Menu Zavrieť

Kotly na tuhé palivá

Kotly na tuhé palivá

Kotly na tuhé palivá poznáme asi všetci, ale od septembra 2022 je potrebné ich prehodnotiť, pretože sa zmenia podmienky. Tieto zmeny sa budú týkať emisných tried (ktorým sa dnes tiež budeme venovať).

V dnešnom článku sa preto budeme venovať nielen novým smerniciam, ktoré sa týkajú emisných tried, ale objasníme a uvedieme aj všetky typy, s ktorými sa možno stretnúť na trhu. Ukážeme vám všetky dôležité parametre, na ktoré si treba dať pozor pri výbere. Pozrieme sa na funkcie, ktoré vám môžu uľahčiť prácu pri manipulácii s kotlom. A nakoniec sa ako vždy pozrieme na ceny, ktoré rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme vám, čo môžete očakávať.

Kotly na tuhé palivá: Porovnanie 10 najlepších kotlov na tuhé palivá podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších kotlov na tuhé palivá. Ako sme vybrali tieto kotly? Vybrali sme ich na základe hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto kotly na tuhé palivo sme potom zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete triediť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si kotly na tuhé palivo zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si najlacnejšie a najlepšie kotly na tuhé palivo.

NázovVzhľadVýkon (kW)TypMateriál kotlaOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
STROPUVA S7BIOKotol na tuhé palivá STROPUVA S7BIO7Pre peletyOceľ1700Zobraziť v obchodoch
Atmos DC 25 SKotol na tuhé palivá Atmos DC 25 S27SplyňovacíOceľ2153Zobraziť v obchodoch
Attack DPX 25 PROFIKotol na tuhé palivá Attack DPX 25 PROFI25SplyňovacíOceľ1840,14Zobraziť v obchodoch
ATMOS C 18 SKotol na tuhé palivá ATMOS C 18 S20SplyňovacíOceľ1879Zobraziť v obchodoch
Vigas 26 DPA AK4000Kotol na tuhé palivá Vigas 26 DPA AK400050Na drevo a peletyOceľ4620Zobraziť v obchodoch
Attack DPX 25 STANDARDKotol na tuhé palivá Attack DPX 25 STANDARD25SplyňovacíOceľ1725,21Zobraziť v obchodoch
Atmos C 18 S A0033Kotol na tuhé palivá Atmos C 18 S A003320SplyňovacíOceľ1879Zobraziť v obchodoch
Attack DPX 25 Combi PelletKotol na tuhé palivá Attack DPX 25 Combi Pellet15SplyňovacíOceľ3315,96Zobraziť v obchodoch
Slokov PYRO THERM 20Kotol na tuhé palivá Slokov PYRO THERM 2020SplyňovacíOceľ2316Zobraziť v obchodoch
Attack SLX 25 PROFIKotol na tuhé palivá Attack SLX 25 PROFI25SplyňovacíOceľ2329,11Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny v jednotlivých obchodoch a prečítať si recenzie a hodnotenia kotlov na tuhé palivo od ich používateľov.

Pre koho je určený kotol na tuhé palivá?

Kotly na tuhé palivá sú už roky obľúbeným spôsobom vykurovania chaty, domu alebo iných priestorov. Dnes si však už nedokážete predstaviť bubny, do ktorých hádžete jedno poleno za druhým. Dnešné kotly sú neuveriteľne automatizované a sú takmer bezúdržbové. Návrat ku konvenčnému vykurovaniu tuhým palivom je spôsobený rastúcimi cenami elektriny a plynu. Uhlie, drevo, koks, pelety alebo biomasa sú lacnejšie alternatívy, ktoré sú z dlhodobého hľadiska ekonomicky výhodnejšie.

Kúpa takéhoto kotla nie je lacná záležitosť, ale ak si výdavky rozpočítate na 15 až 20 rokov, počas ktorých vám bude kotol bez problémov slúžiť, zistíte, že je to viac ako výhodná kúpa.

Ako si vybrať kotol na tuhé palivá?

Trh s kotlami na tuhé palivo sa dnes môže zdať na prvý dojem chaotický a viete čo? Je to tak. S ďalšími zmenami v legislatíve, ktoré vstúpia do platnosti od septembra 2022, je to ešte komplikovanejšie, a preto sme pre vás pripravili tento článok, ktorý vám nielen pomôže s výberom, ale aj s tými najlepšími kotlami na tuhé palivo, s ktorými pri kúpe určite neurobíte chybu.

O čom treba premýšľať pri výbere kotla na tuhé palivá?

Palivo?

Človek by si myslel, že na tom nezáleží, ale nie je to tak. Pred výberom si ujasnite, aký druh paliva chcete v prvom rade používať a či to bude len jedno palivo, alebo budete napríklad kombinovať dve suroviny. To všetko závisí od účelu kotla, ktorý chcete získať. Ak kupujete kotol len ako doplnkové vykurovanie alebo ako hlavný zdroj tepla pre celý dom. Musíte si tiež premyslieť, či si zaobstaráte bežný kotol, ktorý budete prikladať ručne, alebo si radšej zaplatíte za automatický kotol, o ktorý sa nebudete musieť starať.

Konštrukcia?

Druhým krokom je zistiť, aké dizajnové prvky vám budú najviac vyhovovať. Určite sa musíte pozrieť na výmenník tepla, ktorý má veľký vplyv na životnosť kotla. To je náchylné na popáleniny a tiež na tvorbu sadzí. Musíte tiež myslieť na veľkosť zásobníka. Veľkosť zásobníka určuje, ako často musíme do kotla prikladať. V bežnom zásobníku sa pelety, drevo alebo uhlie pridávajú približne raz za týždeň – vo veľkých mrazoch to môže byť raz za 2 až 3 dni. Ďalším veľmi dôležitým konštrukčným parametrom je materiál, z ktorého je kotol vyrobený.

Z čoho si budete môcť vybrať?

Aktuálne typy kotlov na predaj:

Zastaraná technológia

  • Vyhorenie kotlov
  • Nehorľavé kotly

Moderné technológie

  • Splyňovacie kotly
  • Automatické kotly

Typy konštrukcií:

Pozastavené

  • Stacionárne (sú postavené na zemi)

Typy podľa skladovacej nádrže:

  • Prietokové kotly – ohrieva sa len voda. Väčšina plynových kotlov má túto funkciu.
  • Kotly so zabudovaným zásobníkom – uskladňujú úžitkovú vodu v malom zásobníku (objem asi 50 litrov) a sú to najmä plynové kotly.
  • Kotol s externým zásobníkom – podobne ako kotol. Zásobník je možné zakúpiť samostatne alebo je súčasťou súpravy.

Možnosti ovládania:

  • Izbový regulátor – ide o bežný termostat pripojený ku kotlu, ktorý reguluje teplotu v miestnosti na základe nastavenia. Je vhodný najmä do bytov.
  • Ekvitermný regulátor – teplota sa nastavuje v závislosti od vonkajšej teploty. Tento typ je vhodný najmä pre rodinné domy, kde môže ušetriť rodinnému rozpočtu stovky korún. Regulácia teploty v domoch sa dá ovládať aj bežným termostatom.

Typy kotlov na tuhé palivá

Kotol na tuhé palivá

Kotol na tuhé palivo je klasický a rokmi overený spôsob vykurovania celého domu. Nie každý však vie, že zaobstarať si takýto kotol neznamená chodiť ku sporáku každú hodinu, ale že aj pri klasických kotloch stačí doplniť nádrž približne raz týždenne. Pozrime sa na tento typ kotla bližšie.

Typ paliva

Bohužiaľ, veľkou nevýhodou týchto inak super tepelných zdrojov je, že sú poháňané drevom, uhlím, briketami alebo inými pevnými palivami, ktoré sa musia niekde skladovať. Najlepším spôsobom je mať samostatnú komoru na skladovanie týchto palív – v krajnom prípade možno uhlie skladovať napríklad vonku pod plachtou.

Vykurovanie drevom alebo inými pevnými palivami je však veľmi úsporné a stojí približne 20 000 Kč ročne. Žiaľ, táto cena nezahŕňa prácu, ktorú musíte vynaložiť na získanie týchto materiálov.

Prívod paliva do kotla môže byť:

Ručné – zvyčajne ide o kotly prispôsobené na spaľovanie kusového dreva, v ktorých sa kúrenie dávkuje ručne podľa toho, ako rýchlo horí.

Automatické – ide väčšinou o automatické kotly na tuhé palivo, ktoré si vykurovanie dávkujú samy a môžu ušetriť až 20 % paliva ročne, ale sú trikrát drahšie ako bežné kotly.

Technológia spaľovania

Technológia spaľovania je tiež dôležitým faktorom pri výbere kotla na tuhé palivo. Niektoré kotly umožňujú spaľovať len jeden druh paliva a len jedným spôsobom, zatiaľ čo niektoré kotly umožňujú spaľovať viac ako jeden druh paliva a rôznymi spôsobmi. Pri týchto kotloch zohráva dôležitú úlohu schopnosť riadiť proces spaľovania. Ak by sme to mali opísať, ide o spôsob privádzania paliva do kotla. Dôležitý je aj spôsob, akým sa vzduch dostáva do ohniska.

Prívod spaľovacieho vzduchu môže byť:

Prirodzené

Prívod prirodzeného vzduchu závisí od stavu a ťahu komína, ktorý vytvára v priestore podtlak. Vzduch sa do ohniska nasáva cez otvory, ktoré možno regulovať podľa vašich potrieb.

Vynútené

Tieto prívody sú regulované, a preto obsahujú ventilátor, ktorý má vďaka regulácii väčšiu kontrolu nad procesom spaľovania.

Typy kotlov podľa technológie spaľovania

Ako sme už uviedli, kotly na tuhé palivo predstavujú veľkú skupinu rôznych kotlov, ktoré možno rozdeliť niekoľkými spôsobmi. V tejto podkapitole sa budeme zaoberať rozdelením kotlov podľa ich skutočnej technológie prevádzky. Rozdelíme ich do 4 skupín:

  • Horiaci kotol
  • Vyhorenie kotla
  • Splyňovací kotol
  • Automatický kotol

Tieto 4 typy môžeme rozdeliť do ďalších 2 skupín, o ktorých sme hovorili o jednu kapitolu vyššie. V skupine kotlov s prirodzeným spaľovacím vzduchom nájdete spaľovacie a bezplameňové kotly. V tejto skupine je kontrola minimálna. Spaľovanie sa preto nedá tak ľahko kontrolovať. Splyňovacie a automatické kotly sa zaraďujú do skupiny kotlov s núteným prívodom vzduchu. Tieto kotly sú vybavené prídavným ventilátorom, ktorý nám umožňuje pohodlne regulovať prevádzku dodávky tepla a samotného kotla.

Spaľovací kotol

V spaľovacom kotle prebieha spaľovanie postupne a samovoľne. „Bubon“ týchto kotlov má tvar kvádra, do ktorého sa naloží palivo a nechá sa samovoľne horieť, pričom počas tohto procesu sa palivo iba dopĺňa. Vznikajúce spaliny vytvárajú teplo a prechádzajú cez novo pridané palivo, ktoré postupne prehorí až do ústia dymovodu. Táto vrstva začne horieť pomerne rýchlo, a preto nie je možné príliš kontrolovať rýchlosť alebo intenzitu tohto procesu. Nanešťastie sa týmto procesom dostáva do ovzdušia najviac znečisťujúcich látok.

Veľkým problémom týchto kotlov je takzvané „vŕtanie“. Tento výraz je nám veľmi známy, najmä ak prechádzate cez dedinu a cítite veľmi ostrý zápach. Dôvodom je, že kotly sú väčšinou liatinové a predtým boli určené na spaľovanie koksu. Tieto kotly teda dokážu spáliť všetko, čo do nich hodíte. To je samozrejme lákavé, a preto ľudia často spaľujú domáci odpad, ktorý je zdrojom tohto zápachu. Bohužiaľ alebo bohužiaľ, majitelia kotlov budú mať kontrolu, ktorá bude chcieť vidieť, čo do kotla dávate. Prijíma však len palivá predpísané výrobcom. Skutočnosť, že spaľujete niečo iné, ako máte, sa dá veľmi ľahko vysledovať z popola, ktorý produkujete, a aj keď sa budete veľmi snažiť, počas kontroly ho celý nevyčistíte ani nezakryjete.

Tieto kotly, ako už bolo povedané, produkujú najviac znečisťujúcich látok do ovzdušia, a tak dosahujú emisnú triedu 1 a 2. Táto emisná trieda bude od septembra 2022 zakázaná a tieto kotly sa už nebudú môcť používať. Viac o emisiách si povieme v samostatnej kapitole nižšie.

Bezplameňový kotol

V tomto kotle prebieha proces samovznietenia vrstiev. To znamená, že časom pridávate vrstvy predpísaného paliva, a tak dochádza k samovoľnému rozkladu a tvorbe tepla. Spaliny z palív neprechádzajú cez vrstvu dymovodu, a tak si udržujú vysokú teplotu a spaľujú sa efektívnejšie. Palivo sa preto postupne spaľuje na dne zásobníka, aby sme mohli aspoň trochu ovplyvniť prísun paliva. Horľavina, ktorá sa samovoľne vytvára z paliva v zásobníku, prechádza priestorom v spaľovacej komore – tento priestor má veľmi vysoký obsah tepla, a preto je spaľovanie oveľa účinnejšie.

Ak si chcete vybrať tento typ paliva, musíte skontrolovať, či kotol spĺňa aspoň emisnú triedu 3.

Splyňovací kotol

Splyňovací kotol (nejde o nesprávne pomenovanie – „splyňovací“ kotol je nesprávne) je akousi nadstavbou k horákovému kotlu. Rozdiel medzi nimi je v tom, že v týchto kotloch je vyššia úroveň spaľovania a proces spaľovania sa dá pohodlne regulovať ventilátorom. Dávajte si však pozor, pretože nie každý výrobok na trhu s týmto názvom má skutočne ventilátor, preto si túto skutočnosť vždy dôkladne overte.

Automatický kotol

Automatický kotol je veľmi zaujímavý typ. Je to veľmi šikovný nástroj na výrobu tepla. Tento kotol sa môže podľa potreby zásobovať palivom a celý proces spaľovania možno veľmi pohodlne regulovať. Tieto kotly majú aj vlastné programy, ktoré si môžete zvoliť tak, aby vyrábali teplo presne podľa vašich predstáv. Ide o kotly, ktoré úplne všetky spadajú do emisnej triedy 3 a 4, takže sa nemusíte obávať, že budete musieť vymeniť svoj kotol už v septembri 2022. Ide o drahší výrobok, ktorý sa však o seba dokáže starať dlhé roky, a preto ho možno označiť za takmer bezúdržbový.

Tieto jednotky sú veľmi variabilné a možno sa riadiť jednoduchým pravidlom: čím menej kontroly nad procesom spaľovania, tým jednoduchší zdroj a nižšie obstarávacie náklady.

Funkcie kotlov na tuhé palivá

Dokonca aj kotly môžu ponúkať niektoré funkcie. Najviac funkcií, ktoré vám môžu uľahčiť prácu, nájdete v automatických kotloch.

Jednou zo základných funkcií, ktorú môže mať takmer každý kotol, je možnosť výberu z rôznych veľkostí zásobníkov, ako aj možnosť umiestniť zásobník na obe strany. Kotol sa tak prispôsobí priestoru, v ktorom sa bude nachádzať.

Ďalšou skvelou funkciou je systém samovznietenia, ktorý umožňuje zapáliť oheň bez toho, aby ste museli siahať do samotného priestoru kotla.

Medzi ďalšie praktické funkcie patrí automatická regulácia, ktorú nájdete najmä pri automatických kotloch na tuhé palivo. Pomocou tejto funkcie môžete regulovať tok tepla automaticky alebo prednastaviť z rôznych vopred zvolených programov.

Ďalšia funkcia sa týka čistenia popola, čo môže výrazne uľahčiť údržbu a manipuláciu s týmto kotlom na tuhé palivo.

Ceny kotlov na tuhé palivo

Ako sme už spomenuli v úvode, v poslednej kapitole rozčleníme kotly do troch cenových kategórií a ukážeme, čo môžete očakávať z hľadiska ceny.

Cena kotla do 1 200 € s DPH

V tejto cenovej kategórii sa môžete stretnúť s kotlami na pevné palivo, ale aj s elektrickými a plynovými kotlami. Tieto kotly majú výkon približne 30 kW a postačujú na vykurovanie menšej chaty alebo iných menších priestorov. Hmotnosť týchto zariadení zvyčajne nepresahuje 350 kg.

Cena kotla od 1 200 € do 2 500 € s DPH

Zlatá stredná cesta, ako túto kategóriu nazývame, je vhodná pre prevažnú väčšinu bežných aj náročnejších používateľov. Nájdete tu najmä oceľové a liatinové modely a skladovacie nádrže. Výkon týchto výrobkov je približne 75 kW a hmotnosť zvyčajne nepresahuje 600 kg. Tieto kotly väčšinou patria do emisnej triedy 3 a sú to hlavne stacionárne modely.

Cena kotla od 2 500 € s DPH a vyššie

Tieto kotly sú určené skôr na vykurovanie veľkých budov a sú to naozaj obrovské zariadenia. Obsluha a dodávka týchto kotlov je zvyčajne veľmi pohodlná a skôr samoobslužná.

Kotly na tuhé palivá: Kotly na tuhé palivá a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový kotol na tuhé paliva. Povedali sme vám o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám pomohli pri výbere nového kotla na tuhé palivo.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe nového kotla na tuhé palivá a naplníte svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky prejdite na porovnávací portál Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé kotly na tuhé palivo a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom kotla. Tam môžete tiež zistiť, ktorý kotol na tuhé palivo je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch. Okrem toho si môžete vybrať aj z ďalších zaujímavých produktov.

1/5 - (2 votes)

Mohlo by vás zaujímať