpu skladacieho bicykla?

Dôležitými kritériami sú aj vaša hmotnosť a výška, pretože skladacie bicykle nie sú také benevolentné ako napríklad horské bicykle.

Skladacie bicykle: Typy skladacích bicyklov

Dnes sa výnimočne nebudeme zaoberať typmi skladacích bicyklov, pretože sú úplne rovnaké ako bežné bicykle.

 • Elektrický skladací bicykel

Tento typ, ako už názov napovedá, má vlastný pohon a nie je vhodný nikde inde ako v meste a na hladkých povrchoch. Pri skladaní bicykla nemôžete počítať s veľkou batériou alebo motorom, takže ide skôr o primitívny bicykel s malým dojazdom.

 • Mestské skladacie bicykle

Tieto bicykle sa považujú za skutočný dizajnový skvost. Keďže na bicykle nie sú kladené vysoké nároky, výrobcovia môžu presadzovať akýkoľvek dizajn. K dispozícii sú bicykle všetkých tvarov a štýlov. V posledných rokoch sú najobľúbenejšie takzvané retro bicykle, ktoré majú aj úložný priestor a znížený rám pre ľahšie nastupovanie.

 • Horské skladacie bicykle

Ide o skutočne výnimočnú skupinu motocyklov, ktorú pravdepodobne len tak neuvidíte. Existujú aj skladacie bicykle do terénu, hoci vás musíme upozorniť, že to nie sú veľmi praktickí pomocníci.

 • Skladacie bicykle na športové využitie

Pri skladacích bicykloch určených na šport je dôležité, či chcete bicykel určený na cestu alebo do terénu. Dôležité je pamätať na to, že skladacie bicykle na malých bicykloch nie sú určené do terénu. To neznamená, že sa na nich nedá jazdiť po lesnej ceste alebo po poľnej ceste vedúcej ku kúpalisku, len nevydržia v náročnejšom teréne a pri rýchlej športovej jazde. Malé bicykle majú tendenciu „zakopávať“ o diery. Tern Verge X10 je teda športový skladací bicykel na cesty, Birdy alebo Dahon Jetstream zvládnu ľahší terén a obľúbené 24-palcové bicykle Tern Eclipse a 26-palcové Tern Joe a Dahon Espresso zvládnu aj ľahší terén. Do skutočného terénu patria len skladacie horské bicykle na veľkých kolesách, teda Dahon Matrix a Paratrooper PRO.

Špecifikácie skladacích bicyklov

V tejto časti sa budeme venovať základným parametrom a častiam skladacích bicyklov, na ktoré je dobré sa zamerať pri samostatnom výbere.

Účel

Mestský skladací bicykel na pohyb po meste, kombinované cesty verejnou dopravou atď. by mal byť predovšetkým skladací a v zloženom stave držať. Ideálne je tiež, ak sú špinavé časti ukryté vo vnútri obalu alebo aspoň mimo tela. Typická je tu nízka hmotnosť a veľkosť bicykla.

Ak chcete skladací bicykel na výlety a dovolenky a cieľom zaobstarania skladacieho bicykla je, aby sa zmestil do kufra auta (pretože nemáte chuť montovať nosiče na strechu auta), môžete si vybrať aj z väčších a ťažších modelov. Takéto bicykle majú viac možností výberu výbavy, pevnejší rám a často aj vyššiu nosnosť.

Skladacie športové bicykle sa ďalej delia na cestné a terénne. Skladacie bicykle na malých kolieskach nie sú určené do terénu, presnejšie, majú problémy v náročnejšom teréne a pri rýchlej športovej jazde. V takýchto situáciách hľadajte kolesá s veľkosťou nad 20 palcov, zvyčajne 24 alebo 26 palcov pre cestný skladací bicykel a najlepšie 28 palcov pre horský skladací bicykel.

Veľkosť skladacích bicyklov

V prípade častého skladania nás bude zaujímať aj veľkosť zloženého obalu. V zloženom stave majú bicykle rozmery približne 40 × 60 × 80 cm, pričom každý centimeter je určený najmä veľkosťou kolies. Preto konštruktéri skladacích bicyklov zvyčajne používajú malé veľkosti kolies (najčastejšie 20″).

Zložený bicykel by sa mal dať prenášať v jednej ruke. Zložený obal by sa preto mal dať ľahko uchopiť a vyvážiť a nemal by sa samovoľne rozkladať. Niektoré bicykle majú preto systémy, ktoré ich držia pohromade, napríklad pomocou zámkov alebo magnetov. Niektoré bicykle umožňujú aj vedenie zloženej alebo čiastočne zloženej skladačky pomocou vlastných alebo pomocných koliesok.

Skladaci bicykel a jeho hmotnosť

Najľahšie skladacie bicykle vážia približne 11 kilogramov a dajú sa zložiť do veľmi kompaktných rozmerov, takže sa dajú ľahko prenášať alebo prepravovať aj vo verejnej doprave. Hmotnosť sa zvyčajne pohybuje medzi 10 a 15 kilogramami.

Nosnosť sa najčastejšie pohybuje okolo 90-100 kilogramov, ale existujú aj modely s vyššou nosnosťou. Skladacie bicykle s nosnosťou okolo 120 kilogramov sú skôr v menšine, takže nebudete mať taký veľký výber.

Odpruženie

Skladacie bicykle majú rôzne konštrukcie rámu s rôznymi vzdialenosťami medzi riadidlami a sedlom a rôznymi pomermi výšky sedla a riadidiel. Tieto rozstupy možno ovplyvniť nastavením sedlovky a riadidiel, ale len do určitej miery. Preto odporúčame, aby ste si skladací bicykel pred kúpou osobne vyskúšali a nechali si ho odborne nastaviť podľa svojej postavy, aby ste si zabezpečili pohodlnú jazdu.

Veľkosť kolies potom ovplyvňuje komfort jazdy na nerovnom povrchu. Ak viete, že budete skladací bicykel často používať na nerovnom teréne, musíte si vybrať skladací bicykel s čo najväčšou veľkosťou kolies. Takýto bicykel je však v zloženom stave prirodzene väčší.

Najmä pri jazde v kopcovitom teréne musíte zvážiť aj rôzne možnosti prevodov. Dôležitý je nielen počet prevodových stupňov, ale aj rozsah medzi jednotlivými stupňami (najmä ak porovnávate prevodovky rôznych výrobcov). Pozrite sa aj na pomer prevodovky k zadnému pastorku.

Kvalitu jazdy ovplyvňujú aj ďalšie komponenty bicykla – napr. sedlo, pneumatiky atď. Tie sa dajú dodatočne namontovať, ale v prípade pneumatík berte do úvahy, že výber sa líši medzi rôznymi veľkosťami ráfikov. Výber správnych pneumatík je opäť ovplyvnený miestom, kde budete najčastejšie jazdiť – na rovnom, upravenom asfalte oceníte užšie a hladšie pneumatiky ako v teréne.

Rám skladacieho bicykla

Skladacie bicykle sa dodávajú s oceľovým, hliníkovým alebo duralovým rámom. Hliník sa používa aj na ráfikoch a ďalších častiach bicykla. Použitie ľahkých materiálov je dôležité z dôvodu celkovej nižšej hmotnosti pre možnú prenosnosť, ako aj pre lepšie a pohodlnejšie jazdné vlastnosti. Väčšina bicyklov má dvojdielny rám, ktorý umožňuje zloženie bicykla do menšej veľkosti. Ak hľadáte bicykel s väčšou odolnosťou, pevnosťou a nosnosťou, je lepšie vybrať si taký, ktorý nemá rám, ktorý sa skladá na polovicu. Nevýhodou takéhoto bicykla je jeho väčšia veľkosť v zloženom stave.

Skladací bicykel: Príslušenstvo

Niektoré bicykle majú po zakúpení v cene zahrnuté ďalšie príslušenstvo. Môže ísť o nosiče, prípadné košíky na riadidlá, predné a zadné svetlá, blatníky, kryt reťaze a ďalšie. Tieto komponenty vám ušetria ďalšie investície do vybavenia bicykla a zároveň vám spríjemnia jazdu a používanie.

Na väčšinu skladacích bicyklov nemožno namontovať detskú sedačku. Výnimkou je anglická značka Brompton, ale tieto bicykle sú drahšie a v kombinácii s detskou sedačkou alebo podsedákom sú vhodné len na krátke výlety.

Niektoré skladacie bicykle sú vybavené motorom, ktorý je napájaný z batérie. Skladacie e-bicykle sa musia nabíjať, sú väčšie a ťažšie, ale môžu vám pomôcť a zjednodušiť jazdu rýchlosťou do 25 kilometrov za hodinu.

Cena skladacieho bicykla

V poslednej kapitole sa ako vždy pozrieme na ceny, rozdelíme ich do troch cenových kategórií a ukážeme, čo môžete očakávať.

Cena skladacieho bicykla do 250 € s DPH

Existujú aj takéto bicykle, ale aby ste v tejto kategórii našli aspoň uspokojivú kvalitu na jazdenie, musíte poriadne hľadať. Tieto bicykle nemajú žiadnu ďalšiu výbavu a skôr ich možno označiť za bicykel na hranie ako na skutočné používanie v premávke.

Materiály nebudú kvalitné, a preto ich životnosť nebude príliš vysoká. Treba spomenúť aj komfort jazdy, ktorý je tiež dosť otrasný.

Ceny skladacích bicyklov od 250 € s DPH do 600 € s DPH

Konečne sa dostávame do kategórie, kde už nájdete celkovo kvalitné kúsky, ktoré sa dajú používať v prevádzke aj niekoľko rokov. Ide o výrobky, ktoré nájdete v klasických obchodoch so športovým vybavením a menej náročným zákazníkom určite postačia.

Cena skladacieho bicykla nad 600 € s DPH

Tu už máme voľnú ruku s cenou, sú tu kvalitné mestské a športové bicykle, ale aj horské a elektrické bicykle, ktoré sa už pohybujú v desiatkach tisíc. Tu sa už môžete spoľahnúť na kvalitný materiál, ktorý môže byť aj ľahký. Rám bude na praktických miestach podľa účelu bicykla a na výber budete mať aj dizajn.

Skladacie bicykle: Skladací bicykel a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový skladací bicykel. Povedali sme vám o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového skladacieho bicykla pomohli a teraz si vyberiete kvalitný skladací bicykel, ktorý bude presne podľa vašich predstáv, dlho vám vydrží a zavedie vás na mnoho zaujímavých miest.

Teraz stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe nového skladacieho bicykla a naplníte svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé skladacie bicykle a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom skladacieho bicykla. Môžete tiež zistiť, ktorý skladací bicykel je na sklade a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

Skládací kola v češtině

5/5 - (11 votes)

Mohlo by vás zaujímať