Menu Zavrieť

Invalidné vozíky

invalidny-vozik

Sortiment invalidných vozíka nie je tak jednotvárny, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Na trhu je nepreberné množstvo druhov s rôznymi benefitmi a každý si musí navoliť aký je pre vašej vzniknutú situáciu ten vhodný.

Či už vozík kupujete pre niekoho s trvalo zníženou mobilitou, alebo pre krátkodobého Lazára, je dôležité túto voľbu premyslieť, pretože invalidné vozíky nepatrí medzi najlacnejšie zdravotnícke pomôcky.

S týmto výberom sa vám dnes budeme snažiť uľahčiť prácu a ukážeme si všetky možnosti, ktoré možno na trhu nájsť.

Invalidné vozíky: Porovnanie 10 najlepších invalidných vozíkov podľa hodnotenia zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších invalidných vozíkov. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto invalidné vozíky si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie invalidný vozík.

NázovVzhľadTyp vozíkaOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
MedicalSpace Excel GInvalidný vozík MedicalSpace Excel GMechanický130,00Zobraziť v obchodoch
MedicalSpace Excel G5 invalidný vozík odľahčenýInvalidný vozík MedicalSpace Excel G5 invalidný vozík odľahčenýMechanický170,00Zobraziť v obchodoch
Clou Elektrický invalidný vozík skladacíInvalidný vozík Clou Elektrický invalidný vozík skladacíElektrický2575,33Zobraziť v obchodoch
Thuasne Classic Light invalidný vozík mechanickýInvalidný vozík Thuasne Classic Light invalidný vozík mechanickýMechanický297,77Zobraziť v obchodoch
Viper Lift Invalidný elektrický vozíkInvalidný vozík Viper Lift Invalidný elektrický vozíkElektrický6125,49Zobraziť v obchodoch
SteelMan Travel invalidný vozík na prevoz osôbInvalidný vozík SteelMan Travel invalidný vozík na prevoz osôbMechanický179,00Zobraziť v obchodoch
Meyra 3600 mechanický invalidný vozíkInvalidný vozík Meyra 3600 mechanický invalidný vozíkMechanický239,98Zobraziť v obchodoch
Meyra 51 Mechanický invalidný vozíkInvalidný vozík Meyra 51 Mechanický invalidný vozíkMechanický227,65Zobraziť v obchodoch
Optimus Elektrický invalidný vozíkInvalidný vozík Optimus Elektrický invalidný vozíkElektrický4408,80Zobraziť v obchodoch
Smart 906 Elektrický invalidný vozíkInvalidný vozík Smart 906 Elektrický invalidný vozíkElektrický3790,97Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz “ Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia invalidných vozíkov od ich užívateľov.

Podľa čoho vybrať invalidný vozík?

Prvé rozhodnutie, ktoré budete musieť urobiť, je voľba medzi variantom elektrického a mechanického invalidného vozíka. Podľa druhu sa ďalej môžete rozhodovať nad ďalšími parametrami, ktoré by pre vaše potreby mal vozík spĺňať.

Medzi ne patrí rozhodne nosnosť, celková váha konštrukcie a možnosť skladania pre lepšiu manipuláciu. Čo sa týka ďalších parametrov, je podstatné sa obzerať aj na rozmery sedu a veľkosť opierky, ktorá hrá hlavnú úlohu v pohodlnosti.

Nasledujúce parametre ako sú bicykle a doplnkové funkcie vozíka sa volí podľa účelu vozíka. Kolesá, ktorými je vozík možný dostať do pohybu sú dôležité, pretože né každá kolieska sú určené pre vonkajšie terén. Kvôli zlému výberu by ste teda mohli prísť k nepríjemným úhonám.

Invalidné vozíky: Druhy invalidných vozíkov

ČO sa týka druhov invalidných vozíkov, je to vcelku jednoduché, ale nenechajte sa zmýliť, tu voľba nekončí. Invalidné vozíky teda rozdeľujeme na dve základné kategórie a to na vozíky elektrické a mechanické.

Mechanický invalidný vozík

S týmito vozíky sa stretávame najčastejšie. Laicky povedané by sa dalo povedať, že je to sedacia časť na dvoch, či štyroch kolieskach a k ich pohybu je nutné vyvinúť potrebnú fyzickú silu. Sú preto vhodná pre pacientov, ktorí majú v poriadku hornú časť tela a sú dostatočne silní na ovládanie koliesok.

Tieto vozíky sú síce jednoduchšie, ale ich veľkou výhodou je nízka hmotnosť, lepšia manipulovateľnosť a predovšetkým cena.

Elektrický invalidný vozík

S elektrickým vozíkom sa väčšina z nás tiež už stretla, takže si každý predstaví väčšiu prístroj, na ktorom sedí (v určite väčšom pohodlí ako v mechanickom vozíku) človek, ktorý už nemusí vynakladať žiadnu silu k pohybu vozíka, pretože je ovládaný joystikom a doplňujúcimi tlačidlami na rukovätiach. Tieto vozíky poháňa skrytý zdroj pod sedadlom, ktorého akumulátory sa cez noc / deň dobíja.

Tieto vozíky sú teda dozaista oveľa pohodlnejšie a celkovo komfortnejšie, než klasické mechanické vozíky, ale spája sa s nimi aj istá negatíva. Medzi ne patrí napríklad vyššia hmotnosť, teda nie sú určené na zdvíhanie a na mechanické prenášanie z miesta na miesto. Z vyššej hmotnosti sa dá tiež počítať aj s oveľa väčšími parametrami a hlavne cenou, ktorá sa v krajných prípadoch môže šplhať aj do niekoľkých stoviek tisíc.

Parametre pre výber invalidného vozíka

Ako už bolo povedané v kapitole „Podľa čoho vybrať“ je dôležité si najskôr zvoliť variant elektrického, alebo mechanického vozíka. Toto rozhodnutie už sme sa snažili uľahčiť podrobnejším popisom v kapitole venovanej druhom.

Je teda na mieste sa oboznámiť aj s parametrami a konštrukčnými časťami, ktoré sú tiež rozhodujúce v otázke pohodlie i výslednej ceny.

Materiál konštrukcie

Materiál konštrukcia je veľmi dôležitá predovšetkým pri voľbe mechanického invalidného vozíka, pretože pri nej je každé kilo navyše veľmi podstatné znepříjemněním.

Medzi ďalšie dôležité vplyvy má materiál predovšetkým na životnosť, odolnosť, ale aj hmotnosť vozíka. To sú parametre, ktoré nie je nadarmo prehliadať a patrí medzi tie veľmi dôležité. Medzi hlavné materiály, z ktorých sa invalidné vozíky vyrába patria:

  • Oceľ – Pravdepodobne najťažší z prezentovaných materiálov, ktorý na druhú stranu bude aj veľa bytelný.
  • Hliník – Nižšia hmotnosť hliníka oceníte hlavne pri pravidelných presunoch.
  • Titan – Ľahký výrobný materiál.
  • Karbon – Najľahšia z materiálov. Vozík vďaka jeho nízkej hmotnosti pri prenášaní takmer neucítite.

Rozmery sedu

Hoci sa to zdá ako né moc náročná časť výberu, je aj rozmer a materiál sedadla dosť dôležitou súčasťou, ktorá bude mať vplyv na pohodlie sedu väčšiny vášho dňa. Je teda potrebné sa zamerať predovšetkým na tieto parametre:

Šírka sedu

Šírka sedu má vplyv aj na celkovú stabilitu pohybu, takže je vhodné sa na priestor medzi bočnice sústrediť. Všeobecne je ideálny rozmer medzi koncom vášho boku a bočnice 1 – 2 cm. Šírka sedu sa teda na trhu pohybuje okolo 42 cm (u väčších modelov môže byť až 53 cm).

Hĺbka sedu

Všeobecne sa ideálne rozmer hĺbky sedu meria podľa centimetrov, o koľko vám koleno pri opretí o operadlo vykúka do voľného priestoru mimo bočnice. Ideálne miera je 5-6 centimetrov. Ak by ste zvolili podstatne iné rozmery, mohlo by to zapríčiniť častým pádom aj s vozíkom či už dopredu, alebo dozadu. Na trhu je veľa variantov a rozmerov, takže voľte správne.

Uhol sedu

Vždy je lepšie, keď je predná časť sedadla o niečo vyššie než tá zadná. Zvyčajne je udávaný rozdiel okolo 4-6 centimetrov.

Parametre opierky

Tu je voľba parametrov ľahšie ako u podsedáku. Riadi sa v podstate len jedným pravidle a to, aby koniec opierky presahoval vašej spojnicu lopatiek. Avšak nie je potrebné to s týmto pravidlom preháňať, pretože by to mohlo zapríčiniť opačný efekt a vaše pohodlie už by nemalo tú správnu podobu.

Nosnosť vozíka

Na nosnosť sa samozrejme tiež nesmie zabúdať. Riadi sa váhou najťažšieho používateľa, ktorý bude vozík používať. Vždy je dobré váhu naddimenzovat, pretože tým zvyšujete životnosť vozíka.

Invalidné vozíky sa pohybujú s hmotnosťou od 80 kg do viac ako 150 kg.

Váha konštrukcie a skladanie

Týmto parametrom by sa mali riadiť predovšetkým užívatelia, ktorí majú v pláne vozík často skladať a manuálne prenášať. Niektoré vozíky sa dajú pohodlne poskladať aj do malého kufra, ale treba si na tento parameter dávať pozor, pretože to nie je samozrejmosťou.

Invalidný vozík: Kolesá

Kolesá sú tiež podstatná a rozdeľujú sa na dva základné druhy. Dôkladne si teda rozmyslite účel, za ktorým vozík zaobstarávate a vyberte pre vás to najlepšie. Toto rozdelenie má zásadný vplyv na komfort celkovej jazdy.

Plná kolesá

S plnými kolesami u vozíkov ste sa možno už stretli, ale všimnite si, že nikdy nie vonku. Tieto kolesá sú totiž vhodná predovšetkým do interiérov. Majú obrovskú výhodu, pretože je netreba dopĺňať a hustiť. Pri vonkajšom použití by ste sa však stretli s veľkými otrasmi a významným nekomfort.

Pneumatické kolesá

S pneumatickými kolesami už sa stretneme omnoho častejšie. Môžeme je porovnať s tými na bicykli. Ako je tomu u bicyklov aj u tých na invalidných vozíku sa stretávame s nevýhodou – dofukovanie a riziká pichnutie.

Bez pneumatických kolies sa však v exteriéri nezaobídete. Vďaka nahuštěnému vzduchu v kolesách tlmí nárazy hrboľatého povrchu a tak zaisťuje potrebný komfort z jazdy.

Pokiaľ sa jedná o vozík mechanický, ktorý má vo výbave aj predné menšie kolieska, púta sa k nim dosť jednoduché pravidlo. Väčšie predné kolesá vám umožnia lepšie prekonať najrôznejšie prekážky, na druhú stranu majú väčší rádius pri otáčaní na mieste. S menšími kolieskami je to naopak. Niektorí skúsení užívatelia zhoršenou prejazdnosť menších kolies rieši jazdou po zadných kolesách. To si však vyžaduje istý um.

Príslušenstvo a doplnkové funkcie invalidného vozíka

Od mechanického vozíka nemožno čakať nejaké veľké zázraky, ale u tých elektrických sa možno stretnúť s veľkou škálou doplnkových funkcií, ktoré vám môžu podstatne zjednodušiť život.

Rýchlospojka

Nachádza sa pri vybraných modeloch invalidných vozíkov. Umožňuje rozloženie vozíka. Zadné kolesá zložíte napríklad jednoduchým stlačením osi kolesa. Rovnako jednoduchá je aj spätná montáž vozíka. Rýchlospojka sa preto hodí tým, ktorí s vozíkom často cestujú.

Brzda

Slúži pre pribrzdenie invalidného vozíka. Zvyčajne sa nachádza po stranách v blízkosti zadných kolies.

Brzda pre sprievod

Brzda umožňujúci sprievode pribrzďovaniu invalidného vozíka. Jej ovládanie je vzadu rovnako, ako príslušná madlá pre obsluhu.

Stabilizačné kolieska

K väčšine invalidných vozíkov si môžete dokúpiť stabilizačné kolieska dozadu. Tá zaistí, že sa pri neopatrnom pohybe nepřeklopíte smerom vzad.

Odklopné podnožky

Odklopení podnožiek vám umožní jednoduchšie vystúpiť a nastúpiť na invalidný vozík. Stretnúť sa môžete aj s odklopnými opierkami.

Invalidný vozík a jeho cena

Ako vždy si v poslednej kapitole ukážeme základné rozdelenie do troch kategórií a predstavíme si, čo od akej cenovej kategórie možno očakávať.

Čo sa týka invalidných vozíkov, nie je však radno zbytočne šetriť. Predsa len je to mechanizmu, na ktorom budete sedieť celý deň a tak sa stane v podstate vašou súčasťou.

Cena invalidného vozíka do 400 €

Najlacnejší variant invalidných vozíkov je skôr určená pre dočasné užívanie, alebo do priestorov pohotovosti. Nejedná sa o nič pohodlného a celý deň tráviť na takomto vozíku nie je žiadny med. Odporúčame teda zabrúsiť do drahších kategórií.

Cena invalidného vozíka od 400 € do 1 200 €

V tejto cenovej kategórii už sa môžeme stretnúť s rafinovanejšími modelmi, s oveľa lepšími parametrami. Nielen, že sa tu dočkáte komfortu, ale aj pár dizajnových skvostov. Čo sa týka hmotnosti, možnosti prenášania a nosnosti už je tu veľké množstvo variantov a tie najlepšie môžu ponúknuť nosnosť aj cez 150 kg. Nielen, že sú oveľa prepracovanejšie, ale môžu sa rovnať aj tým elektrickým.

Cena invalidného vozíka nad 1 200 €

Tu už okrem tých najlepších mechanických vozíkov nájdeme aj tie elektrické. V tejto kategórii už sa vám dostane toho najlepšieho komfortu, ktorý možno zaistiť. Čo sa týka hranice, kam až cena môže siahať by sa dala označiť cena 5 000 €, za ktorých kúpite už ten najlepší voľne dostupný elektrický vozík.

Invalidné vozíky a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový invalidný vozík. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového invalidného vozíka pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné invalidný vozík, ktorý vydrží presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového invalidného vozíka zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom invalidného vozíka. Dozviete sa tam tiež, ktorý invalidný vozík je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

4.4/5 - (19 votes)

Mohlo by vás zaujímať