Menu Zavrieť

Diktafóny

diktafon

Diktafón je užitočným zariadením, ktoré vám dokáže zaznamenať rôzne rozhovory, hlasy a zvuky. Využijete ho v škole, na prednáškach alebo jednoducho kedykoľvek, keď si potrebujete zaznamenať zvukový záznam.

Na trhu nájdete v dnešnej dobe široký sortiment dostupných modelov diktafónu. Ak si chcete vybrať ten najlepší diktafón, nemusí byť výber úplne jednoduchý. Okrem problému s mnohými dostupnými modelmi narazíte aj na mnohých rozdielnych parametrov a vyznať sa v nich nie je vôbec jednoduché. Preto sme pre vás spísali tento článok, kde sa dozviete, ako vybrať diktafón. Na testovo.sk sa dozviete najdôležitejšie informácie o diktafónoch.

Pozrieme sa tu na najlepšie modely diktafónu a tiež na parametre, ktoré je dobré poznať k výberu nového diktafónu.

10 najlepších diktafónov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších záznamových diktafónov. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto diktafóny si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadPamäť v GBMikrofónny vstupOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Eltrinex V12ProDiktafón Eltrinex V12Pro12 GBÁno197,85Zobraziť v obchodoch
Olympus WS-852Diktafón Olympus WS-8524 GBÁno54,80Zobraziť v obchodoch
Zoom H1nDiktafón Zoom H1nmicro SDÁno88,00Zobraziť v obchodoch
Zoom H4n ProDiktafón Zoom H4n Promicro SDÁno196,00Zobraziť v obchodoch
Olympus VN-541PCDiktafón Olympus VN-541PC4 GBÁno39,90Zobraziť v obchodoch
Olympus WS-853Diktafón Olympus WS-8538 GBÁno87,00Zobraziť v obchodoch
Zoom H2nDiktafón Zoom H2nmicro SDÁno149,00Zobraziť v obchodoch
Tascam DR-05XDiktafón Tascam DR-05Xmicro SDÁno88,00Zobraziť v obchodoch
Philips DVT 6010Diktafón Philips DVT 60108 GBÁno122,34Zobraziť v obchodoch
Sony ICD-BX140Diktafón Sony ICD-BX1404 GBÁno44,20Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávaciu portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia diktafónov od ich užívateľov.

Popis, recenzie a hodnotenia najlepších diktafónov

Diktafón Eltrinex V12Pro

Prvým prístrojom v našom porovnaní je diktafón Eltrinex V12Pro. Jedná sa o digitálny typ diktafónu. Nájdete u neho 12 GB pamäte. Zvláda nahrávať audio záznamy v kvalite až 48 kHz. Zvládne nahrať až 6993 hodín audio záznamu. Navyše sa dá rozšíriť aj o externú pamäť pomocou pamäťovej karty. U tohto modelu diktafónu nájdete veľmi kvalitné mikrofóny, ktoré dokážu nahrávať zvuk s veľmi nízkou hladinou okolitého šumu. Nastavenie je kompletne v češtine.

Tento prístroj je vhodný aj pre nevidiacich. Nájdete u neho hlasového sprievodcu, ktorý vám vysvetlí jednotlivé nastavenia v diktafónu. Nahrávanie je veľmi jednoduché. Stačí stlačiť iba jedno tlačidlo a to aj vtedy, keď je prístroj vypnutý. Záznamy môžete upravovať priamo na diktafónu a nepotrebujete k tomu počítač. Môžete si tiež nastaviť aj ochranu proti zmazaniu pri jednotlivých zvukových nahrávok.

Diktafón Olympus WS-852

Ďalším diktafónom v našom porovnaní je model Olympus WS-852. Je ponúkaný ako profesionálny typ prístroja, ale môžu ho používať aj menej skúsení užívatelia. Model ponúka pamäť 4 GB a možnosť rozšírenia o mikro SD karty. Pri modeli nájdete aj mikrofónny a slúchadlový výstup. Jedná sa o dobre hodnotený model diktafónu.

Zoom H1n

Diktafón Zoom H1n je nástupcom diktafónu Zoom H1. Jedná sa o model s jednoduchým ovládaním. Model ponúka pokročilý limiter pre nahrávanie bez skreslenia. Ďalej si u neho môžete nastaviť aj rýchlosť playbacku alebo vrstvenie stôp a mnoho ďalších užitočných funkcií. Zoom H1n zvláda nahrávať v kvalite 24bit / 96 kHz. Zvláda ukladať súbory vo formáte v MP3 a Wav. Na modeli nájdete dva mikrofóny v pozícii X / Y. Tento prístroj je vhodný pre študentov, novinárov a dokonca aj hudobníkov. Model umožňuje vrstvenie jednotlivých stôp na seba. Tento diktafón ponúka mnoho užitočných funkcií a je vhodný prakticky pre každého.

Ako vybrať diktafón

Dobrý diktafón bude užitočný v mnohých situáciách. Môžete ho používať v škole, počas konferencií, počas rozhovorov, jazykových cvičení alebo pri počúvaní hudby. Hoci v zásade každý, dokonca aj ten najjednoduchší telefón, má vstavaný hlasový záznamník, nebudete s ním nahrávať tak kvalitný zvuk ako v prípade samostatného diktafónu. Nielen kvôli zlému mikrofónu, ale samotnému systému spracovania digitálneho záznamu, ktorý je v takomto zariadení jednoducho zlý.

Je dôležité zvoliť dobrý, solídne vyrobený produkt. Aby sme vám uľahčili nakupovanie, pripravili sme tento článok, kde sa dozviete, ako vybrať diktafón. Pozrieme sa tu na parametre ako je typ diktafónu, formát nahrávania, veľkosť pamäte, citlivosť mikrofónu, ovládanie, príslušenstvo, funkcie, cena a pár ďalších parametrov.

Typ diktafónu

Najprv je nutné sa rozhodnúť, aký typ diktafónu budete potrebovať. Diktafóny sa delia na analógové a digitálne.

Diktafóny analógové

Analógový typ používa starú technológiu záznamu zvuku na magnetickú pásku. Najnovšie modely tohto typu zvyčajne podporujú mikrokazety, nie bežné kazety ako pred rokmi. Vďaka tomu sú menšie a praktickejšie. Aj keď majú veľkú konkurenciu vo forme digitálnych odkazovačov, sú stále veľmi populárne.

Nevýhodou analógového systému je, že odráža prirodzený, surový zvuk. Bohužiaľ má aj ďalšie nevýhody. Zariadenie zaznamenáva všetok šum a rušenie. Kazety sú navyše menej praktické a nemôžeme jednoducho prenášať súbory do počítača.

Diktafóny digitálne

Častejšie používajú digitálne hlasové záznamníky. Prevádzajú prirodzený zvuk na digitálny súbor, pričom eliminujú šum a rušenie. Tieto súbory je možné odoslať do počítača a ďalej upravovať. Digitálne modely ďalej rozlišujeme na stacionárne a mobilné.

Stacionárne digitálny diktafón sa pripojí cez USB k počítaču a nahratý zvuk sa uloží na disk vo vašom počítači. Je to veľmi výhodné pre ľudí, ktorí nahrávajú v kancelárii alebo v štúdiu.

Pokiaľ chcete nahrávať rozhovory, konferencie a prednášky, budete potrebovať mobilný digitálny diktafón. Mobilné hlasové záznamníky ukladajúce dáta do vstavanej pamäte alebo na kartu.

Ďalej môžeme digitálne modely rozdeliť na profesionálne hlasové záznamníky a modely určené pre širokú verejnosť.

Formát nahrávania

Pred zakúpením produktu si starostlivo skontrolujte formát záznamu. Väčšina dostupných diktafónov ponúka nahrávanie v populárnych formátoch ako je MP3 alebo WMA. Ak si vyberiete model so vzácnym formátom zápisu, je potom ťažké otvoriť výsledný záznam na vašom počítači. Zariadenie majú zvyčajne niekoľko formátov záznamu.

Digital Speech System (DSS) – DSS je formát používaný v profesionálnych zariadeniach. Dokáže zachytiť vysoko kvalitný zvukový záznam a zaberá pomerne málo miesta.

MP3 a WMA – najobľúbenejší formáty zvukového záznamu. Majú dobrú kvalitu záznamu a zaberajú málo miesta.

WAVE – Formát WAVE ponúka vysoko kvalitné nahrávanie, ale zaberá pomerne veľa miesta v porovnaní s ostatnými formátmi nahrávania.

Veľkosť pamäte

Pamäť úzko súvisí s formátom nahrávania. Pamäť nám ovplyvňuje to, koľko nahrávok môžeme zaznamenať na diktafón. Najmenší priestor zaberajú súbory vo formátoch MP3 a WMA, najviac naopak formát PCM alebo WAVE.

K zaznamenávanie veľkého množstva súborov v dobrej kvalite potrebujete zariadenie s množstvom pamäte. Ponúkané diktafóny majú zvyčajne vstavanú pamäť o veľkosti 1 GB, niekedy väčšie. Možno si vybrať modely s veľkosťou až 8 GB. Takéto zariadenie je však oveľa drahšie. Preto väčšina výrobcov ponúka hlasové záznamníky s možnosťou využitia pamäťových kariet, ktoré je možné použiť vo veľkosti až 32 GB. Najbežnejšie karty podporované hlasovými záznamníky sú SD alebo micro SD a niekedy tiež Memory Stick. Pokiaľ ide o analógové modely, kazety do analógových diktafónov obvykle umožňujú nahrávať 60 až 90 minút záznamu.

Mikrofón a jeho citlivosť

Tie najlepšie diktafóny majú veľmi citlivý mikrofón, ktorý vám umožňujú robiť nahrávky v skvelej kvalite zvuku. V závislosti na mikrofónu môžeme nahrávať na jednu stopu (mono), dve stopy (stereo) alebo štyri stopy (priestorový zvuk).

Pre nahrávanie prednášok alebo rozhovorov je pre nás dostačujúca monofónny alebo stereofónny zvuk, ale ak chceme nahrávať piesne za účasti ďalších ľudí, bude lepším riešením štvorpásmový diktafón. Dôležitý je tiež rozsah záznamu mikrofónu u diktafónu. Oplatí sa vybrať model s dlhým dosahom, najmä pre prednášky.

Reproduktory a vstup na slúchadlá

Hoci sa diktafóny najčastejšie používajú pre nahrávanie, je dôležitá aj možnosť počúvania vytvoreného záznamu. Takže by mal mať diktafón dobré reproduktory alebo vstup na slúchadlá. Ak nebudú v sade zahrnuté, skontrolujte, či má daný model aspoň vstup pre slúchadlá.

Ovládanie

Tie najjednoduchšie diktafóny majú zvyčajne niekoľko základných tlačidiel, ako je štart a stop, zníženie hlasitosti alebo pozastavenie nahrávania.

Ak sa vám nepáči zložité nastovávní, starostlivo sa pozrite na diktafóny, ktoré vás zaujímajú, a vyberte si ten, ktorého ovládanie nie je príliš zložité. Okrem tlačidiel majú zariadenia tohto typu aj čoraz častejšie displej, ktorý zobrazuje dôležité informácie o zázname a rôzne nastavenia nahrávania.

Funkcie a príslušenstvo

Analógové i digitálne modely ponúkajú celý rad rôznych funkcií. Tie nám uľahčujú prácu s diktafónom a umožňujú jeho použitie v rôznych situáciách.

Medzi funkciami digitálnych modelov nájdete najmä tieto funkcie:

 • Zvukové filtre diktafónu – umožňujú vám uložiť čistejší zvuk alebo pridať ďalšie prvky
 • Funkcia prehrávania mp3 súborov
 • Prekrytie dvoch zvukových stôp
 • Ovládanie zariadení pomocou hlasu
 • Zrýchlenie alebo zníženie počúvaní záznamu
 • Nastavenie úrovne citlivosti mikrofónu a zväčšenie mikrofónu
 • Nastaviteľná rýchlosť prehrávania
 • Indikátor nabitia batérie

Pokiaľ ide o analógové modely, majú menej funkcií, ale v porovnaní so starými diktafóny, ktoré poznáte z dôb minulých, sú funkčnejšie.

U analógových diktafónov nájdeme tieto funkcie:

 • Automatický spätný chod diktafónu
 • Počítadlo pásky – Počítadlo pásky vám umožní nájsť časť nahrávky, ktorá vás zaujíma
 • Pauza
 • Systém spúšťania hlasového záznamu
 • Rýchle prehrávanie
 • Indikátor nabitia batérie
 • Zníženie kvality záznamu v prospech jeho rozšírenie

Príslušenstvo k diktafónu

V balení s odkazovačom veľmi často nájdete aj slúchadlá, ktorá vám umožní počúvať nahratý zvuk. K digitálnym modelom je navyše priložený USB kábel pre prenos súborov do vášho počítača. Niekedy výrobcovia tiež pridajú disk s programom zadarmo pre úpravu zvukových nahrávok. Ak zvolíte prístroj so zabudovanou batériou, skontrolujte, či je súčasťou balenia tiež nabíjačka. Niektoré modely sa nabíjajú cez USB kábel.

Dizajn a vzhľad diktafónu

Vzhľad záznamníka je dôležitý najmä pre ľudí, ktorí nechcú byť nápadní s diktafónom. Z tohto dôvodu sú na trhu k dispozícii diktafóny, ktoré vyzerajú ako písacie pero, brošne alebo iné ozdoby. Takéto zamaskované modely sa obvykle vyznačujú malou kapacitou pamäte a nízkou kvalitou zaznamenaného zvuku.

Ak hľadáte vybavenie pre rozhovory, prednášky alebo konferencie, mali by ste radšej zvoliť klasický diktafón. Obzvlášť obľúbené sú malé diktafóny, ktoré sa ľahko zmestia do ruky a do vrecka.

Cena diktafónu

Za koľko si môžete kúpiť nový diktafón? Koľko peňazí investovať, nad tým si bude lámať hlavu zrejme každý, kto si chce zakúpiť diktafón na záznam zvukov. Diktafóny si môžeme pre zjednodušenie rozdeliť na tri cenové kategórie. Poďme sa teraz pozrieť na to, čo jednotlivé cenovej kategórie vlastne ponúkajú.

Cena diktafónu do 80 €

Čo možno očakávať od najlacnejšej modelov diktafónov, ktoré sú dostupné na našom trhu? Za cenu okolo 40 € s DPH si kúpite lacný digitálny diktafón. Tieto modely ponúkajú pamäť okolo 4 GB. Hodí sa pre nenáročných užívateľov. Nenájdeme tu široký výber modelov, ani oslňujúci funkcie. Očakávajte od nich základnú funkčnosť čím je jednoduchý záznam zvuku.

Cena diktafónu od 80 € do 160 €

Táto cenová kategória ponúka pomerne široký sortiment diktafónov. Zakúpite si tu kvalitné modely, ktoré sú často odporúčané zákazníkmi. U týchto modelov sa stretnete s rôznymi funkciami, ktoré vám uľahčia život počas nahrávania zvuku.

Cena diktafónu nad 160 €

Za túto cenu nad 160 € s DPH si zakúpite veľmi pokročilých modely. Zároveň tu nájdete aj najširšiu ponuku rôznych produktov. V tejto kategórii nájdete ako analógové, tak digitálne modely, ktoré sú určené pre amatérov i profesionálov. Drahšie modely si zakúpite aj za cenu okolo 280 € s DPH a viac.

Popularita diktafónov

Všetci vieme, že moderné zariadenia, ako sú inteligentné telefóny alebo tablety, nám umožňujú ľahko nahrávať konverzácie, a čo je dôležité, majú tiež mnoho ďalších užitočných vlastností a funkcií. Jedná sa teda o funkčnejšie zariadení ako diktafón, ktorému bol tento článok venovaný. To možno odvodiť zo skutočnosti, že popularita odkazovačov je v súčasnej dobe oveľa nižšia ako pred niekoľkými desiatkami rokov. Napriek tomu toto zariadenie stále ľudia potrebujú. Využijú ho najmä novinári, policajti alebo študenti.

Zariadenie sa používa nielen pri konverzáciách alebo konkurzoch, ale tiež k nahrávanie piesní. Kvalita zaznamenaného zvuku je oveľa lepšia u diktafónu než u smartphonu. To je nesporná výhoda tohto zariadenia vynájdeného pred mnohými rokmi. Diktafón je stále vyrábaný a aj v dnešnej dobe si nájde svojich zákazníkov.

Dostupné značky diktafónov

Na trhu nájdete celý rad rôznych značiek diktafónov. Ktoré to sú? Na to sa poďme teraz pozrieť v tomto odseku.

Na trhu sa stretnete najmä s týmito značkami:

 • Eltrinex
 • Olympus
 • Zoom
 • HNSAT
 • Philips
 • Tascam
 • Esonic
 • Sony

Tieto značky sú najčastejšie ponúkane, ale stretnete sa aj s ďalšími značkami na našom trhu.

Diktafóny a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový diktafón na záznam zvuku. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového diktafónu pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady. Dúfame, že odteraz budete mať veľmi kvalitné záznamy zvuku.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaciu portál Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom diktafónu.

4.7/5 - (4 votes)