Menu Zavrieť

Snehové reťaze

snehove retaze

Nastáva čas zasnežených ciest a ľadovcov, ktoré môžu zapríčiniť nepríjemnosti. Ak teda idete na hory, alebo do oblastí, kde sa na vozovke objavuje vrstva zmrznutého snehu, je dobré mať vo svojom vybavení autá i snehové reťaze, ktoré do istej miery dokážu autu skĺznuť.

Pri výbere je dobré vedieť, aký typ reťaze na svoje auto zaobstarať a z akých materiálu by mal byť. Dnes si teda predstavíme jednotlivé typy, parametre a nakoniec samozrejme klasické rozradenie do cenových kategórií.

Tu vám pomôžeme vybrať tie najlepšie snehové reťaze pre zimné obdobie.

Snehové reťaze na kolesá: Porovnanie 10 najlepších snehových reťazí podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších snehových reťazí. Ako sme tieto snehové reťaze vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto snehové reťaze sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto reťaze na pneumatiky si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie snehové reťaze.

NázovVzhľadZnačka výrobcaOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Compass X90Snehové reťaze Compass X90Compass19,79Zobraziť v obchodoch
SnowDrive R-9 Gr. 12Snehové reťaze SnowDrive R-9 Gr. 12SnowDrive42,64Zobraziť v obchodoch
Compass X80Snehové reťaze Compass X80Compass20,8Zobraziť v obchodoch
Compass SUV-VAN 245Snehové reťaze Compass SUV-VAN 245Compass64Zobraziť v obchodoch
Pewag Brenta 9 XMB 73Snehové reťaze Pewag Brenta 9 XMB 73Pewag70,3Zobraziť v obchodoch
Compass X100Snehové reťaze Compass X100Compass20,53Zobraziť v obchodoch
Pewag Snox Pro 540Snehové reťaze Pewag Snox Pro 540Pewag147,9Zobraziť v obchodoch
AutoSocks 645Snehové reťaze AutoSocks 645AutoSocks64,03Zobraziť v obchodoch
Pewag Brenta C XMR 73Snehové reťaze Pewag Brenta C XMR 73Pewag79,15Zobraziť v obchodoch
Pewag Servo RS73Snehové reťaze Pewag Servo RS73Pewag134,64Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz “ Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia snehových reťazí od ich užívateľov.

Ako vybrať snehové reťaze?

Pred samotným nákupom snehových reťazí, by ste mali vedieť, aký typ je vhodný pre vaše vozidlo. Preto sa s touto voľbou budeme zaoberať ako prvý.

Ďalej by ste mali rozumieť parametrom, ktoré rozhodujú o samotnej funkčnosti reťazí. V druhej kapitole si teda predstavíme tvar stopy, priemery kolies, rozmery kolesá na vašom dopravnom prostriedku aj bezpečnostné pravidlá pri nasadzovaní.

V poslednej rade si predstavíme ceny samotných reťazí a predstavíme si, čo od akej cenovej kategórie možno očakávať.

Pred tým, než sa do toho pustíme, by ste si mali klásť tie správne otázky, medzi ktoré patrí napríklad:

 1. Pre akú hmotnosť automobilu reťaze zháňam?
 2. Poznám rozmery pneumatík, na ktoré budem reťaze upínať?
 3. Koľko mám miesta pri podbehu autá?

Typy snežných reťazí

Ako už bolo povedané, je dôležité zvoliť si ten správny druh snehových reťazí, pretože každý sa hodí do trochu iného prostredia. Je potrebné zvoliť si ten správny či už podľa použitia, tak materiálu. Na toto rozdelenie sa teda teraz zameriame.

Oceľové snehové reťaze

Oceľové reťaze sú najobľúbenejším druhom snehových reťazí. V zhoršených snehových podmienkach odvedú skvelú prácu a tak je možné nájsť aj na lesných strojoch a iných priemyselných stojí.

Preto ich môžete nájsť aj medzi radom pracovných strojov v lesoch. Zvyčajne je netreba nasadzovať na všetky kolesá, ale stačí ich použiť len na hnaciu nápravu. Ich nevýhodou je zvýšená hlučnosť pri jazde. K tomu prispieva robustnejšie konštrukcie. Tá je tiež limitujúce pre športové vozidlá, pre ktoré nie sú oceľové snehové reťaze zrovna ideálnou voľbou.

Odnoží klasických oceľových snehových reťazí sú potom výrobky určené pre vozidlá s pohonom všetkých štyroch kolies alebo ak chcete vozy 4 × 4. U nich je kladený ešte väčší dôraz na pevnejšie konštrukcii a hrúbku oceľových ok. Snehové reťaze 4 × 4 sa používajú v naozaj ťažkých snehových podmienkach.

Tekuté snehové reťaze

Tieto reťaze sa ani reťaze nazývať nedajú. Ide totiž o špeciálnu tkaninu, ktorá je pripevnená na pneumatikách. To je veľmi jednoduché a rýchle. Počítať však musíte s tým, že účinok lepšej priľnavosti a prejazdnosti je krátkodobého rázu.

Nemožno tiež očakávať, že tento typ je do náročnejšieho terénu. Je určený skôr do miest.

Rýchloupínacie a automatické snehové reťaze

Ak ste radi pripravení s predstihom, je tento typ pre vás, ten pravý. Tieto reťaze sa nasadzujú pred samotným výjazdom a sú veľmi jednoduché na nandavání a odnímanie. Medzi ďalšie výhody patrí aj to, že nedeformujú kolesá a obstojí aj v náročnejších podmienkach.

Určitú nadstavbou rýchloupínacích snehových reťazí sú tie automatické. Tie sú inštalované tiež pred cestou a oproti tým rýchloupínacím sa líšia v tom, že sa aktivujú prostredníctvom jediného tlačidla. Popri jednoduchosti možno oceniť aj celkovú skladnosť a dlhšiu životnosť.

To všetko je síce fajn, ale musíte počítať aj s vyššou obstarávacou cenou.

Jednorazové snehové reťaze

Tento typ slúži skôr ako vyslobodzovacie prostriedok, ktorý vás dostane z nepríjemnej situácie. Sú veľmi skladné a tak nie je problém je celoročne voziť v kufri pre núdzi najvyššiu. Aplikácia vyslobodzovacích snehových reťazí je jednoduchá. Pripraviť sa však musíte na ich veľa obmedzenú životnosť. Vzhľadom na to, že nepokrývajú celý povrch pneumatiky, nemusí byť účinnosť tak vysoká.

Textilné snehové reťaze

Posledný typ, ktorý si dnes predstavíme, je typ textilných snehových reťazí. Tento typ je vhodný skôr pre športové vozidlá. Ich nandavání je opäť veľmi jednoduché a výhodou je, že pri jazde nemáte šancu zaregistrovať. Ide o špeciálnu textil a nepýši sa zrovna dlhou výdržou. Tá je oproti oceľovým snehovým reťaziam kratšie. Počítať musíte aj s tým, že v horších snehových podmienkach sa rapídnym spôsobom znižuje účinnosť textilných snehových reťazí.

Komponenty a parametre

Tak, ako je potrebné poznať konkrétny typ snehových reťazí, je dobré sa vyznať aj v konkrétnych parametroch, aby ste nasnímali správnu veľkosť pre vaše vozidlo.

Poďme sa teda zamerať na konkrétne parametre pre výber snehových reťazí.

Tvar stopy

Ak ste sa už so snehovými reťazami stretli, asi ste si všimli, že každá stopa, čo po nich zostane v snehu je iná. Tento tvar stôp sa totiž odvíja od hmotnosti vozidla. Stopa snehových reťazí totiž vypovedá o celkovej účinnosti, respektíve veľkosti styčnej plochy. Naraziť v tomto smere možno na niekoľko tvarov stôp.

Medzi tie najatraktívnejší patrí pochopiteľne veľa členité snehové reťaze s kolíkmi, ktoré sa používajú predovšetkým na horách. Často ich môžeme vidieť na vozidlách záchranných zložiek, ktoré sa potrebujú dostať aj do neprůchodného terénu.

Ak sa však chcete vydať zlatou strednou cestou, vyberte krížové. Majú skvelú stabilitu pri brzdení.

Pokiaľ chcete kompaktnejší výrobok, vyberte reťaze s rovnou stopou.

Priemer oka

U výberu tých správnych reťazí, je dobré poznať priemer kolies, ktoré vaše vozidlo má.

Priemer oka 9 až 12 milimetrov je vhodný pre klasické osobné automobily s celkovou hmotnosťou do dvoch ton. Väčšia konštrukčná výška okolo 12 až 16 milimetrov je ideálnym zimným doplnkom pre ťažšie vozidlá. A to nielen pre tých 4 × 4, ale aj nákladné autá s hmotnosťou do 7,5 tony. Ďalším vypovedúvajúcim údajom je samotná hrúbka reťaze.

 • Do troch milimetrov – Snehové reťaze do bežných podmienok. Využívať ich môžu aj výkonnejší športové vozidlá.
 • Nad tri milimetre – Snehové reťaze vhodné pre náročné terény a podmienky zodpovedajúce českým horám.

Zaťaženie snehových reťazí

U výbere je tiež dobré dávať pozor na údaj „maximálne zaťaženie“. Obvyklé delenie je na snehové reťaze pre vozidlá do 2 ton a snehové reťaze pre automobily do 7,5 tony.

Rozmery kolesa

Okrem samotnému priemere je potrebné hľadieť aj na celkové rozmery kolies, ako je napríklad šírka vašich pneumatík, výškový profil a už spomínaný priemer kolesa.

Bezpečnostné pravidlá

Ak patríte medzi tých, čo sa s nasadzovaním snehových reťazí doposiaľ nestretli, je dobré si dôkladne prečítať túto kapitolu, ktoré sa zaoberá práve bezpečnosťou u tejto činnosti.

U nasadzovaní by ste mali spĺňať tieto podmienky

 • Auto musíte mať zabezpečené ručnou brzdou a snehové reťaze nasadzujte na odľahlejšom mieste, nie v bežnej prevádzke. Ideálne, keď budete stáť na rovnom povrchu.
 • Vždy je nutné nasadiť snehové reťaze na hnaciu nápravu. Ak máte vozidlo s pohonom všetkých štyroch kolies, potom nasaďte snehové reťaze na všetky kolesá.
 • Dobré je prejsť niekoľko metrov a presvedčiť sa o tom, že všetky snehové reťaze sú správne nasadené a žiadny z nich nie je uvoľnený.

Pri jazde

 • Myslite tiež na fakt, že maximálna rýchlosť s reťazami je 50km / h.
 • Dávajte si pozor pri prudkom zatáčaní volantom.
 • Snehové reťaze vždy kombinujte so zimnými pneumatikami.
 • Nepoužívajte snehové reťaze pri dlhodobejšej jazde po asfalte, pretože skracujete nielen ich životnosť, ale trpia aj zimné pneumatiky.

Snehové reťaze: Ako je nasadiť?

 1. Reťaz položíme v rozloženom stave pred koleso, dbáme pritom na to, aby nebol nijako prekrútený.
 2. Reťaz následne zasunieme za bicykel, konce lanka pritiahneme k sebe.
 3. Tie potom zdvihneme hore na dezén a následne ich spojíme.
 4. Lanko položíme na dezén. Bočné reťaz spojíme pomocou spojovacieho háčiku do koncového článku bočného reťaze.
 5. Skontrolujeme, či sme reťaz nejako neprehli.
 6. Lanko zasunieme za pneumatiku a reťaz následne zrovnáme.
 7. Napínacie reťaz s gumovým napínačom musíme pevne utiahnuť a vtesnáme ho do drážky v prevlečné zarážke.
 8. Časť reťaze, ktorá nám prebýva, prevlečieme okolo bočného reťaze a napínač potom následne vtesnáme do vhodného článku.
 9. Skontrolujeme, či je reťaz rovnomerne nasadený. ​​

Cena snehových reťazí na kolesá

Potom, čo sme si dôkladne rozobrali druhy, parametre a ukázali sme si, ako správne so snehovými reťazami zaobchádzať, je čas zamerať sa na poslednú kapitolu – a to cena. Ako vždy si cenu rozdelíme do kategórií a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Cena snehových reťazí do 40 € s DPH

Najlacnejšie produkty môžete kúpiť už od 10 €, ale pravdepodobne sa bude jednať len o jednorazové vyslobodzovacie pásy. Ak zamierite do limitu 20 €, tu kúpite aj rýchloupínacie pásy, ktoré sa dajú viackrát použiť – ich životnosť ani kvalita však nebude veľmi uspokojujúce.

Cena snehových reťazí od 40 € do 300 € s DPH

Ak sa zameriate na produkty, ktoré sa pohybujú od 4 € do 100 €, budete nadmieru spokojní, pretože tieto produkty už sú v uspokojujúci kvalite.

Ak však zamierite ešte viac a to do kategórie od 110 € do 300 €, nájdete v ponuke aj reťaze vodnej pre nákladné vozidlá. Veľmi často sú predávané modely s ochranou ráfikov hliníkových kolies. Rýchloupínacie systémy sa pýši maximálnou účinnosťou a premyslenou konštrukciou.

Cena snehových reťazí nad 300 € s DPH

Tu už si príde na svoje každý náročnejšie majiteľ osobného aj nákladného vozidla. Nájdete tu tie najspoľahlivejšie snehové reťaze s najprepracovanejší stopou i materiálom.

Ak by vás zaujímal ten najdrahší produkt, tak je to špeciálny reťaz pre ťažké vozidlá, ktorý môže presahovať hranicu aj 4 000 € s DPH.

Snehové reťaze na kolesá: Snehové reťaze a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nové snehové reťaze na kolesá. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nových snehových reťazí pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné snehové reťaze, ktoré budú fungovať presne podľa vašich predstáv a budú vám fungovať dlho bez jedinej závady. Dúfame, že vám pomôžu pri snehových kalamitách a nezostanete s nimi nikde stáť a prejdete všetky snehové záveje.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nových snehových reťazí zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom snehových reťazí na kolesá do automobilu. Dozviete sa tam tiež, ktor é snehové reťaze sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

4.7/5 - (8 votes)

Mohlo by vás zaujímať