Menu Zavrieť

Aku skrutkovače

aku-skrutkovac

Aku skrutkovač je užitočným nástrojom pre všetkých domácich majstrov a tiež aj pre profesionálov. Toto náradie sa hodí do každej domácnosti. Ak vás nebaví skrutkovanie ručne, potom je aku skrutkovač pre vás dobrou voľbou. Skrutkovanie je s aku skrutkovačom veľmi jednoduché. Funkciu aku skrutkovača zvládnu aj všetky aku vŕtačky, však aku vŕtačka je drahšie a nemusíte u nej využiť všetky funkcie. Aku skrutkovač tiež ponúka aj výhody. Medzi hlavnú výhodu patrí nižšia hmotnosť, ľahšie manipulácia a oveľa menšie cena oproti ponuke aku vrtačky.Na trhu je v dnešnej dobe dostupná celý rad rôznych modelov aku vŕtacích skrutkovačov. Vďaka tomu nemusí byť jednoduché sa medzi jednotlivými modelmi vyznať. Navyše sa u nich stretnete s celou radou rôznych parametrov. Aby ste nemuseli tráviť svoj drahocenný čas pri výbere najlepšieho aku skrutkovača, spísali sme pre vás tento článok, kde sa dozviete, ako vybrať aku skrutkovač. Ďalej sa tu pozrieme aj na najlepší modely aku skrutkovača.

Tento článok na testovo.sk vám pomôže s výberom. Pracovali sme na ňom po mnoho hodín a vybrali sme pre vás tie najlepšie modely a dôležité parametre. Zamerali sme sa tu na veľmi dôležité parametre ako je ergonómia, konštrukcia aku vŕtačky, parametre akumulátora, motor, rýchlosť otáčania, funkcie, príslušenstvo a samozrejme aj cena modelu. V tomto článku nájdete všetko, čo potrebujete pre výber aku skrutkovača.

Pozrite sa tiež aj na náš článok, ktorý sa zameral na aku vŕtačky.

7 najlepších modelov aku skrutkovačov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 7 najlepších aku skrutkovačov. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto aku vŕtacie skrutkovače si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

Porovnanie aku skrutkovačov

NázovVzhľadKapacita batérie (mAh)Maximálne otáčky (ot./min)Krútiaci moment (Nm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Narex AS 37-Li HybroAku skrutkovač Narex AS 37-Li Hybro850280424,70Zobraziť v obchodoch
Bosch GSR 12-15Aku skrutkovač Bosch GSR 12-15200013001574,40Zobraziť v obchodoch
iGude MS 4.0-150-17Aku skrutkovač iGude MS 4.0-150-17426,99Zobraziť v obchodoch
BOSCH IXO V BasicAku skrutkovač BOSCH IXO V Basic11772154.539,77Zobraziť v obchodoch
Extol 402113 Aku skrutkovač Extol 402113 1300180421Zobraziť v obchodoch
FIELDMANN FDS 10101-A 50002151Aku skrutkovač FIELDMANN FDS 10101-A 50002151130015,20Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia aku skrutkovačov od ich užívateľov.

Ako vybrať aku skrutkovač

Užitočný nástroj, ako je aku skrutkovač, je užitočný prakticky vždy a v každej domácnosti a príležitosti – či už ide o opravu nábytku, zavesenie obrázka alebo hobby. Časy, keď je hlavným nástrojom ručný skrutkovač, sa pomaly stávajú minulosťou. Už nemusíme ručne skrutkovať skrutky. Existuje dobrý spôsob, ako zlepšiť všetky domáce práce. Tým zlepšením je práve aku vŕtací skrutkovač.

S aku skrutkovačom zvládne malé opravy aj malé dieťa. Ak uvažujete o kúpe tohto typu zariadenia, prečítajte si tento návod na výber aku skrutkovača. Popíšeme si tu niekoľko dôležitých parametrov, ktorým by mal venovať pozornosť každý kupujúci pri kúpe aku skrutkovača.

Aku skrutkovač a výkon

Pri nákupe akumulátorového skrutkovača by ste mali najprv skontrolovať výkon zariadenia. Je známe, že čím väčšia je výkon zariadenia, tým väčšie sú jeho možnosti. To však neznamená, že musíme kúpiť najvýkonnejší skrutkovač, ktorý nájdete v obchode. Najprv bude potrebné premýšľať o tom, pre aké úlohy budete tento nástroj používať. Nezabudnite, že pre vŕtanie a skrutkovanie možno použiť aj menej výkonnejšie modely. Niektoré zariadenia môžu tiež fungovať ako zariadenie 2 v 1. Ak však túto funkciu nechcete používať, nestojí za to míňať viac peňazí za viacúčelový aku skrutkovač.

Napätie

Napätie nám udáva to, ako výkonný daný aku skrutkovač je. Tiež je ďalším parametrom, ktorý nám povie, pre akú prácu môžeme použiť akumulátorový skrutkovač. Napätie sa udáva vo voltoch (V).

Napätie od 3,6 V po 4,8 V

V súčasnej dobe na trhu nájdeme najčastejšie zariadení s napätím od 3,6 až po 4,8 V. Také skrutkovače budú ideálne pre skrutkovanie nábytku alebo domácej elektroniky.

Napätie od 6,5 V po 10 V

Zariadenie s napätím 6,5 až 10 V budú ideálne pre menšie renovačné práce.

Napätie od 9,6 V po 14 V

Naproti tomu napätie 9,6 až 14 V umožní užívateľovi používať aj funkciu vŕtania. Takýto skrutkovač je obvykle tiež vybavený prevody umožňujúcimi prispôsobenie rýchlosti materiálu, s ktorým pracujeme.

Napätie od 18 V a vyššie

Skrutkovače s najvyšším výkonom 18 V alebo viac, sú nástrojmi, ktoré poslúži aj profesionálom. Často majú tiež funkciu zdvihu, ktorá umožňuje vŕtanie dier v stenách. Pokiaľ chcete doma tiež vŕtať, vyberte si model s napätím okolo 18 V.

Aku skrutkovač – hmotnosť

Pre niekoho sa môže hmotnosť skrutkovača zdať ako triviálne parameter. Každý, kto mal príležitosť pracovať s podobnými nástrojmi, však vie, že ťažký skrutkovač môže byť nepríjemné používať. Obzvlášť ak akumulátorový skrutkovač držíte jednou rukou po celú dobu. Preto pri výbere zariadenia by sme sa mali uistiť, že ich môžeme ľahko ovládať len jednou rukou. Aku skrutkovač by teda nemal byť príliš ťažký. Ľahký skrutkovač vám nespôsobí tras ruky, ktorý môže spôsobiť zle vykonanú prácu. Dobrá hmotnosť sa pohybuje okolo 400 gramov. Veľmi výkonné modely môžu vážiť až okolo 700 gramov. Niektoré modely aku skrutkovače sú dokonca ešte ťažšie.

Aku skrutkovač: Batérie / akumulátor

Odolná batérie je veľmi dôležitým prvkom aku skrutkovača. Batéria by mala umožňovať pohodlné používanie. U akumulátora záleží hlavne na dobe použiteľnosti. Dĺžka by mala byť primeraná, aby umožnila vykonávanie plánovaného úkonu.

Nabíjanie by malo byť tiež optimálna a nemalo by trvať príliš dlho. Pracovná doba závisí na vykonanej práci, náročnejšie činnosti spôsobí rýchlejšiu spotrebu batérie.

V súčasnej dobe výrobcovia používajú vo svojich výrobkoch jednu z troch batérií: Ni-Cd, čo je nikel-kadmiová batéria, Li-Ion – lítium-iónová batéria, a Ni-MH – nikel-metal hydridová batérie.

Typy akumulátorov

  • Li-Ion batéria – Tento typ je tým najmodernejším typom akumulátora v súčasnej dobe. Má výborné vlastnosti a vydrží oveľa dlhšie ako ostatné typy batérií. U naprostej väčšiny aku vŕtačiek a aku skrutkovačov sa stretnete práve s týmto typom batérie. Keďže sa dá hodnota aktuálneho nabitia ľahko kontrolovať, je u väčšiny modelov s týmto typom akumulátora ukazovateľ stavu batérie. Tieto batérie by sa nikdy nemali vybiť až do prázdnej kapacity.
  • Ni-Cd batérie – Tento typ batérie má o niečo väčšiu odolnosť proti celkovému vybitiu. Ide o starší typ batérie. Má nižšiu kapacitu. Do nových prístrojov sa tento typ batérie už veľmi nepoužíva.
  • Ni-Mh batérie – Tento typ batérie má väčšiu kapacitu ako Ni-Cd a to zhruba dvojnásobnú. Tento typ batérie sa vedia rýchlejšie nabíjať avšak jeho nevýhodou je malé napätie článku. Výhodou tejto batérie je tiež šetrnosť k životnému prostrediu.

Krútiaci moment u aku skrutkovača

Krútiaci moment je parameter, ktorý určuje silu s ktorou aku skrutkovač utiahne a povolí skrutky.

Akumulátorové skrutkovače ponúkajú dobrý výkon za dobré ceny, vrátane dostatočného krútiaceho momentu.

Obvykle nájdeme tento parameter v Nm. Udávajú sa parametre pre mäkké a tvrdé skrutkovanie. Mäkké skrutkovanie, tj. Také, kde je skrutka zaskrutkovaná do mäkkého materiálu, je charakterizované tým, že krútiaci moment sa zvyšuje s hĺbkou skrutky.

Pri tvrdom skrutkovaní sa moment v konečnej fáze rýchlo zvyšuje. Nezabudnite však, že krútiaci moment by nemal byť menší ako 5 Nm. Lepšie aku skrutkovače môžu dosahovať krútiaceho momentu až okolo 30 Nm.

Ak však plánujete zariadenie často používať, mali by ste sa rozhodnúť pre model, ktorý vám umožní nastaviť si krútiaci moment úplne ľubovoľne. Vďaka tomuto riešeniu bude zariadenie funkčnejšie a umožní skrutkovanie skrutiek do rôznych typov povrchov

Motor aku skrutkovača

Typ motora nie je tým najdôležitejším parametrom, ale aj tak je dobré poznať čo sa skrýva za motor vnútri daného modelu aku skrutkovača. Vďaka rozdielnym typom motorov môžu mať rôzne aku skrutkovače odlišnú silu a výkon. Akumulátorové vŕtačky majú dva typy motorov a to klasické elektromotory a bezuhlíkové motory.

Uhlíkový motor

Klasický elektromotor potrebuje k svojmu fungovaniu uhlíky. Za nejaký čas môže dôjsť k ich opotrebeniu a to je nevýhodou klasických elektromotorov. Vďaka tomu sa môžu tvoriť rozličné poruchy.

Výhodou elektromotora v aku vŕtačkách je ich nízka cena.

Motor bezuhlíkový

S bezuhlíkovým motormi sa stretneme u aku skrutkovačov, ktoré sú o niečo drahšie. A to preto, že tento typ motora eliminuje nevýhody klasického elektromotora. Bezuhlíkový elektromotor je vybavený viac elektronickými súčiastkami a má tak o niečo dôkladnejšie spracovanie. A to sa odráža aj v jeho cene.

Tento elektromotor je novým typom. Nevýhodou je jeho drahšia obstarávacia cena. V dlhodobejšom horizonte vám prinesie nižšie náklady na prevádzku aku vŕtačky a to vďaka tomu, že má efektívnejšie a lepšie odber energie z batérie. Má teda oveľa lepšiu účinnosť a efektivitu.

Príslušenstvo a funkcie aku skrutkovača

Aku skrutkovače sú rovnako ako iné nástroje vybavené celým radom rôzneho príslušenstva a funkcií, ktoré vám uľahčia prácu.

  • Kufor – Kufor je vhodným príslušenstvom pre ľahké uskladnenie a prenos aku skrutkovača.
  • Regulátor otáčok – Jedná sa o ovládací prvok, s ktorým si jednoducho prispôsobíte otáčky aku skrutkovača.
  • Súprava bitov – Súprava bitov sa hodí. Vďaka nej zaskrutkujete akýkoľvek skrutku. Pri niektorých modeloch môže byť súčasťou balenia a do niektorých si musíte sadu bitov dokúpiť.
  • Osvetlenie – Osvetlenie je užitočným príslušenstvom. Vďaka nemu vždy uvidíte tam, kde skrutkujete. Osvetlenie býva väčšinou riešené LED diódou.
  • Indikátory – Indikátory vás budú informovať o aktuálnom stave chode či nabíjania.
  • Príklep – Príklep iste každý pozná od vŕtačiek. Môžete si vybrať aj aku skrutkovače s príklepom, ktoré vám umožní vŕtať do steny. Tieto modely sa skôr podobajú aku vŕtačkám než skrutkovačom.

Cena aku skrutkovača

A parameter nakoniec, ktorý bude zrejme zaujímať úplne každého. A tým parametrom je cena produktu – aku skrutkovača. Za koľko sa predávajú aku skrutkovače? Na to sa pozrieme tu. Aby ste mali lepší prehľad o cenovej ponuke, pozrieme sa tu na jednotlivé cenovej kategórie.

Cena do 28 €

V cenovej kategórii do 28 € s DPH nájdete úplne tie najzákladnejšie modely. Tieto modely zvládnu uťahovať a povoľovať skrutky či matice. Ide o menej výkonné modely.

Cena od 28 € do 55 €

Táto cenová kategória vám ponúkne lepšie modely aku skrutkovačov. Nájdete u nich i dokonalejšie príslušenstva a funkcie ako je napríklad ľad osvetlenie či transportný kufrík. V tejto cenovej kategórii si vyberiete už modely od známych značkových výrobcov.

Cena nad 55 €

Táto cenová kategória ponúkne veľmi vyspelé modely aku skrutkovača. Možno si tu vybrať aj modely s príklepom, modely vybavené sady s bitmi a mnoho ďalšieho. Tieto modely majú oveľa lepší krútiaci moment. Možno si vybrať aj model s až 150 Nm krútiaceho momentu. Najdrahšie modely môžu stáť aj viac ako 80 € s DPH. Takéto modely majú veľmi dobré akumulátory s veľkou výdržou a odolnosťou.

Aku skrutkovač a pár slov záverom

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový aku skrutkovač. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru. Nový aku skrutkovač už na vás čaká v niektorom z mnohých internetových obchodov.

Dúfame, že sme vám s úlohou výberu nového aku skrutkovača pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Dostupné aku skrutkovače nájdete skladom v mnohých internetových obchodoch, ktoré predávajú nielen náradie pre domácich majstrov.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na portál Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom aku skrutkovača.

4.2/5 - (6 votes)