Menu Zavrieť

Elektrické hoblíky

elektricky-hoblik

Chcete upraviť drevo tak, aby vyzeralo naozaj skvele? Potom určite aspoň raz budete potrebovať hoblík. Vďaka elektrickému hoblíka toto už nemusíte robiť ručne. Čo je značne namáhavé a menej presné. Pri hobľovaní elektrickým hoblíkom nemusíte vyvíjať veľa sily.

Elektrický hoblík je jedným zo základných zariadení určených na spracovanie dreva a je určený predovšetkým na zarovnávanie drevených materiálov. Používa sa ako v hobby, tak v profesionálnych tesárskych obchodoch, aj keď sa samozrejme v oboch prípadoch používajú mierne odlišná zariadení. Princíp fungovania všetkých elektrických hoblíkov je však celkom podobný.

Ak si chcete vybrať nový elektrický hoblík, potom ste tu správne. Prevedieme vás kompletným procesom výberu nového hoblíka. Pri výbere je dôležité venovať pozornosť niekoľkým dôležitým parametrom. Pri výbere je dôležité sa zamerať na parametre ako je napájanie, príkon, hmotnosť hoblíka, šírka hobľovanie, hĺbka úberu a ďalšie. Okrem toho sa tu pozrieme tiež na výber 10 najlepších elektrických hoblíkov podľa recenzií užívateľov.

Elektrické hoblíky: Porovnanie 10 najlepších elektrických hoblíkov podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších elektrických hoblíkov. Ako sme tieto elektrické hoblíky vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto elektrické hoblíky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto hoblíky si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie elektrický hoblík.

Názov hoblíkaVzhľadPríkon (W)Hmotnosť (kg)Šírka hobľovania (mm)Hĺbka drážky (mm)Hĺbka úderu (mm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Makita KP0800Elektrický hoblík Makita KP08006202,6820 - 92,5121,21Zobraziť v obchodoch
Makita 1806BElektrický hoblík Makita 1806B120091700 - 22434,82Zobraziť v obchodoch
Bosch PHO 1500Elektrický hoblík Bosch PHO 15005502,4820 - 81,566,9Zobraziť v obchodoch
Extol Premium 8893405Elektrický hoblík Extol Premium 889340510004,11100 - 80,2572,9Zobraziť v obchodoch
Bosch GHO 26-82Elektrický hoblík Bosch GHO 26-827102,6820 - 99187Zobraziť v obchodoch
Makita 1911BElektrický hoblík Makita 1911B9004,31100 - 22218,74Zobraziť v obchodoch
Makita DKP180ZElektrický hoblík Makita DKP180Z9003,4820 - 22149,9Zobraziť v obchodoch
Scheppach EP1100Elektrický hoblík Scheppach EP110011003,8820 - 18360,89Zobraziť v obchodoch
GRAPHITE 59G680Elektrický hoblík GRAPHITE 59G680130051100 - 143,5101,88Zobraziť v obchodoch
DeWALT DCP580NTElektrický hoblík DeWALT DCP580NT4603,1820 - 22209Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia elektrických hoblíkov od ich užívateľov.

Ako vybrať elektrický hoblík

Hoblík je nástroj, ktorý sa používa na hobľovanie a hrubému spracovanie drevených materiálov, najmä tých s relatívne rovným, ale nie nadmerne širokým povrchom. Jednotlivé elektrické hoblíky sa líšia predovšetkým presnosťou počas hobľovanie, výkonom, spôsobom napájanie a ďalšími možnosťami.

Pohonnou jednotkou pre hriadeľ s nožmi v elektrickom hoblíka je motor s výkonom zvyčajne v rozmedzí od 0,5 do 1 kW. Pracovná šírka hoblíkov neumožňuje pohodlnú prácu na širokých prvkoch, napríklad na povrchu nábytku, ale je ideálny pre spracovanie jednotlivých drevených dosiek.

Napájanie elektrického hoblíka

Elektrický hoblík je napájaný samozrejme z elektriny. Líšia sa tým, či sú napájané priamo z elektrickej siete alebo z akumulátora. Akumulátorový hoblík je lepšie mobilné a pri práci s ním vám neprekáža kábel. Je dôležité tiež vyberať podľa toho, či sa v oblasti, kde budete pracovať s elektrickým hoblíkom, nachádza elektrická zásuvka.

Elektrický hoblík napájaný káblom zo siete

Tento hoblík pripojíte do elektrickej zásuvky. Je vybavený káblom. Pri výbere myslite na to, aby bol kábel dostatočne dlhý a dosiahol k elektrickej zásuvke. Tieto modely elektrického hoblíka majú zvyčajne vyšší výkon.

Nevýhodou je horšia mobilita a nutnosť prípadne použiť predlžovací kábel, ak je elektrická zásuvka z dosahu pracovnej plochy.

Elektrický hoblík napájaný z akumulátora

Tento typ elektrického hoblíka je napájaný z akumulátora. Nepletie sa vám nikde kábel. Zvyčajne sa jedná sa jedná o Li-Ion batéria. Výdrž batérie u hoblíka je zvyčajne okolo niekoľkých desiatok minút.

Súčasťou balenia je nabíjačka a batérie. Niektoré modely ponúkajú aj náhradnú batériu v balení. Nevýhodou akumulátorového hoblíka je zvyčajne nižšia výkon ako u káblovej verzie. Akumulátorové elektrické hoblíky sú aj o niečo drahšie. Pri výbere myslite na kapacitu batérie, dobu dobíjania a výkon modelu.

Príkon a výkon elektrického hoblíka

Príkon je dôležitou veličinou a parametrom pri výbere elektrického hoblíka. Udáva sa vo Wattoch. Príkon nám hovorí, ako výkonné je dané zariadenie na hobľovanie dreva a ďalších drevených materiálov. Okrem výkonu nám príkon hovorí to, koľko elektrickej energie spotrebuje počas opracovávanie dreva.

Veľmi lacné elektrické hoblíky sa predávajú s príkonom od 500 W až 700 W. Drahšie modely majú zvyčajne v špecifikáciách napísaný príkon od 1 kW a viac. Stretnete sa aj s modelmi, ktoré ponúkajú až príkon 1,5 kW.

Čím vyššia je príkon, tým je zariadenie efektívnejšie a práca vám odsypať rýchlejšie. Elektrický hoblík so silnejším motorom zvládne lepšie hobľovať tvrdé časti dreva.

Šírka záberu pre hobľovanie

Ďalšie veľmi podstatný parameter pri výbere elektrického hoblíka sa volá šírka záberu (tiež známy pod názvom hobľovacie šírka, šírka záberu alebo šírka hobľovanie.)

Tento údaj vám povie, akú veľkú časť dokáže hoblík ohoblovat na jeden záťah. Tento parameter ovplyvňuje i ďalšie parametre ako je výkon a hmotnosť elektrického hoblíka. Ďalej ovplyvní aj celkovú cenu elektrického hoblíka.

S akými šírkami elektrických hoblíkov sa môžete stretnúť na našom trhu u jednotlivých modelov? Zvyčajne sa šírka pohybuje od hodnoty okolo 65 mm a môže dosahovať až k 200 mm. Niektoré modely ponúkajú aj oveľa širší záber.

Šírku záberu vyberajte podľa toho ako často budete hoblík využívať. Ak ste domácim kutilom a použijete ho len občas, potom vám budú stačiť modely, ktoré majú menšiu šírku záberu okolo 80 mm až 85 mm.

Pre profesionálnych užívateľov odporúčame si vybrať elektrický hoblík s šírkou záberu okolo 100 mm a viac.

Elektrický hoblík a hĺbka úberu

Úber a jeho hĺbka je tiež dôležitým parametrom, ktorý tiež hrá dôležitú úlohu pri výbere nového elektrického hoblíka do vášho arzenálu nástrojov na opracovanie dreva.

Bežnej elektrickej hoblíky obvykle umožňujú spracovanie materiálov do hĺbky 2 mm až 4 mm.

Hĺbka úderu nám udáva hlavne to, ako silnú vrstvu dreva je schopný hoblík spracovať na jedno prejdenie dreva. Čím vyššia je hĺbka úberu, tým skôr budete mať drevo zrazených a vyhoblováno.

Musíte však tiež počítať s tým, že príliš veľká hĺbka úberu zhoršuje presnosť hobľovanie. Tzn. el. hoblík vyvíja väčšiu silu počas hobľovanie. To môže spôsobiť zvlnený povrch drevenej dosky.

Hĺbku úberu si zvyčajne môžete sami nastaviť. Nastavujete si hĺbku drážky a tým následne aj hĺbku úberu. To si prispôsobíte sami podľa toho, aký kus dreva zrovna hobluje.

Pre domácich kutilov obvykle stačí hĺbka úberu od 0 do 3 mm.

Pre profesionálov odporúčame si vybrať model s väčšou hĺbkou úberu. Môžete si vybrať modely, ktoré majú hĺbku až cez 20 mm.

Hmotnosť elektrického hoblíka

Je dobré sa zamerať aj na celkovú hmotnosť tohto elektrického prístroja. Vysoká hmotnosť vám môže vadiť predovšetkým vtedy, keď budete hoblík využívať často a po dlhšie časové úseky. Vtedy je dobré ak je hoblík čo najľahší, pretože po dlhšej práci s príliš ťažkým hoblíkom vás môže začať bolieť ruka a prípadne aj ďalšie časti vášho tela.

Najľahšia elektrické hoblíky obyčajne vážia okolo 2 kg. Naopak tie najťažšie elektrické hoblíky môžu vážiť i 10 kilogramov a viac. Hmotnosť ovplyvňuje výkon modelu a ďalšie predchádzajúce parametre.

Elektrický hoblík a jeho nože

Hobľovacie nože sú hlavným konštrukčným prvkom hoblíka, ktoré sa starajú o samotnej hobľovanie. Vnútri elektrického hoblíka sa otáča nože, ktoré odstraňujú vrstvu opracovávaného dreveného materiálu. Obvykle sú nože vo dvojiciach.

Nože pri elektrickom hoblíka môžu mať 2 rôzne materiály:

  • Nože z rýchloreznej ocele – Rýchlorezná oceľ je tvrdá a opracováva materiál veľmi hladko. Tento materiál nie je krehký.
  • Nože z tvrdokovu – Výhodou týchto nožov z tvrdokovu je vysoká životnosť. Ľahko sa udržujú. Tento materiál je krehkejšie. Zvyčajne sa jedná o karbid volfrámu.

Na trhu sú v súčasnosti tiež k dispozícii modely s jedným nožom. Užívatelia najviac odporúčajú jednolisté roviny (čepeľ je namontovaná v bubne). Takéto modely zaručujú lepšie výsledky hobľovanie.

Za to môžeme vďačiť nižšiemu reznému odporu. Ak je hriadeľ dobre vyvážená, je vylúčené riziko tzv. Hádzanie. Ovládanie nože na rezací hlave je jednoduchšie ako pri modeloch s dvomi alebo štyrmi nožmi. Ďalšou výhodou vplyv na atraktívnosť nástrojov s jedným britom sú nižšie náklady na opravu, pretože stačí vymeniť len jedna čepeľ.

Okrem rovných čepelí si môžete vybrať aj nože, ktoré vám pomôžu vytvoriť vlnky či špirály.

Ako sa nože vymieňajú?

Pri hobľovaní sa noža po nejakom čase opotrebovávajú. Preto je dôležité často kontrolovať ich kvalitu. Pokiaľ je nôž už tupý, potom dochádza k zlým výsledkom hobľovanie.

Ak sa začína motor pri hobľovanie zahrievať, potom je najvyšší čas na výmenu nožov v hoblíka.

Ak sa otupia jedna strana nože, môžete ho jednoducho otočiť a potom hobľovať druhou stranou noža.

Ak máte tupé obe strany noža, potom je nutné nôž nabrúsiť. Prípadne si môžete zakúpiť nový nôž do elektrického hoblíka. Nôž vymeňte aj vtedy, ak dôjde k jeho poškodeniu.

Elektrický hoblík: Funkcie a príslušenstvo

Rovnako ako iné spotrebiče aj elektrické hoblíky ponúkajú celý rad rôznych funkcií a príslušenstva, ktoré vám uľahčia používanie tohto prístroja. Poďme sa pozrieť s akými funkciami a príslušenstvom sa môžete najčastejšie pri jednotlivých hoblíkov stretnúť na našom trhu.

  • Možnosť odsávania hoblín – Hobliny nemusí byť všade okolo vďaka tejto skvelej funkcii. Môžete pripojiť váš vysávač k elektrickému hoblíka a váš vysávač následne vysaje hobliny, takže máte hneď upratané. Toto sa hodí pri prístrojoch, ktoré vytvárajú menšie hobliny.
  • V-drážky – V-drážka je praktickým výrezom v tvare V naspodku hoblíka. Toto vám umožňuje ľahko zraziť ostré hrany v takom uhle v akom požadujete.
  • Praktický vak na hobliny – Ak nemáte k dispozícii vysávač, môžete napojiť k vhodnému otvoru vak na hobliny. Po jeho naplnení ho jednoducho vyprázdnite. Vďaka tomu máte ľahšie upratané.
  • Vodiaca lišta – Ďalšie užitočné príslušenstvo. Tentoraz je to vodiaca lišta. Umožňuje vám spresniť hobľovanie. Uchytíte ju k hrane drevenej dosky a táto lišta vám následne pomôže vytvoriť dokonalú drážku.
  • Transportný kufor pre hoblík – Niektoré modely hoblíkov ponúkajú praktický transportný kufor. Vďaka tomu sa hoblík ľahko prenáša a ukladá a navyše máte všetky súčastí a príslušenstva pekne pohromade. V transportnom kufri sa vám nebude na váš hoblík prášiť a je tu ochránený pred negatívnymi vplyvmi okolia.
  • Ergonomická rukoväť – Dobré je, ak má model dostatočne ergonomickú rukoväť. Ergo. rukoväte sú zároveň aj pogumované. To vám umožní ľahšie úchop prístroja počas práce. Ďalej taká rukoväť lepšie tlmí vibrovanie, takže je práca s daným elektrickým hoblíkom oveľa pohodlnejšie.

Elektrické hoblíky sú obvykle konštruované na vykonávanie niekoľkých prísne definovaných úloh. Preto je veľmi dôležité vybaviť ďalšie hoblík ďalším príslušenstvom, ktoré pomáha zvýšiť použiteľnosť zariadenia.

Prvkom, ktorým je vybavený kvalitnou hoblík, je vodiaca lišta. Pomáha viesť nástroj presne po obrobku. Pre tých, pre ktorých bude jednou zo základných funkcií paralelné rám z dreva, môže byť užitočným doplnkom práve vodiaca lišta. Niektoré sady obsahujú tiež vak na absorbovanie triesok. Je pripevnený na konci výstupu pre hadicu vysávača.

Cenové hladiny elektrických hoblíkov: Koľko by mal nový elektrický hoblík stať?

Elektrické hoblíky sú logicky o niečo drahšie ako klasické ručné hoblíky pre opracovanie dreva. Avšak za to, ako vám elektrický hoblík hobľovanie značne uľahčí si stojí za to priplatiť. Ušetrí vám nielen čas, ale aj vašu energiu a nervy. A nebude vás po hobľovanie dreva zvyčajne nič bolieť. Lacné modely elektrických hoblíkov sú určené predovšetkým pre občasné domáce použitie pre domácich majstrov.

Cena elektrického hoblíka do 40 € s DPH

Čo vám ponúkne kategórie s najlacnejšími elektrickými hoblíky s cenovkou do 40 € s DPH? Tie najlacnejšie modely si môžete zakúpiť už za cenu, ktorá sa pohybuje okolo 30 € s DPH. Lacné modely majú zvyčajne nižší výkon a príkon. Ten sa pohybuje okolo 600 Wattov. Modely sú zvyčajne vyrobené z lacnejšie plastov.

Cena elektrického hoblíka od 40 € do 120 € s DPH

Táto cenová kategória ponúka širší výber modelov. Vyberiete si tu kvalitnejšie elektrické hoblíky. Drahšie modely v tejto cenovej kategórii ponúkajú väčšiu hĺbku úberu a to až okolo 2 až 3,5 mm. Vyberiete si tu elektrické hoblíky s príkonom 700 W a viac.

Najdrahší elektrické hoblíky: Cena elektrického hoblíka nad 120 € s DPH

Čo vám ponúknu tie najdrahšie elektrické hoblíky? Pokiaľ si zaobstaráte elektrický hoblík ktorého cenovka prekračuje 120 € s DPH, potom od neho môžete očakávať obvykle kvalitné spracovanie z dobrých materiálov. Model bude mať aj kvalitné nože. Tieto modely vám ponúknu vysoký príkon a to až 1 000 W. Modely ktorých cenovka prekročí 200 € s DPH vám ponúknu príkon až 2 500 W. Vyberiete si tu modely, ktoré sú ponúkané vo vnútri praktického transportného kufra s ďalším užitočným príslušenstvom. Tieto modely toho dokážu naozaj veľa.

Značky elektrických hoblíkov

S akými značkami elektrických hoblíkov sa môžete stretnúť na našom trhu? Najčastejšie to sú tieto značky: Makita, Extol, DeWalt, Bosch, Hecht, Hitachi, Black & amp; Decker, Asist, Fieldmann, Einhell, Sharks, Festool, Parkside (privátna značka obchodu Lidl) a ďalšie.

Ako nastaviť elektrický hoblík?

Elektrický hoblík je zariadenie, vďaka ktorému bude povrch ošetrených dosiek úplne hladký. Pokiaľ ide o nastavenie polohy elektrického hoblíka, musí byť rovnobežne s doskou a musíte ho celkom pevne pritlačiť. Je stanovené niekoľko dôležitých aspektov pre správne použitie elektrického hoblíka.

Jednou z najdôležitejších je hĺbka hobľovanie. Typicky môžete vybrať až maximálne 2 mm. Potom môžete zvoliť, na ktorú stranu chcete, aby piliny vypadli. Potom pripevnite na príslušnú stranu hoblíka vysávač alebo iné sacie zariadenia, aby ste udržali dostatočný poriadok pri práci a nemali potom príliš veľa práce pri upratovaní.

Vždy pamätajte na svoju bezpečnosť a noste pracovné rukavice a pokiaľ je to možné, nastavte bezpečnostný zámok na spínači.

Ako používať elektrický hoblík?

Použitie elektrického hoblíka nie je vôbec zložité. Na začiatku si však musíte vybrať správne miesto pre prácu. Najlepšie je mať veľa voľného miesta, pretože môžu nastať situácie, kedy budete musieť spracovať pomerne dlhé dosky.

Pokiaľ ide o sieťové zariadenia, umiestnite hoblík blízko k zásuvke. Na spracovaný kus dreva nemôžete zabudnúť, musí byť pevne pripevnený k stolu, na ktorom je umiestnený.

Potom vyberte hĺbku hobľovanie, nástroj pevne uchopte za rukoväti na oboch stranách a jemne ho presuňte po dreve. Akonáhle budete mať pevnejšie ruku, môžete to urobiť trochu rýchlejšie, ale vždy dávajte pozor a zostaňte v bezpečí.

Elektrické hoblíky: Elektrické hoblíky a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový elektrický hoblík. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového elektrického hoblíka pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný elektrický hoblík, ktorý vydrží presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady. Dúfame, že vám pomôže pri hobľovaní rôznych drevených materiálov a docielite vždy perfektný výsledok bez zbytočnej námahy.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového elektrického hoblíka zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom elektrického hoblíka. Dozviete sa tam tiež, ktorý elektrický hoblík je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať