Menu Zavrieť

Šampóny

sampon

Šampóny sú jednou z najrozsiahlejších tém, ktorým sme sa na našej webovej stránke Testovo venovali. Keďže existuje nepreberné množstvo typov a podtypov, typov zloženia a typov vlasov, je to veľmi dlhá kapitola, hoci nie zložitá, ktorú by si mal prečítať každý muž a každá žena, ak chce mať krásne a zdravé vlasy, aj keď mu ich príroda nedala do vienka. Dnešné technológie a zložky v šampónoch dokážu zázraky a dokážu vytvoriť zdravý, krásny a vyživený chvost aj z tých najpoškodenejších a najtenších chvostov.

Preto sme pre vás pripravili dnešný článok, v ktorom nielen objasníme, aký šampón je pre vás najlepší, ale prejdeme aj funkcie ďalších produktov a venujeme kapitolu hrebeňom, ktoré sú tiež dôležité. V dnešnom článku teda začneme úvodom, v ktorom sa práve nachádzame. V ďalšej podkapitole sa budeme venovať tomu, prečo je dôležité investovať do šampónu – a to nie len tak hocijakého, ale toho SPRÁVNEHO. Ďalej sa zameriame na časť s názvom „Ako si vybrať“, kde sa budeme venovať niektorým otázkam, ktoré si môžete položiť pred výberom. V tejto kapitole si tiež zhrnieme dôležité fakty, ako napríklad typy šampónov. V nasledujúcej kapitole „Typy“ hneď potom vysvetlíme všetky rôzne typy šampónov podľa typov vlasov a poradíme, prečo problém vzniká a ako ho riešiť. Pozrieme sa aj na „Parametre“, kde si objasníme, aké druhy konzistencií máme a aké zložky by mal alebo nemal šampón obsahovať. Po zhrnutí problematiky šampónov sa pozrieme aj na „Príslušenstvo a doplnky“, kde objasníme, aké vlasové výrobky existujú a na čo sa používajú. Ako sme sľúbili, budeme sa venovať aj správnej starostlivosti o vlasy a jednu kapitolu venujeme samotným hrebeňom, kde si rozoberieme, aké typy hrebeňov máme a na čo sa používajú. V poslednej kapitole sa ako vždy pozrieme na „Ceny“, rozdelíme ich do troch cenových kategórií a ukážeme si, čo môžete a čo nemôžete od každej z nich očakávať.

Šampóny: Porovnanie 10 najlepších šampónov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších šampónov. Ako sme tieto šampóny vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto šampóny sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť šampóny podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a zároveň najlepší šampón.

NázovVzhľadÚčelTyp vlasovObjem (v ml)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Bioderma Nodé DSŠampón Bioderma Nodé DSProti lupinámNormálne vlasy12511,1Zobraziť v obchodoch
Vichy Dercos Anti-DandruffŠampón Vichy Dercos Anti-DandruffProti lupinámMastné39015,9Zobraziť v obchodoch
Milva Chinín Big šampón 500 mlŠampón Milva Chinín Big šampón 500 mlProti vypadávaniu vlasovVypadávajúce5004,4Zobraziť v obchodoch
Olaplex No.4 Bond Maintenance šampón 250 mlŠampón Olaplex No.4 Bond Maintenance šampón 250 mlPre ženyPre všetky typy25020,65Zobraziť v obchodoch
Parusan Stimulátor šampón pre ženy 200 mlŠampón Parusan Stimulátor šampón pre ženy 200 mlPre ženyVypadávajúce20011,59Zobraziť v obchodoch
Ducray Kelual Shampoo 100 mlŠampón Ducray Kelual Shampoo 100 mlProti lupinámPre všetky typy1007,89Zobraziť v obchodoch
Alpecin Energizer Coffein Shampoo C1 250 mlŠampón Alpecin Energizer Coffein Shampoo C1 250 mlProti vypadávaniu vlasovVypadávajúce2505,2Zobraziť v obchodoch
Revalid Stimulating Shampoo 200 mlŠampón Revalid Stimulating Shampoo 200 mlProti vypadávaniu vlasovVypadávajúce20012,67Zobraziť v obchodoch
Head & Shoulders Classic CleanŠampón Head & Shoulders Classic CleanProti lupinámNormálne vlasy4003,18Zobraziť v obchodoch
Kallos Keratin ShampooŠampón Kallos Keratin ShampooPre ženySuché10002,22Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia šampónov od ich používateľov.

Investícia do šampónu sa oplatí

Predtým, ako si prečítate dnešný článok, je veľmi dôležité vedieť, aké dôležité je vedieť, čo si dávate na hlavu, a aký obrovský vplyv to má na vzhľad vašich vlasov. Každý šampón slúži na iný účel. Niektoré sú zlé a niektoré dobré. Zlí môžu škodiť, dobrí môžu priniesť veľa dobrého. Pri každom probléme, či už sa vám vlasy lámu, sú tenké alebo jemné, často sa vám mastia, máte lupiny alebo je vaša hriva úplne nepoddajná, musíte nájsť príčinu a začať ju riešiť. Verte nám a odborníkom, že 90 % problémov sa dá vyriešiť správnymi produktmi, správnou starostlivosťou a správnou stravou. Na trhu je už toľko výrobkov, že aj keď potrebujete veľmi špecifický druh šampónu, určite nájdete všetko v ekologickej, vegánskej alebo netestovanej verzii. Ako však rozoznáte kvalitu od odpadu?

Cena, povesť značky a recenzie, zložky a vôňa sú určite dôležité. Určite nie je dobrý nápad kupovať výrobok, ktorý stojí menej ako 2 EUR. Najmä ak máte vlasy, ktoré majú problém. Značka a jej recenzie sú na vás. Pokiaľ ide o zloženie, je dobré prečítať si kapitolu „Parametre“ v dnešnom článku, kde sa zloženiu venujeme podrobne. Zápach alebo dokonca vôňa môže byť tiež známkou nekvalitného výrobku. Silne páchnuce/smradľavé výrobky zvyčajne poukazujú na nízku kvalitu, preto je lepšie tieto výrobky nekupovať.

Ako si vybrať správny šampón?

V úvode sme hovorili o tom, aké dôležité je poznať svoj problém, jeho príčinu a ako dôležité je začať ho riešiť. V tejto krátkej kapitole si preto prejdeme, ako postupovať pred výberom šampónu.

Váš typ vlasov

Poznanie typu vlasov je asi najdôležitejšie, pretože ak si kúpite výrobok na mastné vlasy, aj keď sú vaše vlasy suché, začnú sa lámať a trhať. Najlepší spôsob, ako zistiť, aký typ vlasov máte, je navštíviť kaderníka a nechať si poradiť. Druhým spôsobom je pokúsiť sa nájsť svoj typ sám. Existuje niekoľko základných typov, ktoré sa však dajú kombinovať.

  • Normálne vlasy
  • Jemné vlasy
  • Mastné vlasy
  • Suché vlasy
  • Roztrasené vlasy
  • Krehké vlasy
  • Nepoddajné vlasy
  • Vlasy trpiace lupinami
  • Poškodené vlasy
  • Farbené vlasy
  • Vlasy s tendenciou rednúť

Na základe týchto typov môžete čiastočne určiť, ktorý typ by bol pre vás a vaše potreby najlepší. Každému typu sa však budeme venovať samostatne v kapitole Typy.

Značka šampónu

Výber značky je predovšetkým na vás, ale vždy odporúčame zistiť si o každej značke čo najviac podrobností od iných ľudí. Môžete sa opýtať v kaderníctve alebo si pozrieť recenzie na webových prehliadačoch, ktoré by mali byť nezávislé. Recenzie z webovej stránky značky v skutočnosti nič nenaznačujú.

Typy šampónov

Typy šampónov sa rozdeľujú najmä podľa typov vlasov, iné rovnice zatiaľ nepoznáme. Existujú však typy, ktoré majú špecifický názov, napríklad 1+2 alebo „Dva v jednom“. Takéto šampóny by sa mali ihneď zlikvidovať, pretože nie je možné použiť rovnaký výrobok na telo a na vlasy tak, aby mal dobrý účinok na obe časti tela. Máme tiež rôzne druhy podľa konzistencie, napríklad suché a práškové. Dnes o nich budeme hovoriť v kapitole „Konzistencia“.

Kombinácia produktov rôznych značiek

Rozhodne neplatí, že keď začnete používať jednu značku, nikdy nesmiete prejsť na inú. Určite nie je dobré meniť značky každý týždeň, ale raz za čas je zmena pre vaše vlasy príjemná a môžete vyskúšať, ktorý šampón vám a vašim vlasom najviac vyhovuje.

Lacné šampóny

Lacné šampóny bývajú z 98 % zlé a najlepšie je na ne hneď zabudnúť. Nielenže obsahujú množstvo farbív, ale aj účinné látky sú nahradené nekvalitnými, ktoré majú na vlasy len negatívny vplyv.

Ostatné produkty na starostlivosť o vlasy

V skutočnosti, ak riešite alebo plánujete riešiť problém, nestačí len používať šampón, ale musíte sa o svoje vlasy starať aj inými spôsobmi. Buď správnymi produktmi následnej starostlivosti, alebo spôsobmi, ako tieto produkty správne používať a ako sa starať o vlasy, aj keď na ne „nenaplácate“ nejaké produkty.

Typy šampónov

Šampóny pre mužov vs. šampóny pre ženy

Šampóny sa primárne delia do troch skupín – pánske, detské a dámske. V podstate možno povedať, že pánske a dámske šampóny sa svojím zložením nelíšia. Existuje však skupina UNISEX alebo 2 v 1. Ide o skupinu šampónov, ktoré sú vhodné len pre krátkovlasých mužov a ženy, pretože v ich obsahu nenájdete žiadne vyživujúce ani inak prospešné zložky. Takže je v podstate úplne zbytočné pozerať sa na pohlavie, ale skôr na to, aké je zloženie šampónu a pre aké vlasy je primárne určený. Z tohto dôvodu v tejto kapitole nepovažujeme za relevantné rozdelenie druhov na mužské a ženské.

Dá sa povedať, že pánske a dámske šampóny sa líšia predovšetkým vôňou. Zatiaľ čo pánske šampóny budú mať sviežu a veľmi korenistú vôňu, dámske šampóny budú voňať skôr po kvetoch alebo lahodných sladkých jedlách.

Okrem toho možno konštatovať, že pánske šampóny sa zameriavajú najmä na vypadávanie vlasov, na vlasy trpiace lupinami a na slabé vlasy, zatiaľ čo pri dámskych šampónoch možno pozorovať oveľa širšie spektrum zamerania.

Šampóny podľa typu vlasov

Typy vlasov sú veľmi rozsiahlou kapitolou a skôr, ako sa k nim dostaneme, musíme vedieť, ako typ vlasov identifikovať a správne určiť. V prvom rade je určite najlepšie poradiť sa so svojím kaderníkom. Mala by určiť nielen typ vašich vlasov, ale aj samotný výrobok. Ďalej je tu aj možnosť pozorovať príznaky na vlastnej koži. Veď väčšina z nás vie, či sú naše vlasy krepaté, suché, slabé alebo naopak mastné a s lupinami.

Šampóny pre normálne vlasy

Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorých vlasy sú pružné, lesklé, nekrepatia sa a netrpia lupinami ani nadmerným línaním, samozrejme, existujú šampóny pre normálne vlasy. Takýto šampón by mal rešpektovať rovnováhu, ktorú ste dostali v maternici, a dodať vašim vlasom potrebnú hydratáciu. Nadstavbou týchto šampónov môžu byť napríklad šampóny na zvýšenie ich hustoty a objemového efektu.

Kvalitný šampón pre normálne a bezproblémové vlasy by mal prinajmenšom zachovať ich bezšvovosť. Takisto to nie je len tak a sú na to potrebné správne ingrediencie. Poznáme celkom šesť zložiek, ktoré zabezpečia rovnováhu a hydratáciu.

Skvalén je tuk, ktorý je súčasťou našej kože. S pribúdajúcim vekom však jeho množstvo vo vlasoch klesá. Šampón obohatený o tento segment posilňuje, posilňuje a hydratuje vlasy. Pôvodne sa získaval najmä zo žraločej pečene. V súčasnosti sa však používajú výťažky z olivového oleja, ryžových otrúb, pšeničných klíčkov alebo cukrovej trstiny.

Arganový olej s obsahom vitamínu E a provitamínu B5 dodáva vlasom hydratáciu a dokáže obnoviť a udržať vlasovú štruktúru v rovnováhe, ktorú zdravé vlasy veľmi potrebujú.

Výťažky zo žihľavy sú bohaté na vitamíny, minerály a aminokyseliny. Udržujú pokožku hlavy v perfektnom stave, majú vynikajúce účinky na všetky typy vlasov, zabraňujú tvorbe lupín a štiepeniu končekov.

Citrónový extrakt vlasy dokonale vyživuje a uzatvára. Zároveň im dodáva lesk a sviežosť.

Viazané silikóny sú to, z čoho sú opravári stvorení. Tieto silikóny totiž „zaplátajú“ poškodené oblasti vlasov tým, že ich dočasne vyplnia a zabránia ich odlomeniu v oslabenej oblasti.

Aloe Vera, výťažok z skorocelu alebo chmeľu, ako aj výťažky z pelargónie vlasy posilňujú, vaječný žĺtok vyživuje a dodáva lesk a mlieko a med vlasy hydratujú a posilňujú.

Šampóny na jemné vlasy

Jemné vlasy zvyčajne strácajú objem a odlupujú sa hneď po umytí. Ak sa ho pokúsite upraviť, zvyčajne nevydrží dlhšie ako hodinu. Takéto vlasy sú veľmi citlivé na zmeny a tiež na sušenie. Ich životu neprospieva ani ťažké česanie a styling. Ak patríte do tejto skupiny, pravdepodobne ste si všimli, že aj keď si na vlasy „natriete“ jeden vyživujúci prípravok za druh, stále to nemá žiadny účinok. Má to samozrejme svoj dôvod, pretože ani viac produktov tomuto typu neprospieva. Týmto vlasom najlepšie vyhovujú šampóny s obsahom keratínu, ktorý im dodáva silnejšiu štruktúru a lesk.

  • Chinín je účinná látka, ktorá je klasifikovaná ako stimulačná a účinná látka, najmä pre správne fungovanie krvného obehu, a vďaka tomu pomáha živinám dostať sa k vlasovým cibuľkám.
  • Kyselina octová – ďalšou zložkou, ktorú by ste mali nájsť v šampóne na jemné vlasy, je kyselina octová. To pomáha predchádzať tvorbe lupín, na ktoré sú jemné vlasy tiež náchylné, a veľmi účinne odstraňuje z vlasov olej, čím im dodáva lesklý vzhľad.
  • Kokosový olej – Vďaka kokosovému oleju budú vlasy čisté a ľahké a zároveň budú žiariť zdravím. V prípade jemných vlasov sa nemusíte obávať ani iných olejov, ako je mandľový alebo arganový. Mali by ste si ich však skôr dopriať vo forme výživného olejového zábalu, ktorý vám pomôže aktívne bojovať proti suchosti a krepovateniu a dodá vašim vlasom potrebnú vitalitu.

Čomu sa však v týchto šampónoch vyhnúť? V prvom rade by ste sa mali vyhýbať produktom s aktívnymi a výživnými zložkami, ako sú chinín, kokosový, mandľový a arganový olej alebo kyselina octová. Vyhýbajte sa tiež produktom obsahujúcim silikóny, ftaláty a parabény. Vyhnúť by ste sa mali aj produktom obsahujúcim syntetické oleje a silikóny. Uprednostňujte prírodné rastlinné produkty.

Ako sa starať o jemné vlasy

Pre jemné vlasy je veľmi dôležité, aby boli čo najmenej namáhané. To znamená pravidelné umývanie, ale to neznamená každý deň. Preto je dobré umývať takéto vlasy raz za dva až tri dni a v prípade potreby použiť kvalitný suchý šampón, ktorý nie je namáhavý. Spravidla by ste sa mali zaujímať o produkty, ktoré sľubujú väčší objem. Môžete vyskúšať aj tzv. opačný postup. To znamená, že si najprv umyjete vlasy kondicionérom a až potom šampónom. Určite nie je potrebné zaťažovať vlasy lakom na vlasy, gélom a podobne. Vlasy je tiež lepšie sušiť jemne fénom, najmä keď idete hneď potom spať. Mastnota z pokožky by mohla mokré vlasy ešte zhoršiť, navyše by ste mohli prechladnúť a na druhý deň ráno by vás veľmi bolel chrbát.

Fén alebo nie?

Fénovanie jemných vlasov je povolené, hoci aj to má svoje odporúčania. Určite je lepšie fénovať vlasy menej teplým prúdom a ďalej od hlavy, aby ste si vlasy nespálili. Je tiež dobré mať sušič vlasov s funkciou ION.

Aj pri samotnom umývaní vlasov sa uistite, že z nich zmizli zvyšky šampónu a kondicionéru, a dôkladne ich opláchnite. Je tiež vhodné zamerať sa na menej mastnú kozmetiku, ktorú používate na vlasy.

VELKÉ ODPORÚČANIE pre starostlivosť o jemné vlasy je česanie. Snažte sa česať len 4 cm od koreňa a vôbec sa nedotýkajte hlavy hrebeňom. Týmto spôsobom sa maz nerozšíri po celej dĺžke a dosiahnete väčší objem.

Šampóny na mastné vlasy

Šampóny na mastné vlasy pomáhajú zbaviť pokožku nadmerného mazu. Zabraňujú tiež odlupovaniu a pomáhajú obnoviť ich pružnosť. Ak trpíte mastnou pleťou, pravdepodobne ste sa stretli s ďalšími problémami, ako je svrbenie pokožky hlavy, podráždená pokožka a tiež výskyt lupín. Tieto typy šampónov teda obsahujú aj upokojujúce zložky, ktoré by mali vašu pokožku zjednotiť.

Príčina mastných vlasov

Hoci často počujeme pojem „mastné vlasy“, tento pocit nespôsobujú vlasy, ale pokožka, ktorá produkuje nadmerné množstvo kožného mazu. Vlasy sa len snažia nasávať. Hladina kožného mazu sa teda určuje podľa počtu mazových žliaz na hlave. Je však možné, že hlavnou príčinou mastných vlasov nie je nadmerná tvorba kožného mazu, ale stav príliš suchej pokožky hlavy, ktorá sa snaží dosiahnuť rovnováhu. Ak je pokožka hlavy príliš suchá, začne prirodzene produkovať viac kožného mazu.

Na mastné vlasy má však vplyv aj zlá hygiena, nesprávny životný štýl a fyziologická nerovnováha. S mastnými vlasmi sa často stretávame aj u ľudí v puberte, počas ktorej telo produkuje nadmerné množstvo kožného mazu. Príčinou mastných vlasov môže byť aj časté kefovanie. Príčinou môže byť aj časté siahanie do vlasov a vytváranie častých účesov.

Čo pomáha pri mastných vlasoch?

Recept na mastné vlasy nájdete aj tu. V prvom rade by ste mali používať prípravky na vlasy, ktoré sú špeciálne určené na mastné vlasy. Takýto šampón by nemal obsahovať žiadny olej ani silikón. Takýto šampón je potom vhodný aj na každodenné umývanie. Samotnú výrobu potom môžu ovplyvniť bylinky, ako je harmanček, ľubovník alebo žihľava.

Ak trpíte mastnými vlasmi, snažte sa používať čo najmenej iných produktov, ako sú kondicionéry, oleje, gély, spreje, tmely a laky. Ak však nechcete kondicionér vynechať z iných dôvodov, používajte ho len na končeky vlasov a v niekoľkých malých vrstvách. Ak si nestíhate umývať vlasy každý deň, môžete ich na jeden deň nahradiť suchým šampónom, ktorý absorbuje maz. Fénovanie by sa malo vykonávať len na chladnejšom vzduchu a pomaly. Kulmy a žehličky na vlasy neprichádzajú do úvahy. Pri kefovaní sa snažte vyhnúť koreňom a pokožke hlavy, preto začnite kefovať aspoň 3 palce od hlavy. Odporúča sa tiež zaobstarať si kefku, ktorá udrží zuby ďalej od seba.

Šampóny na suché vlasy

Vlasy, ktoré trpia a sú suché, bývajú veľmi matné a bez lesku. Majú tiež šupinatý povrch. Šampóny, ktoré používate na tento typ vlasov, by mali predovšetkým hydratovať, vyživovať a posilňovať končeky vlasov. Vlasy by tak mali byť jemné a veľmi ľahko sa rozčesávať.

Príčina suchých vlasov

Dôvodov, prečo sú vaše vlasy suché, môže byť mnoho. Najčastejšie sa to stáva z veľmi častého umývania, nešetrného zaobchádzania s vlasmi pri úprave a mnohých ďalších príčin. Preto sme pre vás pripravili niekoľko dôvodov, prečo sa to môže stať.

  • Časté umývanie vlasov – Ak nepatríte medzi nešťastníkov, ktorým sa neustále mastia vlasy, mali by ste si ich umývať aspoň každý druhý deň. Najlepšie je však umývať si vlasy raz za tri dni. Častým umývaním vlasov ich zbavujete prirodzene produkovaného oleja, ktorý potom vo vlasoch chýba a zanecháva ich suché a poškodené.
  • Horúca voda – NIE – Ak si radi doprajete parný kúpeľ alebo sprchu, môžete si dopriať svoje telo, ale vlasy radšej vynechajte. Vysoká teplota vlasy vysušuje, preto je lepšie používať pri umývaní vlažnú vodu. Ak vám to ide, opláchnite si vlasy studenou vodou, ktorá ich tiež krásne uhladí.
  • Masírovanie hlavy počas umývania – aj to je jedna z najčastejších chýb pri starostlivosti o vlasy. Ženy, ale aj muži, si veľmi často len namočia hlavu do šampónu, ale poriadne si ho nevmasírujú až ku korienkom hlavy. Stimulácia pokožky hlavy zlepší krvný obeh a stimuluje tvorbu kožného mazu, ktorý je nevyhnutný pre zdravý vzhľad vlasov. Ak vlasy nemajú pri korienkoch dostatok mazu, môžu sa rýchlo vysušiť a polámať.
  • Nedostatočná ochrana vlasov – Ak si radi fénujete, žehlíte alebo kulmujete vlasy, je veľmi dôležité, aby ste ich pred takýmto intenzívnym teplom čo najviac chránili, alebo ešte lepšie, aby ste sa mu úplne vyhli. Bez ochrany by vlasy nemali byť vystavené takýmto teplotám, inak sa môžu poškodiť a vysušiť. Pred poškodením sa môžete chrániť používaním špeciálnych stylingových prípravkov, ktoré vlasy pokryjú špeciálnym neviditeľným filmom, ktorý ich chráni pred teplom. Pri používaní fénu sa odporúča dodržiavať vzdialenosť aspoň 30 cm a vlasy česať zhora nadol.

Aké zložky by mal obsahovať šampón na suché vlasy?

Tu skôr označíme, akým látkam sa vyhnúť. Rozhodne sa vyhnite sulfátom, parabénom a silikónom. V dôsledku toho sa vlasy časom začnú lámať a sú náchylnejšie na poškodenie. Preto sa vyhýbajte najlacnejším výrobkom, v ktorých tieto látky často nájdete. Obsahujú tiež nadmerné množstvo farbív a iných nekvalitných zložiek.

Šampón na poškodené vlasy

Poškodené vlasy sa len tak nestávajú alebo sa s nimi už narodíte. Poškodenie má vždy príčinu. Väčšinu z nich spôsobujú chemické farbivá, pôsobenie chlóru a soli v morskej alebo bazénovej vode, časté fénovanie alebo silné slnečné žiarenie. To všetko prispieva k poškodeniu vlasov. Takýto šampón, ktorý je určený na riešenie týchto problémov, dodáva lesk a obnovuje stratenú kondíciu. Preto je veľmi dôležité, aby takýto šampón nielen obnovil stratenú krásu na povrchu, ale aj vyživoval vlasy zvnútra.

Ako sa starať o poškodené vlasy?

Pri starostlivosti o poškodené vlasy určite nevynechajte doplnkové produkty, ako je regeneračný kondicionér a maska na vlasy. Najmä vlasová kozmetika určená na obnovu poškodených vlasov a ich regeneráciu by mala vlasom poskytnúť dostatočnú výživu v podobe dôležitých vitamínov a ďalších látok. V jeho zložení určite hľadajte lecitín, ktorý dokáže posilniť vlasy, bambucké maslo, arganový olej, keratín, komplex omega-6, širokú škálu vitamínov, kolagén a celý rad ďalších.

Čo by mal obsahovať šampón na poškodené vlasy?

Ak sa pozriete na zložky šampónu na poškodené vlasy, mali by ste v prvom rade nájsť veľmi široké spektrum vitamínov. Čím viac, tým lepšie. Samozrejmosťou by mal byť vitamín A, ktorý má pozitívny vplyv na tvorbu kožného mazu, ktorý pomáha hydratovať vlasy a chrániť ich pred nadmerným vysušovaním. Vitamín A sa vytvára priamo v tele premenou betakaroténu, ktorý môžete prijímať aj v potravinách. Vitamín B12 je tiež nevyhnutný pre pevnosť a zdravie vlasov, jeho nedostatok spôsobuje častejšie vypadávanie vlasov. Pokožku hlavy posilňuje biotín, ktorého nedostatok sa najčastejšie prejavuje rozštiepenými končekmi. Vitamíny C a E sú tiež samozrejmou súčasťou starostlivosti o poškodené vlasy, pretože zabezpečujú dostatočný krvný obeh, a tým aj dostatočný prísun živín ku korienkom vlasov. Kyselina pantoténová, ktorá tiež môže spomaliť predčasné šedivenie, by mala byť súčasťou výrobkov určených na starostlivosť o poškodené vlasy.

Šampóny na farbené vlasy

Šampóny na farbené vlasy by mali predovšetkým utesniť štruktúru vlasov, ktorá je v dôsledku farbenia veľmi narušená. Potom by mali byť vlasy silné, mäkké a odolné. Ďalšou vlastnosťou týchto šampónov by mala byť udržateľnosť farby.

Čo by mal obsahovať šampón na farbené vlasy?

Okrem silných vyživujúcich a regeneračných látok by mal šampón predovšetkým zachovať farbu. Aby tento pigment na vlasoch dlho vydržal a ich vzhľad sa rozjasnil, musí šampón okrem čistiacej funkcie vytvoriť neviditeľnú ochranu vlasov a udržať ju konzistentnú. Preto šampóny na farbené vlasy obsahujú okrem iného antioxidanty na ochranu pred ultrafialovým žiarením. Práve táto zložka môže byť zodpovedná za dlhotrvajúce zachovanie farieb a zvýraznenie ich intenzity. Šampóny na farbené vlasy je veľmi vhodné používať najmä v lete, keď je ich štruktúra najzraniteľnejšia a najcitlivejšia na slnečné lúče.

Na čo si dať pozor?

V šampónoch na farbené vlasy by sa nemali nachádzať rôzne látky. Medzi najzákladnejšie patria parabény, sulfáty a silikóny, ktoré by nemali byť v žiadnom šampóne. Ak by ste tieto látky do vlasov vpustili, dosiahli by ste síce lesk a pokryli by ste vlasy vrstvou, ale táto vrstva je taká nepriepustná, že neumožní vlasom prijímať žiadne živiny. Keďže tento povlak zostáva na vlasoch niekoľko týždňov, vaše vlasy zostanú niekoľko týždňov bez prístupu k akýmkoľvek živinám.

Šampóny na lámavé vlasy

Na zlomenom vlase si pod mikroskopom môžeme všimnúť, že ide o veľmi výrazné a veľké praskliny. Šampóny na tieto vlasy by mali tieto trhliny vyplniť, zaceliť rozstrapkané končeky a vytvoriť na vlasoch ochrannú vrstvu. Tento typ šampónu sa vyznačuje aj silnými hydratačnými vlastnosťami.

Príčiny lámania vlasov

Bohužiaľ lámanie vlasov je veľmi ťažké identifikovať jeho osud, ktorý sme už mali v kartách od Boha. Nezúfajme však a radšej hľadajme riešenie, ktoré existuje. Existuje niekoľko dôvodov, ako môžeme dostať krehkosť za iných okolností alebo ako si ju môžete nevedomky spôsobiť sami.

  • Nesprávne navrhnutá strava
  • Stres
  • Sušenie (fúkaním, kulmovaním, žehlením alebo dokonca bielením)
  • Nadmerný styling
  • Nadmerné umývanie vlasov
  • Nosenie nesprávnych gumičiek (najmä tých s kovovými časťami)
  • Chýbajúce zastrihávanie koncov
  • Používanie nesprávneho hrebeňa

Ako zachrániť lámavé vlasy?

Lámavé vlasy sa dajú zachrániť, ale ak to myslíte naozaj vážne, budete musieť bohužiaľ pristúpiť k radikálnejšiemu riešeniu. Prvým krokom k záchrane bude skrátenie. Pravdepodobne budete musieť požiadať svojho kaderníka, aby vám ostrihal vlasy až na neporušené miesto, čo býva bohužiaľ veľký kus, ktorý zvyčajne končí v oblasti ramien a brady. Budete tiež musieť prestať farbiť.

Na trhu sú aj prípravky proti lámavosti. Napríklad šampóny, kondicionéry a bezoplachové masky. Vyberajte si predovšetkým tie, ktoré obsahujú arganový olej, keratín alebo komplex vitamínov B. Ak máte namáhané vlasy, ktoré trpia vplyvom životného prostredia, môžete zvážiť aj kozmetiku s vitamínmi C a E.

Ktoré vitamíny môžu pomôcť?

Ďalším spôsobom, ako sa pokúsiť zachrániť lámavé vlasy, je vyživovať ich vitamínmi.

  • Vitamín D
  • Vitamín E
  • Vitamíny skupiny B
  • Vitamín A
  • Vitamín C
  • Preslička
  • Žihľava
  • Iron
  • Zinok
  • Ženšen
  • Aloe vera
  • Senovka grécka
  • Goji

Nemusíte to všetko hľadať na obaloch šampónov, ale môžete to prijímať so stravou. Vlasom veľmi prospievajú aj bielkoviny, napríklad z mäsa a mlieka v strave.

Šampón na nepoddajné vlasy

Nepoddajné vlasy sú typické svojou nezvládnuteľnosťou na jednom mieste v danom účese. Často sa nekontrolovateľne krúti do najrôznejších tvarov. Šampóny pre tento typ vlasov obsahujú výživu, ktorá vlasy zjemňuje, uľahčuje ich rozčesávanie a udržiavanie tvaru. Zároveň im, napríklad vďaka výživným olejom, dodávajú lesk a hebkosť, ktoré tomuto typu vlasov často chýbajú.

Čo spôsobuje nepoddajné vlasy?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú vlasy úplne nepoddajné. Často je to spôsobené nedostatočnou produkciou kožného mazu, ktorý vlasy vysušuje. To tiež spôsobuje, že vlasy strácajú lesk a pružnosť. Najčastejšie sa tento problém vyskytuje u ľudí, ktorí majú veľmi husté kučeravé vlasy. Tie bývajú objemné a nepriľnú k pokožke tak dobre ako hladké vlasy, a preto sa do nich nedostáva toľko mazu. Nepoddajné vlasy môžu byť spôsobené aj nadmerným stylingom, ktorý vlasy poškodzuje.

Hydratujte

Najčastejšou príčinou je nedostatočná hydratácia vlasov, preto je potrebné vlasy hydratovať, hydratovať a hydratovať. Preto je veľmi dôležité vybrať si nielen šampón, ale aj ďalšie dostatočne kvalitné produkty, ktoré podporia a zaručia hydratáciu. Vlasy si môžete ošetriť napríklad aj prípravkami proti krepovateniu.

Správna starostlivosť o nepoddajné vlasy

Na trhu je množstvo vhodných produktov na nepoddajné vlasy. Najlepšou voľbou by boli produkty, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre tento typ. Takéto výrobky hydratujú a navyše vďaka olejom zjemňujú a zjemňujú vlasy a zabraňujú ich krepovateniu. Na tieto vlasy odporúčame používať aj oleje a kondicionéry. Tepelná úprava, t. j. fénovanie, vlasom veľmi neprospieva, preto je lepšie obmedziť fénovanie, kulmovanie a žehlenie na minimum.

Správny postup by preto mal byť nasledovný: Najprv si vlasy poriadne umyte správnym šampónom a použite kondicionér a masku, ktoré nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom ich pohodlne zmyte. Vlasy jemne osušte uterákom. Keď si potrebujete vysušiť vlasy, snažte sa zvoliť čo najnižšiu teplotu a držte fén čo najďalej od tela. Pred fénovaním nezabudnite použiť vhodnú ochranu.

Šampóny na vlasy s lupinami

Lupiny sú, žiaľ, veľmi častým problémom, ktorý nie je príjemný a ani nevyzerá dobre. Ide o suchú pokožku, ktorá sa odlupuje, a opadané zvyšky sa prilepia na vlasy, kde pretrvávajú až do ďalšieho umytia. Neznamená to teda, že by ste si mali umývať hlavu dvakrát denne. Existuje veľa príčin, ale aj riešení lupín.

Prečo vznikajú lupiny?

Nedostatok minerálov a vitamínov

  • Zlý životný štýl
  • Znížená obranyschopnosť imunitného systému
  • Časté zmeny teploty (prechod z mrazu do prehriatych miestností)
  • Nedostatočné prekrvenie pokožky hlavy
  • Dehydratácia kože častým kúpaním
  • Zle zvolená kozmetika

Ako liečiť lupiny?

V prvom rade je dobré zmeniť životný štýl a začať sa dobre stravovať, vaše telo na to určite začne reagovať. Pravidelne používajte šampóny proti lupinám a inú kozmetiku – to je najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť krásne vlasy bez lupín. Ak ste si všimli, že vám pokožka pod vlasmi sčervená, je dobré poradiť sa o tomto probléme s lekárom. Ak do niekoľkých dní neuvidíte výsledky, nezúfajte, proces obnovy pokožky môže trvať niekoľko týždňov.

Šampóny proti všiam

Ak ste zistili, že máte vy alebo vaše dieťa vši, ide o nebezpečnú situáciu, ktorú treba okamžite riešiť. Už dávno nie sú časy, keď sa deti museli skracovať. V súčasnosti existuje množstvo zaručených produktov, ktoré s trochou vašej trpezlivosti zaberú a zbavia vás problému, takže máte po probléme.

Musíte však byť veľmi opatrní, aký výrobok vôbec dostanete, pretože nie všetky sú tak účinné, ako by ste potrebovali. Vši, podobne ako psie blchy, si na tieto prípravky zvykli a vytvorili si odolnosť. Pri testovaní šampónov proti všiam sa zistilo, že insekticídy (druh pesticídov), ktoré sa kedysi bežne používali, sú pre ľudí rizikové, preto ich súčasné výrobky dostupné na trhu už neobsahujú.

Odčervovaciu kozmetiku možno kúpiť v každej lekárni. Je veľmi dôležité, aby ste si pred použitím pozorne prečítali príbalový leták, pretože postup sa môže pri jednotlivých výrobkoch líšiť. Pri každom výrobku by však malo platiť, že výrobok sa musí použiť dvakrát s odstupom niekoľkých dní na konečnú likvidáciu už uhynutých vší a húseníc. Ak by ste odčervovali skôr ako po týždni, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že si vši na prípravok zvyknú a budú voči nemu odolné, iba pri prípravkoch obsahujúcich silikóny nevzniká rezistencia.

Postup aplikácie šampónu na vši

Najprv na mokré vlasy naneste kondicionér akéhokoľvek typu. Tým sa vši udusia a obalia, takže stratia schopnosť skákať na iných ľudí. Je to však len dočasné. Je lepšie, ak použijete špeciálny šampón, ktorý vši konečne zabije. Potom po určitom čase pôsobenia, ktorý nájdete v príbalovom letáku prameň po prameni, vlasy prečešte špeciálnym hrebeňom na vši. Potom si opláchnite hlavu a postupujte podľa pokynov v príbalovom letáku.

Žiadny výrobok na svete vás nezbaví vší bez ručného vyčesávania hrebeňom na vši. Ak si umývate hlavu iba špeciálnym šampónom, je takmer isté, že hnida unikne svojmu osudu a prežije. Keď sa vyliahne, je to stále to isté. Pred likvidáciou parazitov vlasy namočte alebo na ne naneste kondicionér. V suchých vlasoch môžu vši ľahko uniknúť a to nechcete. Na prvé odstránenie hníd môžete použiť veľmi hrubý hrebeň so zárezmi, tzv. šijací hrebeň, pod vlasy si dajte biely papier, aby ste videli vyčesané parazity, ak hrebeň nezachytí všetky hnidy a vši, musíte sa ich zbaviť ručne pomocou nechta, ktorým hnidu z vlasov vytiahnete. Po odstránení parazitov môžete dať vlasom zábal z kadidla a glycerínu v pomere 2:1. Obe látky si môžete kúpiť v lekárni. Naneste odvar na vlasy, zabaľte ich igelitom, nechajte pôsobiť pol hodiny a potom vlasy opäť prečešte. Najhoršie oblasti sú za ušami a na zátylku, kde sa hníd najčastejšie zbavíte ostrihaním vlasov.

Čomu sa vyhnúť?

Ak by sme sa pozreli do minulosti, zistili by sme, že na začiatku 90. rokov neexistoval iný výrobok ako Ortosan. Dnes však tento výrobok už nefunguje, pretože vši si naň zvykli, a tak je potrebné kúpiť iný. Preto siahnite po niečom, čo bolo vyrobené v súčasnosti. Rozhodne sa neuchyľujte k drastickej metóde odrezávania alebo k použitiu petroleja, ktoré môžu spôsobiť popáleniny pokožky.

Šampóny proti vypadávaniu vlasov

Vypadávanie vlasov u žien

Vypadávanie vlasov u žien je veľmi časté a má mnoho príčin. Najčastejšie je to hormonálna nestabilita a zlá strava. Existujú však aj iné príčiny vypadávania vlasov:

  • počas tehotenstva
  • po pôrode
  • počas menopauzy
  • v dôsledku zlého krvného obehu
  • v dôsledku dedičnosti
  • v dôsledku nedostatku železa
  • v dôsledku poruchy štítnej žľazy
  • v dôsledku prirodzeného starnutia organizmu

Vypadávanie vlasov u mužov

U mužov je vypadávanie vlasov najčastejšie spojené s dedičnosťou, ktorú bohužiaľ nemožno ovplyvniť. U mužov sa vypadávanie vlasov najčastejšie spája s hormónom testosterónom. Ak je hladina tohto hormónu vyššia, dochádza k ničeniu vlasových korienkov a vypadávaniu vlasov. Hladina testosterónu je u mužov najvyššia v 20. a 30. roku života a v tomto období dochádza k najväčšiemu vypadávaniu vlasov.

Ako sa vyrovnať s vypadávaním vlasov?

Najlepším spôsobom, ako čeliť vypadávaniu vlasov, je začať sa pravidelne a vyvážene stravovať, užívať doplnky na podporu rastu vlasov a používať kozmetiku, ktorá je špeciálne určená na vypadávanie vlasov. Ak spĺňate všetky tieto podmienky a nevidíte výsledok, nezúfajte. Účinok sa môže prejaviť až po niekoľkých mesiacoch.

Zložky

Špeciálny šampón proti vypadávaniu vlasov by mal obsahovať niekoľko látok. Obzvlášť dôležité sú tie, ktoré pomáhajú správnemu krvnému obehu. Okrem toho by to mali byť látky, ktoré čistia pokožku hlavy od mazu a aktivátorov a živín. V prevažnej väčšine šampónov nájdete tieto dve látky, ktoré sa na základe niektorých vedeckých štúdií považujú za nebezpečné. Konkrétne ide o SLS a silikóny.

Šampóny a ich parametre

Konzistentnosť

Na trhu sú tri základné typy šampónov, a to klasické (tekuté), tuhé a suché. Tieto dve kategórie majú úplne odlišné účely a je potrebné ich rozlišovať.

Klasické šampóny

Klasické šampóny sú najdlhšie používaným spôsobom umývania vlasov. Je to tiež najlepší a najspoľahlivejší spôsob, ktorý ponúka toľko variantov, že si v podstate môžete nájsť šampón na mieru. Zvyčajne sa nanáša na mokré vlasy a potom sa riadne opláchne vodou. Na dosiahnutie lepších účinkov sa niekedy odporúča zopakovať proces umývania bežným šampónom dvakrát za sebou.

Tuhé šampóny

Tuhé šampóny svojím vzhľadom pripomínajú skôr mydlo a sú obľúbenejšie u mužov ako u žien. Sú obľúbené najmä u mužov, pretože sa ľahko aplikujú. Stačí ich niekoľkokrát pretrieť po mokrých vlasoch, vmasírovať vzniknutú penu a opláchnuť. Majú veľmi praktický tvar, vďaka ktorému vôbec nezaberajú miesto. Tuhé šampóny majú zvyčajne prírodné zloženie a obsahujú rastlinné výťažky a rastlinné oleje bez syntetických tenzidov. Vo všeobecnosti sú veľmi šetrné k pokožke hlavy. Treba si však dávať pozor, pretože nie vždy sú také šetrné napríklad k farbám na vlasy.

Suché šampóny

Poznáme dva suché šampóny. Prvým typom je suchý šampón v spreji a druhým je suchý šampón v prášku. Obe sú veľmi praktické, ale nemali by ste to preháňať. Šampón sa aplikuje priamo ku korienkom, potom sa vlasy umyjú, nechajú sa pôsobiť a potom sa starostlivo rozčešú. Účelom suchého šampónu je rýchlo odstrániť z vlasov nečistoty, ako je prebytočný maz, prach a zvyšky vlasových prípravkov. Vďaka tejto schopnosti, alebo skôr vďaka nej, vaše vlasy vyzerajú, akoby ste ich práve umyli. Suché šampóny sú ideálne na cesty, keď nie je čas alebo dostatok vody na umytie vlasov. Ak použijete šampón raz za čas, určite to ničomu neuškodí, ale každodenné používanie by mohlo vašim vlasom skôr uškodiť. Po umytí vlasov týmto typom šampónu je vhodné použiť na vlasy exfoliačný alebo čistiaci šampón, pretože suchý šampón svojou konzistenciou upcháva vlasy a pokožku hlavy. Suché šampóny sú veľmi obľúbené aj pre svoju schopnosť dodať vlasom objem. Naopak, môže byť prospešný pre ľudí, ktorí trpia nadmernou mastnotou.

Šampóny: Príslušenstvo a doplnky

Aj keď sme si už povedali, ako si vybrať správny šampón, ktorý vám bude vyhovovať, je dôležité si uvedomiť, že starostlivosť, a dokonca ani správna starostlivosť, sa ešte zďaleka nekončí. Musíte sa naučiť, aký typ iných produktov je pre vás vhodný. Ďalším produktom sa budeme venovať v ďalších článkoch, ale bolo by dobré spomenúť ich aj tu.

Kondicionér na vlasy

Kondicionéry na vlasy by tiež mali patriť k základnej starostlivosti o vlasy. Kondicionér sa najčastejšie nanáša na konce vlasov a dôkladne sa opláchne. Pri kvalitných kondicionéroch by ste si mali okamžite všimnúť, aké pružné a hladké sú vaše vlasy po umytí. Všeobecne sa odporúča kupovať šampón a kondicionér rovnakej značky.

Maska na vlasy

Ak chcete svojim vlasom dopriať skutočný a regeneračný luxus, určite si zaobstarajte masku na vlasy, ale používajte ju maximálne raz týždenne. Naneste ho na celú dĺžku vlasov, nechajte pôsobiť niekoľko minút podľa informácií na obale a dôkladne ho zmyte. Dokonca aj nekvalitné masky urobia na prvý pohľad a dotyk na vašich vlasoch veľký rozdiel.

Púdre

Púdre sa odporúčajú len tým, ktorí majú skôr mastnú pleť. Púder je pomerne vysušujúci pre pokožku, ale ak ho použijete na mastné vlasy, môže obnoviť štruktúru vlasov a dočasne vytvoriť dojem čerstvo umytých vlasov. Aplikácia je veľmi jednoduchá. Stačí posypať dlaň práškom a votrieť ho do korienkov vlasov. Potom púder vmasírujte a zvyšný púder vyčešte.

Pomády

Klasický prípravok na vlasy, ktorý dodáva vlasom strednú až silnú fixáciu. Pomády majú voskovú konzistenciu a nevysychajú, čím vytvárajú dojem prirodzenosti. Existujú dva typy pomád: vazelínová pomáda, ktorá je vhodnejšia pre husté a kučeravé vlasy, a pomáda na báze vody. Druhý typ je o niečo slabší, nemastný a vhodný pre normálne vlasy. Pomádu sa odporúča nanášať na vlhké vlasy.

Pasty

Pasta je veľmi obľúbený, univerzálny produkt určený na ľahšie držanie, ktorý však aspoň vytvára dojem lesku. Má konzistenciu tuhého krému, t. j. je hustejší ako pomáda, a je na báze vody. Je vhodný pre všetky typy vlasov.

Krémy

Krémy sú tiež veľmi obľúbeným produktom. Nielenže regenerujú, vyživujú a hydratujú, ale možno ich použiť aj na vytvorenie ľahkého stylingu. Krém dodá vašim vlasom potrebné vitamíny a poslúži aj na styling. Výhodou je, že sa ľahko zmýva. Odporúča sa pre kučeravé vlasy, ktoré s ním môžete ľahko natočiť.

Gély

Gély sú veľmi silnou fixačnou látkou, ktorá vlasom neškodí, ale určite im ani neprospieva. Vlasy to veľmi dusí a problém nastáva pri rozčesávaní, keď sa vlasy často lámu.

Vosky

Vosky sú alternatívou ku gélom a podľa nášho názoru sú oveľa lepšie, pretože s nimi môžete robiť čokoľvek. Ľahko uhladzuje vlasy, ale môžete s ním vyčarovať takmer akýkoľvek účes. Vosky poskytujú vlasom silnú fixáciu so stredným leskom.

Hliny a íly

Tieto produkty vám dodajú objem bez zaťaženia. Ako už názov napovedá, výrobok obsahuje prírodný íl. Tento výrobok sa odporúča pre slabé a jemné vlasy, s ktorými sa ťažko pracuje, aby sa vytvoril objem. Zároveň obsahuje veľa vitamínov a je vhodný aj pre citlivú pokožku.

Spreje a laky

Spreje a laky sú tiež dobre známe a netreba ich zvlášť predstavovať. Stačí ho nastriekať a dosiahnete jednoduchú a rýchlu fixáciu, ktorá však z dlhodobého hľadiska môže byť pre vlasy veľmi zaťažujúca.

Oleje a toniká na vlasy

Vlasové oleje a toniká sú veľmi obľúbené a sú vhodné najmä pre suché a poškodené vlasy. Neodporúčajú sa pre často mastné vlasy. Dodávajú lesk, konzistenciu a textúru, a tým zabezpečujú regeneráciu, ale pozor. Nadmerné množstvo by mohlo vlasy zaťažovať.

Ako správne používať šampón?

Nikdy by ste nemali kupovať nekvalitný výrobok, to hovoríme v každom článku, a pri šampónoch to platí dvojnásobne. Keď si kúpite kvalitný šampón, mali by ste vedieť, ako s ním správne zaobchádzať a používať ho.

V prvom rade je veľmi dôležité naniesť šampón na skutočne mokré vlasy. Vlasy tak dôkladne namočte až ku korienkom. Samotný šampón sa bude aplikovať oveľa ľahšie. Extrémy sú vždy zlé a s vlasmi to nie je inak. Snažte sa umývať vlasy vlažnou vodou. Ani prílišná horúčava, ani prílišná zima vašim vlasom neprospieva. Navyše prispieva k produkcii kožného mazu. Vyberte si tiež primerané množstvo produktu. Bežná dávka šampónu by sa mala rovnať približne lieskovému oriešku. Takéto množstvo by malo stačiť na umytie všetkých vlasov. Veľmi, veľmi dôležitou súčasťou správnej starostlivosti je správne oplachovanie. Vždy by mala byť dokonalá, inak budete mať na hlave vlasy ako z kresleného filmu. Vlasy si vždy umývajte šampónom, a to aspoň dvakrát týždenne. Hoci sa hovorí, že umývať si vlasy každý deň je nezdravé, pre niektoré typy vlasov je to naopak nevyhnutnosť.

Bežné chyby pri šampónovaní

  1. Používanie príliš veľa produktov na vlasy
  2. Používanie nevhodného hrebeňa. Mimochodom, hrebenom sme venovali aj kapitolu, ktorú nájdete o pár riadkov nižšie.
  3. Pri fénovaní si ničíte vlasy tým, že ich drhnete uterákom.
  4. Ak si radi upravujete vlasy, mali by ste si ich na časť dňa nechať rozpustiť, aby ste si oddýchli.
  5. Fénovanie, kulmovanie a žehlenie sú činnosti, ktoré zaručene ničia vlasy, preto sa ich snažte čo najviac eliminovať.

Ako si vybrať hrebene a kefy na vlasy?

Kefovanie a česanie tiež nie je úplne jednoduchá záležitosť a nie nadarmo je na trhu viac ako dvadsať základných typov kefiek, ktoré sa delia na ďalších x podtypov. Každý z nich má iný názov a iný účel. Nevhodný výber však môže viesť k poškodeniu, lámaniu a trhaniu vlasov. Existuje však mnoho typov a vybrať ten správny je často ťažšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Líšia sa tvarom, šírkou, dĺžkou štetín, materiálom použitým na „telo“ aj štetiny a ich použitím. Pri výbere správnej kefy je preto nevyhnutné poznať svoj presný typ vlasov.

Tvar štetca

Vo všeobecnosti možno kefy rozdeliť do dvoch skupín. Okrúhly a plochý. Samozrejme, tie sa dajú ďalej deliť na rôzne typy, ale my sa dnes budeme držať základného delenia a kefám a hrebeňom venujeme v budúcnosti samostatný článok.

Ploché kefy

Ploché kefy sa používajú najmä na rozčesávanie dlhých vlasov alebo pre krátkovlasých ľudí, ktorí boli obdarení veľmi hustými vlasmi. Široké kefy sa teda používajú na 80 % činností, ktoré budete potrebovať. Použijeme ich aj na fénovanie, keď chceme dosiahnuť rovné vlasy.

Okrúhle kefy

Okrúhle kefy sa používajú najmä na fénovanie, keď chceme na vlasoch vyfénovaním vytvoriť vlny. Dokážu však aj dokonale narovnať, a hoci ich nepoužívame na klasické česanie, pretože ak vám ujde ruka, môžete si vlasy do kefy veľmi ľahko zamotať, nemali by chýbať v žiadnej kozmetickej výbave každej dámy, slečny či muža.

Materiál štetín kefky

Materiál kefy, alebo skôr jej štetiny, je veľmi dôležitý parameter, ktorý by ste mali vedieť rozdeliť. Každý materiál má iný účinok a je vhodný pre rôzne typy vlasov.

Kančie štetiny

Kančie štetiny sú ideálne na nepoddajné vlasy. Takéto štetiny vám umožnia vytvárať účesy a vyčesávať nepríjemné veci. Vďaka vláknam má aj vyhladzujúci účinok. Okrem toho kančie štetiny nedráždia pokožku a nezamotávajú ju. Jedinečná štruktúra kančích štetín je ideálna na prirodzenú distribúciu kožného mazu z pokožky hlavy do dĺžok a končekov vlasov. To zaručuje, že aj keď si vlasy rozčesávate od korienkov, nerozšírite si nimi príliš veľa mazu.

Nylonové štetiny

Nylonové štetiny sú zase vhodné pre veľmi jemné a poškodené vlasy, pretože majú tzv. antistatickú schopnosť. To znamená, že po česaní touto kefou nebudete vyzerať, akoby vás zasiahol blesk. Okrem toho dodávajú vlasom lesk a zabraňujú ich krepovateniu. Ak si vyberiete plastové štetiny, je potrebné ich doplniť plastovou guľôčkou. V opačnom prípade by samozrejme mohla podráždiť vašu pokožku a mala by tendenciu sa olupovať. Môžu byť mäkké a pružné alebo aj tuhé a pevné. Ponúka maximálnu kontrolu pri úprave účesu. Spravidla platí, že čím sú štetiny tuhšie a bližšie k sebe, tým lepšie sa štetec ovláda.

Kombinované štetiny

Kombinácia nylonu a kančích štetín je úplne skvelá, pretože vyhovuje všetkým typom vlasov. Kefa je tvrdšia, a tak vám pomáha kontrolovať, kde a kedy sú vaše pramene. Sú vhodné pre neskrotné a jemné vlasy všetkých typov. Takýto hrebeň stále zabráni tomu, aby vaše vlasy vyzerali ako po zásahu bleskom, takže je ideálnou voľbou pre tých, ktorí nechcú zložito skúmať, ktorý typ je pre ich vlasy najlepší.

Drevené hroty

Drevené kefy s hrotmi sú najvhodnejšie na problematické vlasy. Budú najlepšou voľbou napríklad pre vlasy s lupinami alebo pre tie, ktoré sa veľmi radi mastia, pretože hobliny na rozdiel od predchádzajúcich typov nasávajú menej kožného mazu. Okrem toho majú kefy mimoriadnu schopnosť masírovať bez podráždenia pokožky. Masáž pomáha prekrvovať pokožku a zlepšuje prenos živín do vlasového folikulu.

Hrebene

Hrebene, hoci ich mnoho ľudí nemá, by mali v starostlivosti o vlasy zohrávať menšiu úlohu. Slúžia len ako prostriedok na veľmi starostlivé rozčesávanie alebo úpravu vlasov.

Hrebeň so širokými zubami

Tento hrebeň sa bude hodiť najmä tým, ktorí si vlasy často dredujú, ale hodí sa aj na nanášanie masiek a kondicionérov. Tento hrebeň tak dokáže veľmi dôkladne rozčesať aj veľmi zamotané vlasy.

Rozčesávací hrebeň

Ako už názov napovedá, rozčesávací hrebeň sa používa predovšetkým na rozčesávanie, ale vďaka svojmu koncu sa často používa aj na rozdeľovanie prameňov alebo na drobný styling, pri ktorom je potrebné vlasy veľmi starostlivo uhladiť.

Údržba kefy a hrebeňa

Kefy a hrebene by sa mali udržiavať čisté. Čistite ich tenším hrebeňom alebo profesionálnou čistiacou kefou, ktorá je špeciálne určená na tento účel. Aj pri domácom používaní sa musia z času na čas dezinfikovať, inak môžu spôsobiť nepríjemné infekcie, lupiny atď. To sa môže stať najmä vtedy, ak kefku alebo hrebeň používa viac ako jedna osoba v rodine, čomu sa z hygienických dôvodov radšej vyhnite.

Cena šampónu

Ako sme sľúbili v úvode, v poslednej kapitole sa budeme venovať cenám, rozdelíme ich do troch cenových kategórií a ukážeme vám, s ktorými môžete počítať a ktorým sa vyhnúť. Zopakujeme tiež upozornenie, že vaše vlasy sú jedinečné, preto nie je rozumné na šampóne vôbec šetriť, najmä ak sú vaše vlasy niečím špecifické. Preto si vždy vyberajte certifikované a overené značky, ktorých zložky si podrobne skontrolujete.

Cena šampónu do 2 € s DPH

Je síce pravda, že najlacnejšie šampóny sa dajú zohnať aj za 1 euro, ale rozhodne to nie sú výrobky, ktoré by ste si mali a mali chcieť „plieskať“ po hlave. Často ide o veľmi nekvalitné výrobky, ktoré vašim vlasom viac uškodia ako pomôžu. Kategória do 2 € je jednoducho bezvýznamná. Existuje len jedna výnimka, a to v prípade vzoriek alebo veľmi malých cestovných balení luxusných šampónov. V tomto bode môžete nájsť kvalitné výrobky aj tu, ale nie za 100 ml.

Cena šampónu od 2 do 8 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdete prevažnú väčšinu produktov, takže si tu určite vyberiete. Ak však máte s vlasmi naozaj problém, odporúčame zamieriť ešte vyššie v kategórii. V tejto cenovej kategórii nájdete šampóny na suché, poškodené, farbené a neskrotené vlasy s lupinami a podráždenú pokožku trpiacu mastnotou. Ak však chcete svojim vlasom dopriať skutočný luxus, budete musieť v tomto článku ísť naozaj o kategóriu nižšie.

Cena šampónu od 8 € s DPH a vyššie

Nájdete tu priemerné šampóny, ktoré vás ohromia svojím objemom, ale aj menšie balenia luxusných šampónov, ktoré vám a vašim vlasom poskytnú skutočný luxus. Nájdete tu všetky druhy šampónov zameraných na akýkoľvek problém a ich kombinácie. Narazíte aj na skutočne luxusné značky, ktoré už len svojou povesťou dokazujú, aké sú dokonalé.

4.7/5 - (15 votes)

Mohlo by vás zaujímať