Menu Zavrieť

Proteíny

proteín

Proteíny (bielkoviny) sú najdôležitejším výživovým doplnkom pre aktívnych športovcov a pre všetkých, ktorí chcú schudnúť.

Proteíny pomáhajú pri budovaní svalovej hmoty a súčasne zaisťujú ochranu a regeneráciu svalového tkaniva, ktorá sa cvičením opotrebováva. Majú aj mnoho ďalších benefitov pre naše telo – sú zdrojom energie pri nedostatku sacharidov, podporujú imunitný systém, pomáhajú regulovať hydratáciu tela a udržiavať správne pH krvi.

Ak pravidelne cvičíte alebo posilňujete, a napriek tomu na svojom tele nevidíte žiadny pokrok, potom by ste mali nákup proteínov zvážiť. Proteíny vám pomôžu k zvýšeniu výkonnosti a pri vašom úsilí pri budovaní svalovej hmoty.

Proteínové doplnky sú pripravené tak, aby zabezpečili optimálne a dostatočne rýchly rast svalovej hmoty a napomohli redukciu telesnej hmotnosti pri chudnutí.

Výrobcovia proteínových doplnkov prichádzajú stále s novými receptúrami, aby vyšli v ústrety širokému spektru zákazníkov, pretože každému vyhovuje niečo iné.

Neuspokojte sa s priemernými proteínmi. Vyžadujte kvalitu podporenú najmodernejšími výskumy a najšetrnejším výrobnými technológiami – jedine tak môžete svojmu telu dopriať kvalitné a funkčné látky.

Proteíny: Výber najlepších proteínových suplementov podľa hodnotenia užívateľov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 proteínových Supplement. Ako sme tieto produkty vyberali? Vybrali sme proteíny podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena proteínu, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

Názov proteínuVzhľadOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
MyProtein Impact Whey Protein 2500 gProteín MyProtein Impact Whey Protein 2500 g27,30Zobraziť v obchodoch
GymBeam True Whey Protein 2500 gProteín GymBeam True Whey Protein 2500 g25,95Zobraziť v obchodoch
Prom-IN Essential CFM Evolution 2250 gProteín Prom-IN Essential CFM Evolution 2250 g35,99Zobraziť v obchodoch
Scitec 100% Whey Protein Professional 2350 gProteín Scitec 100% Whey Protein Professional 2350 g36,70Zobraziť v obchodoch
Bodylab Whey Protein 100 1000 gProteín Bodylab Whey Protein 100 1000 g18,32Zobraziť v obchodoch
Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard 2270 gProteín Optimum Nutrition 100% Whey Gold Standard 2270 g38,50Zobraziť v obchodoch
NUTREND 100% Whey Protein 2250 gProteín NUTREND 100% Whey Protein 2250 g40,90Zobraziť v obchodoch
GymBeam Just Whey 1000 gProteín GymBeam Just Whey 1000 g18,95Zobraziť v obchodoch
Prom-IN Essential CFM Evolution 1000 gProteín Prom-IN Essential CFM Evolution 1000 g19,99Zobraziť v obchodoch
BioTech USA 100% PURE WHEY 2270 gProteín BioTech USA 100% PURE WHEY 2270 g31,99Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia proteínu od ich užívateľov.

Čo sú proteíny?

Proteín je bielkovina. Bielkoviny fungujú ako hlavný stavebný prvok svalov. Sú dôležité pre tvorbu a obnovu tkanív. Ak nemáte dostatočný príjem proteínov, ani pri intenzívnom cvičení sa rast svalovej hmoty nedostaví.

Dospelý človek by mal prijať 1 gram bielkovín na 1 kilogram svojej hmotnosti. Pri intenzívnom cvičení sa odporúča zvýšiť prísun bielkovín na 1,5 až 2 gramy na 1 kilogram. Pre silové športy a rozvoj svalovej hmoty je lepšie sa držať hornej hranice, teda na 1 kilogram váhy príjem 2 gramov bielkovín. Avšak pozor na prekračovanie odporúčaných dávok. V prípade proteínov neplatí, že čím viac, tým lepšie. Ich veľké množstvo môže zbytočne zaťažovať organizmus.

Dostatočný príjem bielkovín je veľmi dôležitý aj pri chudnutí. Bielkoviny sa podieľajú na odbúravanie tukov, ktoré sú postupne nahrádzané svaly a dochádza k celkovému spevneniu postavy. K tomu, aby tuky boli nahradené svaly, je nevyhnutná fyzická aktivita. Výsledky sa dostavia až pri kombinácii vyváženého jedálnička a sústavného dlhodobého cvičenia.

Aké potraviny obsahujú najviac proteínov?

Proteíny sa nachádzajú v jedle, ktoré bežne konzumujeme alebo by sme konzumovať mali, aby sme svojmu telu zabezpečili dostatočný príjem bielkovín. Najviac proteínov obsahujú vajcia, mäso a mliečne výrobky. Ak tieto potraviny zo zdravotných alebo etických dôvodov nejete, mali by ste telu dodávať bielkoviny vo forme proteínových doplnkov stravy. Potrebnú dávku bielkovín však nemusíte pokryť ani v prípade, že uvedené potraviny konzumujete pravidelne a aj vtedy si môžete pomôcť kúpením vhodných proteínov.

Ako vybrať proteín

Pri výbere vhodného proteínu, je dôležité, o aký doplnok sa jedná a množstvo, ktoré budete potrebovať. Každý človek potrebuje inú dávku – podľa charakteru tréningu a stavby tela.

Nenechajte sa zlákať nízkou cenou niektorých výrobkov, bez toho aby ste si pozorne prečítali ich zloženie. Vždy sa riaďte tým, čo je uvedené na balenie výrobkov. Ak je zloženie neznačkového výrobku rovnaké alebo dokonca lepšie, než zloženie drahé zmesi od renomovanej firmy, nie je dôvod siahnuť po drahším balení len kvôli popularite značky. Veľakrát potom platíte vysoké čiastky práve len za značku a marketingové kampane, ktoré tieto produkty propagujú.

Snažte sa kupovať výrobky pochádzajúce z krajín Európskej únie. Tieto proteíny sú vyrábané za prísnych zdravotných noriem. Zákaz používania geneticky modifikovaných plodín má pozitívny vplyv na kvalitu mlieka, z ktorého sa niektoré proteíny získavajú.

Aký je Váš cieľ – čo od proteínov očakávate?

Proteíny potrebujete pri intenzívnom cvičení a posilňovanie, aby sa u vás zvýšil objem svalovej hmoty. Proteíny je vhodné dopĺňať aj počas diéty, aby u neho nedošlo k úbytku svalov. Ideálny proteín pre vás si vyberiete podľa toho, čoho pri jeho užívaní chcete dosiahnuť.

Keď chcete schudnúť a udržať si svalovú hmotu

Pri diéte pre udržanie svalovej hmoty, sú vhodné vysokopercentný proteínové nápoje. Majú nižší obsah cukru aj tuku a skvele doplní deficit bielkovín pri diéte. Najbežnejšie býva srvátkový koncentrát – má ideálne spektrum aminokyselín aj biologickú dostupnosť, ktoré Vám môžu pomôcť pri Vašom úsilí znížiť telesnú hmotnosť a podiel pasívne telesnej hmoty.

Proteíny na rast svalov

Proteíny pre rast svalov sú proteíny zamerané na čo najaktívnejšie podporenie rastu svalovej hmoty. Ak chcete pribrať, kúpte si gainery. Sacharidy čiže gainery, sú sacharidovo-proteínové zmesi, ktoré sa užívajú za účelom navýšenia telesnej váhy na požadovanú hmotnosť. Vysoký obsah bielkovín zaisťuje nielen nárast svalstva, ale aj regeneráciu a ochranu svalového tkaniva.

Gainery obsahujú asi 20 – 50% proteínu v kombinácii so sacharidmi tak, aby podporili anabolické procesy v tele. Gainery majú pomerne vysokú energetickú hodnotu a sú chutné, takže sa môže stať, že to s ich konzumáciou preženiete a váš energetický príjem bude príliš vysoký.

Gainery sa konzumujú v podobe kokteilu ihneď po ukončení tréningu pre doplnenie glykogénových zásob pre zníženie únavy a naštartovanie regeneračných procesov.

Proteíny dopĺňajú glykogénové zásoby v pečeni, ktoré potom podporujú vyššiu výkonnosť, silu a výdrž organizmu pri fyzickej záťaži. Vďaka svojim vyváženým nutričným hodnotám nimi možno nahradiť jedno jedlo denne, najlepšie desiatu.

Držíte diétu?

Každý diétny program je nejakým spôsobom špecifický a vystavuje vás riziku nízkeho príjmu potrebných vitamínov a minerálov, ktoré by sme bežne získali z pestrej vyváženej stravy. Pri diéte můžere proteíny získať z vysokopercentného koncentrátu a doplniť multivitamínovými a minerálnymi doplnkami.

Vaša preferencie a zdravotné obmedzenia

Najrozšírenejším proteínom je srvátkový koncentrát. Má najlepšie skladbu aminokyselín, skvelú biologickú dostupnosť a nie je drahý. Vyrába sa zo srvátky, ktorá obsahuje iba stopové množstvo laktózy.

Ak však máte na laktózu intoleranciu, dajte prednosť proteínom obohateným o tráviace enzýmy, ktoré by vás mali zbaviť nežiaducich účinkov alebo dajte prednosť rastlinnému alebo hovädziemu proteínu.

Ak ste vegan, potom pre vás existujú aj vegánskej varianty. Môžu to byť jednozložkové proteíny, napríklad sójový, ryžový, tekvicový, hrachový alebo konopný. Nemajú však kompletné zastúpenie aminokyselín, ako mäso alebo srvátka. Preto je vhodné doplniť ich ešte ďalšími esenciálne aminokyselinami.

Pre vegánov alebo alergikov na srvátku na trhu existujú blend, čo sú zmesi niekoľkých rastlinných proteínov, ktoré svojím zložením aminokyselín srvátku napodobňujú.

Avšak žiadny rastlinný proteín nemá takú biologickú dostupnosť, ako proteín srvátkový.

Značky, ktoré môžete nájsť na výrobkoch:

  • WPI – Whey Protein Isolate – teda srvátkový proteínový izolát. Niekedy sa označuje v názvoch aj skratkou ISO.
  • WPC – Whey Protein Concentrate – teda srvátkový proteínový koncentrát.
  • BCAA – brained Chains Amino Acids čiže aminokyseliny s rozvetveným reťazcom aminokyseliny.
  • HYDRO – Hydrolyzát. Teda enzymaticky štiepený (predtrávený) – hydrolyzovaný proteín.
  • EAA – Esenciálna aminokyselina.
  • CFM – Cross flow microfiltration – metóda filtrovanie pri spracovávaní z mlieka.

Metóda CFM (Cross Flow Microfiltration)

Najlepšie proteíny sú proteíny vyrobené metódou CFM, pretože táto metóda plne zachováva nutričnú hodnotu proteínových produktov.

Vďaka tejto výrobnej technológii dochádza k takejto separácii proteínu z srvátky, že výsledný produkt obsahuje len zanedbateľné množstvo mliečneho tuku a laktózy (mliečneho cukru) bez toho by bol ochudobnený o účinnej biologickej zložky.

Technológiou CFM dochádza k šetrnému oddeleniu ušľachtilých bielkovín zo srvátky od ďalších látok, teda od zrazených (denaturovaných) bielkovín, mliečneho tuku a laktózy.

Pomer zrazených (denaturovaných) a nedenaturovaných bielkovín v bielkovinovom zdroji je spoľahlivým ukazovateľom jeho biologickej aktivity.

Čím väčšie množstvo nedenaturovaných bielkovín proteínový zdroj obsahuje, tým má proteínový produkt vyššiu účinnosť.

Hlavné výhody technológie CFM:

  • minimum denaturovaných bielkovín,
  • oddelenie bielkovín bez použitia chemikálií,
  • zachovanie biologicky účinných zložiek bielkovín,
  • srvátkový proteín obsahuje viac vápnika a menej sodíka,
  • zachované zostanú látky podporujúce imunitu organizmu (alfa-laktalbumíny, imunoglobulinya glykomakropeptidy),
  • maximálna podpora stimulácia produkcie silne anabolického rastového faktoru.

Druhy proteínov

Každý z proteínov má svoje špecifiká. Vďaka tomu si vyberú aj zákazníci so špeciálnym potravinovým režimom alebo požiadavky. Všetky vám pomôžu doplniť bielkoviny v tele, avšak môžete naraziť na výrobky rozdielnej kvality a ceny.

Srvátkový proteín

Srvátkové proteíny sú najrozšírenejším a najvyhľadávanejším výživovým doplnkom pre športovcov. Sú komplexným zdrojom bielkovín – obsahujú koncentrované proteínové zložky, esenciálne aminokyseliny vrátane BCAA (aminokyseliny s rozvetveným reťazcom), vitamíny a minerály.

Srvátkové proteíny sú obľúbené aj u profesionálnych kulturistov. Ako už názov napovedá, tento proteín sa získava z mliečnej srvátky. Okrem rastu svalov pomáha aj pri redukcii tukov. V črevách sa ľahko vstrebáva, takže vám po ňom nie je ťažko od žalúdka.

Srvátkových proteínov existuje niekoľko typov. Líšia sa od seba technológiou prípravy a vlastnosťami.

Srvátkové proteíny sa delia na koncentráty, izoláty a hydrolyzáty.

Srvátkový hydrolyzát

Hydrolyzáty sú najrýchlejší zástupcovia srvátkových proteínov. Sú vyrábané enzymatickou hydrolýzou.

Hydrolyzát alebo tiež hydrolyzovaný proteín má obsah bielkovín podobný ako izolát – obsahuje 70 až 90% proteínu. Jeho výhodou je rýchla a jednoduchá vstrebateľnosť, vysoký obsah vápnika a nízky obsah sodíka a zásluhou spôsobu získavania i jeho čistota. Napomáha odkysľovanie organizmu a vďaka širokému spektru obsiahnutých aminokyselín zaručuje správnu regeneráciu svalov a rast svalovej hmoty.

Preto je prípravok vhodný v závere diéty alebo pri poruchách trávenia. K jeho dochucovanie sa väčšinou nepoužíva cukor, ale umelé sladidlá, ktoré majú minimum energie. Kvôli štiepenie je finálny produkt horký. Nie je teda príliš chutný, ale jedná sa o nutrične vyvážený produkt. Nevýhodou je okrem chuti vysoká cena vzhľadom k nákladom na ich výrobu.

Srvátkový izolát

Izoláty obsahujú 75 – 90% bielkovín. Sú väčšinou vyrobené metódou CFM. Zaručujú maximálnu čistotu, vysokú biologickú hodnotu a výbornú stráviteľnosť i chuť.

Izoláty je vhodné užívať predovšetkým pri diéte, pretože neobsahujú toľko sacharidov ako koncentrát. Rýchlo sa vstrebávajú a preto sú dobré tiež po tréningu. Zvyčajne obsahujú viac umelých sladidiel. Pretože izoláty obsahujú iba malé množstvo mliečneho cukru, sú vhodné aj pre športovcov s intoleranciou na laktózu.

Srvátkový koncentrát

Srvátkový koncentrát obsahuje menšie množstvo bielkovín (50 až 80%) a viac tukov a sacharidov. Na druhú stranu má ale viac aktívnych látok prospešných pre črevnú mikroflóru a imunitu.

Je veľmi chutný a zaobstaráte ho, v porovnaní s ostatnými proteínov srvátky, za najnižšiu cenu. Tento proteín je o niečo pomalší pre trávenie. Je vhodný aj pre rekreačných športovcov.

Ak chcete schudnúť, lacným srvátkovým koncentrátom sa vyhnite. Majú síce lepšiu chuť, ale obsahujú veľké množstvo sacharidov, po ktorých naopak skôr priberiete.

Svojmu telu prospejete, keď kúpite drahšie, ale kvalitné hydrolyzátory alebo izoláty, aj keď nemajú nelepší chuť.

Kazeínovej proteín

Kazeín je mliečny proteín. Mliečne proteíny a kazeín sú ideálne alternatívy obľúbeného srvátkového proteínu. Obsahujú veľké množstvo pomaly sa uvoľňujúcich bielkovín a zásobujú vaše svaly medzi jedlami aj počas spánku.

Kazeínovým proteínom sa tiež hovorí nočné proteíny. Poskytujú krvnému obehu pomalý, ale vyrovnaný prísun aminokyselín.

Kazeín sa rovnako ako srvátkové proteíny vyrába zo srvátky, avšak oproti ostatným srvátkovým bielkovinám obsahuje viac glutamínu.

Tak ako srvátkový proteín, aj kazeín má vysoký obsah esenciálnych aminokyselín a vysoký podiel BCAA. K najobľúbenejším kazeínovým proteínom patrí kazeinát vápenatý a micelárny kazeín – najčistejšie a najchutnejšie forma kazeínového proteínu.

Pretože sa extrémne dlho vstrebáva (6 až 8 hodín), je primárne používaný ako nočný proteín. Vzhľadom k tomu, že má dlhšiu dobu trávenia, čo vedie k stálemu zvyšovaniu hladiny aminokyselín, podporuje anabolický proces, počas ktorého dochádza k rastu svalovej hmoty.

Najväčším prirodzeným zdrojom kazeínu sú mliečne výrobky, ako je tvaroh, jogurt, kefír alebo syry.

Hovädzie beef proteín

Hovädzie proteíny sú ľahko stráviteľné proteíny s rýchlou absorpciou. Vyrábajú sa z hovädzieho mäsa. Charakteristický pre nich je vysoký podiel bielkovín v sušine, široké spektrum aminokyselín a len stopové množstvo tukov a sacharidov. Obsahuje keratín, ktorý má schopnosť stimulovať tvorbu IGF-1, čo je rastový hormón s anabolickými účinkami. Ďalšou veľkou prednosťou hovädzích proteínov je, že neobsahujú cholesterol ani laktózu. Preto sú skvelým riešením pre toho, kto má intoleranciu na laktózu.

Hovädzie beef proteín pomáha zvyšovať silu a výkon, má vysoký obsah arginínu, zvyšuje prekrvenie a retenciu dusíka a prispieva k vytvoreniu a obnove kolagénu. Tieto proteíny majú vysoký obsah glycínu, prolínu a hydroxyprolínu, obsahujú aj vitamín B6, B12, železo, draslík, horčík a zinok.

Musíte však počítať s tým, že nezanedbateľnú časť obsahu tvorí kolagén. Ten síce zvyšuje percentuálne zastúpenie bielkovinové zložky, nemá však žiadny vplyv na tvorbu svalovej hmoty.

Najvhodnejšie je užívať ho krátko pred alebo po tréningu, prípadne hneď ráno a v období predsúťažnej príprav. Hovädzie proteín môžete použiť aj ako vhodnú alternatívu hlavného jedla. Avšak nie je príliš chutný a je drahšie.

Proteíny na rastlinnej báze

Zdrojom bielkovín môžu byť aj proteíny na rastlinnej báze. Napríklad sójové, ryžové, hrachovej, vaječné alebo konopné. Proteíny na rastlinnej báze podporujú rast a zachovanie svalovej hmoty a prispievajú k zdraviu kostí. Sú výborným proteínovým doplnkom najmä pre vegetariánov, vegánov a tých, ktorí majú intoleranciu na laktózu.

V porovnaní s živočíšnymi bielkovinami obsahujú iný pomer aminokyselín a menej kalórií a tuku.Navíc sú hodnotným zdrojom vlákniny, mnohých vitamínov, minerálov a niektoré i chlorofylu.

Iba quinoa, pohánka, chia semienka, sójový a konopný proteín obsahujú všetkých 9 esenciálnych aminokyselín, a patrí teda ku kompletným proteínom. Zostávajúcim proteínom na rastlinnej báze chýba jedna alebo viac esenciálnych aminokyselín. Z toho dôvodu vznikli viaczložkové rastlinné proteíny kombinujúci niekoľko zdrojov rastlinných bielkovín, a dopĺňajú tak všetky esenciálne aminokyseliny.

Sójový proteín

Sójové proteíny sa získavajú zo sójovej múky, ktorá je vyzrážaná, vymytá a potom usušená. Výsledkom je takmer 90% proteín, ktorý je obohatený o BCAA, aminokyseliny, arginín a glutamín. Konzumácia sójových proteínov pomáha znižovania pomeru cholesterolu v strave, čím obmedzuje riziko vzniku srdcových ochorení. Sójový proteín nepôsobí také hmotnostné prírastky, ako proteín srvátkový. Pretože obsahuje minimum tukov a sacharidov, je ideálny aj pri nízkokalorických redukčných diétach.

Je vyhľadávaný športovci, ktorí trpia intoleranciou na laktózu, vegánov a vegetariánov. Sójové proteíny majú schopnosť zvyšovať hladinu vnútornej produkcie tyroxínu, ktorý zrýchľuje metabolizmus.

Pre silové športy je použiteľný iba v kombinácii s ďalšími zdrojmi aminokyselín alebo v kombinácii s maltodextrínom

Majú pomerne rýchlu dobu vstrebávania a stráviteľnosti. Môžu sa užívať ráno aj pred spaním.

Ryžový proteín

Srvátkové a sójové proteíny môžu spôsobovať alergické reakcie. Pretože sa srvátkový proteín vyrába ako vedľajší produkt mliečnych výrobkov, môže ľuďom s citlivosťou na laktózu spôsobovať problémy. Alergia na sóju sú tiež veľmi časté.

Oproti tomu je ryžový proteín je bezpečnou voľbou pre vegánov, vitariáni a vegetariánov, ktorí sa chcú vyhnúť živočíšnym produktom, prítomným v srvátkových, kazeínových a vaječných proteínoch. Ryža je dokonalým zdrojom bielkovín, ktoré nedráždia žalúdok a nespôsobujú nadúvanie ani nebezpečné alergické reakcie.

Proteín z hnedej ryže obsahuje všetkých 8 esenciálnych aminokyselín, ktoré si telo nevie samo vytvoriť, ale potrebuje ich ku tvorbe všetky svalového tkaniva, hormónov a enzýmov. Obsah aminokyselín je porovnateľný so srvátkovým proteínom a je lepšia ako u sójového proteínu.

Ryžový proteín obnovuje svalové tkanivo po náročnom tréningu. Je vstrebávaný o niečo pomalšie ako proteín srvátkový, preto je ideálny zdroj bielkovín pre vytrvalostné atlétmi.

Bielkoviny vytvára termický efekt, čím zahrievajú telo a spaľujú oveľa viac kalórií než akákoľvek iná potravina. To všetko, pretože bielkoviny spotrebujú viac energie pri trávení, takže budete páliť kalórie aj niekoľko hodín po jedle. Kvalitné zdroje čistých bielkovín sú ideálnym doplnkom akejkoľvek redukčnej diéty.

Hrachový proteín

Hrachovej proteíny sa vyznačujú výbornou stráviteľnosťou a pomerne dobrou chuťou. Obsahujú 60 až 85% bielkovín, ktoré telo spracuje bezozbytku, takže jeho efektivita je vyššia ako u sóje. Bielkoviny, ktoré sa v hrachu vyskytujú, sú biologicky neaktívne a musia preto byť aktivované zvláštnymi enzýmy, aby sa stali biologicky dostupnými. Konzumáciou samotného hrášku vášmu zdraviu neprinesiete rovnaký prospech ako užívaním čistého hráškového extraktu.

Hrachovej proteíny obsahujú vysoké množstvo vlákniny, nízky počet kalórií, všetky esenciálne aminokyseliny, vytvárajú pocit nasýtenia, podporujú účinnosť svalov a zvyšujú hladinu energie. Sú vhodné tiež pre zdravé chudnutie.

Hrachovej proteíny pomáhajú obnoviť rovnováhu dusíka krátko po prekonaní fyzického stresu, rozširujú cievy a podporujú zdravé srdce, uľahčujú vstrebávanie vápnika, obsahujú minimálne množstvo sírnych proteínov, ktoré urýchľujú proces starnutia, prispievajú k prevencii vysokého krvného tlaku a podporujú správnu funkciu obličiek.

Sú porovnateľné s vaječnými a mliečnymi proteínmi. Obsah BCAA je v hráškovo proteínu vyššia ako u iných zeleninových proteínov.

Nehrozí ani alergické reakcie. Pretože sa z hľadiska efektivity hrachovej proteíny radí medzi najlepšie, je vyššia aj ich cena.

Vaječný proteín

Vajíčka patria medzi najlepšie zdroje bielkovín. Vaječný bielok slúži k výžive zárodku a rovnakú službu poskytne aj vám. Proteíny sa vyrábajú extrakciou bielkov – jedná sa o jeden z drahších proteínov.

Pretože vaječný proteín vyrobený z bielka, a nie zo žĺtka, neobsahuje žiadny cholesterol. Nerobí problémy ani ľuďom s intoleranciou na laktózu. Vyvoláva pocit zasýtenia, preto je vhodný aj pre jedincov, ktorí sa snažia schudnúť. Vysoký obsah živín napomáha tvorbe svalovej hmoty a upevňovanie fyzickej kondície

Kvalita bielkovín je najvyššia zo všetkých a obsiahnuté množstvo sa pohybuje nad 80%. Po kazeínu sa jedná o proteín s najdlhšou dobou trávenia, je preto vhodný pre užívanie pred spaním. Pre svoju obtiažnu stráviteľnosť môžu mať citlivejší jedinci menšie tráviace problémy.

Konopný proteín

Konopný proteín sa získava rozdrobením semienok konope. Extrakciou dôjde k vylúčeniu THC, nemusíte sa teda obávať halucinogénnych účinkov. Konopný proteín je jeden z najdrahších proteínov.

Vstrebáva sa rýchlejšie ako akýkoľvek iný proteín, je ľahko stráviteľný vďaka absencii oligosacharidov a inhibítorov trypsínu.

Konopné semienko je komplexným zdrojom bielkovín a súčasne je to jediná potravina schopná zachovanie života pri absencii inej potravy. Konopný proteín je plnohodnotným zdrojom potravy. Je považovaný za komplexný zdroj bielkovín, obsahuje všetkých 8 esenciálnych aminokyselín. Bielkovina edestínu sa nachádza iba v konope. Je podobná bielkovine ľudskej, ktorá podporuje vývoj buniek a DNA.

Konopný proteín obsahuje všetky aminokyseliny, ktoré ľudské telo potrebuje, vrátane tých esenciálnych. Má vysokú koncentráciu omega 3 a omega 6 mastných kyselín v ideálnom pomere 1: 3.

Pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi, je bohatý na vlákninu, Poporuje správnu funkciu pečene, znižuje riziko srdcové choroby, posilňuje imunitný systém a chráni proti chronickým ochorením, napomáha tráveniu, obsahuje kyselinu gama-linolénovú – tzv. Dobrý tuk, dôležitý pre kožu, vlasy , nechty i bunky. Je zdrojom železa, vápnika a množstvo ďalších živín vrátane vitamínov skupiny B, horčíka a vitamínu E

Konope má okrem rastu svalovej hmoty aj rad pozitívnych účinkov na metabolizmus, krvný tlak a srdce. Bohužiaľ pre stavanie svalov neponúka dostatočný obsah bielkovín, ktorý tu býva nižšia ako 80%.

Doba stráviteľnosti je stredná, takže ho môžete využiť ako univerzálny doplnok stravy.

Brusnicový proteín

Brusnicový proteín je jediný 100% rastlinný proteín obsahujúci 25% podiel bielkovín vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín. Brusnicový proteín sa extrahuje použitím procesu studenej extrakcie, vďaka ktorej je zachovaná prírodná rovnováha a všetky prírodne sa vyskytujúce mastné kyseliny, čo výrazne zlepšuje vstrebateľnosť ostatných živín.

Brusnicový proteín je čistič organizmu s močopudnými schopnosťami – pomáha liečiť močový mechúr, obličky a problémy s močením, povzbudzuje imunitný systém, chráni proti chrípke a bežnému nachladnutiu, zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a znižuje zlý cholesterol, zlepšuje krvný obeh, znižuje riziko srdcových chorôb, pomáha k úľave od stresu a depresie, ošetruje kožné problémy, ako sú akné, dermatitída, lupienka, popáleniny a rany a je tiež považovaný za jeden z najlepších prípravkov pre zmiernenie celulitídy.

Tekvicový proteín

Tekvicový proteín je vhodný, ak potrebujete do svojho jedálnička dodať viac bielkovín a súčasne sa vyhnúť živočíšnym produktom. Prášok vytvorený lisovaním a mletím tekvicových semienok, má veľmi vysoký obsah proteínu, ale nízky obsah tukov. Je bohatý na antioxidanty, vlákninu, omega 3 a 6 mastné kyseliny a zinok. Okrem budovania svalovej hmoty napomáha v trávení, normalizácii hladiny cukru, výžive pokožky, vlasov a nechtov. Má príjemnú orieškovú chuť a hodí sa do smoothies alebo kaší aj k zahusteniu slaných jedál.

Viaczložkové proteíny

V prípade, že potrebujete rastlinný zdroj bielkovín, je dobré proteíny kombinovať.

Viaczložkové proteíny sú komplexné proteínové zmesi, ktoré sú väčšinou kombináciou rýchlo a pomaly sa uvoľňujúcich proteínov v rôznom percentuálnom zastúpení. Viaczložkový proteín v sebe spája všetky typy bielkovín a vďaka tomu má vysokú biologickú hodnotu. Poskytuje rýchlo využiteľné bielkoviny a všetky ich výhody.

Ich hlavným účelom je poskytnúť telu stály príjem aminokyselín potrebných pre regeneráciu svalovej hmoty a jej rast. Okrem aminokyselín, môžu byť pridané aj iné živiny – napríklad sacharidy, tuky alebo enzýmy.

Najčastejšie je to srvátkový proteín, hovädzie proteín, kazeínový proteín a sójový proteín.

Tieto proteíny sú vhodné na naberanie svalov, ale je možné zaradiť ich aj medzi proteínmi na chudnutie.

Doba užívania proteínov

Akonáhle viete, čo od proteínu očakávate, ujasnite si, ako často a v ktorú dobu chcete proteín užívať, pretože denná doba a tréningová záťaž významne ovplyvňujú pôsobenie prípravku na váš organizmus.

Rozlišujeme niekoľko dôb použitia a podľa nich potom vyberieme vhodný proteín.

Ráno – dobre stráviteľné prípravky s rýchlym vstrebávaním

Pred tréningom – ľahko stráviteľné a rýchlo sa vstrebávajúce izoláty

Po tréningu – okamžite vstrebateľné s obsah bielkovín nad 80%

Počas dňa – pomalšie vstrebateľné, dobre stráviteľné, pričom môžu mať vyšší obsah sacharidov pre dodanie energie a pocitu plnosti

Pred spaním – veľmi pomaly vstrebateľné a dobre stráviteľné

Okrem kazeínu môžete väčšinu proteínov užívať v ktorúkoľvek dennú dobu. Sledujte však ich pomer bielkovín a ďalších látok.

Často sa proteín používa aj ako náhrada jedla, pretože dobre zasýti a je rýchlo pripravený. V takom prípade je vhodné použiť viaczložkové proteíny, ktoré sa uvoľňujú postupne a telo bielkoviny dostáva v dlhšom časovom rozmedzí.

Zloženie výrobkov

Pri výbere proteínov si prejdite informácie od výrobcu na obale výrobku. Proteín by nemal obsahovať mnoho prísad navyše. Ideálne maximálne 10 ingrediencií. Sladidlá a ďalšie doplnkové látky by mali byť výhradne prírodného pôvodu, pretože chemické prísady majú na organizmus negatívny vplyv. Pokiaľ proteínové výrobky obsahujú okrem bielkovín napríklad vlákninu a minerály, nie je to na škodu, pretože sú pre ľudský organizmus užitočné, ale nemali by svojím množstvom vytlačiť bielkovinu. Súhrnný obsah tukov a cukrov by nemal byť vyšší ako 30%. Ak vám proteíny bez sladidiel nechutia, prijímajte je v podobe kokteilov, v ktorých sa menej príjemná chuť stratí.

Regenerácia

Po tvrdom tréningu je nutné myslieť aj na regeneráciu. Regenerácia je potrebná na dosiahnutie stanovených cieľov, či už sa venujete akémukoľvek športu alebo chcete schudnúť. Prípravky pre regeneráciu obsahujú bielkoviny s vysokou biologickou hodnotou a zmes sacharidov pre doplnenie energie bez výrazného vychýlenie krvného cukru.

Aké výrobky s prídavkom proteínov (okrem proteínových zmesí) si môžete kúpiť?

Sú to napríklad:

  • proteínové cestoviny
  • mlieko s proteínom
  • proteínové pečivo
  • proteínové chipsy
  • proteínové pivo
  • proteínové sušienky
  • proteínový puding
  • zmrzlina

Cena proteínu

Cena proteínov sa líši podľa ich druhu, množstva a značky výrobku. U srvátkových produktov je nutné brať ohľad aj na technológiu ich výroby.

Cena proteínu do 10 €

V cenovej kategórii do 10 € prevažujú srvátkové proteíny. Zvyčajne sa jedná o koncentráty s nízkym obsahom bielkovín. Za túto cenu však môžete kúpiť aj menšie balenie sójových alebo konopných proteínov.

Cena proteínu od 10 € do 30 €

V tejto cenovej relácii si môžete kúpiť aj pomerne veľké balenia kvalitných srvátkových proteínov. Mnoho výrobkov v tejto strednej cenovej kategórii je navyše vyrobené za použitia mikrofiltrácie a majú preto oveľa lepšie vlastnosti. Širšia je aj ponuka bielkovín získaných z iných zdrojov. Balenia môžu byť ťažšie ako 1 kg a vydrží vám tak na dlhšiu dobu.

Cena proteínu nad 30 €

Najdrahšie proteíny sú takmer výhradne izoláty alebo hydrolyzáty vysokej kvality vyrobené technológiou mikrofiltrácia. Mnohé sú tiež vyrobené s ohľadom na ľudí trpiacich celiakiou. Vyberať môžete zo všetkých druhov proteínov, pričom hmotnosť balenia býva od 1 kg vyššie.

4.5/5 - (24 votes)

Mohlo by vás zaujímať