Menu Zavrieť

Parné generátory

parne-generatory

Parný generátor je vylepšená žehlička, ktorá však klasickú žehličku svojimi vlastnosťami výrazne predčí. Parné generátory patrí k najlepším žehliacim systémom na trhu, ktoré majú svojmu užívateľovi uľahčiť a spríjemniť žehlenie.

Parné generátory môžete poznať aj pod názvom parné stanice, parné žehlička alebo systémová žehlička. Ide o systém tvorený dvoma časťami – žehličkou a parným generátorom (parný stanicou), ktorý produkuje veľký objem pary.

Od klasických žehličiek sa líši tým, že vyhladzujú bielizeň pomocou väčšieho množstva pary, dlhšou dobou a pod vyšším tlakom, vďaka čomu dôjde k lepšiemu a rýchlejšiemu vyžehlenie bielizne. Niektoré výkonnejšie parné generátory dovedú vyžehliť aj viac vrstiev oblečenia naraz.

Parný výkon i tlak pary je u parných generátorov niekoľkokrát vyššia ako pri klasických naparovacích žehličiek. Zvlášť tí, ktorí žehlí častejšie, ocení menšia hmotnosť parného generátora, pretože para do žehličky ide prostredníctvom parnej hadice.

Kvalita a žehliace schopnosti parného generátora sa odvíja od parného výkonu žehličky a tlaku, materiálu žehliacej plochy, rozloženie otvorov v žehliacej ploche, ďalších funkcií parného generátora a bezpečnostných prvkov. Pre komfort počas žehlenie je dôležitý aj objem vodnej nádrže a dĺžka prívodného kábla.

Parné generátory: 10 najlepších parných generátorov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších parných generátorov / parných žehličiek. Ako sme tieto parné generátory vyberali? Vybrali sme najlepšie generátory podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely parných generátorov sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena parného generátora, môžete si zoradiť tieto produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadTlak (v baroch)Parný výkon (g/min)Objem nádrže na vodu (l)Parný ráz (g/min)OdvápňovanieMateriál žehliacej plochyOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Tefal Pro Express Ultimate GV9581E0Parný generátor Tefal Pro Express Ultimate GV9581E081801,9600ÁnoDurilium AirGlide268Zobraziť v obchodoch
Philips GC9640/60Parný generátor Philips GC9640/6071401,8480ÁnoKeramický299,9Zobraziť v obchodoch
Tefal GV 9563 E0Parný generátor Tefal GV 9563 E07,51401,9500ÁnoKeramický259Zobraziť v obchodoch
Philips PerfectCare Elite GC9635/20Parný generátor Philips PerfectCare Elite GC9635/207,51251,8420ÁnoT-ionicGlide299Zobraziť v obchodoch
Philips GC8750/60Parný generátor Philips GC8750/606,51201,8420ÁnoSteamGlide Plus199Zobraziť v obchodoch
Braun IS 2044 VIParný generátor Braun IS 2044 VI51201,3350ÁnoEloxovaný123,4Zobraziť v obchodoch
Tefal SV 8011Parný generátor Tefal SV 80116,11201,8400ÁnoKeramický144,9Zobraziť v obchodoch
Braun IS 2043 BLParný generátor Braun IS 2043 BL51101,3300ÁnoEloxovaný134Zobraziť v obchodoch
Philips HI 5916/20Parný generátor Philips HI 5916/2051001,1180ÁnoKeramický79Zobraziť v obchodoch
Tefal SV 5005Parný generátor Tefal SV 50055901,290ÁnoKeramický87,6Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia parných generátorov od ich užívateľov.

Parné žehličky / generátory: Výhody a nevýhody parných žehličiek

Výhody parných generátorov

 • Rýchlejšie a efektívnejšie žehlenie.
 • Nižšia hmotnosť žehličky.
 • Niekoľkonásobne vyšší parný výkon.
 • Vyšší tlak pary.

Nevýhody parných generátorov

 • Vyššia obstarávacia cena.
 • Zaberie viac miesta.

Ako vybrať parný generátor

Pred nákupom parného generátora si ujasnite, aké množstvo bielizne budete žehliť a či vám bude stačiť generátor so základnými či rozšírenými funkciami. Podľa plánovaného množstva žehleného bielizne potom vyberte objem parné stanice a vhodný typ generátora. Iný generátor je vhodný pre práčovňu a iný pre menšie domácnosť. Vplyv na kvalitu a rýchlosť žehlenia má žehliaca plocha generátora, parný výkon a tlak.

Zvoľte teda parný generátor podľa toho, akým spôsobom s ním budete pracovať a čo od neho očakávate. Zamerajte sa na rýchlosť nahrievanie, dĺžku prívodného kábla, hmotnosť a veľkosť prístroja – či potrebujete parný generátor často prenášať z miesta na miesto a či máte dostatok priestoru k jeho uskladnenie. Dôležitá vo vašom rozhodovaní bude určite aj cena prístroja, ktorá sa odvíja od použitého materiálu na žehliacu plochu.

Zistite si, akým spôsobom sa generátor čistí a aké bezpečnostné prvky obsahuje. Čím viac funkcií bude mať, tým aj jeho cena bude vyššia. Ak viete, že nebudete využívať niektoré špeciálne funkcie drahších typov generátorov, bude pre vás dostačujúce základné, lacnejšie, model. Ak žehlíte na poslednú chvíľu napríklad pred odchodom do práce, parný generátor práve pre vás asi nebude ideálnou voľbou, pretože chvíľu trvá, než sa voda ohreje.

Kritériá pre výber parného generátora

 • Podľa toho, či žehlíte na doske, alebo zavesené oblečenie, vyberte horizontálne alebo vertikálne generátor. Niektoré žehliaci systém zvládnu oboje.
 • Veľmi dôležité je prevedenie žehliacej plochy, pretože tá prichádza do styku s bielizňou. Materiálom, ktorý je najlepší v pomere cena a výkon, je keramika. Ak si chcete zaobstarať luxusnejšie produkt, vyberte naparovacia generátor s žehliacou plochou z durilia, eloxal alebo zafíru. Otvory pre páru by mali byť pravidelne rozmiestnené.
 • Čím vyšším výkonom, tlakom a parným rázom generátor disponuje, tým je bielizeň kvalitnejšie a rýchlejšie vyžehlené.
 • Žehlenie vám spríjemní aj komfortnosť užívania generátora. Mal by sa vám dobre držať, nebyť príliš ťažký, ale cez to by mal mať vyhovujúce objem nádrže a dostatočne dlhý prívodný kábel.
 • Každý parný generátor by mal mať minimálne základný bezpečnostný systém – automatické vypnutie alebo zámok.

Aké žehliacu dosku na žehlenie parným generátorom používať?

Žehliaca doska (žehliaca doska) by malo byť výškovo nastaviteľné, aby sa prispôsobilo výške postavy každého, kto žehlí. Žehliaca doska by mala byť stabilná, aby bolo možné na nej parný generátor bezpečne umiestniť. Doska by mala mať perforáciu, aby vláknami tkaniny mohla prejsť para, vlákna zmäkčiť a uľahčiť tak žehlenie. Poťah žehliacej dosky by mal tiež umožňovať bezproblémový priechod pary.

Na čo a ako sa využíva funkcia vertikálneho žehlenie?

Funkcia vertikálneho žehlenie umožňuje žehlenie látky na mieste, na ktorom sa práve nachádza – napríklad oblečenie na ramienku alebo figurínach či záclony na okne. Vďaka vysokej teplote pary dochádza ku zmäkčenie vlákien tkaniny a na odstránenie záhybov.

Pokiaľ chcete funkciu vertikálneho žehlenia využiť, nastavte tlačidlo teploty na maximálnu hodnotu. Visiace tkaninu jednou rukou opatrne vytiahnite a druhou rukou sa žehličkou za prerušovaného stláčania tlačidla pary žehličku presúvajte odhora nadol. Aby nedošlo k poškodeniu vlákien, držte žehličku niekoľko centimetrov od tkaniny.

V žiadnom prípade nepoužívajte vertikálne naparovanie na oblečenie vo chvíli, keď ich má niekto oblečené!

Možno používať paru pri všetkých nastaveniach?

Pretože para vzniká v oblasti mimo žehliacu dosku, môžete ju využívať aj pri najnižších teplotách. Ak však nastavíte regulátor teploty žehličky na nízku teplotu, musíte nastaviť aj nízku úroveň na regulátora výstupu pary, inak by sa v nej mohli objavovať kvapky vody.

Ako zabrániť poškriabaniu žehliacej plochy žehličky?

Aby zostala žehliaca plocha nepoškodená, klaďte žehličku vždy na pätu alebo na základňu. Nepoužívajte žehličku na abrazívne materiály (zipsy, gombíky, cvoky atď.) A ani ju abrazívnymi materiálmi nečistite.

Typy parných žehličiek podľa použitia

Druh parného generátora si vyberiete podľa toho, akým spôsobom ho budete používať – ​​či dávate prednosť žehlenie na doske alebo preferujete možnosť žehlenie zavesených textílií.

Vertikálne parné generátory

Vertikálne parné generátory sú žehličky, ktoré sú vhodné iba ku zvislému žehlenie. Lepšie sa drží v ruke, aby umožnili čo najjednoduchšie žehlenie zaveseného bielizne. Svojim tvarom pripomínajú vysávač. Na zemi má telo s nádržou na vodu a stojan, na ktorý môžete zavesiť bielizeň. Z tela vychádza dlhá trubica, ktorá je ukončená časťou podobnou malému fénu. Ak veľa cestujete, môžete si kúpiť parný generátor v cestovnej verzii s malou nádržou priamo pri žehliacej plochy.

Horizontálne parné generátory

Najrozšírenejším typom parného generátora sú horizontálne generátory. Majú tvar žehličky, ktorá sa napája na vodnú nádrž, ktorá sa umiestni na žehliaca doska. Veľkosť nádrže na vodu záleží na objeme, ktorý požadujete. Väčšina horizontálnych žehliacich systémov ponúka aj možnosť vertikálneho žehlenie. Ak chcete využiť oba typy žehlenie, pred nákupom parného generátora sa uistite, že umožňuje vertikálne aj horizontálne žehlenie.

Kombinované zostavy

Môžete si zaobstarať aj celú zostavu parného generátora, ktorej súčasťou je aj žehliaca doska. Nádoba na vodu je zabudovaná na jeho nohách, takže nezaberá miesto na pracovnej ploche.

Kombinované zostavy väčšinou bývajú vhodné pre vertikálne i horizontálne žehlenie, pričom môžu obsahovať aj dve žehličky pre vyšší komfort pri každom z oboch typov žehlenie. Výkon týchto zostáv je priemerný až podpriemerný. Cena sa pohybuje v rádoch desiatok tisícov korún.

Typy podľa ohrevu vody

Parné generátory podľa doby, za ktorú sa voda nahreje a či je nutné počas žehlenie vodu dolievať, môžu byť bojlerové a nezávislé. Rozdiel medzi nimi je aj v tom, či je nutné dolievať do nich počas žehlenia vodu.

Ak vám nevadí doplňovania vody počas žehlenia, kúpte si niektorý z nezávislých generátorov. Nechcete pri žehlení myslieť na to, že musíte priebežne dopĺňať vodu a nevadí vám počkať, než sa voda zahreje, kúpte si generátor s bojlerom.

Bojlerový parný generátor

Bojlerový parný generátorom je vybavený veľkou nádržou, do ktorej sa pred začiatkom žehlenia naleje voda, ktorá sa postupne zahrieva. Akonáhle dosiahne požadovanú teplotu, môžete začať žehliť. Bojlerové generátory sa nahrievajú dlhšiu dobu – nahriatie môže trvať až 10 minút. Plná nádrž vydrží až na hodinu žehlenie a nemusíte tak počas práce myslieť na doplňovanie vody. Vodu nemožno priebežne dolievať.

Nezávislý parný generátor

Nezávislé parné generátory sú rozšírenejším typom generátorov. Zahrejú sa oveľa rýchlejšie ako bojlerové generátory – ohrev trvá cca 2 – 5 minút. Žehliť tak môžete začať už za niekoľko minút. Ale musíte priebežne dopĺňať vodu. Voda do bojlera z nádržky putuje prostredníctvom malého čerpadla. Oproti klasickým naparovacím žehličkám majú silnejšie tlak pary, vďaka čomu je žehlenie efektívnejšie.

Žehliace plochy

Žehliaca plocha je u parného generátora jedným z najdôležitejších kritérií pri jeho výbere. Pretože práve žehliaca plocha prichádza do kontaktu s bielizňou, je dôležitý jej materiál, tvar a umiestnenie otvorov pre paru. Takto kritériá sú dôležité predovšetkým pre žehlenie horizontálne alebo kombinované. Vertikálne parné generátory majú menšie žehliacu plochu.

3D žehlenie

Niektoré typy najmodernejších parných generátorov majú žehliacu plochu umožňujúce 3D žehlenie. Táto žehliaca plocha má výbornú kĺzavosť v 360 ° cez akúkoľvek látku a akúkoľvek prekážku a to aj pri pohybe dozadu. Vďaka tejto žehliacej ploche vás nezastaví ťažko dostupné miesta, gombíky, zipsy a švy vreciek. Žehlička vďaka zaobleným a skoseným hranám bez námahy kĺže cez všetky tieto prekážky.

Tvar žehličky

Čím má žehlička väčšiu žehliacu plochu a vyšší počet otvorov, tým bielizeň vyžehlí rýchlejšie. Otvory v špičke žehliacej plochy, uprostred plochy i po stranách by mali byť rovnomerne rozložené, aby sa para do bielizne dostávala rovnomerne. Žehlička by mala mať kužeľovitý tvar. S žehličkou sa lepšie dostanete do zúžených okrajov, záhybov bielizne a pod gombíky, ak sa jej žehliaca plocha v prednej časti zužuje.

Materiál žehliacej plochy

Rôzne materiály žehliace plochy sú rozlične odolné voči poškriabaniu. Preto je pri žehlení lepšie sa vyhýbať ostrým častiam, ako sú zipsy, cvočky a gombíky. Žehliaca plocha je zvyčajne vyrobená z rôznych kombinácií kovov s ďalšími prídavnými prvkami, ktoré zabezpečia čo najvyššiu kvalitu žehlenie bez prichytávanie. Vďaka svojim skvelým vlastnostiam je stále obľúbená keramika.

Hliník a nerez

Hliník a nerezová oceľ sa používajú väčšinou na výrobu lacnejších modelov. Hoci sú odolné voči vysokým teplotám, radí sa k menej kvalitným materiálom so sklonom k ​​poškriabaniu a s menšou životnosťou. Ak je hliník nekvalitné, môže poškodiť oblečenie. Nerez je kvalitnejší, avšak častým zahrievaním a časom sa jeho kvalita znižuje.

Keramika

Keramický povrch žehliacej plochy parných generátorov disponuje výbornými vlastnosťami. Má skvelú tepelnú vodivosť, dlhú životnosť a výborne po bielizni kĺže. Je však náchylnejšie na poškodenie. Generátory s keramickým povrchom sú dobrou voľbou v pomere ceny a výkonu.

Durilium a eloxilum

Durilium a eloxilum sú svojimi vlastnosťami podobné keramike, patrí však k o triedu vyšším materiálom. Preto je aj vyššia ich cena. Durilium sa vyznačuje vysokou kĺzavosťou, odolnosťou a pevnosťou. Eloxalová plocha je vyrobená z upraveného hliníku s Eloxal, ktorý je klzký, nepriľnavý, vodivý a odolný voči poškriabaniu.

Zafír

Zafír je zliatina vybrúsená diamantom. Zafírová žehliaca plocha je vysoko odolná a trvanlivá. Ide o jeden z najkvalitnejších povrchov žehliacej plochy na trhu, čo sa odráža aj vo vyššej cene prístroja.

Sila parného generátora

Parný generátor je o mnoho výkonnejší než klasická žehlička. Žehlí rýchlo a kvalitne nielen vďaka vysokému výkonu, ale aj tlaku – para z neho teda vychádza rýchlejšie a o väčšom objeme. Ak si chcete zaobstarať lacnejšie parný generátor, aby ste neboli sklamaní jeho nízkym výkonom, mal by mať tlak minimálne 5 barov. Čím vyšší tlak generátor má, tým rýchlejšie para preniká do tkaniny.

Parný výkon udáva množstvo pary v gramoch za minútu, ktorú pri žehlení generátor trvalo vydáva. Pri lacnejších modeloch je to cca 50 gramov za minútu. Pre rýchlejšie a kvalitnejšie žehlenie by však výkon mal byť približne 100 gramov za minútu. Parné generátory, ktoré sú určené len na vertikálnemu žehlenie, mávajú parný výkon nižší.

K vypusteniu väčšieho množstva pary k lepšiemu vyžehlenie záhybov alebo viac vrstiev textilu, slúži parný ráz generátora. Pri drahších modelov môžu maximálne hodnoty dosiahnuť až viac ako 600 gramov pary za minútu. Pre bežné žehlenie však stačí generátory s parným rázom 100 až 200 gramov za minútu.

Objem parné stanice

Veľkosť nádoby na vodu by mala zodpovedať množstvo bielizne, ktoré žehlíte. Na žehlenie menšieho množstva bielizne vám postačí aj generátor s objemom nádoby na vodu 400 ml. Kozmetické salóny, reštaurácie alebo veľké domácnosti, kde sa pravidelne žehlí veľké množstvo bielizne, využijú generátory s nádržou, ktorá pojme až 2 litre vody. Pre priemernej domácnosti je optimálny objem 1,2 až 1,6 litrov.

U niektorých typov generátorov je možné nádobu z držadla spotrebiča vybrať a pohodlne doplniť vodu. V druhom prípade sa voda do generátora dolieva pomocou kanvičky. Tento systém je nepraktický predovšetkým pri vyprázdňovaní zásobníka.

Komfort počas žehlenia

Počas žehlenia by sme mali mať určitý užívateľský komfort, ktorý nám uľahčí, spríjemní a urýchli prácu. Ako dobre sa nám s prístrojom bude pracovať, záleží na jeho hmotnosti, ergonómii držadlá, dĺžke prívodného kábla, bezpečnostných prvkoch a spôsobu čistenia.

Hmotnosť

Aj keď parné stanice vyzerá robustne, pracuje sa iba s jej odnímateľnou časťou, ktorá má tvar klasickej žehličky. Vyberte si teda generátor s čo najľahší žehličkou, ktorá sa vám bude dobre držať a pri dlhšom žehlení vás z nej nebude bolieť ruka. U modelov, ktoré sú určené na vertikálnemu žehlenie, môže žehlička vážiť aj menej ako kilogram. Žehličky pre horizontálne žehlenie váži okolo 1,2 kg. Spolu s nádržou väčšina modelov váži od 3 do 5 kg.

Dĺžka prívodného kábla

Dĺžku prívodného kábla zvoľte podľa toho, kde a ako budete generátor používať. Napájacia šnúra zvyčajne meria od 1,5 do 2 metrov, či už pri modeloch pre horizontálne či vertikálne žehlenie. Čím dlhší kábel generátor má, tým lepšie sa s prístrojom manipuluje. Z hľadiska bezpečnosti generátor nezapínajte do zásuvky, kým ho nenaplníte vodou.

Umiestnenie parného generátora

Horizontálne generátory je podľa toho, aké majú rozmery, možné položiť priamo na žehliacu dosku alebo na stolík či komodu vedľa žehliacej dosky. Skrátka tak, aby vám prístroj neprekážal a dobre sa vám pracovalo.

Vertikálne parné generátory majú telo v tvare vysávača, objemnú nádržku a dlhú trubicu, ktorá vedie k hlavici generátora. Kvôli svojim rozmerom sa umiestňujú na zem.

Súčasťou niektorých modelov môže byť aj žehliacu dosku a nádržka je umiestnená pod jeho plochou.

Spôsob čistenia

Správne čistenie parných generátorov udržuje ich kvalitu žehlenie a predlžuje životnosť. Pri nákupe generátora si všimnite, či má prístroj vo svojej výbave aj funkciu samočistenia alebo odvápňovania.

Odvápňovací systém

Odvápňovací systém eliminuje usadzovaniu vodného kameňa, ktorý by mohol zanechať fľaky na oblečení. Žehličky s odvápňovacím systémom si samy vie zmäkčiť vodu alebo usadeniny zbierať do jednoducho vyberateľné kazety.

Samočistenie

Funkciu samočistenia mávajú drahšie prístroje. Samočistenie funguje tak, že po stlačení tlačidla pre odvápnenie vytečie voda na horúcu plochu žehličky. Vodný kameň a ďalšie nežiaduce látky, ktoré sú vo vode obsadené, sú teplotným šokom rozrušené.

Ak nemá žehlička funkciu samočistenia, zbavujte ju vodného kameňa tak, že ju budete pravidelne umývať octovou vodou.

Ako odstrániť z parného generátora vodný kameň

Z parného generátora vodný kameň odstraňovať nemusíte. Stačí, ak ho po každých asi desiatich použitiach, vypláchnete. Na vyplachovanie nikdy nepoužívajte prípravok na odstránenie vodného kameňa ani ocot, hrozilo by, že generátor poškodíte.

Pri modeloch generátorov so zberačom vodného kameňa opláchnite zberač vodného kameňa pod tečúcou vodou a pri jeho ďalšom použití stlačením tlačidla Reštart vypnite kontroluku funkcie Anti-calc (podľa typu modelu generátora).

Pri modeloch bez zberača vodného kameňa vypláchnite bojler a pri jeho ďalšom použití stlačením tlačidla Reštart vypnite kontrolku funkcie Anti-calc (opäť v závislosti od modelu generátora).

Ako udržiavať parný generátor

Než sa do údržby generátora pustíte, vždy sa uistite, že je generátor odpojený zo zásuvky a všetko príslušenstvo (odkladacia plocha, žehliaca doska i bojler) vychladli.

Na čistenie žehliacej dosky alebo základne parného generátora nepoužívajte žiadne čistiace prostriedky určené na odstránenie vodného kameňa a žehličku ani jej základňu nikdy nečistite pod tečúcou vodou.

Plastové časti základne parného generátora čas od času utrite navlhčenou handričkou.

Približne po každom 10. použití prepláchnite bojler, čím zamedzíte ukladanie vodného kameňa a predĺžite jeho výkonnosť.

Uvoľnite veko bojlera. Ak je vybavený anti-kalk tyčinkou, vyberte ju a prepláchnite pod tečúcou vodou a následne opäť umiestnite do bojlera. Naplňte bojler vodou z kohútika do jeho ¾. Niekoľkokrát základňou zatraste a vodu vylejte do odpadu.

Aby ste dosiahli precíznejšieho vyčistenie, celý proces ešte raz zopakujte.

Ak máte doma tvrdú vodu, je čistenie potrebné vykonávať častejšie.

Žehliacu dosku čistite pravidelne jemnou navlhčenou hubkou. Doska sa lepšie čistí, kým je ešte teplá. Rýchlo a dobre po vyčistení uschne, čím predídete jej korózii.

Pre čistenie dosky žehličky môžete využiť aj špeciálne, na to určenú čistiace tyčinku.

Nerezové žehliacej dosky čistite až po ich vychladnutí vlhkou hubkou alebo handričkou.

Pri generátoroch so samočistiacou funkciou nepoužívajte čistiaci prostriedok na nerez, mohol by poškodiť samočistiace vrstvy žehliacej dosky.

Bezpečnostné poistky a dodatočné funkcie

Niektoré parné generátory majú bezpečnostné funkcie, ako automatické vypnutie, keď s prístrojom nepracujete, ale napriek tomu ho necháte zapnutý. Niektoré modely môžu byť vybavené zámkom, ktorým sa žehlička uchytí k nádrži na vodu, čo uľahčí jej prenášanie. Drahšie typy parných generátorov disponujú pokročilými funkciami, ako napríklad systémom proti odkvapkávaniu alebo automatickou detekciou bielizne.

Automatické vypnutie

Jedným z bezpečnostných prvkov žehličiek je funkcia ich automatického vypnutia alebo prechode do úsporného režimu, do ktorého prejdú po niekoľkých minútach nečinnosti. Automatické vypnutie je funkcia dôležitá nielen z pohľadu bezpečnosti, ale aj z hľadiska úspory elektrickej energie. Niektoré parné generátory sa samy vypnú aj keď sa nakloní na stranu alebo dôjde k ich prevrhnutiu, čo je dôležité predovšetkým v rodinách s malými deťmi.

Eko režim

Parné generátory s programom Eko režim alebo Eko mód ponúkajú oproti ostatným typom generátorov úsporu energie až 20 – 60%. Jednoduchým stlačením tlačidla znížite spotrebu energie – keď potrebujete menej pary, napríklad pri žehlení hodvábu, syntetických tkanín alebo vlny, stlačte tlačidlo Eco. Ušetríte elektrickú energiu a napriek tomu docielite skvelé výsledky žehlenia.

Bezpečnostný zámok / Lock systém

Funkcia Lock systém umožňuje jednoduché uchytenie žehličky na základni pomocou zamykacieho systému. Jedným pohybom tak prístroj zaistíte a môžete ho bezpečne prenášať alebo s ním manipulovať.

Digitálny systém Anti-Drip / Drip-Stop

Digitálny systém Anti-Drip / Drip-Stop zabráni odkvapkávaniu vody z žehličky, ktorá by inak zanechávala na oblečenie, doske i podlahe, mokré škvrny.

Anti-Calc, Calc-Clean, Self-Clean

Tieto označenia sú označením samočistiaceho odvápňovacieho systému. Vďaka tomuto systému môžete do generátora používať aj obyčajnú vodu z vodovodného kohút bez ohľadu na jej tvrdosť. Táto funkcia zvyšuje životnosť generátora. Upozorní vás na prípadné usadeniny vodného kameňa a následné čistenie je jednoduché a pohodlné – po vychladnutí prístroja otvorte ventil CalcClean (názov je podľa typu generátora), naplňte a pretrepte. Potom ventil zatvorte a stlačte tlačidlo na paneli. Keď bude potrebné vykonať ďalšie čistenie, rozsvieti sa kontrolka.

Steam tip

Steam tip je predĺžená špička s viacerými otvormi pre lepší priechod pary, ktorá je ideálna pre žehlenie horšie prístupných miest, ako napríklad na žehlenie okolo zipsov a gombíkov.

Automatické nastavenie teploty

Funkcia automatického nastavenia teploty vie nastaviť bezpečnú teplotu žehlenia podľa druhu konkrétnej tkaniny, bez toho aby ste pred žehlením museli oblečenie rozdeľovať podľa druhov materiálu.

Digitálny displej

Moderné parné generátory disponujú inteligentnými digitálnymi displejmi s jednoduchým ovládaním. Tieto displeje sú prehľadné, intuitívne sa ovládajú, sledujú a zjednodušujú priebeh žehlenie.

Cena parného generátora

Cena sa parných generátorov sa líši podľa typu spotrebiča, použitého materiálu, funkcií a výrobcu.

Cena do 80 €

V najlacnejšie cenovej kategórii si môžete kúpiť parné generátory so základnými funkciami. Sú vhodné pre nenáročných alebo občasné užívateľa. Vodná nádrž týchto generátorov býva do asi 1 200 ml, parný ráz 100 g / min a tlakom 4 bary. Aj v tejto kategórii môžete zakúpiť modely s odvápňovacím systémom. Žehliaca plocha býva vyrobená z nerezu alebo keramiky.

Cena od 80 do 160 €

Parné generátory v cene do 160 € poteší aj náročnejších užívateľov. Spadajú sem generátory s horizontálnym žehlením s možnosťou vertikálneho naparovania alebo väčšie systémy umožňujúce zvislé žehlenie. Žehliacej plochy býva u drahších variant vyrobená z durilia a eloxia. Nádržky majú väčší objem a drvivá väčšina modelov v tejto cenovej kategórii disponuje odvápňovacím systémom a radom ďalších užitočných funkcií zvyšujúcich komfortnosť a bezpečnosť žehlenie.

Cena nad 160 €

Drahšie žehličky sú najvýkonnejšie. Sú vyrobené z vysoko kvalitných materiálov (durilium, eloxal či zafír) a doplnené o špeciálne funkcie pre čo najkomfortnejšie prácu s nimi. Parný ráz môže byť vyššia ako 600 g / min a tlak až 8 barov.

Cena nad 800 € a viac

Za cenu vyššiu ako 800 € si zaobstaráte celé žehliace systémy, ktorých súčasťou sú žehliacej dosky. Vyzerajú luxusne, avšak ich výkon nebýva príliš uspokokující.

4.9/5 - (9 votes)

Mohlo by vás zaujímať