Menu Zavrieť

Postrekovače

Postrekovac

Ak ste vášnivý záhradkár, určite ste sa stretli s postrekovačmi. Postrekovač je jedným zo základných zariadení pre vašu záhradu. Hoci sa môže zdať, že výber je jednoduchý alebo že postrekovač možno nahradiť kanvou, mýlite sa. Výber nemusí byť taký jednoduchý, ako sa zdá, o čom sa určite presvedčíte vo chvíli, keď sa rozhodnete vybrať postrekovač a zistíte, že existuje mnoho typov a sadzieb, ktoré sa od seba líšia rôznymi funkciami. Aby sme vám pomohli s výberom, pripravili sme dnešný článok.

Postrekovače: Porovnanie 10 najlepších postrekovačov podľa hodnotení, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších postrekovačov. Ako sme vybrali tieto postrekovače? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto postrekovače sme potom zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete triediť podľa svojich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť postrekovače podľa ich orientačnej ceny vrátane DPH a vybrať si tak najlacnejší a najlepší postrekovač.

NázovVzhľadTyp postrekovačaObjem (v litroch)Max. tlak (bar)Hmotnosť v kgOrientačná cena (s DPH)Dostupnost
Solo 402Postrekovač Solo 402Piestový22,50,4622,5Zobraziť v obchodoch
HECHT 410 ACCUPostrekovač HECHT 410 ACCUAkumulátorový102,52,989,99Zobraziť v obchodoch
Daewoo DABSP16L 16LPostrekovač Daewoo DABSP16L 16LPiestový15349,9Zobraziť v obchodoch
VILLAGER FUSE VBS 1620Postrekovač VILLAGER FUSE VBS 1620Akumulátorový1643,5149Zobraziť v obchodoch
Evika DJ100 10 lPostrekovač Evika DJ100 10 lMotorové102,53,5103,7Zobraziť v obchodoch
Riwall PRO RAS 1220 SETPostrekovač Riwall PRO RAS 1220 SETAkumulátorový124,83,4119,9Zobraziť v obchodoch
Hecht 459Postrekovač Hecht 459Membránový1410,5247,9Zobraziť v obchodoch
VILLAGER VBS 16 Li-ionPostrekovač VILLAGER VBS 16 Li-ionAkumulátorový1645,9139Zobraziť v obchodoch
SOLO Akumulátorový 441Postrekovač SOLO Akumulátorový 441Akumulátorový162,53,7129Zobraziť v obchodoch
Hecht 416 ACCUPostrekovač Hecht 416 ACCUAkumulátorový162,75499,99Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia postrekovačov od ich používateľov.

Na čo slúži postrekovač?

Záhradný postrekovač funguje ako klasický postrekovač a používa sa na aplikáciu ochranných postrekov na rastliny. Použitím postrekovača zabezpečíte, že aplikujete presnú dávku chemikálie presne na miesto, kam patrí. Postrekovače však neaplikujú len chemické látky vo forme fungicídov, insekticídov alebo herbicídov. V súčasnosti sa používajú aj nechemické biologické postreky. Pomocou postrekovačov sa aplikujú aj hnojivá rozpustné vo vode a kaly, ktoré sú nevyhnutné pre správny rast rastlín. Samozrejme, okrem funkcií, na ktoré sú postrekovače primárne určené, sa môžu používať aj ako bežné postrekovače s vodnou hmlou.

Ide teda o multifunkčný dávkovač, ktorý možno použiť na aplikáciu väčšiny tekutých produktov v záhrade, ale aj v domácnosti.

Ako často striekať prostriedok?

Ak hovoríme o postrekoch, ktoré napríklad potláčajú burinu, aplikujeme ich približne dvakrát ročne – napríklad na burinu rastúcu na chodníku. Ak hovoríme o burine, ktorá loví váš bohatý záhon, hovoríme o častejších aplikáciách.

Rôzne postreky sa aplikujú v rôznych intervaloch a neexistujú pre ne žiadne pevné tabuľky. Do svojej práce s postrekovačom musíte vniesť aj trochu individuality.

Ako si vybrať postrekovač?

Ako sme uviedli v úvode, vybrať si správny postrekovač nie je také jednoduché a musíte sa trochu orientovať v typoch a vlastnostiach týchto pomôcok na trhu. Na čo teda myslieť pri výbere?

Čo očakávame od postrekovača?

Pred preskúmaním možností je dôležité určiť, aké sú naše požiadavky na postrekovač. Ak chcete raz alebo dvakrát ročne postriekať burinu, ktorá rastie na príjazdovej ceste, alebo ak chcete pravidelne postrekovať celé kvetinové záhony, ovocný sad alebo napríklad vinicu. Je tiež dobré najprv špecifikovať, aké postreky budete používať – t. j. aké postreky si vyžaduje vaša posteľ.

Akú veľkú plochu pokryje postrekovač?

Veľmi dôležitým parametrom, ktorý je potrebné zvážiť, je aj oblasť, ktorú budete striekať. Samozrejme, závisí to aj od typu samotného postrekovača a veľkosti alebo objemu nádoby. V závislosti od objemu je možné určiť rôzne možnosti prenášania týchto kontajnerov.

Aké sú vaše finančné možnosti?

Pre väčšinu z nás hrá úlohu aj cena. Klasický malý postrekovač, ktorý postačí väčšine menších hobby záhradkárov, je výrobok, ktorého cena nepresiahne 40 EUR. Existujú však produkty, ktorých cena výrazne presahuje 20 000 EUR.

To všetko a ešte oveľa viac si priblížime v dnešnom článku, v ktorom si predstavíme základné typy, s ktorými sa môžete stretnúť na českom trhu. Ďalej sa zameriame na najdôležitejšie parametre, na ktoré si treba dávať pozor pri výbere, a nezabudneme ani na príslušenstvo, ktoré sa dá zakúpiť spolu s výrobkom alebo sa dá neskôr dokúpiť samostatne. V poslednej kapitole dnešného článku sa ako vždy pozrieme aj na ceny. Ako vždy rozdelíme ceny do troch cenových kategórií a popíšeme, čo môžete očakávať.

Typy postrekovačov

Ručné postrekovače

Ručné postrekovače sú jednou z najklasickejších možností pre malých a hobby záhradkárov, ktorí potrebujú raz za čas postriekať menšie plochy. Ide o malé nádoby, ktorých objem zvyčajne nepresahuje 2 litre. Sú vhodné napríklad na ošetrovanie izbových rastlín alebo menších záhradných záhonov. Aj tieto malé nádoby, ktoré zvyčajne stoja do 200 GBP, by vám mali umožniť nastaviť množstvo a rýchlosť postreku. K dispozícii je aj možnosť nastavenia postrekovača na režim trysiek a hmly. Niektoré postrekovače v tejto kategórii umožňujú napríklad aj otáčanie trysiek, aby ste mohli postrekovať aj spodnú stranu listov. Opäť existuje ďalšie príslušenstvo, ktoré je možné zakúpiť spolu s postrekovačom, alebo si ho môžete zaobstarať samostatne.

Ramenné postrekovače

Ramenné postrekovače už majú väčšiu kapacitu, ktorá sa pohybuje okolo 4 až 10 litrov. Kvôli vyššej hmotnosti je preto lepšie nosiť ich na ramene. Umožňuje to popruh, ktorý je pripevnený k postrekovaču. Postrekovače tohto typu majú tlak približne 3 bary a pre bezpečnosť sú vybavené bezpečnostným zámkom. Pri výbere tohto typu odporúčame sledovať šírku hrdla. Čím je širší, tým ľahšie sa vám s ním bude manipulovať. K týmto zariadeniam je možné „namontovať“ aj príslušenstvo alebo si ho zakúpiť.

Batohové postrekovače

Batohové postrekovače, ako už názov napovedá, sú umiestnené na chrbte, čo znamená, že objem týchto postrekovačov je už väčší. Môže dosiahnuť objem až 20 litrov. Tlak sa pohybuje okolo 6 barov a tento typ už obsahuje čerpadlo a páku, čo pomáha lepšej manipulácii. Na trhu sú 2 typy.

Akumulátorový postrekovač

Akumulátorový postrekovač je poháňaný elektrickým čerpadlom. Napája sa z batérie. Tieto postrekovače majú tlak približne 3 až 6 barov a vyznačujú sa najmä veľmi tichou prevádzkou a ekologickejšou prevádzkou. Nevýhodou je však potreba dobíjania.

Motorový postrekovač

Motorové postrekovače sú vybavené piestovým čerpadlom, ktoré poháňa bežný spaľovací motor. Tieto postrekovače sú veľmi výkonné a majú veľký dosah. Tieto postrekovače majú výkon až do 30 barov.

Mobilný postrekovač

Postrekovače s kolesami nemajú len kolesá. Dôvodom je, že naplnené kontajnery bývajú ťažšie ako 25 kilogramov, čo je už náročné a veľmi únavné držať v ruke. Tieto postrekovače odporúčame používať najmä na rovnom teréne. Venujte pozornosť kolesám, ktoré by mali byť dostatočne veľké, široké a celkovo kvalitné.

Postrekovače pre traktor

Ak potrebujete ošetriť veľký záhon, vinicu alebo sad, bežné postrekovače, ktoré sme uviedli vyššie, by vám veľmi nepomohli. Preto je pre tieto potreby lepšie investovať do niekoľkonásobne väčšieho a výkonnejšieho postrekovača, aby ste zabezpečili plynulé postrekovanie všetkých oblastí, ktoré to potrebujú. Na traktore sú dva typy postrekovačov:

Nesené postrekovače

Nesené postrekovače majú 2 ramená. Tie ošetrujú veľký počet rastlín, a to aj jednorazovo. Kapacita týchto postrekovačov je približne 300 listov. Tento typ sa montuje na zadnú časť traktora.

Ťahané postrekovače

Ťahané postrekovače sú oveľa väčšie ako závesné a majú objem približne 5 000 litrov. Ide o náves, ktorý ťahač ťahá za sebou.

Striekacie zariadenia na farby

Striekacie zariadenia sú osobitnou kategóriou, ale stoja za zmienku. Ide väčšinou o postrekovače, ktoré sa nosia na chrbte a nazývajú sa aj postrekovače na vápno. Najčastejšie sa používajú na striekanie vápna alebo maliarskych emulzií. Záhradníci ich často používajú napríklad na zatienenie skleníkov.

Parametre postrekovača

Postrekovač: Objem a hmotnosť

O objemoch sme už trochu hovorili v kapitole „Typy“, kde sme sa pozreli na klasické zväzky každého z nich. Je to však veľmi individuálne a objemy sa môžu u jednotlivých druhov líšiť aj o desiatky litrov. Ale ktorý je ten správny?

Na príležitostné ničenie buriny napríklad na chodníku postačia najmenšie objemy s objemom približne 2 litre. Pre menšie záhrady a kvetinové záhony však zvoľte objem približne 5-10 litrov. Pri plochách nad 100 m2 by ste mali zvoliť objem približne 15-20 litrov. Najväčšie nádrže môžu mať objem až 2 000 litrov.

Hmotnosť je jasná – čím väčší objem, tým väčšia hmotnosť, takže musíte brať do úvahy aj to, že túto hmotnosť budete niesť na svojom tele alebo ju ťahať za sebou na vozíku. Samotný postrekovač bez kvapaliny tiež váži svoju hmotnosť v kilogramoch. Napríklad klasický postrekovač s objemom približne 20 litrov váži približne 6 kilogramov, ale motorové postrekovače rovnakej hmotnosti už vážia viac ako 14 kilogramov.

Typ čerpadla

Typ čerpadla je veľmi dôležitý parameter, ktorý je dobré pri výbere rozlišovať. Na trhu sa môžete stretnúť s 2 typmi čerpadiel:

Piestové čerpadlá

Najčastejšie sa vyskytujú piestové čerpadlá.

Membránové čerpadlá

Je veľmi vhodný pri striekaní úžitkovej vody. Toto čerpadlo si poradí aj s malými nečistotami v rozstrekovanej kvapaline.

Tlak postrekovača

Tlak už bol dnes spomenutý, ale zhrňme si tento problém. Platí jednoduché pravidlo – čím vyšší je tlak, tým väčší je dosah postrekovača. Pri najmenších a najlacnejších postrekovačoch sa používa tlak okolo 1 – 2 barov. Pri výkonnejších a drahších modeloch zvyčajne 10 – 30 barov.

  • Ručné postrekovače nad 5 l – min. 3 bar
  • Akumulátorové postrekovače – 5 až 6 barov
  • Motorové postrekovače – do 30 barov

Niektorí výrobcovia udávajú tlak v jednotkách kW alebo litrov za hodinu.

Príslušenstvo postrekovačov

Tlakomer / Manometer

Tlakomer alebo manometer je funkcia, ktorá kontroluje tlak v nádobe. Takýto tlakomer je zariadenie, ktoré by malo byť za každých okolností odolné voči chemikáliám, ktoré sa ho dotknú.

Mikrofilter

Mikrofilter, ako už názov napovedá, je filter, ktorý oddeľuje nečistoty. Tým sa zabráni upchatiu celého postrekovača a predĺži sa jeho životnosť.

Postrekovacia tyč

Striekacia tyč je predĺžením bežnej hadice. Tento praktický nástroj je obzvlášť užitočný pri postreku vysokých rastlín.

Kĺbová tyč

Kĺbový prút je akýmsi zameriavacím zariadením, pretože vám vždy umožní trafiť presne tam, kam chcete.

Dokončovacia tyč

Kompletačná tyč je tyč s niekoľkými tryskami, takže môžete postrekovať oveľa väčšie plochy alebo niekoľko radov rastlín naraz. Možno ho zakúpiť vo vertikálnej aj horizontálnej polohe.

Predlžovací pól

Predĺženie je ďalším vylepšením striekacej tyče, vďaka ktorému je ešte dlhšia. Tým sa vyhnete používaniu rebríkov a stoličiek.

Prepravný vozík

Táto pomôcka je vhodná najmä pre ťažšie výrobky, ktoré nie sú vybavené kolieskami.

Kryt herbicídneho postreku (zvon/kužeľ)

Kryt herbicídu má rôzne tvary a je pripevnený k hrdlu dýzy. Tým sa zabezpečí, že chemický alebo iný roztok sa dostane presne na konkrétne miesto a neohrozí rastliny v jeho blízkosti.

Rukoväť

Kľučka vaše kvety možno neocení, ale vy určite áno. Kvalitná rukoväť je dôležitá pre vaše pohodlie a ovplyvňuje aj správnu funkciu celého postrekovača.

Hlboká podzemná striekacia tyč

Táto tyčinka sa dokáže dostať aj pod zem, a tak môže s radosťou ničiť burinu svojimi koreňmi.

Súprava sprejov

Nie vždy sa stretnete s postrekovacími zmesami, ktoré sú v tekutej forme, preto je dobré mať aj súpravu práškov. Táto súprava vám tiež umožní dávkovať látky vo forme tabliet alebo granúl.

Servisná súprava

Servisná súprava je malá škatuľka, ktorá vám pomôže opraviť postrekovač v prípade poruchy. Obsahuje najmä malé náhradné diely.

Čistiace prostriedky

Pravidelné čistenie postrekovačov je veľmi dôležité a nemalo by sa podceňovať. Ak každú chvíľu striekate inou tekutinou, táto potreba sa zdvojnásobí. Čistiace prostriedky sú tiež veľmi šetrné k životnému prostrediu.

Ceny postrekovačov

Ako sme sľúbili v kapitole „Ako si vybrať“, dostávame sa k poslednej kapitole dnešného článku, a tou sú ceny. Ako vždy rozdelíme ceny do troch cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete očakávať.

Cena postrekovača do 40 € s DPH

V kategórii s najnižším cenovým rozpätím nájdeme klasické malé postrekovače nazývané ručné postrekovače, ktoré sa dajú kúpiť do 4 €. Ceny sa tu líšia najmä podľa materiálu a objemu. V tejto kategórii nájdete aj postrekovače na ochranný postrek, ktoré stoja o niečo viac. Nájdete tu tlakové aj piestové postrekovače s objemom do 20 litrov.

Ceny postrekovačov od 40 € do 80 € s DPH

Nájdeme tu viac špeciálnych postrekovačov, ktoré majú buď špeciálny materiál, alebo sú určené na špeciálny účel. Takýmto špeciálnym účelom môže byť napríklad postrek špeciálnych zmesí, ktoré by bežné zmesi nemuseli prežiť. Určite sa stretnete s klasickejšími zariadeniami, ktoré môžu dosahovať veľké objemy a môžu mať ďalšie príslušenstvo, ktoré by ste si museli kúpiť v predchádzajúcej kategórii.

Cena postrekovača nad 80 EUR s DPH

Tu nájdete najmä motorové postrekovače. Tie sú určené skôr pre profesionálnych záhradníkov, ktorí postrekovač používajú veľmi často alebo na veľmi veľké plochy. Ide o výrobky s vysokou odolnosťou a množstvom príslušenstva. Existujú postrekovače, ktoré môžu stáť viac ako 20 000 EUR.

Postrekovače: Niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový postrekovač. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je potrebné poznať pri výbere tohto typu výrobku. Dúfame, že sme vám pomohli pri výbere nového postrekovača.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe nového postrekovača a naplníte svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky kliknite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé modely postrekovačov a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom postrekovača. Môžete tam tiež zistiť, ktorý postrekovač je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

4.7/5 - (17 votes)

Mohlo by vás zaujímať