Menu Zavrieť

Prekvapkávače na kávu

prekvapkávač kávy

Mnoho milovníkov kávy si nevie predstaviť svoju kuchyňu bez prekvapkávače na kávu. A čoskoro k nim budete patriť aj vy.

Prekvapkávače vďačí za svoju popularitu schopnosť extrahovať z kávy dobrú chuť a vôňu. Prekvapkávač kávy je vhodný pre všetkých milovníkov kávy, ktorí nevyžadujú vysoký obsah kofeínu.

Najdôležitejším aspektom, ktorý by mal určovať výber tohto zariadenia na prekvapkávania kávy, je predovšetkým veľkosť kávové kanvica. Medzi dostupnými modelmi existujú značné rozdiely v kapacite.

Niektoré modely vám umožní pripraviť jednu alebo dve šálky kávy, zatiaľ čo iné vám umožní pripraviť kávu pre veľký počet ľudí naraz. Ktorý kávovar by ste sa teda mali vybrať? Ako si zakúpiť model, ktorý bude plne vyhovovať vašim požiadavkám? V tomto článku sa dozviete všetko dôležité k výberu nového prekvapkávače na kávu.

Prekvapkávače na kávu: 10 najlepších prekvapkávačov kávy

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších prekvapkávačov na kávu. Ako sme tieto modely vyberali? Vybrali sme prekvapkávače podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena prekvapkávačov kávy, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadTyp prekvapkávačeObjem (l)Príkon (W)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Chemex CM-6A 6Prekvapkávač kávy Chemex CM-6A 6Ručné0,8043,37Zobraziť v obchodoch
Moccamaster KBG 741 AOPrekvapkávač kávy Moccamaster KBG 741 AOElektrický1,251520257,31Zobraziť v obchodoch
Electrolux EKF 3300Prekvapkávač kávy Electrolux EKF 3300Elektrický1,2110025,99Zobraziť v obchodoch
Severin KA 4810Prekvapkávač kávy Severin KA 4810Elektrický1,371000134,00Zobraziť v obchodoch
Domo DO 473KTPrekvapkávač kávy Domo DO 473KTElektrický1,8100048,60Zobraziť v obchodoch
Klarstein Aromatica IIPrekvapkávač kávy Klarstein Aromatica IIElektrický1,25?119,90Zobraziť v obchodoch
Hario V60-02Prekvapkávač kávy Hario V60-02Ručné0,4038,37Zobraziť v obchodoch
DeLonghi ICM 14011Prekvapkávač kávy DeLonghi ICM 14011Elektrický1,560039,99Zobraziť v obchodoch
DeLonghi ICM 2.1 BPrekvapkávač kávy DeLonghi ICM 2.1 BElektrický1,5100024,59Zobraziť v obchodoch
Philips HD 7435/20Prekvapkávač kávy Philips HD 7435/20Elektrický0,670029,90Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia prekvapkávačov na kávu od ich užívateľov.

Ako vybrať kávovar kávy

Mnoho ľudí nepochybne miluje kávu. Každý deň sa na celom svete vypije niekoľko miliárd litrov tohto životabudiče. Preto nie je divu, že na trhu je veľa produktov a spotrebičov, ktoré slúži na prípravu kávy.

Na trhu dnes nájdeme celý rad rôznych prekvapkávačov kávy, takže nemusí byť jednoduché sa medzi jednotlivými modelmi vyznať. Každý z nich má rozdielne parametre. Ak by ste si ich chceli všetky naštudovať, môžete nad tým stráviť veľa hodín a niekedy dokonca aj dní. Preto sme pre vás pripravili túto príručku, kde sa dozviete, ako vybrať nový prekvapkávač kávy. Pozrieme sa tu na dôležité parametre, ktoré je vhodné poznať k výberu modelu, ktorý vám bude vyhovovať.

Typ prekvapkávače kávy

Prvou dôležitou vecou, ​​na ktorú je nutné sa pri výbere zamerať je, aký typ prekvapkávača vlastne potrebujete. Môžeme ich rozdeliť na manuálne a elektrické prekvapkávače. Veľa záleží na tom, koľko máte pripravených peňazí na kúpu prekvapkávače a tiež na vašej pohodlnosti. Tiež záleží aj na tom, ako často budete daný produkt využívať.

  • Manuálne prekvapkávač kávy – Lacnejší variant prekvapkávače. K tomuto typu potrebujete externý ohrievač vody. Do tohto typu nalejete vriacu vodu, ktorá pretečie cez filter. Z toho máte hotovú kávu. Ľahko sa obsluhuje. Nevýhodou je, že musíte do manuálneho prekvapkávače kávy dokupovať filtre.
  • Elektrický prekvapkávač kávy – Elektrický prekvapkávač kávy urobí všetko za vás. Nemusíte do neho ohrievať vodu. Je totiž ohrievaný elektrinou. Jednoducho do neho nalejete studenú vodu a kávovar si ju sám ohreje. Cez filter potom prekvapkať káva. S elektrickým prekvapkávače kávy dokážete pripraviť aj väčšie množstvo kávy. Je to oveľa rýchlejšie ako pri manuálnom typu.

Objem prekvapkávače kávy

S prekvapkávače kávy môžete pripraviť väčšie množstvo kávy ako je zvykom u kávovarov či moka konvičiek. Prekvapkávače môžu mať objem až 2 litre. Všetko sa odvíja od toho, pre koľko ľudí budete variť kávu. Ak pre väčšie množstvo, určite sa poobzerajte po produktoch, ktoré majú vyšší objem. Pre jedného človek stačí model, ktorý má malý objem kanvice.

Príkon prekvapkávača

Príkon zariadenia určuje, koľko elektrickej energie daný spotrebič spotrebuje. Ak je príkon vyšší, je zároveň aj vyšší výkon. Ten nám ovplyvní to, ako rýchlo sa voda ohreje v kanvici. Nízky výkon zariadenia je ideálny pre kávovar, ktorý sa používa na prípravu jednej alebo max. Dvoch šálok kávy.

Pre kanceláriu alebo pre väčšiu rodinu sa však odporúča Kávovar, ktorého výkon je určite vyššia. Predpokladá sa, že optimálna hodnota príkonu by mala byť medzi 1 000 W a 1 300 W.

Typ filtra

Filter má nezanedbateľný vplyv na výslednú chuť kávového nápoja. Cez filter totiž káva prekvapkáva. Môžete si vybrať buď z papierového filtra alebo plastového filtra.

Papierový filter je síce lacnejší na obstarávaciu cenu, ale je len na jedno použitie. Nekvalitné papierový filter môže nepriaznivo ovplyvniť výslednú chuť kávy.

Ďalej máme plastové filtre. Plastový typ sa dá jednoducho umývať a môžete ho používať niekoľkokrát. Jeho výhodou je, že nijako neovplyvní chuť kávy.

Prekvapkávač voľne stojace alebo zabudovateľný?

Väčšina zákazníkov si zrejme zvolí voľne stojace prekvapkávač. Ale môžete si vybrať aj zabudovateľný kávovar. Tým sa prekvapkávače na kávu nelíši od ostatných spotrebičov do kuchyne. Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Ktoré to sú? Na to sa poďme teraz pozrieť.

Prekvapkávače na kávu voľne stojace

Tento typ prekvapkávače – voľne stojace – je asi najbežnejším typom. Väčšina zákazníkov si zakúpia voľne stojaci typ do svojej domácnosti. Ich výhodou je, že sa dajú ľahko prenášať a upratať. Majú pekný dizajn a v kuchyni si ich ihneď všimnete. Majú zvyčajne nižšiu cenu ako zabudovateľný typ prekvapkávače.

Vstavaný kávovar na kávu

Zabudovateľný model prekvapkávača sa jednoducho zabuduje do kuchynskej linky či na iné miesto. Výhodou je, že vďaka tomu nezaberá miesto na kuchynskej linke a nemusíte si robiť starosti s jeho upratovaním do skrinky. Väčšinou má tento zabudovateľný typ oveľa viac funkcií a zároveň býva tiež oveľa drahšie ako voľne stojace kávovar na kávu.

Prekvapkávač kávy a jeho dizajn

V mnohých prípadoch je pri nákupe prekvapkávača tiež rozhodujúce vzhľad. Výrobcovia vynakladajú všetko úsilie, aby zabezpečili, že zariadenie bude zodpovedať súčasným estetickým moderným štandardom a tým, ktoré prevládajú v najmódnejších usporiadaniach. Prekvapkávače môžu mať lesklý či matný vzhľad.

Prekvapkávače si môžete zakúpiť nielen v modernom štýle, ale aj v retro štýle. U farby prekvapkávače neexistujú takmer žiadne obmedzenia.

Stroje môžu byť čierne alebo si vyberiete dokonca aj produkty s pastelovými farbami. Vzhľad je nesmierne subjektívne záležitosťou. Záleží aj tiež na tom, ako vyzerajú ostatné spotrebiče vo vašu kuchyňu. Môžete ich zladiť tak, aby všetky prístroje vyzerali podobne a zapadli tak do vašej kuchyne.

Funkcie a príslušenstvo

Aj u prekvapkávačov kávy si môžete vyberať z dodatočných funkcií a príslušenstva, ktoré vám uľahčia používanie daného prekvapkávače. Môžete si vyberať z niekoľkých rôznych funkcií. Myslite však na to, že s viacerými funkciami rastie aj výsledná cena prekvapkávače. S funkciami sa stretnete len pri elektrickom typu prekvapkávače.

Najčastejšie sa stretnete s týmito funkciami u prekvapkávače na kávu:

  • Časovač – Funkcia časovača je užitočná a môžete ju nájsť u mnohých spotrebičov. Kávovar na kávu nie je výnimkou. Jednoducho si nastavíte čas, kedy chcete mať pripravenú teplú kávu. Jednoducho do prístroja dáte vodu a namletú kávu. O všetko ostatné sa prístroj postará sám.
  • Udržiavanie teploty – Chcete mať kávu neustále teplú? Nie je nič horšie ako sa napiť studenej kávy. To sa vám s touto funkciou udržiavanie teploty už nikdy nestane!
  • Zabezpečenie proti prehriatiu – Ide o dôležitú bezpečnostnú funkciu. Vďaka tejto funkcii sa nemôže prekvapkávač prehriať. Ak by k prehriatiu náhodou došlo, prístroj sa sám vypne.
  • Funkcia automatického vypnutia – Prístroj sa sám vypne po určitom čase nečinnosti.
  • Funkcia automatického odvápňovania – Táto funkcia je dôležitá hlavne tam, kde je tvrdá voda. Vďaka tomu nedochádza k zanášaniu prekvapkávače vodným kameňom. Tým sa predlžuje celková životnosť prekvapkávače a nemusíte ho neustále odvápňovať ručne pomocou octu.

Prekvapkávač a jeho cena

Koľko peňazí by ste mali investovať do nového prekvapkávače? To sa odvíja od toho, ako veľmi pokročilí prístroj potrebujete a pre koľko ľudí v ňom budete kávu pripravovať. Najlacnejšie modely kúpite aj za cenu, ktorá nepresiahne 20 € s DPH. Aby ste mali v cenových kategóriách lepší prehľad, pozrieme sa tu na jednotlivé cenovej kategórie a popíšeme si, čo v nich jednotlivé modely zvyčajne vie a ponúka.

Najlacnejšie modely: Cena prekvapkávača do 40 € s DPH

Čo zvyčajne ponúkajú modely, ktoré spadajú do najlacnejšie cenovej kategórie s cenovkou do 40 € s DPH? Tu si vyberiete zvyčajne manuálna prekvapkávače, ale aj tie elektrické. Elektrické modely sú zvyčajne základné a neponúkajú mnoho funkcií. Navyše, ani nemajú extra veľký objem. Ich objem sa pohybuje okolo 1 litra a ich príkony tiež nie sú nijak extra oslnivé. Príkon sa pohybuje zvyčajne okolo 500 až 600 W.

Cena prekvapkávače na kávu od 40 € do 110 € s DPH

Táto cenová kategória ponúka kvalitné modely, ktoré sú vyrobené z kvalitných materiálov a ponúkajú aj väčšiu variabilitu príslušenstva a funkcií. Zvyčajne majú vyšší objem a vyšší príkon, takže dokážu ohriať vodu oveľa rýchlejšie ako tie lacnejšie modely s rovnakým objemom. Vyberiete si tu aj pekné, dizajnovo podarené modely, ktoré sa vo vašej kuchyni rozhodne nestratí.

Najdrahší modely s cenovkou nad 110 € s DPH

Čo vám ponúkne najdrahšie cenová kategória prekvapkávačov? Tu si vyberiete kvalitné samostatne stojace modely, ale aj zabudovateľné (vstavané) modely do vašej kuchynskej linky. Nájdete tu i profesionálne modely, ktoré využijete skôr v kaviarňach. Niektoré modely môžu stáť až okolo 400 € s DPH a viac. Takéto modely sú skôr pre profesionálne použitie a na doma sa veľmi nehodí. Myslíme si, že väčšina zákazníkov si pohodlne vyberie v predchádzajúcich dvoch cenových kategórií.

Ako kávovar na kávu funguje?

Kľúčovou súčasťou prekvapkávače je špeciálny kanvica. Keď je zariadenie v prevádzke, teplota vody dosiahne 90 až 96 stupňov Celzia. Potom sa zmieša s mletou kávou, čo spôsobuje, že sa z kávy extrahuje aróma. Niektoré prekvapkávače sú vybavené filtrom. Filtre umožňujú úplne oddeliť pripravený nápoj od nežiaducich prvkov z kávy. Filtrovaná káva prúdi do kanvice.

Je potrebné si uvedomiť, že kanvica na kávovar môže mať dostatočnú kapacitu pre prípravu až šiestich šálok kávy súčasne. Môžete si vybrať aj kávovar s vyhrievanou kanvicou, ktorý udržuje kávu pri žiaduce teplote. Takže nikdy nebudete mať svoju pripravenú kávu studenú.

Prekvapkávač na kávu a pár slov záverom

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový kávovar na kávu. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového prekvapkávača pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady pri vašej príprave čierneho kofeínového nápoja.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Prekvapkávače kávy nájdete skladom v mnohých internetových e-shopoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na portál Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom prekvapkávača. Dozviete sa tam tiež, kde sú prekvapkávače na kávu skladom a za akú sa predávajú cenu (vývoj ceny vás upozorní napríklad na rôzne zľavové akcie).

5/5 - (3 votes)

Mohlo by vás zaujímať