Menu Zavrieť

Powerbanky

Powerbanka

Väčšina z nás powerbanky veľmi dobre pozná a všetci sa zhodneme na tom, že ide o veľmi praktické zariadenie, ktoré nás môže zachrániť v ťažkých chvíľach! Preto je dobré mať takúto vec vždy pri sebe. Ako však zistiť, ktorý je pre vás a vaše potreby najlepší? Práve na to sa zameriame v dnešnom článku.

Powerbanka nie je nijako zvlášť zložité zariadenie, takže nemá zmysel zachádzať do detailov, ale v dnešnom článku sa budeme venovať tomu najdôležitejšiemu. Väčšinou je to malá škatuľa, ktorá je na svoju veľkosť nezvyčajne ťažká. Dôvodom je ich batéria. Zvyčajne z neho vedie kábel, ktorý môžete vymeniť za iný v závislosti od zariadenia, ktoré chcete nabíjať. Ale aj samotnú powerbanku je potrebné nabíjať. Väčšinou ide o USB C a USB mini. S mnohými inými typmi nabíjania sa nestretnete. Najskôr si však musíte premyslieť, aké zariadenia budete potrebovať nabíjať na cestách, a teda akú veľkú powerbanku budete potrebovať. Kapacitu powerbanky zistíte už pri pohľade na ňu, pretože veľkosť zariadenia zodpovedá jej kapacite.

Je tiež dobré si uvedomiť, že powerbanka, ktorá je príliš veľká pre vaše potreby, je zbytočná a nebude vám k ničomu. Ak má váš telefón batériu s kapacitou 3 000 mAh, je úplne zbytočné kupovať powerbanku s vyššou hodnotou.

Powerbanky: Porovnanie 10 najlepších powerbaniek podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších powerbánk. Ako sme vybrali tieto powerbanky? Vybrali sme ich na základe hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto powerbanky sme potom zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete triediť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si powerbanky zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšiu a najlepšiu powerbanku.

NázovVzhľadTyp článkuKapacita (mAh)Hmotnosť (g)Doba nabíjania powerbanky (hodín)VýstupyOrientačná cena (s DPH)
Xiaomi Redmi 18W Fast Charge 20000 mAhPowerbanka Xiaomi Redmi 18W Fast Charge 20000 mAhLi-pol200004207,52x USB-A24,99
ADATA P20000D AP20000D-DGT-5V-CBKPowerbanka ADATA P20000D AP20000D-DGT-5V-CBKLi-Ion2000045010,52x USB-A17,9
Xiaomi Redmi 10000 mAhPowerbanka Xiaomi Redmi 10000 mAhLi-pol1000040062x USB-A, 1x USB-C14,14
Yenkee YPB 3010Powerbanka Yenkee YPB 3010Li-pol30000640152x USB-A34,11
Swissten BLACK CORE SLIM POWER BANK 30000 mAhPowerbanka Swissten BLACK CORE SLIM POWER BANK 30000 mAhLi-pol30000530151x USB-A, 1x USB-C46,99
ADATA S20000D AS20000D-DGT-CBKPowerbanka ADATA S20000D AS20000D-DGT-CBKLi-pol20000420112x USB-A19,46
Xiaomi Mi Fast Charge 3 10000 mAhPowerbanka Xiaomi Mi Fast Charge 3 10000 mAhLi-pol1000045062x USB-A15,41
LAMAX 20000 mAh Fast ChargePowerbanka LAMAX 20000 mAh Fast ChargeLi-pol20000430122x USB-A31,9
Viking VS26WB (Solárna)Powerbanka Viking VS26WB (Solárna)Li-pol26800553131x USB-A, 1x USB-C61,2
Emos Alpha 20 20000 mAhPowerbanka Emos Alpha 20 20000 mAhLi-pol20000386122x USB-A, 1x USB-C18,7
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia powerbánk od ich používateľov.

Starostlivosť?

Aj keď slovo „starostlivosť“ je v tomto prípade skôr úsmevné, nie je na mieste toto hľadisko ignorovať. Jedná sa o elektronický prístroj, ako každý iný a tak je aj tak potreba sa k nemu správať tak, aby vydržal čo najdlhšie. Nie je teda žiaduce powerbanku úplne vybíjať. Vôbec najhoršie je ponechať akumulátor dlhšiu dobu vybitý. Powerbanku radšej dobíjajte po každom dobíjacom cykle.

Počasie a vplyv na powerbanku

Powerbanka, podobne ako je to aj u iných prístrojov je veľmi chúlostivá na vonkajšie vplyvy. Pokiaľ teda s powerbankou plánujete chodiť napríklad na výlety do prírody, stojí za to sa zamyslieť nad kúpou powerbakov s názvom outdoorová. Takéto powerbanky majú zvýšenú ochranu pred vonkajšími vplyvmi a sú veľmi odolné. Vydrží aj vodu, nárazy, prach a podobne. Dokonca aj chlad nemusí robiť powerbankám dobre. Spôsobuje to potom stratu kapacity, aj keď ste powerbanku nadobudli na maximum. Ochrana proti mrazu však bohužiaľ neexistuje a tak odporúčame udržiavať powerbanku za chladného počasia čo najviac nabitú.

Ako si vybrať powerbanku?

Výber powerbanky nie je raketová veda, ale stále nie je úplne od veci kliknúť na prvý pekný produkt. Pred výberom by ste mali poznať niekoľko základných parametrov, ako aj svoje možnosti. Preto si v dnešnom článku povieme, ako powerbanka funguje a ako by ste ju mali používať. Ďalej si predstavíme niektoré typy powerbánk, ktoré poznáme na trhu. Pod touto kapitolou môžeme naraziť na kapitolu „Parametre“, kde vám ukážeme, na aké údaje by ste sa mali zamerať a čo čo znamená. Ďalej vám predstavíme niektoré funkcie a príslušenstvo, ktoré si môžete zakúpiť spolu s powerbankou, alebo si ho môžete kúpiť samostatne. V poslednej kapitole ako vždy odpovieme na otázku ceny. Ako vždy rozdelíme ceny do troch cenových kategórií a ukážeme vám, čo každá z nich znamená.

Ako vôbec správne používať powerbanku?

Pokiaľ chcete, aby vám powerbanka slúžila čo najdlhšie, je potrebné, aby ste dodržiavali pár základných pravidiel, ktoré životnosť vašej powerbanky predĺžia. Je veľmi dôležité vyhýbať sa vysokým aj nízkym teplotám. Napríklad pri teplote viac ako 25 stupňov, sa už neodporúča powerbanku používať. Najvhodnejšia teplota pre powerbanku je 0 – 20 stupňov. Ďalej je potrebné používať čo najviac kvalitné nabíjacie káble. Najlepšie bude, keď budete používať nabíjačku, ktorá bola priložená k vášmu prístroju, ktorý chcete nabíjať. Dobré je aj po dlhej nečinnosti powerbanku čo najviac nabiť. Vstupný prúd by tiež nemal dosahovať menšiu hodnotu ako 1 A. Počas nabíjania zariadenia sa neodporúča prístroj používať. Zrýchlite tak navyše dobu nabíjania. Pozor si dávajte aj pri cestovaní lietadlom. Powerbanky sú častým príslušenstvom, ktoré si radi cestujúci balia so sebou. Ide ale o predmety, na ktoré sa vzťahujú špeciálne pravidlá. Niekedy sa líšia medzi jednotlivými aerolinkami, zistite si dopredu, akým spôsobom môžete v konkrétnom prípade cestovať. Niekde sa dáva pozor na to, aby powerbanka nebola v odbavenej batožine, ale musí byť v príručnom. Špeciálna regulácia býva tiež na maximálnu kapacitu prepravovanej powerbanky.

Powerbanky: Druhy

Základné powerbanky

Základné powerbanky, ako už názov napovedá, sú powerbanky bez špeciálnych funkcií. Sú to zariadenia bez ďalších funkcií a majú len jeden výstup. Ide väčšinou o menšie zariadenia, ktoré majú aj menšiu kapacitu. Najlepšie sa hodia pre telefóny a malé zariadenia, ako sú napríklad slúchadlá. Ich výhodou je nízka cena, ktorá je najnižšia zo všetkých typov. Okrem toho má dobré rozmery, a teda aj hmotnosť, takže vám nezaberie veľa miesta v kabelke alebo batohu a bude aj menšou záťažou pre váš chrbát.

Powerbanky s rýchlym nabíjaním

Produkty s rýchlym nabíjaním sú nám v poslednom čase čoraz známejšie. Zvyčajne majú väčšiu kapacitu a telefón nabijete z nuly na sto percent už za hodinu. Tieto powerbanky sa predávajú v rôznych variantoch s rôznou kapacitou a počtom výstupov. Tieto powerbanky sú však vhodné len pre zariadenia, ktoré podporujú rýchle nabíjanie.

Napájacie powerbanky s USB-C

Tieto powerbanky sú určené len pre zariadenia s výstupom USB-C, čo sa môže zdať ako nezmysel, keď je na trhu toľko neutrálnych powerbaniek. Tieto produkty sú však s týmito zariadeniami kompatibilnejšie, takže nabíjanie je rýchlejšie a sú aj cenovo dostupnejšie. Majú tiež veľmi vysokú kapacitu a viacero výstupov. Ak teda máte zariadenie s týmto výstupom, odporúčame vám vybrať túto možnosť.

Bezdrôtové (Qi) powerbanky

Bezdrôtové nabíjanie sa v poslednom čase stáva hitom a niet divu – je rýchle, praktické a elegantné. Ak teda máte telefón alebo iné zariadenie, ktoré podporuje bezdrôtové nabíjanie, určite zvážte túto možnosť. Absencia kábla je neuveriteľnou úľavou a finančnou úsporou. Powerbanky však počítajú s tým, že jeden produkt možno nabíjať bezdrôtovo a druhý káblovo, takže sú stále vybavené portami. Ich cena je však vyššia ako v iných kategóriách.

Powerbanky pre notebooky a tablety

Notebooky a tablety sú v porovnaní s telefónmi veľké zariadenia a potrebujú oveľa viac energie ako telefóny a slúchadlá, takže ak potrebujete nabíjať tieto produkty, musíte si zaobstarať väčšiu a výkonnejšiu powerbanku. Sú veľmi prispôsobivé a poskytujú dlhotrvajúce napájanie aj náročným zariadeniam. Môžete ich kombinovať s rôznymi zariadeniami. Ich hmotnosť a cena vás však môžu prekvapiť.

Solárne napájacie powerbanky

Hitom sú aj obnoviteľné zdroje energie a my v Testovo sme veľkými zástancami využívania obnoviteľných zdrojov energie. Preto tento typ vrelo odporúčame! Šetríte nielen prírodu, ale aj účty za energiu a nemusíte myslieť na dobíjanie zariadení, ale ani na dobíjanie powerbanky, pretože aj tú treba dobíjať. Tieto výrobky sú vhodné do prírody, keď idete na niekoľko dní napríklad pod stan. Okrem toho sú tieto powerbanky vybavené rôznymi ochrannými prvkami, ktoré predlžujú ich životnosť. Ide o lacnejšie zariadenia v kategórii powerbank.

Nabíjacia stanica

Tento typ powerbanky je takmer nemožné používať na každodenné fungovanie. Sú vhodné na dovolenku a kempovanie. Ponúkajú obrovské napájacie zdroje a veľa zásuviek, ktoré môžu nabíjať zariadenia pre celú rodinu. Majú najväčšiu kapacitu zo všetkých typov a vydržia sa nabíjať aj niekoľko dní. Majú však veľmi vysokú cenu a sú veľmi ťažké a veľké.

Powerbanky: Parametre pre výber powerbanky

Kapacita powerbanky

Kapacita powerbánk sa udáva v miliampéroch. Kapacita uvedená na obale powerbanky však neznamená skutočnú kapacitu, ktorú je zariadenie schopné dodať vášmu zariadeniu. Musíte teda počítať s minimálne ⅕ straty. Kapacitu možno rozdeliť do dvoch skupín. Prvá skupina má kapacitu pod 4 000 mAH a druhá nad 4 000 mAH.

Powerbanky do 4000 mAH sú vždy menšie a ľahšie. Budete ich používať na príležitostné nabíjanie telefónu alebo iných zariadení, ako sú slúchadlá alebo hodinky. Tvrdí sa, že takto výkonná powerbanka dokáže nabiť váš mobilný telefón dvakrát, než ho budete musieť znova nabíjať. Powerbanky s kapacitou nad 4 000 mAH môžete používať na častejšie nabíjanie menších zariadení, ale zvládnu aj nabíjanie tabletu alebo notebooku. Ide o väčšie výrobky, čo sa týka veľkosti, hmotnosti, ale aj ceny, ktorá je v tejto kategórii vyššia.

Batérie

Powerbanky môžu mať dva typy batérií. Jeden je Li-Ion a druhý Li-Pol.

Li-Ion je kvalitná batéria s dlhou životnosťou. Takúto batériu môžete kúpiť za nižšiu cenu ako iný typ a jej aktuálna rýchlosť nabíjania nehrá pri nabíjaní zariadenia žiadnu úlohu. Majú však aj svoje nevýhody. Prvým môže byť to, že ak často necháte powerbanku úplne vybiť, čoskoro o ňu prídete, a druhým je veľká citlivosť na teploty.

Druhý typ – Li-Pol batérie majú nižšiu hmotnosť a na rozdiel od predchádzajúceho typu sa samovoľne nevybíjajú. Táto batéria je však spojená s vyššou cenou.

Vstupy a výstupy USB

Výstupy USB sú zatiaľ súčasťou každej powerbanky a môžete si zaobstarať powerbanku s jedným alebo viacerými výstupmi. Vďaka tomu môžete nabíjať viacero zariadení naraz. Dajte si však pozor na kapacitu. Nie každá powerbanka dokáže nabíjať viacero zariadení, aj keď má viacero portov.

Výstupné napätie

Tento parameter udáva, ako rýchlo sa môže zariadenie nabíjať a koľko energie môže powerbanka odoslať. V prípade konektorov USB-A je dôležité, aby podporovali štandard QC3.0. To umožňuje posielať viac energie, a tým rýchlejšie nabíjať zariadenie.

V prípade USB-C je dôležité označenie PD, ktoré opäť umožňuje posielať viac energie. Vo väčšine prípadov každý výrobca priamo uvádza, koľko wattov výkonu môže poslať cez výstup USB-C.

Hmotnosť a použité materiály

Aj keď powerbanky používame predovšetkým na cestách, musíte sa zmieriť s tým, že powerbanky sú jednoducho ťažké zariadenia a čím väčšiu kapacitu získate, tým budú ťažšie.

Externé batérie sú často vyrobené z ABS plastu, ktorý je nehorľavý. Hliníkové modely však nie sú výnimkou. Takéto modely sú potom oveľa ťažšie.

Funkcie a príslušenstvo powerbanky

Keďže trh s powerbankami sa každým dňom rozširuje, pribúdajú aj doplnky pre powerbanky na dosiahnutie maximálneho pohodlia a luxusu. Preto je na trhu veľa príslušenstva, ako aj prémiových funkcií powerbánk, ktorými sa výrobcovia snažia odlíšiť. V tejto kapitole sa budeme venovať niekoľkým z nich.

Indikácia nabitia je funkcia, ktorá sa nachádza na obale powerbanky a najčastejšie ide o LED diódy, ktoré indikujú, na koľko percent je powerbanka nabitá.

Displej sa nachádza na drahších modeloch a väčších powerbankách. Môžete napríklad vidieť zostávajúcu kapacitu powerbanky, hodnoty napätia atď.

Bezdrôtové nabíjanie sa označuje skratkou QI. Aby bola plne funkčná, musí byť nielen powerbanka, ale aj nabíjané zariadenie vybavené technológiou bezdrôtového napájania.

Podpora rýchleho nabíjania je veľmi užitočná, najmä keď cestujete a potrebujete zariadenie nabiť naozaj rýchlo. Takáto powerbanka dokáže nabiť štandardný telefón za menej ako 1 hodinu.

Solárny panel ocenia milovníci ekológie a tiež vášniví cestovatelia.

Baterka, ako už názov napovedá, je funkcia, ktorá vám poskytne aj batériu, ak napríklad cestujete v noci.

Zabudované káble sú veľmi praktické. Toto riešenie je praktické z toho dôvodu, že so sebou nemusíte nosiť ďalšie nabíjacie káble alebo na ne nemusíte myslieť.

Na trhu môžeme objaviť aj množstvo bezpečnostných prvkov, ktoré môžu mať napríklad poistku proti prehriatiu a podobne.

Cena powerbanky

Ako sme sľúbili v úvode, v poslednej kapitole predstavíme ceny. Ako vždy ich rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete a čo nemôžete očakávať.

Cena powerbanky do 12 € s DPH

V tejto cenovej kategórii môžeme očakávať veľmi malé powerbanky, ktoré nabíjajú telefóny a iné malé zariadenia. Ich kapacita stačí na jedno – maximálne dve nabitia a viac ako dva porty tu nemôžete očakávať.

Cena powerbanky od 12 € do 35 € s DPH

Tu už môžete naraziť na luxusné malé powerbanky s rôznymi funkciami, ako je napríklad bezdrôtové nabíjanie. Narazíte tu aj na veľké powerbanky, ktoré môžu vážiť až 500 gramov. Takéto batérie už dokážu spoľahlivo nabíjať notebook.

Cena powerbanky nad 35 € s DPH

Nájdete tu produkty, ktoré môžu stáť až 200 €. Takéto powerbanky sú veľmi luxusné a zvyčajne sú určené na dlhé cesty. Nájdeme tu aj všetky nabíjacie stanice, ktoré dokážu nabíjať niekoľko zariadení niekoľko dní.

Powerbanky: Powerbanky a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať novú powerbanku. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám pomohli pri výbere novej powerbanky.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe novej powerbanky a naplníte svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať powerbanky a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom powerbanky. Môžete tam tiež zistiť, ktoré powerbanky sú kde skladom a za akú cenu sa predávajú v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať