Menu Zavrieť

Akumulačné kachle

Akumulačné kachle

Akumulačné kachle sú veľmi špecifické odvetvie vykurovacích telies. Je v celku ťažké jednotlivé druhy rozlíšiť a celkovo rozdeliť do kategórií, pretože výrobcov je veľa a každý z nich ponúka odlišné výrobky.

Hoci si väčšina ľudí pod akumulačnou pecou predstavuje železný obdĺžnik pod oknom poháňaný na elektrinu, nenechajte sa zmýliť. Je naozaj veľa druhov, tvarov a vnútorných prevedení.

Možno na trhu nájsť základné 2 druhy akumulačných pecí:

 • Akumulačné kachle na drevo
 • Akumulačné kachle na elektrinu

Vo väčšine tohto článku budeme hovoriť skôr o akumulačných kachliach poháňaných na elektrinu. Akumulačných pecí na drevo venujeme iba len jednu kapitolu.

Akumulačné kachle: Porovnanie 10 najlepších akumulačných pecí podľa hodnotenia zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších akumulačných pecí. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Táto akumulačné kachle si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie akumulačné kachle.

NázovVzhľadPríkon (W)Hmotnosť (kg)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Gabarrón ADL 3000WAkumulačné kachle Gabarrón ADL 3000W3000167747,72Zobraziť v obchodoch
EMKO M 60 AKAkumulačné kachle EMKO M 60 AK6000231,23725,6Zobraziť v obchodoch
EMKO M 50 AKAkumulačné kachle EMKO M 50 AK5000250689,8Zobraziť v obchodoch
Emko M 20 AKAkumulačné kachle Emko M 20 AK200023,69471,9Zobraziť v obchodoch
EMKO M 40 AKAkumulačné kachle EMKO M 40 AK4000188595,7Zobraziť v obchodoch
AEG SHF 7000Akumulačné kachle AEG SHF 70007000721163,6Zobraziť v obchodoch
Gabarrón ADL 2000WAkumulačné kachle Gabarrón ADL 2000W2000117647,28Zobraziť v obchodoch
EMKO M 80 AKAkumulačné kachle EMKO M 80 AK8000304,53834Zobraziť v obchodoch
ATLANTIC F117-D 07Akumulačné kachle ATLANTIC F117-D 077503,0581,72Zobraziť v obchodoch
AEG SHF 6000Akumulačné kachle AEG SHF 60006000641031,7Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia akumulačných pecí od ich užívateľov.

Akumulačné kachle na drevo

Tento typ kachlí je veľmi špecifické odvetvie a stále častejšie sa s nimi stretávame napríklad v novostavbách a na sezónnych chatách.

Nejde ani tak o vzhľad kachlí, pretože mnohokrát pripomínajú klasické kachle a možno ich nájsť v menšom i väčšom prevedení. Niektoré firmy dokonca vyrába tieto kachle vo veľkostiach a tvaroch pece.

Aký je teda ten zásadný rozdiel?

To či sú akumulačné kachle kachľové, alebo hlinená je úplne jedno. Všetky vonkajšie varianty síce majú svoje plus, avšak to, čo robí akumulačné kachle akumulačnými je vnútorný rozloženie. Často môžete vidieť veľká kachľová pec, avšak môže sa jednať iba o obstavaný krbovú vložku.

Aby sme mohli kachliam hovoriť akumulačné, musíme si povedať, čo od kachlí reálne požadujeme. Vyžadujeme nejspíš vykurovanie celého domu a to čo najšetrnejším spôsobom aj s tou výhodou, že budeme musieť prikladať napríklad len raz denne.

Hlavný rozdiel je teda v tom, že na rozdiel od krbových kachlí dáme do akumulačných raz za 12-24 hodín veľké množstvo dreva a ďalej už sa o údržbu ohňa nemusíme starať.

Aby sme pochopili, prečo tieto kachle vydržia tak dlho bez našej pozornosti, musíme sa podrobnejšie zamerať na vnútro.

Čo teda musí správne akumulačné kachle mať:

 • Správne urobené ohnisko (bio ohniska) – bez roštu
 • Ťahový systém – akumulácia tepla prostredníctvom „chodbičiek“ umiestnených v celom zvyšku priestore

Správne urobená akumulačné kachle majú dokonca menší emisie, než niektoré špičkové automatické kotly.

Akumulačné kachle na elektrinu

Akumulačné pece na elektrinu sú oveľa subtílnejšie, než tá na drevo, sú teda vhodná pre všetky miesta, na ktorých budete pretrvávať dlhšie, ako 2 dni, pretože teplo sa musí s postupným časom najprv akumulovať.

Je to veľmi obľúbená voľba pre novostavby aj kancelárske priestory, pretože sú veľmi šetrný. Vďaka vnútornému rozloženie totiž akumuluje energiu, predovšetkým z lacné dodávky elektriny elektrickej siete, ktorú následne premení na teplo.

Pre koho sú akumulačné kachle vhodné?

Akumulačné pece na elektrinu sú pre vás vhodné ak:

 • Ak vykurovať len jednu miestnosť a neoplatí sa vám budovať rozvodný systém.
 • Chcete ušetriť svoje peniaze a kúriť efektívne.
 • Ak chcete vykúriť stavbu nevhodnou pre vybudovanie tepelného rozvodného systému, alebo nemá tepelno-izolačné
 • Ak vlastníte novostavbu, alebo drevostavbu.
 • obývajú ak objekt trvalo, či na dlhšie ako 2 dni.

Typy akumulačných pecí na elektrinu

Ak spĺňate niektorú z podmienok z kapitoly „Pre koho sú akumulačné kachle vhodné“ je potrebné sa podrobne pozrieť na dúhy elektrických akumulačných pecí.

Na trhu sa najčastejšie rozdeľujú podľa fungovania a rozmerov na 3 časti: (avšak predstavíme si aj ďalšie varianty)

 • Statická akumulačná pec
 • Dynamická akumulačná pec
 • Plochá dynamická akumulačné kachle
 • Ostatné typy

Statická akumulačná pec

Tento typ akumulačných pecí by sme najskôr hľadali v starších domácnostiach a mladšie generácie si pod týmto pojmom nič moc nepredstaví. V posledných rokoch sa však tento typ začal vyrábať znovu a to s modernizáciou, takže je to silný konkurent novších typov.

Sú vhodné pre nenáročnejší prevádzku a ich obstarávacia cena patrí medzi tie najnižšie zo základných typov akumulačných pecí. Na rozdiel od Dynamických akumulačných pecí nemá ventilátor, takže teplý vzduch prúdi pred klasickou mriežku. Disponujú väčšinou dvoma termostaty, jeden regulujúce nabitie a druhý teplo v miestnosti.

Komponenty statických akumulačných pecí:

 • Vykurovacie teleso
 • Akumulačné materiál
 • Regulátor nabíjania
 • Regulačné klapky vybíjanie
 • Tepelná izolácia
 • Povrchový plášť

Dynamická akumulačná pec

Dynamická akumulačná pec sú vo svojej podstate obdobou štatistických, avšak disponujú ďalším prvkom, ktorý mení ich spôsob fungovania.

Hlavný rozdiel je teda v tom, že dynamická akumulačné kachle sú navyše vybavené digitálnym termostatom, vďaka ktorému je možné nastavovať teplotu aj na niekoľko dní dopredu. Tieto kachle teda nepotrebujú zvláštnu obsluhu.

Sú teda vhodná aj do priestorov, ktoré sú bývania aj nie príliš často.

Komponenty dynamických kachlí:

– Akumulačné materiál

– Regulátor nabíjania

– Regulátor vybíjanie

– Tepelná izolácia

– Povrchový plášť

– Ventilátor

– (Priamovýhrevné vložka)

Ploché dynamické akumulačné kachle

Plochá dynamická kachle fungujú úplne na rovnakom princípe ako štatistická a dynamická. Jediný rozdiel je vo vzhľade. Sú úzka a tak sa väčšinou umiestňujú pod okná.

Ostatné akumulačné kachle

Keďže sa trh stále rozvíja, možno na trhu nájsť i ďalšie menej známe typy akumulačných pecí.

Medzi ne patrí napríklad:

 • Kachľové akumulačné kachle
 • Kombinovaná akumulačné kachle

Kachľové akumulačné kachle

Tieto kachle sú veľmi obľúbená, pretože kachličky, ktoré kachle pokrývajú, sú štýlová a možno si vybrať z mnohých variantov. Kachličky majú navyše skvelé akumulačné vlastnosti.

Kombinovaná akumulačné kachle

Tieto kachle sú v podstate kombináciou akumulačných pecí a priamotopov, takže sú vhodné na okamžité vykurovanie izieb a zároveň si teplo akumulujú pre neskoršie vykurovanie.

Ako vybrať elektrické akumulačné kachle?

Akumulačné kachle je rozhodne dobré vyberať podľa vášho účelu použitia, s čím vám môže pomôcť predchádzajúca kapitola, kde sme si akumulačné kachle rozdelili a popísali sme si konkrétne funkcie a výhody jednotlivých druhov.

Mimo funkčné parametre treba tiež vyberať podľa veľkosti, hmotnosti a samozrejme dizajnu. Tieto parametre si síce podrobne popisovať nebudeme, ale nájdete ich pod každým popisom na webe firiem, ktoré akumulačné kachle vyrába.

Ako fungujú akumulačné kachle?

Akumulačné kachle, ako je už z názvu zrejmé, dokážu kumulovať teplo. V praxi to vyzerá asi tak, že v čase, kedy je lacná dodávka elektriky kachle nahromadí energiu a potom jej pomaly uvoľňujú, bez „žrali“ ďalší prúd. Je to veľmi praktický a šetrný spôsob.

Predtým táto kachle používala tzv. Nočný prúd, ale ten dnes už neexistuje. Namiesto neho kachle používajú dvojtarifnú sadzbu elektriny, čím sála a zhromažďuje energiu aj počas dňa vďaka hromadnému diaľkovému ovládania (HDO). Energia sa počas dňa kumuluje v akumulačnom jadre a ďalej ho mení na teplo, ktoré z kachlí ďalej sála podľa toho, ako ich nastavíte.

Proporcie

Hoci už sme si o akumulačných kachliach na elektrinu povedali snáď všetko, bolo by dobré si rozobrať toto vykurovacie teleso diel po dielu. Je to dôležité, aby ste porozumeli celému fungovanie a v prípade zmien v popisov na e-shopoch rozumeli, čo je inak a na čo si dávať pozor.

Komponenty (časti)

Keďže majú časti akumulačných pecí časti, ktoré by ste na wikipedii ťažko hľadali, ukážeme si ich a popíšeme, k čomu vlastne slúži.

Akumulačné jadro – Základom väčšiny výrobkov sú feolitové tehly. Tie sú schopné akumulovať a udržať požadované teplo.

Izolácia kachlí – Využívané sú len normované izolačné materiály uschované za vlastným obalom akumulačných pecí. Jednou z možností je napríklad minerálna vata. Vždy je kladený dôraz na zdravotnú nezávadnosť týchto materiálov.

Ventilátor – Prvok slúžiace k rýchlejšiemu rozvodu tepla v miestnosti, zapríčiňuje fúkanie teplého vzduchu z kachlí von. Ventilátor nenájdete na statických akumulačných kachliach.

Izolačná podložka – Niektoré modely akumulačných pecí vyžadujú z bezpečnostného hľadiska izolačnú podložku. Obvykle ide o pozinkovaný plech v hrúbke asi 1 milimeter.

Termostaty – U akumulačných pecí sa môžete stretnúť hneď s niekoľkými používanými termostatmi. Jedným z nich je nabíjacia, ďalej poistný termostat ochraňujúci kachle pred prehriatím. Nakoniec je to ešte izbový termostat.

Výkon

Výkon býva kľúčovým ukazovateľom pri kúpe výrobkov poháňaných na nejaký druh elektriny. Nie je tomu inak ani v prípade akumulačných pecí.

Výkon pri akumulačných pecí značí, za ako dlho dokážu vykúriť vami požadovanú miestnosť.

Praktické prirovnanie:

1 kW = 15 m 3

Často však výrobcovia nechajú tento údaj skreslený a pridávajú 1 kW k „dobru“.

 • Statická akumulačná pec majú výkon medzi 1-3 kW a sú schopné vykúriť priestor 15-45 m 3
 • Dynamická akumulačná pec majú výkon medzi 2-7 kW a sú schopné vykúriť priestor 30-105 m 3
 • Plochá akumulačné kachle majú výkon medzi 1-5 kW a sú schopné vykúriť priestor 15-75 m 3
 • Kachľové elektrická pec sa vyrába s výkonom 1-5 kW, naraziť však môžete aj na výkonnejšie (do 12 kW)

Akumulačné kachle: Veľkosť a hmotnosť

Aj tento parameter je veľmi dôležitý pre výber, tých pravých kachlí. Musíte brať ohľad na vami vybraný priestor, kam chcete svoje budúce kachle umiestniť. Vyrába sa rôzne veľkosti, pričom tie najväčšie majú cca 50 cm do šírky a 1m do dĺžky. U väčšiny prípadov máme však možnosť zakúpiť oveľa menšie a kompaktnejšie modely.

Čo sa týka hmotnosti, tak malá akumulačné kachle majú väčšinou okolo 50 kg, tie veliká však môžu dosahovať až 300 kg, čo so sebou prináša ďalšiu nevýhodu, a to to, že musíte vymyslieť, ako kachle dopraviť na požadované miesto.

Spotreba akumulačných pecí

Aby sa akumulačné kachle vo vašej domácnosti stala skutočne ekonomicky výhodným zdrojom tepla, nemali by ste po ich zakúpení zabúdať ani na zmenu sadzby elektriny u svojho dodávateľa. Konkrétne sa jedná o zmenu na dvojtarifnú prevádzku.

Zmenu je možné vykonávať raz ročne zdarma. Obvykle budete prechádzať zo sadzby D25d na novú sadzbu D26d.

Musíte však spĺňať pár podmienok:

 • Nainštalovaná akumulačné kachle
 • Súčtový inštalovaný príkon musí predstavovať 55% z hlavného ističa
 • Technické obmedzenia prevádzky akumulačných pecí v drahom tarife

Výhody vs. nevýhody akumulačných pecí

Za výhody elektrických akumulačných pecí možno považovať:

 • Jednoduchá inštalácia
 • Lacná prevádzka
 • Minimálna hlučnosť
 • Takmer bezúdržbová prevádzka
 • Sálanie tepla nevíri prach
 • Neznižujú vlhkosť vzduchu

Za nevýhody:

 • Vyššia obstarávacia cena
 • Veľké rozmery a hmotnosť
 • Vyššie nároky na príkon
 • Neprodukujú teplo okamžite

Akumulačné kachle a ich cena

A teraz sa konečne dostávame k poslednej veľkej kapitole, ktorá tiež hrá obrovskú úlohu pri vašom výbere. V akých cenových reláciách možno nájsť nami požadovaný efekt? Poďme sa na to mrknúť do podrobna.

Cena akumulačných pecí do 400 €

V tejto cenovej relácii, možno kúpiť menší a kompaktný statické akumulačné pece, ktorá možno považovať za menej výkonná, pretože sa pohybujú vo výkone 800 W do 1700 W. Nezatopí to síce hneď tak nejakú miestnosť, ale pre vykúrenie povedzme pracovného kútika to rozhodne stačí.

Cena akumulačných pecí od 400 € do 800 €

Mimo statických si možno v tejto cenovej relácii zaobstarať aj dynamická akumulačné kachle s ventilátorom termostatom. Výkon: 3 – 4 kW.

Cena akumulačných pecí od 800 € do 1 200 €

Tu už nehrá svoju rolu len výkon, ale lipne sa tu aj na vzhľad celkových kachlí. Mimo výkonu, ktorý sa pohybuje okolo 6-7 kW možno tu zaobstarať aj dizajnové skvosty!

Cena akumulačných pecí na 1 200 €

Tu už nájdete čokoľvek, čo by ste hľadali. Výkon 7 kW a všetky druhy dizajnov, ktoré sa hodia do ktorejkoľvek modernej domácnosti. Niektoré sú aj nadštandardne ekologicky riešená.

Akumulačné kachle a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nová akumulačné kachle. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nových akumulačných pecí pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné akumulačné kachle, ktoré budú fungovať presne podľa vašich predstáv a budú vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nových akumulačných pecí zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom akumulačných pecí. Dozviete sa tam tiež, ktorá akumulačné kachle sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

4.6/5 - (15 votes)

Mohlo by vás zaujímať