Menu Zavrieť

Infračervené teplomery

infracerveny-teplomer

Infračervený teplomer môže byť vítaným pomocníkom v každej domácnosti, a nielen v nej. Siahnuť môžete po modeli pre osobné použitie alebo si zaobstarať teplomer na meranie vonkajšej teploty. Či už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek z modelov, dôležité je vedieť, podľa čoho vyberať. V porovnaní sa zameriame nielen na cenu jednotlivých modelov, ale predovšetkým na ich vlastnosti a schopnosti.

Infračervené teplomery: Porovnanie 10 najlepších infračervených teplomerov podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších infračervených teplomerov. Ako sme tieto infračervené teplomery vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto infračervené teplomery sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie infračervený teplomer.

NázovVzhľadTypPamäť (počet záznamov)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
TrueLife Care Q7Teploměr TrueLife Care Q7Bezkontaktné3238,3Zobraziť v obchodoch
Cemio Metric 308 SmartTeploměr Cemio Metric 308 SmartBezkontaktné3235,8Zobraziť v obchodoch
Hetaida HTD8813Teploměr Hetaida HTD8813Bezkontaktné5022,7Zobraziť v obchodoch
APT UV-8808 Bezdotykový XLINETeploměr APT UV-8808 Bezdotykový XLINEBezkontaktné3220,83Zobraziť v obchodoch
Contec TP500Teploměr Contec TP500Bezkontaktné3021,1Zobraziť v obchodoch
TrueLife Care Q8Teploměr TrueLife Care Q8Bezkontaktné5049,9Zobraziť v obchodoch
Microlife NC 100Teploměr Microlife NC 100Bezkontaktné3032,6Zobraziť v obchodoch
Berrcom JXB-178Teploměr Berrcom JXB-178Bezkontaktné3219,2Zobraziť v obchodoch
CLOC SK-T008 infraTeploměr CLOC SK-T008 infraBezkontaktné3255,59Zobraziť v obchodoch
Microlife NC 200Teploměr Microlife NC 200Bezkontaktné3051,8Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia infračervených teplomerov od ich užívateľov.

Ako vybrať infračervený teplomer?

Pri výbere infračerveného teplomera sa riaďte niekoľkými zásadami:

 1. Dotykový vs. bezdotykový

Prvá dôležitá funkcia, na ktorú by ste sa mali zamerať. Moderné teplomery sú stále častejšie bezdotykové, čo sa môže hodiť predovšetkým pri meraní teploty u detí.

 1. Vlastnosti a funkcie

Rôzne modely teplomerov disponujú tiež rôznymi funkciami, na základe čoho sa môže zvyšovať obstarávacia cena. Vyberajte teplomer s funkciami, ktoré naozaj využijete. Niektoré modely disponujú funkciou automatického vypnutia, signalizácia meranie alebo tiež ukladanie nameraných hodnôt.

 1. Technické parametre

Technické parametre sú dôležité pri každom výrobku, preto aj tu im venujte pozornosť. Voliť môžete merací prístroj s funkciou Distance to Stop, niektoré teplomery disponujú zvukovou signalizáciou a pod.

 1. Ukazovateľ teploty

Tento parameter často súvisí s cenou – čím drahší model, tým viac funkcií. Lacnejšie teplomery vám často ukážu len nameranú teplotu, modely z cenovo vyššej kategórie môžu disponovať tiež zobrazením času alebo stavu batérie.

 1. Batérie

Napájanie je ďalším dôležitým parametrom, aj keď nie nevyhnutným. V infračervených teplomeroch nájdete batérie typu AA, prípadne AAA.

 1. Cena

Ako sme už spomínali, lacnejšie modely môžu disponovať menej funkciami, čo samozrejme neznamená, že horšie fungujú. Drahšie modely sa môžu pohybovať až na hranici niekoľkých tisíc korún. V tomto prípade je nutné si uvedomiť, či všetky ponúkanie funkcie využijete.

Dotykové aj bezdotykové varianty

Infračervený teplomer môžete zakúpiť v dvoch variantoch – dotykové a bezdotykové. Nájsť však možno aj modely, ktoré tieto dva spôsoby kombinujú.

 • Dotykový infračervený teplomer – tento typ teplomera sa najviac podobá klasickým modelom, na ktoré sme zvyknutí. Ku zmeranie teploty treba kontaktu s pokožkou. Zástupcom tejto kategórie je najčastejšie teplomer pre ušné meranie teploty.
 • Bezkontaktný infračervený teplomer – ako už názov napovedá, v tomto prípade nie je potrebné kontaktu s pokožkou. Teplomer stačí namieriť na merané miesto zo vzdialenosti až do 8 cm. Tieto modely sú vhodné predovšetkým pre meranie teploty pre deti (napr. V noci, kedy nie je potrebné dieťa budiť).
 • Kombinované merania – niektoré modely infračervených teplomerov disponujú oboma funkciami merania.

Vlastnosti a funkcie teplomerov

Modely infračervených teplomerov môžu disponovať rôznymi funkciami, a preto si niektoré z nich predstavíme. Predovšetkým tie dôležité, ktorým by ste mali pred kúpou teplomera venovať pozornosť.

Rozsah meraných teplôt

Tento parameter hovorí, v akom rozsahu teplôt bude teplomer schopný merať. Najčastejšie je udávaný v stupňoch celzia. U bežných modelov sa štandardne jedná o rozsah od 0 ° C až do + 50 ° C. V tomto rozmedzí sa zvyčajne pohybujú modely infra teplomerov, ktoré sú používané k meranie telesnej teploty u ľudí. Stretnúť sa môžete aj s modelmi infračervených teplomerov, ktoré dokážu zaznamenať teplotu v rozmedzí od -35 ° C až do +800 ° C, v tomto prípade sa však väčšinou jedná o technické pomôcky , ktoré slúžia pre meranie vonkajšej teploty. Infračervené teplomery nemusí mať vždy len jeden spôsob využitia. Niektorí výrobcovia ponúkajú modely, ktoré majú označenie 2v1 alebo 3v1, ale možno nájsť dokonca také varianty, ktoré nesú označenie 5v1. Takéto teplomery sú schopné merať oveľa viac než telesnú teplotu – dokážu zmerať teplotu rôznych predmetov, jedla, tekutín, ale aj vzduchu.

Rýchlosť meraní

Digitálne teplomery sú síce o niečo rýchlejší než klasické ortuťové teplomery, ale oproti infračerveným teplomerom sú stále veľmi pomalé. Infra teplomery disponujú mnohými výhodami, ale tou nesporne najväčšou je dozaista rýchlosť merania. Meranie teploty z čela zvládne infra teplomer do 3 sekúnd, meranie z ucha je hotové za 1 sekundu.

Ukazovateľ nameranej teploty

Ukazovateľ teploty je jedným z najdôležitejších vizuálnych parametrov infra teplomerov. Nameraná teplota sa podobne ako u digitálnych teplomerov zobrazí na LCD displeji. Základné modely zobrazí len nameranú teplotu, drahšie modely môžu na malej obrazovke zobrazovať aj stav batérie, čas a ďalšie funkcie. Mnohé z modelov sú vybavené tiež podsvietením, ktoré umožňuje jednoduchšie čítanie údajov, a to nielen v noci.

Parameter Distance to Stop

Túto vlastnosť majú skoro všetky modely infračervených teplomerov. Ide o údaj, ktorý ukazuje pomer medzi vzdialenosťou a priemerom meranej plochy. Je označovaný skratkou odvodenú z názvu funkcie – D: S. K pochopeniu tohto parametra môže poslúžiť jednoduchý príklad: Ak ste zakúpili teplomer, ktorý má Distance to Stop v pomere 13: 1, znamená to, že teplomer bude schopný zo vzdialenosti 13 metrov zmerať teplotu z plochy 1 metra. Tento parameter sa označuje aj ako optika. Výrobcovia ponúka rôzne modely teplomerov s optikou od 1: 1 až po 50: 1 (taký model je možné využiť i vonku).

Ďalšie funkcie

 • Zvuková signalizácia – táto funkcia je vhodná predovšetkým preto, že vám pomôže ľahšie rozpoznať koniec merania. Na konci každého merania sa ozve zvuk, takže presne viete, že ste meranie dokončili. Niektoré modely môžu prostredníctvom zvukového signálu signalizovať zvýšenú teplotu (napríklad dvojitým pípnutím).
 • Automatické vypnutie teplomera – po nameraní teploty sa teplomer sám vypne. Vďaka tomu sa šetrí životnosť batérie a vy tak nemusíte na vypnutie zakaždým myslieť.
 • Ukazovateľ stavu batérie – ukazovateľ stavu batérie môže byť signalizovaný pomocou rôzne farebných diód, alebo je signalizovaný piktogramom na LCD displeji.
 • Pamäť – niektoré modely disponujú internou pamäťou, ktorá vám umožňuje ukladať namerané hodnoty. To sa hodí predovšetkým pri chorobe, kedy potrebujete starostlivo monitorovať stav chorého. Pamäť teplomerov nebýva veľká, ale stretnúť sa môžete aj s modelmi, ktoré umožňujú uložiť až niekoľko desiatok hodnôt.
 • Ovládacie tlačidlá – infračervené teplomery majú vždy minimálne jedno tlačidlo, môžu ich mať aj viac v závislosti na funkciách teplomere.

Napájanie teplomeru a výdrž batérie

Infračervené teplomery sú spravidla napájané tužkovými batériami veľkosti AA alebo AAA. Typ použitých batérií sa líši v závislosti na celkovej veľkosti teplomera. Najčastejšie sú potrebné dve batérie, u menších modelov postačí iba jedna. Tieto akumulátorové články vydržia priemerne okolo tisícky (niekedy aj niekoľko tisíc) merania, čo sa rovná cca 3 roky používania, potom je potrebné baterky vymeniť.

Cena infračervených teplomerov

Počítať musíte s tým, že cena infračerveného teplomera bude o niečo vyššia ako cena teplomeru digitálneho. Infra teplomer vám totiž môže ponúknuť oveľa viac funkcií – vysoké rozpätie meranej teploty, rýchlosť, spoľahlivosť i dlhú životnosť. Tieto teplomery sa navyše môžu stať neoceniteľnými pomocníkmi pri meraní teploty malým deťom. Vždy vyberajte kvalitné teplomery od renomovaných značiek. Medzi tieto značky patrí napríklad Helpmation, Beurer, Thermofocus, Microlife, Medisana, Omron a ďalšie.

Teplomery s cenou do 30 €

Modely infračervených teplomerov, ktoré nájdete v tejto kategórii, sa pohybujú okolo 20 €. Vybavovať sú veľmi podobné digitálnym teplomerom – obvykle disponujú iba nepodsvíceným LCD displejom, ktorý zobrazuje len najzákladnejšie údaje. Tieto modely však disponujú aj vnútornou pamäťou, do ktorej možno uložiť cca 20-30 nameraných hodnôt. K prevádzke obvykle stačí jedna batéria.

Cena od 30 € do 60 €

V tejto kategórii už možno nájsť aj kombinované modely, teda také, ktoré dokážu vykonať meranie tak z čela, tak z ucha. Obvykle disponujú väčším LCD displejom, ktorý zobrazuje viac než len nevyhnutné údaje. Vybavené budú nielen zvukovou signalizáciou, ale aj funkciou automatického vypnutia. Vyberať môžete z dotykových aj bezdotykových modelov. V tomto cenovom rozpätí nájdete aj modely teplomerov, ktoré dokážu merať aj vonkajšiu teplotu.

Cena teplomera nad 60 €

Cena pohybujúce sa nad hranicou 60 € už napovedá, že sa bude jednať o profesionálne bezkontaktné teplomery, ktoré sú veľmi presné a disponujú mnohými funkciami. Ak hľadáte naozaj kvalitné, presný, precízny a spoľahlivý infračervený teplomer pre domáce použitie, zaobstaráte ho asi za 100 € až 200 €. Tie najdrahšie teplomery (siahajúce k hranici až 1 200 €) možno využiť aj v stavebníctve a priemysle.

Ako správne merať teplotu

Infračervené teplomery nie sú nijako zložité, čo sa obsluhy týka, ale aj napriek tomu by ste si pred prvým použitím mali prečítať pribalené informácie, ktoré vám poskytnú podrobný návod a zasvätí vás do spôsobov používania teplomeru. Zároveň tiež vysvetlí, čo znamenajú piktogramy na teplomere (ak je model má).

Kedy merať teplotu?

Telesnú teplotu si môžete zmerať kedykoľvek, nielen, keď sa cítite chorí. Pred každým meraním však dbajte na to, aby ste boli v pokoji. Ak ste vykonávali fyzickú aktivitu alebo ste práve po jedle, počkajte 30 minút a až potom začnite s meraním. Bezdotykové infračervené teplomery sú veľmi senzibilný na okolité výkyvy teplôt, preto dávajte pozor, či sa nenachádzate v prekúrenej miestnosti alebo nie ste blízko radiátora či otvoreného okna.

Na akom mieste merať teplotu?

Pre správne zmeranie teploty je dôležité zvoliť tiež vhodne miesto merania. Zatiaľ čo u bežných ortuťových teplomerov je to podpazušie, u infračervených variantov sa obvykle jedná o čelo alebo ucho (konkrétne ušný bubienok). Z toho dôvodu sa odporúča voliť čelné alebo ušné infračervené teplomery. Svoj výber prispôsobte tomu, či budete meranie vykonávať na dospelej osobe, alebo sa bude jednať primárne o deti. Siahnuť môžete tiež po kombinovaných teplomeroch.

Bezkontaktný teplomer – postup merania

Ak používate čelný bezkontaktný teplomer, namierte snímač na čelo vo vzdialenosti 3-8 cm (alebo ako uvádza návod) a stlačte tlačidlo merania. Teplomer by vás mal zvukovou signalizáciou upozorniť, keď meranie skončí. Nameraná teplota sa potom zobrazí na displeji. Niektoré teplomery môžu byť doplnené o svetelnú signalizáciu, ktorá býva spravidla dvojaký – zelená a červená. Zelená farba značí, že je všetko v pořídku, červená vás naopak upozorňuje, že bola nameraná zvýšená alebo vysoká telesná teplota.

Ušný teplomer – postup merania

U týchto variantov teplomerov je meranie teploty trošku ťažšie. Aby ste namierili teplomer priamo na ušný bubienok, treba teplomer zasunúť do ucha dostatočne hlboko. Najlepšieho merania docielite, keď ucho zľahka povytiahnete hore a dozadu. Nevýhodou ušných teplomerov je to, že niekedy nie sú úplne vhodné pre novorodencov. Bábätká mávajú veľmi úzky zvukovod, ktorý znemožňuje presné meranie. Preto je pre nich niekedy lepšie zvoliť iný typ teplomeru. U niektorých výrobcov však možno nájsť aj ušné teplomery, ktoré sú vhodné pre novonarodené bábätká. Ušný teplomer je oproti iným modelom náročnejšie na údržbu. Teplomery obsahujú ochranné klobúčiky, ktoré treba pravidelne meniť. Klobúčiky chráni teplomer pred ušným mazom a zabraňujú tiež prenosu infekcie. Ušný teplomer by ste napriek tomu nemali používať, ak dotyčný trpí zápalmi alebo nedávno podstúpil operáciu.

Výhody infračervených teplomerov

 • Sú rýchle a veľmi presné.
 • Aj základné modely možno využiť aj na meranie tekutín, napr. Mlieka pre bábätko.
 • Majú dlhú životnosť batérie.
 • Bezdotykové teplomery obmedzujú riziko prenosu infekcií.
 • Dotykové teplomery (ušné merače) obsahujú ochranné klobúčiky, ktoré možno ľahko vymeniť a udržiavať tak teplomer v čistote.
 • Nedochádza ku skresleniu merania pôsobením okolitých vplyvov.
 • Možno merať aj vysoké teploty.
 • Merať sa dá aj z väčšej vzdialenosti, a to pri zachovaní presnosti merania.
 • Bezdotykové teplomery umožňujú meranie teploty u detí bez vyrušenie zo spánku.

Infračervené teplomery: Infračervené teplomery a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový infračervený a bezkontaktný teplomer. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového infračerveného teplomera pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný teplomer, ktorý vydrží presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového infračerveného teplomera zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé infračervené teplomery a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom infračerveného teplomera. Dozviete sa tam tiež, ktorý teplomer je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať