Menu Zavrieť

Elektrokolobežky

elektricka-kolobezka

Elektrické kolobežky sú obľúbené nielen u mladých ľudí. Stále častejšie sa rozhodujú aj dospelí či si zakúpiť elektrickú kolobežku. Elektrokolobežka patrí medzi moderné dopravný prostriedok. Stále častejšie sa o ňu hovorí a mnoho ľudí si chce modernú elektrickú kolobežku zakúpiť. Elektromobilita v súčasnej dobe prechádza renesanciou. Elektrické bicykle, elektrické skateboardy či hoverboard možno stále viac vidieť vo verejnom priestore. Popularita tohto typu pohonu sa nevyhla ani tradičný kolobežke, ktorá v elektrickej verzii už nie je iba len hračkou pre deti, ale aj plnohodnotným dopravným prostriedkom pre dospelých.

Preto sme sa rozhodli pripraviť článok, do ktorého sme vybrali tie najlepšie modely elektrokolobežky, ktoré sú k dispozícii v súčasnej dobe na našom trhu. Ďalej sa v tomto článku zamerali aj na to, ako vybrať elektrickú kolobežku. Dozviete sa tu o najdôležitejších parametroch pre výber tohto elektrického prístroja a údajov pre pohodlný nákup.

Najlepšie modely elektrokolobežky

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších elektrických kolobežiek. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto elektrokolobežky si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadVýkon vo WattochDojazd v kmMax. rýchlosť (km/h)Nosnosť (v kg)Hmotnosť (v kg)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365Elektrická kolobežka Xiaomi Mi Electric Scooter 2 M365250302510012,5401,30Zobraziť v obchodoch
Xiaomi Mi Electric Scooter ProElektrická kolobežka Xiaomi Mi Electric Scooter Pro300452510014,2481,37Zobraziť v obchodoch
Eljet Alu PowerElektrická kolobežka Eljet Alu Power25015231208,2293Zobraziť v obchodoch
Ninebot Segway Kickscooter ES2Elektrická kolobežka Ninebot Segway Kickscooter ES2300252510012,5418Zobraziť v obchodoch
KUGOO S1Elektrická kolobežka KUGOO S1350303012011329Zobraziť v obchodoch
KUGOO S1 PROElektrická kolobežka KUGOO S1 PRO350303012011339Zobraziť v obchodoch
BLAUPUNKT ESC 808Elektrická kolobežka BLAUPUNKT ESC 808350152512013,5449Zobraziť v obchodoch
Xiaomi Mi Electric ScooterElektrická kolobežka Xiaomi Mi Electric Scooter250302510012,5420Zobraziť v obchodoch
SXT INOKIM OX SElektrická kolobežka SXT INOKIM OX S8006045120261999Zobraziť v obchodoch
City Boss V5Elektrická kolobežka City Boss V5500453215019,2679,99Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávaciu portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia elektrických kolobežiek od ich užívateľov. Virtuálny košík si naplníte v jednom z obľúbených e-shopov.

Elektrokolobežka: Ako vlastne funguje?

Jazdenie na elektrické kolobežke nie je nijako fyzicky namáhavé. Vďaka elektrickému pohonu môžete ísť na elektrokolobežce stále rovnakou rýchlosťou.

Moderná verzia kolobežky je poháňaná malým elektro motorom, ktorý čerpá energiu z batérie. Batérie vo väčšine prípadov generuje napätie od 24 V do 42 V.

V závislosti od výkonu motora dosahuje elektrokolobežka rýchlosti až niekoľko desiatok kilometrov za hodinu. Čím viac má kolobežka energie k dispozícii, tým vyššia rýchlosť.

Ako vybrať elektrickú kolobežku

Pri výbere elektrické kolobežky by sme mali venovať pozornosť niekoľkým dôležitým parametrom. Ide predovšetkým o parametre ako sú bicykle, výkon, motor, batérie, rám / konštrukcia, riadidlá, príslušenstvo, cena a brzda a ďalšie.

Výber elektrokolobežky sa môže javiť ako pomerne zložitá záležitosť. Ak nechcete tráviť niekoľko hodín na internete vyhľadávaním ideálneho modelu a študovanie všetkých dostupných parametrov, potom si prečítajte tento návod o tom, ako vybrať elektrickú kolobežku. Poďme si teraz detailnejšie predstaviť jednotlivé parametre, ktoré je potrebné poznať k výberu ideálne kolobežky s elektrickým pohonom.

Elektrická kolobežka a kolesá

Väčšina elektrokolobežek má dve kolesá, ale sú tu aj verzia s tromi alebo štyrmi kolesami. Elektrokolobežky s viacerými kolesami umožňujú oveľa lepšie držať rovnováhu, takže je možné aby na nich jazdili napríklad deti. Trojkolesové kolobežky sú rozdelené do dvoch skupín: s dvoma kolesami vpredu alebo s dvoma kolesami vzadu. Štvorkolesové kolobežky sa najlepšie hodí pre dlhé cesty a na jazdu po nerovnom teréne. Avšak väčšina ľudí si bude chcieť zakúpiť klasickú dvojkolové elektrickú kolobežku.

Veľkosť kolies u elektrokolobežky

Najbežnejšie veľkosti kolies sú tie, ktoré majú priemer menší ako 12 centimetrov. Elektrokolobežky s takými kolesami sú vhodné pre rekreačné aj dynamickejšie a rozmanitejšie jazdu. S väčšími kolesami sa horšie manévruje. Menšie kolesá sa naopak môžu niekde zaseknúť alebo sa s nimi zle ide po mačacích hlavách.

Tvrdosť kolies u elektrokolobežky

Rovnako je potrebné venovať pozornosť tvrdosti kolies, ktorá je popísaná číselnými parametrami umiestnenými v písmene A. Čím vyššia je tento parameter, tým väčšia je tvrdosť kolies.

Možno si vybrať z tvrdých alebo gumových koliesok.

Gumové kolesá u elektrokolobežky sú obvykle podobné tým u bicyklov. Je potrebné ich dofukovať. Gumené kolesá značne zvyšujú komfort počas jazdy a hodí sa aj do nespevneného terénu. Nevýhodou tohto typu kola je, že ho môžete niekde pichnúť. Potom je nutné plášť u gumového kolesá vymeniť.

Stredne tvrdá kolesá u elektrokolobežky sa najlepšie hodí pre rekreačné a náročnejšie jazdu.

Tvrdá kolesá u elektrokolobežky sa hodí na pevný povrch. Možno je najčastejšie použiť v mestách. Ich výhodou je ľahká údržba a nevýhodou naopak znížené pohodlie počas jazdy.

Konštrukcia kolobežky a materiály

U konštrukcia kolobežky je dôležité sa zamerať predovšetkým na rám. Rám by mal byť čo najpevnejšie, pretože podporuje užívateľov kolobežky. Oplatí sa vybrať modely, ktoré sú vyrobené z pevných materiálov. Rám môže byť obvykle vyrobený z ocele, hliníka alebo duralu.

Ložisko – najodolnejšie ložisko je odolné voči preťaženiu. Venujte pozornosť kvalite ložiska a jeho možnej výmene (cena).

Riadidlá – riadidlá musí byť nastaviteľná tak, aby mohla byť nastavená podľa individuálnych preferencií používateľa. Je dobré sa zamerať na výšku a šírku riadidiel. Stojí za to zvoliť elektrické kolobežky s hliníkovými riadidlami, pretože sú oveľa ľahšie ako tie z ocele.

Ďalej je ešte dobré sa zamerať aj na dĺžku a šírku nášľapu.

Motor elektrokolobežky

Ďalej je dôležité pri výbere myslieť aj na motor. Pri motore je dôležitý predovšetkým jeho výkon. Podľa európskej legislatívy je maximálny výkon motora stanovený na 250W a tento motor je používaný vo väčšine elektrických kolobežiek.

Kolobežka a jej hmotnosť

Napriek toľkých výhodám a inováciám majú elektrické kolobežky jeden problém, ktorý doteraz nebol vyriešený a tým je ich hmotnosť. Je to spôsobené tým, že akumulátory ukladajú značné množstvo energie potrebnej na prejdenie dostatočnej vzdialenosti. Čím väčšiu má daný model dojazd, tým ťažšie je celé vozidlo. Preto pri nákupe elektrickej kolobežky stojí za to zvážiť taký maximálny dojazd, ktorý budeme skutočne potrebovať.

Kapacita batérie a dojazd

Elektrická kolobežka má rovnakú výhodu ako elektrické kolo. Konkrétne v oboch prípadoch sa po vybití batérie môžete pohybovať ďalej svojimi silami. Bohužiaľ jazda na kolobežke bez pomoci elektrickej energie pre niektoré nemusia byť najpríjemnejšie a navyše musíte prekonávať odpor. To je dôvod, prečo sa oplatí pred nákupom skontrolovať, či je pre vás dostatočný parameter kapacity batérie. Kapacita batérie značne ovplyvňuje dojazd elektrické kolobežky. Niektoré modely majú možnosť pripojiť ďalšie náhradnú batériu pre zvýšenie celkového dojazdu.

Nosnosť kolobežky

Špecifikácia by mala obsahovať aj maximálna nosnosť užívateľa. Ide o dôležitý údaj. Podľa tejto hodnoty počíta výrobca zvyčajne maximálny výkon elektro kolobežky. Ak sme príliš ťažkí, bude mať kolobežka nielen horší výkon, ale tiež riskujete stratu záruky, ak porušíte maximálnu prípustnú nosnosť a dôjde k poškodeniu vašej elektrickej kolobežky.

Maximálna rýchlosť elektrokolobežky

Elektromotory sa okrem svojej malej veľkosti vyznačujú aj okamžitým rozjazdom a dosiahnutie veľmi rýchlo vysokého výkonu. Okamžité stlačení páčky spôsobí rýchly pohyb kolobežky. Každý model má inú maximálnu rýchlosť deklarovanú výrobcom. Preto by ste mali vždy venovať pozornosť tomuto parametre. Rozdielna maximálna rýchlosť môže byť ovplyvnená umiestnením a typom motora, skutočnou hmotnosťou modelu a prípustnou hmotnosťou používateľa.

Brzdy elektrokolobežky

Brzdy môžeme rozdeliť na mechanické a elektromagnetické. Zvyčajne sa stretnete s dvoma typmi bŕzd, pretože elektromagnetické funguje len ak máte nabitú elektrokolobežku. Niektoré modely majú tiež ručnú brzdu, ktorá je namontovaná na riadidlách.

Vzhľad kolobežky

Elektrický kolobežka je nielen funkčným zariadením, ale aj veľmi atraktívnym zariadením, ktoré ponúkajú veľa zaujímavých dizajnových riešení. Možno si vyberať z rôznych farieb. Dostupnosť veľkého množstva farieb a vzorov znamená, že si každý vyberie kolobežku pre seba, ktorá mu bude vyhovovať.

Elektrické kolobežky pre deti: Detské elektrokolobežky

Vysoká popularita elektrických kolobežiek spôsobila, že aj tí najmladší budú žiadať svojich rodičov o zakúpení elektrickej kolobežky. Môžete si zakúpiť aj detské elektrokolobežky.

Ktorý model vyberiete pre dieťa, závisí predovšetkým na raste a emočné zrelosti vášho dieťaťa. Pre najmenšie deti vo veku 4 až 5 rokov sa odporúčajú najmenšie modely s nízkym výkonom a minimálnou rýchlosťou. Také môžu byť označené ako detské elektro kolobežky. Ak ste rodič mladistvého alebo chcete ísť so svojím dieťaťom na náročnejšie a dlhšiu cestu, potom bude dobré vybrať kolobežku s väčšími kolesami. Pre detské kolobežky je dobré, ak majú maximálnu rýchlosť okolo 14 km / h. Cena detské kolobežky bude väčšinou pomerne nízka.

Bezpečnosť a ochrana elektrokolobežky

Bezpečnosť je dôležitá. Dobrá elektrická kolobežka by mala mať pevné brzdy aj adhezívne pneumatiky, ktoré znižujú brzdnú dráhu. Okrem toho by malo byť jednoduché ľahko riadiť, účinne sa otáčať a mať jasné osvetlenie a výsuvnou nohu, ktorá ho pri parkovaní pevne drží na svojom mieste.

Servis a náhradné diely elektrokolobežky

Elektrokolobežka v elektrickej verzii sa občas tiež rozbije. Preto je dobré sa pozrieť aj na cenu náhradných dielov a zistiť si najbližší servis, ktorý vašej kolobežku opraví a vykoná údržbu. Je dobré si vopred naštudovať aj záručné podmienky výrobcu elektrickej kolobežky. Bude nutné sa starať o brzdové doštičky, kolesá, duše, batériu a meniť niektoré kvapaliny. Náhradné súčiastky sú pomerne dobre dostupné a niektoré aj lacné. Záleží však na konkrétnom modeli a jeho špecifikáciách. Každá elektrokolobežka môže mať rozdielne servisné a záručné podmienky.

Elektrokolobežka: Funkcie a príslušenstvo

Pri elektrických kolobežiek sa stretnete s funkciami a príslušenstvom rovnako ako aj u iného druhu tovaru a produktov.

Funkcie elektrické kolobežky

  • Funkcie rekuperácie – Táto funkcia, ktorá sa volá rekuperácie, umožňuje dobíjať elektrokolobežku počas brzdenia. To dokáže predĺžiť dojazd elektrické kolobežky s touto funkciou.
  • Tempomat – Tempomat určite poznáte z bežných automobilov. Funguje rovnako ako v aute. Nastavíte si požadovanú rýchlosť, ktorú bude elektrokolobežka dodržiavať.
  • Aplikácie na smartfóne – Elektrické kolobežky sú modernou technológiou a preto nie je prekvapením, že je možné prepojiť s chytrým mobilným telefónom pomocou aplikácie. Takáto aplikácia vám umožní uchovať dáta ohľadom jazdy a zobraziť dôležité informácie ako je napríklad aktuálna rýchlosť a aplikácia ponúka aj mnohé ďalšie zaujímavé funkcie.

Príslušenstvo elektrické kolobežky

Pri elektrických kolobežiek si môžete vybrať aj z radu rôzneho príslušenstva. Aké príslušenstvo to je? To si povieme tu v tomto zozname. Elektrická kolobežka ponúka celkom rozmanité príslušenstvo.

  • Blatníky – Blatníky vám umožní jazdiť aj v teréne a navyše aj za daždivého počasia.
  • Spätné zrkadlá – Toto príslušenstvo je užitočné. Predovšetkým zvýši vašu bezpečnosť i bezpečnosť ostatných účastníkov premávky a značne vám zlepší rozhľad. Elektrokolobežka je vďaka tomu bezpečnejšie.
  • Svetlo – Ak budete chcieť jazdiť za zhoršenej viditeľnosti, budete si musieť dokúpiť aj svetla.
  • Náhradná batéria – Ak si chcete zvýšiť dojazd elektrické kolobežky, je dobré si zakúpiť náhradnú batériu.
  • Protišmykový nášlap – Úprava nášľapu, ktorá sa môže hodiť v mnohých situáciách.
  • Sedadlo – Niektoré modely ponúkajú aj sedadlo, na ktoré si môžete sadnúť ak už nevydržíte stáť po dlhšej jazde.

Cena elektrokolobežky

Elektrická kolobežka je novou technológiou a preto vás možno prekvapí, že nie je toľko drahá. Cena je rôzna. Koľko elektrická kolobežka stojí? Koľko do nej investovať peňazí? Pozrieme sa na jednotlivé cenovej kategórie nech viete, koľko peňazí si na nákup elektrickej kolobežky bude potrebné pripraviť. Tie najlacnejšie modely sa dajú zakúpiť za cenu do 400 € s DPH.

Kolobežky s cenou do 400 €

Čo ponúkne táto kategória s najlacnejšími elektrickými kolobežkou? V tejto cenovej kategórii zakúpite napríklad veľmi populárny model Xiaomi Mi Electric Scooter 2. Ten je veľmi dobre hodnotený jeho užívateľmi a získava veľmi pozitívne recenzie od mnohých odborných časopisov a ich redakciou.

Úplne tie najlacnejšie kolobežky si môžete zakúpiť za cenu okolo 120 € s DPH. Takéto kolobežky sú veľmi základné a strohé. Ponúkajú tvrdé kolieska a nenájdete u nich vo výbave moc funkcií ani príslušenstvo. Takéto modely majú pomerne nízku rýchlosť a malú kapacitu akumulátora. Elektrická kolobežka, ktorej cena je do 400 €, v tejto cenovej hladine je predovšetkým väčšinou určená pre menej náročných užívateľov.

Elektrokolobežky – cena od 400 € do 800 €

Táto kategória vám ponúkne už pomerne kvalitné kolobežky s kvalitnými materiálmi a funkciami. Tieto kolobežky sa obvykle hodí do mestskej zástavby. Možno si kúpiť modely s aplikáciou pre šikovný mobilný telefón. Tieto modely ponúka dobrý dojazd, príslušenstvo a dobrú maximálnu rýchlosť.

Cena kolobežiek nad 800 €

Kategórie s cenovkou nad 800 € s DPH ponúka asi najširší sortiment produktov s elektro kolobežkou. Táto cena prináša veľa dostupných modelov. Vyberiete si tu modely od rôznych značiek. Tieto modely sú najkvalitnejšie a ponúka širokú variabilitu príslušenstva a parametrov. Tieto modely ponúkajú aj dobrú výdrž batérie a vysoký výkon motora. Vyberiete si tu aj modely s gumovými kolieskami alebo s tvrdými, záleží len na vás. Niektoré najlepšie kolobežky majú dojazd až 100 kilometrov. Takéto kolobežky sú vhodné aj na dlhé jazdenie do práce. Cena u najdrahších modeloch môže dosahovať až 1 600 € s DPH a niekedy aj dokonca viac.

Je možno na elektrické kolobežke jazdiť za dažďa?


Niektorí výrobcovia neodporúčajú jazdu za dažďa alebo za mokra. S tým sa často stretnete u kolobežiek s malými kolesami, kde je motor blízko zeme. Preto môže byť ohrozená vodou. Všetko záleží na modeli kolobežky, každý výrobca deklaruje svoje odporúčania pre správne používanie zariadenia. Napríklad Xiaomi (výrobca jedného z najpopulárnejších kolobežiek na súčasnom trhu) odporúča, aby ste nejazdili na povrchu, kde môžu byť kaluže, ktoré majú hĺbku väčšiu ako 2 cm.

Elektrokolobežka a pár slov záverom

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú elektrickú kolobežku na bežné jazdenie. Povedali sme si o dôležitých parametroch elektrokolobežky, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru. Nová elektrická kolobežka už na vás čaká v niektorom z mnohých internetových obchodov.

Dúfame, že sme vám s úlohou výberu novej kolobežky pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Elektrické kolobežky nájdete skladom v mnohých internetových obchodoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaciu portál Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom elektrické kolobežky.

5/5 - (4 votes)

Mohlo by vás zaujímať