Menu Zavrieť

Megafóny

Megafóny

Hľadáte správny spôsob ako úplne prerušiť aj paviány? Nie je lepší spôsob, ako kúpiť si megafón. Na rozdiel od mikrofónov, ktorý síce robia pekný zvuk, u megafónov nepotrebujete žiadne drôty ani ďalšie doplňujúce prístroja.

Ikonický prístroj fungujúci na zaujímavé báze vám iste zaistí pozornosť na vzdialenosti až do 1,5 kilometra.

Ľudský hlas má tendenciu šíriť sa rovnomerne do všetkých strán, zatiaľ čo keď je odosielaný skrz megafón, je jeho zvuk koncentruje do danej oblasti. Ak človek stojí mimo oblasť, do ktorej je zvuk megafónom vysielaný, je ťažšie ho počuť. Existujú aj elektronické megafóny, ktoré zvuk zosilňujú ešte oveľa silnejšie. Tie sa skladajú z mikrofónu, zosilňovače a reproduktora.

Mimo zosilnenie vášho hlasu, ponúka megafóny aj ďalšie funkcie, ktoré klasický mikrofón nezvedie. Medzi ne patrí napríklad aj sirény a úpravu hlasitosti. Toto zariadenie tak využijete na každej športové aj kultúrne podujatie, alebo na riadenie chodu na veľkoplošných projektoch.

Megafóny možno rozřazovat do rôznych kategórií. Dajú sa rozdeliť na základe výkonu (W), vzhľadu, alebo ceny. Hoci sa môže zdať, že sú všetky rovnaké a líšia sa len cenou od výrobcov, nie je tomu tak. Nenechajte sa zmýliť a poďte sa niečo málo o týchto mašinkách dozvedieť.

Megafóny: ​​Porovnanie 10 najlepších megafónov podľa hodnotenia a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších megafónov. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto megafóny si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepším megafónom.

NázovVzhľadVýkon (W)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Nedis MEPH150WTMegafón Nedis MEPH150WT1010,64Zobraziť v obchodoch
BLOW MP-513Megafón BLOW MP-5131513,52Zobraziť v obchodoch
Auna MEG1-MEGA080USBMegafón Auna MEG1-MEGA080USB8049,90Zobraziť v obchodoch
INTENSO FAN 9504001Megafón INTENSO FAN 9504001510,56Zobraziť v obchodoch
Auna MEG1-30WMegafón Auna MEG1-30W3029,90Zobraziť v obchodoch
Vexus MEG060Megafón Vexus MEG0606069,90Zobraziť v obchodoch
Vonyx MEG065Megafón Vonyx MEG0656566,69Zobraziť v obchodoch
Vexus MEG055Megafón Vexus MEG0555554,60Zobrazit v obchodech
Nedis MEPH200WTMegafón Nedis MEPH200WT2538,71Zobraziť v obchodoch
Vexus MEG050Megafón Vexus MEG0505049,90Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávaciu portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia megafónov od ich užívateľov.

Parametry megafónov

Výkon megafónu

Megafóny sa vyrába na stupnici výkonu od 5 W do 80 W. Veliký výkon však nezaručuje kvalitu zvuku, len hlasitosť a dosah, takže to, či vám bude na konci ihriska rozumieť už nie je zárukou. Medzi veľké chytáky na trhu práve patrí megafóny, ktoré si pyšní nízkou cenou a obrovským výkonom, ale nenechajte sa zlákať. S rastúcim výkonom, ale rastie aj energická spotreba, takže sa môže stať, že na druhý deň už budete iba vyřvávat hlasivky. Je teda lepšie pohybovať sa na samom zlatom strede.

Materiál megafónu

Všetky použité materiály sú z plastu, ale je potrebné rozoznať, o aký plast sa jedná. Ak hľadáte odolný megafón voči pádu a otlučeninám je potreba sústrediť sa na to, aby plat bol naozaj silný. V niektorých predajniach dokonca podrobiť výstavné kusy testu odolnosti.

Váha a rozmery

Medzi ďalšie dôležité proporcie megafónov je ich váha a rozmer. Ak ste napríklad tréner a megafón máte celý deň uviazaný k ruke, budete rád za každé kilo menej. Preto je váha jeden z ďalších dosť dôležitým kritériom pre Váš výber.

Väčšina megafónmi sa pohybuje okolo 5 kilogramov, ale nesmieme zabudnúť aj na váhu batérie, alebo akumulátora, ktorý sa na váhe celkového prístroja tiež dosť podpíše.

Funkcie

Keďže je megafón celkom nemenné zariadenie, ktoré má dosť málo možností pre výrobcov ako svoje výrobky obohacovať a odlíšiť od konkurencie, musí sa odlíšiť hlavne funkciami a kvalitou týchto funkcií.

Jedna z prvých a hlavných funkcií je mikrofón. Možnosť zosilnenie svojho hlasu na stoviek metrov je samozrejmosťou a podľa vášho výberu možno ovplyvniť aj kvalitu. Pokiaľ si vyberie jeden z najlepších produktov na trhu, môže sa kvalita vášho zosilneného hlasu vyrovnať aj klasickému mikrofónu.

Druhá dôležité funkcie patrí ikonická siréna, ktorá umožňuje na seba upozorniť bez nutnosti vydať hlásku. Niektoré megafóny dokonca umožňujú používať rôzne druhy sirén, čo sa hodí v prípade dohodnutých signálov.

Medzi ďalšie funkcie megafónov patrí aj nastavenie hlasitosťou, čo sa môže zdať ako zbytočnosť, pretože keď už ste zainvestovali do zosilňovacieho prístroja, budete chcieť využiť jeho kapacity na maximum, ale ak budete potrebovať svoj hlas šíriť aj na menšie vzdialenosti, potom sa vám táto funkcia bude hodiť.

Megafón: Ako to celé funguje?

Skúsili ste sa niekedy zamyslieť, ako tieto vecičky fungujú a ako je možné, že sa váš hlas jedným tlačidlom zosilnie aj stonásobne s použitím jedného tlačidla? Je to jednoduchšie, než sa zdá. Tvar. Tvar tohto prístroja je tým kľúčom. Spomeňme si na rozprávky, kde hlásatelia revú do železného kužeľa a počuje je celé nádvorie – už viete?

Je jasné, že v novších megafón je aj istý stroječek, ktorý tento zvuk násobí, bez toho aby ste do megafóny vrieskali, ale princíp je stále rovnaký.

Ako vybrať ten správny megafón?

Ako už bolo povedané, megafóny sú celkom nemenná vec, u ktorej nie je možné sa od konkurencie odlišovať inak, než výkonom a vzhľadom. Je teda celkom smerodajné sa práve sústrediť na už spomínaný výkon.

Čo sa týka výkonu, vyrába sa megafóny od 5 W do 80 W. To znie celkom jednoducho – čím väčší výkon, tým vyššia cena, ale nenechajte sa zmiasť. Vyšší výkon nie vždy znamená lepší zvuk, ktorý dosiahne ďalej. Je veľa megafónov, ktoré sa predávajú za málo a pýši sa obrovským výkonom. Tieto megafóny síce dosiahnu ďaleko, ale rozumieť vám nebude ani slovo.

Ak hľadáte ten najkvalitnejší, dávajte pozor, aby mal sirénu, možnosť regulácie hlasitosti a hlavne primeraný výkon cene.

Najlepší výkon tiež znamená, že budete neustále vymieňať batérie, alebo dobíjajúcich adaptéry a to je mnohokrát tiež nepríjemné. Ak nepotrebujete nutne dosah stoviek metrov, je lepšie si zaobstarať stredne výkonný megafón s kvalitným zvukom a plnou výbavou.

Ďalšie s naozaj dôležitých parametra je odolnosť povrchu daného výrobku a samozrejme dobré recenzie. Najlepšie je čerpať z recenznú webov, ako je tento, kde vám rovno povedia kde, ako, čo a za koľko produkty kúpiť. Je to spoľahlivé a overené.

Napájanie megafónu

Ak nemáte stredoveký megafón, je úplne jasné že ho budete musieť niečím kŕmiť. Tým môže byť:

AA batérie – nižšia obstarávacia cena megafóny, kratšiu životnosť, vyššie náklady za batérie

Napätie tužkových batérií je 1,5 V, u dobíjacích batérií potom 1,2 V.

Typy a druhy tužkových AA batérií

Jednorázové alkalické batérie

 • Sú razantne lacnejšie
 • Možno ich použiť len raz – nedá dobíjať
 • Dokážu pracovať vo vysokých teplotách nad 50 ° C

Dobíjacie batérie

 • Najčastejšie sú používané NiMH články (nikel-metal-hydridové)
 • U NiMH článkov je životnosť cca 500 cyklov, u Li-Ion batériou potom až 1000 cyklov
 • Oproti alkalickým batériám je možné znovu dobiť a použiť
 • Napätie u dobíjacích NiMH batérií je 1,2 V, u Li-Ion batériou potom 3,6 V
 • Dobíjacie adaptéry – vysoká cena, možnosť opakovaného používania.

Megafón: Koľko megafón stojí?

Pokiaľ si termín megafón zadáte napríklad do porovnávacích cien Reklama, zistíte, že sa megafóny pohybujú od 8 € až do takmer 300 €, čo je celkom rozdiel. Podľa odsekov vyššie si teda dobre premyslite, aké parametre sa hodí presne pre vás.

Zhrňme si ešte raz, na čom teda záleží:

 • Výkon
 • Doplnkové funkcie
 • Cena
 • Odolnosť
 • Váha
 • Typ napájania
 • Vzhľad

Uvedieme si rozdelenie podľa cien.

Cena megafónu do 20 €

Táto kategória megafónov sa pohybuje väčšinou na hranici 30 W výkonu. Je teda vhodný napríklad pre táborové vedúci, alebo pre trénerov korigujúce jedno či dve ihriská. Tieto megafóny stačí na dosah až do 700 metrov, ale sú zas chúlostivý na pády a nedbalé zaobchádzanie. Väčšinou tieto megafóny nemajú mikrofón, teda cez jeho „klobúčik“ neuvidíte pred seba, čo tiež nie je vždy príjemné, ďalej väčšinou nemajú ani možnosť sirény a regulácia hlasitosti.

Cena megafónu od 20 € do 40 €

Tieto megafóny už sú vhodné pre väčšie akcie, pretože mávajú výkon až 800 W, čo zaistí, že vás bude počuť aj na kilometer ďaleko a tak o vás budú vedieť aj okolité ľudia nezapojenie do vašej akcie.

U tejto cenovej relácie môžete počítať aj s doplnkovými funkciami, ako sú napríklad sirény a možnosť regulácie hlasitosti.

Hlavnou výhodou je, že väčšinou mávajú mikrofón, teda môžete udržiavať očný kontakt s publikom.

Cena megafónu od 40 € a vyššie

S týmito megafóny máte istotu, že budete hviezdami akcií. Megafóny v tejto cenovej relácii spĺňajú všetky uvedené dôležité parametre a môžete u nich počítať s tým, že s vami budú už celý život. Sú skoro nezničiteľný, výkonný a navyše so všetkými benefitmi, čo si môžete priať.

S dosahom až 1,5 km si zaistí doslova pozornosť celých obcí a tak sa hodí na naozaj masívne akcie.

Megafóny a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový megafón. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového megafóny pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné megafón.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového megafóny zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaciu server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom megafóny. Dozviete sa tam tiež, ktoré megafóny sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať