Menu Zavrieť

Ručné vysávače

rucny-vysavac

Potrebujete rýchlo vysať omrvinky a ďalší neporiadok pomocou kompaktného pomocníka? Potom sa vám bude do domácnosti hodiť ručný vysávač.

Ručný vysávač sa hodí všade tam, kde nie je vhodné použiť veľký klasický vysávač alebo tyčový vysávač. S ručným vysávačom zvládnete vysať efektívne a bez námahy. Navyše ho nemusíte použiť len v domácnosti, upotřebíte ho aj pri vysávaní vášho automobilu a na mnohých ďalších miestach. Ide vskutku o užitočného mobilného pomocníka.

Na trhu nájdete dnes mnoho rôznych modelov ručných vysávačov, ktoré sú skladom v mnohých obchodoch. Vďaka tomu nemusí byť jednoduché vyznať sa v záplave ponúk u rôznych predajcov. Každý model má rozdielne parametre a vybrať si ten správny ručný vysávač je značne obtiažne. Navyše vás to bude stáť aj váš drahocenný čas. Naše porovnanie ručných vysávačov vám tento čas ušetrí.

Ak nechcete stráviť výberom ručného vysávača niekoľko dní, prečítajte si tento článok, kde sa dozviete, ako vybrať ručný vysávač. Pozrieme sa tu na 10 najlepšie hodnotených modelov ručného vysávača. Potom sa tiež zameriame na dôležité parametre a mnoho ďalšieho. Vaša domácnosť ručný vysávač určite upotrebia. Hodí sa aj do auta a na ďalšie miesta. Ručný vysávač patrí medzi veľmi užitočné spotrebiča.

Ručné vysávače: Porovnanie 10 najlepších ručných vysávačov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších ručných vysávačov. Ako sme tieto modely vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto ručné vysávače si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

Porovnanie najlepších ručných vysávačov

NázovVzhľadHmotnosť (v kg)Typ vysávaniaHlučnosť (dB)Objem nádoby (v litroch)Doba prevádzky (min)Doba nabíjania (hod)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Sencor SVC 190Ručný vysávač Sencor SVC 1901,5Mokré a suché800,5151217,30Zobraziť v obchodoch
Electrolux ZB 6106 WDTRučný vysávač Electrolux ZB 6106 WDT0,94Mokré a suché?0,514469Zobraziť v obchodoch
Orava VY-224 BRučný vysávač Orava VY-224 B1,5Mokré a suché720,520538,88Zobraziť v obchodoch
ETA Verto 0442Ručný vysávač ETA Verto 04421,39Mokré a suché720,515629,90Zobraziť v obchodoch
Electrolux ZB 5112 ERučný vysávač Electrolux ZB 5112 E1,52Suché770,5111652,80Zobraziť v obchodoch
Black & Decker WDB 215 WARučný vysávač Black & Decker WDB 215 WA1,1Mokré a suché720,3781035,11Zobraziť v obchodoch
Bosch BHN 20110Ručný vysávač Bosch BHN 201101,4Suché??161258,90Zobraziť v obchodoch
ETA Carsha 1424Ručný vysávač ETA Carsha 14241,74Suché780,4201266,90Zobraziť v obchodoch
Grundig VCH 6130Ručný vysávač Grundig VCH 61300,7Mokré a suché800,5101437,02Zobraziť v obchodoch
ETA 3423 90000Ručný vysávač ETA 3423 900000,4Suché?0,420554Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia ručných vysávačov od ich užívateľov.

Ručné vysávače: Oplatí sa ručný vysávač zakúpiť?

Veľkou výhodou ručného vysávača je to, že sa jedná o malé prenosné zariadenie, ktoré je ideálne pre domácnosť a hodí sa aj do auta. V aute s ním môžete vysávať čalúnenia. Zvyčajne však má tento typ vysávača celkom slabú batériu a je navrhnutý tak, že konštrukcia ručného vysávača nie je vhodná pre vysávanie väčších plôch na podlahe, pretože to môže skončiť nepríjemnou bolesťou chrbta z dlhodobého ohýbanie. Nejedná sa teda o alternatívu k tradičnému vysávači, ale iba o doplnkové vybavenie, ktoré stojí za to mať doma.

Nemožno však poprieť, že je to najpohodlnejšie zariadenie, ktoré možno použiť na vysávanie čalúnenia v aute. Hodí sa aj na vysávanie čalúnenia nábytku alebo na čistenie ťažko prístupných miest – napríklad prachu z horných častí nábytku alebo okien. Niektoré modely majú tiež funkciu zberu vody z podlahy. Ručný vysávač je užitočným pomocníkom, ktorý sa u vás doma rozhodne nestratí.

Ako vybrať dobrý ručný vysávač

Ručné vysávače sú malé, mobilné zariadenia, ktoré sú ideálne pre čistenie rôznych zákutí v domácnosti, čalúnenie nábytku a hodí sa aj do auta. Rovnako ako u iných zariadení vyžaduje nákup tohto modelu poznať určité parametre. Preto sme pripravili túto časť článku. Dozviete sa tu o parametroch, ktoré je potrebné poznať pre výber kvalitného ručného vysávača.

Výber podľa druhu napájanie ručného vysávača

Prvou vecou, ​​na ktorú je dôležité sa zamerať, je typ napájania. Stretnete sa s 2 typy napájania. Tým prvým je napájanie z elektrickej siete a druhé je napájanie pomocou akumulátora.

Ručný vysávač napájaný z elektrickej siete

Ručný vysávač, ktorý je napájaný z elektrickej siete, nie je úplne obvyklým modelom. Hodí sa vtedy, ak potrebujete o niečo vyšší výkon ako vie ponúknuť ručný aku vysávač.

Ďalej nájdete aj modely, ktoré sa dajú napájať zo zapaľovania v aute. Tento typ je ideálny pre čistenie vozidla. Bohužiaľ sa veľmi nehodí na vysávanie v domácnosti, pretože zvyčajne musí byť neustále pripojený k zásuvke v aute alebo mať veľmi slabú batériu. Modely však budú vhodné pre čistenie všetkých povrchov.

Ručný vysávač akumulátorový

Aku ručné vysávače sú populárne medzi zákazníkmi a patrí medzi najpredávanejšie modely. Nájdete od nich na trhu širokú ponuku rôznych modelov. Sú populárne, pretože majú malú hmotnosť. Vďaka tomu majú veľmi dobrú mobilitu. Ďalšou výhodou je, že u ručného vysávača s akumulátorom, sa vám nebude nikde pliesť kábel od napájania.

U batériového vysávača je akumulátor veľmi dôležitou súčasťou, preto je nutné sa zamerať aj na parametre samotného akumulátora. U neho je dôležité sa predovšetkým zamerať na výdrž batérie, kapacitu a typ batérie.

Akumulátor u aku vŕtačky je jedným z hlavných a dôležitých parametrov. Určuje nám to, ako dlho budete schopní vŕtať s aku vŕtačkou a ako je daná vŕtačka výkonná.

Typy akumulátorov

  • Li-Ion batéria – Tento typ je tým najmodernejším typom akumulátora v súčasnej dobe. Má výborné vlastnosti a vydrží oveľa dlhšie ako ostatné typy batérií. U naprostej väčšiny aku vysávačov sa stretnete práve s týmto typom batérie. Tieto batérie by sa nikdy nemali vybiť až do prázdnej kapacity.
  • Ni-Cd batérie – Tento typ batérie má o niečo väčšiu odolnosť proti celkovému vybitiu. Ide o starší typ batérie. Má nižšiu kapacitu. Do nových prístrojov sa tento typ batérie už veľmi nepoužíva.
  • Ni-Mh batérie – Tento typ batérie má väčšiu kapacitu ako Ni-Cd a to zhruba dvojnásobnú. Tento typ batérie sa vedia rýchlejšie nabíjať avšak jeho nevýhodou je malé napätie článku.

Pri ručných vysávačov sa najčastejšie stretnete s modelmi s Li-Ion batériou.

Veľkým problémom tohto typu zariadenia je ich pracovný čas – hoci štandard je okolo 15 min až 30 min, existuje mnoho zariadení, ktoré majú už po 8 minútach vybitú batériu. Preto skontrolujte, ako dlho vaše zariadenie vydrží na plné nabitie, a pamätajte na to, že časté používanie urýchľuje vybíjanie batérie.

Doba nabíjania je tiež dôležitá. Ak zariadenie pobeží po dobu 5 minút a potom sa nabíja pol dňa, nebude to pre nás efektívne ani prívetivé.

Oplatí sa vybrať ručný vysávač, ktorý má indikátor nabitia batérie. Vďaka tomu budete môcť skontrolovať, či je batéria nabitá do plna.

Ručný vysávač a objem nádoby

Veľkosť nádoby na nečistoty je veľmi dôležitým parametrom. Čím je objem nádoby väčšia, tým menej často ho musíte vyprázdňovať. Nemôže však byť príliš veľký, pretože potom celková veľkosť zariadenia výrazne narastá a ručný vysávač sa tak stáva ťažkým a nie príliš šikovným. Čo nám môže odstrániť výhody, kvôli ktorému si ľudia ručný vysávač predovšetkým zaobstarávajú. Týmito výhodami je dobrá mobilita, praktickosť a nízka hmotnosť.

Vysávanie mokré alebo suché?

Ďalej je dobré premýšľať nad tým, či budete chcieť vysávať aj na mokro. Väčšina dostupných lacných modelov ponúka suché vysávanie. S ním vysajete všetky suché nečistoty. Ak vás trápia aj mokré nečistoty, potom si môžete vybrať ručný vysávač, ktorý je prispôsobený pre mokré vysávanie.

Je dôležité si však uvedomiť, že modely na mokré vysávanie sú o niečo viac drahšie, než tie na suché vysávanie. S modelmi na mokré vysávanie však získate oveľa viac funkčnosti a taký model sa stane oveľa viac univerzálnym ručným vysávačom.

Doba prevádzky

Je veľmi dôležité, ako dlho bude ručný vysávač schopný fungovať, keď je batéria plne nabitá. Rozdiely medzi jednotlivými modelmi sú pomerne veľké. Na trhu sú k dispozícii modely s dobou prevádzky od 5 do 30 minút.

Je tiež vhodné skontrolovať dobu nabíjania batérie pre daný model. Nákup zariadenia, ktoré bude fungovať po dobu 10 minút a nabíjať sa pol dňa nepretržite, nie je najrozumnejším riešením.

Príkon a výkon

Pri nákupe vysávača by sme mali venovať pozornosť tiež príkonu zariadenia. Príkon nám do istej miery ovplyvní aj výkon prístroja. Udáva sa vo Wattoch (W).

Vopred je jasné, že ručný vysávač nikdy nebude mať silu klasického vysávača. Mal by však byť dostatočne silný, aby dokázal vysporiadať aj s neporiadkom ako sú napríklad vlasy a chlpy na pohovke od domácich maznáčikov.

Hlučnosť vysávača

Pri výbere ručného vysávača nezabúdajte ani na hlučnosť. Tento parameter sa môže stať síce ako nedôležitý, ale je dôležitý vtedy, ak máte citlivý sluch alebo máte domácich miláčikov. Príliš hlučný vysávač vám môže vadiť aj z mnohých viac dôvodov. Preto sa oplatí sledovať tento parametra pred kúpou konkrétneho modelu vysávača.

Pokiaľ chcete tichý vysávač, vyberajte modely s hlučnosťou okolo 55 až 70 dB. Stredne hlasné vysávače majú hodnoty hlučnosti od 70 do 80 dB.

Nad 80 dB možno považovať vysávače už za veľa hlučné. Hlučnejšie vysávače môžu byť nepríjemné na používanie.

Filtre

Ak ste alergický alebo máte rodinu s alergiami, je dobré si zakúpiť ručný vysávač s filtrom. HEPA filter umožňuje zachytiť baktérie, vírusy a roztoče. Vďaka tomu sa stará o blaho členov domácnosti a minimalizuje nepríjemné príznaky alergií. Je vhodné skontrolovať, či je filter vo vysávači vymeniteľný alebo umývateľný. Pri ručných vysávačov sa môžete stretnúť 2 typy filtrov.

Možno si vybrať z týchto filtrov:

  • Mikrofiltr – Mikrofilter je vyrobený z tkaniny. S týmto typom filtrácie stretnete predovšetkým u veľmi lacných modelov.
  • HEPA Filter – HEPA Filter je pokročilejším typom filtrácie. Je veľmi účinný. Tento filter sa hodí predovšetkým pre alergikov, pretože dokáže zachytiť až 99% prachových častíc.

Príslušenstvo a funkcie ručného vysávača

Ručné vysávače nemajú toľko príslušenstva ako klasické vysávače, ale veľa výrobcov pridáva jeden alebo dva ďalšie kefy, aby bol model atraktívnejší.

Z príslušenstva je užitočný kefa na čistenie kobercov a čalúnenia, ako aj špeciálny nástavec k lepšiemu dosiahnutiu ťažko prístupných miest. Pokiaľ máte zvieratá, skontrolujte, či daný produkt, ktorý vás zaujíma, ponúka aj príslušenstvo pre lepší zber vlasov z rôznych povrchov.

Z príslušenstva si môžete ešte vybrať nabíjaciu stanicu, turbokefa, štrkový nástavec alebo štrbinovú trubicu.

Hmotnosť

Ďalším dôležitým kritériom je hmotnosť ručného vysávača. Prenášanie ťažkého zariadení po dobu niekoľkých minút nie je veľmi pohodlné. Preto stojí za to vybrať si produkt, ktorý váži maximálne 2,5 kg. Potom bude vysávanie príjemné.

Cena ručného vysávača

Cena ručného vysávača je dôležitým parametrom, pomocou ktorého sa väčšina zákazníkov bude riadiť. Preto sa poďme pozrieť na to, v akých cenových reláciách sa ručné vysávače pohybujú. Najlacnejšie ručný vysávač možno zakúpiť už za cenu okolo 400 € s DPH a to je veľmi ľudová a zároveň prívetivá cena. Ručný vysávač si dnes už môže zakúpiť prakticky každý.

Ak potrebujete dokonalý ručný vysávač s vysoko pokročilými funkciami, nie je problém sa dostať na cenovku v poriadku niekoľkých tisícov a dokonca aj desaťtisícov korún.

Aké sú najčastejšie cenovej hladiny ručných vysávačov?

Najlacnejšie ručné vysávače s cenou do 40 €

Čo môžete očakávať od najlacnejšej vysávačov s cenovkou do 40 € s DPH? Jedná sa o najlacnejší modely a tie úplne najlacnejšie možno zakúpiť za cenu už okolo 15 € s DPH. Tieto modely majú základné vybavenie a horšie parametre batérie. Vďaka tomu majú menšie výdrž.

Cena od 40 € do 80 €

Túto cenovú kategórii možno označiť za zlatú strednú cestu. Vyberiete si tu už o niečo pokročilejšie modely, ktoré neponúkajú len základné parametre. Vyberiete si tu aj typy ručných vysávačov pre mokré vysávanie. Tieto modely ponúkajú zvyčajne lepšiu výdrž batérie a to už okolo 15 minút (po túto dobu možno vysávať).

Najdrahší modely s cenou nad 80 €

Čo ponúka modely s najdrahšou cenovkou, ktorá sa pohybuje nad 80 € s DPH? Tieto modely ponúka dostatočný výkon. Vyberiete si tu modely s mnohými funkciami. Vyberiete si tu vysávač ako na suché vysávanie, tak i mokré. Tiež si tu môžete vybrať z rôznych farieb a zo zaujímavého dizajnu. Táto kategória ponúka veľmi kvalitné modely ručného vysávača.

Ručný vysávač: Značky dostupných modelov ručných vysávačov

Electrolux

Electrolux je švédsky koncern. Je to najväčší výrobca domácich aj profesionálnych spotrebičov. Môžete ho poznať vďaka mnohým výrobkom, ktoré sa používajú nielen v domácnosti. Zaujímavosťou je, že výraz „vysávať“ vychádza z pôvodného názvu Lux. Za úspechom Luxu stojí aj to, že sa zo značky stalo synonymum pre vysávanie, teda vysávanie. V roku 1912 bol pod názvom Lux I uvedený na trh prvý vysávač vyrobený spoločnosťou Lux v Štokholme. Jeho cena bola 44 dolárov. Od tej doby sa vysávanie u nás hovorí tiež luxovanie.

Ručné vysávače Sencor

Sencor je pôvodne japonská značka, ktorej sa podarilo expandovať do celého sveta, vrátane Slovenskej republiky. Vysávače Sencor vsádza na širokú ponuku sortimentu. Značka Sencor ponúka rôzne druhy vysávačov najmä s označením SVC, od bezvreckových, tyčových až po sáčkové a robotické vysávače. Vysávače Sencor sú predovšetkým známe vďaka svojej rade SVC.

Ručné vysávače Bosch

Firma Bosch je u nás tiež veľmi dobre známa. Jedná sa o Nemeckou firmu založenú Robertom Boschom. Bosch produkuje výrobky už takmer 130 rokov. Robí veľa domácich spotrebičov, ktoré potrebujete každý deň vo svojej domácnosti vrátane ručných vysávačov. Od tohto výrobcu si môžete vybrať kompaktné univerzálne vysávače na hrubé a mokré nečistoty. Ďalej si môžete od neho zakúpiť typy na vysávanie kamenného prachu, dreveného prachu a mnoho ďalších. Výnimkou nie sú ani ručné vysávače.

Ručné vysávače Hoover

História firmy Hoover, založenej v USA, sa viaže až k roku 1908. Začínala výrobou vysávačov. Značka Hoover ponúka hlavne valcové vysávača (bezsáčkové), akumulátorové, robotické, stojaté, ručné vysávače a čističe matracov.

Ručné vysávače Philips

Holandská značka Philips sa zaoberá tiež výrobou mnohých druhov vysávačov. Najčastejšie od nich zakúpite modely so sáčkom s klasickou konštrukciou. Zakúpite od nich aj ručný vysávač. Ich ručné vysávače majú dobré nabíjanie a sú vhodné pre domácnosť.

Ručné vysávače ETA

ETA je českou firmou a neznámejšou českou značkou pre domáce spotrebiče. Bola založená podnikateľom Janom Prošvicom. Najprv sa ETA preslávila výrobou elektrických žehličiek. Po znárodnení za socializmu bola na výrobu pridružená aj výroba vysávačov. Táto výroba sa počas krátkej doby stala jej hlavným výrobným programom. V roku 1981 bolo napríklad vyrobené až 2 500 000 kusov ETA x400. Modely ETA sa môžu radiť medzi tie najlepšie vysávača.

V dnešnej dobe ETA ponúka niekoľko druhov vysávačov. Môžete si u nej vybrať sáčkové, bezsáčkové, viacúčelové, ručné a tyčové vysávača.

Ručný vysávač a pár slov záverom

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový ručný vysávač. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru. Nový ručný vysávač už na vás čaká v niektorom z mnohých internetových obchodov, kde ho majú na sklade.

Dúfame, že sme vám s úlohou výberu nového ručného vysávača pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Dostupné ručné vysávače nájdete skladom v mnohých internetových obchodoch, ktoré predávajú spotrebiča do domácnosti.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaciu portál Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom ručného vysávača.

5/5 - (5 votes)