Menu Zavrieť

Drviče odpadov

drvic-odpadov

Na dedinkách sa často stretávame s tým, že zvyšky jedál, sluky z olúpaného ovocia a zeleniny a ďalšie potravinové odpadky sa hádže sliepkam, či prasiatkam. Ušetríte tak životné prostredie, svoju prácu aj peniaze, tým, že recykluje nielen papier, sklo a plast, ale aj zvyšky potravín, ktoré zvieratkám môžu prísť na chuť.

Ako túto situáciu riešiť napríklad v panelákovým byte? V amerických domácnostiach je drvič odpadu neoddeliteľnou súčasťou skoro každej kuchyne a inštaluje sa rovno pri zariaďovaní kuchyne. V Česku tento pomocník nie je zas tak známy a je to škoda.

Tento nenápadný spotrebič sa inštaluje do odtokového systému v kuchynskom umývadle a zariadi, aby zvyšky jedla neustále nezacpávali odtokovej rúry. Tieto prístroje bývajú veľmi silné a tak zvládnu rozdrviť aj šupky, alebo kosti. Drvič odpadu je určený na likvidáciu odpadu.

V tomto článku si predstavíme ako tento prístroj vybrať, medzi akými druhmi sa budete musieť rozhodnúť, aké sú maximálne možnosti tohto zariadenia a nakoniec ako vždy uvedieme prehľad cenových kategórií a ukážeme si, čo od aké možno očakávať.

Drviče odpadov: Porovnanie 10 najlepších drvičov odpadu podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších drvičov odpadov. Ako sme tieto drviče odpadu vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto drviče odpadov sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto drviča si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie drvič odpadov.

NázovVzhľadVýrobca drvičeVýkon (W)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
In Sink Erator M56Drvič odpadov In Sink Erator M56Sapho380229,00Zobraziť v obchodoch
Waste Maid Elite STANDARD 1680Drvič odpadov Waste Maid Elite STANDARD 1680Waste Maid450147,00Zobraziť v obchodoch
Waste Maid Elite HEAVY DUTY 1880Drvič odpadov Waste Maid Elite HEAVY DUTY 1880Waste Maid490186,00Zobraziť v obchodoch
EcoMaster STANDARD EVO3Drvič odpadov EcoMaster STANDARD EVO3EcoMaster550252,48Zobraziť v obchodoch
Waste Maid Elite DELUXE 1980Drvič odpadov Waste Maid Elite DELUXE 1980Waste Maid550194,00Zobraziť v obchodoch
EcoMaster LCD EVO3Drvič odpadov EcoMaster LCD EVO3EcoMaster750721,68Zobraziť v obchodoch
Franke Turbo Elite TE-125Drvič odpadov Franke Turbo Elite TE-125Franke930314,00Zobraziť v obchodoch
TEKA TR-50.4Drvič odpadov TEKA TR-50.4Teka370310,00Zobraziť v obchodoch
Waste Maid Elite MID DUTY 1780Drvič odpadov Waste Maid Elite MID DUTY 1780Waste Maid475155,00Zobraziť v obchodoch
EcoMaster DELUXE EVO3Drvič odpadov EcoMaster DELUXE EVO3EcoMaster550505,20Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz “ Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávaciu portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia drvičov odpadov od ich užívateľov.

Ako funguje drvič odpadu a na čo je určený?

Ešte pr začatím pátranie po tom pravom drviči odpadu pre vás, je dôležité poznať základné princíp fungovania a tiež k čomu aký slúži.

Drvič odpadu je v celku drobný stoj, ktorý sa umiestňuje pod drez. Je vybavený nožíky, ktoré pri príjme biologického odpadu rozrežú obsah na malé čiastočky a odvedú ich do kanalizácie.

Pre svoju prácu potrebuje drvič odpadu samostatný prívod vody a zásuvku na 220 V. Kým elektrina poháňa drviace ústrojenstva, voda znižuje riziko uviaznutia odpadu v čeľustiach. Nezabudnite si dobre skontrolovať výtokový otvor, ktorého priemer musí byť 89 alebo 92 mm. Majitelia menších kuchýň musí brať do úvahy aj fakt, že samotné zariadenie dosahuje približne 40 cm výšky a 20 cm šírky. Zaberie teda nezanedbateľný priestor v kuchynskej linke.

Drvič je (podľa typu a výkonu) dosť šikovný a hravo si poradí so šupkami, cestovinami, ryžou, chrupavkami, kosťami, tučnými kusy mäsa alebo pečivom, čajové vrecúška, papierové utierky či obrúsky. Rozhodne nie je vhodné do neho hádzať plast, sklo, gumu, alobal, hliník, rôzne fólie alebo hubky na umývanie – to by dopadlo zle a celý stroj by ste mohli vyhodiť.

Ako vybrať drvič odpadu?

Drvič odpadu nefunguje na baterky a ani zvyšky zázračne neodčarovává, takže aj budete musieť pripustiť fakt, že potrebuje istý prívod energie aj napojenie na odpadovú sieť. Domácnostiam napojeným na verejnú kanalizáciu sa odporúčame preštudovať predposlednej kapitolu zaoberajúce sa zákonnými obmedzeniami, ktoré sa práve na drviče odpadov vzťahujú.

Počas samotného výberu potom berte ohľad hlavne na výkon motora a druh otáčok udávajúci, ako rýchlo si prístroj s odpadom poradia. Rovnako tak odporúčame zvoliť adekvátny typ motora a veľkosť drviaci komory a výtokového otvoru. Tieto parametre sú podstatné pre montáž a komfort. Rozhodne nepodceňujte ani akosť použitého materiálu a hlučnosť stroja.

Špecifickým doplnkom týchto prístrojov je i gumová manžeta, ktorá plní dvojitú úlohu. Je to certifikácia o kvalite prístroja, u ktorej sa tiež v posledných kapitolách vyjadríme viac.

Parametre pre výber drviče odpadu

Aby ste si vybrali ten pravý drvič odpadu pre vás a vašej kuchyňa, je dobré poznať parametre, na ktoré si pri výbere dať pozor. V tejto kapitole si teda tieto parametre a komponenty predstavíme.

Drvič odpadu: Príkon, počet otáčok a typ motora

Ako prvé by ste sa mali pri výbere zastaviť pri výkone. Všeobecne platí, že čím vyššie hodnoty, tým vyššia bude výkon samotného drviča.

Pre štvorčlennú domácnosť s väčším objemom bio odpadu sa odporúčajú hodnoty okolo 500 W s rýchlosťou okolo 2 500 otáčok za minútu. Pre reštauračné zariadenia a ďalšie miesta, kde je odpadu oveľa viac, sa hodnoty pohybujú aj v násobkoch týchto hodnôt.

Keď už je reč o motoroch, tak práve typ pohonného ústrojenstva drviče odpadu predstavuje ďalšie kritérium pre výber. V súčasnej dobe sa rozlišujú dva základné systémy líšiace sa hlavne podľa charakteru použitia:

 • motor s permanentnými magnetmi – menšie rozmery, vyššie otáčky, okamžitý nábeh, obmedzenú prevádzku, určený do domácností
 • indukčné motory – väčšie rozmery, nižšie otáčky, pomalší nábeh, neobmedzený prevádzku, určený pre gastronomické zariadenia

Veľkosť drviaci komory a výtokového otvoru

Veľkosť drviacej komory má logicky vplyv na celkovú veľkosť daného prístroja. Treba na nej dávať pozor, aby sa zmestila pod váš drez.

Ak však máte pod drezom priestor, je lepšie si zaobstarať väčší rozmer drviča. Drvič sa menej zanáša a tak ho nemusíte tak často čistiť a navyše si hravo poradí aj s väčším odpadom. Za akési minimum je dnes považované 1,8 litra.

Ak chcete zariadenie zaštepiť na staršie drez, dobre si premerajte veľkosť jeho výtokového otvoru. Dnešným štandardom 9 centimetrov sú vybavené všetky moderné drezy.

Materiál drviče

Pokiaľ si chcete zaobstarať prístroj, ktorý vydrží aj dlho po záruke, hľaďte aj na materiál. Medzi tie štandardné patrí nerezová alebo niklová oceľ.

Najväčší bacha si ale dávajte na materiál, z ktorých sú vyrábané vnútorné čepele, pretože sa často stáva, že u tých lacných čoskoro rezavějí. Pre konštrukciu nádoby sa obvykle užíva smaltovaný plech alebo polyamid s polyesterom plnené sklom. Kvalitný materiál vykonáva spoľahlivo hneď dva základné úlohy – zaisťuje dlhú životnosť spotrebiča a tlmí hluk.

Hlučnosť drviče

Je logické, že podobný spotrebič mixéra, bude robiť aj podobné zvuky, ale dajte si naozajstného majzl na stroje, ktoré ho robia ešte väčšie. Je to všeobecne nepríjemné pre vás i spolubývajúci. Najtichšia drviče odpadu súčasnosti dosahujú aj 35 dB, čo je hranica, ktorú už prakticky ani nezaregistrujete. Maximálne množstvo hluku sa potom pohybuje okolo 55 dB.

Prevedenie manžety

Manžeta je neoddeliteľnou súčasťou drvičov odpadov. Sú vyrobené z gumy a nachádza sa v hrdle. Jej účel je v celku jasný – tlmí zvuky a zbytočné vibrácie a tiež zadržanie odpadu, aby sa nevracal späť.

Na trhu sú dva druhy riešenie týchto manžiet:

 • pevná manžeta – lacnejšie, bez možnosťou výmeny, obmedzené čistenie
 • vyberateľná manžeta – drahšie, možnosť pravidelnej výmeny, ľahšie čistenie a odstránenie zvyškov

Drvič odpadov a legislatíva (kedy je legálne drvič odpadu využívať)

Ak bývate v dome napojenom na verejnú kanalizáciu, dajte si potom pozor na zákon vodovodoch a kanalizáciách.

Podľa jeho znenia možno do kanalizácie vypúšťať iba vodu mierne znečistenú a s minimálnym podielom pevného odpadu. Drvič bohužiaľ limity prekračuje niekoľkonásobne a jeho použitím sa tak dopúšťate porušenia tohto zákona, hoci zvyčajne sa podarí laboratórnymi testami presvedčiť príslušné orgány o opaku.

V reáli vám žiadny postih nehrozí, pretože sa táto skutočnosť blbo dokazuje, ale odporúčame obstaranie drviče iba majiteľom jímok, septikov a podobných zariadení.

Certifikácia drviče odpadu

Pokiaľ už ste našli svoj vysnívaný drvič odpadu, je na mieste sa presvedčiť o jeho kvalite. Tá sa dá ľahko preukázať tým, že bude mať na obale certifikáciu CE a ISO.

CE udáva, že výrobok je spracovaný v súlade s európskymi normami a predpismi. Očakávajte dostatočne dlhú životnosť a spoľahlivý chod. Normy ISO patrí do skupiny certifikáciou, ktorými firmy deklarujú použitie akostných materiálov a splnení všetkých formálnych náležitostí. Vlastníctvo tohto ocenenie dokladá tú najlepšiu kvalitu a životnosť v horizonte niekoľkých desiatok rokov.

Cena drviče odpadu

Ako už býva zvykom, na koniec si uvedieme základné kategórie cien a ukážeme si čo od akej kategórie drviče odpadu možno očakávať. U tohto produktu je ťažké zhrnúť cenovej rozhranie, pretože sa vyrába drviče pre domácnosti, ktoré začínajú pri ceny 150 € a tiež pre priemyselné odvetvia, kde sa cena môže šplhať až na 2 300 €.

Cena drviče odpadu do 300 €

Za túto sumu si zaobstaráte spoľahlivý prístroj aj so všetkými certifikáciami. Objem komory dosahuje maximálne 1,5 litrov, drvič je tak určený do menších domácností, ktoré nevyprodukujú príliš veľa odpadu. Výkon presahujúcu 500 W a ústrojenstvo z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele sa postarajú o dokonalé spracovanie všetkého odpadu.

Väčšina z týchto prístrojov je aj ale veľmi hlučná.

Cena drviče odpadu od 300 € do 600 €

Drviče v tejto cenovej kategórii už snímate skôr do objemnejších a drahších kuchýň. Za túto sumu si zaobstaráte spoľahlivý stroj z perfektného materiálu, veľkým výkonom i minimálnou hlučnosťou.

Ako už bolo povedané, rozmery v tejto kategórii sa radí medzi tie väčšie. Dobre teda zvážte, či vaša domácnosť vyprodukuje také množstvo odpadu, že je možné také rozmery ospravedlniť.

Cena drviče odpadu nad 600 €

Ak žijete v naozaj veľké domácnosti, alebo vlastníte reštauračné zariadenia, siahnete najskôr do tejto kategórie. Nájdete tu spotrebiče vybavené indukčnými či invertorovým motory s rôznou kapacitou komory. Použité sú výhradne tie najkvalitnejšie materiály zaisťujúce životnosť po dobu niekoľkých desiatok rokov.

Drviče odpadov: Drvič odpadu a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový drvič odpadov. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového drviče odpadov pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný drvič odpadov, ktorý vydrží presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového drviče odpadov zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaciu server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom drviče odpadu. Dozviete sa tam tiež, ktorý drvič odpadu je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať