Menu Zavrieť

Eliptické trenažéry

elipticky-trenazer

Hanbíte sa, alebo nemáte možnosť chodiť do posilňovne, kde tieto stroje nájdete? Chcete si doma zariadiť cvičiaci kútik, aby ste rozvíjali a naberali svalstvo?

Dokonalú variantom je práve kúpa eliptických strojov. S rozvojom miest a sedavých zamestnaní sa v 20. storočí rozšíril trend posilňovní, ktorý trvá do dnes. Né však každý má možnosť, alebo odvahu si ísť zacvičiť do špecializovaných budov, a tak sa uchýli ku kúpe cvičiacich pomôcok na doma. Väčšina si síce vystačí s domácim cvičenie s vlastnou váhou na podložke, ale ak chcete viac, je pre vás eliptický stroj najvhodnejším variantom.

Tento stroj vám posilní lýtkové, stehenné i sedacie svaly, vrátane hornej polovice tela – najmä biceps a triceps.

Eliptické trenažéry: Porovnanie 10 najlepších eliptických trenažérov podľa hodnotenia zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších eliptických trenažérov. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto eliptické trenažéry si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepší eliptický trenažér.

NázovVzhľadZnačkaBrzdný systémOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Laubrsport RACE CROSSEliptický trenažér Laubrsport RACE CROSSLaubrsportMagnetický129,9Zobraziť v obchodoch
HouseFit MOTIO 35Eliptický trenažér HouseFit MOTIO 35HouseFitMagnetický399Zobraziť v obchodoch
NordicTrack SE3iEliptický trenažér NordicTrack SE3iNordicTrackMagnetický762Zobraziť v obchodoch
inSPORTline CaracasEliptický trenažér inSPORTline CaracasinSPORTlineMagnetický819Zobraziť v obchodoch
NordicTrack C 5.5Eliptický trenažér NordicTrack C 5.5NordicTrackMagnetický1099Zobraziť v obchodoch
Capital Sports Helix AirEliptický trenažér Capital Sports Helix AirCapital SportsMagnetický469Zobraziť v obchodoch
inSPORTline ATLANTA BLACKEliptický trenažér inSPORTline ATLANTA BLACKinSPORTlineMagnetický499Zobraziť v obchodoch
inSPORTline inCondi ET800iEliptický trenažér inSPORTline inCondi ET800iinSPORTlineMagnetický1449Zobraziť v obchodoch
inSPORTline inCondi ET600iEliptický trenažér inSPORTline inCondi ET600iinSPORTlineMagnetický989Zobraziť v obchodoch
inSPORTline KapekorEliptický trenažér inSPORTline KapekorinSPORTlineMagnetický1099Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia eliptických trenažérov od ich užívateľov.

Ako a na čo slúži eliptický trenažér?

Hoci si pod pojmom eliptický trenažér málo kto niečo predstaví, určite ho každý pozná, pretože je to až na bežecký pás najobľúbenejšie domáce posilňovací stroj.

Obrovskú výhodu od bežeckého pásu má, že nezaťažuje kĺby, pretože sila je rovnomerne rozdelená a vaše končatiny teda opisujú elipsu.

Tento stroj vám zaistí pretiahnutie a posilnenie celého tela, takže sa dá povedať, že je všestranný. Ide skôr o aeróbne cvičenie, teda má z dlhodobého hľadiska blahodárny vplyv na vaše srdce a celkovo obeh vašej krvi v tele.

Možnosti, ktoré niektoré stroje poskytujú, sú dokonale prispôsobivé veku i kondíciu každého jedinca, takže sa nemusíte báť, že by na vás bol stroj náročný.

Ako vybrať ten pravý eliptický trenažér?

Čo sa týka investícií do eliptického trenažéra, hľaďte na cenu ako na poslednú kritérium výberu. Pred kúpou dôkladne zvážte, či je vami vybraný trenažér vhodný pre vás i pre váš voľný priestor v domácnosti.

Na čo si teda dať pozor pri výbere?

Najdôležitejšie je vyberať podľa tvaru kroku, na ktorom závisí následná účinnosť cvičenia. Ďalej sa sústreďte na vykonanie brzdného systému, osky a kĺbových spojov, ktoré tvoria celkový chod a životnosť stroja. Na tieto časti sa zameriame nižšie v článku.

Ďalšie dôležité kritérium pre výber toho správneho stroja je aj hmotnosť, ktorá sa často líšia s ohľadom na cenu. Je to veľmi dôležitý údaj, podľa ktorého možno odvodiť aj kvalitu celkovej konštrukcie.

Ďalšie výber sa bude zrejme riadiť službami, ktorý daný stroj ponúka. Ak plánujete ťažšie formu tréningu, zamerajte sa na doplnkové služby, ako je napr. Nastaviteľný sklon a záťaž ťahu. Medzi ostatné praktické služby môžeme zaradiť napríklad skladovanie stroja. Niektoré trenažéry totiž umožňujú aj jednoduchý systém zloženia na ¼ jeho pôvodnej veľkosti.

Konštrukcia eliptického trenažéra

Eliptický trenažér: Rozdelenie, základná konštrukcia a tvar kroku

Eliptické trenažéry možno rozdeliť podľa trhu na 3 základné kategórie:

 • zotrvačník vzadu a pedále vedľa neho
 • zotrvačník vpredu
 • nášľapy pred zotrvačníkom

Keďže je tento výber základom vašej spokojnosti, je to asi tá najpodstatnejšia kapitola tohto článku. V ďalších podkapitolkách si tieto kategórie predstavíme.

Trenažéry so zotrvačníkom vzadu a pedále vedľa neho

Hlavnou výhodou tejto kategórie je menšia cena a najdômyselnejší skladovacie podmienky. Vyrába sa v dvoch veľkostí rámu (30 cm alebo 40 cm). Tu sa výber riadi vašej výškou.

30 cm – do 170 cm vašej výšky

40 cm – od 170 cm vašej výšky

Tieto výrobky sú vhodné skôr pre rekreačné cvičenie a nemožno od nich čakať ďalší nastaviteľné prvky. Nevýhodou týchto strojov je predovšetkým obmedzenie služieb vrátane nastavenia výšky a nadmerné zaťaženie bedrách – najmä u menších osôb.

Trenažéry so zotrvačníkom vpredu

Stroje sa zotrvačníkom vpredu sú zlatou strednou cestou, ktorá bude vyhovovať aj náročnejším športovcom. Ich lepšie a napriek tomu vcelku drobná konštrukcia je vhodná aj pre vyššiu a ťažšie osoby.

Rozkladá váhu rovnomerne, pretože záťaž nie je sústredená na rám, ale na pojazd.

Trenažéry s nášľapy pred zotrvačníkom

Ak patríte medzi športovcov, ktorí si zakladajú na poriadnom tréningu, je pre vás táto trochu nákladnejšie varianta tá vhodná.

Minimálna rozteč nášlapov a príjemná ergonómia krokov zabezpečuje najefektívnejšie pohyb, ktorý je možné týmto spôsobom získať.

Pozor však treba dávať na väčšie miesto, ktorý vám tento stroj môže zabrať.

Kĺbová spoja

Kvalita kĺbových spojov tohto stroja má vplyv na funkčnosť a hlavne životnosť stroja. Rozdeľujeme ich do 3 kategórií:

 • Klzné puzdrá z plastu – najlacnejšie, nutnosť častého premazávanie, vysoká hlučnosť, veľmi nízka životnosť
 • Klzné puzdrá zo zliatin a teflónu – bezúdržbová, dlhšiu životnosť, nižšia hlučnosť
 • Ložiská v kĺbových spojoch – najvyššia cena, dlhá životnosť, bezúdržbová prevádzka.

To že sú použité ložiská v kĺbových spojoch však né vždy zaručuje kvalitu, je teda dobré si zistiť aj výrobcu tohto kusu.

Šliapací stred

Aj na šliapacom stredu záleží, pretože má vplyv na pohodlnosť užívania stroja. Rozdeľujeme ich na 2 kategórie:

 • Miskový stred – ohnutá kľučka spájajúci zotrvačník a pedál, nízka životnosť, vysoká hlučnosť
 • Ložiskový stred – nášľapy rovno pripojené k osi uložené v ložisku, dlhá životnosť, nižšia hlučnosť.

Brzdný systém

Brzdný systém nezabezpečuje iba zabrzdenie v prípade potreby, ale aj nastavenie požadovanej záťaže. Aj túto súčasť konštrukcie rozdeľujeme na:

 • Magnetické pásy – plynulá zmena magnetického odporu podľa nastavenia, tichý chod, dlhá životnosť, nižšie škála nastaviteľnosti
 • Indukčné brzda – cievka s elektromagnetom riadená počítačom, možnosť veľmi vysokej záťaže, presnosť, malá poruchovosť.

Nastavenie sklonu

Nastavenie sklonu má vplyv na práve zaťažovanú časť. Pokiaľ máte vopred stanovený cvičebný plán, je dobré kupovať eliptický trenažér aj s ohľadom na túto funkciu.

U lacnejšie varianty týchto strojov musíte nastavenie sklonu inštalovať ručne a to ešte pred začatím cvičenia. U tých drahších sa nastavenia inštaluje pohodlne pri cvičení.

Ovládanie záťaže

 • Manuálne nastavenie – nastavenie odporu pomocou kolieska, stupnice odporu
 • Elektronické nastavenie – riadenie cez displej, dotykové tlačidlá pre ovládanie intenzity, viditeľne nastavená škála odporu.

Nosnosť eliptického trenažéra

 • 30-40 kg – pre občasné použitie, drobné osoby do 75 kilogramov
 • 50-60 kg – k rodinnému použitie, pre osoby do 100 kilogramov
 • 70-80 kg – pre silový tréning, jedinca nad 100 kilogramov

Pri výbere berte ohľad na najťažšieho člena domácnosti, ktorý stroj bude používať.

Manipulácia a skladovanie

Ak máte obmedzený priestor na umiestnenie trenažéru do bytu, či domu, existuje na trhu veľa strojov riešiace tento problém. Oceníte najmä sklápanie riadidiel, prítomnosť koliesok v spodnej časti, alebo napríklad sklad do zvislej polohy.

Pri skladaní a následnom rozkladanie si však dávajte pozor, či je stroj stabilný a či sú všetky západky riadne zacvaknuté.

Doplnkové funkcie trenažéru

Keďže sa trh eliptických trenažérov stále rozvíja, musí sa konkurencia snažiť, aby svoje potenciálnych zákazníkov prilákala kúpiť si práve ten ich produkt. Jednou z foriem upútanie pozornosti na svoje stroje je aj rozmanité množstvo doplnkových funkcií, ktoré sa u väčšiny zákazníkov stáva základom pre výber.

Z tohto dlhého zoznamu doplnkových funkcií sú najdôležitejšie a najzaujímavejšie tieto:

 • Snímače tepovej frekvencie – na rukovätiach či hrudných pásoch, priebežné spracovanie srdcovej frekvencie, ktoré vám zaistia maximálnu kontrolu nad reakciou vášho tela na cvičenie
 • Prepojenie s Google maps – zaznačenie prejazdu reálnu krajinou
 • Pripojenie k PC – možnosť sledovania tréningového procesu pomocou počítačových aplikácií
 • Integrované konzoly – pre sledovanie internetu.

Cena eliptického trenažéra

Ak ste sa s konečnou platnosťou rozhodli pre kúpu eliptického trenažéra, je vám najskôr po prečítaní tohto textu jasné, že to nebude tak lacné obstaranie.

Predstavíme si teda 3 základné cenovej kategórie a povieme si, čo možno v akých cenových relácií od stroja očakávať.

Cena do 600 €

Eliptické trenažéry v tejto cenovej kategórii možno považovať za dostačujúce pre tých, čo sa chcú udržať v kondícii formou občasného cvičenia. Väčšina sa môže pýšiť hmotnosťou okolo 100 – 150 kg, čo býva dostačujúce.

Čo sa týka konštrukčnej kvality, nemožno očakávať luxus, ale ak nebude stroj nadmerne zaťažovaný, mal by plniť svoje. Nemožno tiež očakávať zázrak v moderných technológií. Väčšinu nastavení budete musieť robiť ručne. Najskôr možno nájdete len malý displej, ukazujúci len základné informácie o vašej aktivite.

Cena od 600 € do 1 200 €

Táto cenová kategória už bude zaujímavejšie aj pre náročnejších športovcov, ktorí hľadajú kvalitu i niektoré doplnkové funkcie. Nášľapy bývajú pred zotrvačníkom a tak zaisťujú rovnomerné rozloženie záťaže na celé telo a tiež prirodzený pohyb. Ložiská sú umiestnené tak vo šliapacom stredu, tak v kĺbových spojoch, takže len tak nedôjde k ich povolenia.

Očakávateľné nosnosť týchto strojov je 150 kg aj viac, čomu napomáha kvalitná a pevná konštrukcia.

Čo sa týka doplnkových funkcií je tako kategórie už oveľa viac kreatívne. Vo väčšine prípadoch tu nájdete merač tepovej frekvencie a dotykový displej, na ktorom si presne určíte záťaž i sklon. Vďaka tomu sa stoj perfektne prispôsobí vášmu tréningovému plánu.

Cena nad 1 200 €

Tieto stroje možno považovať za luxus, ktorý nemožno nájsť ani vo fitku. Trenažér je väčšinou vybavený väčším dotykovým displejom obsahujúce svoj internetový vyhľadávač, na ktorom si môžete púšťať filmy aj pesničky.

Dokonale navrhnutá konštrukcia zaisťuje v podstate nesmrteľnosť tohto stroja. Možno tu nájsť v podstate všetky doplnkové funkcie a najkvalitnejšie konštrukčné parametre, ktoré sme uvádzali vyššie.

Eliptické trenažéry a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový eliptický trenažér. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového eliptického trenažéra pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný eliptický trenažér, ktorý bude fungovať presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového eliptického trenažéra zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom eliptického trenažéra. Dozviete sa tam tiež, ktoré eliptické trenažéry sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

4.8/5 - (12 votes)

Mohlo by vás zaujímať